DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Alkurahe WaterMegskwestie. No, 24 Honderd en zestiende Jaargang 1914 DONDERDAG 29 JANUARI. E1WILEET0N. De Ziel van Margaret Hand. (JNacfoak verbo'dsnr).- Römatt vaa B. L BHAMEL 69) BINNENLAND. vw" G-/ ALKMAARSCHE COURANT. rug werd 'betaald, hetzij' dat er een, bad1 of gevelsproei was gemaakt, waarvan geer» opgave was gedaan, het zij dat ear kamera waren, bijgebouwd, hetzij) door nog andere redenen. Ofschoon, dte directie het recht had deze abonne menten af te snijden van die waterieveripg en w te beboeten, werd van deze maatregelen afgezien en be rust in wat toch eigenlijk niets anders was geweest dan onrechtmatig waterverbruik over wie weet hoe- vele jaren. Zeer juist is, dat vele der arbeidlarswoxungen, waaronder volgens de concessie moeten worden ver staan perceelen, die voor 80 of minder in 's Rijks huurwaarde zijn aangeslagen, in dien loop der tijden een hoogere huurwaarde hebben gekregen. Maar niet wordt in da memorie van toelichting vermeid, dat zeer vele perceelen, waarvoor het tarief van arbei derswoningen geheven werd 6.20 per jaar), een huurwaarde vertagenwoordigdlen van twee, drie, isoms vier maal die gestelde grens. «Dat de inwoner» daaronder kalm beruatten, mag geen verwondering baren. Zoo werd b.v. alleen in een klein gedeelte van de Achterstraat gevonden; één huis van 6.10 huur per week, waarvoor aan water 6.20 per jaar werd betaald; één van f 7 huur per week, watier 6.20 per jaar; één van 6.60 huur per week, water 11 per jaar; één van 10 huur per week, water 11 per jaar. In de Hekelstraat werdén gevonden 6 perceelen, een huur opbrengende van 4 tot 6.26 per wieeik, waarvoor ook al niet meer dan 6.20 per jaar werd betaald, terwijl er in diezelfde straat nog twee per ceelen voorkwamen, die aan huur Q.60 per week, aan water 11 per jaar opbrachten. Alleszins begrijpelijk aan die hand van deze voor beelden is het, dat verhoogingen van f 5.20 op ld van 11 op 16 en op 18 veelvuldig voorkwamen. Vérhoogingen van 11 op 24 behoorden echter tot de groote zeldzaamheden. In dén loop dier revisie is het driemaal voorgekomen, dlat een zoodanige ver- hooging werd gevraagd, n.l.: lo. Een perceel aan den Kénnemerstraatweg, op welk perceel een bovenhuis met 8 kamers was gebouwd, hetgeen eerst bij die al- gemeene inspectie bleek. 2o. Een perceel aan de Ou degracht (blijkbaar ook verbouwd) met afzonderlijk bovenhuis. Hef perceel bevat 0 kamers en 2 keu kens, bracht aan abonnement op U, werd verhoogd op 24, doch mocht, strikt genomen, voor 27 per jaar wordleo aangeslagen. Het dterde geval betreft een perceel aan de Nieu- wesloot. In de registers der Maatschappijl als een gewoon woon- of winkelhuis tegen f 11 per jaar aan geslagen, bleek bij dé inspectie dat er was een win kelhuis met afzonderlijk bovenhuis, vertegenwoordi gende te zamen leen huuropbrengst van pL m. 7.50 per week. Indien jegens dergelijke aangeslotenen geen stren ge boetebepalingen zijn toegepast, dan moet dat wor den toegeschreven aan de gematigdheid in het op treden van den controleur. Dat zelfs zulke aangeslotenen door die memorie van toelichting in bescherming worden genomen, werpt een eigenaardig licht op het adres en menige onderteektenaar zou wellicht gea'arzeldl hebben d'aar- ondér zijn handtteekening te zetten, indien het bo- venstaandé hem bekend ware geweest. Het behoeft naar het oordeel der directie verdér geen betoog, dat een dergelijke toestand kón noch mócht worden bestendigd. Het oogluikend! toestaan van bet voortduren daar van zou toch op zich zelve reeds een grove onbillijk heid zijn geweest tegenover die aangeslotenen, wieT aanslag juist was en degenen, die wèl steeds hun opgave overeenkomstig die waarheid haddien gedaan van eventueels verbouwingen, het plaatsen van ba den', tuinbésproeiers enz. Het misbruik zou do>or d'e directie zelve in da hand zijn gewerkt, indien hierin eenvoudig nog langer was berust Dé directie acht zich bevendien niet verantwoord tégenover de aan deelhouders der maatschappij en daarom werd beslo ten tot een geleidelijke herziening van alle contrac ten, waardoor dé nieuwe controleur tevens in de ge legenheid zou zijn om zich op de hoogte te Btellen van de verschillende aangesloten perceelen in de ge meente. Deze herziening nu heeft aanleiding gegeven tot een groot aantal verhoognigea en slechts enkele ver lagingen der contracten. Zoozeer ia de directie ech ter overtuigd', dat de controleur daarbij] de billijk heid heeft betracht, dat zij; bereid ia, om in gevallen, waar zulks door de aangeslotenen mocht worden be- i twist, een uitspraak dctor onpartijdige personen te aanvaarden. Eigenaardige toestanden, welke zich isoms voor doen, maken de .toepassing van tarieven eéhter zeer moeielijk en schijnbare onbillijkheden zijn dikwijls niet te vermijden. Daarbij moet veel aan tact en aan bet juiste oor deel van den controleur worden overgelaten, die moet trachten dé ingezetenen in billijkheid tegemoet te komen, zonder daarbij echter dé 'belangen zijner maatschappij uit het oog te verliezen. Het mag geen verwondering baren, dlat zulks, te recht of ten onrechte, soms wét eens ontevredenheid heeft gewektj de directie meent m de omstandig heid, dat deze revisie -zich m betrekkelijk korten tijd 'afspeelde de oorzaak te zie» van bet indienen van ?-het adres aan den Raad). Wat nu da bewering in dé memorie van toelich ting betreft, dat het water te Alkmaar te dluur be taald wordt, wordt er op gewezen, dat dé ondertee- kenaars een 10-tal tarieven noemen van waterleidin- -gen in Nederland, terwijl er in 'het geheel ongeveer 100 waterleidingen zijn. Eénige plaatsen worden aangehaald, waar het water blijkbaar tegen lagere prijzen kan worden gedistribueerd en daaruit wordt de conclusie getrokken, dat zulks te Alkmaar ook wel kan. Maar zulke vergelijkingen gaan bijna nooit) géheél op, aangezien geen twee gemeenten noch de haar bedienende waterleidingen geheel in dezelfde omstandigheden ver'keeren. In dé eerste plaats wordt veel gewicht in de schaal gelegd door de omstandigheid of dé winplaats, of prise d'eau dichtbij of ver van het verzorgingsgebied gelegen is. In het eerste geval behoeft het water natuurlijk minder hoog te worden opgepompt, aangezien het on middellijk in het distributienet wordt gevoerd, en niet de wrijving van een dikwerf kilometerslange toe voerleiding beboeft te worden overwonnen. Ook wordt daardoor dé zeer kostbare toevoerleiding van de prise dfean naar bet verzorgingsgebied uitgewon nen, hetgeen natuurlijk van overwegenden invloed is op de aanlegkosten, en waardoor de exploitatiekosten duis worden ontlast. Een lange aanvoerleading, waarop voor een over groot gedeelte in 't geheel geen aansluitingen zijn gemaakt, dlrukt zéér op de rentabiliteit eener water leiding. Da kosten van zulk een leiding zijn dikwijls meer dan de helft van die dér géheele waterleiding. De aanvoerleiding der duinwaterleiding van Am sterdam) is pl. m. 26 HM. lang, en wijselijk zijn dén ook in het adres de tarieven van de hoofdstad' des Rijks verzwegen, alhoewel daar ook dé gemeente zelve de waterleiding exploiteert. De in dé memorie van toelichting genoemde voor beelden van duinwaterleidingen, zijnde Den Hélder, Haarlem en Den Haag, hébben dé kortste toevoerlei dingen); die van Haarlém en Den Haag zijn pl. m. 2 3 KM. lang. Amsterdlam, Leiden, Delft, Zaïanland en Alkmaar hebben alle lange toevoerleidingen en d'e tarieven dini deze plaatsen toegepast komen wondér- wel overeen. Dat plaatsen als Rotterdam, Schiedam, Nijmegen, Maastricht enz., welke door dé rivier van water wor den voorzien, en die dus hare onuitputtelijke en één voudig geconstrueerde prises d'eau in dte onmiddellij ke nabijheid van de verzorgingsgebieden hebben, bet water tegen goedkooper tarief kunnen leveren, is duidelijk en een vergelijking van de tarieven van zul ke plaatsen met die van duin waterlei dingen. met lan ge toevoerléidingen geeft geen juisten indruk. Een andere zaak, die van invléed' is aja de rentabi- liteitskansen eener waterleiding, en dus op de tarie ven is de aard van bet water. Het water der Alkmaarsche waterleiding wordt geaereerd, bezonken en gefiltreerd, betgeen een kost baar bedrijf vormt; bet water moet daardoor twee maal worden opgevoerd, en voor de gebeele bewer king zijn kostbare werken aangelegd, terwijl er be trekkelijk nogal personeel' noodliig is. (Slot volgt). Den SOsten April' 1918 heeft het bestuur der veree- ni-ging ter verkrijging van goedkoop waterverbruik alhier zich tot dien Raad gewend met een adreB, waarin werd betoogd, dat een groot aantal contracten der Alkmaarsche Waterleiding aanmerkelijk zijn ver hoogd en dat die prijs van hét waterverbruik hier ter .stede is gestegen tot eten hoogte ais i!n geen andere gemeente met duinwaterleiding het geval ia. Den Raadl werd verzocht maatregelen te beramen, waar door het mogelijk zou worden om dén prijs van het watér <--en verlaging te do'en ondergaan, evenredig aan de onmisbaarheid var het verbruik. Het adres, vergezeld! van een uitvoerige memorie van toelichting werd! dloor 3248 personen geteekend. De Raad feilde hef ia handen van B. en W. om prn 6- advies. in ca r'.idavcrgadiering van 20 November vroeg de 'heer Ringers bij interpellatie hoe bat met dé zaak stond', de burgemeester antwoordde toen, dat er ■Ivriftelijke voorstellen waren gedaan, maar dat de besprekingen werdén voortgezet. Hoewel het door B. en W. ingestelde onderzoek nog niet afgeloopen is en er du® dloor hen nog geen voorstellen kunnen worden gedaan, is het aan het öollega - anschelijk voorgekomen dan Raadlsleden een exemplaar der nota te verstrekken, welke door de Maatschappijl tot exploitatie van waterleidingen in Nederland den 4dén Juli werdl ingezonden naar aanleiding Van de toelichting bij het adres. In deze uitvoerige, nkd-geteekemdé nota wordt medegedeeld, dat dé directie gemeend heeft zich van couranten-polemiek ,tö moeten onthoudten, omdat zij slechts verantwoording verschuldigd is aan het ge meentebestuur. Zij is echter verheugd thans in de gelegenheid te zijn om ter juister plaatse da bezwa ren en de beweringen, in! do bovenbedoelde toelich ting to berde gebracht, te kunnen weerleggen waar ze onjuist zijn, tot zuiverder afmetingen terug te brengen, waar ze overdreven zijn, en aan te vullen voor zoover ze onvolledig zijn. Biji bet optreden van den tegenwoordigen contro leur dor .Alkmaarsche Waterléidimg, die vroeger als zoodanig te Buissum werkzaam was geweest, werd hem opgedragen een 'grondig 'onderzoek in te stellen jxaar de oorzaken Van het overdreven groot water verbruik van de ingezetenen van) Alkmaar. Hét ver bruik per inwoner en per etmaal in liters bedraagt a.1. te Alkmaar 09,5, te Amsterdam 67, Den Haag 81, Delft 43, Haarlem 49, Heemstede 19, Leiden 61, den Helder 82, Middelburg 49, Zaanland 68, Vlissimgen ®S. De oorzaak van het groote verbruik hier ter stede werd aanvankelijk toegeschreven aan het be staan van vele lekken in leidingen en kranen dér perecelen, waardoor eene groote hoeveelheid water nutteloos zou wegstroomen. Alle perceelen werden nagezien door een tijdelijk beambte, en al heel spoe dig bleek, dat, vooral tengevolge van nalatigheid van tal van ingezetenen, die van verandering in hun perceelen, het plaatsen yan baden of gevelsproeien enz. geen kennis hadden gegeven aan den controleur, de contracten niet mieei in overeenstemming waren met dé in dé concessie vastgestelde tarieven, en dat dit in den lo.op der jaren ongelooflijke wantoestan den in hef leven had geroepen. Hoewel del Maatschappij van den aanvang der ex ploitatie af ahotmementen voor den tijd van 1 jaar «loof n dus reeds 27 jaren in dé gelegenheid is ge weest de aanslagen dér 'aangesloten perceelen te 'her zien, is deze maatregel! te voren niet toegepast, het geen eensdéels een blijk van gematigdheid ia en an derdeels een bewijs van bet vertrouwen, dat van ver anderingen in die perceelen door de aangeslotenen opgave zou worden gedaan. Dit vertrouwen is echter in vple gevallen grovelijk beschaamd geworden, en het doet eigenaardig aan, in de memorie van toelich ting te lezen van! de „kalme 'berusting" van zulke nalatige ingezetenen ten aanzien van de tarieven dér Alkmaarsche Waterleiding. Als er van „kalme be rusting" sprake is geweest, dan mocht die inderdaad worden gezocht bij' de Maatschappij. Bij1 dé herziening is toch in dé eerste plaats ge bleken, dat in een zeer groot aantal perceelen, tenger volge van nalatigheid van de bewoners om te voldoen aan hef sub 10 gestelde van bet prospectus, te wei- Ik ben een vreemdelinge in deize streek, zei zij. Toen begonnen zijn oogen te schitteren en vertelde hij haar war zijl een paar flesschen met cognac, die hij' verstopt had, kon vinden. Zij! bracht hem er een, waarvan zij op zijn verlangen de 'kurk aftrok. Hij nam nu een lange teug en zeil dat 'hiji zich reeds beter gevoélde. En terwijH hij de flesébi in zijn band hield on af en toe een' teugje nam, stond' hiji baar toe naast hem to gaan zitten en h'em uit te hooren. Zij ver telde hem, dat zij vnenden van zijn vrouw kende en voegde er plotseling bij; Van uw vrouw, toen zij Margaret,Rand was. Hij keek haar aan en lachte. Ik heb het toch bij het rechte eind met mijn veronderstelling, dat uw vrouw Margaret Rand' was, niet waar? zei zij. J«, dat heeft u, zei hij. Zeker, u weet het pre cies. De ander heeft het gold. Mijn arme vrouw en ik lijden bijna gebrek. Hester Nugent heeft het geld; vervloekt is zij' vervloekt is zijl Olair bleef nog een poosje bij hém zitten en kwam toen bij mij terug. Er gebeurde dien nacht iets vreeselijks. Thomas Gaythome dronk te veel cog nac en 's morgens vond men hem dood). Ik maakte, dat ik weer in Engeland terugkwam en hiér ben ik. Ik weet alles. Helaas! arme John, je bent met een bedriegster getrouwd. Dit landgoed behoort jouw dus niet toe; je zaakwaarnemers moeten op de hoog te gébracht, de vrouw moet gerechtelijk ondervraagd en gevangen genomen worden, en B'enson trad dé kamer binnen. Er is een dame, die u wensebt te spreken, zelde bij, naar Margaret toegaande. Ik heb haar in het salon gelaten. Zij gaf mij' 'dit kaartje, voor u, me vrouw. Zij verlang onmiddellijk bij u toegelaten te worden. Margaret nam het kaartje en las; Mevrouw Tho mas Gaytborne, Rose Earm, St. Mary's Country, Tasmania." Het kaartje ontviel aan haar hand. John raapte het op en las 'dén naam én' hef adires. Breng die dame dadelijk hier, Benson, zeidé hij. Charlotte stond op; haar eigenaardige oogen wa ren op Margaret's bleek gelaat gevestigd. Zij had haar nu voor goed ten verdérve gebracht. Nooit kon John meer zulk een lage bedriegster liefhebben. De vrouw, die onder een valechen naam in Engeland was gekomen, die op een handige manier de zaakwaamer mers ha dl weten te bedriegen, die al dien rijkdom ge stolen en hef ergst van alles, hef hart veroverd bad van den man, dienl Cbarïotté beminde, die vrouw zou eindelijk baar straf ondergaan. Ja, alles was in zeketr opziebt bevredigend. Zelfs John zou moeten toegeven, dat Charlotte gelijk had. De bezittingen zouden in gelijke déelenj tusschen dé velé bloedver wanten verdeeld worden. John zou een arm man zijn arm, onschuldig, 'onteerd en zijn vrouw in de ge vangenis. Margaret! dé vrouw, die hij liefhad. Charlotte scheen al dé kracht van haar afkeer te verzamelen om Margaret te toornen, hoe zij haar ver achtte en haatte. Hunne oogen ontmoetten elkaar, de lieve, treurige oogen van dé schuldige vrouw, de koele, hardvochtige van de rechtvaardige vrouw. Hoe verfoeide Charlotte Margaret om dien belache lijk aangenomen zedigen blik. Welk recht had zij om zoo dicht bijl John te staan, om haar band op zijn schouder te leggen? Maar, wat deed! het er oiok toe? John zou na eenigen tijd tot bezinning komen, bij' zou haar dan niet kunnen zien; zij zou in dé gevangenis zijn. Zij zou tot een zware -straf veroordleel'd worden. Charlotte wist dit, want op haar terugreis had) zij met epn rechtsgeleer de over een dergelijk geval gesproken, zonder na tuurlijk namen te noemen. Hiji had] gezegd, dat d'e eiscbi waarschijnlijk tien jaar zou wezen. Jo'hn zou eerst bedroefd zijn; maar Charlotte zou hem troos ten; zij' Bteldla zich reedis voor hoe. Helaas! zij kon nu nooit zijn vrouw wordten, maar zij kon hem troos ten. Hij zou in het eerst misschien boos zijn, maar de oude genegenheid zou bijl hem terugkomen. Wa ren zij niet als broeder en zuster?- Hoé dierbaar kon in zulk een geval een zuster voor een broeder zijn! iZij dlraaidé haar hoofd een weinig om en nu ont moetten dé oogen van Charlotte, dé aanklaagster en die van John Rand, dé man van een1 schuldige vrouw. Maar al kon Margaret baar vijandin bedroefd aankijr ken, hoe anders was dé blik waarmede John haar aanzag 1 Zijn oprechte mooie oogen drukten afkeer en ver achting uit. Zijn lippen waren vaat opeen geklemd. De strenge, koude trekken van dén jongen man, zijn houding, de wijze waarop hij naar zijn vrouw toe schoof, toonde Charlotte dé waarheid. Zij had haar best gedaan, had zoo hard mogelijk gewerkt, had haar ziel in gevaar gébracht en zij had John verlo ren, voor altijd. Die blik was niet te miskennen. Hij brandde alé vuur in Charlotte's hort. Margaret was, met de gevangenis voor oogen, gelukkiger dan zij. TWEEDE KAIMEIR. De algemeens beraadslaging over de onderafd. hoo- ger onderwijs van de begrooting van binnenlandsche zaken werd' voortgezet. De heer van Leeuwen (S. D» A P.) had' be zwaar tegen de te ver gedreven specialiseering. Hij betoogde dé noodzakelijkheid! van een volksuniversi teit en beklaagde zich ten slotte over dén invloed van het groot-kapitaal op verschilleudé wetenschap pelijke instituten. De heer Ter Spil'l (V. L.) kwam er tegen op, dat verschillende hoogleeraren niet in het Neder- landsch doceeren. Minister Gort van dér Linden zette in ver band met gemaakte opmerkingen o.m. uiteen, dat zelfs voor een matige verbooging van de hoogleeraar- salarissen dé gelden wel niet zouden zijn te vindén. Op het les geven van hoogleer aren in die vretamdé tar len hebben alleen curatoren invloed, niet dé minister. De klacht over afhankelij kheid! van bijzondere in stituten van bet groot-kapitaal raakt dé regeering niet. De Kamer besloot eeuige door minister BarÜing voorgestelde wijzigingen in het onbwerp-iukomsten- belasting, a.s. Dinsdag half twee dé afdeélingea te onderzoeken. De heer Koelen (R. K.) had voorgesteld dit af- deelingsondérzoek eerst te houden na het reces, doch zijn voorstel werd met 44 tegen 66 stemmen (links tegen rechts) verwoTpen. CENTRALE COMlMfrSISSEE VOOR DOS STA- TISTTEK. Bij Kon. besluit zijn benoemd; tot lid en ondervoorzitter van dte centrale commis sie voor de statistiek, mr. H. B. Grevem, hoog leeraar te Leidén; tot leden dier commissie: mr. P, J. M. Aalberse, lid van de Tweedé Kamer der Staten-Generaal te Leidén; O. J. K. van Aalst, preaidént-directeux dér Nederlandsche Handelmaatschappij, te Amsterdam!} mr. J. baron d'Aulnis dé Bourouill, hoogleeraar te Utrecht; mr. J. G. van Blom, administrateur bij' het département van Justitie te 's-Gravenhagemr. D. P. D. Fabius, hoogleeraar aan d'e Vrije Universiteit te Amsterdam; mr. E. Eokker, voorzitter van dén oentralen raad van beroep, te Utrecht; mr. J. P. A Laman de Vries, hoofddirecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, te 's-Gravenhage; mr. Th. H. de Meester, lid van dé Tweedé Kamer dér Staten-Generaal, te 's Gravenhage; HL Polak, voor zitter van den Algemeemen Nederl'andschen Diamant- bewerkersbond, te Amsterdlam ;W. P. Pop, generaal majoor, commandant dér Ildé divisie; mr. dr. J. L. A Salverda de Grave, secretaris-generaal van Eet de partement van Waterstaat, te 's Gravenhagen O. E. Stork, directeur der machinefabriek Gebrs. Stork en Co., te Hengelo (O.)!; mr. J. W. S. A Versteeg, se cretaris-generaal van het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel, te 's-Gravenhage; J. H. de Waal Malefjjt, oud-minister van Koloniën, te 's-Gravenhage. Gemengd nieuws. VRIJ REIZEN VO'OR KAMERLEDEN. De N. R. Crt. verneemt, dat ondér dé leidien van de Tweede Kamer wederom een lijst circuleert, waarop men tracht 65 'handteekeningen te verkrijgen, het aantal, dat de spoorwegmaatschappijen eischen om aan alle leden van de Tweedé Kamer vrijkaarten toe te zenden. Het aantal handteekeningen schijnt thans dé 50 reedis te hébben overeehredén. In dit verband! vermeldt het blad, dlat de leden van het ministerio-Oorf van der Linden 'de aangeboden vrijkaarten hébben geweigerd. De léden van het ka binet-Heemskerk badidlen ze, voor bet eerst, aanvaard. SPOORWEGRAMP BIJ BEULEN. In dé Eerste Kamer-af deelingen werd bij' 'het on derzoek der waterstaatsbegrooting bij de regeering aangedrongen o-p een veelzijdig en streng onderzoek naar de oorzaken dér spoorwegramp bij Beilen en naar middelen tof voorkoming, liefst door een des kundige commissie staande buiten het spoorwegbe- heer. Als maatregel werdl gevraagd snellér oprui ming van verouderd materieel, vooral op bet Noor demet. Sneele voetstappen lieten zich het volgende oogen- blik in dé gang hooren, dé kamerdeur werd openge worpen. Benson kondigde mevrouw Gaythome aan. De werkelijke Margaret Ratiid, dé werkelijke erfge name trad de kamer binnen. De vrouw van John Rand slaakte een zachten kreet van onuitsprekelijke blijdschap en zij en dé andere Margaret vielen in el'- leaiars armen. Wat er nu volgde kon Charlotte zich later nooit goed herinneren; zij wist alleen, dat zij van baschul- digster was verandérd in de beschuldigd©. Margaret Gaythome kon vriendelijk zijn jegens dfegenen die zij liefhad, maar haar gevoelens ten opzichte van Char lotte kwamen bijna geheel overeen met die van haar neef John Rand. Ik ontdekte, waf u deedtt, begon zij Ik ging uw gangen en die van uw misdadige kamenier na Ik had' haar al een paar dagen om de farm zien dot- len. 'k Was niet van plan geweest haar een kans te geven, maar ik moest onverwachts uit. Terwijl ik weg was, sloeg zij' haar slag. Ik vond mijn armen man als een krankzinnige. De geneesbeeren had'den allen sterken dlrank verboden. E'r bestond' groot ge vaar, dat bij delirium tremens zou krijgen, hij had geen macht meer over zich zelf. Toen ik hem zag liggen, had hij een halve flesch cognac opgedronken. Hij was gek zijn brein verhit. Ik zond om den dokter en vertelde hem wat er gebeurd was. Hij zei, dat er geen hoop meer was dat bij moest sterven. Den geheelen naeht lag bij te zieltogen. G ij hebt bem gedood. Even voordat hij stierf kwam Hij bij bewustzijn en vertelde mijl wat er gebeurd was. Hij zei dat bij uw kamenier het geheim van onze liefdé, ons bedrog bad meegedeeld. Hij smeekte mij hem te vergeven en te trachten jou te redden, Hester. (•Wordt vervolgd!

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1