Gemengd nieuws. STADSNIEUWS. De heeren Ter Ln n r» (Rotterdam) en II? Jong pleitten voor TrvtHvcrb®tering van d© departe mentale beambten. Bij de axtikelsgewrize behandeling stelde de heer Ter Laan (S. D. A. P. Rotterdam) een motie voor, waarin uitgesproken wordt door die Kamer, dat bet huwelijksverbod gedurende de eerBte drie jaar van hun diensttijd voor sommige groepen van belast- ting-ambtenaren, dienst te worden afgeschaft. De motie zal wordlen behandeld op een nadar te bepalen dag. De minister verklaarde, nadat de belangen van de lagere belastingambtenaren door eemige leden waren bepleit, dat het zijn voornemen ia de salarissen der rijksklerken te verbeteren. Na verdere artikelagewijize behandeling werd de begrooting aangenomen. DB RUKISMiïDDEIMN. De laatste maand van het afgeloopan jaar ia voor 'e rijks schatkist niet de minst voordleeJige geweest. Het bedrag van de gelijknamige maand in 1013 werd met een aanzienlijk bedrag overtroffen. In Decem ber 1913 was de opbrengst 17.378.331.88 en tn De cember 1913 was zij 18.432.372,70, dus 1.054.040.82 meer. Die groote vermeerdering vindt, schrijft d© N. R. Crt. voornamelijk haar oorzaak ia een ruime op brengst van dé directe belastingen, vooral personeel, van d'e posterijen, nog gevolg van dén verkoop der jubileumzegels, en van de telegrafie. Van de overige rubrieken kan gezegd worden, dat zij slechts geringe schommelingen, ten voordeelie of ten nadeele, ver toonden. Vergeleken bij December 1913 hebben in de afge- loopen maand meer opgebracht de grondbelasting 188.000, bet personeel 234.000, de bedrijfsbelas ting 150.000, het recht op de mijnen 0600, de in voerrechten 83.000, het gedistilleerd1 64.000, de zoutaccijns 0000, die op bier en azijn 40.000 en die op het geslaakt 53.000, de belasting op gouden en zilveren werken 0000, dé zegelrechten 101.000, de registratierechten 40.000, de hypotheekrechten 5000, de domeinen 16.000, de posterijen ƒ- 007.000, en de rijkstelegraaf en -telefoon 204.000. Minder leverden op: de vermogensbelasting 13.000, de suikeraocijns 120.000, de wijnaccijns 2000, de successierechten 848.000 en de loodsgel den 14.000. Bij een beschouwing van de cijfers over het gehee- le jaar 1913 valt het op, dat met twee uitsonderingen, alle rubrieken, sommige met belangrijke bedragen, het vorige jaar hébben overtroffen. De twee uitzon deringen zijn: de wijnaccijn.» en de belasting op gou den en zilveren werken, die ieder ongeveer met slechts 2000 beneden 1912 bleven. De vermeerderingen bedragen: grondbelasting 809.000, personeel 587.000, de bedrijfsbelasting 1.018.000, de vermogensbelasting 58.000, het recht op de mijnen Sl.OQO, de invoerrechten 1.240.000, de suikeraccijns 1.010.000, 't gedistilleerd 147.000, het zout 101.000, bier en azijn 151000, het ge slacht 300.000, de zegelrechten 781.000, de regi stratierechten 43.000, de hypotheekrechten 19.000, de successierechten 1.507.000, d© domeinen 230.000, de posterijen 1.371.000, de rijkstelegraaf 401.000, de Staatsloterij 1000, jacht- en vischao- ten 0000, en de loodsgelden 111.000. De opbrengst van het geheele jaar 1913 is 200.023.421.29 tegen 180.981.240.49% in 1012, zoo dat het acerês heeft 'bedragen de aanzienlijke som van 10.042.180.79%. Deze vermeerdering is nog door geen enkel vroeger jaar overtroffen. In 1911 bedroeg zij 7.022.000 en in 1912 slechts 6.880.000. BURGEMEESTER TER LA AN. Het Volk sohrijft: De keuze van lv. Ter Laan voor het ambt is zeker een bij uitstek gelukkige. Zoo iemand, dam bezit de ze trouwe, nuchtere, vasthoudend© en eenvoudige me destrijder met zijn uitgebreide kennis van de vraag stukken dei' gemeentelijke politiek de eigenschappen, benoodigd om de zware proef, bij' wier vervulling de oogen van vriend en vijand met scherpe belangstelr ling op hem gericht zullen blijven, te doen slagen. Wij wenechen Zaandam' geluk met zijn «ocialisti- ■schen burgemeester en Ter Laan met de eervolle taak waarvan de verantwoordelijkheid op zijn stevige schouders is gelegd. W ATERLEIDING VOOR MIDDBN-NDORD- HOLLAND. Te Purmerend zijn, naar de N. R. Ct. meldt, die besturen van tal van Noordhollandlsche gemeenten boven het IJ en ledten van gezondheidlsoommissiën samengekomen, onder leiding van den heer H. J. Oal- koen, burgemeester van Bdam, voorzitter der ©om- missie voor den aanleg van een waterleiding voor middien-Noord-Holland. Daar er nu meer gemeenten dan vroeger tot deze samenspreking waren uitgenoo- digd, aohtta het comité het wensoheliyk een nieuw dagelijksch bestuur te kiezen. Gekozen werden die heeren EL J. Caltoen, W. van Engelenburg, secretaris van Broek in Waterland, B. H. Jurgens, lid van den mad van Purmerend, D, Kooiman, burgemeester van Wormerveer, en A. van Lith, burgemeester van Uitgeest. De secretaris van het comité, die heer Kooiman, deelde mee, dtet de minister van binnenlandsche zaken bereid is, aan het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening de vervaardiging op te dragen van een plan, mits er enkele voorwaarden worden nagekomen. De heer F. O. Oavalje, burgemeester van Purmer end, deelde mee, dat B. en W. van die gemeente aan den raad zullen voorstellen, gratis de noodige ver warmde en verlichte bureelruimte beschikbaar te stellen. De gemeenten zullen gratis verschaffen de copieën van kadastrale plans en alle statistische gegevens. De vergadeirng werd 'bijgewoond door den Inspec teur der Volksgezondheid jhr. G. de Graeff. De boringen te Castricum hebben een aanvang ge nomen. ETEN INBREKER. Woensdag werd ingebroken in de woning van den landbouwer Voorn, in „de Purmer"terwijl de be woners niet thuiB waren. Gouden en zilveren voor werpen werden ontvreemd. De dochter van Voorn, die het éérst thuis kwam, ontdekte den diefstal, en zag iemand zich snel verwijderen. Zij waarschuwde de buren. Een jacht begon, en bij Upendam werd de man door de politie gegrepen. Hij was gewoon te bedélen, en vermomde zich steed's, alsof hij slechts één arm had'. Nu bleek dat hij' niet gebrekkig was! EEN EKFENTS. Dezer dagen vond men in de woning van twee be hoeftige doofstommen te Kóckengen (bij Breukelen) d'ie kort na elkaar in het Diaconessenhuis te Utrecht zijn overleden, een aanzienlijk bedrag aan geld. De diaconie der Ned'. Herv. kerk te Kóckengen, die hen langen tijdl heeft onderhouden, is als de eenige wetti ge erfgename opgetreden. EBN BOFFER, Onlang» stond voor het kantongerecht te VGra- venhage terecht een persoon, dae onidler Voorburg een rijwiel-overtreding had) gepleegd. Toen trok het Openbaar .Ministerie die dagvaarding in, omdat er een fout in was geschreven betrekkelijk den datum van !t plegen van 'tfeit. Kort daarop werd üen gedaagd© een nieuwe dagvaarding uitge reikt, en stond bp beden dan op de a. g. verbeterde dagvaarding terecht, EiiacylGisterochtend bleek, dat, alweer abu sievelijk, als datum der overtreding 10 November van verleden jaar in de dagvaarding was opgenomen, ter wijl bet 17 November moest zijü, Toen vroeg bet M. maar vrijspraak. DE BALAN'8 VOOR BOEREN' EN BOUWERS. Men schrijft uit Hollands Noorderkwartier aan bet N. v. d. D.: Wanneer de boeren en die akkerbouwers over 1913 bun balans hebben opgemaakt, dan zulüiem de uit komsten vrij wat verschillen. 1913 was ongetwijfeld een „best" jaar voor die boeren. De weidetijd was uitstekend: er was gras in overvloed. En scheen bet aanvankelijk, dat tengevolge van de aanhoudende zo merregens, de hooioogst grootendeels zou mislukken, de uitkomsten zijn anders geweest. Overal is de hooi oogst bier bijzonder overvloedig geweest; er werd hooi bij hooi geteeld, zóóveel, dat men 't niet in de schuur kon bergen en „klampen" moesten worden bijgezet. Deed bet water bier en daar aan den hooi oogst al schade, over 't algemeen kon men zeer te vreden zijn. t Was een zuiveljaar bij uitnemendheid, veel werd er op de boerderijen gemaakt en nog veel meer in de fabrieken, want de fabrieken hebben, tengevolge van de schaar ach te aan arbeidskracht op die boerderij boe langer boe meer burgerrecht verkregen. Maar wat meer is, boter en kaas waren steeds boog in prijs. Wei kwam eens een kleine daling, maar over 't alge meen stonden de prijzen in top. Ben uitstekend „boe- renjaar" aizoo. Omgekeerd klagen dé bouwers steen en been. De tijd van vruchtsetting der zaden was zeer ongunstig, dus niet te verwonderen diat de opbrengst van bijna alle producten tegenviel. De vroege aardappelen wa ren heel spoedig van den prijs en de teelt zeer ge woon. De koolbouwers hadden nog meer met tegen slag te kampen; 't geheele jaar door was de sluitkool bijna onverkoopbaar. Een kiem meevallertje nog, dat er in de Streek door 't wegblijven van den winter tot Nieuwjaar bloemkool kon worden gesneden, maar dit kon al bet andere met goed maken. De „fijne zaad- en bloemenbouwers, welke bun producten telen voor ïu de Streek en Enkbuizen gevestigde firma's, hebben omstreeks Kerstmis uitbetaling gekregen. En ook .deze uitbetaling viel honderden guldens „uit de hand." Daartegenover staan de steeds duurder wordende huurprijzen van de akkers en de voortdurend stijgen de loonen voor de benoodigd© arbeidskrachten. Zoo zijn in de btreek des zomers arbeidlsloonen van 25 per week geen zeldzaamheid. Daarbij komt dan nog een ruime, dure bemesting, wil men de akkers „op kracht" houden. Zoo is 't dun over 't algemeen met de „bouwerij" misère. Bracht 1011 voor enkelen een rijk gevulde portemonnaie, daarop zijn nu de zeer magere jaren 1012 en 1013 gevolgd, 't Staat er donker voor dezen winter met menig klein bouwer® be drijf je. 1013 is door de bouwers dan ook met een zwarte kooi aangeteekend; wat zal 1014 hun brengen I P EóN DEK SOUTENEURS GEPAKT. Op aanwijzing van de vrouw met wie hij vroeger leefde, is gisternacht in de Zandstraat te Rotterdam aangehouden de souteneur R. G. O., die dezer dagen met twee andere gevangenen uit de Rijks-Werkin richting te Hoorn ontvlucht is. Hij is ter beschik king van de justitie gesteld UIT SOHOORL. Woensdagavond hieldl in café Rus alhier de Tuin- bouwvereeniging bare jaarvergadering. De voorzit ter herinnerde er aan dat 't een vaart gebruik van hem is, om bij de eerste bijeenkomst in een nieuw jaar een» een blik terug te slaan naar hetgeen achter ons ligt En zoo zien we dan, dat, ofschoon onze ver- eeniging vooruitging in ledental, de financieel© uit komsten van ons bedrijf niet zoo erg rooskleurig wa ren. Wei was dit jammer, doch als we zien naar el ders, vinden we soms nog slechter uitkomsten. Be paalde redcneu tot klagen zijn er bij ons niet De voorzitter somde de volgende uitkomsten op: Aan aardbeien werd ontvangen 2.743.48%. Hier is voor uitgang. Uroengeplukten doperwten 331,10%, daar was sterke teruggang. Witte tuinboonan besomden 1171,20; een nieuw artikel) dat gewild is. Dubbele on enkele slaboonen 247,90. Deze gaven zeer slech te uitkomsten. Oost-Indische kers, dat een redtelijk beschot gaf, beliep 5675,08. Droog gewonnen dop pers 203,38. Schorseneren met een vrij slecht be schot 2000,06, terwijl die nog niet geleverde sjalot ten geschat werden op 600. We zien dus, dat de omzet in 1018 bedroeg ongeveer 18000. Hiermede opende spr. de vergadering. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat 10 bestuurs- en 6 algemeene vergaderingen zijn gehouden en dat het ledental in 1913 van 130 is ge stegen tot 147. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat bij een ontvangst van 655,88 1 en een uitgaaf van 600,56, een batig saldo bleef van 46,77, hetwelk nog met enkele nog te ver wachten ontvangsten zal worden vermeerderd en mo gelijk tot ongeveer 80 zal stijgen. Een viertal nieuwe ledlen werd aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat bij den verkoop der d'roog gewonnen doppers een minder gewensoht inci dent zich heeft voorgedaan: 't bestuur had meer ver kocht dan er was, 'het kon daarom niet 't vereischte kwantum leveren, zoodat 25 schade aan den koop man moest vergoed worden. De man stond) in zijn recht, 't bestuur was bewust van zijn minder juist standpunt en achtte dit een vingerwijzing voor legere handelingen, om dan nog nauwgezetter en nog zeker der van stapel te loopen. Medegedeeld werd, dat die sjalotten verkocht zijn k 6 per 100 kilo. Besloten werd deze te leveren Maandag a.e., tusschen 0.80 en 12 uur. De koopman zal dan aanwezig zijn. De voorzitter zeide verder, dat, tengevolge van een onderhoud van 2 'bestuursleden met de firma Bos Go., de aardbeienoogst van 1914 bij contract aan deze firma is verkocht k 15 ets. per kilo, met het uitzicht dat wanneer goede waar geleverd wordt, 10 ets. be taald zal worden. De kans bestaat dajt de Holl. Spoor gunstige maatregelen en tarieven tfoor vervoer zal aanbieden. Overgegaan werd tot de gratie verloting van 4 glasklokken. Winners waren de heeren F. A. Rusch, J. Dekker Jnz., J. Delis en J. Rozendaal Czn. De heeren J. Kruif en J. Raat, die als 'bestuursle den aftraden, werden herkozen, terwijl voor den heer J. G. Nieuwland, die ook aftrad, doch geen herbe noeming wenschte, werd gekozen de heer W. Keijzer te Groet. Gelegenheid werd gegeven min ben, die in 1914 doperwten „William Hurst" op contract wenschen te telen, dit vóór 1 Februari aan, het bestum oq te ge ven, waarna getraoht zal worden biervoor een con- contract af te sluiten. Voor den teelt van witkiem-tuinboonen wordt de landopgave tevens vóór 1 Februari ingewacht, daar onderhandeling betreffende dit artikel te verwachten is. De voorzitter drukte de aanwezigen op 't hart om dlit artikel vooral op goeden en goedlbewerkten grond te planten. Medegedeeld werd', dat 25 kilo schorsenerenzaad betrokken was van een echt ras, waarvan kleine kwantums voor de leden beschikbaar wa-ren, ter ver gelijking biji 't andere zaad. Schorsenerenzaad moet veel dikker gezaaid dan nu geschiedt en dan liefst over 't veld (geen regels) en op zuiver land, vrij van onkruid, 't Geheesle kwantum werd) besproken. Punt 14 der agenda was: bespreking over de Oost Indische kersteelt 1914. Nadat enkele heeren nog spraken over 't te hooge tarra bij 'leverantiën, wat schadelijk voor de telers is, en bij 't contraoteeren dient besproken te worden, kreeg het bestuur mach tiging om te onderhandelten met de firma Schïlpzand en Zonen te Hillegom, en, zoo noodig, met meerdere firma's, om 't in 1914 te telen kwantum weder te plaatsen» Thans kwam aan die orde hoe 't bestuur zal hande len met drie leden, welke zeer on attent en tevens nonchalant in hunne plichten waTem tegenover de vereeniging. Die leden werden op verzoek bij name genoemd. Stemmen gingen op, om althans één dézer heeren te royeeren, de heer F. A. Rusch achtte d'it zelfs zeer geweuscht in het 'belang'van een goeden loop van zaken. Het bestuur vond echter deze maat regel te kras en op diens voorstel werd dén 3 heeren voor één jaar alle voordeelen dter vereeniging ont zegd. - Bij de rondvraag stelde de heer Jb. Mooij voer, om onze statuten te laten drukken en ieder lid er een exemplaar van te geven. Aldus werd besloten. Een voorstel van den heer K. v. d. Oord, om de tuinboonenoogst 1914 bij inschrijving in plaats van contractueel te verkoopen, vond geen steun. De heer Rusch heeft meer dan eens, wanneer hij hoorde dat zaaizaden werden aangekocht, soms voor groote sommen gel'ds, dan hier, dan daar, eni waarbij toch altijd de risico bestaat dat men niet 't allerbeste krijgt, gedacht: waarom teelt dte vereeniging zijn ei gen zaaizaden niet. Ons klimaat en onze verschil lende grondsoorten leenen er zieh bijzonder toe en, trouwens, wat wordt hier toch voor duizenden gul- dtens aan zaad geteeld, hoe eigenaardig, dat we ons eigen zaaizaad nu niet zelf telen. Wat zouden we, d'oor goede controle en door steeds 't beste uit 't beste te kweeken, toch een eindl voor zijn bij nu. De voorzitter zeii overweging toe. Nog vroeg de heer Rusch, of 't niet wensehelijk is dat, en om de voorzitter, en om 't bestuur van veel werk te ontlasten, een persoon optreedt, die het werk verricht wat we dat een» directeurs zouden kunnen noemen. Thans wordt te veel directeurswerk door den voorzitter verricht; 't gaat niet aan dat dit al tijd om niet moet geschieden en 't wordt ook te tijd- roovend. Ook de eere-voorzitter, de Edelachtbare heer bur gemeester, vond, dat te veel wordt gevergd van de krachten van 't dagelijksch bestuur. Hij constateert vooruitgang in 't groote bedrijf der vereeniging en daar houdt 't werk er gelijken trad mee. Hij opperde als overgangsmaatregel 't idee, den voorzitter te bezoldigen. De heer Rusch vroeg hierover des voorzitters mee ning. Deze zei, dat 't idee van den heer Rusch aar dig is, doch in de practijk kon 't wel eens afvallen, waar misschien geen goeden kracht voor directeur zou gevonden kunnen werden. Misschien dat bezol diging des voorzitters een stap is naar dien goeden weg. Besloten werd, op raad1 van den heer 'burgemees ter, om dit te overwegen, waarna op een volgende vergadering een besluit genomen kan wordten. Na nog enkele discussies sloot de voorzitter met de gebruikelijke plichtsplegingen de drukbezochte vergadering. US. De uitslag van den wedstrijd' voor beroepsrijders op Thialf was als volgt: 1. Baarda te Blessum, 2. Arend Poepjes te Lemmer, 8. L. Poepjes te Lemmer, 4. J. Coehoorn te Lemmer, 6. C. de Jong te Leeuwar den. Baarda wa« weer verreweg de baas. Ook te Beetsterzwaag heeft de nieuwe ster, Baarda, den eersten prijs gewonnen. In 'Steggerda ging Cnossen, van Haarlem, met dien eersten prijs strijken. Voor dte sluizen te Umuiden begint het drijf- ijs, dat het Noordlzeekanaal komt afzetten, zieh vast te zetten; het is echter nog niet hinderlijk voor de scheepvaart. Door het sterke ebgetij is veel ijs voor de kust van Texel weggevoerd door de zeegaten. De vi®- schersvloot was in staat het grootste deel' van den dag op den Texelstroom het bedrijf uit te oefenen. Usbericht der afd. Ilpendam van den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier. Richting Amsterdam, Zaandam, Purmerend, Monnjfkendlam, alle wakken af gebakend. IJs tamelijk goed. Opletten aanbevolen. Afd. Krommenie. De baan tusschen Kromme nie en Uitgeest is goed vertrouwd; prachtig ijs, wak ken afgezet. Wordt dte ijsvlakte op „De Rijd", een meertje van 7 H.A. hij Nieuwe-Niedorp sterk genoeg, wat spoedig het geval kan zijn, d'an zullen daar, schrijft het N. v. cL D„ worden gehouden dte nationale proef- wedstrijden in het hardrijden van den Ned. Schaat- senrijdersbond, alsmede die om het Provinciaal kam pioenschap voor N.-Holland. De proef wedstrijden, serie 1, zijn open voor schaatsenrijders van 15, 10 en 17 jaar, die nog nimmer op onderstaande afstanden een len prijs hebben gewonnen. Ze worden verreden op 2 afstanden, te weten: afd. A. 600 en afd. B. 1600 M. Voor alle 4 afdeelingen zijn le prijs, zilveren, 2e prijs, bronzen medailles. De nationale wedstrijd, voor amateurs, om 't prov. kampioenschap van Noord'-HoUand op afstanden van 6001500 en 5000 M. is open voor iedereni Nederlandschen amateur. De overwinnaar ontvangt den titel kampioen en als ©ereprijs een zilveren beker met prov. wapen, uitge loofd door den N. 8. B. Voor aangifte of inlichtin gen wende men zich tot „Ue en Volksvermaak," N.- Niedorp. De Vereeniging OudLHollandach Ijsvermaak te Hoorn besloot een wedstrijd in' het schoontijden uit te schrijven onder patronaat van den Nedlerlandschen Schaatsenrij dersbond. De banen van de af deeling Hoorn van den Ijs bond Holland» Noorderkwartier zonden bij dbor- gaand vriezend weer heden worden geopend. Gisteren zijn de posten gelegd. De banen van de afd. Avenhorn van den Ijs bond Holl. Noorderkwartier zijn gisteren in de rich ting Hoorn en Berkhout geopend. De Alkmaarder meer is geheel dichtgevroren. Het ijs is reeds vrij sterk. Donderdagmorgen had de „Packet" veel moeite om er dteor te breken. Aan dien weg van 's Heeren berg naar Zeddam is een maa doodgevroren. De Maas is vóór Grave opnieuw sterk wassende, De peilschaal toekent 10.81 M. N. A. P. KORTE BERICHTEN. Gisteren is te Amsterdam een vereeniging, ge naamd Pro Creditor© opgericht, welke zich ten doel stelt verbetering van den rechtstoestand van- schul'd- eischeors en handhaving 'hunner belangen in geval van onvermogen der schuldenaren. Door hard stoken geraakte gistermiddag d© vloer ondier de ketelplaat in een der vertrekken van het departement van koloniën te den Haag in brand. De brandweer bluschte tijdig het vuur. Te Opende (Gr.) ia zekere Bijatria hij een twist met een mes gestoken ter hoogte van de long. Hij werd levensgevaarlijk gewond. Het O. M. bij de Bredasche rechtbank eischte gisteren tegen een 28-jarigen onderwijzer uit Zeven bergen wegens mishandeling van een schoolkind 25 boete subs. 80 d. hechtenis. Er is eenige actie geweest onder de machinisten en atokers te Vl'aardingen. Daar zich werkwilligen uit andtere gemeenten aanmeldden, hebben ze thans hun verzet tegen het teekenen van dte monsterrol op geheven. Te Kruiningen is d'e schoolknaap J. van den Boomgaard door het ijs gezakt en verdronken. De 11-jarige Jan Loenen te Sneek had Woens dagnamiddag het ongeluk, achterover op het ijs te vallen, waardoor hij bewusteloos werd Des nachtB is de knaap tengevolge van hersenschudding overleden. Te Roodehaan, waar hij logeerde, is gisteren de 12-jarige Pieter V. in het Winschoterdiep door het ijs gezakt en verdronken. To Haarlem is gistermorgen door onvoorzich tigheid' van het personeel een volgwagen der E. S. M., 18.000 K.G. zwaar, omgevallen. Geen persoonlij ke ongelukken, doch groote materieel© schade. Te Roermond zijn gistermiddag twee theolo ganten van het Oamillianenklooster bij het schaat senrijden verdronken. Laatste Berichten» WALING DIJKSTRA, f LEEUWARDEN, 10 Jan. De bekende Friesche dichter Waling Dijkstra is heden op 03-jarigen leef tijd overleden. [De hoogbejaarde, maar desondanks nog altijd vruchtbare dichter en schrijver, -oudboekverkooper te Holwerd, heeft de nieuw-Friesche literatuur op ontzagwekkende wijze verrijkt in de 65 jaar welke hij gewerkt heeft. Zijn rimen en teltsjes, sangen, forhaeltsjes, libbenskiednissen, blij spillen, toaneel- stikken hebben terecht groote vermaardheid verwor ven onder alle kenners en vrienden van die Friesche taal. Meestal leverde hij oorepronkelijk werk, doch soms ook versmaad'de hij niet Fritz Reuter, Molière en andere buitenlandsche schrijvers te vertalen. Be kend is bijv. zijn vertaling van Tartilffe, die onder den titel „Oebele Glhper verscheen. Enkele zijner oorspronkelijke werken werden, deels door hem zelfin het Nederlandsch vertaald, bijv. „de gierigheid bedriegt de wijsheid," een blijspel en de zilveren rinkelbel, een volksverhaal dat in de oor spronkelijke taal een vierden druk beleefde. Zelf» zijn er citaten-boeken over zijn werk verschenen Het weekblad „Sljucht en rjucht" werd door hem opgericht en stond jaren lang onder zijn leiding. Dat Waling Dijkstra niet alleen talent en algemee ne ontwikkeling had, maar ook wetenschappelijk goed onderlegd was, bleek uit de opdracht hem door de staten van Friesland verstrekt, om met medewerking van S. K. Feitsma een Friesch woordenboek samen te stellen. Red. Alkm. Ct.] DE KONINGIN BU EEN HARDRIJDERIJ. LEEUWARDEN, 10 Jan. Hedenmiddag te 12.17 arriveerde alhier uit den Haag H. M. de Koningin met haar gevolg, teneinde de hardrijderij van man nen en vrouwen op dé korte baan bij te women, ge houden d'oor de vereeniging „dte IJsclub" om prijzen van 80,40 en 20, benevens gratificatiën. Na het dejeuner bij den commissaris der Koningin begaf H. M. zrch te twee uur naar het terrein van den wedstrijd achter de Bleekeratraat, waar ze tot ongeveer half vier bleef. Voor de directietent was een tribune opgericht, waar H. M. met haar gevolg den wedstrijd met belangstelling gadesloeg. Ten hui ze van den commissaris der Koningin reikte H. M. persoonlijk da door Haar beschikbaar gestelde prij zen uit, die voor het eerste paar bestonden uit voor eik een gouden horloge, voor het tweede paar: voor den man een zilveren tabaksdoos en voor d'e vrouw een zilveren beugeltasch. Het wedter was fraai doch het dooide licht. Omstreeks vijf uur veirtrok H. M. weer naar VGravenhage. H. M. DE KONINGIN. AMSTERDAM, 10 Januari. H. M. de Koningin zal Maandagmorgen 9.02 alhier aankomen met een gewonen trein, waarin een salonrijtuig gehaakt is. Des middags gaat H. M. zoo goed als zeker per auto naar Beverwijk, vanwaar ze naar den Haag zal ta- rugkeeren. De reis staat vermoedelijk in verband met de Amsterdamsche stelling. 'a-GRAVENHAGE, 10 Jan. H. M. de Koningin zal Maandaig de verdedigingswerken in de Amster- diamsohe stelling in de omgeving van Beverwijk be zichtigen. BEIZOEK. 's-GRAVENHAGE, 10 Jan. Op uitnoodiging der Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging zullen een vijftigtal Zuid-Afrikaamsche landbouwers, na hun tooht in Engeland, Nederland bezoeken. H. M. DEI KONINGIN. DE VORST. 't Ziet er niet schitterend uit voor de liefhebbers van schaatsenrijden. Hun waardeering voor een tem peratuur van 3 graden hoven het nulpunt kan niet groot zijn. Tegen éénen wees de thermometer ge noemd© temperatuur aan en al spoedig sloegen d© straten uit en kwam er eenig water op het ijs» Wie j,de gelegenheid niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan", moet een voorgenomen baantje maar niet te lang uitstellen. Smeed het ijzer als het heet is; dit hier niet al te zeer op zijn plaats zijnde spreekwoord, zal zeker menigeen zich tot devies ma- DE AFGETREDEN SECRETARIS VAN HOL LANDS NOORDERKWARTIER. Woensdag is in hotel Toelast een bestuursverga dering gehouden van dte vereeniging tot ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Tn deze vergadering werd dioor den voorzitter, den heer D. Rezelman van Anna Paulowna, met een toe spraak, waarin hij da vele verdiensten van den heer W. Teengs, die 30 jaar secretaris van de vereeniging was, schetste, afscheid nam van den afgetreden se cretaris. De voorzitter deed' dit afscheidswoord' ver gezeld gaan van de aanbieding van een zeer mooi ge schenk, waartoe in de in November te Zaandam ge houden algemeene vergadering van Hollands Noor derkwartier ondier algemeene instemming was be-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2