uit nteuwe-niedorÉ UTT EGMOND AAN DEN HOEF. buitenland. STADSNIEUWS. Tn eene f iuke opeu'ngsrodc ?sf dew see historisch overzicht van de b^egin? vqot Staatspensicanee- ring, om ten slotte stil te staan bij het- actueel® punt het juist bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp inzake ouderdomsverzorging. Op duidelijks wij ze wees hij er op hoe daarin de leeftijdsgrens tè hoog, de uitkeering veel te laag is en kwam hij met veront waardiging op tegen de uitsluiting der bedeelden. Hierna werden opgevoerd „'n Uitgeknepen Ci troen," tooneelsehets van Inte Onsman en „Vergel ding," een tooneelspel van J. KaastraBakker, twee uitnemende propagandastukjes, vol afwisseling, die wel in staat zijn indruk te maken en dit ongetwijfeld ook wel gedaan hebben, daar de diEettant-tooneeispe- lers hun best deden en gaven wat ze konden. Hierna hield één der oudjes, de heer S. Jonker, een toespraak, daarin het bestuur der af deeding dank zeg gende, benevens allen die een werkzaam aandeel had den gehad in. de totstandkoming en uitvoering der o u derdomsrente. De voorzitter dankte verder allen, die hadden bijge dragen tot het welslagen van dezen avond en wekte de niet-leden op tot aansluiting bij den Bond. VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week vaft 914 Februari werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 811600 roode kool, 179000 gele kool, 21100 witte kool, 990 baal uien, 462 baal wortelen en 666 zak roode kool. De heer J. Visser alhier slaagde voor het 9, 10 en 11 dezer aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht ge houden examen voor onderwijzer in practisch hoefbe slag. UTT HEERhHJUGOWAAKD. De Prot. kiesvereeniging „Burgerplicht" vergader de in het lokaal van den heer Pijper ter behandeling der gewone voorjaarsagenda. Tot de ingekomen stukken behoorde een cirottliaire betreffende de oprichting van een Provincialen bond van vooruitstrevend liberale kiosvereenigingen. Deze circulaire gaf aanleiding tot een debat, waaruit bleek, dat men meer gevoelde voor een bond van concentra tie-kies vereeni gingen. Besloten werd „Burgerplicht" door een paar harer leden te doen vertegenwoordigen op de vergadering, welke 1 Maart te Amsterdam zal worden gehouden. Bij stemming werden de heeren Jc. Met en S. Brugman aangewezen tot afgevaardigd den, de heer C. de Boer tot plaatsvervanger. Een circulaire betreffende oprichting van een vrij zinnig weekblad werd voorloopig voor kennisgeving aangenomen. De rekening van den Penningmeester, nagezien en in orde bevonden door de heeren Jc. Smit en S. Brug man, werd onder dankzegging goedgekeurd. Betreurd werd het weigeren der contributiekwitantie door en kele leden, zonder voorafgaande opzegging van hun lidmaatschap. De vele verkiezingen hebben van de kas tamelijk zware offers geëischt, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van 88.29°. Thans kwam aan de orde het jaarverslag van den secretaris. Hierin werd gewezen op de vele vergade ringen ten gevolge der vele verkiezingen, op de krach tige propaganda voor de gestelde candidaten, die wat de Kamer- en Provinciale-Staten-verkiezingen met succes werden bekroond, doch bij de gemeenteraads verkiezing niet den gewenscbten uitslag gaven. De secretaris bracht in herinnering dat in 1914 „Burgerplicht" 40 jaar zal hebben bestaan. Na voorlezing der notulen van de opriohtings-ver- gadering, gehouden 9 Oct. 1874, werd na eenige be spreking besloten dit jaar op dien datum een propa- ganda.-.yergadering te houden en dan te trachten een jonge car de samen te stellen, welke bij verkiezingen in actie kan worden gebracht. In het bestuur werden herkozen de heeren P. Fok, C. de Boer (penningmeester), Jc. Blom en O. Kroon, terwijl nog gekozen werd de heer C. Langedijk. Na rondvraag, waarbij nog enkele huishoudelijke zaken ter sprake kwamen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Het „Bouwkundig Weekblad" bevat een artikeltje van den heer A. W. Welssman over „de kerk te Eg- mond aan den Hoef." Deze kerk is zooals men weet, voor rekening van den architect W. Hamer te Am sterdam hersteld onder leiding van den heer P. N. Leguit te Alkmaar. O. m. wordt in het blad gezegd „Zoo maakt dan de herstelde kerk, die den 4den Ja nuari 1914 werd ingewijd, een zeer bevredigenden in druk. Miscchien kan om het buitenschilderwerk aan de vensters in den voormaligen Kruisbeuk nog wat stiller tint genomen worden, doch overigens is aan de eischen, die men stellen mag, voldaan. Een woord van lof mag den architect P. W. Leguit niet onthouden werden voor de wijze, waarop hij het herstellingswerk heeft geleid, en, ook na Hamer'B af sterven, in zijn geest heeft voleindigd." Ook in „Architecture* wordt een waardeerend ar tikel gewijd aan de wijze, waarop de herstellingen zijn aangebracht. Tevens zijn daarbij een tweetal foto's gevoegd, die het gerestaureerde kerkje van binnen en van buiten te zien geven. UIT OUDKARSPEL. Zaterdagavond hield de tuinbouwvetreeniging „Do Eendracht" hare jaarvergadering ten lokale van den heer Bückman. De voorzitter zei bij de opening, dat wel algemeen gehoopt was op de vergadering met spoorplannen te kunnen komen, dit is echter helaas niet het geval en we zullen met den nieuwen oogst nog wel geen spoor hebben, aldus de voorzitter. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat in bet afgeloopen jaar 671 aan rattenpremiën is uitge keerd, behalve hetgeen nog door de overeenkomst met Landbouwbelang moet worden uitbetaald, dat door te weinig inschrijving geen aanbesteding is gehouden van molmbeer enz.; dat ook weer dit jaar rattenpre- mie van de leden moest worden geheven; dat van de 150 aangekochte rattenklemmen er nog ruim 100 over zijn; dat 13 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen zijn gehouden; dat de vereeniging 172 leden telt, dat door de Noordermarktbond reeds 126.000 aan de H.S.M. is uitbetaald ten behoeve van de nieuwe lijn. Verder deelde de secretaris mee dat door de Tuinbouw onder linge alleen in dit ressort voor 50 ongevallen is uit gekeerd, totaal op een bedrag van f 1329.97 en aan doktersrekeningen 290.70 is uitbetaald. De T. O. heeft alleen in dit ressort 663 leden; al leen in deze gemeente 79. Uit de rekening blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 3147.85%, de uitgaven 3319.40%, alzoo een nadeelig saldo van 71.96. Op de spaarbank staat nog ongeveer 35, terwijl de vereeniging 3 aan- deelen 100 op de «lui» heeft. Namens den raad deelde de secretaris mee, dat de totale uitgaven van de sluis hebben bedragen 13641.61 en van het huis 2394.27 totaal 160.35.88, de ontvangsten hebben bedragen 15000, zoodat de gemeente 1085.88 heeft bijbetaald. Hierna bracht de heer Winder verslag uit van de commissie van beheer der Broeker Markt, waaruit blijkt dat in de veiling een nieuw lampen-systeem is aangebracht, waardoor wordt voorkomen dat num mers tegelijk; voorkomen. Dit en het vernieuwen der marktgebouwen kostte veel geld, waardoor de gemeente Broek een leening moest afsluiten groet 9500 welk bedrag binnen 8 jaar moet worden afgelost. De keuring zal, wanneer de bouwer zich niet met de uitspraak van den keurmeester kan vereenigen, ook kunnen geschieden door het lid, dat voor de vereeni ging waarvan de betrokken bouwer lid is, in de com missie van beheer zitting heeft en den heer O. Blot Km. De totale opbrengst van de aangevoerde producten is L330.871.27. De regeling betreffende plaatsing van zetkool blijft onveranderd. Met bijna algemeene stemmen werd herkozen tot lid van de commissie van beheer ,de heer O. Winder. Met 40 stemmen voor en 21 tegen werd besloten dit jaar geen rattenpremie uit te betalen. Met ongeveer 50 stemmen voor werd besloten de le den te verplichten minstens ééns per jaar de vergade ring te bezoeken, uitgezonderd zij, die geen tuinbou wer zijn, doch alleen lid zijn om de vereeniging te steunen. Zij, die het geheeie jaar zonder geldige reden de vergadering niet bezoeken, zullen een boete hebben te betalen van 50 cents. De 25 cents presentiegeld blijft voorloopig gehandhaafd. Het sproeien van aardappelen zal op den ouden voet doorgaan. De leden die dit het vorig jaar ge daan hebben namen de werkzaamheden weer op zich. In behandeling kwam thans het coöperatief aankoo- pen van manden, waarop de tongen los kwamen, in hoofdzaak door de mindere kwaliteit die meestal ge leverd wordt. De heer D. Bo beid ijk merkte op, dat een gevolg van coöperatieve aankoop is, dat van de 600 manden er wel 400 zijn die niet aan het monster voldoen. Besloten werd de manden coöperatief aan te fcoo- pen, zoo er voldoende opgaven komen. Opgave kan worden gedaan tot 1 Maart Zoo mogelijk, zal ook koemest coöperatief worden aangekocht Een der leden wenschte het willekeurig optreden van den keurmeester nog eens ter sprake te brengen. Spreker werd door den heer Winder beantwoord. Blijkens een ingekomen schrijven vroeg de heer D. Nap, of de vereeniging naar aanleiding van de gehou den proeven van besproeiing tegen de draaiharten weer genegen is, proeven te nemen. De kosten be dragen 60 ets. per snees. Als voorwaarde wordt ge steld, het vermelden van de schriftelijke resultaten. Een 6-tal proefnemers gaven zich op. De voorzitter bracht versdag uit van de gehouden federatie-vergadering, waaruit blijkt, dat plannen in bewerking zijn, de kool onderling tegen brandschade te verzekeren, tevens meedeedende, dat er voor ge zorgd zal worden dat onze producten op de in Mei te houden tentoonstelling tegenwoordig zullen zijn. Van ieder product zullen er 10 6 16 stuks in een koel kamer worden ondergebracht. De aandacht werd gevestigd op het verkoopen door de bouwers en het uitbetalen door den betaalmeester zonder contract. Gevraagd werd waarom niet meer dere medewerking wordt verkregen van de kooplie den. Verder miag de betaalmeester geen uitbetaling doen zonder contract, daar deze voor ieder feit een boete van 100 oploopt. Betreffende de «tukken inzake de actie voor het volkspetitionnement voor plaatselijke keuze, werd be sloten, dit alles voor kennisgeving aan te nemen, daar dit buiten de belangen van de tuinbouw omgaat. Nadat de voorzitter nog had meegedeeld, dat in den tuinbouwraad plannen in bewerking zijn voor een beter vervoer naar Amerika omdat daar gebrek schijnt te heerschen en een ander afzetgebied nood zakelijk is, volgde «Initing der vergadering. Naar we vernemen is door de N. V. Spoorlijn Station N. Scbarwoudedorp een zoodanige rege ling met den Staat gesloten, dat verwacht kan won den, dat door de H. IJ. S. M. spoedig een aanvang kan worden gemaakt met den aanleg van genoemde lijn, waarnaar zeer zeker door de tuinbouwers alhier met verlangen wordt uitgezien. Zondagmiddag «prak de heer W. O. A. Koster, algem. secretaris van den Vrijs. Dem. Bond, daartoe uitgenoodigd door de afd. van genoemden bond over het onderwerp; De Politieke toestand. Na opening der vergadering begon de heer Koster met kortelings het verloop der verkiezing na te gaan, hoe het tot vreugde stemt, dat hiermee de tariefwet van de baan is, wat een zagen voor ons- land kan ge noemd worden. Gelukkig zei spreker is door de ver kiezingen ons land bewaard voor enkele personen als Heemskerk, Talma e. a. Spreker critiseerde ten sterkste de ontwerpen door deze heeren ingediend en bracht hierdoor duidelijk aan het licht wat de V. D. Bond wiL Zeer zeker waren wel de ontwerpen tariefwet en ouderdomsverzekering met premiebetaling alleen voor loontrekkenden de hoofdzaak dat de verkiezingen dit verloop hadden. Rechts heeft een danige knoei gehad en die er in de Kamer zijn overgebleven zijn volstrekt niet de beste. Dat de soc. dem. zooveel zetels verwierven, zal wel hierin zitten, dat ze hetzelfde program als de vrijz.- dem. hebben. Als ze den klassestrijd, privaatbezit enz. gepredikt hadden, zouden ze niet zoo ver geko men zijn. Verder werden de vrijz.-dem. veelal als on betrouwbaar gecritiseerd. Spr. wees op de eigenaardige samenstelling der lin kerzijde waardoor niemand in de meerderheid was en laakte de houding van de soo.-dem. inzake het niet aannemen der minister-portefeuilles. Spr. is van oordeel, dat ze hiermee hoog spel gespeeld hebben. Spreker zette verder uiteen waarom het de concen tratie niet mogelijk was de regeering met steun van de soe.-dem. te aanvaarden, er was geen steun doch samenwerking noodig. Het komt nog wel, meent spreker, bij een ander congres, doch deze les is voor hen die als niet S. D. toch hen gesteund hebben, schitterend geweest. Den vrijzinnigen strekt het tot eer, dat ze in hun midden de personen gevonden hebben, die onder der- gelijke omstandigheden bereid werden gevonden de regeering in handen te nemen. Dat de rechterzijde er voorloopig nog niet bovenop is, hebben de laatste gemeente- en statenverkiezingen bewezen en de S. D. A. P. verliest haar stemmen bij duizenden. Wel heeft men met de laatste Roode Week Actie veel leden gekregen, doch dit zijn hoofd zakelijk personen, die de soc.-dem. gedachten toege daan waren. Ons vrijz. ministerie werkt reeds met succes, de pensioenvoorstellen van minister Treub zijn nog lang niet voldoende, doch reeds een belang rijke verbetering. Ook minister Treub zelve vindt zijn voorstellen niet voldoende, doch er moet met de financiën rekening worden gehouden. Het nieuwe ontwerp maakt aan veel onrechtvaardigheden een ein de. Spr. verwacht van het huidige ministerie een reeks goede wetten. De heer Plomp maakte gebruik van de gelegenheid om eenige vragen te stellen. Hoe denkt spr. over de opmerking in de Eerste Kamer gemaakt, dat er meer rechts dan links gestemd is. Verder meende de heer Plomp, hoewel geheel de ge dachte van spreker toegedaan, dat de verkiezingen in Amsterdam Hl te serieus zijn behandeld, het verschil was zoo groot niet en voor den ommekeer in dit district zijn meerdere oorzaken te noemen. We heb ben hier de loftrompet nog niet te blazen. Verder blijkt de debater wel voor het werk van de 8. D. A. P. te gevoelen, daar de S. D. A P.-ers dik wijls de mannen zijn, die den stoot geven, veelal meer dan een ander, daar de onzen veelal) met rechts stem men en de liberale geest tegen den Bond van Ned. Onderwijzers is. Van dien kant hebben we nooit steun te verwachten. Wat hebben we te wach ten van de vrijzinnigen? De heer Koster zei ten aanzien van de eerste vraag van den heer Plomp, dat deze de woorden die in de Eerste Kamer door de heer v. d. Biesen werden ge sproken, niet voor vol moet aannemen. Diens reken methode was geheel onjuist. Wat Amsterdam 111 betreft, zei spreker, mogen we zeer zeker juichen. Verkreeg bij' de eerste verkiezing TToelstra 67*/10 pöt. en de vrijz. 19 pOt„ bij' de naverkiezing verkreeg de heer Polak 60 pOt. en de vrijz. 257/10 pGt., bij de derde stemming de heer Oudegeest 44 pOt. en de vrijz. 37 pOt. van het aantal stemmen. Wat de B. v. N. O. betTeft noemde spreker die ge heel de ideeën van den bond is toegedaan, ongelukkig, dat de vooraan staande personen er worden uitge schopt. Ik zelf zei spreker, ben er ook uitgegooid, omdat ik vanwege mijn beginsel de candidatuur Treub steunde. En ook den heer Hart zullen ze uit den Bond1 verwijderen. Wanneer de heer Plomp echter veel heil van de S. D. A. P. verwacht voor den bond, is hij bepaald geen getrouw lezer van Het Volk, daar daarin deze week acht hoofdartikelen gestaan hebben, waarin Troelstra over den bond uitpakt, zooals nog nooit te voren ge daan is. De voorzitter sloot hierop de vergadering, meedee- lende dat spreker waarschijnlijk te N.-Scharwoude ook nog eens zal optreden. UTT NOORDSCUARWGUDE. Gisteravond hield de afd. Langendijk van den A N. G. O. B. een propaganda-avond ten locale van den heer D. Stam. Voor de zaal, die vrij goed gevuld was, werd door de tooneelvereeniging „Werken naar Krachten", op gevoerd het propagandastuk „De Verwoester", too neelspel in 8 bedrijven, door Oor Bruin. Het publiek heeft met de opvoering van dit stuk volop genoten. Hierna hield de voorzitter, de heer C. de Jong, een lezing over de petitiannements-actie voor plaatselijke keuze, waarbij spreker gelegenheid had om aan te toonen de onhoudbare toestanden, vooral in een stad als Amsterdam, waar het aantal kroegen enorm is. Verder wees spr. op de pas verspreide circulaire van bet comité tegen onmatige drankbestrijding, waarin, zei spr., veel onware voorstellingen worden aangehaald. Hierna gaf de To oneel vereeniging nog een blijspel- letje, getiteld „De Huwelijksadvertentie"; waarmee de Lachlust van het publiek ten zeerste werd opge wekt Deze welgeslaagde avond bracht aan de afdeeling 4 nieuwe leden. UTT SKTHOORLDAJML Zaterdagavond hield „Nut en Genoegen" zijn laat ste bijeenkomst in dit seizoen. Deze avond werd met lezingen en voordrachten gevuld, welke door een flink opgekomen publiek werden aangehoord. Zoowel le zingen als voordrachten vielen in den smaak. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. UIT KOEDIJK. Alhier worden pogingen aangewend tot het op richten van een sub-aomité van het Hoefïjzerverbond. UIT SGHAGEN. De gymnastiekvereeniging „Lycurgus" alhier heeft gister een uitmuntend geslaagde feestuitvoering ge geven ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der Vereeniging en het 39-jarig jubileum van den heer Jb. Roggeveen Lz., als directeur van „Lijcurgus." De heer Jb. Roggeveen Lz., tevens voorzitter, hield een feestrede, die door de talrijke aanwezigen luid werd toegejuicht. Het feest werd bijgewoond door Burgemeester en Wethouders en leden van den raad. Daarna werd den jubilarist-directeur in een hartelij ke toespraak door den heer L. J. A. E. van Ekeren, secretaris van het Gewest, de hooge onderscheiding .uitgereikt bestaande in het Eerespeldje van het Ne- derlandsch Gijmnastiek 'Verbond. Aan de feestviering verleenden de Vereeniging „Olijimpia" van Wieringerwaard en de Dames-afdee ling O. K. K. van den Helder, hare zeer gewaardeerde 1 medewerking. Verschillende nummers werden onder leiding van den heer A. Melker, secretaris van Lijcurgus, keurig uitgevoerd en evenzoo verwierven de keusnummers van Hollands Noorderkwartier (bmg en rek) onder leiding van den heer J. J. Pol van Alkmaar grooten bijval. Het programma werd besloten met eenige prachti ge tableaux door de feestvierende Vereeniging Lij curgus. Do feestavond werd met een zeer geanimeerd bal besloten. KAZERNEDBRAMD. Zondagmorgen zes uur is voor de derde maal brand uitgebroken in de infanteriekazerae te Haarlem. Twee rustkamers in' den zuidelijken vleugel (op de zelfde plaats waar in 1912 de brand woedde) zijn uit gebrand. Tegelijkertijd werd, meldt de Mnd. Ort., brand ontdekt in een rustkamer, die van de eerste door een gang geseheiden was. Dit brandje is echter in den aanvang gestuit. Vrij zeker is het, dat brand stichting heeft plaats gehad. De brandweer blueohte -het vuur met tien slangen op de waterleiding. Er wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Ver schillende leden van den generalen staf waren gister middag reeds in de kazerne. De rustkamers waarop de brand is aangekomen, waren, naar het Hbld. meldt, afgesloten. Zoo er dus een brandstichter in 't spel is, moet deze over de sleutels der kamers beschikken. EEN LEEPEBD. Een Haagsche juffrouw is iets anders dan een an dere juffrouw, schrijft Jan van de Munt in de Leeuwarder Courant. En een Haagsche straatjongen is toch ook weer iets anders dan Hein uit Rotterdam en Keesie uit AmsterdamZulk een, Nicodemus heette hij, stond voor een smederij1 te kijken naar den zwarten man, die juist een stuk gloeiend ijzer uit het vuur haalde. „Als ze me een kwartje geven, lik ik er aan," had hij ai een paar maal geroepen. Daar kwam een Haagsche juffrouw. Ze vond dat wel „leuk," „eenig," „typisch" en „merkwaardig." En ze gaf Mcodmraa een kwartje. En Nicodemus, trouw aan zijn woord, likte. Aao het kwartje namelijk. KORTE! BERICHTEN. De buffetjuffrouw, die te den Haag eenige re volverschoten op een heer loste, is op vrije voeten ge steld. De staking der veemarbeider® te Rotterdam is opgeheven. Zaterdag werd te Utrecht opgericht de naaml. vennootschap Spoorweg-Maatschappij, Zuid-Beveland. In den Raad van Grootebroek werd besloten ten opzichte van de bekende vorderingen der heeren Van der Hegge-Zijnen en mr. J. Vijn een afwachtende houding aan te nemen. Te Delft heeft gisteravond een magazijnmeester aan de electrische centrale twee revolverschoten op zijn vrouw gelost, waardoor deze in den hal» werd ge troffen. De man is nog niet gearresteerd. De raad van Stratum heeft een bioscoopveror dening vastgesteld. DUIT SOUL AND. De kroonprins en zijn gemalin hebben het laatste hofbal niet bijgewoond, hetgeen aan de minder goede verhouding tusschen den keizer en den prins wordt toegeschreven. ZUID-AFRIKA. De minister-president Botha heeft in de Kam©r ©©n r©d© van bijna tw©© uur g©- houden, waarin hij met overtuiging het optreden der regeering verdedigde inzake de deportatie der tien ar bei derslei ders. Indien zij, meende spr., het land niet waren uitge zet, had men op een herhaling der moeilijkheden kun nen rekenen. Hij was er dan ook van overtuigd, dat het parlement do handelwijze der regeering zou goed keuren. De minister werd gedurende en na zijn redevoering herhaaldelijk toegejuicht. AMERIKA. President Wilson lijdt aan een zeer hevige verkoudheid, die ontaard zou zijn in een Echte diphtheritis. Volgens een bericht aan het Parijische „Petit Jour nal" boezemt de gezondheidstoestand van den presi dent zijn omgeving ernstige ongerustheid in. KORTE BERICHTEN. 1 Dl ©6U plaatsje in Noordi-Wales heeft een vin- dingrij k ondernemer de kerk gepacht om in de weekdagen bioscoopvoorstelling en te ge ven. Een Hanubnrgsche waarzegster had twee dienstmeisjes een erfenis van 14.500 voorge spiegeld, die hen over eenigen tijd ten deed zou val len. Ze wist van haar Echtgeloovige klanten 3250 los te krijgen, z. g. om de proceskosten voor het ver krijgen dier erfenis te betalen. In Nieuw-Y ork heerschen hevige sneeu w- etormen. De sneeuw Egt voeten hoog. De za kenwijk is bijna verlaten. Aan de kust strandden ver scheidene schepen. In de garnizoensbakkerij van Amiens bemerkten de bankers dat het deeg voor het brood door een ko peroplossing vergiftigd was. Een tweetal sol daten had zich aan dit feit van sabotage schuldig ge maakt. In de kathedr a-a 1 te Sevilia pleegde iemand onder de mis zelfmoord. ftTCRiT.A AP~ Mej. J. J. Kooyman alhier slaagde te Utrecht voor het examen vrije- en orde-oefeningen. BOND VAN NEDERILAMDSCHE ONDER WIJZERS. Men meldt ons; Gister belegde bet Propaganda-Bureau van N.- HoEand in eafé Central hier een vergadering met de propagandisten der Bondsafdeelingen in onze provin cie. In de morgenzitting werden uitsluitend zaken van huishoudelijken aard besproken. 's Middags sprak de Bondsvoorzitter, de heer F. L. Ossendorp over; „De strijd voor onze zelfstandig heid" en leverde daarbiji op boeiende wijze een uitvoe rige anti-kritiek op de artikelen-serie van Mr. Troel stra „Gritiek op den Bond v. N. O." (KRACHT EN VLUGHEID." De voorzitter van bovengenoemde turn club, de heer A. Burger, houdt niet van frazes. Wanneer hij al thans, zooals hij, Zaterdagavond vöör de uitvoering deed, een beroep doet op de welwiEendheid dergenen, die een goed deel der Harmoniezaal vulden, ö«n heeft hij die welwillendheid noodig ookl Er was reden om deze te vragen. De directeur, de heer L. Wouters, heeft met zijn werkwijze op de uitvoering een weerspiegeling te geven van wat in het gymnastieklokaal geschiedt en niet het laten zien van eenig werk, waarop Mies gezet ie nog niet be reikt, wat bij zoo gaarne had gewild en de gelegen heid om zich in de gymnastiek te oefenen is hier niet de beste. Echter, hierin komt verbetering. De heer Burger bracht B. en W. dank voor het aan de turn- vereenigingen weer in gebruik geven van het oude gymnastieklokaal Wat de uitvoering betreft, zouden we wiEen vra gen: waarom aan de dame® niet een grootere rol ge gund? 'tls niet enkel een beleefdheid, wanneer we haar het eerst noemen. Haar werk heeft er aanspraak op, de stökoefeningen werden er zeer goed afgebracht en de knofsoefeningen waren volmaakt. Een spontaan applaus beloonde dan ook dit laatste nummer van het programma. De nieuwe methode, welke de heer Wouters volgt, doet natuurlijk vooral Het werk van de jeugdige gym nasten niet op de voordeeEgste wijze zien de jon gens hebben zich echter dapper geweerd en de wil was goed. De brngoefeningen voor de clubleden, alsook die aan het laagrek werden dikwijls met applaus beloond. Wanneer de werkwijze van den heer Wouters door gewerkt is en de gelegenheid om zich beter te oefenen haar vruchten afwerpt, wat zeker het geval zal zijn, dan hopen we te zien wat de voorzitter wenscht, n. 1. een uitvoering ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der vereeniging, welke haar de plaats doet in nemen, welke overeenkomt met haar leeftijd. Een gymnastiekuitvoering en een bal, diat zijn er twee, die onafscheidelijk bij elkaar hooren. Toen dan ook Zaterdagavond de beer Hartog J. Polak zijn scep ter begon te zwaaien, had hij dra tal van trouwe vol gelingen, die het dansen na een paar uurtjes nog lang niet moede waren. VROUWENKIESRECHT. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: De Afd. Alkmaar van den Bond voor Vrouwenkies recht houdt Woensdag a.s. haar 2den Propaganda- avond in de Unie. De Presidente der Afd. Amsterdam zal spreken over Vrouwenkiesrecht, een onderwerp zeer zeker juist in deze dagen van actueel belang en dat door

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2