nu DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MILITIE. Honderd en zestiende Jaargang, DONDERDAG 15 JANWARL FEHIfcLETOI. He Ziel van Margaret Rand. STALLING en ONDERHOUD vai AUTOMOBIELEN. Iöc 12 voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rifk ff 1, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Prijs der gewone advertentiën Feestdagen, uitgegaan. Abonnementsprijs per 3 maanden C«plK| Per regd f0,1°- Bi< V00* €ontra£to O»* letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boeik- en Handelsdrukkerij Afzonderlijke nummers 3 Cents. '-^■arassuaggpy HERMs. COSTER ZOON. Voordam C 9. Gevonden voorwerpen. Een stropdas, een kam, drie portemonnaies, een schilderijlijst, een R. C. kerkboek, een sjaal, een broche, eenig geld, een wagenmoer, een gouden ring, een want, een medaillon, een slgarenpijp in étui, twee handschoenen, een hondje, een mandje bananen en een lorgnet In étui. Alkmaar, 14 Januari '14. Dg Commissaris van SPoTMe, W. Th. VAN' GRIETHUI JSEN Inschrijving voor de Militie van de mannelijke geborenen van het jaar 1895, op Dinsdag en Vrijdag van 1—3 uur, ten stadhulze, vóór 20 Januari a.s. ATfKTMIA.AT?., 15 Januari. De toestand in Zuidl-Afrika wordt hoe langer hoe ongunstiger. De staking breidt zich gaandeweg uit, die „algemeen©" is afgekondigd, do staat van beleg in den Vrijstaat, Natal en Transvaal eveneens, Wordt de staking inderdaad algemeen, dan zal een groote financieeie en economische ramp er bet ge volg van zijn. Millioemen menschen toch zijn er bij betrokken, honderden millioenen guldens Europeeech kapitaal is in Zuidl-Afrika vastgelegd 1 In Johannesburg is de toestand zeer ernstig. De politie heeft er gisteren een inval gedaan in de tra- desihall, het kantoor van het verbond van vakvereeni- gilngen, om den secretaris, den heer Bain gevangen te nemen. Het kantoor was echter met kisten en kasten gebarricadeerd en de lijfwacht van stakers sloeg den aanval af. Op hflt gebouw wappert de roo- da vlag, men beeft er levensmiddelen en water opge slagen, en tot gisteravond' had men er water en licht, hoewel gevreesd werd, dat de toevoer wel spoe dig zou worden afgesneden. Tijdens het handgemeen heeft een der politieagen ten geschoten. De spanning tusschen politie en stakers neemt toe. Gewapende patrouilles trekken voortdurend door de straten. Het geheele straatver keer staat stil. De bevolking ia bang en neerslach tig. Velen zijn blij, dat ze levensmiddelen hebben kunnen opslaan. De employes dear banken zijn allen gewapend en zij slapen in de kantoren. De meeste winkels zijh gesloten, de baikkers kregen van het ver bond van vakvereenigingen vergunning te bakken als hun 'brood maar niet bestemd is voor politieagen ten of militairen. De regeering houdt biji het nemen van maatregelen steeds voeling met den gouverneur-generaal lord Gladstone en is met dezen overeengekomen, dat, in dien noodig, rijkstroepen zullen worden ontboden. Vrijwilligers bieden zichl overal aan. Generaal Smuts Rqubbq van E. h 68) Kijik me nu eens recht aan, John Band dat papier is de laatste wil en testament van uw oom, Stephen Band. Het is drie maanden lateer opgemaakt dan hetgeen waarin Margaret Band alles erft. Vol gens de 'bepalingen van dit testament, zijt gij de erfgenaam' van al d'e bezittingen van uw oom, zooiwei van zijn roerende als onroerende goederen en erft Margaret Band geen shilling van het geld van Ste phen Band. Ik begrijp u niet, zei John op 'koelen, gekwets ten toon. Vergeef me u is een vreemde voor mij u moet dat alles gedroomd) hebben. Vraag de zaakwaarnemers, die dit testament op maakten of ik droom. Alls gij' aan mij twijfelt, zoek hen dan op, zij zullen u da waarheid zeggen. Wat zou ik er aan hebben om een ongepaste grap met u uit te halen? Neen, neen, vergeeft u me ik ben geheel verbijsterd. Als het waar ia kan ik het niet aanvaar- den. Het het doet zeer. Ik ben blij, dat u het in dat licht beschouwt, want daaruit zie ik duidelijk dat gij en uw vrouw een gelukkig paar zijt dat uw oom het bij het rechte eind heeft gehad, toen hij' zijn 'bezittingen aan zijn nicht vermaakte. Maar toch is het noodig, dat gij een duidelijk inzicht in de zaak krijgt. TT heeft gehandeld volgens een testament, dat zes maanden voor Stephen Band's dood' werd' ge maakt. Er bestaat een ander testament, dat drie maanden later werd geschreven. Stephen Band' had met dat tweede testament een heeft in Johannesburg zelf alleen maar Engelsohe vrijwilligers willen hebben, daar hij vreest, dat ge wapende burgers niet zouden verdragen, hetgeen de rijkstroepen in Juli j.l. zonder te schieten duldden. Daarom worden de gewapende burgers van Johannes burg gebruikt voor bewapening van de spoorlijnen. Het is weer de ironie van het lot, dat ziji onder dak gebracht zijn in de blokhuizen, welke de Engelsche troepen in den Boerenoorlog langs de lijnen hebben gebouwd. Men begrijpt echter, dat het schier on doenlijk is d'e lange lijnen (het heel© net is ongeveer 10.000 KM.) voldoend© te bewaken. Gistermorgen werd een hoeveelheid dynamiet bij Boayens op de spoorlijn lange den Band gevonden 1 De Daily Chronicle bevat vandaag een artikel van mr. Hawkin, een zwager van minister Botha, waarin hij vooral doet uitkomen de groote verschillen in ar beidsvoorwaarden en loonen tusschen blanken, negers en inboorlingen, verschillen, die zich in alle gebieden op onderscheidene wijzen doen gelden. De schrijver vestigt er vooral de aandacht op, dat de goudmagna ten geweigerd hebben de vakvereenigingen der mijn werkers te erkennen. Hij deelt mede, dat sommige mijnen per jaar meer dan 100 procent dividend uit- keeren. Werden de loonen van de blanke mijnwer kers verhoogd met 26 procent, Hwn. zouden de aan deelhouders in plaats van 110 108 procent krijgen. Nu is dit verschil zeker groot voor degenen, die hun aandeel met 100 procent hebben betaald, doch voor hen, die ze zooveel duurder kochten is het toch wel eenigszins anders. De best betaalde mijnwerkers ver dienen 240 A 800, timmerlieden 800 420 per maand. Voor huisvesting zorgen de mijn-maatschap pijen tegen betaling van een huur voor ongehuwden van 0, voor gehuwden van 12 18 per maand. Goede ziekenhuizen en sanatoria voor herstellenden zijn aanwezig, ieder employé heeft jaarlijks 10 dagen- vacantie. De kosten van levensonderhoud zijn den laatsten tijd gedaald: een mijnwerker betaalt voor kost en inwoning 72 gulden per maand. Het spoorwegpersoneel verdient minder, maar krijgt pensioen. Het personeel wordt echter dikwijls verplaatst en het beeft op plaatsen, waar tweemaal per week een trein voorbij komt, moeite zich levens- middelen te verschaffen. Machinisten verdienen naar we in een Duitsch blad vermeid vinden 420 a 480, wisselwachters 150 240 per maand, vrij wonen, vrij vuur en vrij licht. De spoorwegmannen zijn vooral ontevreden over de inkrimping van het personeel. Over het geheel zijn de werkdagen verbazend lang werden deze korter gemaakt, dan zouden er niet zooveel men schen behoeven te werden ontslagen. De staking staat vooral onder Australischen invloed. Mr. Hawkin gelooft, dat wanneer bij d© eerstvol gende verkiezingen de arbeiderspartij maar meer ze tels krijgt, de erkenning van de vakvereenigingen vanzelf wel zal komen eni dat dientengevolge wel een betere toestand zal intreden. bepaald doel op 't oog. Hij wenschte niet, dat gij er van af wist en droeg daarom de zaak aan advocaten in het Noorden op in plaats van die der zaakwaarne mers van uw familie, de hearen Moneypemny en Rea- de toe te vertrouwen. Hiji vertrouwde mij zijn ge heim toe, omdat ik zijn oude schoolkameraad' was en gij mij niet kendet. Hij droeg mij' op een oog in 't zeil te houden. Als alles goed ging, dan moest ik het geheim voor mij houden, maar als het verkeerd liep, moest u er mee in kennis gesteld! worden. Al'l'es ging goed' dus ik bleef zwijgen. Ik kreeg echter nog een opdracht. In geval ik vóór u stierf, dan moest ik u het testament ter hand stellen, ik moest dat zelf doen, aldus heeft d!e oude man het be paald. Als ik op mijin sterfbed) lag moest gij het in ontvangst nemen, maar ofschoon ge er geen gebruik van behoefde te maken, mocht ge het toch in geen geval vernietigen. Het moest bijl u even veilig zijn als in het graf. John Band zweeg geloof, verbazing en ook on geloof voerden strijd! in zijn gemoed. Kolonel Standish! keelk hem' aandachtig aan. Die man heeft zijn vrouw lief, beredeneerde hij bij zichzelf. Als het verkeerd uitloopt, gaat hij er mee ten onder, zal het hem verpletteren, ja, dat is het woord verpletteren. Hardop zei hij: Hier is de laatste 'brief van Ste phen Band aan mij. Hij nam een brief uit een cou vert. Lees hem. John's hand beefde terwijl hij' die volgende woorden las: Nu ben je in het bezit van het testament, Cyril en kent al mijn wenschen daaromtrent. Volgens dien gewonen loop van zaken, zul' jij' mijn neef niet overle ven. Mocht d'at echter wei het geval zijn, dan moer ten al deze papieren verzegeld worden met bijgaan- den 'brief aan mijn zaakwaarnemers, de heeren Mo neypemny en Beadle ter bewaring gezonden worden. De aanwijzingen in dien brief behelzen, dat zij bet BINNEN LA NB, TWEEDE KAMER.. Na de ooriogsbegrooting kwam gisteren die van financiën aan de orde. De heer Ter L a a n (S. D. A. P., Botterdam) vroeg herschatting van die ongebouwde eigendom men, onafhankelijk van de daaraan verbonden kosten. Ook wilde hij' een pertinente verklaring, dat de suir kerpot onaangeroerd zal blijven. Spr. pleitte voor het laten vervallen van den grond slag haardsteden bij de personeel© belasting en wilde de aanslagen voor de inkomstenbelasting niet leggen in de handen van de registratie-ambtenaren. De heer De Jong (U.-L.) vroeg o.a. pensioen voor onderwijzers, dlie Kamerlid worden, en voor on derwijzers aan de scholen voor zwakzinnigen. De heer Scheurer (A.-B.) protesteerde tegen de opvattingen van den minister betreffende de (Staatsloterij. Slpr. oordeelde, d'at déze voorziet in een jmmoreele behoefte. De heer De Meester (U. L.) bepleitte de mo gelijkheid, belasting met kostelooze postwissels te betalen. Spr. betoogde, dat de aanslag van de inkomstenbe lasting 'behoort 'bij' het dienstvak directe belastingen en niet bij de registratie. De voorzitter merkte naar aanleiding van het debat op, dat bedien de nota van wijziging van den minister van financiën op het ontwerp inkomsten belasting bij' de Kamer is ingekomen. Daarbij wordt de uitvoering van de inkomstenbelasting voor een ge deelte in handen der registratie-ambtenaren gelegd. De heer Eleakens (B.-K) bepleitte afschaf fing van de vleesch-accijns en opdracht aan de colle ges van burgemeester en wethouders van de herzie ning van de belastbare opbrengst van de onbebouwde eigendommen. De heer Roodhuyzen (U. L.) zou de Staats loterij niet willen oprichten, als ze er niet was. Hij meende, dat de paitiouliere loterijen lang zooveel clientèle niet zouden hebben, wanneer de Staatslote rij aan de burgers niet een zeker vertrouwen in lote rijen gaf. Men za] dile particuliere loterijen echter op andere wijze moeten treffen dan thans is gebeurd, b.v. door herhaalde verandering van de nummers der Staatsloterij, om ze inderdaad te doen verdwijnen. Intusschen, als de Staatsloterij blijft gehandhaafd, moet het aantal loten worden uitgebreid, evenredig met de toename der bevolking. De heer van Doorn (TJ.-L.) meende, dat bij den inval dezer dagen, in kantoren van particuliere loterijen gedaan, op eenigszins Russische wijze is te werk gegaan en zulks, om het debiet der Staatsloterij te versterken. Om overtredingen te eonstateeren, was een dergelijk optreden niet noodig. Men heeft spreker medegedeeld, dat zelfs het huisrecht niet in acht genomen is. De voorzitter merkte op, dat deze zaak ge heel en al de begrooting van Justitie aangaat De heer Dolk (U. L.) waarschuwde tegen den nog steeds voortgezetten verkoop van duingronden tus schen Katwijk en Noordwijk. Hjj drong aan op wettelijke maatregelen tot verze kering van 't behoud onzer duinen. INKOMSTENBELASTING. Bij Nota van wijzigingen zijn dloor den minister van Financiën eenige veranderingen aangebracht in het van de vorige regeering overgenomen wetsont werp tot heffing eener inkomstenbelasting. hun toegezonden pakket moeten bewaren totdat de oudste zoon als er een zoon is en anders de oudste dochter van John en Margaret Band meerder jarig is geworden. Dan moet het pakket ongelezen verbrand worden. De eenige reden waarom het pak ket zou moeten geopend worden, zou zijn, als de Bandi's van Melchester HalU door rampspoeden van welken aard ook bezocht werden. Indien je echter den dood voelt naderen, moet gij mijn neef doen be loven, dat hij dit testament niet tijdens zijn leven vernietigt, maar het bewaart als een waarborg. Toen John den brief had gelezen, liet hij dien op het bed vallen. IJ neemt dus het testament vandaag mee, zei die de vermoeide stem van den stervenden man. Neen. Wat 'bedoelt u? Vergeef mij. Ik kan het niet meenemen, want ik zou ondanks de wenschen van mijn overleden oom zoo in verzoeking komen het te vernietigen, dat ik mij zelf niet kon vertrouwen. U behoeft er niet naar te handelen, maar eer biedig de wenschen van den dood© door het te bewa ren. De wenschen van de levende zijn van meer waarde voor mij. De wenschen van de levende? Wat bedoelt u? Ik respecteer mijn vrouw. Dat testament is een beleediging voor haar. Mijn beste jonge man! Dank God, dat ik tot u kan spreken. Dat testament kan blijken haar groot ste bescherming te zijn, dat haar tegen onheil' bevei ligt. Wat zegt u? Meer dan ik wilde zeggen, toen ik u verzocht vandaag hier te komen. Kolonel Standish, zeg het mij nu. Heel goed. Ik zal het doen. John Band, het is mijn opinie, dat uw vrouw vijanden heeft. John ontstelde en een visioen van Charlotte, zoo- ©arjcosserlefabrfkani, Alkmaar. verschillende type's voorradig;. Nu Is het de tijd uw carrosserie te bestellen om voor hei a.s. seizoen vroegtijdig,gereed te zijn. Prachtige gelegenheid tot Froefwagen disponibel. Telefoon 5V3. In de eerste plaats heeft de minister voorgesteld de behandeling van de aanslagen in de inkomstenbelas ting voor hen, die in de vermogensbelasting zijn aan geslagen, niet op te dragen aan d'en inspecteur van de directe belastingen, maar aan dien inspecteur der registratie. De minister betoogt, dat hierdoor zoo wei het belang van de schatkist als dat van den be lastingplichtige wordt gebaat. De tweede wijziging betreft de navordering. De minister is van oordeel, dat de navordering van te min betaalde inkomstenbelasting gepaard' moet gaan met een verhooging van die belasting en stelt nu voor, op het voetspoor van de wet op de vermogens belasting, het viervoud als verhooging voor. Ten derde wil' de minister het tarief voor de naam- looze vennootschappen verhoogen van 2.75 tot 6 over elk geheel bedrag van f 100. Met het oog op de behoeften van de schatkist acht de minister het gewenscht, dat niet slechts de fysieke maar ook de niet-fysdeke personen meer betalen. HEBlSTEMMTNÖ BIOTTEBDAM HL Bij de herstemming voor een lidl van de Tweede Kamer in Botterdam 111 (vac.-Lasondler) zijn giste ren 4177 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werd prof. dr. B. D. Eerdimans (TJ. L.) met 2393 stemmen. De heer H. Stulemeijer (B.-K) had 1784 stemmen. (Bij de stemming verleden week werden 8851 gel dige stemmen uitgebracht. Toen verkregen prof. B. D. Eerdmans (Unie-liberaal) 1755, H. Stulemeyer TÏB.-K) 1532 en A. B. de Zeeuw (8. D. A. P.) 627 stemmen.) OPLEIDING IN RECLAME. Men is, meldt dó N. R. Crt., te Amsterdam bezig met de oprichting van een instelling, welke zich ten doel stelt een wetenschappelijke opleiding in de be drijfsreclame. In Februari zullen er twee cursussen aanvangen, een voor fabrieken en groot-bedrijf en een voor winkeliers; voorts staan op het programma van het instituut lezingen in de voornaamste plaat sen van ons land, door mr. J. J. Sehürman (Botter dam) en den heer W. H. de Buisonjé, onder-dirao- teur der Wereld-Bibliotheek, Amsterdam. Alm docen ten zullen, behalve die heeren mr. Sehürmann en de Buisonjé, optreden de heeren Louis Baemaekers, il lustrator te Haarlem; J. Slagers, accountant te 'sGravenhage; J. W. van Bergen Walraven Jr., di recteur van een levensverzekeringmaatschappij, en J. D. O. v. Dokkum, letterkundige te Amsterdam. HET SPOORWEGONGELUK BU BELLEN. Zooals men weet, wacht het verschijnen van het rapport betreffende het onderzoek van het spoorweg ongeluk nabij1 Beilen, op het hooren van Meg. de als hij1 haar een paar malen in dien laatsten tijd had gezien, verscheen voor zijn geestesoog. Zeg mij, alles wat u denkt, zei John verslagen. a Ik zie dat ik moet spreken. Is het waar, dat uw vrouw, kort na haar huwelijk, een kamenier had, die zich voor een Fraiwjadse uitgaf en ölair heette? ölair? Ja, dat is waar. Ik ben te weten gekomen, dat de vrouw een En gelsche is en zij eigenlijk Martha Jones heet. Zij is nooit in haar leven het Kanaal overgestoken I John zweeg, maar zijn oogen waren op die van den kolonel gevestigd. Uw vrouw heeft, niet waar, die kamenier wat plotseling ontslagen? Dat 'heeft zij. En wü zij sinds dien tijid niets meer met haar te doem hebben? Dat is ook het geval. Die kamenier is uw vtouw daarom vijandig ge zind? Is zij d'at? Mijn vtouw en ik zullen ons daar van niets aantrekken, kolonel Standish. O, mijn goede man, somtijds stichten zulke on wetende, wraakgierige vrouwen veel onheil door naar den vijand over te loopen. Wat 'bedoelt u? Het zou mij spijten als ik u kwets; maar ik moet feiten eonstateeren. Martha Jones, alias Hen rietta Olair, is nu de kamenier van uw nicht, juf frouw Charlotte Mansfield. Vraag het u zelf af, Rand houdt miss Mansfield van uw vrouw? U doet vreemde vragen, kolonel Standish, maar u is, naar ik vrees, stervende en dus vergeef ik u. U heeft gelijk met uw ondersteMngen. Mijn oude vriendin en nicht, Charlotte Mansfiel'd', heeft zonder geldige reden mijn vrouw van het eerste oogenblik gehaat. Zij heeft haar afschuwelijk behandeld. En u weet niet waarom/? Neen. Ik wilde, dat ik het kon. (Wsrdt vervslgd.) ALKMAARSCHE COURANT. mij GenXSflggt TiTftTrrop-,

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1