DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 18 Honderd en zestiende jaargang. 19)4 DONDERDAG 22 JANUARI. Herhalingsoefeningen. FEUILLETON. Do Ziel van Margaret Rand. Oeze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Gnroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Militie. Telefoonnummer 3. Roman van E. E iWMAlïïM 64) BINNENLAND. ALKMAARSCH OÜRANT. De BURGEMEESTER der gemeente AT,WAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, op grond van ftrt, 80 in verband met art. lid der Mil'itiewet (Stenteblad 1913 Ra. &U)I de onderstaande hier nenden verlofganger, om zich, ter bijlwoning dier her halingsoefeningen, bij' zijn korps te vervoegen als volgt!: 21a Regiment Infanterie, lichting 1907, garnizoen Hoorn. 17 Februari 1914: MARTINETS THEODORTTS HOT7WERT. Don verlofganger wordt hierbij' gewezen op de na volgende bepalingen: lo. dat de miliciens-verlofgangers die verblijf hou den in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de opkomst bepaald!, uiterlijk te S uur voormiddags bij hun korps moeten aanmelden 2a. dat de miliciens^vexlofgaugera dia verblijf hom den binnen 20 KIM. van dia plaat» van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddag» bij hun korps aanwezig moeten zijn; 8o. dat de overige miliciena-verlofgangers zilch bij hun koTp» moeten aanmelden: voor zoovoal zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op hot tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag, voor die opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende middel van versneld vervoer lange de op de verveerbewijzen aangegeven rou te naar de plaats van opkomst begeven, of, in dien bij gebruikmaking van een later vertrek kend middel van versneld vervoer langs diczelf de ronte zulks mogelijk is, uiterlijk op het sub 2o. aangegeven tijdstip en voor zooveel zij bui ten het Rijk gevestigd zijn, vóór 4 uur namid dags. Voor zooveel de milicien door ziekte of om eene andera redten niet tot dien werkelijken dienst kan overgaan, wordt hij' verzocht dJaarvan vóór 'het tijd stip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secreta rie mededeeling te dbien. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 21 Jan. 1914. Hygrometrie is een nieuwe wetenschap, die dage lijks meer beoefenaars krijgt. Aanvankelijk interes seerden zich alleen de weerkundigen er voor, maar thans stellen de psychologen en strafrecht-speciali teiten er missohiem nog meer belang in. Ondier hy- p-rometrie hebben wij dan te verstaan: die leer van den waterdamp in onze atmosfeer en zijn invloed o,p den men&ch. Men moet 'hygrometrie dus niet al te letterlijk opvatten (vochtigheidsmeting). Het vochtigheidsgeihallte in de atmosfeer wordt ge meten met den hygrometer (b.v. met den haarhygro- meter). Dit vochtigheidsgeihalte wordt in percenten uitgedrukt; is het zeer voichtig in de atmosfeer, dan wijst dc hygrometer b.v. 05 pet., mist het, dan is die standi 100 pet., in het algemeen schommelt die' hygro- meter tussehen die 65 en 86, terwijl men het dtroog mag noemen opdrogend, zeggen de huismoeders CNacbuk va?b<®en5. Wat heeft u mij een zonderlinge vraag gedaan, zei zij en weer lachte zij. Als u juffrouw Mansfield is, dan moet u mijn lieve vriendin Margaret Rand toch telkens gezien hebben. Zij ia immers met uw neef John Rand getrouwd. Hoe kan u mij dus vra gen of ik vóór mijn huwelijk Margaret Rand was? (Margaret lachte weer, doch! op eene kreeg haar ge laat een vriendelijke meewarige uitdrukking. Zij trad dicht op Charlotte toe en greep haar hand'. U is mogelijk niet heel goed, zei zij. U verbeeldt u mogelijk dia dingen. Als dat zoo is, dian heb ik in nig medelijden met u. En ik zou u anders na uw ver re reis, 'hartelijk welkom heeten, maar het is hier een ongelukkig huishouden. Ik 'kan geen menschen vragen. Alls u naar Engeland teruggaat, wilt u dan zoo goed zijn, dit alles voor mijn 'lieve vriendin Mar garet geheim te houden? Ik zal u nu tot aan het hek begeleiden, dan moet ik afscheid van u nemen. En Margaret liep de verwaarloosde oprijlaan uit, door haar onwelkome gast gevolgd. Charlotte had zich in haar getheeic leven niet zoo klein gevoeld. Bij het vervallen1 hek stak Margaret haar de hand toe. - Vaarwel, zei zij met haar ernstige lieve stem, en geloof me, dat als ik kon, ik gaarne gastvrij je gens u zou zijn. Vaarwel, zei Charlotte. Margaret keek haar na totdat zij1 uit het gezicht was. Toen keerde zij met gebogen hoofd naar huis terug. Mijn God, mompel do zij bij tuisschenpoozen, mijn God, o vergeef me! O, heb medelijden met mij, ver- wanneer het vochtigheidagehulte beneden de 65 pot. is. De lezer moet nu niet meenen, dat het weer dan altijd idleaal is. Bij een hygrometerstand van 55 65 kan evengoed! regen vallen als bij eon vochtig- heddsgehaltie van 95 pet. De buien van Maart en April komen meest voor bijl zeer opdrogend weer. Ge durende die mooie dagen van September of October, wanneer het soms in weken niet regent, staat de hy grometer boog. Men kan in zijn verbeelding alle plaatsen, die den- zelfden hygrometerstand hebben, door kromme kron kellijnen met elkaar verbinden. Evenals de isobaren blijken ook die lijnen van gelijken hygrometrstand gesloten te zijn, dat wil dus zeggen, de üjn van 75 pet. loopt op een bepaalden dag b.v. over ons land naar Denemarken, daar kromt zij zich naar Schot land en over Engeland loopt zij' naar Frankrijk en België, om in ons landl weer uit te komen. Binnen deze gesloten lijn ligt nu een gebied waar 'het voch tigheidsgehalte öf hooger is dan 75 pet., öf lager. In het eerste geval spreekt men van een hygrometrisch 'hoog of maximum (niet te verwarren met een baro metrisch hoog), in het tweede geval van een hygro metrische depressie. Door alalerlei plaatselijke invloeden heeft een der gelijke lijn van een gelijken hygrometerstand' een veel onregelmatiger beloop dan een lijn, die die plaat sen met dienselfden luchtdruk met elkaar verbindt. Wanneer men nu echter uit da temperatuur en den hygrometerstand' de absolute vochtigheid bepaalt (en dit vochtigheidegehalte wordt uitgedrukt in grammen per kub. meter of in de graden Gels. van het bij deze absolute vochtigheid behoorend dauw punt), dan vervallen al deze toevallige bochtjes en buigingen. Da lijnen van gelijke absolute vochtig heid! krommen zich nu regelmatig, en de absoluut- hygrometrische depressies en maxima vertoonen zich veel duidelijker. Zij blijken zich te beiwegen langs allerlei banen. S'oima vergezellen zij1 de barometri sche 'hoogen en lagen, soms bewegen zij zich in de te gengestelde richting. Men heeft echter nog veel te weinig gegevens, om tot verschillende stellingen te komen. Zelfs die stelling, dat die meeste regen val't, wanneer een barometrische depressie vergezeld wordt door een hygrometrisoh hoog, blijkt nog niet veel meer dan een veronderstelling te zijn. Vele vakmeteorolo'gen beweren inmiddels, dat de hygrometrische hoogen en lagen geheel en al afhan kelijk zijn Van de luchtdtiikverdeeling, d.w.z. van de ligging van de barometrische minima en maxima. Deze stelling schijnt echter weerlegd. Het staat vast, dat de hygrometrische minima en maxima een geheel zelfstandig bestaan leiden.. Weliswaar ondervinden zij den invloed van die barometrische minima en maxima, maar deze hebben zich eveneens te verdedi gen tegen de aanvallen van hygrometrische hoogen en lagen. De kans bestaat, dat door de ontwikkeling van de hygrometrie een revolutie in de meteorologie zal los barsten. Vele meteorologische problemen, o. a. ook die der vorming van de barometrische depressies, zouden misschien door die beoefenaars van de hygro metrie kunnen wordlen opgelost. Echter zijn er ook hygrometrische raadselen. Dit staat echter vast: in de toekomst zullen da hygrometrie-apecialitoiten evengoed de meteorologie helpen bevorderen als de barometrie-weerkundligen, die slechts letten op de Tuchtdrukverdeeling en de winden. Hierover zullen wij echter niet verder uitwijden. Hu iets anders. laat mij niet. Zij trad het huis binnen. Er stond haar nu slechts één ding te doen. Zij had het middel binnen haar bereik. Naar een kast gaande, nam zij een sleutel uit haar zak en stak dien in het slot. En toen de kast geopend was, nam zij daaruit een flesch, die een zwart mengsel bevatte en goot daarvan een nauwkeu rig afgemeten dosis in een wijnglaa Zij zette de flesch weer op haar plaats, sloot de kast en begaf zich naar de keuken, waar zij! wat sterke zwarte gof- fia zette. Toen die koffie klaar was, vermengd1© zij die met den inhoud van het glas. Vervolgens ging zij naar boven en trad de slaapkamer binnen, waar haar man zich rusteloos op zijn bedl heen en weer wierp. Zijn grof gezicht was donkerrood gekleurd, zijn met bloed doorloopen, wijd opengesperde oogen staarden haar aan. Dank je, Maggie, zei hij. Ik kan dit niet lan ger uitstaan; alles brandt in mij. Ik moet verlich ting hebben. Je bent een onmensoh als je 't me wei gert. Ik duld je tirannie niet langer en zal het dan zelf wel zien te krijgen. Ik zeg, dlat ik hèt moet hebben; 't is alsof ik in de hel ben. Haal het voor mij, Maggie. Als je 't niet doet, waarachtig, dan vermoord ik jel Dat is niet noodig, antwoordde zij. Ik heb aan jou gedacht. Je was gisteravond erger dan gewoon lijk, anders zou je mij niet zoo geschopt hebben. Ik kan mij vandaag nauwelijks bewegen, zoo stijf en pijnlijk ben ik. Stil, zeg niets, je zult hebben wat je verlangt. Ik zie aan je gezicht, dat j'e vreeselijk ge leden hebt. Spoedig zul je in het land van de heer lijke vergetelheid zijn. De man ging rechtop in bed zitten. Wat? riep hij en zijn stem beefde van vreugde, je wilt het mij geven, je stoort je niet aan dien dok ter? O, Mag, is het een groote, groote do>sis en in koffie? Het werkt gauwer als het in koffie wordt genomen. Wat is dat in jouw hand, een kop koffie, en je zweert, dat het een sterke dosis is? De sterkste, die je ooit hdbt gehad. Je moet nu uren en uren slapen. Hygrometrie, de jonge wetenschap, nog niet eens de kinderschoenen ontwassen, interesseert vele weer kundigen, maar ook vele psychologen e. a. van de ad- ler-modiarnste school vinden, dat zij van db vorderin- gen der hygrometrie moeten nota neimen. Sedert de uitgaaf van het groote werk van Dexter, den Amerikaanschen weerkundige, „Weather In fluences," is die belangstelling der juristen eveneens voor doze by gr o metric .toegenomen. Bij Wilhelm En- gelknann te Leipzig verschètn voor ©enigen tijd „Die Geopsychisohen Erscheinungen, Wetter, Klima und Landschaft in ihrem Einflusz auf dlaa Soelenleben," schrijver Dr. W. Helipaoh, en ook deze gelieerde toon de aan, dat dö invloed van het weer op dien mensch groot is. Volgens Julius TT urm, den bekenden auto riteit op meteorologisch gebied, is het weer „d'er To- taleffekt der gleichzeitig in einem gegebenen Mo ment tatsachlich eingetretenen atmospearisohen Er scheinungen." Welaan, dan moesten er nog weers- verschijnselen zijn, die wel hun invloed op den mensch haddien, maar die niet zoo makkelijk waren waar te nemen. Dit onbekende element kon dan niets anders zijn dan de hygrometrische storingen. De statistici kwamen met allerlei belangrijke ge gevens voor den dag. Ton eerste publiceerden zij een statistiek der zelfmoorden. Hieruit bleek, d'at in Frankrijk, Italië en Pruisen de duizend jaariijksche zelfmoorden als volgt verdteeld waren over die twaalf maanden Januari in Frankrijk 68, Italië 60, Pruisen 61, Fe bruari in Frankrijk 80, Italië 80, Pruisen 67. Maart in Frankrijk 86, Italië 81, Pruisen 78. April in Frankrijk 102, Italië 98, Pruisen 99. Mei in Frank rijk 105, Italië 103, Pruisen 104, Juni in Frankrijk 107, Italië 106, Pruisen 105. Juli in Frankrijk 100, Italië 102, Pruisen 98. Augustus in Frankrijk 82, Italië 93, Pruisen 90. September in Frankrijk 74, Italië 73, Pruisen 84. October in Frankrijk 70, Itar lië 65, Pruisen 78. November in Frankrijk 66, Ita lië 63, Pruisen 70. December in Frankrijk 61, Italië 61, Pruisen 61. Het aantal geboorten van buitenrechtelijke kinde ren bleek heft grootst te zijn in de maanden Januari, Februari en Maart. In die maandlen kreeg men rela tief-getallen van 110, H0 en 109. Het begin der em bryonale periode dezer kindbren stamt d'us resp. uit de maanden April, Mei en Juni. 100 is 'hier normaal cijfer. Uit Duitsche statistieken bleek, dat het aantal sexueele misdaden in Januari' 64 was, in Februari 66, in April 103, in Mei 128, in Juni zelfs 144. Ook hier slaan deze dirie maanden dus een tragisch record. In April, Mei en Juni is de mensch dus lichtelijk van streek, hoewel wij er aan dien anderen kant ook op moeten wijten, dat het deze drie maanden zijn, waarin 'hij zijn groote daden verricht. In dezen tijd van het jaar neemt men z'n belangrijke hesluiten. Men voelt zich frisch, vrij. De groote leeuw der ge niën werdt in deizen tijd' van het jaar ter wereld ge bracht. En hoe dit komt? Door de hygrometrische de pressie, die omstreeks dien tij dl in onze omgeving haar tenten opslaat, en die er o.a. ook de oorzaak van is, d'at de zonneschijn het in die maanden van de be wolking wint, en dat er bijna nimmer druilerigheid heerscht. De hygrometrische depressie brengt volgens de hygrometrie-specialiteiten de misda den; de zon geeft het genie. Met Ibsen kunnen wij dus uitroepen: Geef mij de zon! O, Mag, je bent een engel'! Geef het zelf, laat er geen druppel van verloren gaan. Houd het aan mijn lippen, ik beef zoo jij moet het geven. O, dat is goed, goed. *k Weet niet, hoe ik je zal danken, Mag. Geef mij een kus, vrouw, houd mijn hand vast. O! Ik ben al beter. O! De hemel gaat open; blijf bij mij zitten, totdat ik slaap» Het sterke elixer begon spoedig te werken. Toen haar man in slaap was, stelde zij een kort telegram aan Hester op. „Wees gewaarschuwd. Charlotte Mansfield is hier. Ik heb haar afgescheept, maar als ziji mijn man ontmoet, zal alles verloren zijn." Voor een overzeeseh, telegram gebruikte Margaret cijferschrift. Zij gaf het telegram aan den postbode mee, d'ie vijf shillings ontving; daarvoor moest hij de zaak geheim houden en zorgen dat het telegram verzonden werd. XVI. HET IS NIET ALLES GOUD WAT ER BLINKT.. Margaret Rand was, evenals de meeste jonge moe ders, overgelukkig met haar eerste kind. Zij voedlde haar zoon zelf. Onder het drinken sloeg hij telkens zijn hemela-blauwe oogen tot haar op en keek haar aan. Er sprak uit dien rlednien kinderblik onuitspre kelijke liefde. Zijn onschuldige Oogen brachten haar zaligheid. En behalve het kind had zij een man dien zij onuitsprekelijk liefhad. En ook zij' werd boven alles bemind; rijkdom was niets voor haar, liefde air les. En nu Charlotte weg was, kende zij geen vrees. Haar zenuwachtige angst was verdwenen; zij had zich nooit in haar leven beter gevoeld dan nu. Als Charlotte voor goled weg bleef, zou zij geen zorgen meer kennen. Zelfs de gedachte aan de echte en hoogst ongelukkige Margaret Rand kwelde haar nu niet. Ziji had gedaan wat zij' 'kon om Margaret te helpen en te redden. In het eerst had haar geweten TWEEDE "K" AiMiRfR. Gisteren was -de marimebegTooting aan de orde. De heer Duymaer van Twist (A. R.) was zeer ongerust over het materiaal van die vloot. Hij gevoelt weinig voor die instelling van een marine- militie, sper. is voor een laag dienstverband van1 vrij willigers, mits hun positie behoorlijk verzekerd wordt. Spr. drong nog aan op «alarmregeling van een viloot-commisisie. De heer Hugenholtz (8. D. A. P.) klaagde eveneens over de hoedanigheid' der schepen en verder over de onvoltalligheid en die ontevredenheid der be manning. Ook spr. ia voor een vl'oot-oommissde. Hij besprak dan verschillende personieel-kwesties» De heer Nierstrasz (V. L.) was van oordeel, dat de militaire bonden strafbaar moeten worden ge steld voor het verzet tegen die bevelen dier overheid. Spr. wil echter goedie levensvoorwaarden als men het personeel zijn bonden ontneemt. De heer De Meester (IJ.-L.) gaf ©en be schouwing over de tucht. Met genoegen vernam hij, dat d'e minister nog niet onverwijld tot invoering van de zeemilitie zal overgaan. Aangaande de bonden is spr. van oordeel, dat ze geen strijdvereenigingen mogen zijn. Voorts pleitte hij voor een wettelijke regeling van die rechtspositie van het mindere marime-persiomeel. De heer Roodhuyzen (U. L.) gaf den minis ter in overweging in voorkomende gevallen belang hebbenden eens te hooren. Spr. meent met den heer de Meester dat het niet aangaat, de bonden zonder meer te vemieflen. Geheime bonden zouden gevaar lijk zijn. Als de Bond echter zoo blijft doorgaan, verdient hij geen steun. De heer van der Voort van Zijp (a-r.) 'betoogde, dat gedurende da naaste toekomst de sterkte onzer vloot nog kritiek zal zijn. De heer Buys de Berenbrouck (r.-k.) voelde voor de instelling van een vlootcommiasie en had overwegendie bezwaren tegen een marine-militie. Spr. is sterk voor de maatregelen, die die minister overweegt om het personeel aan te vullen. De heer Marchant (V. D.) vroegis het waar, dat een zekere mogendheid 'begeerige blikken slaat op onze koloniën? D'aama kwam spr. uitvoerig op tegen de beschuldiging van mx. Troelstra, dat spr. valseh spel zou hebben gespeeld in de afdeedingen. De heer Van Vlijmen (r.-k.)- verklaarde zich principieel tegenstander van de militaire bonden. De regeering had' onmiddellijk de oprichting van de bon den moeten tegengaan. Heden was het woord aan minister Randbonnet. DE OORLOGSBEGRO'OTÏNG. Men herinnert zich die voldoening van D e (a.-r.)> Standaard, toen uit die stemming over de oorlo'gebe- grootmg gebleken was, dat die sociaal-democraten hun systeem van tegenstemmen ook onder dit kabi net handhaafden, zoodat dus dia rechterzijdie het in de macht heeft, een minister van oorlog te doen vallen, met behulp van de socialisten. Het Volk schrijft naar aanleiding hiervan: „Overigens zit er in zijn situatie-schildering iets waars. Inderdaad wordt dia mogelijkheid Voor de rechterzijde om die regeering te doen vallen over de haar niet met rust gelaten; in het bijzijn van Dare had zij zic'h ellendig gevoeld. De leugens, die zij moest vertellen, hadden haar gedrukt en haar dik wijls 'a nachts uit den slaap gehouden, na de ge boorte van haar kind hadden ziji als lood op haar ziel gelegen. Ziji spraken tot haar van vergelding, van het oordeel Gods, dat haar wachtte. Doch eindelijk hadden zij haar niet langer gekweld, waren zij op dien achtergrond geraakt. De toekomst verontrustte haar niet. Zij had waarschijnlijk een lang leven voor zich. Zij zou haar zoon tot een man zien op groeien, zou wellicht meer kinderen krijgen. En dat zou zij heerlijk vinden, want zij bezat in hooge mate een moederlijk hart. De gelukkige winter, die als een zomer voor Mar garet was geweest, verstreek; de lente was weer in aantocht. John vroeg zijn vrouw of zij ook tegen die season haar huis in de stad' wilde betrekken, maar zij antwoordde, dat zij buiten wilde blijven, Zij hield d'ol' van het buitenleven, was verrukt van het jonge groen der heggen, van de eerste bloemen, van het gekir der duiven en het gesjilp dier vogels. Maar toen de lente zich eiken dag met een schitterender gewaad tooide, kwam Charlotte haar telkens in die gedachte en begon zij eindelijk van haar te droomen. En zij vond die gedachten, die droomen steeds on aangenamer. Toen mevrouw Mansfield en Suzette haar een kort bezoek brachten, vertelde mevrouw Mansfield, dat Charlotte zeker wel binnenkort uit Italië zou te rugkomen, Ik weet echter niets van haar af, zei zij. John heeft je zeker verteld, Margaret, dat Charlotte ons geen enkele maal sinds haar afwezigheid heeft ge schreven, maar wij maken ons niet. ongerust over haar. Charlotte kan wel voor zich zelf zorgen- Wij weten, dat zij bij haar tante Fanny, juffrouw Lester, is, want als dat niet het geval was, dlan zou Fatnny Lester ons dat wel geschreven hebben. Wij veronder stellen dat zij tegen de season terugkomt, want on danks al haar leelijkheid, is niemand' zoo dol op uit gaan aTs Charlotte. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1