DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JifiJverMlutomoÉlGii, No. 16 Honderd en zestiende jaargang. 1914 DINSDAG £0 JANUARI Herlxalingsoefoningen. FEU ILLETO Jï. De Ziel van Margaret Rand. SIUUHG es ONDERHOUD ras lUTOnOBIEim üJeze Courant wordt eiken avond behalve op Zon- en Feeitdaganuitgegeven. Abonn ementsprijö per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheeie Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiên Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Cfroote tetters naar plaatsruimte. Brieven franco aan die N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Militie, TBlefoonauauner 3. Bomam van 3B. K ICTTOAWW, 02) BINNENLAND. v ers cïilli end e 4ype»s voorradig. Nu Is het de tijd uw carrosserie te bestellen om voor het a,e. seizoen vroegtijdig gereed te zijn. Praehtige gelegenhefd tot Prooiwagon disponibel, Telefoon 573. ALKMAARSGHB COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAB gelast, krachtens bekomen aanschrijving, op grond van art 83 in verband mat art. lid der Militiewet (S< '.utsbladl 1012 Ko. 01)1 do onderstaande hier wonende verlofgangers, om zich, ter bijwoning der herhalingsoefeningen, bij hun korps te vervoegen ais volgt J 10e Bogiment Infanterie, lichting 1900, garnizoen Haarlems 6 Maart 1914!: FRANqOIS MAKTE' DIRKEN. 21e Begiment Infanterie, lichting 1908, garnizoen Helder 17 Februari 1014: DIETER DEN NIJS, WH» BBOBDUS HENDBIKUS HOFSTEE. Den verlofgangers wordt hierbij' gewezen op die na volgende bepalingen: lo. dat de miliciens-verlofgangers die verblijf hou den in d'e plaats van opkomst, zioh op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddags bij' hun korps moeten aanmelden; 2o. dat de miliciens-ver lof gangers dia verblijf hou den binnen 20 K.M. van de plaat® van opkomst, op den dag voor die opkomst bepaal'd, uiterlijk te 10 uur voor middags bij) hun korps aanwezig moeten zijnj 3o. dat de overige miliciens-verlofgangera zilcK bij hun korps moeten aanmelden: voor zooveel zij binnen het Bijk gevestigd zijn, op het tij dlsrtip, waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag, voor die opkomst 'bepaald, met het eerst vertrekkende middel van versneld vervoer langs de op d'e vervoerb e wij zen aangegeven rou te naar do plaats van opkomst begeven, of, in dien bij gebruikmaking van een later vertrek kend middel van versneld vervoer langs diezelf de route zulks mogelijk is, uiterlijk op het sub Bo. aangegeven tijdstip en voor zooveel zij bui ten het Bijk gevestigd zijn, vóór 4 uur namid dags. Voor zooveel de milicien® door ziekte of om eene andere reden niet tot l'en werkelijtoen dienst kunnen overgaan, worden zij' verzocht daarvan vóór het tijd stip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secreta rie mededeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, G. EEPMNG. Alkmaar 17 Jan. 1914. 20 Januari 1914. Gisteren hebben wij bijl het overlij denstelegram van den Franscben generaal Picquart in enkele zin netjes diens rijk leven vluchtig geschetst, heden wil len we even langer stil staan bij dezen volhardenden strijder, die niet Tustte, voordat hij: die waarheid had dioen zegepralen. Toen in die heftig bewogen dagen van de Dreyfus- zaak Eimile Zol'a zijn kreet om recht „J'accuiae" de wereld toeschreeuwde, toen heel Parijs meegesleept werd door voor- en tegenstanders van den Joodschen officier, werd plotseling ook de naam bekend van ko lonel Picquart, van wien niemand te voren had ge hoord. Aangesteld aan het hoofd van den inlich- Charlotte voelde, dat zij nu haar doel bijna had be reikt. Spoedig zou zij het ergste of het beate weten. Zij had Clair in het kleine hotel achtergelaten. Zij trok aan een igroote bel, die aan een lange ijzeren ket ting hing, een hond blafte, een papegaai schreeuw de: Ga weg, geen landloopers. Da zware deur vloog wijd open en een vuile, slor dige man verscheen. Kan ik iets voor je doen, juffie? Ik zou gaarne juffrouw Margaret Band spre ken. De man barste in lachen uit. Kom eens hier, Moll, riep hij' luid een vrouw toe, die onmiddellijk adhter in de gang opdook, bezig haar handen aan een groven doek af te vegen. Hier is een jonge vrouw, een rijke dlame denk ik, die naar de erfgename vraagt. De vrouw stemde met het lachen van haar man in. Zij wilde juist antwoorden, toen een slank, mooi meisje, van achter het huis kwam aanloopen. Ga weer naar dien tarweakker, pa, zei zij tegen den man. En gij, ma, zet eens wat thee voor de da me in plaats van haar uit te lachen. Kom dezen kant uit, juffrouw, hier is het koel. En zij ging Charlotte voor naar een groote hal met een steenen vloer, waarin zeer weinig meubels stonden. Het is erg heet, zeil zij, terwijl zij vol bewonde ring Charlotte's kieeding beschouwde. Wel, wat bent u mooi. Ik zou wat graag het patroon van uw jacquet hebben en ook van uw lijf. Ik kan daar niet tegen aan. Maar ik praat maar, he? IJ wilt iets van juffrouw Band weten. Zij en juffrouw Nugent zijn tingsdienst, het bureau voor epionnage en contra- spiounage, had hij ontdekt, dat Paty de Clam, Henri en consorten, deels uit cleriealisme en anti-semrtis- me, deels om den waren schuldige Esterhazy te red den, den onschuldigen Dreyfus haddien aangeklaagd en naar het Duivelseiland hadden doen zenden. De bureaucraten met de képi, die die waarheid geheim wehschtem te houden, welke wellicht ook voor die ge volgen van hun fouten en hun 'dwalingen vreesden, traohtten den waarheidslievenden kolonel, die hen was komen waari&ehuwen, te bewegen, zijn mond te houden. Eerst wilden ze hem met zachte hand, toen door middel van geweld het zwijgen opleggen. Het een noch het ander hielp die moedige man wal niet af te brengen van wat hij' als zijn duursten plicht beschouwde': de waarheid te dienen. De ge- neraalskliek was oppermachtig in die dagen men zond kolonel Piquart naar de grenzen van Tripolis, niet onwaarschijnlijk met de hoop, dat hij door do Arabieren zou worden vermoord. Maar vanuit zijn eenzamen1 post deelde hij Scheurer Kestner, Elzasser gelijk hij, alles mede wat hiji wist, en toen deze tever geefs in den Senaat gepleit had' voor herziening van het Drey f tLs-p r oces, wendde hij' zich tot de Eigaro, die destijds heel wat hooger stond dan tegenwoordig, en tot Emile Zola. Minister-president Méline bleef verklaren dat er geen affaire-Dreyfus was, vijf minis ters van oorlog hadden achtereenvolgens plechtig verzekerd, dat Dreyfus schuldig was. Het was de eerlijke Brisson, die het procas-Ester- hazy ondanks felle tegenkanting heeft 'bevolen. En de dappere kolonel, die er niet voor terugdeinsde een mooie loopbaan op het spel te zetten, teneinde de waarheid en rechtvaardigheid te dienen, verscheen voor den krijgsraad als getuige. De gehate blikken, die van alle kanten op hem werden gevestigd, kon den hem niet van zijn stuk brengen, de vijandige ver klaringen van oen kolonel Henri, die, toen zijn ge knoei met Esterhazy aan het iidht kwam zioh de keel doorsneed, konden niet verhinderen, dat getuige Picquart zijn beschuldigingen rustig en1 zakelijk ging uitspreken. Door beloften trachtte men hem in het prooes-Zo- la over te halen te zwijgen. Hij sprak. Hij sprak gewoon, als iemand, die, gelijk eiken dag, zijn plicht doet, zonder er schijnbaar aan te denken, welk een buitengewonen moed zijn spreken vereischte. Net eender ging het in het Dreyfus-pro ces te Bennes. Maar de weg van de waarheid is dikwijls een lijdens weg. Ook hier verhinderde een struikelblok baar voortgaan: „de eer van het leger"Alles bleef bij het oude alleen kolonel Picqart werd uit het leger verwijderd, omdat hij niet waard was de uni form te dragen. Zelfs kwam hij in de gevangenis, welker steenen, gelijk Femand Gregh zoo schoon heeft gezegd, het voetstuk van zijn standbeeld zou den vormen. Het is Anatole France geweest, die de volgende treffende tegenstelling heeft uitgewerkt: hier al lang weg. Ze zijn nog al overhaast vertrok ken en daar vader juist naar een vruohtenfarm uit zag, die in goeden staat verkeerde, kocht hij dieze met meubels en ah De inrichting is wel wat te mooi voor ons, zoo'n beetje elegant, maar ik vind dat juist prettig, hoewel vader en moedér er om lachen. Zijn deze meubelen werkelijk van juffrouw Band? vroeg Oharlotte, terwijl zij met groote belang stelling rond keek. Ja, werkelijk. Bekijkt u deze tafel eens, en zij wees op de mooie mahoniehouten tafel, waarop de brieven uit Engeland hadden gelegen, waarin Marga ret werd' meegedeeld, dat zij' de erfgename van haar oom's fortuin was. Die tafel koist heel wat werk, maar dat doet er niet toe. Ik denk zoo dikwijls aan da mooie dames die er om heen plachten te zitten. Was juffrouw Band niet gelukkig met zoo'n groot fortuin? Wel, het ie een wondér 1 En u hebt haar gekend, juffrouw? O, ja, zij is met mijn neef getrouwd. Maar waarom vraagt u dan of ziji hier is? En het meisje keek Charlotte met een scherpen blik aan. Charlotte lachte. Om de waarheid te zeggen, zeide zij, was het mij eigenlijk om Hester Nugent te doen. O, menschl Maar zijl beteekent niets, zeggen ze. Geen cent op zak, alleen een bijzonder mooi ge zichtje en een klank in haar stem die je een gevoel geeft, dat je alles voor haar zoudt willen doen. Maar da'ar is moeder met de thee. U wil toch wel een kop je, nietwaar juffrouw? Leg dat groene lapje onder het blad, moeder, anders wordt mijn mooie gewreven mahonie tafel bekrast. Dat duilvelsehe mahoniehout 1 zei de vrouw kwaad, terwfjl zij het blad met kracht op de tafel zette en onmiddellijk weer de kamer verliet. Dat is juist weer iets voor moeder; nooit geen gevoel voor wat fijns. Nu, ik ben heel anders; een stukje van déze cake, juffrouw? Toen Charlotte met smaak de thee en de cake had verorberd, ging zij heen, nadat zij eerst nog het de edele man met zijn nobelen geest vrij in den ker ker, zijn vervolgers, vrij rondloopend, maar gevangen in hun leugens en misdaden. En toen het Fransche. geweten ontwaakte, toen pro tost- vergaderingen zon der tal rechtvaardigheid eisohten, toen duizenden ge leerden, studenten, kleine burgers, arbeiders om waarheid riepen, toen alom werd aangedrongen op zijn in vrij heidsstelling, toen zeide hij door de tralies tegen Louis Havet, die hem was komen opzoeken: „Ik ben kalmer, dan jij." De zegepraal is niet uitgebleven. Nadat Dreyfus werd vrijgesproken, gaf Waldeek-Bousseau kolonel Picquart de uniform terug. Bij keuze bevorderd1 tot generaal, werd bij de jongste brigade-generaal van het Fransche leger. Zoo iemand, dan had hij' de ge neraalsuniform verdiend. En wanneer er ooit sprake is van militairen, diie in vredestijd burgers en solda ten een prachtig voorbeeld hebben gegeven van hel denmoed en opofferingsgezindheid, welke oprechte bewondering wekken, dan zal de naam van kolonel Picquart in de eerste plaats worden genoemd. Wij kunnen ons voorstellen, dat menig vaderlandslievend Duitscher op dit oogenblik naar zoo'n gaaf, zoo'n edel drager der uniform verlangt I Generaal Picquart heeft weinig van zioh doen spre ken. Hij' miste blijkbaar de organisatorische gaven, oim aan het departement van oorlog, waar de anti- clericaal Olemeneeau hem heeft geplaatst om zijn vijanden te meer te treffen, te staan. Bovendien hij was een slecht paardrijder. Bij de revue van Longehamp viel hij1 van zijn strijidros. Zijn gebrek, dat destijds tot een tragi-komiische gebeurte nis aanleiding gaf, heeft thans te Amiens aan zijn veel-bewogen, maar wèl-besteed leven een spoedig einde gemaakt. Aan zijn nagedachtenis zal voor het nageslacht de herinnering verbonden blijven, aan iemand, die den moed zijner overtuiging tot het uiterste heeft behou den en door zijn grooten waarheidszin en zijn edel karakter, de mensehheid ten voorbeeld is geweest. STAATSCOMMISSIE-ONDERWIJS. De veroeniging Volksonderwijs heeft d)en' minister van binnenlandsche zaken in kennis gesteld met de wijze, waarop de vereeiniging 'bedacht als zij is ge weest op het zooveel mogelijk steun verleemen aan elke krachtige poging, die van de zijida van een vrij zinnige regeering tot een verzoening der strijdende partijen op schoolgebied eenmaal zou kunnen leiden zich een oplossing dezer voor land en volk zoo hoogst belangrijke kwestie denkt. Evenals Volksonderwijs na jaren van propaganda in bet land voor het beginsel van den leerplicht, zich destijds tot de regeering heeft gewend met een „conceptwet op den leerplicht," waarin zij haar mee ningen en wenschen ten aanzien van dé toenmaals in uitzicht gestelde wetgeving kedbaar maakte, heeft zij in de jaren van 19071911 haar afdeelingen geraad pleegd en heeft in verhand daarmee een daartoe be noemde commissie een „Concept-wet tot regeling van meisje had doen beloven haar dien avond, zoo moge lijk, het adres van Hester te bezorgen. Het meisje zei, dat zij zelf niets wist, maar dat de mensehen in de huurt misschien wel wat zouden weten en als dat zoo was, dan zou zij! de bijzonderheden dien avond in 't hotel krijgen. Vóórdat juffrouw Mansfield1 zich dien avond ter ruste begaf, ontving ziji een brief van het meisje van de farm: „Lieve dame uit Engeland, „Wat vond ik het prettig bij u te zitten en u te zien eten en uw fijne manieren te bewonderen. Ik ben dol op voorname mensehen en mooie kieeren en dingen. Ik héb den naam uitgevonden van de farm waar de dame is heengegaan. Die heet: „The Bo&e Farm". St. Mary's Country, 't Moet naar ik ge hoord heb, driehonderd mijlen van hier aan hert- an dere eind van Tasmania zijn. Me dunkt, het zal juf frouw Nugent wel' zijn, die daar is heen gegaan, want op de meubels, die overbleven na den verkoop, stond haar naam, en er kwam bericht, dat alles naar dé Bo&e Farm moest gezonden worden. Sommigen zeg gen, dat juffrouw Nugent getrouwd is, maar ik weet er niets van. Ik wou, dat ik wat wist, dan kon ik u helpen. Ik zou u en uw' mooie kieeren nog wel' graag eens weerzien. Op mijn woord, het verheft een meis je als zij zo-o gekleed is als u. U is de fijnste dlame, die ik ooit gezien heb. TT doet het best om regelrecht naar Hoibart te gaan en daar te vragen hoe u naar de Eose Farm moet komen. St. Mary's Country is een woeste en verlaten streek. Ik denk niet, dat u dien heelen weg over treinen zult hebben, maar er zijn al tijd ossenwagens en paarden om1 op te rijden. U mag uw mooie japonnen wel achterlaten in het hotel te Hobart en iets heel eenvoudigs aantrekken voor St. Mary's Country. Alles is voor daar bijna te goed, maar ale u eenmaal op de farm bent, zal1 juffrouw Nugent u wel logies geven. Wij doen dat allemaal voor vreemdelingen en men zegt, dat zij vriendelijker dan de meesten is. Uw bewonderende, Patty Beetie." CanBHBSBiitefahrTlmut, Alkmaar. het lager onderwijs" ontworpen, waarin zij naast haar wenschen betreffende de reorganisatie van het voor bereidend, lager en voortgezet onderwijs, ook haar verlangen op het gebied der verhouding van het openbaar en het bijzonder onderwijs tot dien staat heeft aangegeven. Het hoofdbestuur vestigt de aandacht van den mi nister thans op dezen arbeid en voegt er als zijn meening aan toe, dat voor de totstandkoming van de in deze concept-wet aangegeven regeling zeer ingrij pende wijzigingen van de huidige wet op het lager onderwijs noodzakelijk zijn, zonder dat deze wijzigin gen in strijd geacht kunnen worden te zijn met art. 192 van de Grondwet. PEST OP JAY A Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nedlerlandsch-Indië, d.d. 17 deizer, betreffende pestge- vallsn op Java gedurende het lAdaagsche tijdvak van 31 December 1913 tot en met 13 dezer. „Afdieeling Malang 300 nieuwe gevallen, 325 doo- den. - Todoegagoeng 7, Soeraibaja 10, Magetan 8, Berbek 3, Ngawi 1 en Bangil 2 do o lelijke gevallen. Madioen 23 nieuwe gevallen, 21 'do oden. Ked'iri 33 nieuwe (gevallen, 29 doodien. Paree 48 nieuwe gevallen, 45 do oden; in de vorige pariode nog 6 gevallen en 2 d'ooden, Magetan in de vorige periode nog 2 doodlelijke ge vallen," Gemengd nieuwst. DE DERDE. VBEDESCONFEBENTIE. Beuter seint uit Washington (V. S.), dat de oud minister Boot er bij den minister van Staat, Bryan, op heeft aangédrongen, stappen te nemen ten einde te komen tot het doen bijeenroepen! van de derde Vredesconferentie in 1015. Bryan heeft deze kwestie in studie genomen. Het schijnt, dat nog slechts enkele mogendheden iets hebben gedaan terzake van bet benoemen van een commissie om het program voor de derdie Vre desconferentie te overwegen. BURGEMEESTER TER, TlAlAiW. De nieuwbenoemde burgemeester van Zaandam, de heer K. ter Laan, zal in de eerste helft van Februari worden geïnstalleerd en zijn am'bt aanvaarden. EEN' EIGENAARDIG GEVAL. Een zeer eigenaardig geval doet zich, naar de Tel. meldt, voor in de gemeente Huizen. Tot nu toe was men algemeen ook het gemeentebestuur van Oharlotte dacht over dezen brief na. Den nacht daarop kwam ziji bijna niet te bed. Voordat de mor gen aanbrak had zij een briefje «au, juffrouw Beetie geschreven om haar te bedanken. En toen was zij in haar koffers gaan snuffelen, had daaruit een paar mooie, kleurige blouses genomen, daarvan een pakje gemaakt, dat aan Patty Beetie geadresseerd en ter verzending klaar gelegd. Vervolgens had zij' haar eigen goed ingepakt en was den volgenden morgen vroeg, vergezeld van Clair, op weg naar Hoibart. Clair was haar voor 't oogenblik van niet veel nut, maaT Charlotte dacht, dat zij haar spoedig noodig zou hebben, Patty Beetie bracht een bijna slapeloozen nacht door. Hoeveel moeite zij ook deed, zij' kon de gedach te aan die betooverende vreemde diame niet van zich zetten. O, als zij maar een voorwendsel had om haar nog eens weer te zien. Zij, stond vroeg op en plukte m den tuin 'n groote bos bloemen, vuldie een mandje met perziken en ging daarmee naar het dorpsloge ment. Daar vroeg zij naar juffrouw Lovel Char lotte's aangenomen naam en vernam tot haar te leurstelling, dat de dame was afgereisd. Zij was dien morgen reeds vroeg met haar kamenier en kof fers vertrokken. Maar zij heeft een pakje voor n achtergelaten, juffrouw Beetie. Ik wil'de het u juist zenden. Patty maakte het pakje open en wat zij zag bracht haar in verrukking. Wel, wel, wat lief van haar, hè? riep zij uit. Zij schudde de lijven, zooala zij ze noemdö, drukte haar vrienden op 't hart Zondag vooral naar haar uit te kijken en snelde toen op een dlraf naar huis. Zij wilde juist de vervallen poort ingaan dezelfde poort, die in Margaret's tijd zoo met zorg was on derhouden toen zij' haar naam hoorde noemen. Juffrouw Beetie. Ja, mevrouw Pollpen. Is het waar, dat er een dame ia geweest, die naar Margaret Band heeft gevraagd? (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1