DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 35 Honderd en zestiende Jaargang. 1914 WOENSDAG 11 FEBRUARI. Hettema-Heerema-Leen. I Courant wordt eiken avond, behalve op Zon en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents, Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit S bladen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, die collatoren zijn van het bovenvermelde te Bolsward gevestigde leen, dat zij door Bestuur ders van dat leen worden uitgenoodigd om in per soon of bij behoorlijk gevolmachtigde te compareeren op Vrijdag 15 Mei 1914, des voormiddags van tien tot twaalf uur, in de bovenzaal van het Hótel Wiebes bij L. HETTEMA te Bolsward, teneinde over te gaan tot de begeving van eene studiebeurs uit gemeld leen, nit de linie van Hettema. De op zegel geschreven procuratiën, van welke men zich zal wenschen te bedienen, zullen moeten zijn gelegaliseerden geregistreerd. De voorwaarden der begeving zullen 8 dagen vddr den dag der begeving voor collatoren ter inzage worden neder- gelegd ten huize van L. HETTEMA voornoemd. Alkmaar, 10 Februari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 11 Februari. Het Zweedscbe ministerie beeft zijn ontslag geno men. Hu zou er geen reden zijn om dit feit uitvoerig te bespreken over bet geheel zijn trouwens de Hoorsche rijken de stiefkinderen in de buitenland- sche rubrieken.' der pers van ons land ware bet niet, dat nevenomstandigheden, deze crisis bijzonder belangwekkend maakten. Gemakkelijk is bet niet, deze kwestie in een kort bestek uiteen te zetten, doch wij zullen ons best doen. Er is de laatste jaren in Zweden een levendige be langstelling voor de versterking der levende en doode strijdmiddelen. Terwijl overal geklaagd wordt over de hooge financieele offers, welke de gewapende vre de vraagt, ziet men in Zweden bet merkwaardige ver schijnsel, dat een groot deel der bevolking aandringt op een betere verdediging. Darti deel acht het vader land in gevaar en wdl gaarne de noodige offers bren gen om in tijd van nood sterk te staan. De bekende ontdekkingsreiziger Sven Hadin is de geestelijke lei der. Hij' beeft een opzienbarend boek geschreven, waarin bij' waarschuwde voor bet Russische gevaar. Rusland zoo betoogde bij' bereidt zich tot een oorlog met Zweden' voor. Het zendt zijn militairen reeds naar bet geknechte Finland, dat de uitvalspoort zeil zijn, enl zijn spionnen naar bet bedreigde Zweden, elven Hedin vond geloof. Toen de Kamer een door de regeering gevraagd pantserschip weigerde, bracht bet Zweedscbe volk vrijwillig de ben'oodigde twaalf milli- oem gulden bijeen. En overigens was vooral de lande lijke bevolking van meening, dat de troepen langer onder de wapens moesten worden gehouden en dat men ook andere maatregelen moest nemen om tegen een mogelij'ken aanval gedekt te zijn. Gelijk bekend is hebben veertig duizend' boeren in de Zweedsche hoofdstad betoogd, om den Koning en de ministers te toonen, dat bet bun ernst is met de verbetering der verdedigingsmiddelen. Koning Gustaaf heeft hen bij die gelegenheid toegesproken en verklaard, dat naar zijn meerling de verlenging van den diensttijd der infanterie geen uitstel kon lij den. Maar bet ministerie-Staaff stond op een ge heel ander standpunt. Het meende, dat er geen oogenbli'kkelijk gevaar dreigde en dat men du®, gelijk in '11 was toegezegd, wel rustig 'twerk der verdedi ging zou kunnen voortzetten. Zood'at de koning zich dus feitelijk bad uitgesproken tegen hetgeen bet mi nisterie noodig en wensöhelijk achtte. De radicalen waren verontwaardigd, spraken over „Preuszerei" en zeiden „zoo zijn onze manieren niet." De sociaal democraten hielden een groote tegen'betooging, wel'ke eigenlijk regelrecht gericht was tegen den 'koning. Uit den stoet riep men „weg met den koning, zeg hem dat bij zijn koffer® pakken kan," maar ook „leve bet vrijzinnige ministerie." De optocht ging naar den mi nister-president, die werd toegesproken en die in zijn antwoord o.m. verklaarde: „De oefentijd moet, zooals ik reeds openlijk in bet licht heb gesteld, voor verschillende wapenen in boo- -u mate worden uitgebreid. Aan mijn al vroeger uit- - - proken meening, dat een uitbreiding van den oe fentijd voor de groote menigte der infanterie, indien een zoodanige uitbreiding van wezenlijke beteekenis no >dzakelijk blijkt, niet ingevoerd mag worden zonder d: het volk in een verkiezing gelegenheid 'krijgt er zich over uit te spreken, moet ik intusischen vasthou den." ïezo uitsprr. c ging lijnrecht tegen die van den >- ein» in. Er was dus een conflict tusseben Kroon en ministerie. En nu is bet zeer belangwekkend na te gaan boe deze zaak is 'behandeld. De liberale opvatting van1 de Zweedscbe grondwet van 15 Januari 1800 luidt, dat zij- is parlementair li beraal (T'horbecke noemde de onze indertijd monar chistisch libetraal), dat dus de Kroon afhangt van de meerderheid der volksvertegenwoordiging en dus niet mag bandelen en spreken in strijd met bet uit de al- gemeene verkiezingen voortgekomen ministerie. De conservatieve opvatting is een andere. Zij besoh|ouwt de staatsmacht gedeeld' tusseben koning en volksver tegenwoordiging, en vindt, dat de koning bet recht van vrije meeningsuiting beeft. Deze beide op vattingen hebben zich doen gelden in de conferentie en correspondentie tusseben den koning en bet mi nisterie. Reeds den dag na den boerenoptocht overhandigde bet ministerie aan den koning een schrijven, waarin bet wees op de tegenspraak tusseben de eiscben van de verdediging, gesteld' in December 1911 en de ver klaring van den koning in zijn toespraak. En bet verzocht antwoord op de volgende vragen: „Of de koning in eenig opzicht van tevoren reeds zijn standpunt in zake bet verwachte voorstel om trent de verdediging bad vastgesteld, voordat de door de constitutie aangewezen raadgevers hem hunne voorstellen hebben kim oen voorleggen; of de koning het voorstel, dat thans wordt uitge werkt, niet zal goedkeuren, wanneer bet niet op alle punten de door de militaire deskundigen gestelde eiscben overneemt, zelf® wanneer bet voorstel nog een uitbreiding van - bet effectief der landsverdedi ging mocht inhouden." De koning antwoordde maar het ministerie ver klaarde niet voldaan te zijn over dit antwoord. Op 9 Eebruari legde de Staatsraad den koning een concept vo-or. Volgens dit concept zou de koning verklaren, dat bet nooit zijn plan wa® geweest zijn'standpunt vast te stellen, voordat bij bet in te dienen regeeringsvoor- stel tot verbetering van de landsverdediging bad on derzocht, verder dat dit onderzoek in alle opzichten constitutioneel zou zijn en natuurlijk niet zou afhan gen van een reeds van te voren opgevatte meening. Daarop gaf de koning bet definitieve antwoord, dat bet in verband met de grondwet te begrijpen was, dat hij niet van te voren reeds een afdoend besluit in de een of andere kwestie bad genomen of bad kunnen nemen, zonder eerst de verklaringen van zijn door de grondwet gewezen adviseurs of de voorstellen van den Staatsraad te hebben geboord. Tegelijk met dit ontwerp bad de Staatsraad den ko ning een stuk voorgelegd, bevattende een verklaring, dat bet ministerie, wanneer de koning van plan was een1 openbare verklaring af te leggen in politieke aangelegenheden, daarvan vooraf onderricht wenachte te worden. Daarop antwoordde de koning, dat bij op dezen eiscb. niet kon ingaan, omdat hiji zich niet wilde laten berooven van zijn recht om vrijelijk tot bet Zweed scbe volk te spreken. Het ministerie beeft in dit antwoord aanleiding gevonden zijn ontslag te nemen. Vooraf beeft er echter tusseben bet kabinet en den koning nog een bespreking van twee uur plaats gehad, gevolgd door een langdurigen ministerraad en een conferentie der leiders van de regeeringspairtijen. Men vermoedt, dat de koning bet opzettelijk op een conflict beeft laten aankomen en toen bij de gerucht makende verklaring aflegde reedis een nieuw kabinet in de gedachte bad. In elk geval' hij speelt dunkt ons gevaarlijk spel. Heeft bij de meerderheid van bet volk achter zich, dan wint hiji aan populariteit. Maar, o wee als eens blijkt, dat de meerderheid eens niet zoo militaristisch gezind is dan zal de republikeinsobe partij winnen en wie weet, wat de Koning dan zal verliezen I Dr. KUYPER. In een korte vergadering, welke de Eerste Kamer gisteren hield voor de regeling van werkzaamheden, deed de voorzitter mededeeling van een ingekomen schrijven van dr. Kuypor, waarin deze berichtte, dat bij door den ernstigen toestand van één zijner familie leden genoodzaakt is naar Lausanne te vertrekken en daardoor niet aan de werkzaamheden der Kamer kan deelnemen. Z.Elxo. schrijft, dat bij volkomen1 bevredigd is door de mededeeling van minister Pleyta in de memorie van antwoord, dat niet mag aangenomen, dat de mi nister, door blijk te geven van zijn ingenomenheid roet den Gouverneur-Generaal, bet vermoeden zou hebben gewekt, dat deze zijn beginselen bad prijsgege ven. PROV. B'OHD' YAH VOORUITSTREVEND UB. KIESYEREEH. IH H00RD-HOLLAHD. Zondag 1 Maart zal te Amsterdam de oprichtings vergadering gehouden worden van den Provincialen Bond van Vooruitstrevend Liberale Kiesvereeniigin- gen in Hoord-Hoiland. Ten gevolge van bezwaren door bet centrale comi té der vrij zin ui ge concentratie te 'e-Gravenhage ge opperd, is thans in beginsel uitgemaakt, dat de bond zal bestaan uit biesvereenigingen, staande op bet standpunt, üer Liberale Unie en al of niet nu reeds bij de L. U. aangesloten. levens is nu de mogelijkheid geopend, dat ook Amsterdam bij den Bond zal zijn aangesloten, zoodat ook de unie-liberale kieevereeni- ging „Vooruitgang" zal kunnen toetreden. Aanvan kelijk was bet voornemen, de hoofdstad buiten den provincialen bond te houden. IsEDERL. UFFICIERE'H IH ALBAHIë. Voor de gendarmerie in Albanië komen, naar de H. R. Crt. verneemt, nog in aanmerking: de kapitein1 J. M. fcsluijs, van den generalen staf, toegevoegd aan den commandant der Hieuwe HoLL Waterlinie; de kapi teins H. J. L. Kroon, van bet 10e, en J. E. Snellen van Vollenhoven, van bet 12e reg. inf., W. de Waal, van bet le, en H. J. Verbuist, van bet 4e reg. veld- art., de ritmeester L. Roelfsema, adjudant bij bet 2e reg. huzaren, en de le luitenants J. H. Sonne, van bet 4e, en J. H. Sar van bet. 9e reg. inf., H. J. M. F. van Everdingen, van. bet reg. grenadier®, J. Knel, van het 4e reg. 'huzaren, en J. Eabius, van bet le reg. veldartillerie. Gemengd nieuws. HEIT SPOOtBIWE'GiOHGELUK BIJ BELLEK. De Asser Ct. verneemt inzake bet spoorwegongeluk bij Hooghalen, dat de spoorwegarbeider R. Stevens, werkzaam geweest op dat gedeelte van de lijn, dezer dagen verteld beeft, dat in de rail aan de zuidkant van bet kanaal tusseben de Haler'brug en den over weg langs bet kanaal reeds in begin September een verlagen (verbogen1) stuk was. De brugwachter al daar zou volgens hem welke verklaring bij onder eede wil volhouden bet personeel er herhaalde ma len op gewezen hebben, dat bet veranderd moest wor den daar er anders nog een ongeluk gebeurde. Door loopend lag er dan ook een dommekracht bij om, als da rail wat te erg verbogen was, baar weer zoo goed mogelijk recht te zetten. De arbeider was ervan over tuigd, dat dezelfde rail er nog inzat op den avond, toen bet ongeluk gebeurde, terwijl den volgenden dag of later dat gedeelte rail zou zijn vervangen. Het wa® zoo erg, dat, als een ander persoon dienst deed bij de brug, bij door den brugwachter werd ge waarschuwd, dat de dommekracht er bij lag: als het te slim wordt met de rail mioet ge baar nlaar weer te recht zetten. Stevens, die een betrouwbaren indruk maakt, bad eerst met zijn mededeeling willen wachten tot na de openbaarmaking van het rapport. Hu echter in de Eerste Kamer was aangedrongen op een onderzoek buiten 't spoorwegpersoneel, bad' hij verteld wat bij wist. WEST-FRIESCHE KAHAAL-VEREEHIGIHG. In de jaarvergadering der West-Eriesehe Kanaal- Vereeniging, gisteren te Sehagen gehouden, werden tot bestuursleden herkozen de heeren Mr. H. Smeen- ge te Amsterdam, J. Winkel te Medemblik, K. Bxee- baart Jz. te Winkel en J. Koster te Sohagen. Geko zen werd de beer A. A. de Jongh te Hoorn. De hee ren J. P. W. van Doom en W. Roggeveen, beiden te Sehagen, werden resp. tot voorzitter en penning meester gekozen. Ha afloop der algemeene vergadering besloot bet bestuur een onderzoek tot verbetering der vaarten en tot kanalisatie in West-Friesland in te stellen. De verkregen resultaten zullen in de e.k. bestuurs vergadering nader worden overwogen en behandeld. RELLETJE. Maandagavond tijdens den fakkeloptocht, in ver band met de Dies H atalis-viering van het Leidscbe Studentencorps is er op de Breestraat te Leiden een vechtpartij ontstaan tusseben studenten en eenig janhagel. De studenten waren genoodzaakt bun toe vlucht te nemen in den banketbakkerswinkel van den heer Hulat. Een van bet gepeupel trapte daarop, schrijft de H. R. Crt., de groote spiegelruit van den winkel in, van welke gelegenheid anderen gebruik maakten om te rooven wat van bun gading was. De politie beeft te gen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt. UIT HEHSBROEK. Als een gevolg van de lezing door den heer Hulst gehouden, ie thans een commissie gevormd met bet doel om, onder voorlichting van bet CentraalrBureau van bet Hed. Landbouw-C'omité te Enschedé, proef velden aan te leggen in Hen&broek en Obdam en deze voor rekening van genoemd Bureau te bemesten met verschillende soorten kunstmest, ten einde daardoor de werking en1 bet nut dier meststoffen op onze gronden te leeren kennen. Volgens plan van deze commissie zullen voorloopig 4 proefveldges worden' aangelegd, ml. twee te Hens broek en twee te Obdam in elk diorp, zoowel op bouw- als weiland. Als leden deizer commissie zijn gekozen de boeren H. Bakker en 0. Schaak te Hensbroek, A. Blauw, D. Mul en 0. Hemselman te Obdam; eerstgenoemde heeft de functie van secretaris op zich genomen. UTT HEBGEH. De jeugd heeft alhier meer dan ergens anders van het ijsvermaak kunnen profiteeren. De vijver in bet Droomïaautje, ten Zuiden beschermd' door hooge bosschen waardoor bet de zon belet wordt haar stra len door te zenden, en ten Hoorden begrensd door laag hakhout, waardoor de koude winden vrij spel hadden hun invloeden te laten gelden, is nog steeds met ijs bedekt van 7 cM. Slechts de laatste drie da gen laat het ijs aan de kanten los en komt er water op. Tot Zaterdag heeft de jeugd bier echter van bet ijs kunnen genieten 1 UTT STOMTETOREH. Haar wij vernemen worden' bier plannen beraamd tot stichting van een coöperatieve zuivelfabriek, waar de melk van 800 a 1200 koeien kan worden verwerkt, ter vervanging van de thans alhier bestaande kleine fabrieken. Eene uitnoodigiing aan de betrokken vee houders, om tot verwezenlijking van het plan te ge raken, zal weldra worden verzonden. UIT S'IHT FAHCRAS. In de vergadering van „Tuinbouwbelang" alhier waren 23 van de 44 leden tegenwoordig. Ha opening en lezing der notulen volgde een overzicht van bet door leden en plaatsgenooten van de vereeniging be trokken hulpmeststoffen. Voor 43,590 was aan hulpmest verhandeld. Van de winst werd 'bepaald, dat aan de leden 1% pet. zou worden uitgekeerd. Als presentiegeld zal' 25 cent worden toegekend, terwijl de aftredende plaatsvervangende leden van 't bestuur, de heeren A. Verduin, W. Keizer en K. Duif, werden herkozen. UIT VEEHHUTZEH. Gisteren hield het Onderling Hut alhier zijne laatste gezellige bijeenkomst. Het eerste betrad de heer G. Smit de katheder met zijne lezing getiteld: „Mottige Janus", van Bruning. Verder kwamen nog aan het woord de heer C. van Twuiver met „Zeelui", de heer J. S'mit met „Pims Vader," de heer H. Brands met „Roman van Keeltje". Het glanspunt van den avond waren wel de leuke voordrachten van den beer C. Dekker, van Hieuwe Hiedorp, die gebeel belangeloos bier al's gast optrad. Hij' gaf verschil lende voordrachten, 't Was een mooie avond. UIT HOORH. Men meldt van bier aan de Maasbode: Een der avonden der vorige week werd alhier door onbekenden een der groote kerkramen der R.-K. Kerk stuk geworpen. Den daarop volgenden avond werd betzelfde spelletje herhaald. Hu werd een der kleine ramen boven de Kruiswegstaties getroffen. Den volgenden avond werd wederom in de voormalige pastorie, nu bewoond door notaris Bos, ook een ven sterruit verbrijzeld. Alles wijst er op, dat hier verre gaande kwaadwilligheid in bet spel is. De zaak is in banden der politie, die een nauwgezet onderzoek ter plaatse beeft ingesteld, tot nu toe echter zonder suc ces. UIT WAARLAND. De tuinbouwvereeniging „Waarland en Omstreken" heeft in het café „de Tortelduif" vergaderd. Ha een hartelijk welkom opende de voorzitter de vergadering, welke bezocht was door 71 leden. Het punt „aansluiting bij de Tuinbouw Onderlin ge" gaf aanleiding tot een groote discus&ie, waarin voorzitter en secretaris warm pleitten voor aanslui ting. Het resultaat was dat staande de vergadering 9 personen zich opgaven om aan te sluiten. Wanneer voor 1 Maart di't) getal tot 14 is gestegen, verkreeg het bestuur recht zich aan te sluiten 'bij den Tuin- bouwraad, als zijnde dit de voordeeligste manier. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat in 1913 de ontvangst was 152.45, uitgaaf 107.80V2 alzoe een batig saldo van 44.04y2, er was in kas 317.28%, te samen 301.91 welk kapitaal is ge plaatst op de Boerenleenbank te Zijdewind. Tijidens de vergadering werd 555 baal kunstmest besteld' van de verschillende soorten. Beslloten werd nog een paar dagen gelegenheid te geven tot bestellen, voor de le den, dié niet op de vergadering tegenwoordig waren. Hu volgde bestuursverkiezing. De aftredende leden, de heer Kroon en Bruin werden met groote meerder heid van stemmen herkozen. Het laatste punt der agenda n.l. „de verloting" bad als altijd veel belang stelling. Jammer dat zooveel leden enkel daarom ter vergadering komen 1 De prijzen werden gewonnen door de volgende leden: T. Broersen een graaf, K. Smit een wieder, J. Bleeker een mestvork, A. Hoord- strand een koolkleed, P. Zut een worteldelver en D. Koomen den troostprijs, een kistje sigaren. De rond vraag leverde niets op. Daarna bedankte de voorzit ter de aanwezigen voor de trouwe opkomBt en sloot te ruim 11 uur de vergadering. UIT S'CHERMERHORH. In de vergadering van de T uinbonwvereeniging „Schermerborn en Omstreken", welke werd bijge woond door een flink ledental, was ingekomen: Van den Hederl. Tuinbouwraad eene missive 'met uitnoo- diging tot bijwoning van de algemeene vergadering, wel'ke zal worden gehouden 23 Februari a.s. te Utrecht. Ha eenige besprekingen werd' besloten naar genoemde vergadering geen afgevaardigden te zen den; van de directie van de Tweede Hoord-Holland- scbe Tramweg-Mjaatscbappij' eene teekening met be grooting der kosten van een te maken zijspoor met opschaping als laadplaats van te verzenden produc ten. Werd in banden gesteld van bet bestuur voor verdere uitwerking. Hierna werd door den secretaris-penningmeester bet jaarverslag uitgebracht, benevens rekening en verantwoording over 1913. De rekening gaf aan in ontvangsten een bedrag van 973.90, in uitgaven van 951.08, alzoo een batig saldo van 22.22. De heeren JKrul en J. de Boer werden benoemd tot le den der commissie voor bet nazien der rekening met bescheiden. Verder werd besloten' uit de restitutie van de vrachten, wel'ke de directie van de Tramweg-Maat schappij aan de vereeniging had terugbetaald, een be drag van 10 ui't te keeren aan den stationschef voor bewezen diensten en werd bet saldo aan de leden-ver voerders uitgekeerd en wel aan ieder 14 pet. van de betaalde vracht.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1