DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No- 14 Honderd en zestiende Jaargang. 1914 ZATIRDA® 17 JANUARI. 1)0 Alkmaarscho Courant honderd jaren. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheeJe Rijk ff 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- tn Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C Q. voor BINNENLAND. ALKMAARSCHB ODRANT Dit iiTimmer bestaat uit 8 bladen. ALKMAAR, 17 Januari. vcnala vorig© jaren hebben wij ook thans weer cl© courant van honderd jaar geleden geraadpleegd, om daaraan bet een en ander, dat ons vermei dingswaard schijnt, te ontteenen. In 1814 werden de lezeressen en lazers voorname lijk ingelicht over de buitenlandsche politiek. Ik) eerste twee van de 54 nummers van het week blad er verschenen den 17dien en dien 22sten Fe bruari een extra uitgave bevatten enkel offieieele publicaties en advertentiën. In bet derdie nummer werd een begin gemaakt met een rubriek buitenland. Erg nieuw was het nieuws niet den 17den Januari vernamen da lezers wat er in die laatste helft van December was gesohied. Nogal dikwijls werden uit treksels uit particuliere brieven gegeven, die de ver dienste hebben van „choses vues" te beschrijven. Zoo vonden we in het nummer van den 10dan Mei het volgende: Orgon (drie uren boven Avignoni) den 28 April (uittreksel uit een particulieren brief). Den 25sten, heeft er in ons stadje eene zeer onverwachte gebeur tenis plaats gehad. Des morgens om acht uren, heeft men drie rijtuigen zien aankomen, d'ie voor de herberg schenen stil te staan, voor het ontbijt. Eens klaps verspreide zich! het gerucht, dat het de be ruchte Keizer was. Het gepeupel ijlt naar het rij tuig tóe. Een onder hetzelive herkent Buonaparte; terstond roepen ziji allen: „weg met dien tiranI vivat da Koning!" De kardinaal Gabrielli, door Buona parte in ons stadje verbannen, komt voor zijn raam, op het geroep, dat Bij hoorde^ zoodra het gemeen dezen ziet, roept' het: „vivat de kardinaal, vivat de Koning 1 weg met den tiran11" Er worden portretten van Buonaparte aangebragt en in zijn gezigt ver brand; een ander portret, waarvan da iborst door anaphaansteken doorboord is en van bloed druipt, wordt hem1 aangewezenMen klimt op zijn rij tuig en roept andermaal: „weg mat dien tiran 1" Vrouwen, met steanen gewapend, komen aanloopen, en schelden hem uit. „Wild dier," roepen zij hem toe, „wat hebt gij met onze kinderen gedaan?" Ande re omstanders eischen, dat hij roepen zal „leve de Koning I" an dadelijk roept de bevende Napoleon „le ve de Koning 1" De vreemde generaals, die hem ver gezellen, hadden zorg gedragen uit hunne rijtuigen te komen, en bij die portieren van dat van Buonaparte te blijven, om 'hem voor zwaarder 'beleedligingen te bewaren. Hoe vele aanmerkingen doet dit tooneel geboren worden! Welk een ondierscheid tusschen den doortogt van den es-keizer en dien van Paus of kardinaal Gabrielle 1 Te St. Hippolyte, te Gage, lie pen het volk, da gilden, die geestelijkheid', drie vier duizend vrouwen in het wit gekleed hun tegemoet, onder het zingen van vrede- en glorie- en dankgezan- gen, en het godsdienstig vragen om derzelver zegen. O welk een geheel ander schouwspel hebben wij, op dien dag van! Maandag, gezien 1" Deze gebeurtenis moeit plaats gehad hebben tij dens zijn overbrenging naar Elba, daar Napoleon den llden April afstand' deed van dien troon en den 4den Mei op Elba aankwam. Ook de rubriek „Binnenland1" „Veneenigde Neder landen" geheeten, werd verzorgd. Den llden Juli werd bijv. een uitvoerige beschrijving gegeven van de ontvangst van iemand te Zaandam. "Vlaggen verkon digden: „Libarator venit, Gaudemus (De bevrijder komt, wij' zijn verheugd)i of „Het verheugde Zaan dam." Spreuken vertelden: „Nuno fortior" (Nu is het sterker)| of „Onze wenschen zijn vervuld!" en „Niets is den Grooten Man te klein." „Op den Dam zag men een eenvoudige zuil, waarboven een wierook vat, ten zinnebeeüde van dankbaarheid." Het was niet een nieuwe burgemeester die aldus honderd jaar geleden werd ingehaald. Z. M. den Keizer van Rusland, Alexander, gold dit eerbetoon, deze uiting van vreugde en erkentelijkheid. Uit Ylaard'ingen werd van den llden Juli gemeld, dat die dag was „de vrolijkste, die het tegenwoordig geslacht immer beleefde." „De eerste Nieuwe Ha ring werd ons, onder de onafhankelijke Hollandsche vlag, door stuurman Dirk Roest, in onze haven bin nen gebragt; alles was in vreugde: de stom pelende grijsaard gevoelde zich verjongd, en zag de voren, d'ie het geleden leed in zijn voorhoofd geploegd had, uit- gewischtl Geen Ylaardlinger, van welken stand ook, was onverschillig, en zeker zal geen Nederlander, die van deze gebeurtenis kennis krijgt, weigeren in onze regtmatige vreugde te deelen; des avonds, kwamen alle de geïnteresseerden der haxingvisscherij in de herberg de Hollandsche Tuin te zamen, om van dat nieuwe zeebanket een vriendschappelijk souper te maken; na de welkomstgroet, vereenigden zich harten en stemmen, om biji een toast bet drie maal lang leve onze geliefde en geëerbiedigo Soeve rein aan te heffen" Van dtroevigen aard was het bericht (Ld. 30 Januari in de courant van 08 Februari' uit Urk. „Deze dag was voor ons zeer verarmd en geteisterd eiland allerontzettendst. Niet alleen dat eenige dagen te voren onze geheele visischersvloot, bestaande uit om streeks 70 groote en kleine vaartuigen, door de woe dende ijsgang van onze reede gevoerd werd', zoodat behalve de schade daardoor veroorzaakt, nog vier der- zelve vermist zijn, maar gedurende dien middaggods- dienst werden eenige mannen en vaders uit die kerk geroepen, ten einde zoo mogelijk hunne huizen nog te behouden of ten minsten hunne goederen te ber gen; doch alle hunne pogingen waren vruchteloos en vele zagen in een oogenblik hunne woningen met al dat daar in was, door het ontzettend ijs het onderst boven gekeerd. Eenige huisgezinnen, welke dit lot getroffen heeft, hebben alles verloren en zijn in de bitterste armoede gedompeld; ja zelfs een vader en moeder hebben in dit ijselijk ongeval eene dochter zien verpletteren." Wij stellen ons voor geregeld eiken Zaterdag aan het weekblad van een eeuw geleden het een en ander, dat op binnen- of buitenland betrekking heeft, te otL'tleenen. Voor heden willen wij; enkel iets mede- dealen, dat onze stad betreft. Evenwel) wij hebben verleden jaar in aansluiting met 1813 reeds van som mige belangrijke gebeurtenissen uit 1814 melding gemaakt. Toen reeds werd gezegd', dat er bagin-Ja- nuari in het raadhuis een kist geplaatst was „tot den ontvang van alle zoodanige vrij'willige giften, als Alkmaars goede Burgerij- voor dien zaak des Vader lands en ter ondersteuning onvermoeide pogingen van Z. K. H. tot behoud onzer verkregena onafhan kelijkheid, zal willam dloen." Ook het stranden van eem Engelsche tweemansbrik, waarvan de bemanning in Februari hier ter stede met muziek der schutterij werd ingehaald en met buitengewone vreugde werd ontvangen, de dankdag voor den gesleten vrede op den 20stem Juli, de viering van den 42sten verjaar dag van den Souvereimen Vorst op 04 Augustus, het bezoek van Vorst en Vorstin op 15 October, de her denking van het Herstel den 18den November, de maskarade van den SOsten dier maand, werden des tijds reedis herdacht. Thans zijn er eenige andere vermeüdingswaardige feiten aan die beurt. Een merkwaardige gebeurtenis staat vermeld in het nummer van 00 Maart. De korporaal Jan Vol kers, oud 23 jaar en Alkmaardtar van geboorte was, terzake dat Bijl zich aan insubordinatie en aan het geven van een klap aan een sergeant had) schuldig gemaakt, door den krijgsraad van het 2a militair ar rondissement tot den kogel veroordeeld. „Ten twaalf uren werd! de gemelde Korporaal door een Detachement van het Provoosthuis naar da Exe- cutie-plaats gebragt, begeleidl wordende door den Heer Leeraar der Hervormde gemeente Woesthocff welke de belangrijke taak op zich genomen had1 om den geeondemneerden ter dood te bereiden en diezel- ven tot aan, het eönde zijner beproeving op de loffe lijke wijze en met het gewensc'hte gevolg heeft voir bragt. „De gecondemneerda op de Executiie-plaats geko men zijnde werdt het Vonnis met de gebruikelijke Mi litaire Ceremonien uitgesproken, waarna dezelve in eene korte aanspraak zijne Oameraden vermaande om zich aan zijn voorbeeld te spiegelen en zich op de hem aangeweze plaats voor het Commando plaatste, hetwelk tot de uitvoering van het vonnis bestemd zijnde voorwaarts was gerukt, waarop de gecondem neerda na zijne bereidvaardigheid tot het ondergaan zijner straf alsnog uitgeboezemdl te hebben, zich liet blinddoeken en voor het gemeld Commando knielde. „Op dit oogenblik toen een iedler niet anders dan die dood voor den geeondemneerden tegemoet zag gaf de Oommandeerende Officier aan- den Krijgsraad het Besluit van Z. K. EL onzen geliefden Souverein over, waarhij1 Hoogst dezelve aan den geeondemneer den gratie van den doodstraf verleende en dezelve in een tweejarig Confinement veranderde, waarop alle de omstanders hunne vreugde met het hartelijk en herhaald geroep van Oranje boven betuigden, en deze in den aanvang droevige Ceremonie met een blij Veldmuziek besloten werd." Het is maar goed, dat geen der soldaten wat te vroeg heeft geschoten, terwijl het geen wonder zou zijn geweest, wanneer de veroordeelde van schrik ge storven was! De manschappen, beho erende tot het contingent der land-militie voor dit kwartier verlieten de stad den l'Sdea Februari „allen gaven de kennelijkste blij ken der vrolijkheid, die hen bezielde, op de gedach ten van, onder de banieren van Oranje, voor het be houd van het eigen Vaderland, gesteld te zijn, en vertrokken onder het herhaald' geroep van leve Oranje. Wat de offieieele publicaties betreft, toondle de overheid haar zorg voor de ingezetenen door in de hondsdagen het ongemuilband ïoopen van honden te verbieden men herinnert zich, d'at vijftig jaar la ter een inzendler tegen dezen voorzorgsmaatregel op kwam en door niet enkel bij' gladheid der straten maar ook „bij zwaare duisternis" „het blij klokje van de Groote kerk benevens het Hokje van de Kapel" te doen luidleai, ten teeken dait ieder inwoner verplicht was te zorgen, dat hij: voor een der benedenraamen van zijn wooning behoorlijk licht plaatze, en hetzelve daar brandende houde tot des avond© elf uren toe." De burgemeester der stad nog steeds de heer N. van Foreest van Petten, al heette Bij nu ook niet meer „Mhire" herstelde bij zijn besluit van 31 Maart de volgende stedelijke ambtenaren: De Bier en Wijn werkers, de Turfdragers, de Koorn- en Zak kendragers en de Turftonsters. Op de lijst van „notabele persoonen" aan wie te Amsterdam het ontwerp-gronldwet voor deVereenigde Nederlanden ter beoordleeOing werd voorgelegd, kwa men deze namen van Al'kmaarsche ingezetenen voor: M. A. Daey, A. A. van der Ley, P. de Somnaville en J. du Tour. Een plicht der dankbaarheid vervulde die commis sie voor de spijeuitdeeling jegens een onbekende die 28 zakken witte erwten, 7 graauwe dito, 32 id. gort, 10 id. boonen, 100 tonnen aardappelen en 100 id. turf schonk. Zij- deed' het niet op de kortste en duidelijk ste wijze, gelijk uit dit enkele zinnetje van haar re laas in het nummer van 24 Januari moge blijken. „De Oommissie zich hartelijk verheugende zoowel over-de aanzienlijkheid dezer gift als over de eenvou dige het hart en verstand! beiden eer aandoende be palingen van den edelen onbekenden, wiens kiesohheid! haar buiten staat steld, hem' persoonlijk bare hulde te bewijzen, betuigt hem hiermede open lijk uit naam der behoeftigen den vuurigsten dank, dat zijn innerlijk zagt gevoel, onafscheidbaar van eene zoo grootebelanglooze weldaad', verhoogt worde door de gedachte, dat het opwaarts geslagen bevogtgd oog, en de hartelijke zuchten, van de door hem bewel- dad'igde stille behoefte, den zegen van den Algoeden over hem afsmeken dat zijne vreugde vermeerdert worde door het navolgen van zijn edel voorbeeld, en dat hij, en zij allen die zoo liefderijk aan deze inrich ting heben deelgenomen, in de volste mate mogen ondervinden dat weldoen zaligheid is." Ais er onderwijzers mochten zijn die hun leerlingen op een zinnetje ter ontleding willen vergasten Eindigen we met de vermelding van een grappige toevalligheid in no. 31, waarin de rubriek binnenland 'begint met een bericht over haring, de advertentie kolom eindigt met een annonce over zalm, terwijl de huwelijksproclamatiën, gedaan, op Zondag den 17den Juli, aanvangen met: Jan Zalm, jongman geboren te Medemblik, en Alida Haring, jonge dochter, geboren te Alkmaar TWEEDE KAMER. Gisteren werd de Surinaamsche begrooting behan deld. De heer K1 e e r e k o p e r (S. D. A. P.) besprak de verwikkelingen van processen, dien laatsten tijd in Suriname gevoerd1, en daarmede in verband staan de toestanden. De mensehen moeten z. i. meer ken nis ontvangen en tot energie geprikkeld worden. De heer F o c k (C- L.)l pleitte voor een flink ambtemaarspersoneel. Hij hoopte op de invoering van een nieuw strafwetboek en van een aribeid'sveror dening. De heer van Vuuren (R. K.) drong, evenals eenige vorige sprekers, aan op oplossing der bacoven- kwestie. De heer van Vollenhoven (R. K.) achtte allereerst noodig behoorlijke credietverlee- ning. De heer Bos (V. D.) meende, dat we niet naar de kolonie behoefden' om te kijken, wanneer er 10000 goede Hollandsche boeren heen gingen. De bevol king parasiseert eenvoudig op Nederland. We moe ten goede krachten uit ons land daarheen zendien, krachten op elk gebied; maar we moeten tevens jon gelui voor Suriname in de gelegenheid stellen, om zich hier te lande te ontwikkelen. Tegen voorstellen om een credietlbank op te rich ten verwachtte spr. dezelfde oppositie,- als die welke tegen het vroegere regeerin-gsvoorstel kwam van de zijde der Surinaamsehe bank. H. M. DE KONINGIN BU DE HARDRIJDERIJ. H. M. de Koningin heeft gisteren met belangstel ling de Hardrijderij te Leeuwarden gevolgd, Bern juis- ten blik op hetgeen Friesland te zien geeft, wanneer da schaatsenrijders naar hartelust kunnen zwieren, heeft H. M. echter niet gekregen. Het was dooi ge worden en daardoor haddien velen, die anders zeker uit alle deelen van het gewest gekomen waren, zich den tocht naar Ljouwert bespaard. De uitslag der hardrijderij was: le prijs Jacob Fa- ber met Anna Visser, uit Hempens, 0e pr. O. Dijk stra uit Lemmer en Wietske Engelsma. Aan het eind van den wedstrijdi was het noodig ge worden om planken te leggen, om da menscben oiver het water heen de baan af te helpen. De Koningin heeft het eeredidmaatschap van de IJsclub aanvaard, en vertoond^ zich met het insigne, da gouden schaats aan een ketting, op die baan. Zoodlra de hardrijderij afgeloopen was boog H. M. vriendelijk naar alle kanten en onder hartelijk ge juich van het publiek reed de stoet terug naar het huis van den Commissaris der Koningin, waar H. M. de prijzen uitreikte aan de beide vrouwen en mannen. Ze drukte hen de hand, geluk weaschend met de overwinning. Om vijf uur vertrok H. M. onder luid gejuich van het talrijke publiek met een extra-trein van de Frie se he hoofdstad. DE OORLOGSBEIGBOOTTNG. Dr. Kuyper wijst er in de Standaard op, dat door de weigering van de socialisten om voor oorlog te 'stemmen, rechts nu reeds, niet alleen in de Eerste, maar ook in de Tweede Kamer, het kabinet in zijn macht heeft. Nu hinderde dit dezen eersten keer niet, omdat het eigenlijk Oolijn's begrooting gold, waar Rechts van zelf aan verpand was. Maar toch voelt men, hoe er een volgend jaar zeer wel een militair verschil tusschen den Minister en Rechts kan opkamen, dat, afgezien van allen politieleen toeleg, den Minister het teven kan kosten. Met Rechts goede vrienden blijven, zal daarom zaak voor hem zijn. Opmerkelijk is het hierbij, d!at de heeren Dolk, Roodhuijzen, Goeman Borgesius, Bos, die Meester, Eland, Jannink en Marchant, die thans vóór de be grooting stemden, op 10 Januari 1913 tegen de toenmalige begrooting van oorlog, die zooveel lager was, hun stem hebben uitgebracht. Men lette dus goedl op. Bij links bepaalt de poli tieke constellatie de stem; maar voor rechts kan er zeer wel 't volgend jaar een militair verschil rij zen. Gemengd nieuws, DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. Uit een artikel in Het Volk blijkt, dat de heer K. Ter Laan in 1889 zijn lagere acte haalde, in "90 Duitseh, in '91 gymnastiek, in '92 Fransch, in '93 de hoofdacte in 'Sd Engelseh. Hij had aan de mogelijk heid, burgemeester van Zaandam te worden, geen oogenblik gedacht, totdat de Zaandlamsehe partijge- nooten hem het dringend verzoek deden zich be schikbaar te stellen. Na lange aarzeling vond hij zich verplicht de mogelijkheid te aanvaarden om, in samenwerking met een sociaal-democratische raads- meerderheid' iets goed tot stand te brengen voor de arbeidersklasse van een flinke industrie- en haven stad'. Hij had minister Cort van der Linden bezocht, die zeide geen principieel bezwaar tegen de benoe ming van een sociaal-democraat te hebben, mits de persoon en de betrokken gemeente beide ervoor ge schikt waren. Hij' had nog een onderhoud met den Commissaris der Koningin van Noord-Holland. An dere stappen werden door hem niet gedaan. Hij heeft de zekerheid benoemd te zijn als sociaal-democraat, maar in het bewustzijn aan het hoofd dier gansche ge meente te staan zal hij recht doen zonder aanzien des persoons, zich beijveren bet algemeen belang te die nen. Alleen beeft hij een andere opvatting van bet begrip „algemeen belang" dan bet gros zijner burger lijke ambtgenooten. Waar de openbare orde wordt verstoord! zal zij moeten worden hersteld. Maar hij zal er voor zorgen, dat bij een staking de arbeiders niet worden geprovoceerd en geprikkeld), b.v. door onnoodig machtsvertoon, door ruw politie-optreden -of door beknotting hunner rechten. Met tact, beza digdheid, gezond verstand en .vooral met stipte eer biediging van ieders wettelijk recht is bier veel te bereiken, zeide hij. UIT OTERLEEK. Gisteravond heeft de afdL Oterleek-Stompetoren van den Bond voor Staatspensionneering een open bare vergadering gehouden in het hotel de Vries al hier. Nadat de voorzitter, de heer Zeeman, met een welkomstgroet aan de bezoekers de bijeenkomst had geopend en een paar liederen waren gezongen, werd' het gordijn „gehaald" om „Aurora", toomeel- vereeniging te Stompetoren, het propagandastuk: „In de Branding" te doen opvoeren. Het spel viel zeer te roemen. Het eerste en laatste bedrijf vooral, alsook bet derde bracht de hoorders ondier den in druk van het zeemansleven, vol emoties, het teven van harden strijd met die zee, die het dierbaarste weg rukt van den stoeren zeeman, wiens levensavond nog zoo dikwijls vol zorg en kommer, hem wacht, als hij den strijd om het bestaan eindelijk moet opgeven. Als de liefde hunner kinderen niet d'e oudjes tot den dood bijblijft, waar dan heen? Zoo vraagt de auteur van 't stuk, zoo er geen Staatspensioen voor alten kcfmt?

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1