STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 6e klasse, 16e ljjst. No. 16862 f 80.000, Nos. 6718, 6934, 0986, 14084 en 16247 elk f lOuü, Nos. 1887, 7001,16911 en 18463 el* f 400, Nos. 6831, 18641, 14082. 14845 en 16723 elk 200, Nos. 66, 632, 1482, 1670, 1684, 2647, 4860, 7289, 8369, 8643, 8917. 9480,17614 en 19361 elk i lOü. èTurfE NLAN dT~~ STADSNIEUWS. Kunsten en Wetenschappen. wensciiea voor de afdeeü&g, walker vergadtri&s by nu voor het laatat had gepresideerd. Uil' JEGMlOND AAN AEiE. Het zoontje van it. G„ omstreeks 2 jaar oud, speel de bij moeder, die bezig was aan de wasch. Achteruit ioopende liep het ventje tegen een tobbe met kokend water, viel er in en brandde zich zoo, dat hij Woens dag overleed, Üed. tótaten hebben goedgekeurd de raad»beslui ten dot aanleg van een waterleiding en tot sluiting van een daarmede in verband staande geküeexung. De üaad voor de bcheepvaart te Amsterdam stelde gistermiddag een onderzoek in naar de stran ding op ÜU Januari bezuiden Egimond van het s. s. „JBetey Anna," gezagvoerder iL P. de Jonge, reeder JtL ±L Berghuys, te Amsterdam. De gezagvoerder werd buiten eede gehoord, daar uitgemaakt dient te worden of het ongeval aan een daad of nalatigheid zijnerzijds te wijten is. Na het verdere getuigenverhoor werd besloten dat de Baad later uitspraak zal doen. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Ds. J. van Dorp heeft voor de toezegging van be roep naar Ooethuizen bedankt. UIT SOHOORL. Tot kassier bij de Boerenleenbank alhier is benoemd de heer S. Dalenberg Azn. te Groet, waardoor ook 't kantoor der bank naar dit deel der gemeente zal wor den overgeplaatst. POIJ3ER VERKIEZING. De uitslag der gisteren gehouden verkiezing van drie hoofdingelanden voor den polder Waard en Groet is, dat herkozen zijn de heeren P. Kistemaker te Barsingerhorn en F. C. Quien te Amsterdam. In de plaats van den heer K. Breebaart Jz., die tot dijkgraaf werd benoemd, werd gekozen de heer EL Waiboer te WinkeL BEET8 TENTOONSTELLING. Tijdens het Taal- en Letterkundig Congres te Haarlem in Augustus 1914, worden door het Hilde- brand-comité tentoongesteld de ontwerpen, die zul len inkomen naar aanleiding van de prijsvraag door dat comité uitgeschreven, voor een monument ter huldiging van den schrijver van de „Camera Ohscu- ra." Het ligt in het voornemen om aan deze expositie een tentoonstelling te verbinden op Beets betrekking hebbende. De heer J. D. Rutgers van der Loeff, bibliothecaris van de stadsbibliotheek der gemeente Haarlem, is be reid gevonden, om de organisatie der tentoonstelling op zich te nemen. De tentoonstelling wordt georganiseerd met mede werking van het comité voor het Taal- en Letterkun dig Congres. UIT HEILOO. Gistermorgen vergaderde de Raad. Afwezig we gens ziekte de heer v. d. Molen. Van Gedeputeerde Staten was goedgekeurd terug ontvangen a. de regeling van de pensionneering van gemeen te-ambtenaren; b. de regeling voor het begraven; c. het tweede suppletoir kohier; d. de gemeenterekening sluitende met een nadeelig saldo van 4S.066. Mede was ingekomen het proces-verbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger op 19 Januari, waaruit bleek dat in kas was en moest zijn 2644.63. Van de vereeniging „Heiloo Vooruit" was een schrijven ingekomen, houdende mededeeling, dat op hare algemeene vergadering van 28 December, met op twee na algemeene stemmen de indertijd door ons ver melde motie was aangenomen. Al deze stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Van de heeren v. Kleef, Groot, Schouten, Zeeman, Hoogland, v. Wessel, Kaandorp, Bont, Bakker, v. d. Steen, v. d. Beek, Messelaar, Verduin, Kraakman en eenige anderen, was het verzoek ingekomen om in de belasting te worden aangeslagen. Adressanten we zen er op, dat hunne verdiensten van dien aard zijn, dat zij hiervoor wel in aanmerking komen. Besloten werd het verzoek in te willigen. Hierna kwam in behandeling een request van den heer de Rooij, die verzocht in aanmerking te mogen komen voor het maken van de liehtpnnten, hetzij alle hetzij een gedeelte. De voorzitter deelde mede, dat de installaties on der verantwoordelijkheid van de K. E M. door een firma uit IJmuiden gemaakt zullen worden. Spreker had hierover met den heer de Rooij gesproken en deze zal zich nu tot de K. E. M. wenden om ook met het maken van een deel der installaties te worden be last. Besloten werd het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Hierna kwam het besluit van H. M. de Koningin van 17 Januari betreffende de schorsing van het Raadsbesluit van 24 December, waarbij besloten werd' het salaris van den ambtenaar ter secretarie in te trekken, ter sprake. De voorzitter deelde hierbij mede d.d. 0 Februari van Gedeputeerde Staten namens den Minister van Binnenlandsche Zaken de mededeeling te hebben ont vangen, dat Zijne Excellentie het besluit in strijd acht met het algemeen belang, omdat zonder gegron de redenen het salaris van den ambtenaar is ingetrok ken. Gedeputeerde Staten noodigen den Raad dan ook uit, bedoeld besluit ter voorkoming van vernieti ging in te trekken en verwachten hiervan vóór 15 Maart bericht. De voorzitter: Zooal» ik reeds zeide, ik was bijna overtuigd, dat het besluit vernietigd zou worden en nu Gedeputeerde Staten in overweging geven het be sluit ter voorkoming van vernietiging in te trekken, wil ik opmerken, dat m. i. de Raad het verstandigst doet, dienovereenkomstig te besluiten. De heer Zwart: In het eerste schrijven staat, dat zij nader onderzoeken zullen. De heer v. 't Veer: Toen het bericht kwam, dat bg Koninklijk besluit het Raadsbesluit geschorst was tot nader onderzoek, deed mij dit veel genoegen. Gaarne had ik een onderzoek gewenscht. Maar het blijkt nu, dat het onderzoek wel een wassen neus zal worden, desniettegenstaande ben ik er voor de ver nietiging maar af te wachten en het Raadsbesluit te handhaven. De voorzitter: Gedeputeerde Staten hebben nu na onderzoek de conclusie getrokken, dat de redenen, die de Raad aangaf, ongegrond waren. De heer v. 't Veer: In het eerste schrijven wordt toch gesproken van het onderzoék. De voorzitter: Dit betreft het onderzoek naar de vraag of er termen zijn om het besluit te achten in strijd met het algemeen belang en dat onderzoek heeft al plaats gehad. Een onderzoek ter secretarie alhier heeft daarmede niets te maken. De heer v. 't Veer: Dat zal toch zeker wel niet be doeld zijn, want de Wet geeft aan den Raad de be voegdheid het salaris van den ambtenaar in te trek ken. De voorzitter: Wij behoeven er niet lang over te praten1. Wenscht de Raad1 het in te trekken, dan za, ik dit Gedeputeerde Staten meedeelen. Wil de Raad het besluit niet intrekken, dan deel ik dat aan Gede puteerde Staten mede. Het blijft praetisch toch het zelfde. De heer Butter: Wij konden het wel doen indien wij tot overeenstemming kunnen komen met) het sa laris. Daar komt alles op aan. De voorzitter: Dit heeft er niets mede te maken. De kwestie is nu alleen,: wil de Raad het besluit in trekken. Is u voor intrekking van het besluit De heeren Butter, v. 't Veer en Zwart zijn er tegen. De heer Maas Geesteranus: Toen het besluit geno men werd was ik er tegen, ik heb niets in te trekken. De voorzitter: Is u nu vóór of tegen? De heer Maas Geesteranus: Vóór intrekking. De heer Bakker: Ik ga met v. 't Veer en Butter mee. Hierna kwam, met het oog op de verhooging van de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvan ger en de pensioneering van gemeente-ambtenaren, aan de orde het vaststellen van de eerste suppletoire begrooting voor 1914 op een bedreig van 625 aan de orde. De heer Zwart: Ik denk, dat het op onzen weg ligt oim dit nu ook niet te teekenen, anders zitten wij er toch in. De voorzitter en de heer Maas Geesteranus merken op, dat de salarissen reeds door Gedeputeerde Staten zijn vastgesteld. De heer Bakker: De Raad kon zich er mee vereeni gen onder voorwaarden. De heer Maas Geesteranus: Dit kan Gedeputeerde Staten niets schelen. Er zijn gemeenten geweest die zich er niet mee konden vereenigen en deze moeten nu toch ook eenvoudig de door Gedeputeerde Staten vastgestelde bedragen betalen. De heer Bakker: Schort het maar eens een verga dering op. De voorzitter: Dat kan niet, u moet de zaken niet met elkander verwarren. Aan de salarissen van de ambtenaren is niets meer te doen, dit staat als een paal boven water. De heer Zwart: Ben ik het met het eene niet eens, dan ben ik het met het andere ook niet eens. De voorzitter: Ook dat andere wordt vernietigd, dit staat in het schrijven van Gedeputeerde Staten namens den Minister van Binnenlandsche Zaken, daar is geen kwestie van, maar dit heeft niets te ma ken met de salarissen, die zijn nu eenmaal vastge steld. Wil de Raad deze suppletoire begrooting niet vaststellen, dan moet ik schrijven, dat de Raad zijn plicht niet doen wil. De heer v. 't Veer: Ik geloof, dat wij in dit geval beter doen met de suppletoire begrooting vast te stellen. Voor het vaststellen van deze suppletoire begroe ting stemden hierna de heeren Maas Geesteranus, van 't Veer en Mulder. De heer Butter wist niet wat te doen. De heeren Bakker en Zwart stemden tegen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur kwam thhnfc in behandeling en werd na toelichting van den heer Bakker vastgesteld op een bedrag aan inkomsten van 4121.82%, een uitgave van 4007.95, alzoo met een batig saldo van 64.89, De voorzitter bracht hierop in behandeling het voorstel van B. en W. om ten behoeve van het eleo- trisch bedrijf een leening van 80.000 aan te gaan. Spreker deelde mede, dat de K. E. M. voor dit bedrag bereid was voor alles te zorgen. Waar het plan van den heer Blom reeds 20.800'kostte, daar meende spreker te mogen opmerken, dat 30.000 voor dit grootere plan niet veel mocht worden genoemd. Bij dit plan gaat men den Stationsweg op tot den nieu wen straatweg. Op den Heiiooëretraatweg gaat men nu tot Alkmaar, de straatlantaarns zijn er bij, zoo ook de huisinstallatie*. Er is op 200 huisinstallaties gerekend en 6 per lichtpunt. Komen er minder aansluitingen, dan betaalt de gemeente zooveel maal minder als er lichtpunten minder worden ge maakt. Het net is berekend op 96 ets. per kilo voor het koper, dit is nu 03 ct. en geeft de gemeente dus nog wel een voordeed. Eén transformator komt op den hoek van de BuBelaan en een op den straatweg bij de huisjes van Frans. De Raad was algemeen van oordeel, dat de kosten niet hoog genoemd moesten worden en besloot na uitvoerige bespreking die geldleening van 30.000 aan te gaan, onder bepaling dat er de eerste twee ja ren niets, de daaropvolgende drie jaar 600 en daar na 1000 per jaar zou worden afgelost met het recht van mindere aflossing door de gemeente. Uitvoerig werd hierop het bouwplan van de N. V. Tuindorp Heiloo besproken. Door de gemeente zal getracht worden een 30 vierkante Meter grond van het Armbestuur aan te koopen, om daardoor een weg te kunnen doortrekken. Met algemeene stemmen werd het plan, gehoord het advies van den Opzichter, goedgekeurd. Over het voorstel van den voorzitter, om te bepa len dat de Maatschappij verplicht zal worden om vanaf Tuindorp de rioleering tot ter Goulster door te trekken, staakten de stemmen. De heeren v. 't Veer, Bakker en Mulder wilden dit op kosten van de gemeente doen. KORTE BERICHTEN. De dokters in de Nederlandsche grensplaatsen zullen, meldt de N. R. Ort., in het vervolg aan hun patiënten in de Duitsche grensplaatsen geen genees middelen meer mogen verschaffen, tenzij er direct le vensgevaar is. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de ambtenaren, die voor rijksdienst per eigen automobiel of eigen motorrijwiel reizen doen, daarvoor een vergoeding van vijftien, respectievelijk zes centen per afgelegden kilometer in1 rekening kunnen brengen. De Haagsche filiaalhouder van de firma Bouvy te Dordrecht is er vandoor met 6000 en schijnt zich ook reeds eerder aan verduisteringen te hebben schul dig gemaakt. De loteling uit Kollumeriand, die zich door een vriend een vinger liet afhakken, om aan den dienst te ontkomen, heeft zijn doel bereikt. Hij is afgekeurd, doch zal gerechtelijk worden vervolgd. Een 77-jarige man te Leiden viel gistermorgen bij het opstaan uit zijn bed op den grond. Hij over leed 'kort daarna. De raad van Velsen zal een adres richten aan de Staten-Generaal met het verzoek de voorgestelde Ou derdomswet in dien zin te wijzigen, dat deze geen nieuwe lasten op de gemeenten brengt. De N. V. Schaerweyder Bosschen wenscht on der voorwaarden een zoodanige overeenkomst met de gemeente Zeist aan te gaan, dat de bosschen nog minstens 85 jaar blijven bestaan. Te Knijpe (Fr.) is een oommissie uit de ingeze tenen gevormd, welke ten doel heeft de jongens bo ven de schooljaren 'e avonds van de straat te houden. De door haar belegde bijeenkomsten worden goed be zocht. Generaal^majoor J. P. Mdchielsen is benoemd tot commandant van het leger in Ned.-Indië. De reeders van de sleepbooten voor Dordrecht hebben, in verband met de actie in het bedrijf, allen hun booten stilgelegd. Zij worden gesteund door de vereeniging van sleepbooteigenaren. Vannacht zijn, meldt de Ni R. Crt., 160 Duit- schers uit Essen a. d. Ruhr gekomen ter vervanging van de stakende veemarbeiders aan het Blaauwhoe- denveem te Rotterdam. Laatste Berichten. RIDDERORDEN. VGRAVENHAGE, 11 Februari. De Staatscou rant van hedenavond zal een lijst bevatten met on derscheidingen, in verband met „Plan 1913" verleend. Reeds kan mededeeling worden gedaan van de vol gende onderscheidingen, aan leden der Centrale Oom missie verleend: Baron F. W. van Tuyli van Seroos- kerken en de heer G. F. de Olercq werden ridder in de Nederlandsche Leeuw, baron Krayenhoff is 'be noemd tot officier in de Oranje-Nassau-orde, de heer D. Fockema is bevorderd' tot ridder in de Oranje- Nassau-Orde. BEDGlë. Met groote geestdrift en met buitenge woon veel vuur wordt thans door de Vlamingen den taalstrijd gestreden. In een te Brussel gehouden ver gadering, waarin de sociaalr-democratisohe advocaat de Swarte, de R. K. priester HugO' Verriest en de hoogleeraar prof. dr. Vermeylen optraden, zijn harts tochtelijke dingen gezegd. De oude pastoor Verriest eindigde zijn rede over de Vlaamsche beweging aldus: „Wat wilt gij volk, worden? Ik zou deu Kamerle den vragen: zijt gij er vóór of er tegen? Wilt gij het niet, wij doen het zonder u. Wij vragen het u nog eens: wilt gij Vlaanderen zijn onbewusten nood hel pen te boven komen of, een pastoor mag dat niet zeggen, maar ik zal 't zoetjes fesden, wij smijten u allen buiten! „Vlamingen, ik zegge 't uik beroep u op een blij de toekomst, maar, wij mogen de hoofden niet neerleg gen, wij mogen niet zwijgen, voeten noch handen mo gen rusten. Wij eisehen onzen wil en ons recht of anders buiten!" En de heer Vermeylen, bleek van woede, zei o.a.: „Het gaat hier om een nationaal- belang, dat boven de politiek gaat. Daarom zeg ik tot de volksverte genwoordigers: gaat tot het uiterste, en worden wij morgen toch overwonnen, dan wordt het, eenvoudig, de oorlog, zonder genade, haat tegen haat, onbarm hartig tegenover de verraders, al moest het de scheu ring brengen in iedere partij. Het gaat hier om iets hoogers dan vrede in de partij. Zij zullen weten wat het kost, ons verkocht te hebben. Wij willen ons niet laten kapot maken, en daarmee uit!" De schoolwet is echter gisteren niet in de Kamer in tweede lezing behandeld, zoo dat de beslissing over het brandende taal vraagstuk eerst Woensdag a. s. zal vallen. DUITSOHLAND. De rijkskanselier heeft giste ren aan een feestmaal van den landbouwraad een re devoering gehouden, waarin hij betoogde, dat er met de sociaaldemocratische partij niet te onderhande len valt zij moet, daar zij de grondslagen van rijk en monarchie ondermijnt, bestreden worden. Spreker wekte de andere partijen op tot eensgezindheid. ENGER AND. Het amendement der oppositie op het adres van antwoord op de troonrede is gisteren met 333 tegen 255 stemmen verworpen. Minister Lloyd George verklaarde, dat de regee ring haar voorstellen tot het treffen van een schik king in de kwestie der zelfregeering te gelegener tijd zal indienen. De regeering zal de uiterste concessies doen, die vereenigbaar zijn met het hoofddoel der wet, maar ze wil het vertrouwen van het grootste deel van 't Ier- sehe volk niet beschamen. De heer Bonax Law legde er nog eens den nadruk op, dat Ulster vastbesloten is, bestuurd te worden door het Engelsche en niet door een Iersch parle ment. Als oplossing wordt thans aan de hand gedaan uitstel van behandeling tot het volgende jaar, wan neer bij de algemeene verkiezingen het volk zich ook over deze kwestie zal kunnen uitspreken. OOSTENRUK-HONGARIJK In antwoord op een interpellatie over een door den heer Lukacs ver leende speelbankconcessie, heeft graaf Tisza, de mi nister-president, in de Kamer geconstateerd, dat de regeering met groote gestrengheid heeft ingegrepen en dat de zaak voorgoed geregeld is. Geen enkel af gevaardigde der regeeringspartij was erbij betrokken. ITALIë. De prins Von Wied bezocht de gezanten van Oostenrijk, Duitschland, Frankrijk, Engeland en Rusland te Rome. Hij" zal ook een bezoek brengen aan de koningin-moeder. SPANJE Koning Alfonso XTTT heeft op eigen kosten 12.500) een werkje laten drukken, waarin aan de Spaansche landbouwers tal' van wenken wor den gegeven, voor de ontginning van de uitgestrekte, braakliggende landerijen. Aan ieder, die er belang in stelt zal zulk een boekje gratis worden toegezonden. De koning heeft bovendien een aantal pracht-exem- plaren voor bekende persoonlijkheden bestemd. ZWEDEN. Gisteren had een huldebetooging van de studenten voor den koning plaats. Ongeveer 2600 personen namen daaraan deel. De koning hield een rede, waarin hij o.a. verklaarde, dat het zijn door de grondwet gewaarborgd recht en zijn plicht als Zweedseh koning is om' in zorgvolle dagen openhartig zijn meening uit te spreken over hetgeen hij voor het volk nuttig en noodig acht. Hij eindigde zijn rede met de woorden: „Voor waarts naar ons doel, een vrij' en sterk Zweden. Leve Zweden!" ZUID-AFRIKA. In den Volksraad heeft do mi nister van spoorwegen, Burton, medegedeeld, dat de regeering ten aanzien van het spoorwegpersoneel, dat gestaakt heeft, genade voor recht zal laten gelden inzake hun pensioenaanspraken en hun anciënniteit. MEXIOO. De toestand is zeer verergerd door een opstand onder de Indianen, die de electrische leidin gen, waarlangs de hoofdstad van licht en kracht wordt voorzien, dreigen te vernielen. De Indianen schijnen het vooral gemunt te hebben op de bezittin gen van buitenlanders. demsngde mededeeUAgen. DE ZEVEN HEDENDAAGSÖHE WONDEREN. De Berl. Lok. Anz. heeft een wedstrijd uitgeschre ven ondier haar lezer®, teneinde na te gaan, welke groote uitvindingen, technisch prestaties en ontdek kingen den hoogsten graad van populariteit bereikt hebben. Et werden 151.764 geldige stemmen uitge bracht. De draadlooze telegrafie verkreeg er 17.148, het P&namakanaal 16.259, het bestuurbare luchtschip 12.828, de vliegmachine 11.428, de radium-toepassing 11.296, de kinematograaf 6347, het oorlogsschip „de Imperator" 6270 stemmen. 141 stemmen voor de Mona Lisa, 424 voor de toto grafie. KORTE BERICHTEN, In de Zuid-Russische plaats Fastof werd een Joodsche knaap vermoord] gevonden. Nu zijn de vader van den vermoorde en diens beambte aangehouden. In de omgeving van Nieuw-T ork heeft men een vrij heftige aardbeving waargenomen, die 20 seconden duurde. In enkele steden veroorzaakte ze een paniek. Op een weg nabij Weenen geraakte een auto in brand, doordat het benzinereservoir uiteen sprong, waardoor 40 personen gewond werden, van wie 15 ernstig. In een armenhuis te Hiiiomantsiam bij Helsingfons brak brand uit. Er zijn 5 menschen omgekomen. De vlieger Parmelin slaagde er Woensdag in den Mont Blano over te vliegen en landde een kilometer van Aosta. BOND VAN CHRISTELIJKE SCHOLEN IN NOORD-HOLLAND BOVEN HET U. Onder voorzitterschap van den heetr ds. T. Kloos terman, alhier, werd gistermiddag in de Christelijke School in de Doelenstraat de tweede jaarvergadering van bovengenoemden Bond gehouden. Nadat de voorzitter was voorgegaan in het gebed, wees hij er in het openingswoord op, dat de school strijd in de verschillende provincies van ons land in verschillend teeken staat. In de provincie Noord- Holland zijn gelukkig in' den laatsten tijd eenige tee kenen van opwakend leven te bespeuren. De eerste Schooldag is boven verwachting geslaagd. Het comité vond hierdoor vrijmoedigheid en blij moedigheid' om verder te gaan en reeds zijn maatrege len genomen voor een tweeden Schooldag, dezen zo mer te houden. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer P. M. Hoekstra, van Krabbendam, ontleenen we, dat bij den Bond thans 18 scholen zijn aangesloten; Stroet (Sint Maarten) i is er bij gekomen. Uit de door den loco-penningmeester, den heer Kos telijk, van Broek op Langendijk uitgebrachte reke ning en verantwoording bleek dat de uitgaven voor den Schooldag 187.83 hadden bedragen, do op brengst van drie collectes was 80.80s. De School dag leverde dus een nadeelig saldo van 107.026 op. Van de 18 bij den Bond aangesloten scholen werd be rekend naar 2 per leerkracht, 114 geïnd, zoodat de rekening dus sluit met een voordealig saldo, van 6.97°. Rekening en jaarverslag werden onder dank zegging goedgekeurd. Aan de orde was daarna de bespreking van plaats en tijd van den1 tweeden Schooldag. De bepaling van de plaats gaf aanleiding tot een vrij uitvoerige dis cussie. Het comité achtte het gewenscht, gezien het gunstige resultaat, althans dit jaar nog te Alkmaar, als centrum der provincie, te vergaderen, 'tls de be doeling ook in andere deelen van de provincie School dagen te houden, maar 't werd1 beter geoordeeld dit te doen, wanneer de Schooldag er eerst beter in zit. Be sloten werd na de discussie óm den dag dit jaar te Alkmaar te houden (2 der 15 afgevaardigden stemden voor het reeds dit jaar gaan naar een ander deel der provincie) en wel op Woensdag 27 MeL Besloten werd ook nu weer 2 Hervormde en 1 Gereformeerde spröker uit te noodigen. Een uitnoodiging was be reids aangenomen door ds. van der Voort van Zijp, lid der Tweede Kamer, en ds. Wisse te Bodegraven. Omtrent een derden spreker is het comité nog in cor respondentie. De heer P. M. Hoekstra, aan de beurt van aftre ding, werd bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Nadat de voorzitter de beste wenschen had geuit voor het slagen van den tweeden Schooldag en de af gevaardigden had opgewekt er in hun kring belang stelling voor te wekken, werd de vergadering met dankgebed gesloten. „VREDE DOOR REOHT." Gisteravond werd door de afd. Alkmaar van den al- gem. Ned. Bond „Vrede door Recht" een ledenverga dering gehouden in de „Unie." Nadat de notulen ge lezen en goedgekeurd waren, werd als eerste punt der agenda behandeld: wijziging van artikel 0 van het reglement, welk ar tikel1 het hoofdbestuur van deni bond in dien zin ge wijzigd wenaebte te zien dat elk jaar één bestuurslid aftreedt, welk lid echter dadelijk verkiesbaar is, het geen tot dusver niet het geval' was. Geen der aanwe zige leden had tegen deze wijziging bezwaar, soodat dit voorstel dus werd aangenomen.' Daarna kwam' de verkiezing van bestuursleden aan de orde, gekozen werden mej. Bakker en de heer J. -Ii- van der Moer. De eerste, ter vergadering aanwezig, verklaarde de benoeming aan te nemen. Van de vereeniging ter behartiging van plaatselijke belangen was het verzoek tot toetreding ingekomen, welk verzoek werd ingewilligd, terwijl tevens besloten werd aan genoemde vereeniging steun te vragen voor den te houden propaganda-avond. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten, den heer jhr. mr. van Asóh van Wijck uit te noodigen als spreker op een propaganda-avond, waarvan het tijdstip later door het bestuur zal worden vastgesteld. Daarna werd de vergadering door den voorzitter, den heer "Mr. A. P. H. de Lange gesloten. VOLKSCONCERT. Wanneer hier door een der plaatselijke ^zangvereni gingen een volksconcert' wordt gegeven, is men ge wend een volle zaal te zien. Wie dat ook van het gis teravond gegeven volksconcert verwacht zou hebben is bedrogen uitgekomen, wanneer men ten minste het doel, en de matige entree gedeeltelijk 0.25 in aanmerking neemt, was het bezoek slecht te noemen. Misschien komt dit omdat het concert grootendeels instrumentaal was. Was men van gedachte dat men daar niet zoo veel aan zou hebben? 't Is mogelijk, maar dan vergete men toch niet dat men met het begin moet aanvangen. Hadden talrijke niet-bezittende muziekliefhebbers deze uitvoering ge hoord, wellicht dat ze zóó in den smaak zou zijn ge vallen, dat zij' bij' een eventueel volgend concert zeer beslist niet zouden mankeeren, doch bovendien velen zouden hebben' meegenomen. Dit volksconcert was op touw gezet door het ,,Ae- ■derlandsche muziek paedagogisch^ verbond dat zich o.m. ook ten doel stelt goede muziek onder het bereik te brengen van dat publiek dat niet in de gelegenheid is die te hooren, omdat daarvoor in de meeste geval len de toegangsprijs voor hen te hoog is. N Een zeer toe te juichen streven dus. En voor dit concert hadden zich beschikbaar ge steld: mej. Melie Gtroenewegen, albzangeres uit lei den, mej. Weber (klavier) alhier en de heeren S. van Adelsberg (violist)l secretaris van het hoofdbestuur te Amsterdam en de heer F. Maschhaupt, violoncel list, mede van hier. _r De uitvoering der trio's van Mendelssohn en van Beethoven was van dien aard dat, wanneer

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2