DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 22 Honderd en zestiende Jaargang, 1914 DINSDAG 27 JA NT A UI. FEUILLETON. De Ziel van Margaret Hand. BINNENLAND. Gemengd nieuws. COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kermis dlat in hét Ge meenteblad' van Alkmaar, Ho» 434, ia opgenomen Eet besluit van dien Raad die® gemeente van 22 October 1913, waarbij zijn vastgesteld: VERORDEHENIGEH OP HET HEFFEE EK INVORDEKEH^ EEHER BELASTING OP Wel'ko verordeningen, heden afgekondigd, geduren de drie maanden ten gemeen to secretarie ter lezing zijn nedérgelegd en aldaar voor 0.20 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld!. Alkmaar, 24 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. KTPPENG, Voorzitter. DOHATH, Secretaris. ALKMAAR, 27 Januari. !W twkende dliohter en 'blijspelschrijver Ludwig Iktld'n keuvelt vandaag in het Tageblatt genoegel'ijk ovetr het reizen per spoor in Amerika. Zijn rondreis Agon, ?n eindigde te Hieuw-York, duurde vijf weken en stelde hom in Staat 21 Steden ta bezoeken. Zij deed hem 320 uren in de coupé'a doorbrengen en over een traject van 15.000 kilometers reizen. Zij schonk here eerlied en bewondering voor het Amerikaan- sohe spoorwegwezen, dat den reiziger in staat stelt, grooto afstanden op aangename wijze af te leggen. Dertien nachten 'heeft hij in dien trein doorgebracht. Over de „sleepers," de gemeenschappelijke slaapwag- gpns ia hij- niet bijster tevreden. Hij houdt niet van de twee rijen van bedden, in de lengte aangebracht en slechta door een gordijntje van den middengang afgesloten, welke ham aan de urn-nissen van een cre matorium doen dienken en zegt, dat de mannetjes en vrouwtjes in deze slaapplaatsen zeker over niet meer .ruimte beschikken dan de woning van zes plankjes mai den dood biedt. En dan kunnen zij' zich nog uit en aankleadenl Geen wonder dat een gordijntje in het duel met een kleedingstuk wel eens plotseling omhoog gaat en er dan toiletgeheimen worden ont huld! De atmosfeer in deze slaapwaggons is verre van fri#oKI Daarbij1 komt, dat er altijd wel een baby is, die door zijn geschrei da anderen uit den slaap houdt. Zeer te roemen vallen daarentegen de „Drawing rooms welike een comfort hebben, waarmede zelfs de Eunopeesche luxe-treinen niet kunnen wedijveren. Zij bestaan uit een ruime kamer met twea groote, behaaglijke bedden en een sofa, een afzonderlijke, zindelijke toiletkamer met warms en koud water, vele witte handdoeken, goede zeep en meestal ook een electriseh apparaat voor 'die friseertanig der dames. De electriseha verlichting ia uitstekend en prettig kan men in het bed zitten lezen. De extra-betaling, welke voor dit alles wordt gevraagd, is niet bijzonder hoog de concurrentie der verschillende lijnen maakt, dat over het geheel de tarieven lager zijn dan in Europa. Er ie verder in den trein een „Parlor Oar," waar in gemakkelijke leuningstoelen met telkens verwis selde schoon© witte doeken over dé kussens. Ook een weUngerichte rookkamer, een leeskamer, met boe ken, d© nieuwste dagbladen en zelfs telegrammen, ontbreekt niet. Op schrijftafels staan schrijfmachi nes ter beschikking van de reizigers, briefpapier ligt gereed, een brievenbus is in da nabijheid en wan neer men zijn brieven liever dicteeren wil, dan be staat ook daartoe da gelegenheid. Een mooi terras stelt de reizigers in staat van uit den l'aatsten wag gon van het landschap tie genieten. Meestal1 is er ook een badkamer en een kapperszaak, terwijl) er niet zelden een manicure aanwezig ia Het personeel meestal uit negers bestaande brengt den reiziger een papieren zak, om den hoed tegen vuiï-wordesn te beschermen, en voordat hij uit- CETadrask vesbofisnS. Roman wsn. B, L 68) John Rand scheen haar niet te hooxen. Ha een iang stilzwijgen zei hijs Van vijfduizend! pond zon men een mooi stuk land in Canada kunnen koopen. Wij zouden daar een huis kunnen bouwen. Je zoudt een prachtige Settler's vtouw wezen, Maggie. Een blos overtoog haar wangen, zoadat zij er be koorlijker dan ooit uitzag. Zij legdb haar hoofd weer tegen John's borst. Hadat ik mijn straf heb ondergaan, zei zij. Mag ik mag ik dan weer bij je komen? O, kan zulk een vergiffenis en zulk een liefde mijn deel zijnl Hij stond op, terwijl hij haar nog steeds tegen zijn hart gedrukt hield. Er stond een sofa dichtbij, waarop hij haar neer legde en vervolgens die kamer verliet om na ©enige ©ogenblikken met thee en toast terug te komen. Hij schonk de thee in, brak de toast en voerde haar zelf. Je hebt mij nu alles vertéld, lieveling, zei hij. Die veel liefgehad heeft, die zal veel vergeven wor den. Wat onze toekomst betreft, wij kunnen niets doen, vóórdat Charlotte komt. Zij zal overmorgen in Londen zijn. Ik zal haar laten weten, dat zij retohtstreekB naar hier moet komen. De zaak kan stapt, wordt hij zorgvuldig afgeborsteld, terwijl dik wijls de dames van dé maatschappij nog een mooie bloem ontvangen. De eetwagen ia chic, men wordt goed bediend en die spijzen laten niets te wenachen over, terwijl de tarieven matig zijn en die keur van gerechten groot is. Alleen ten opzichte van dranken heeft men soms onaangename Verrassingen. Verlangt men bij het middagmaal dén wijn, die bij' helt ontbijt zoo goed smaakte, dan grijnst die kellner '.allicht ontkennend. Al rijdend is men n-L. in een „drooggallagden" staat gekomen, waar die local option iedereen heeft ge dwongen apollinaxie, limonade of ijsiwater te drinken. De dames verschijnen in avondi-toilet aan het diner zij reizen nooit zonder een suit ease, welk© een avond-costuium bevat en veirkleedea zich dua in den trein. Maar het kan gébewren, ook- -^-rklioden in hun smoezelige pakjes aan denzelfden disch plaats nemen en niemand neemt hieraan den geringsten aanstoot. Trouwens men neemt over het geheet weinig aanstoot in den trein. Een klachtenhoek bestaat er niet. Komt men te laat aan, dan moppert men niet sommige maatschappijen geven overigens onge vraagd voor elk uur vertraging een dollar per per soon van het treingeld terug. In OaJifomië is men geheel bevrijd van die roet- plaag, daar do locomotieven daar olie branden. Hog dikwijls kruisen die spoorwegrails drukke straten, zonder dat er zelfs slagboomem zijn aangebracht soms waarschuwt een bel op die locomotief. Overigens mist men overal herrie en gedrang, en de reizigers monsteren elkaar niet, zij zijn geenszins ongenaakbaar, maar hoeden zich ook voor elike' op dringerigheid. Bovenal zijn zij voorkomend en be hulpzaam. In het bijzonder tegenover de vrouwen, die, zij mogen jong of oud, schoon of leehjk zijn, altijd ervan verzekerd kunnen zijn, dat zij in die aan wezige heeren beschermers en vrienden-in- den-no od vinden. Vandaar, dat dames over alle afstanden al leen kunnen reizen. Ei) vandaar ook, dat men in Amerika nooit naar dames-coupé's behoeft te zoeken die bestaan niet, omdat ze overbodig zijn. TWEEDE TC AIML'R.. Ha een mededéeling van dien minister van Marine, dat hij: besloten heeft dé salarieverhooging van de 'ambtenaren voor loodswezen, betomning en bebakening reeds te doen ingaan met 1 Jan. 1914, werdl de begriooting van marine aangenomen met 51 tegen 9 ^stemmen, die laatste van sociaal-democraten. De beraadslaging over de begxooting van binnen- landsiche zaken werd voortgezet bijl de afdL volksge zondheid en armwezen. De heer Van Hamel (IJ. L.)i sprak over de pestbestrijding en drong op periodieke ontratting aan.. Verder bepleitte spx. dé lijkverbranding en betoog de, dat dé wet dleze todiaat, mits de asch wordt be graven. De heer Van Hispen tot iSevenaer (Hijimegen It. K.). drong aan op breideling van den verkoop van vergif. De heer van Hispen tot Sevenjaer (R. K. Rheden) vroeg een regeling om paal en perk te stellen aan het geknoei met 'de samenstelling van limonades en bevordering van het meer gebruik ma ken van visch als vollksvoedseL De heer Koo denburg (V. D.) drong aan op betere opleiding van verplegers en verpleegsters en op het nemen van maatregelen, die noodig zijn om de bevolking van groote steden tegen besmetting te be veiligen. De kleine omliggende gemeenten, waar vaak besmette melk vandaan komt, moeten gedwón gen worden, zich hij een eventueelen distriots-gezond- beid'sdienst aan te sluiten. De heer Spiekman QS. D. A. P.)i wemschite de Woningwet gewijzigd te zien in dien zin, dat de ge- dan besproken en schikkingen gemaakt worden. Tot zoo lang stel ik voor, dat wij beiden dit onderwerp niet meer aanroeren. Je moet rust hebben en je zelf niet kwellen, Margaret, ter wille van ons kind- Zij schrikte op, toen hij die laatste woorden zei. De uitdrukking van moederliefde verdreef élke an dere nit haar oogen. De moederliefde 'deed haar al het andere vergeten. Ik moet naar mijn kind, zei zijt HTH. DE AANRAKING VtAH EEH EHGEL. Hei was een donkere, koude dag, ondanks den tijd van 't jaar, toen Charlotte thuis kwam. Zij werd ver teerd door een soort koortsachtige opwinding, die haar dé geheele reis over had gekweld. Het kostte haar moeite om de wraakzucht, die zij zoo lang had gekoesterd, nog langer te bedwingen. Bij haar aankomst ontving zij1 het telegram van haar neef. De inhoud verhoogde nog haar opwin ding. Zij maakte daaruit op, dat hij haar brief had ontvangen en besloot aan zijn verzoek te voldoen door regelrecht na&r Melchester Hall te gaan. Daar voor Clair het werk was afgeloopen, had zij haar goed verzorgd in Melbourne achtergelaten. Charlotte kwam omstreeks twee uur op de Hall. Zij werd door John opgewacht. Hij begroette haar ernstig, maar heette haar niet welkom en gaf haar ook niet, zooals vroeger, een kus. Hij vroeg haar of zij ook iets wilde gebruiken en toen zij voor alles be dankte, steldé hij voor, dadelijk met hem naar Mar garet te gaan. meenta moet kunnen ingrijpen om de aJiar-ermsten te helpen» De heer A1 b a r dl a (18. D. A P.) drong aan op een al'gemeenen maatregel van bestuur teneinde aan de burgemeesters de bevoegdheid te geven, 'dringend© maatregelen voor te schrijven ter bestrijding van pokken. Hij vroeg schadeloosstelling voor geïnter neerden en stelde dé vraag of de minister bereid is, de gemeente Enschede het geld te vergoedé^, dat zij heeft uitgegeven voor de bestrijding van 'de pokken. De heer de Savornin Lobman (0. H) drong ook aan op een definitieve regeling voor de pokkenbestrijding. De heer Ketelaar (V. D.) pleitte voor rijks- steun aan de vacantde-kinderkolonies en herstellings oorden. Hij hoopte op wijziging van 's ministers standpunt ten dazen. Hedenmorgen elf uur werd de vergadering voort gezet. BOHD VOOR STAATSPEHSIOHHEDBRIHG. De B'ond voor Staats'pensionneering heeft, meldt d© H. R. Crt., een brief geschreven aan den minister van landbouw, nijverheid en handel, naar aanleiding van berichten, dlat ouden van dagen, c*p hun rente- aanvragen van vóór 0 December 1913, bedoeld bij art. 369 der Invaliditeitswet, van het bestuur der Rijks verzekeringsbank geenerlei antwoord hebben ontvan gen. Bepleit wondt, dat dé beslissing op deze aanvra gen bespoedigd worde. EEH WEIGERIHG. De Kerkeraad der Hedl Herv. Gem. te Amsterdam heeft, meldit het H. v. dl D., afwijzend beschikt op een verzoek van 'dé vereeniging van Vrijzinnige Her vormden, om van een dér kerkgebouwen gebruik te mogen maken tot het houden van Godsdienstoefenin gen in vrijzinnigen geest. PLOTSELIHG'E DOOD. Van een gezin in dé Govert FTinckstraat te Am sterdam zijn, meldt het HblcL, in veertien dagen tijds kort na elkaar vier kinderen gestorven, onderschei denlijk 5, 3, 1% en eendge weken oud. Het lijkje vau het kind, dat j.l. Donderdag stierf, is door da justi tie in beslag genomen, ten! einde ta onderzoeken, in hoeverre hier andere dan natuurlijke oorzaken dien dood ten gevolg© kunnen gehad hébben. Het geheele gezin was groot acht kinderen, waar van da oudste vier thans no:g in leven zijn. Gedurende de ziekte der kinderen Ls geen geneeskundige hulp gehaald. UTT STOMPETOEEH. Bij' de herdenking op 26 dezer van dé aanstelling van den heer O. Brugman vóór 25 jaren als bode van het waterschap „de Schermeeri', is namens hét bestuur door den Dijkgraaf met een 'hartelijke toe spraak aan dien jubilaris een couvert met inhoud overhandigd. Per post en door persoonlijk bezoek ontving de hear B. tevens vela blijken van belangstelling. Het berichtje „schoonrijdlen" in het nummer van gisteren eiseht even verbetering. De laatste ru briek (10 nummers) is gereden door „paren", heer en dame, terwijl er in de courant „heeren" stond. UIT ZUTDSCHARIWOUDE. De ij sclub „Ons Genoegen" hield1 gisteravond bij den heer P. Schoenmaker eeme ledenvergadering, welke tamelijk goed bezocht was. Besloten werd bij de eerste gelegenheid weer drie wedstrijden te hou den en een reservekas van 100 vast te stallen, met het oog op onderhoud der hanen enz. Het heffen van presentiegeld achtte men voor een ijseïu'b niet gewenscht. De kindor.kaarten blijven bepaald op 0,25, waarvan 6 cent in den Bondskas vloeit. En kele léden werden bij den overtocht d'er sluis te Oud- karspel uitgenoodigd te betalen, wat blijkbaar op een vergissing berustte, evenwel zal het betreffende be stuur hiervan in kennis worden gesteld. Hadat de secretaris had medegedeeld dat bij enkede led'en dreg gen zullen worden geplaatst, sloot de voorzitter de vergadering. UIT WTERIHGERW'AARD. Gisteren werd in het lokaal van mej. de wed. Boon de vergadering van de Holl. Maatschappij van Land- Charlotte's oogen glinsterden, zij' werden zoo licht van kleur, dat ze, als zij niet haddien geschitterd, bij na onzichtbaar zouden zijn geworden. Charlotte voelde, dat haar uur van triomf was aangebroken. Zij had' gehoopt en ook weer niet ge hoopt, dat John de waarheid uit haar brief zou ra den. Hij had dat blijkbaar niet gedaan. Zij zou dus straks des te meer genieten. Ik héb iets aan jou alleen t© zeggen, John, zei zij. Ik wil alles, wal je mij te zeggen hebt, hoeren in het bijzijn van mijn vrouw, of in 't geheel niet, was zijn antwoord. Heb je mijn brief gekregen? vroeg zij. Ja, antwoordde hij. Toen volgde zij ham zwijgend. Margaret stond voor een raam dat raam stond o,pen. De donkere wolkenbank, dlie het zonlicht in d'en morgen had onderschept, scheurde plotseling vaneen en de zon verscheen in al haar pracht en warmte. Margaret keerde zich om, maar ging Charlotte niet tegemoet. John stehoof zijn nicht een stoel toe. En nu, zeide hij, zullen wij naar je luisteren, Charlotte, maar vóór dat je begint, moet ik je zeg gen, dat Margaret en ik heel nauwkeurig samen je brieif bestudeerd hébben. Gij zijt gebleven bij het gedeelte dat je dé vrouw ontmoette, die zich Hester Hugemt noemde. Hadat je haar gezien hadt, heb jij je Fransche kamenier aan 't werk gezet de vrouw, die Margaret heeft weggezonden. Daar Margaret niet heel sterk is en het een beproeving voor haar is om lang in het bijzijn van iemand' te zijn, die aan haar twijfelt, zoo zouden wij gaarne zien, dat jij je 'bouw, afd. Wieringerwaard, gehouden. Ha de ope ning werden een reeks ingekomen stukken voorgele zen, w. o. een schrijven van den heer W. Metzelaar, dat aanleiding gaf tot eenige discussie. Genoemde heer stelde n.l. voor een collectieve inzending op de tentoonstelling te Schagen voor te bereidén, om ge zamenlijk zoo goed mogelijk uit te komen. Wat ech ter de rubriek „Rundvee" betreft, die kon wel aan de Fokvereeniging worden overgelaten. Allen waren in beginsel vóór het voorstel en dien heer Metzelaar werd verzocht, om met nog een paar heeren een meer uitgebreid plan te ontwerpen. Haar aanleiding van een schrijven van dé Centrale Coöperatieve Raiffei- senbank te Utrecht, waarbij wordt aamgedrongen om ook in Wieringerwaard een Boerenleenbank op te richten, werd na eeuige bespreking besloten den heer O. F. G. W. van der Hurk, inspecteur van genoemde Bank, uit te noodigen alhier eens een avond op te treden, om doel en streven van een Boerenleenbank nader uiteen te zetten. Hierna was aan de orde; Bespreking verbeterde zaaigfanenkeuring. Aan'de afdeeling was door het Hoofdbestuur een concept-reglement toegezonden. Door den heer Jb. Kaan Kz. werd dit punt nader toegelicht, waarbij blijkt, dat dé thans bestaande keuring zeer veel te wenschen overlaat Aan het verzoek van het Hoofdbestuur, om een of twee afgevaardigden te zenden naar de algemeene vergadering, alwaar dit punt zal worden behandéld, zal worden voldaan en de voorzitter werd bij accla matie daarvoor aangewezen. Als afgevaardigde maar de vergadering van Holl Hoorderkwartier, welke gehouden zal worden te Hoogkarspel, word gekozen (hi Keer E. Zijp. Hog werd ter sprake gébracht dat dé inrichting van het jaarboekje 1914 wel iets te wenschen overlaat O. a. zijn niet opgenomen' de tabellen van vee, kalveremenz. De heer Jb. Kaan zeide dat dit déor een abuis niet is geschied, doch een volgend Jaar zal dit zeer zéker weer worden opgenomen. Déor den voorzitter werd nog voorgesteld eenige boekjes aan te koopen waarin de red'e van Dr. Poels op de laatst gehouden vergade ring van Holl. Hoorderkwartier wordt omschreven. Aangezien echter dé fokvereeniging reeds een aantal heeft besteld, werd dit niet noodig geacht UIT WEST-GRAlFTDïJK. Zaterdagavond j.L vergaderde alhier de afd- West- Graftdiijk van1 den ,3oud voor Staatspensiomneering" die nog al vrijwel! bezocht was, ongeveer 26 leden- Volgens rooster moésten als leden van het bestuur aftreden de heeren P. Bruijp en D. Vorst Gekozen werden da heeren P. Bxuijn en L. Hop. Er werd be sloten loom in Fébr. een propaganda-avond te houden en daarbij dan uit te noodigen da oudleo van dagen, dié 70 jaar of oude® zijn. UIT BROEK OP LANIGENDUK. Zaterdagavond vergaderden in café Marktzicht eenige schippers van dien LangemdHjk. Opgericht werd eene Schippers^Usclub vereeniging. Doel dezer vereeniging is het open maken en zoo mogelijk openr houden van het ijs. Daar dit gewoonlijk aan enke lingen werdl overgelaten, besloot men het voortaan voor gezamenlijke rekening te doen. Een voorloopig béstuur, bestaande uit de heeren J. Ploeg, O. van Schoorl en A Kamp zullen spoedig een reglement ontwerpen en aan de leden voorleggen, terwijl op een volgende te houden vergadering tevens contributie enz. zullen worden besproken» UIT OTERLEEK. Door het reciteergezielsebap „Ons Genoegen" werd Zondagavond eene uitvoering gehouden in het lo kaal van Mej» Wed. K. van Ham, alhier. Opgevoerd werden: Jocrisse de Vondeling; De ge- duldtproef of de verwisselde oppassers; de verwensch- te EeTepostjes; zijn eerste spreekuur; dus vier kluchtspelen, alüte in één bedrijf. 'tWas dus een avond om zich te vermaken, zooals „Ons Genoegen" er eiken winter één geeft. Ein het puhliek komt er om en is ook nu weer prettig bijeen geweest, getuige het daverend applaus na iéder stukje. De zaal was flink bezet en O. G. heeft zeer veel succes gehad. UTT OUDE-HTEDORP. Het Protestantech Ondérsteuningsfonds hield Maandagavond zijn jaarvergadering in de consistorie kamer dér Hervormde Kerk, alhier. verhaal van dat tijdstip af begon. Welke dienst heeft je kamenier je bewezen, Charlotte? John, antwoordde Charlotte. Ik begrijp dé bedloe ling van je houding tegenover mij niet. Ik héb al leen in jouw belang gehandeld) ik heb je willen be vrijden uit de klauwen van een avonturierster. Zwijg 1 Zijn stem en de uitdrukking in zijn oogen deden haar ontstellen. Margaret kwam nu nadér en greep zijn hand'; in die houding keek zij Charlotte recht in 't gelaat. Charlotte trok even haar schouders op en' begon. De opinie van mijn kamenier kwam overeen met de mijn© ten opzichte van de vrouw, die je eebt- genoote ie. Wij' wisten, dat zij niet de rechte per soon was, maar om dlaarvam zeker te zijn en je te kunnen bevrijden moesten wij bewijzen van onze ver denking zien te krijgen, tk sprak er met Olair over, nadat iik de Rose Farm had verlaten en wij kwamen overeen, dat wij in het hotel zouden blijven totdat Olair een gesprek met mijnheer Gaythome had we ten aan. te knoopen. Om dat doel te bereiken lieten wij mevrouw Gaythome weten, dat wij vertrokken waren. Den volgenden avond ging Olair op het grondgebied van dfe Ro'se Farm wandelen. Het dhur- de niet 'lang of haar moeite werd beloond', mijnheer Gaythome kwam buitien. Hij zag er ziek uit en tril de op zijn beenen, zoodat hij zich dan ook dadelijk op een bank liet neervallen. Clair ging naJar hem toe en vroeg of hij ook iets wenschte. Hij' keek haar met vreeselijke, met bloed doorléopen oogen aan en mompeldéCognac. Zij bood aan, het voor hem te halen. Hij keek haar weer aan. fWcwdt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1