DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 33 Honderd en zestiende Jaargang. 1914 MAANDAG 9 FEBRUARI. FEUILLETON. De ongekroonde Koning. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT. A.T.TCM A AR, 9 Februari. De afgeloopen week heeft in Duitsc'hland die over winning van het milltairiame op het burgerlijk ele ment inzake Za-bern voltooid!. Het was onmogelijk kolonel v. Reuter en luitenant v. Förstner in hun betrekkingen te handhaven, zij zijn overgeplaatst, maar d!it moet allerminst als een bestraffing worden beschouwd. Kolonel v. Reuter gaat naar Frankfort a. d. Oder en heeft een goedlen ruil gedaan en luite nant v. Förstner zal zich ook niet beklagen over zijn verplaatsing naar Bromberg. De militaire autoritei ten hebben alle klachten die tegen de pers van E'lzas- Lotharingen in verband met die gebeurtenissen te Za bern aanhangig waren gemaakt, ingetrokken. Opzien heeft het voorts gelbaard dlat generaal v. Pelet Nar- bonne, de voorzitter van den krijgsraad in het proces- v. Reuter, die als zoodanig niet preoies een -onpartij- digen indruk maakte en zijn vriendjes reeds voordat het vonnis was uitgesproken, van de vrijspraak ver wittigde, aan het hoofd van een cavalerie-divisie ge plaatst wordt. Wat de nieuwe ministers van het Rijlkalamd betreft, zij worden zeer geprezen. Graaf von Wedlel, de stad houder, zal aftreden zo-odra de nieuwe mannen zich in hun taak ingewerkt hebben en zoodra er een ge schikt persoon als zijn opvolger is gevonden. Dat de banden tusschen het Rijkstand en Berlijn straffer aangehaald zullen worden, betwijfelt nu niemand meer. Bijna op hetzelfde oogenblik hebben da Engelsche minister van buitenlandsche zaken sir Edward Grey en de Pruisische minister van marine, admiraal von Tirpitz een redevoering gehouden. Beiden gewaag den van een betere verstandhouding tusschen de wedijverende l'anden wel een verschil met enkele jaren geleden, toen er geen vredelievende verklaring werd vernomen en de pers over en weer zich uitsloof de om door hatelijkheden en verdachtmakingen de be volking op te hitsen. Men heeft leenen inzien, dat elke natie zijn marinepro,gram moet beoordeelen naar zijn eigen behoeften. Intussc'hen is duidelijk geble ken, dat van een vacantiejaar in den vlootbouw, ge lijk minister Churchill dJit wilde, voorloopig niets zal komen. Minister Grey gaf duidelijk te verstaan, dat de aanwassende financieele moeielijkheden in Europa een atmosfeer zullen teweeg brengen, waarin het ge makkelijker dan nu zal zijn een internationale over eenkomst, omtrent een vermindering 'van bewape- ningisplannem tot stand ta brengen. Waaruit eigen lijk zou volgen, dat men maar kalmpjes op een staats bankroet der Europeescba natiën moet aansturen, schreef da Franfcf. Ztg. naar aanleiding hiervan I Terwijl het in het algemeen de regeeringen zijn, die op stijging van die bewapeningsonkosten aandrin gen, is in Zweden het zeldzame geval voorgekomen, dat het volk, althans da boerenbevolking, betoogde, teneinde het tempo der bewapening ta 'versnellen I Er ia een betooging gehouden van wel 40.000 menschen. De spoorwegen hadden een groot aantal extra-trei nen ingelegd, waarmee da deelnemers aan den op tocht gratis naar Stockholm werden vervoerd. Een comité van verscheidene honderden dames en heeren had de zorg op zich genomen om alle betoogers on der dak te brengen. Het had niet alleen alle be schikbare kamers in de hotels en pensions afgehuurd, maar ook bij vele families onderdak voor de gasten gezocht. Daarenboven waren scholen, kazernes en (Nadruk verboden.) Roman van PAUL OSKAR HöOKER. Naar hst Duitseh. Om twaalf uur, juist toen de grijze automobiel door de„Wolfschlucht" suisde, de straat onder de viaducten van den Potsdammer en den Amhalter trein, viel de regen plotseling met dikke droppels neer. Beate maakte zich ongerust. Het geheele wes ten zag blauw-grijs. Een zwarte wolk joeg etr onstui mig orver heen. Maar spoedig konden de personen die in de auto zaten niets meer onderscheiden, want het water liep langs hun autohriOllen. Een kletterende hagelbui overviel hen toen ze op da Bulow-promena- de aankwamen. Toen zij op den breedten straatweg naar den Havei kwamen, sneed een onaangename westenwind ben scherp in 't gezicht. Praten was niet mogelijk. De generaal zat zooals gewoonlijk naast den chauffeur. Op de tweede hank had rit meester von Rigalsky miet de beide jonge dames plaats genomen. De vier smalle plaatsen daarachter waren bezet door twee luitenants van de cavalerie, die veel bij hen aan huis kwamen, een eerste-luitenat van de infanterie en den rijdenden veflldjager. Erwin von Sehrott droeg nog een zoogenaamde ha- byknevel, die nu al) wat ouderwets stond. Hij- was an ders een mooie jonge man, fijn gebouwd', met een slank figuur. De wijze waarop hij' zich bewoog was alleen een weinig coquet. Hiji wist, dat hij in den smaak viel! hij dte dames. Overal) hieven de blikken op hem rusten. Dat had hem reeds als jongen wat verwaand gemaakt. Menschen die hem1 niet kenden, werden er door afgestooten, vooral) mannen. M'aar wie hem belter leerde kennen, vergat het door de bij- andere openbare gebouwen als „vliegende hotels" in gericht. Het comité h'ad uit eigen middelen 10.000 matrassen en 20.000 wollen dekens aangekocht, die na gebruik aan het Zwetedseha Roode Kruis zullen wor den gegeven. Ook voor de moodige verpleging werd voldoende gezorgd. Met het oog op allerlei mogelijk heden had men alle kerken van Stockholm laten open stellen en verwarmen, opdat verdwaalden daar een schuilplaats konden vindien 1 De optocht der boeren maakte een diepen indruk. De deelnemers waren gerangschikt naar de provin ciën, in da kerken bijeengekomen, waar eerst een godsdienstoefening werd gehouden. Daarna werd de stoet opgesteld, die van vela muziekkorpsen verge zeld en voorafgegaan door die vaandels van de 24 Zweedsche provincies naar het koninklijk paleis trok. Op het plein voor het paleis werd de stoet door den koning etn de prinsen van het koninklijk huis ontvan gen. Nadat eenige volkslied-eren waren gezongen, hielden de leiders van den stoet toespraken tot den koning, die echter geen politiek karakter droegen. Slechts werd eenvoudig uiting gegeven aan dten wil des volks om de verdediging -des vaderlands hechter te maken. De koning dankte voor -de vaderlandslie vende betooging en legde den nadruk op de noodzake lijkheid om onverwijld de slagvaardigheid van leger en vloot te verhoogen. Hij' smeekte Gods zegen af op land en volik en besloot met een „hoezee" voor het va derland Daar het plein voor 'het paleis slechts plaats bood voor 'n twintig duizend personen, hadden de kroon prins en prins Karei tegelijkertijd voor de overige deelen van den stoet, die op het plein voor den Rijks dag en op andere pleinen waren opgesteld, de rede van den koning voorgelezen. Na afloop van deze ontmoeting begaf de koning zich naar de troonzaal om het voorbijtrekken der me nigte in oogenschouw te nemen. De tocht ging door ■de voornaamste vertrekken van het paleis voorbij de koningin en den koning, die ieder deelnemer een fo tografie overhandigde. Dit voorbijtrekken duurde tot des avonds 7 uur! De vrees voor Rusland mo-et bij de Zweedsche be volking wel heel groot zijn! I President Wilson heeft het verbod tot uitvoer van wapens naar Mexiko opgeheven, zoodat de rev-oluti- onnairen zich nog beter van wapens kunnen voorzien. Da voorloopige Mexikaanscbe president Huerta beweert d'at hem de opheffing niet kan deren, omdat de opstandelingen minder behoefte 'hebben aan wape nen dan aan geld. In ieder geval zal de strijd in het Noorden van Mexiko wel' weer hlte-ediger worden en zelfs in de hoofdstad beginnen da Vreemdelingen, die er zijn overgebleven, zich zoo weinig op hun gemak te gevoelen, dat zij in grooten getale wegtrekken. Nauwelijks is in Haiti de president verjaagd, of in een andere republiek van Latijnsch Amerika heeft een staatshoofd het moeten afleggen, n.l. in Peru, President Billinghurst, die op 25 September 1912 aan het bewind kwam is uit het regeeringapaleis ver dreven en gevangen genomen en in den strijd is de minister-president gesneuveld. In afwachting tot nieuwe verkiezingen gehouden worden, heeft 'Peru een soldatenregeering: kolonel Benavides, die aan het hoofd stond van de troepenmacht, welke den aan val op het regeeringspaleis leidde, is voorzitter van den raad van bestuur geworden. Ook de vloot maakt gemeene zaak met de nieuwe regeerders. zondere charme die van hem uitging als hij levendig werd. Hiji had een zachte, klankrijke stem, die do-o-r haar hartelijkheid innam. Lachen kon hij zoo pret tig, zoo warm en vro-olijk, -dlat men altijd moest moe- lachen. Het gesprek met hem was altijd boeiend Hij was thuis op ieder terrein, sprak uitstekend Italiaansch, Engelsch en Eranschj hij had veel gereisd in die lan den en was op de hoogte der letterkunde; hij was muzikaal, maakte aardigte gedichtjes; er was nauwe lijks één enkel gebied dat bem vreemd was. Steeds was hij in zijn humeur en had daardoor ook invloed op de stemming van zijn omgeving. „Het is of hij al tijd jarig is", had' Beate eens van hem gezegd. Vandaag kwam- hij echter niet tot zijn recht. Toen de auto plotseling stilstond op het schietterrein van Döberitz, in de nabijheid van de rijtuigen, die zich reeds bij den eenzamen populier hadden vereenigd, bleef hij aan zijn lot overgelaten. De generaal en zijn dochters werden door Prins August Wilhelm, die in de buurt stond, hartelijk begroet. Ook de beide c a valer ie- of f icier en, bekende heerenxijdlers, kregen een handdruk van den Prins. De infanterie- officiter scheen deze onderscheiding niet te verwach ten en wendde zich, na gesalueerd te hebben, dadelijk tot den chauffeur, aan wien hij' inlichtingen moest geven omtrent de plaats waar hij zou wachten voor de terugreis. Sehrott keek dus even uit naar zijn oppasser en zijn pa'ardL Het was een uitstekend troe penpaard, een rossige vos, die d'e kleinte oefenings- raoes van de heeren van het batilllon heel goed had meegemaakt. Maar een schoonheid was het niet. E'n daar die oppasser gedurende het onweer in de over volle stallen geen onderkomen had; kunnen vinden voor zich en zijn paard, zagen huid en manen er vrij haveloos uit. Er waren ongeveer twee honderd paarden op het terrein. Nog steeds stroomden de berijdterp in aller lei voertuigen toe, bijna allen in die klets natte, grijze militaire jassen gehuld. Hoofdzakelijk waren' het of ficiers van de garde. Beate en Gwendoline hadden, Gemengd nieuws. EEN ZONDERLINGE CARNAVALSORAP. Men bericht uit Venl© aan het Hbld»: Nader is gebleken, dat het verhaal omtrent het dlrama, waarbij een kraamvrouw een inbreker dood schoot, louter op fantasie berust. Eerst heeft men Glad'bach als plaats van opvoering laten dienen, later werd het een dorp dicht bij Venlo genoemd. Het ver haal zou een carnavalsgrap bedoelen. INBREiKERSITRlüC. De houder van een bankierskantoor in Den Haag is dezer dagen tot die ontdekking gekomen dat aan de binnenzijde van de straatdeur van het door hem be woonde perceel gelegen in het hoekje van de stad op vernuftige wijze een toestelletje aan het Yale- slot was aangebracht, waardoor dit alot aan de straatzijde was te openen. Aan den binnenkant van de deur was aan bet slot een koperen haakje ge maakt; aan dat haakje was een touwtje bevestigd, en dit was met een zeer klein haakje vastgehecht aan de brievenbus, zoodat een inbreker die hand maar door de gleuf van de brievenbus behoefde te steken om dit haakje te grijpen en door te trekken het slot te doen openspringen. Doordat de straatdeur van het kantoor overdag tij dens d'e kantooruren geregeld openstond, kon het ge knutsel aan het slot onopgemerkt gebeuren. Toen de bankier het had bemerkt, deed hij aangifte bij de politie. Deze hield een paar dagen een oogje in 'tzeii, echter zonder resultaat. De inbrekers had den zeker lont geroken. DE SOCIALIST-BURGEMEESTER. Het Handelsblad schrijft in verband met het op treden van den heer Ter Laan als burgemeester van Zaandam o. m. Het bijzondere, het historische in dlit optreden is dat een overtuigd sociaal-democraat nu mededrager geworden is van het regeeringsgezag. Daarmede is de moderne arbeidersbeweging of zij 't wil erkennen of niet mede gesteld in de leiding van de belangen der gansche burgerij. Zij, dlie zooveel heeft gecriti- seerd en nog critiseeren zal.... heeft gesmaald, en nog smalen zal.heeft opgetornd en nog optomen zalzichzelf afzonderlijk heeft gehouden en nog afzonderlijk houden zal, zij heeft nu in een van haar uitgelezen voormannen mee die hand geslagen aan den ploeg, waaraan zij tot dusverre slechts hare tegen- werkers had willen zien. Wat nog maar flauwtjes, zeer flauwtjes 't geval was zoolang er slechts Raads-, Staten- en Kamerleden, en sommige speciale ambte naren waren is nu ineens volle werkelijkheid ge worden. Wanneer dit goed mag gaan zal) het zeker een vruchtbare proefneming zijn geweest, eervol voor hen, die haar hebben aangedurfd. Zien we er liever geen „tempering van den klassen strijd" in een beeldspraak, die immers de fout heeft van te beginnen met het euvel te vooronderstel len. Maar wel kan er in steken 't bewijs, dat die klassenstrijd niet zoo diep reikt, als de roepers wel zouden willen doen gel'ooven. Dat er meer eenheid in 't Nederlandsehe volk ta vinden is, dan pro-pagan- da-vergaderingen nu eenmaal hebben doen klinken. En was het niet eigenaardig, dat de intreerede van den nieuwen burgervader gewaagde Van harmonie en samenwerking van de gehééle burgerij, hij, wiens dogma toch juist steeds onverzoenlijken, ouderlingen strijd heeft geproclameerd. Zoo kan in d'it wederzij'dls in goedle trouw onderno men streven, om den socialist te doen zijn medewer ker voor het nationaal belang, iets zeer beteekenisi- vols gelegen zijn. Dan ligt er in, dat daarmede thans, onder be paalde omstandigheden, die opdracht van de be stuurstaak ook is uitgebreid tot een groote groep in den lande, -die tot dusverre dergelijke ambten niet begeerde, en voor wie ze ook niet als geschikt werden beschouwd. niettegenstaande het weinig uitlokkende weer noig mededingsters gekregen:' Sehrott telde reeds een twaalftal Walkuren. Het regende nu niet meer, maar de lucht zag ake lig kil en grijs. Het schietterrein met armzalig gras bedekt stond hier en daar blank en glom als een meer. Een gemakkelijk galoppeeren was het -dien dag niet. Vooral bij het springen was voorzichtig heid geraden, want uitglijden bon noodlottige gevol gen hebben bij de snelle vaart. Zou de Keizer de jacht bijwonen? Die vraag werd in alle groepjes herhaald. De prinsen waren allen aanwezig. Ook de kroonprins was intusschen geko- men. Baron von Erxleben was met zijn dochters naar de paarden -gegaan, Quicky was kalmer dan gewoonlijk. Hij klopte het dier op den bals en sprak het toe. 'Het paard liet het zich genadig welgevallen. M'aar - zoo-dra het Beaters stem hoorde begon het vroolijk te knikken en te krabben met de Voeten. Allen in de omgeving lachten er om. Beate had suiker bij zich, dat zij hem gaf. Gwendoline zo-u den schimmel berij den, terwijl Erxleben zelf het vurige, vierjarige zwar te paard nam dat nog niet veel jachten had meege maakt. Terwijl zij zoo bij elkaar stonden gaf de generaal zijn dochters nog een paar wenken. „Den jachtmees ter moog je niet voorbij, meisjes, doe mij die schan de niet aan. Maar blijf ook niet achter, -anders kom jullie aam het glijden als het hergaf gaat, zoodra de voorsten weer door galoppeeren. En als je over dte hindernissen moet dan goed opletten, goed overleg gen en bijtijds bedenken; links of rechts voorhij met de knieschijf. Ati, je moet je paard niet al te vast houden. Alleen gewichtshulp als je blieft, hem lucht laten, lichte hand. En met den schimmel om-ge4 keerd. Versta je kind'? Laat hem niet te veel vrij heid-, Gwendoline. Voet, karwats, voet karwats. Na tuurlijk heel lichte hulp. Zoo-dra hij het hoofd' 'op geeft en zich laat afbuigen is hij te berijden als een hobbelpaard. Meisjes, nu weet jullie het.Hallo! DEI AUTEURSWET. De heer Herman Heijermans heeft Zaterdagavond door een deurwaarder beslag do-en leggen o-p de kas van de Tooneelaf deeling van den Ned. Pro-testant- schen Volksbond ta Arnhem, -die zonder zijn toestem ming in Musis Sacrum „Schakels" opvoerde. Tegen de Tooneelaf deeling wordt procesi-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Auteurswet. Da voorstelling ging door. UIT O'BD'AM. Op uitnoo'dliging van den voorzitter van dien Boe renbond heeft de heer Hulst, llandbouw-o-nderwijzer bij het Centraal-Bureau van 'heft Ned. Landbouw-Oo- mité te Enschedé, in „de Admiraal Obdam" alhier Zaterdag een boeiende causerie gehouden over kunst mest, het gebruik en de behandeling er van. Zeer vele belangstellen-den uit Ob-dam en Hensbroek wa ren tegenwoordig om er zich te laten voorlichten over dit voor boer en bouwer zoo belangrijke vraag stuk. UTT SINT PANURAS. V-oor niet minder dan 8000 ratten gedurende 1918 gevangen, is door de vereenigimg „De Tuinbouw" alhier uitgekeerd aan premiën ruim 950. VAN DEN LANGENDUK. In de week van 2 tot 7 Februari werd aan de vei ling te Broek op Langendijk aangevoerd: 29-1400 roo de kool, 191100 gele ko-o-1, 18600 witte koo-1, 640 baal uien, 352 baal wortelen en 480 zak roode kool. UIT OUDE NIEDORP. Zaterdag overleed te 't Veld, op een na de oudste inwoner dezer gemeente, de heer Jan Stam, in den ouderdom van 90 jaren. Tot 1911 was dte overledene lid van dien Igaad alhier, welke betrekking hij 45 ja ren heeft vervuld; hiervan was hiji 18 jaar wethou der. Im het bestuur van de barnme dtezer gemeente had! de heer Stam 41 jaren zitting, waarvan 26 jaren als voorzitter. Als li-d van het Burgerlijk Armbe stuur had de o-verledene van 1804 tot 1911 zitting. N-O'g meer betrekkingen werden d'o-or hem bekleed, waaronder o-ok kerkelijke. KORTE BERICHTEN. - Bij een aanvaring op -de Maas bij Rotterdam i's dte Batavier II van de N. V. Gebr. van den Boom's stoombootredterij gezonken. In de Ned. Herv. gemeente van Groningen hebben dte gereformeerden en ethischen bes-loten, bij kerkelijke verkiezingen samen tegen de vrijzinnigen op te trekken. De Classis Grootegast van de Oeref. Kerken besloot tot revisie van het o-p 3 Mei 1905 genomen besluit tot -afzetting van ds. O. Oasemier te Ol'dekerk. De verdwenen inspecteur van politie uit Delft is in Noord-Brabamt, waar hij zich zonder middelen van bestaan bij een burgemeester 'heeft vervoegd. Hij is, meldt de N. R. OrU, n-iet-eervol uit den Dalftschen gemeentedienst ontslagen. De raad van Eindhoven heeft een bioscoopver ordening Vastgesteld. Het hoofdbestuur van den Bond1 van Neder landsehe onderwijzers heeft een a-dlres gericht aan H. M. d!e Koningin, houdende 't verzoek 't ontslag van den heer Beishuiizen, onderwijzer te Stedum in te trekken. Ook de heer B. zelf zond een adres. Van het postkantoor te Maastricht is j.l. Woens dag een pakje aangeteakende brieven, in een zak ge sloten, naar Amsterdam verzonden. Te Amsterdam bleek 'het pakje verdwenen; de zak was weer dichtge naaid. - Te Gouda stal een 13-jarige loopjongen 60 ten nadeele van 'zijn patroons, o-p wiens kantoor hij zich liet insluiten. De nieuwe Zaandamsc'he havengeiHverordeming is, meldt dte Voorpost, reeds ter teekeming voor goed keuring van het ministerie naar de Koningin verzon den. - Te Apeldoorn is een 19-jarige jongen aan bloed'- dat Is het signaal van Zijne Majesteit! Dus dlenlk aan het buigen van zijn nek en dte beenen." TatiLtataLevendig klonk 'het signaal van den Havel af! Daar werd de automobiel reedis zichtbaar aan den rand van het bosch. En een o-ogenlhlik daar na was hij bij den eenzamen populier aangekomen. Da keizer steeg lachend uit, in dlruk gesprek met zijn gast, den Oostenrijker. De grijze mantels wer den afgedaan en -door de oppassers in ontvangst ge nomen. De roode kleur der jachtrokken kwam vroo lijk uit als middelpunt van het landschap. Eien paar begroetingen en voorstellingen, de master-luitenant kolonel Graaf Spree, van verre ta herkennen aan den witten band om zijn arm, meldde zich bij den Keizer, dankte en alles steeg te paard. Gwendoline werd1 door den adjudant in dten zadel geholpen. Zij zag het sombere verwijtende gezicht van Erwin. Hij- had zeker al gemerkt 'dat er iets niet in -den haak was. Bij het instappen in die auto was haar Papa ijskoud tegen hem geweest. Langzamerhand kwam er beweging in den rooden stoet, die nog vrij ver verspreid was. Rigalsky had' dten luitenant-generaal beloofd een oogje te houdten op de beide jonge dames, vooral op de nieuweling, Gwendoline. Haar schimmel scheen zich bijzonder aangetrokken te voelen tot zijn merrie, wat door Er- win, die altijd gauw jaloensc'h was, aan de -berijdster werd toegeschreven. „Je ontwijkt mij, Gwendoline," zei) hij zacht, nau welijks d'e lippen bewegend. Zijn stem klonik toor nig. „Wat is er gebeurd1?" „Hier kunnen wij niet praten Erwin," antwoordde zij even zacht. Eater." „Houd de karwats stil, Gwendoline. De schimmel is onrustig genoeg. Ik bl'ijf bij je. Dat vindt je toch goed „Rigalsky heeft die opdra-cht van Papa gekregen- Hij zal het zi-ch niet laten ontnemen." „Wat hen je gehoorzaam. En zoo op eens. Gwen doline denk je dan dat ik niet alles begrijp?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1