STADSNIEUWS. BUITENLAND. h.eale bedrag, zijnde 12000, terug te betalen en 'bij het kroondomein een leening aan te gaan van 12600 tegen 4Vh In verband hiermede werd' mede voor gesteld hiervoor een euppletoire begrooting ter visie te leggen. Met algemeene stemmen werdl hiertoe besloten. Mede werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. om, naar aanleiding van het indertijd van de tuinboiuwvereeniigimg „De West" ingekomen adres, aan den directeur van de Posterij en en Telegrafie te verzoeken, om toe te staan dat er een spreekcel wordt aangelegd. B. en W. dachten hiervoor, na het bekomen van die vereischte goedkeu ring, een telefoonkast aan te koopen en deze in het kantoor te plaatsen. Deze kast zal 260 kosten. Waar het nu voor de gemeente geoorloofd1 is, om den aanleg binnen 0 meter afstand' van de Rijkstele graaf te leggen, daar kan men nu ook zoo moodilg .particulieren aansluiten. Naar aanleiding van het adres van den heer P. Struif stelden B. en W. voor aan Struif voor den in dienst te stellen overhaal een schuit te geven, die 260 zal kosten; aan beide kanten van 'het Kanaal, na bekomen goedkeuring een steigertje te maken wat 55 zal kosten en hem voor het eerste jaar een subsidie van 50 te geven. De heer Struif zal' hiervoor bij iedere tram present moeten zijn. Bij de laatste tram uit Warmenhuizen alleen op verzoe'k. Het tarief mag voor personen niet meer dan 2 cent bedragen, terwijl voor een kin derwagen of fiets ook twee cent mag worden betre kend. Hiertoe werd met algemeene «temmen besloten. Van Gedeputeerden was nog bericht ingekomen, dat zij geen aanleiding hadden gevonden om de jaar wedden van de wethouder» te herzien. De heer Visser: ,.Die 10 salaris is dus voor Koedijk hoog genoeg.'' De heer Boldlewijn: „Het ia naar mijn meening' een eigenaardige zienswijze van Gedeputeerde Staten en dit in een tijd, waarin zij zelf aandringen op ver hooging van alle mogelijke salarissen. De heer Visser: ,,De gemeente wint er bij, dat is een troost, maar er is zeker een eigenaardige toelich ting bij geweest." De voorzitter: „Wij hebben niets anders dan het gebeurde bericht en gemeld dat de wethouders de verhooging weigeren." De heer Beets: „Het is mijn overtuiging, dat zij de verhooging, wanneer die eerder was verleend ge worden, wel geaccepteerd zouden hebben. Moeten wij ons nu bij een diergelijke beslissing neerleggen!" De voorzitter wees er op, dat Gedeputeerde Staten de salarissen gehoord' d'en raad vaststellen. Alleen de wet kan hierin verandering brengen. De raad Btaat machteloos. Zoolang die befde wethouders nog van meening zijn wethouder te moeten blijven zoolang za1 het wethouder sa alaris wel zoo laag blijven. Spreker veronderstelt dat Gedeputeerden het zeventienjarig wethouderschap der wethouders te veel op prijs stel len en d'us willen voorkomen, dat zij bedanken. De heer Beets: „Hebben dte wethouders in dien geest een vriendschappelijke wenk ontvangen?" De voorzitter merkte op dat dit niet het geval is en legde er den nadruk op, dat het hem zeer gespeten zou hebben wanneer de wethouders om dit feit had den bedankt. Hierna deed de voorzitter de meded©eling, dat van de K. E. M. een rapport is ingekomen over de electri- ficatie van het zuidelijk deel van Koedijk, nabij St.- Pancras. Nu de gemeente Oudorp tot aansluiting heeft besloten, achtte de K. E. M. aansluiting van dit deel van Koedijk ook mogelijk. De kosten zuiien hier voor 11100 bedragen. Op grond van een en ander, stelden B. en W. voor om evenals zulks in 'het thans verlichte deel van Koedijk geschiedde, de inwoners van het zuidelijk deel van Koedijk in de gelegenheid te stellen zich over eventueele aansluiting uit te «preken. Het ligt in de bedoeling van B. en W. de inwoners aldaar op dezelfde voorwaarden als zulk» in Koedijk geschied de, aansluiting te verleenen. De lieer Beets kon zich hiermede wel vereenigen, maag was van meening, dat men voor meer dan 20 meter van den weg verwijderde woningen een andere regeling moest treffen. De heer v. d. Woude merkte op, dat alle woningen aan de hoofdwegen niet meer dan 20 meter van den weg verwijderd staan. Slecht» enkele oude wonin gen staan iets verder. W anneer men dte zaak gemid deld neemt, dan blijft men stellig binnen de 20 me- ter. De heer Beets merkte op, dat het niet in zijn be doeling ligt om 'hierin zulke strenge eischen te stel len. Waar spreker met den toestand te St. Pancras niet voldoende bekend was, meende hij hierop de aandacht te moeten vestigen. Het voorstel van B. en W. werd hierna met alge meene stemmen aangenomen. Het ingekomen rapport zal in dien tijd onder de leden van den Raad circuleeren. Waar 'het net in plaats van 17500, 1(680,55 ge kost had, stelden B. en W., gehoord de commissie voor het electriciteitsbedrijf, voor om de post hier voor op de begrooting op 17680,45 te brengen. Hiertoe werd! besloten. Mede werd besloten een andere post van 10 op 18 te brengen. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Woud© of de voorzitter inzake de vaccinatie voor bet zuidelijk deel van de gemeente al een bespreking met den dok ter gehad had. Zoo noodig, dan wil spreker hier voor wel gratis een kamertje afstaan. De voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling ligt de vaccinatie in Maart te houdten. Een bespre king met den dokter zal spoedig plaats vinden. Nadat de voorzitter den heer v. d. Woude dank gebracht had voor zijne bereidwilligheid om een ka mertje af te staan, sloot hij met een woord van dank aan den Raad de openbare vergadering. De Raad ging hierna in comité. tHT AKERSLOOT. Woensdag vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige vergadering. De burgemeester opende dö eerste vergadering in dit jaar, hoopte dat het de le den gegeven moge zijn in het belang der gemeente werkzaam te zijn en wenscht hun in hun particuliere aangelegenheden een gunstig jaar toe. Hij hoopte verder dat hij dit jaar geregeld de vergaderingen mag leiden, hetwelk in het vorige jaar maar een en kele maal geschiedde. Van Ged. Staten was bericht ingekomen dat het verhaal van de gemeente op de pensioenbijdrage van ■gemeente-ambtenaren is goedgekeurd', alzoo ook de gemeentebegrootimg 1914. Het ingekomen verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim werd voor 'kennisgeving aangenomen, evenzoo een dankbe tuiging van den veldwachter wegens verhooging van zijn jaarwedde. Het rapport van db Ingenieur van de ELectrische geleiding had' bij de raadsleden gacircu leerd. In het rapport wordt voor deze gemeente af wijzend geadviseerd. Met het oog op de groote kos ten werdl besloten een afwachtendb houding aan te nemen. Het verzoek van de Vereen, tot afsch. van alcotool- huodendb dranken afd. Akersloot om subsidie uit e gemeentekas, werd, met het oog op het weinig dran misbruik in deze gemeente van de hand gewezen met 6 tegen 1 stem, die van dbn heer DiL De gemeente werkman E. Timmei 'had een verzoek gericht aan den raad om verhooging zijner jaarwedde om daarvan zijn pensioenbijdrage te betalen. De hear Teeling zei, dat men hier voor twee feiten komt te staan, nu »a- larisverhooging, terwijl in de vorige vergadiering door dien wethouder Groot de leden in overweging werd gegeven of de werkman in de zomermaanden of lan ger met gemist kan worden. De voorzitter merkte op dat adressant gemeente-ambtenaar i» en vast is aangestaldL De wethouder Groot meende dat met de weinige werkzaamheden op den weg in den zomer en met het po© op de gemeentefinanciën de werkman best een half jaar gemist kan worden. Dit werd door meer- diare leden beaamd. De voorzitter nam dan niet de verantwoordelijkheid! van het onderhoud der wegen op zich, en zag dan gaarne een commissie uit 'den raad' benoemd die hiermede belast werd, daar er zo mers hier geen werkman is te krijgen. De heer Hel der zei dat de wegen best in orde zijn en dat de werk man een laag salaris verdient, terwijl een vakman die met de bestrating wordt belast meer geld zal kosten. Dit wordt door enkele leden sterk betwijfeld. De heer Helder stelde voor den werkman te houden op de zelfde jaarwedde en hem in den zomer gelegenheid te geven 2 of 3 maanden ander werk te zoeken om zoo doende zijn premie voor pensioen te betalen. De voorzitter 'Stelde voor om den werkman te handhaven en zijn salaris met 50 gulden te verhoo- gen. De wethouder Groot besprak de wenechelij'kheid om niet tot stemmen over te gaan, en dat de voorzit ter de werkman eens vraagt diens meening of hij er genoegen mee neemt om eenige maanden zich van ander werk te voorzien. Hierop werdl dit punit ver daagd tot een volgende vergadering. Alsnu kwam aan de orde het aangeJhoudbn verzoek om salarisverhooging van de onderwijzer» Smit en Slooten, waarover in een vorige vergadering de stemmen staakten. De wethouder Groot wenscht dat de voorzitter dit punt eens nader toe zal lichten. Na dat deze toelichting was geschied, werd na uitvoeri ge 'bespreking besloten met 6 tegen 1 «tem afwijzend op het verzoek te beschikken. Het voorstel' tot 't ge ven van herhal inga onderwijs, hetwelk door den raad wordt vastgesteld, om zoodoende d'en onderwijzer Smit in het genot te «tellen van meer salari», werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Bij de rondvraag besprak de heer Groot het noodig te achten voor de nog bestaande puinwegen grint te gebruiken, daar deze wegen bij nat weer onbegaan baar zijn. Hiertoe werd besloten. Daarna ging de raad in geheime zitting tot vaststelling kohier Hoofd. Omslag dienst 1914. UIT EGMOND AAN ZEE. De stoomtrawler „Batavier I" is hedenmorgen, door mist misleid zes palen ten zuiden van Egmend' aan den grond geloopen. Sleepbooten zijn ter assistentie in zijn nabijheid. De reddingboot i» '«morgens half zes derwaarts gegaan. De 'bemanning lloopt geen gevaar. De raad vergaderde gisteravond in voltallige zit ting. Medegedeeld' werd, dat zich op 20 Januari 1214 in kas van den gemeente-ontvanger bevond 2413.08°, overeenkomstig de boeken. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie van de loge „Egtnonds Wel varen" van de International Order of Good Templars. De vereeniging streeft een zeer goed doel na, zegt de voorzitter, doch zoo zijn er meer. Het werk is sympathiek, maar er zijn bezwaren ten aan zien van de gemeentekas. De heer Zwaan pleitte voor een kleine subsidie met het oog op het goede doel. De voorzitter merkte op, dat eer dan ook andere vereenigingen zouden dienen te worden gesubsidi eerd, gymnastiek- en zangvereenigingen streven ook een goed doel na. Na nog eenige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen, tegen de heeran Gul en Zwaan. Aan de orde was daarna de wijziging van de verorde ning op de ondterwijzersjaarwedden. De voorzitter wees er al de vorige vergadering op, dlat zich bij her haalde oproeping geen geschikte sollicitanten aan meldden voor onderwijzer met verplichte 'hoofdacte. Diens salaris is thans 200 boven dat van den ge wonen onderwijzer, B. en W. wilden dit thans op 250 meer bepalen en een nieuwe oproeping dtoen. Aldus werd besloten. Voorgelezen werd een ontwerp-instruotie voor den gemeente-opzichter. Daar niemand stemming verlangde over de ont- werp-instructie van B. en W. werd deze daarna z. h. s. goedgekeurd. De pensioengrondslagen voor de gemeenteambtena ren werden vastgesteld. De pl. m. jaar in dienst zijnde stoker der gasfabriek en de schoolschoonmaker Conijn werden in verband met deze vaststelling defi nitief benoemd. Onder eenige voorwaarden werd gunstig beschikt op het verzoek van de directie der Maatschappij Zee bad, om een gedeelte straat op het terrein der maat schappij te mogen opbreken en deze te verleggen overeenkomstig het uitbreidingsplan. Bij de rondvraag klaagde de heer Zwaan over dfe behandeling, die zijn kleinzoontje van den pas be noemden onderwijzer had ondervonden. De voorzit ter zei een onderzoek toe. In besloten vergadering werd een suppl. kohier H. O. behandeld. KORTE BERICHTEN. Thans is dip akte verleden, waarbij die Haagsche Academie van Internationaal recht gesticht wordt. Op initiatief van de Ned. Vereeniging van Si garenwinkeliers afdeeling Amsterdam i« een verga dering gehouden, waarin besloten is, een comité te vormen om zoo mogelijk te komen tot een anti-trust- bond. De Zaandamsche gemeenteraad stelde het ver- menigvuldigingscijfer der inkomstenbelasting vast op 1.81. Een mijnopzichter in een mijn te Spekholzer- heide is onder afvallend! gesteente geraakt en onmid dellijk gedPod. Twee Haarlemsche jongens, die bij een inlbraak in een villa te Bloemendaal voorwerpen ter waarde van 1300 stalen, verkochten deze voor 00. Een 7-jarig zoontje van den landman J. M., te Veenhuizen is gisteren door het ijs gezakt en ver dronken. Werd dezer dagen in de Doopsgez. kerk te Grijpskerk een vrouw tot diaken benoemd, hert vorig jaar was d'it reeds in Zuid-Zijpe het 'geval. Een Amerikaansche architect bezichtigt in ons land den bouw en de inrichting van eenige gevange nissen. Te St. Jansteen is, meldt de N. Zw. Crt., uit de woning van L. Verdurmen 15000 ontvreemd Het aantal werklooze diamantbewerkers daalde in de laatste 14 dagen met 1000. Er zijn thans 4275. Aan de N. R. Crt. wordt geschreven, dat het deel d'er Zeister Bosschen, dat verkocht wordt met l het bosch ale zoodanig niet» te maken heeft Spreekt men van hert bosch, dan denkt niemand aan deze strook gronds. DE VIERDE HULLEIBRÜEIOH-AVOND. Hoe aangenaam het voor ons ook is, te mogen waarnemen, dat het op prijs gesteld wordt, indien we den abonné'e een genoegen trachten te verschaffen, dat zooiets ook te veel bijval kan vinden ia ons thans uitermate sterk gebleken met omzen vierden Huliie- broeck-avomd. Overstelpend is dte belangstelling daarvoor ge weest. Het was gisteravond letterlijk een rage, om de bons in te wisselen tegen kaarten. En 'hoe spoedig moest den liefhebbers reeds worden medegedeeld, dat die kaarten al uitverkocht waren 1 Men zal begrijpen, dat het ons leed doet, die tal loos velen niert in die gelegenheid te kunnen stellen, een zoo zeer in den smaak vallend avondje bij te wonen. Waar de plaatsen slechts bij1 honderdtallen beschikbaar zijn, kunnen we echter onmogelijk de ■duizenden belangstellende lezers bevredigen. Toch willen we ons 'best doen, om het aantal teleiurgestal- den te verminderen. WU hebben ons daarom dadeUJb tot den heer ELullebvoeek gewend, in de hoop, dat hl) weldra zQn vijfden avond voor onze abonnó's zal hunnen geven HET SCHOUW BURG- EN CONCERT- VRAAGSTUK. Men schrijft ons; In de gisteren gehouden vergadering dter Voorl. Commissie tot oprichting van een Schouwburg- en Concertgebouw met afgevaardigden van een 26-tal vereenigingen is besloten een door het voorioopig co mité ontworpen adres aan den Gemeenteraad in af schrift te doen toekomen aan de Besturen dier ver schillende Vereenigingen teneinde dit adres m hare vergaderingen nader te bespreken. WITTE KRUIS. In de gisterenavond op die bovenzaal van de Unie gehouden algemeene vergadering van „Het Witte Kruis" die door slechts 5 leden werd 'bijgewoond, werd besloten aan den nieuw aan te wijzen magazijn meester een jaariijksche tegemoetkoming van 100 te verleenen. Deze functie zal na 1 Mei wegens het aftreden van den tegenwoordige® magazijnmeester, den heer C. L. Molenaar, worden waargenomen door den heer B. H. J. Schouten, apotheker bij die firma Mevr. de Wed. P. A. E. Schouten- De herdenking van bet 25-jarig bestaan der afdee ling werd bepaald op Zaterdag 25 April, den feitelij ken stichtingedag. Besloten werd de voorbereiding van dezen 'herden kingsdag toe te vertrouwen aan de indertijd benoem de commissie. TEGENSLAG. Vanmiddag is bij het paeseeren van de Sint Anna- straatsbrug een motorboot dlie van den beer Ver ver te Wormerveer of die van d'en heer Kraai te Knollendam tegen de afdamming naast het brug- hoofd gevaren, waardoor deze is verbroken en bet geheele afgedamde gedeelte, waar men reed» bezig was beton te leggen, in een oogenlblik weer vol' is gestroomd. EEN NIEUW UURWERK. De heer Jac, M. Boom, horlogemaker, Ritsevoort, heeft in zijn étalage een sierlijk uurwerk, dat niet minder dan 1000 dagen achteréén loopt. In den voet van de klok bevindt zich een alectrische batterij die de drijfkracht is van dirt mooie mechaniek. Het be rust op het systeem, dat van twee aan elkaar geklon ken plaatjes, het een van zilver, het andere van ko per, eerst aan den koperkant contact, dan aan het zilverplaatje geen contact verkregen wordt. De 'bat terij ie zoodanig, dat het uurwerk 1000 dagen kan f umcti omneeren. Schoolkinderen zullen, wanneer hun ouders zich een dergelijke 'klok aanschaffen, goed dben, dit op school niet te vertellen. „De kiek stond stil" is an ders een argument, dat maar eens in die 'drie jaar kan worden gebruikt. EVANGELISCH LUTH. KERK. Men verzoekt ons te melden, dat a. s. Zondag in de Evangelisch Luthersche Kerk geen dienst zal zijn. VOORZICHTIG. De 10-jarige W. S'waTt was vanmiddag aan de Baangracht bezig schotsen weg te duwen, toen dte stolk waarmede dit gebeurde uitgleed, en hij' in het water terecht kwam. Jan Westerop haald'e hem er uit. Men zij toch voorzichtig 1 Een ongeluk kan zoo gemakkelijk gebeuren. Ouders waarsöhuwt uw kin deren, öök voor het loopen op 'het ijs, waarop zich thans helaas nog jeugdige waaghalzen begeven. GEIWETENSGELD. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist uit Alkmaar, door tus- schenko'mst van een predikant, van eene onbekende, onder letters N. N., is ontvangen' 2.50, ter voldoe ning van successierechten. ALKMAARSCHE GLAS VERZEKERING. Het overzicht van het boekjaar 1813 van de Onder linge Al'kmaarsche Glasverzekering luidt als volgt: Per 31 December 1813 bedroeg het aantal loopende poliseen 378, omvattende 458 perceelen. De waarde van het verzekerde glas beliep in to taal' een som van f 88.318.75 (vorig boekjaar 34.726.44). De omslag moet berekend worden over een som van 1801.dit is het 'bedrag dat de deelnemers aan een niet-Ondterlinge Maatschappij zouden moeten betalen. De breuk bedroeg 728.56, de exploitatie-onkosten stelden zich op 104.08, het reservefonds moet vol gens het reglement versterkt wordten met 10 pot. over den inlég, t. w. 1301.130.10, zoodat de to taal-uitgaven bedroegen 860.74, welk bedrag 74 pet vertegenwoordigt van 1301,De deelnemers be spaarden zich over 1813 dus 20 pet of 338.26. Het reservefondte is gestegen tot 347.44. ALKMAARSOH BIOSCOOP-THEATER. In 'het bioscooptheater in de Langesitraat zal van morgen af aan een prachtige kunstfilm worden ver toond „Napoleon Bonaparte," speeltijd anderhalf uur. Het dramatische leven van dezen buitengewonen man wordt dteor deze film den toeschouwers voor oogen gebracht. Een geschiedenisles dus in den besten zin des woords, die op een gunstig tijdstip wordt gegeven, nu immers, een eeuw later, op aller lei wijzen de belangstelling voor het Napoleontisch tijdperk is opgewekt. Zood'ra wij dit veelbelovende nummer hebben gezien, zullen we er uitvoeriger over schrijven. Behalve deze film worden er nog een natuur-opname en komische nummers gegeven, benevens het Pathé journal. PRHDTKHEXTRTEN TTJ ALKMAAR 1 Februari. Groote kerk, 10 uur, Ds. Vkilke. Kapel, 10 uur, Ds. dte Pree, 's avonds 8 uur Ds. Kloosterman, Woensdagavond 8 uur Ds. dte Pree. Evang. Luth. kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, 1(180 u<ur, Da Weetra- Hem. Geref. Kerk, 10.80 uur, D». de Regit Gereformeerde kerk, 10 en 6 uur, Ds. Meijer. Consistorie Ger. kerk, Oudiegraeht D 88. Zondagmiddag 8 uur, vergadering van die Jonge- limgs-vsreeaiigum „Paulua." Gebouw Waakt e® Bidt, Laat. Zaterdagavond 8.3010 uur, vergadering va» «te Christelijke JoagolingisiveiruemWin® „Zaeheu»," voer jongelingen boven 16 juli. Zo&d&gmiddiav 5.307 uur, vergadering va» d« O kristal Knapen vareemiging „TimocKhana," veer knapen va» 10 tot 16 jaar. Hersteld Apoatolisebe Gemeenste. Tousaaiatiteaat. Vargaderimg 's morg. 10 uren e» 's avonds 5 urea. Uit den «intrek. Hsrv. G«n&. te Ouckwrp, 10 uur, Da. Groot. Herv. gem. te Hailoo, 10 uur, Da. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal, Heiloo, 10 uur, Dst G. M.ans- veld van Amsterdam. Herv. gam. te Limmem, 10 uur, Da. Bosch. Herv. gem. te Akersloot, 8.30 uur, Ds. Knoop. Harv. Gem. te Stompetoren, 8% uur, Ds. Heep. Herv. gam. te Oterleek, D». Proost. Harv. gem. te Egmondbinnan, Ds. v. Dorp. Herv. gem. te Bergen, 10 uur, D's. v. d. Kieboom, doopsbediening. Herv. gam. te Groet, avond 7 uur, Da. Oterd'oom van War manhuizen. Herv. gem", te Scherm er hom, uur, Ds. B arts tra te de Rijp. Ger. kerk, 9V2 uur em nam. 1% uur, Ds. Kroes- kamp te Utrecht. Herv. kerk Broek op Langendijk 9.30 en 2.30 Ds. J P. Dijk. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 Ds. Muldter. Chr. Geref. kerk 9.30 em 2.30 Ds. J. de B'ruin. •«•gusjj 'sq -11111 z/T{j eputza8sdoo(j "urnjg 0jp "S|Q Tnn puoAtliBpjopuoQ KORTE' BERICHTEN. Tal van Braziliaansche steden zijn over stroomd, doordat dte rivieren waaraan zij liggen 'buiten haar oevers zijn getreden. Ongeveer 2000 per sonen zijn verdwenen. Da aangerichte schade is zeer groot De schoolkinderen van een stadje in het Carrairisch marmergebiad! hebben, toen niette- genstaandte dte ongewone koude, de schoollokalen niet verwarmd waren, een algemeene staking gepro clameerd. Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan het Engelsche consulaat te Sit. Petersburg. Hun buit was niet groot. Het water in de N'ake bij Bingen Btijgt sterk. Er is gevaar voor een doorbraak der dijken en voor de spoorbrug. Tengevolge van de vulcanische uitbarstingen in Japan is een nieuw eiland ontstaan bij de Bonin-eilanden. Het eindcijfer d'er Britsche marinebe- grooting zal ongeveer 636.000.000 bedragen. De geheele zitting werd gisteren Ln beslag ge nomen door obstructionist! sehe redevoe ringen van agrarische en radicale Tsjechen. De verbanning van dte tien arbeiderslei ders in Transvaal heeft een storm van verontwaardi ging gewekt. Ze word't als een onweitti'ge vrijheids- berooving beschouwd. De H'aitiaansche opstandelingen heb ben een voorioopig bewind ingesteld. Te Marseille besloten de kapiteins van de kust vaart tot staking. Hun kameraden in alle ha venplaatsen zijn verzocht zich bij ben aan te sluiten. Bij Praag heeft een botsing plaats gehad tusschen een personentrein em een goederentrein. Er zijn 22 personen gewond, waaronder vijf doodelijk. Tien wagons zijn vernield. In Nizza zijn drie Duitschers gearresteerd we gens plegen van bedrog bijl het speL In het Engelsche plaatsje Ascot heeft een dame veertien "dagen lang op kosten citer lidhitgeloovige keurners alls eem prinses gelteefd zondter een cent te betalen. Daarna verd'ween ze weer. Ingezonden stukken. HET HO'EIFUZERVERBOND. Er moet geld zijn voor een kinderherstellingsoord 1 Behoeftige zwakke kinderen moeten geholpen wor den! Ouders van gezonde kinderen, wij vragen Uw steun. Kunt ge U geheel indenken, hoe de behoeftige va ders en moeders zich voelen als hun kinderen kwij nen en de weg tot genezing is afgesneden, door een weinig geld'? Ginds op de Veluwe is gezondheid vo-or 't grijpen: lucht, licht en zonneschijn. Het Centraal Genoot schap heeft er reedis een groote uitgestrektheid prachtig bosch terrein in onbezwaard eigendom; de plannen voor een kindterhersitallingsoord zijn gereed; de bouwmeesters kunnen aan het werk gaan als het geld' is gevondten. Ouders van zwakke kinderen .U vragen we niets 1 Als ge iets te missen hebt, geeft ge immers van zelf en als ge veel te missen hebt, brengt ga het vóór het U gevraagd word't. f Ruim 2000 kindlaren worden jaarlijks verpleegd dioor het Centraal Genootschap voor kindterherstellings- en vacamtiekolonies. Voor niert minder dian 400 van deze aldus de ©eneesheeren, die met het toezicht belast waren waa een langdurige, meer intense verpleging in een kinderherstellingsoord noodig. De medische commissie, ingesteld door de algemeene vergadering, maakte een grondige studie van de zaak en kwam tort dezelfde conclusie, n.l. dlat een kinder herstellingsoord voor 'het Centraal' Genootschap een levensbehoefte is. En klemmender toont 'dl© praktijk de onafwijsbare plicht om het schoone boschterreim van 15 hectaren te bebouwen. Steeds breidt het Centraal Genootschap zich uit en steedis komen tehuizen tekorh Op spontane wijze is een d'ames-comtié gevormd, d'at in enkele maanden het beduidend groote bedrag voor den bouw wil in zamelen. Het dames-comité heeft den naam aange nomen vanl het H o e f ij z e r-V e r b o n d. In tal van plaatsen zijn reedis sub-comité's gevormd en meerdere worden voorbereid. Echter nog lang niet genoeg. Geen enkel'e 'gemeente mag het voorrecht missen meegewerkt te hebben aan een zoo prachtig doel. Ontmoet ge een lid van ons Verbond op uw weg, of komt zij op bezoek in Uw 'huis, doe dan als met een hoefijzer, dat ge vindt op Uw weg. Wees dank baar voor de kennismaking. Geef Uw geld, Uw steun, Uw raad' en Uw werkkracht. Het is een sage, dat een gevonden hoefijzer gel'uk aanbrengt, het is onbetwistbare zekerheid, dat Uw hulp, Uw medewer king aan, het Hoefijzerverbondl geluk en levenskracht aanbrengt, dat ge de zon doet schijnen op de hoofden der kinderen en in dte harten der moeders. Namens het bestuur van 'het Hoefijzer-Verbond', Mevr -M B'EEUKMAN—GEVERS, Zandvoort, pries. Mejonkvr. J. v. d. SANTTTEUVEIL, Den Haag penu. Mej. J. OLIE, Amsterdam, Joh. Vermeerstr. 47, secr.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2