DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Cemeenteraadsraslag ea Bijlagen. Af haling Zakboekjes. WOo 15 Honderd en zestiende jaargang. 1914. MAANDAG 19 JANUARI. Herijk van Maten en Gewichten. FEUILLETON. He Ziel van Margaret Rand. Oeze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon en Feestdagenuitgegeven, Aboiwiementspuije per 3 maanden voor Alkmaar 10,80; Imbco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiên Per regd f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Teleffboamunmer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar maken bij. deze bekend: A. dat dit jaar de zittingen voor den herijk der maten ,en gewichten zullen worden gehouden in het kan toor van den marktmeester der Graan, markt (aan het I<u*!tiJs-Oudorp te Alkmaar) en v/ei voor ten verkoop bestemde maten en ge wichten* op 2 en 3 Maart van 01/212 en van I—41/2 uur voor gewichten, bestemd voor fljnere wegingen op 4 en 5 Maart, en voor groote partijen op 9 en 10 Maart, telkens van 91/2— 12 en van l-r-4*/a uur voor don herijk In het algemeen: voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de let ters A—C op 11, 12 en 16 Maart j D—I op 17, 18, 19 en 23 MaartJ—M op 24, 25 en 26 Maart N—T op 30 en 31 Maart en 1 en 2 AprilU—Z op 6, 7 en 8 April, telkens van 9i/g—12 en van 1—4'/i uur; B. dat de maten en gewichten schoon, droog en roest vrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden en niet gepotlood mogen zijn C. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist D. dat de maten en gewichten vóór 1 Januari 1916 gestempeld moeten worden met de letter v; E. dat maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk a, niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden j F. dat er bij verzuim of verhindering om van de onder A genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewiehten te laten herijken aan het ijkkantoor te Amsterdam, Brou wersgracht 276, op eiken Maandag en Vrijdag van 9—3 uur j G. dat de onderdeden van het gram (de milligram gewichten) niet op de herijkzitting, maar alleen aan tic ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending franco per post). Alkmaar, 15 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. De verlofgangers kunnen hunne ter gemeente-secretarie ingeleverde zakboekjes weder terughalen. Etaffioj «aa ffib I» BINNENLAND. MARGARET RAND OP HESTER NUGENT? ALKHAARSCHB COURANT ZD, die het verslag van 'sRaads hande lingen en de daarbij behoorende hD lagen geregeld wenschen te ontvangen, kunnen zilch daarvoor ter Gemeente-secretarie tegen betaling van f 3,50 per Jaar abonneeren, De Sooretaris vau Alkmaar, DONATH. ALKMAAR, 10 Januari 1913. Do Berlijnsche Morgenpoat neemt op de volgende wijze een loopje met de gebeurtenissen te Zabem en al wat daarmede in verband staat. (Nadruk vöasbo6)eai% IHiltlB» 81) Haar gelukkig, zonnig gezicht was vooral' toen al les voor bem. Hiji had haar hartstochtelijker lief dan ooit te voren. Eens ontmoette hij mevrouw Mansfield in de stad, zij 'zei dat zij zich ongerust maakte over Charlotte, die tot nu niets van zich had laten hooren. Hij ont stelde en vernam op zijn vragen, dat zij sinds haar vertrek geen enkel! maal had geschreven. Het ver wonderde hem waarom juffrouw Lester niet schreef, maar mevrouw Mamsfielid beweerde, dat niemand ooit een brief van haar ontving. Rand beraamde nu in allerijl een plan. 'Hij wist het adres van juffrouw Lester te vinden en besloot diemzelfden avond nog naar Italië te gaan. Hij telegrafeerde Margaret, dat hiji plotseling voor zaken een paar dagen naar het buitenland moest, kwam met mevrouw Mansfield overeen, dat zij en 'Su- zette zijn vrouw tijdens zijn afwezigheid zouden ge zelschap houden. Hij vertrok dien avond met den „Continental!" naar Parijs. Op den aangegeven tijd arriveerde hij in het be koorlijke Italiaansche dorp, waar juffrouw Lester haar winterkwartieren had betrokken. 'Zij1 zat aan het ontbijt, toen hij' bij haar binnentrad. Juffrouw Fanny Lester hield van John Rand zooals iedereen, die hem kende. Wel, da,t is aardig, hoe kom je hier? Heb je je vrouw ook meegebracht? Ik zou gaarne eens kennis met h'aar maken. Logeer je hier in het hotel? Neen, antwoordde John. Ik kom slechts voor een paar uur en moet met de volgende boot weer weg. Margaret kan nog niet zulke lange reizen ma- „Hoe het ar te Zabern in het laatst van 1913 uitzag is bekend, wij veroorloven ons thans te voorspellen hoe het er in 1914 zall uitzien: 5 Januari: Kolonel1 v. Reuter heeft verklaard, dat hij het vertrouwen in de politie geheel verloren heeft en hij heeft daarom zelf die politiemacht in handen genomen. 13 Februari: Kolonel v. Reuter verklaart, dat hij het vertrouwen in de posterijen geheel verloren heeft en dus zelf de postbestellingen heeft overgenomen. 1 Maart: Kolonel v. Reuter verklaart, dat hij het vertrouwen in de justitie geheel verloren heeft en hij benoemt zich derhalve zelf tot president van de rechtbank. 1 April: Kolonel v. Reuter verklaart, dat hij het vertrouwen in de belasting-ambtenaren geheel verlo ren heeft en hij gaat daarom zelf die belastingen in nen. 1 Mei: Kolonel v. Reuter verklaart, dat hij het vertrouwen in de personen, belast met de verzorging van de stedelijke gezondheid geheel verloeren heeft, zoodat hij' zelf da hygiënische maatregelen afkondigt. Luitenant v. Forstmer wordt met de reiniging belast. 1 Juni: Kolonel v. Reuter verklaart, dat hij het vertrouwen in den gemeenteraad geheel verloren heeft en laat de functies der raadsleden door onder officieren waarnemen. 1 Juli. Door den krijgsraad wordt kolonel v. Reu ter vrijgesproken, omdat hem het bewustzijn heeft ontbroken, dat hij in strij'd met de wet handelde. 1 Augustus: De dïstriets-dlirecteur Mahl (een bur gerlijk ambtenaar) verklaart, dat hiji het vertrouwen in de militaire overheid geheel verloren heeft en daarom het hevel over- hei 99ste regiment op zich neemt." Intussehen men maakt over het geval niet overal grapjes. Er wordt tot vervelens toe gespro ken, geïnterpelleerd en geschreven over het vrij sprekend vonnis der beide aangeklaagde officieren, dat een zeer pijnlijken indruk heeft gemaakt. Men kan het zich haast niet voorstellen, dat die ernstige overtredingen ongestraft zullen blijven. En men vraagt zich af, of ten slotte de rollen niet heelemaal zullen worden verwisseld en1 de burgerlijke overheids personen gedupeerd zullen worden. Zeer slecht is die stemming in het Rijksland zelf, welks Landdag zeer beslist stelling genomen heeft tegen het militaire regiem. De komende Rijksdag-debatten zullen, wan neer geen voldoende waarborgen worden gegeven te gen een herhaling der betreurenswaardige gebeurte nissen, wel weer leidon tot een motie van wantrou wen, waarvan de Rijkskanselier zich overigens wei nig aantrekt l Het geruoht ging de afgeloopeu week, dat da heer v. Bethm&nn Hollweg zou heengaan, doch het werd onmiddellijk tegengesproken. Hij ver keert overigens wel in een zonderlinge positie in den Rijksdag wordt hem militaaire, conservatieve gezindheid verweten, in den Pruisischen Landdag kan en niet van het kind! weg. Ik kom Charlotte be zoeken, waar ia zij Juffrouw Lester barstte in lachen uit. Droom je? vroeg zij. Ik weet evenmin iets van Charlotte's gangen af als jij. Voor zoover ik weet moet zij nog in Engeland zijn. Ik krijg wel voort durend brieven voor h'aar met: „Te bewaren tot aan komst" op die enveloppe, zoodat zij wel den een of anderen dag zal verschijnen. Maar nu is zij hier niet. 1 Ik heb haar omstreeks het midden van Decem ber gesproken. Toen vertelde zijl mij, dat zij. den vol genden dag naar u toeging, zij en haar kamenier. Haar kamenier? Zij' wist, dat ik hier igeen ka menier kan herbergen. Ik heb haar dat geschreven. Charlotte en een kamenier; het is al te ongerijmd. 't Is waar, dat zij mij heeft geschreven, dat zijl hoopte in 't najaar weer hier bij' mij to zijn, maar er is nooit iets van gekomen. Onze smaken komen in den laat- ston tijd! ook niet zoo goed meer overeen. Zij heeft mij bepaald gezegd, dat zij' den vijf tienden December naar u op reis ging. Mijn beste John, ik zeg niet graag leelijke woorden, maar zij heeft je bepaald wat voorgelogen. John Rand voelde, dat hij bleek werd. Juffrouw Lester merkte het op. Maakt dlat voor jou iets uit, John Rand?" vroeg zij vriendelijk. Ja, antwoordde hij. En toen hij haar vriendei- lijke oogen op zich gevestigd zag, ging hij voort: U heeft natuurlijk even goed) opgemerkt als ik, dat Charlotte veranderd is. Zij' kan zonder eenige reden, mijn vrouw niet uitstaan. Nu verschoot miss Laster op haar beurt van kleur zij dacht een 0ogenblik na vóórdat zij' zeidë: Wat ik u nu wil toevertrouwen is gewoonlijk beter ver zwegen, doch er kunnen zich gevallen voordoen, waarin het voor heide partijen gewenscht is de waar heid te weten. Kent u de waarheid)? zei hij, zich haastig naar haar toe buigend. vindt men hem lang niet militair genoeg en veel te democratisch 1 Albanië blijft Europa's smartokindje. Er zijn op het ooigenbliktien regeer ingen en de op het pa pier door de mogendheden zoo mooi ontworpen on afhankelijke staat mist geheel die onontbeerlijke een heid. De mogendheden in het algemeen en Oostenrijk en Italië in 't bijzonder kunnen' onmoigelijk orde bren- in den ohaoe. De Duitsche prins von Wied schijnt niet heel veel lust te hebben, zich in dit broeinest te wagen. Duitschlandi moet dan ook wel eenig bezwaar hebben gemaakt tegen deize benoeming. Er wordt braaf gevochten en de toestand wordt hoe langer hoe moeielijker. Ook in financieel opzicht. De mogend heden hadden een learning toegezegd, maar Oostenrijk en Italië zullen geen geld geven, wanneer die" andere mogendheden weigeren de leaning te waarborgen, terwijl Prankrijk, Engeland en Rusland er bezwaar tegen hebben, dat er een Allbaneesohe bank met Oos- tenrijksch en Italiaansch kapitaal wordt opgericht. Groote stakingen dreigden er in Zuid-Afrika. Maar de regeeringen zijn uitermate krachtig opge treden. Teneinde gewelddadigheden als in Juli van het vorige jaar werden gepleegd, te voorkomen, wer- aen de leadens in hechtenis genomen, 60.000 burgers onder de wapens geroepen en werd ook de staat van beleg afgekondigd. Aldus werd tevens de organisatie dier stakers verbroken en had die staking een rustig, spoedig-eindigend verloop. Het is aan de Boerenre- geeringem, die zoo doortastend optraden te danken, dat erger werd voorkomen. Zijl hebben onmiddellijk gehandeld^ alsof die oorlogstoestand was uitgebroken. En da Boer heeft getoond, niet enkel dien kleurling, maar ook den blanken arbeider te kunnen staan, wanneer het moet. Intussehen wordt van verschil lende zijden toegegeven, dat het lot van arbeiders bij spoor- en mijnwezen dringend verbetering behoeft. Niet vergeten mag worden, dat enkel aan goud in het afgeloopen jaar voor 450 millioen gulden in Zuid-Afrika werd gewonnen, terwijl de geheele goud opbrengst der wereld in 1888 slechts 180 millioen gulden bedroeg 1 TWEEDE K ATWEiR. De avond-vergaderingen der Tweede Kamer zijn noodiig geacht om per sé voor het einde van Januari met den bagr 0 0 tings-ar beid gereed te komen. Daarna zou de Kamer tot in den loop der maand Maart op recès gaan, in de hoop, dat alsdan de sociale wetten van minister Treub zullen zijn ingediend. TÜELATINGSKW'ESITIE: Met betrekking tot de verkiezing voor den Gemeen teraad te Puttershoek, waarbijl beloften van geld wa ren gedaan op voorwaarde om op bepaalde personen te stemmen of op bepaalde personen niet te stemmen, is bijl Kon. besluit gehandhaafd het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland' tot niet-toelating van O. van Holst als Raadslid. Ik weet waarom Charlotte je vrouw haat. Bedenk, wat u zegt, juffrouw Lester. Ik placht altijd! tante Eanny voor jou te zijn, John, mijn jongen. Zon ik je dlus nu met opzet wil len kwetsen? Charlotte is ook maar een mensch; zij bezit nog mindfer zelfbetheersehing, dan ik Van haar verwacht had. Zij kan Margaret niet uitstaan, om dat omdlat John, Margaret jou bemint. Zij kan mijn vrouw niet uitstaan omdat die baar man liefheeft? Ja. De omstandigheden zijn te hard voor Charlotte en dat heeft haar van een lief, vriendelijk meisje in een wreedle vrouw veranderd. Behoief ik nog meer te zeggen, John? O jij, man, kun je het niet raden? nu, hoor dan de waarheid! 1 Charlotte heeft jou hartstochtelijk lief. Jij' bemint Margaret. Jij hebt haar getrouwd en Charlotte gaat door da wereld! met een gebroken hart. Deze staat van zaken bevalt haar niet. Sommige vrouwen wor den door zoo iets zachter, edlelër, maar haar maakt het hard; nu weet je alles. John Rand stond op en ging naar het raam. Ik heb haar geen reden gegeven, zei hij eindelijk op half fluisterenden toon. Dat is waar, maar je hebt met vuur gespeeld door Charlotte tot je speciale vriendin te maken. Bedenk, dat zij leelijk is. Voor een ander zouden je vriendelijke woorden als neef niets beteekandl heb ben, maar voor Charlotte waren ze haar leven. Ik hen onnadenkend, wreed geweest, mompelde de jonge man. Ik wist het niet. Je was niet wreed, maar wees nu vriendelijk je gens haar. En, niet waax, het zal nooit over je lip pen komen, wat ik je nu heb toevertrouwd? Daar kan u verzekerd! van zijn. Maar nu. is mijn tijd om. Ja, u heeft wel eenig licht geworpen, doch niet veel op Charlotte's vreemde manier van doen. Keer naar ja vrouw en kind terug, John, en wees gelukkig. Vergeet die arme Charlotte. Dat is onmogelijk. U weet niet wat ik moet O VERTREDING DER LOTERUWET. Namens dan minister van Justitie is, meldt die TeL aan alle houders en verkoopers dier particuliere lote rij-ondernemingen: „Lotisico," „Witte Kruisi," „Prin ses Juliana," „Tijdgeest," „Eortuna" e. a., medege deeld, dat zij ter 'griffie van het kantengerecht in hun arrondissement afschriften kunnen doen nemen van de boeken en bescheiden, Dinsdag 13 Januari j.l. in beslag genomen. Dit verlof wordt door den minister verleend om te voorkomen, dlat het publiek, hetwelk loten van deze particuliere loterij-ondernemingen heeft gekocht, juist nu dia 5e klasse der Staatsloterij, waarop deze particuliere loterijen hunne zaak hebben ingericht, schade lijdten zal. DE OORLOGSBEGKOOTING. Het U. L. Vaderland zegt aan het eind van een ar tikel naar aanleiding van die stemming over de 001- logsbegrooting, waarbij' zooals dir. Kuyper opmerkte, de recht&ehe stemmen den minister van oorlog heb ben gered: Mem hebbe Ie courage de son opinion. Zou een Kamerlid van de Concentratie tot ons zeggen: Ik stem nooit vóór eene Oorlogsbegrooting met een zoo hoog eindcijfer als de tegenwoordige, adviemne que pouxra, al breng ik daardoor het heele Kabinet ten val, dan zouden wij uitgepraat zijn, en dan zouden wij zelfs den moed missen om te herinneren aan de onaangename positie van de vrijzinnigen 'die de be grooting van Rappard verwierpen en die 3 maanden later onder een kerkelijk kabinet de 2300 man van S'abron in dienst zagen nemen. Maar zoo staat in de Concentratie er toch zeker niemand voor, en daarom vragen wij' in schuchter heid, die echter om het belang der zaak tot vrijmoe digheid aangroeit, of die groote belangen, waarom het gaat (algemeen kiesrecht, staatspensioen, onder- wijsstaatscommissie) van die 39 mannen der Concen tratie niet edschen, ook in zake Oorldgsbegrootingen het ministerie te steunen? De»a houding zal toch ze ker iets vóór hebben op angstvallig wachten of de stem tegen ook van Rechts wordt gecompenseerd. Gemengd nieuws. TREINONGELUK. Zooals we Zaterdagavond bulletineerden is Zater dagmiddag even voor het station Leiden een rangeer machine uit Leiden, de .Nestor", die een proefrit maakte, in botsing gekomen met een lichtere machi na uit Haarlem. De werkmeester Koelemans werd door den stoom onmiddellijk gedlood. Een machinist en een stoker niet ernstig gewond. Zij werden naar het ziekenhuis overgebracht. Uit het door autoriteiten voorloopig ingesteld on derzoek moet de aanrijding te wijten zijn aan de na latigheid van den rangeerder Schimmel, die er niet op gelet heef.t, dat het rangeersignaal onveilig stond. Toen men van weerskanten zag, dat men tegen el kaar inliep, was een botsing reeds onvermijdelijk. De locomotief uit Leiden, die de Haarlemsche machine ter zijde aanreed, kreeg slechts weinig letsel, maar •de laatste werd uit de rails gelicht, viel met een grooten schok op zijde en werd ernstig beschadigd. De stoom ontsnapte uit den stoomketel en daardoor werd de werkmeester Koeleman, een gehuwd man van middelbaren leeftijd, bijna onmiddellijk gedood. Zijn handen en hoofd waren geheel verbrand. OOUPERJDBl-HJÜLD'E Een aantal' bewonderaars van Couperus, hebben vergeten vergeven. U heeft in mij vertrouwd, ik wil' in u vertrouwen. Er is mijl een gerucht ter oore gekomen, d)at Charlotte niet naar Italië ging, doch zonder medeweten van haar ouders, naar Tasmania om in1 het bezit te komen van gegevens of bewijzen, die Margaret zouden kunnen benadaedeu. Ik ging naar de Mansfields den dag voordat Charlotte naar Italië zou gaan, en vroeg haar ronduit of zij naar Tasmania of naar u, in Italië ging. Zij' stond! voor me en keek' mij aan, antwoordde kalm en bedaard, dlat zij niet van plan was naar Tasmania te gaan, maar naar u ging. Zou u licht zoo iets kunnen ver geven? Ik ontmoette voor een paar dagen tante Ma ry, en zij vertelde me, dat zij nog geen regel van öharlotte had gahadl sindis haar vertrek. Noemt u d'at vriendelijk? Alles behalve; het lijkt wel maL Maar John, stel het, als je weer thuis bent, zoo goed mogelijk voor en jaag haar beste moeder geen schrik aan. Vertrouw me, zei de jonge man. En, voegde hij er bij, dat is ook niet noodig. Mevrouw Mansfield weet niet, dat ik hierheen ben gereisd om inlichtin gen bij u in te winnen. Charlotte vond zonder eenigen tegenspoed haar weg naar Tasmania. De Cleopatra was, ofschoon een betrekkelijk kleine boot, zeer geriefelijk inge richt. Charlotte deelde haar ruime, frissche hut met haar kamenier. Er vielen geen avonturen op reis voor. Charlotte's medereizigers waren allen zeer voorkomend! jegens de wed leelijke, maar klaar blijkelijk rijke juffrouw Lovel. Zij' verkreeg meer dan voldoende inlichtingen omtrent Tasmania en ook ten opzichte van de farm waarop Margaret Rand en Hester Nugent gewoond haddien. Op een smoor- heeten zomerdag in Tasmania stond zij in de diepe en koele portiek waar Margaret en Hester zoovele gelukkige uren hadden doorgebracht. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1