DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oe Alïeocsdte Waterleldingskwesfle. No. 21 Honderd en zestiende Jaargang» 1914 YRIJDAG 80 JANUARI. FEUILLETON. Dg Ziel van Margaret Rand. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs par 3 maanden voor Alkmaar fQ,S0; franco door het geheeie Rifk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Talefbomuimraar 3 Prijs der gewone ad verten tiën Per «*cgel 0ti0. Bij g«"o»j*e £0#vra£i«.n rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Bode- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. iCSltotj). (PtoctatóË wasBöStes®. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis"dat de doomartvydte van de St. Anna- straatsbrug, in verband met de ter plaatse uit te voer», n werken, tijdelijk is verminderd tot 4.80 M., zood at vaartuigen van een meerdere breedte die brug niet zullen Kunnen doorvaren. Alkmaar, 29 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BTPPING, Voorzitter. DONATH, Seerefcaris. Hot znu gemakkelijk zijn, zoo heet het verder in die rota van da directie dier Maatschappij tot exploi tatie van waterleidingen in Nederland aan Burge meester en Wethouders dezer gemeente, tegenover ied r der voorbeelden van die memorie van antwoord, behporendé hij het bekende adirea van de vereeni'ging ter verkrijging van goedkoop waterverbruik er twee te stollen, waar do tarieven ongunstiger zijn voor de verbruikers dan tie Alkmaar. Maar het 'komt die di rectie voor, dat 'het weinig zou baten de memorie in dit opzicht na te volgen. Zij wijst echter op de zin snede „zoodaf een arbeiderswoning met een huur prijs van 2.75 per week (te demi Helder) niet meer betaalt dlani 4.50 per jaar" en stelt daartegenover dat dit bedrag in die gemeente 8 is, evenwel nog onder beding, dlat in een dergelijk perceel één tap kraan en geen gootsteen met afvoerbuis aanwe zig mag zijn. Dat het hoogste bedrag voor waterie- vei'inlg aan andere (grootere) woonhuizen' zou schom melen tuisschen 18 en 20 is ook een minder juiste voorstelling, wijl nagelaten is te vermelden, dat daar voor elke M8. boven d!e gestelde maxima 0.30 wordt berekend. Geconstateerd wordt, dat de Voorbeelden van tarieven niet geheel onbevooroordeeld zijn w,oer gegeven. Vroeger waren dia tarietven in den Helder hoog on wanneer deze pinda die gemeente-exploitatie zijn verlaagd! met 50 dan verschillen de tarieven thans in Alkmaar en demi Helder niet zeer veel. Bij de behandeling der tarieven Zwolle en Kampen is de memorie van toelichting verre van volledig. In die gemeenten worden n.l. als vertrekken gerekend: kamers, keukens, bijkeukens, serres, winkels, werk plaatsen, waschhoik'ken, stallen, koetshuizen, broei kassen, aleoven 'groefer dan 8 M2., mangelkamers, dienstboden- en provisiekamers. Ook dit schijnen adressanten over het hoofd te hebben gezien, terwijl billijkerwijs vermeld had be- hooren te worden, dlat te Alkmaar zelden bijkeukens, serres, wasehhokken, stallen, koietsbuizen, broeikas sen, aleoven, mangelkamers, dienstboden- en provi siekamers nimmer als 'kamer berekend! worden. Dan staat nog tegenover het verplichte abon nement voor open plaatsen en tuinen te Kampen en te Zwolle, dö volkomen vrijheid! te Alkmaar om voor die tuinen en plaatsen, nl i e t te contracteeren. Ook verzwijgt do memorie van toelichting, dat Zwolle, Kampen en Nijmegen geen gereduceerde aansla gen hebben voor arbeiderswoningen, zooala dat te Alkmaar zeer veelvuldig :het geval is. Het is moeie- lijk aan te nemen, dat ajj deze factoren den samen stellers van de memorie van toelichting ontgaan zijn. Baden en closets noemt de memorie te Al'kmaar duur, doch al's men berekent, dat voor een bad 300 Liter water noodlig is en indien men mag aannemen dlat in een gezin van gemiddeld! vijf personen ieder slechts éénmaal per Week van dlat bad gebruik maakt, dan wordt in dlat badl 75 MP. water per jaar geleverd en dus 13 ets. per M8. water betaald. Roman van E. E 70) Met dézelfdé boot, die u, juffrouw Mansfield, naar Engeland bracht, kwam ik als tusschendekspassagier. Ik ben nu weduwe en wanhopig. Eens heb ik veel van mijn man gehouden. Eh als u er niet geweest was, zou hij^ mogelijk genezen zijn. De goedle dokter had een inrichting gevonden waar prachtige genezin gen plaats hadden. Hij kadi bericht ontvangen, dat dla'ar plaats voor mijn man was en hem er diezelfde week willen heenbrengen. Indien hij van den drank zucht was genezen, zon hij. mogelijk weer de oude zijn geworden en ik weer even gélukkig 'als in het be gin van ons huwelijk. U ontnam hem zijn l'even; ja, even zeker, als ik mijn geliefde vriendin Hester Nu gent in verzoeking bracht om de rust van haar gewe ten te verspelen, heeft u den man gedood voor wien ik mij aan den duivel heb verkocht. Mijn Hemel 1 U staat op één lijn met ons, Charlotte Mansfield. Ik geloof zelfs, dat u dei ergste is van ons drieën. Margaret^ Gaythome bedekte baar 'gelaat, groote tranen vloeiden tuisschen haar vingers door. Een uur later, toen allen wat kalmer waren ge worden, vertelde Margaret Gaythome haar neef John en aan Charlotte zijn nicht, in tegenwoordig heid van Hester, dli'a nu door haar doop Margaret en door haar huwelijk eenl Rand was, dé geschiedenis van haar eigen geheim 'huwelijk, van haar hartstoch telijke liefde, van haar wanhoop, toen zij het bericht Wellicht aal men, zegt de directie, diie bewering dan ook gaarne terugnemen. Wanneer men daarna Dordrecht ale voorbeeld noemt, vergeet men alweer te vermelden, dat daar ter plaatse boven 'het kamertari'ef, waarbij wasehhok ken, broeikassen, stallen enz., als kamers worden aan gemerkt, ook nog berekend worde» open plaatsen en tuinen zonder kraan, terwijl! bovendien nog aanlog- kosten en recognitie dier aansluiting in rekening ge bracht wérdt, hetgeen te Alkmaar niet het 'geval is. Haarlem is niet gelukkig gekoizen, emdiat men een voudig aanneemt, dat 1 M8. water per week voor een 6 kamerwoning wel genoeg zal zijn en daarop dan verder bouwt, terwijl zuiverder zou zijn 86 M8., waar voor Haarlem, inclusief huur van dienstleidling en watermeter 25.84 rekent voor een 6 kamerwo ning wordt te Alkmaar 24 'betaald, waarvan nog een deel ten bate der gemeente komt en, waarvoor 20 liter per boofd en per dag méér wordt geleverd, jtlaar dit is nog niet alles. Te Haarlem heeft men niet de verplichting het water te leveren aan arbei derswoningen tegen een vaste som van 4.50 en 5.20. Alle pareeelen, klein, zoowel als groot, heb ben een gecontracteerd minimum, terwijl voor meer der gebruik wordt bijbetaald. Aan de exploitatie dier Waterleiding te Alkmaar is dia verplichting wèl opgelegd, en van da 4873 per- ceelen alhier zijn thans nog 144 iL 4.50 en 2060 te gen 5.20 'aangesloten. De Alkmaarsche tarieven stéken in dit opzicht zéér .gunstig af bij de Haarlem- sche. Het aantal woningen in deze gemeente van 80 huurwaarde en minder schat de directie op ver bene den 500. In verband met het feit, dat er 2200 per- ceelen voor 5.20 en minder zijn aangeslagen, blijkt dus dat, ook al heeft de gemeente zic'h bij1 het verlee- nen der concessie niet 'het' recht voorbehouden om de huurwaarde-grens periodiek te herzien, dit in elk geval niet tengevolge heeft 'gehad, dlat de maat schappij' van die omstandigheid heeft geprofiteerd. De tarievenkwestié va een zeer moeielijke zaak en het is dan ook zeer goed' te'verklaren, dat de ondertee kenaars van hef adres dié kwestie niet in haar vollen omvang naar billijkheid hebben weten te beoordealen. De directie is van meening, dlat het niet op haar weg ligt om na te gaan welke invloeden bij de indiening van het adres in het epel zijn geweest, doch hét groot aantal ondarteekenaars 'kan h. i. niet 'geheel als maat staf worden genomen van een z. g. algemeen bestaan de ontewedénheid, aangezien toch eenzelfde soort adres ter Verkrijging van lagere gasprijzen ofver- mihdering van belastingen waarschijnlijk eveneens een groot aantal onderteekenaars zou hebben verwor ven. Het komt haar voor, dat ziji niet beter kan doen, dan hier het laatste woord te gunnen aan ge heel onpartijdige deskundigen, aan leden van de Ver eeni'ging voor Waterleidingsbellangen in Nederland, die in 1900 tot de slotsom kwamen, dlat kleine wonin gen bijna overal voor ongeveer 10 cents per week en minder van water kunnen worden voorzien en d'at de tarieven 'der Nederlan'dsche Waterleidingen alle zoo ingericht zijn, dat overal het water onder ieders fi- nantieel bereik is .gebracht. Hieruit volgt, dat on partijdige, hot oor doelen bevoegde personen, na de gelijke, ernstige béstudeering der zaak, hebben uitge maakt, dat ook 'die tarieven, die te Alkmaar gelden, geheel normaal enl volstrekt niet te hoog zijn. Aan alle tarieven kleven echter fouten of onbil lijkheden en steeds zijn er leemten aan te wijzen. Dit zal ook wel bij de 'Alkmaarsche tarieven 'het geval zijn en bij1 de bestudeering dezer zaak is dit hier en daar gebleken. De directie eindigt met te verklaren, dat zij steeds béreid zal' worden gevondbn, om werke lijke onbillijkheden uit den weg te ruimen en leemten aan te vullen. Zij vertrouwt, dat samenwerking in ontving van het testament en van dén grooten rijk dom, die haar was vermaakt, maar die zij bij geen mogelijkheid kon aanvaarden. Zij sprak van de verzoeking van haar verlangen naar het geld', dat zij; zoo goed kon gébruiken. Zij sprak van Hester en Hester's weigering, Hester's strijd, van Hester's liefdé voor haar. Hester's on verschilligheid omtrent geldl om het geld zelf. Ein delijk bracht Margaret met overtuigende woorden haar toehoorders aan 't verstand, dat Hester haar ziel 'had opgeofferd ter wille van Margaret. Ja, zij doodde haar ziel, voor mij, zei Margaret Gaythome ten slotte en toen werd het stil. Eindelijk verbrak Charlotte het stilzwijgen. Kan ik een rijtuig krijgen, John, om mij naar het station te brengen? Rand béldle zomd'er te spréken en toen Benson aankondigde, dat het rijtuig wachtte, ging Oharlotte heen, zonder dat John haar met een bli'k verwaardig de of Margaret Gaythome zich bewoog. Ziji was reeds bij da hal, toen zijl vlugge voetstap pen achter zich hoorde. Een hand werd ©enigszins schuchter op haar schouder gelegd. Zijl draaide zich om. Margaret Rand stond naast haar. Benson, zei zijn meesteres, ik zal juffrouw Mansfield naar haar rijtuig brengen. De knecht verdween. Margaret zei langzaam: Ik weet, dat zij' daar in de kamer heel boos zijn, maar dat gevoel zal voorbij gaan. Ik ben nieti boos op je, ik héb verkeerd ge handeld; ik heb diép gezondigd'. Het staat in je macht mij in de gevangenis te brengen. Je zult vau je recht gébruik maken, dlat weet ik. Ik verdien ge vangenisstraf. Maar wat ik niet verdien, i® de ver bazingwekkende goedheid van mijn man. Ik vertelde deze met Burgemeester en Wethouders van Alkmaar er toe zal leiden, om, waar ditinderdaad noodig is, verbetering in de tarieven aan te brengen. TWEEDE TT AIMFJR. Bij de verdere behandeling der ihtigrooting van bin- nmlandl&ohe zaken bepleitte gisteren; te heer Tyde- ma n (V, L.) een buitengewoon hoogleer a arsc'hap in de leer der plantenziekten aan de Utrec'htsche uni versiteit. De heer Boe (Y. D.) zag een diergelijke leerstoel graag te Groningen, waar reeds hooger llandbouwonderwijis wordt gegeven. Minister Gort van der Linden zei overweging toe. Wanneer wordt overgegaan tot uitbreiding van het aantal hoogleeraren, zal, zed spr. toe, ook ge dacht worden aan de benoeming van een hoogleeraar in de huidziekten. De heer van Hamei (U. L.) drong er op aan, dat dé minister iefts zou doen in het belanlg van het tandheelkundig onderwijs, de heer de Muralt (TT. L.) pleitte voor de benoeming van een vasten hoogleeraar in dia irrigatie aan dé Technische Hoo- geschool. Bij de af dl middélbaar onderwijs bepleitte de heer Kooien (R. K.) het nut van bewegingsspelen. Eenige leden bepleitten saiarisvetrbooging voor de leeraren, dé minister, het groote belang hiervan erkennende, kon echter voor die volgende begroeting geen beloften do'en. De heer P a t ij n (U. L.)i verdedigde een amende ment om een memoriepoet op t© nemen ten einde over te gaan tot de oprichting Van Oen Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor 't eiland Goeree en Overfla'kkee. Nadat nog door verischilllenide leden wensehen naar voren waren gebraéht, zei de MI n i s t e r, dat het zijn voornemen is op 'de volgende bOgröotimg gelden aan te vragen voor één of méér H. B. S. en tevens om enkele conversiën van 3- en B-jarigen cursus voor te stellen. Spr. zeide toe, dat Goeree en Overflak- kea tot de eersten zullen behooren, 'diie voor een H. M. 8. in aanmerking komen. De 'heer P a t ij n trok zijn amendement in. Gemengd nieuws. EEN' SUIKEROOM! Dezer dagen werd gemel'd van een zonderling te Breda, bij wiens overlijden 200.000 aan baar geld in huis werd gevonden. Thans blijkt, meldt de N. R. Ot., 's mans vermo gen om de 7 ton te hebben bedragen. Een erfgenaam is Oen molenaarsknecht, die dadelijk zijne betrek king heeft opgezegd. EEN STUBENTENMOIP. De Prov. Grom. Ort. vertelt van een studemtenmop. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen een „profes sor" wegens bet uitdraaien van een lantaarn. Helaas, zegt het blad, het is niet het ©enilge schan daal. Dienzelfdem avond zijn er figuren in een café restaurant gezien, die.zich grimeerden. Wie zich tot jux. of phil. prof. had gegrimeerd, was niet meer dan dito stud, of hoogstens candl Er waren namelijk 4 muzenzonen geweest, die eens voor één dag de hoogste hoogte der wetenschap had den willen verkennen en zich dus als 4 professoren onzer universiteit hadden laten grimeieren. De mop gelukte. En zoo geschiedde het, dat de politie op één dag een groot filosoof op haar boekjes bad staan, die lantarens bad uitgedraaid, een criminalist, die zicb aan „diefstal" (moeren beef hef buiten de eriL minolie) van het een of ander had schuldig gemaakt, ©en derde sieraad eveneens van een dér faculteiten, die voorbijgangers had lastig gevallen en deerlijk hem alles alles, vóórdat jij terugkwam, vóór ik wist, dat je aan hem hadt geschreven, en het is zoo verwonderlijk, dat hij mijl vergeeft, dat hij mij nog liefheeft. Je zult begrijpen, dat, nu je mij zijn liefde niet kunt ontnemen, de gevangenis mij niet zal hin deren. Ik ben vanavond gelukkiger dan1 ik geweest 'ben sinds ik Tasmania verliet. Ik vergeef je volko men. Vaarwel. Margaret, zei Charlotte, met hartstochtelijke ge smoorde stem. Waarom ben je zóó slecht en waarom heb je het gezicht van een engel? Omdat God en mijn man zoo goed zijn, ant woordde Margaret. Een paar dagen later ontving Oharlotte Mansfield dén volgenden brief van John Rand: „Oharlotte, Margaret noch ik weten welke stappen je denkt te doen. Wij' wachten af en zullen je geen gedrags lijn trachten voor te schrijven. Ik heb ja echter iets mee tie dealen, wat je verwondering zal opwek ken. „Eenigeu tijd! geleden ontving ik een brief van een ouden vriend van oom Stephen, waarin hij zijn verlangen te kermen gaf om mij zoo spoedig moge lijk te spreken. Zijn naam was kolonel Cyril1 Stan- dish. Ik heb oom) Stephen zijn naam hooren noe men. Ik vond hem stervende. Hij vertelde mij, dat hij mij, volgens den wemsch van onzen oom, in het bezit stól'de van een testament, dat drie maanden voor oom'a dood was gemaakt, terwijl het testament, waarin aan zijn nicht Margaret all'es werd vermaakt, zes maanden voor zijn dood was opgemaakt. „In hef laatste testament vallen al Zijn bezittin gen, van welken aard die ook zijn, zonder eemig voor behoud, aan mij ten deel. En ik mag gebruik maken van dit testament, of niet, zooala ik dat 't beste vind. had beetgéhad, (was waren zij gecoiffeerd met de vertrouwelijkheid! van professor) en een vierde een ernstig voorganger op velerlei gebied, sieraad van diez,elfde faculteit, die den kortsten afstand tusseben twee punten niet langer bleek te kennen. UIT HOORN. De Kannemer Electriciteitsmaatschappij zal reeds in den zomer van 1014 beginnen met kabels aan te leggen naar Hoorn, Enkhuizen en Medemblik. De directie van de Hoomsche 'Oredliet- en Ef- fectenbank zal in de a.s. algemeene vergadering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1913 een dividend uit. te keeren van 7 (evenals 't, vorige jaar). Gisteravond werd te Hoorn de H'andaLsavond- cursus, opgericht door da afd. Hoorn van volkson derwijs, officieel geopend. Het woord werd' gevoerd door de hoeren U. Faber, voorzitter, R. van Duinen, directeur, A. A. de Jongh, burgemeester, W. M. Bloem, voorzitter der Hanze, J. O. v. dl Bloicquery, voorzitter der Comm. van Toe zicht op het M. O., G. Jz. Wonder, voorzitter der Hoomsche Middénstandsvareemiging. De cursus begint met 17 manL en 11 w. leerlingen. Leeraren zijn de 'heeren R. v. Duinen (Directeur, leeraar Engels'ch), A. Sellémans (boekhouden, han- delsrekenen, handelskennis, handelsrecht), J. v. Bar tel (Nedlerlandschl)M. Haas (aardrijkskunde), A. Soherpenisse (Duitsch), Meg. W. Schijfsma (En- gelsch) UIT BROEK OP LANGENDUK. Heden verzond de firma E Wagenaar den 1000en wagon groenten in dit seizoen. Met groen en bloe men versierd en met een paar prachtige, op de zaak betrekking hébbende schilderstukjes, geschilderd door chef Leijdlng, vertrok dé wagon met bestem* ■ming naar Münéhem. UIT KOEDIJK. Gistermiddag vergaderde de raad in voltallige zitting. Van Gedeputeerde Staten waren goedgekeurd te rug ontvangen het besluit aangaande geldleening; hef besluit regelende 'de pensionneeriinlgen; de re kening voor 1912 en dé bagrooting voor 1914. Media was inigékomen da mededleeling dat op 17 April a.s. in hef raadthuis gelegenheid zal bestaan tot het herijken van maten en gewichten. Naar aanleiding van het verzonden adres van 0 September, was van den minister van Waterstaat, de toestemming ingekomen, om de stro omleiding binnen zes meter van dte telegraafleidiing te leggen onder bepaling dat deze vergunning een iijidlelijk karakter heeft. Algemeen was de raad van meaning, dat het wen- schalijk was geweest, dat dit schrijven eerder was in gekomen. Nu de geleiding al ligt geeft het niet veel. De totaal ontvangst van den gemeente-ontvanger bedroeg 70828.97, de uitgaven 69707.89. Het saldo bedroeg 1121.08, wat bij de opname in kas bleek te zijn. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim, alsimedé het verslag over de volks huisvesting werden voor kennisgeving aangenomen. Het kohier van dén H. O., aanwijzende een bedrag van 3600, zal in gesloten zitting behandeld worden. De derde suppletoir© begrootin'g voor 1913, aanwij zende een bedrag van 31525 zal ter visie gelegd worden. Waar van den heer Reuver® te Dirkshom bericht was ingekomen, dat 'hij van dé pas gesloten geldlee ning 6000 terug verlangde, daar meenden B. en W. te moeten voorstellen aan den heer Reuvers het ge- Hadt je niet die ontdekking ten opzichte van mijn vrouw gemaakt, dan zou ik van dlat tweede testament geen gebruik gemaakt hebben en het, als mijn zoon meerderjarig werd, vernietigd hebben. Je houding echter, noodzaakt mij om het laatste testament van kracht te doen worden. Het is nu in handen van mijn zaakwaarnemers, de heeren Moneypanmy en Reade, die de echtheid! er van onderzoeken en er naar handelen moeten. Het testament is volkomen in orde. Ik heb Margaret geheel op de hoogte ge bracht; zij weet, dat ik aan je schrijf. Zij vraagt mij je te zeggen, dat zij) hoopt, dat je ten opzichte van haar zult handelen, zooals je geweten je dat voor schrijft. Ik breng baar boodschap woordelijk over. Zij is een vreemdé wouw. Jou kennend, verwacht zij in dé gevangenis te komen, maar is even gelukkig als degenen, dlie zeker zijn van Gods vergiffenis^ Je neef John Rand." Oharlotte beantwoonddé dezen brief slechts met eenige regelen: J ohn, „Somtijds maakt de haat ons blind, maar ook som tijds is de aanraking van een engel oorzaak, dat het licht in onze oogen terugkeert. Toen jij' ju op dien vreeselijken dag te Melchester Hall van miji afkeer- det,, liet je wouw mij een blik in haar hart werpen. Waar iik vroeger haatte, heb ik nu lief. Waar ik blind was, zie ik nu. Van m'ijn bezoek aan Tasmania en mijn ontdekking daar zullen alleen jij, Margaret en mewouw Gaythome afweten. Voor de rest van dé wereld ligt het begraven ini het graf, waarin een vrouw het legde, die alleen mij volgde, toen ik je huis verliet. Vraag Margaret of ziji die in-slechte Oharlotte wil vergeven en volg jij, neef John, als je kunt, haar voorbeeld." EINDE

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1