DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van Moüten's Raleigh. M. DE WILD, Doterstraat, Alkmaar. In m No. 41 Honderd en zestiende Jaargang. 1914 WOENSDAG 18 FEBRUARI. Engelsche Brieven. Eijn de^eesdwormende bestanddeelerurv de juiste verhouding verbonden aartde vetvormende stoffen, daarom Is dit een Ideaal voedingsmiddel. 'Tevens Is het een aangenaam genotmiddel, ©een wonder dat het algemeen als de volksdrank bi) uitnemendheid wordt aanbevolen. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents.- Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,!0. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Het fijnst© Engelseh© rijwiel. Telefoonnummer 3. SE BINNENLAND. Alleen verkrijgbaar bij PENSIO'NNEERENG VAN WETHOUDERS. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. (Van onzen Londenechen medewerker.) Nadruk veerboden. Sedert jaren beeft bet Engelsche publiek zicb niet zoo gegriefd gevoeld als door de aanstelling van een Amerii. .an tot directeur-generaal van de Great Eas tern Railway Company, in Nederland het best be kend als de eigenares van de Harwich-booten. Die grief geldt niet in de voornaamste plaats die aanstelling zelve, als wel de verklaring daarvan gege- ven door Lord Claud Hamilton, den president-com missaris, in de vergadering van aandeelhouders, de vorige week gehouden. Zij luidde als vol'gt: „Al eenigo jaren heb ik overal in Engeland gezocht naar jongelui van ontegenzeggelijke bekwaamheid, van wie men mocht verwachten dat ze bij machte zou den wezen de taak van direcfceur-generaal op zich te nomen. Ik kon er slechts twee vinden. Zij, waren zeer be kwaam en schrander, doch misten de noodige erva ring voor de positie. 'Toen heb ik het beproefd in de Vereenigde Staten en kreeg de zekerheid dat daar een man was bij uitstek geschikt om het directeurnge- neraal-schap der G. E. R. op zich te nemen. Ik ka- belde onmiddellijk aan hem en, met de karakteristieke vlugheid onzer Amerikaansche neven, kwam hij over met de eerste boot die vertrok, na ontvangst van mijn telegram. Hij heeft de geheele lijn geïnspecteerd en vandaag hebben commissarissen hem benoemd tot di recteur-generaal." De nieuwe titularis, de heer Henry W. Thornton, is eerst 41 jaar ond, was generaal-superintendant van de Long Island Railway, die staat onder beheer van de Pennsylvania Railway, terwijl, naar Lord Claud meedeelde, „zijn geheele loopbaan een onafgebroken reeks van intellectueele en spoorwegtriumfen is ge weest." Hierbij bleef het niet, want Lord Claud vertelde zijn aandeelhouders en de geheele Britsche natie, dat niet alleen hij, doch alle presidenten van spoorwegmaat schappijen er over klagen, dat het onmogelijk schijnt onder hun personeel jonge mannen van de bovenste plank te vinden, die geschikt en bekwaam zijn om di recteur-generaal te worden. Hij voor zich gelooft dat er knappe jongelui genoeg zijn onder de beambten, doch ze treden niet op den voorgrond. Hij schreef dit aan allerlei oorzaken toe. In de eerste plaats aan het feit dat de spoorwegen tot op zekere hoogte onder staatstoezicht staan, zoodat zo bun vleugels niet kun nen uitslaan. In de tweede plaats heeft men de ge woonte iemand diie eenmaal in een bepaalde afdeeling geplaatst is, daar zijn geheele leven te laten blijven, terwijl de afdeelfcngen geen voeling met elkaar houden of samenwerking zoeken. In de derde plaats geldt bij de Engelsche spoorwegen anciënniteit bij bevordering meer dan verdiensten. De Ehgelschen, die ik er over sprak, geven no,g een reden: geen vooruitzichten. Men weet dat de aandee- len zitten in handen van de groot® heereu en deze ge bruiken bun invloed, volgens mijne zegslieden, om broers, zoons, neven enz. in de goedbetaalde betrek kingen geplaatst te krijgen. Men zei mij:, dat elk oogenblik bekwame mannen, die goed op de hoogte van hun taak zijn, gepasseerd worden, om jongelui van voornamen stand aan een mooie betrekking te helpen. De minder mooie worden zoo laag gesalari eerd, dat ze op zichzelf niets aantrekkelijks hebben voor jongelui, die weten dat ze wat in hun mars voe ren, doch alleen op een laag tractement willen be ginnen, als ze weten een behoorlijke kans te hebben goed vooruit te komen door kennis, vlijt en toewij ding. Men zegt zelfs, dat Lordl Claud zelve nooit presi dent-commissaris zou zijn geworden, als hij niet een zoon ware geweest van den vorigen hertog van Aber- com. Wat hiervan zij mag in 't midden worden gelaten, doch bet opmerkelijke en voor ouderwetsche Ehgel schen ontzettende feit is, dat hier een conservatief aristocraat, een door-en-door conservatief lid van het Lagerhuis, iemandl die op eiken vreemdeling scham per neerziet, zulk een klacht tegen de goede Britten uit en, d-oor deze benoeming van een Amerikaan, be wijst dat bij 't meent. Anderen verzekerden miji dat Lord Claud zich be paald' niet duidelijk bad uitgedrukt. Hij had iemand willen hebben die op de hoogte is van de Amerikaan sche wijze van spoorweg-exploitatie en zoo iemand bad hij onder -de Ehgelschen niet 'kunnen vinden. De ze goede lieden troosten zich met de overweging dat men voor groote werken in het buitenland bij voor keur Engelsche ingenieurs vraagt en, hoewel het mij voorkomt dat Delft wel iets tegen dat argument in hot midden zou kunnen brengen, willen we hun diea troost niet ontnemen. Nog woor anderen verzeker dien, dat het geheele ver haal van Lord Claud een praatje voor de zaak is. Zij zeggen dat de G. E. R. in de laatste jaren niet geluk kig geboerd heeft en lage dividenden heeft uitge keerd-, zoodat de aandeelen belangrijk naar beneden zijn gegaan. Hij schijnt het nu met Yankee-methodes te v illen beproeven en men vraagt met eenigen angst, hoe de statistiek van spoorwegongelukken daarginds er uit ziet. Wat de Londenaar® vooTal belang inboezemt is het feit, dat de heer Thornton, hoewel hij in Nieuw-York 8000 man onder zich had, nooit last had van een sta king onder het personeel van de Long Island Railway. Daar de G. E. R. een uitgebreiden „voorstadsdienst'' RpNA Cacao 51 te Londen heeft en stakingen -op die lijn geen onbe kende grootheden zijn, is het van groote waarde als de nieuwe directeur-generaal kans ziet die in de toe komst te voorkomen. Van stakingen gesproken, men vermaakt zich hier niet weinig met de wanhopige pogingen, die twee werkliedeuvereeuigingen, de een meer, de ander min der revolutionair, in het werk stellen om de negen gedeporteerde broeders uit Zuid-Afrika als hun speci ale helden te annexeeren. De heer Po-utsma c. s. loo- pen alle mogelijke kans om -door een dier-twee direct geschaakt te wo-rden, als ze hier voet aan wal' zetten, 't Is maar de vraag wie hen het eerst 'benaderen zal en hen kan vertellen, dat zij hun ware geestverwanten en vrienden zijn en de andere vereeniging niet. Men hoort van booten die ze uitzenden om de „TJmgeni" in volle zee aan te klampen, terwijl niemand natuurlijk weet welke orders de kapitein heeft van -de Zuid-Afri- kaansche regeering, of hij- wel iemand) zal veroorloven zijn passagier® te bezoeken of met hen van gedachten te wisselen. Men hoopt de volgende week een groote demonstratie te hunner eere te honden, of in Albert Hall, als de „Joint Labour Board," óf op Trafalgar Square, als dezer tegenstanders de bannelingen in hun macht krijgen. Een stoomboot met reporters, pbotographen, cor respondenten en andere journalisten is de „Umgeni" al naar Las Palmas tegemoet gevaren, in de hoop „nieuws" te krijgen en in de verwachting, dat de „Umgeni, daar zal aanleggen. Ook daarvan is niets bekend' en bet is best mo-gelijk dat generaal Botha zulke maatregelen heeft genomen en voorgeschreven, dat al dlit fraais falikant uitloopt. De politiek -legt menigeen geen windeiren en een der liberale parlementsleden heeft dit op 'n zeer aan gename manier ondervonden. Natuurlijk door 'n wed dingschap; dat 's Ehgelsch. Een ultra-conservatief collega had met hem gewed dat er in 1913 eene alge meen© verkiezing zou komen. Men weet, dat de con servatieven flink hun best hebben gedaan om de libe rale regeering ten val te brengen en zoodoende die verkiezing te provooeeren, doch dat het niet mocht baten. Onze liberaal heeft dientengevolge een flink som metje gewennen. Ook nu weer verzekeren de conservatieven bij hoog en bij laag, dat binnenkort eene algemeen© verkiezing zal plaats hebben en ook nu spannen ze alle krachten in om het zoo ver te brengen. Doch het is waar schijnlijk wel teekenend voor den politieken barome terstand, dat bovenbedoelde conservatief -de kans op revanche, hem door zijn collega geboden, voor 1914 maar niet heeft aangenomen. EERSTE De algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting zijn gisteren voortgezet. De heer Polak achtte voor te nemen sociale maatregelen vergaande bezuiniging noodig en wilde deze zoeken op het militairisme. Spr. vroeg dringend aan de ministers, zich niet al te solidair te verklaren met hnn collega's voor oorlog en marine, vooral de plannen van den laatste leveren gevaar op voor het kabinet. Spr. herinnerde aan verschillende, voor het kabinet ongunstige teekeneu, en waarschuwde de Eerste Ka mer, dat zij' niet in den weg moet staan aan wat de meerderheid van het volk wenscht. Hij' hoopte, dat het ministerie zijn program zal verwezenlijken. 'Spr. kantte zich tegen de inkrimping van de statistiek en drong -op de instelling van een arbeidstelling aan. De heer Reekers (R. K.) sloot zich bij het door den heetr Regout gesprokene aan en ontkende dat ten aanzien van het algemeen kiesrecht een posi tieve uitspraak is gedaan door de kiezers. De heer Y a n N i e r o p (U. L.) betreurde, dat de regeering niet allereerst met een financieel pro gramma is gekomen en de minister niet heeft overge legd een raming van de opbrengsten zijner voorstel len. Zelfs in de beste jaren dekken de inkomsten nau welijks de uitgaven en de nieuwe uitgaven dienen door nieuwe inkomsten te worden gedekt. De dienst 1914 dreigt met een aanzienlijk tekort te sluiten en tijdelijke maatregelen acht spreker ge- wenscht; anders zal er een volgend' jaar geen geld zijn voor de ouderdomsrente. Van een tariefsherziening verwacht spreker niets. De heer H o v y (A.-R.) zocht de oorzaak van den afloop der verkiezingen in de gewekte vrees, dat de belangen der Ned. Herv. kerk niet veilig waren bij de vorige regeering en in de overdreven bangmakerij voor de tariefsverhoogimg. Spr. verklaarde zich met den heer Regout tegen het staatspensioen. Spr. protesteerde tegen de slor dige uitvoering van art 369. De heer de Boer (U. L.) sprak over de tarief kwestie en kwam op tegen het kwalificeeren van de gevoerde actie als volksmisleiding. Nog sprak de heer E r a n s e n (R. K.). DE' PEIS'T O'P JAYA. De -correspondent van het Persbureau Vaz Dias. te Batavia seint: „Naar ik verneem, zal' de gouverneur-generaal zicb op 21 dezer naar Malang begeven tot bet brengen van een bezoek aan de peststreken. De toestand is ver ergerd." Bij het departement van Koloniën is van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië betreffende de pestgevallen op Java, gedurende bet 1-Ldaagache tijdvak van 28 Januari tot en met 10 dezer, bet vol gende telegram ontvangen: Afdeeling Malang 345 nieuwe pestgevallen, 300 dooden; Toeloeugagoeng 7, Bangil 5, Berbek 3 en Pasoeroean 4 doodelijke gevallen; Madioen 60 nieuwe gevallen, 51 dooden; Kedirii 25 nieuwe gevallen, 24 dooden; Soerabaja 16 nieuwe gevallen, 15 dooden; Paree 51 nieuwe gevallen, 48 dooden; Magetan 18 nieuwe gevallen, 16 dooden; Ngawi 2 nieuwe geval len, 5 do-oden; Madioen, Kediri en Paree in de vorige periode respectievelijk nog 2, 3 en 4 doodelijke geval len. Gemengd nieuws. DEI HEER E. LIEFTINOK. De heer F. Lieftinck viert vandaag zijn 35-jarig jubileum als lid van de Tweede Kamer. Den 18den Februari 1879 werd hij voor de eerste maal tot lid van de Tweed© Kamer gekomen in bet kiesdistrict Leeuwarden. Na de splitsing van dit toen dubbele kiesdistrict heeft hij zitting gehad voor het district- Franeker, tot 1905, en sedert dat jaar is hij de afge vaardigde voor bet district Zutpben. NEiDERlLANDSÖHB KUNSTENAARS TE YENElTIë. Bij beschikking van den minister van binnenland- sehe zaken, is ingesteld een speciale commissie ter behartiging van de belangen der Nederlandsche kunstenaars te Venetië en zijn benoemd)tot lid en voorzitter van deze commissie, de heer B. J. Blo-m- mers, kunstschilder te Scheveningenen tot leden: de heeren O. L. Pb. Zilcken, kunstschilder te VGra- venhage, tevens tot secretaris; Ch. van Wijk, beeld houwer te 's-Gravenhage, tevens tot penningmeester; H. P. Berlage, architect te 's-Gravenhage, T. T-oorop, kunstschilder te Nijmegen; N. Bastert, kunstschilder te Nieuwers-luis en W. Maris Jbzn., kunstschilder te Loosduinen. EE1N ZOET WINSTJE. Men schrijft ons uit Amsterdam: Op een der drukste punten werd een huis ver bouwd, en de voorbijganger® keken tegen een schut ting, d'ie eerst zou verwijderd worden, wanneer het huis geheel klaar was; een ruïne hoefde het publiek niet te zien. De aannemer kreeg, toen de schutting bijna klaar was, en men mem het verbouwen zo-u be ginnen, een eenvoudig schilder bij hem, die hem voor stelde, de schutting een mooi kleurtje te geven. Op de onderhelft zou dan -de naam van den aannemer ko men te staan, voor het bovengedeelte, dat natuurlijk het meeste waarde had, zou de schilder een anderen liefhebber zoeken. Daar zou d'e verdienste voor den schilder in zitten. De overeenkomst werd gesloten, de schutting werd gegrond, en aan een twaalftal firma's, die daarvoor in aanmerking zouden komen, werd een kiek van de schutting gezonden; zouden de firma's zich ervoor interesseeren, dan moesten ze maar op dien dag, pre cies zoo laat in Kras komen. Want de schilder hield er niet van z'n klanten na te loopen, maar zou de pu- bliciteitsruimte op de schutting publiek laten veilen. Alle firma's stuurden een vertegenwoordiger. Ieder wilde de mooie reclame-vlakte hebben, en men ging tegen elkaar opbieden. Een biscuitrfabrikant kreeg de ruimte tenslotte. Behalve -de respectievelijke bier tjes, grokjes en groote en kleine koffie's moest de ge lukkige kooper precies 2000 betalen, dat is nog meer dan 100 per vierk. meter. Een dergelijk ta rief was in Amsterdam nog zeilden betaald. De schilder heeft er zijn moeite wel door beloond gekregen. EERETEEKEN VOOR WALING DIJKSTRA. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, heeft het hoofdbe stuur van het Selskip for Fryske Tael en Skriften- kennisse besloten, pogingen in het werk te stellen om te komen tot de oprichting van een eareteiken te Ho-1'werd, ter gedachtenis aan den Frieschen volks schrijver Waling D'ykstra, waartoe -de medewerking zal worden verzocht van alle Eryske selskippen in en buiten Friesland. OOK EEN ANTWOORD. In de (Doopsgez.) Zondagsbode vertelt X het vol gende staaltje van „humor in gemeente-arbeid": „Dominee A. heeft een klasse katechis-anten van wie hij weet datf zijl behooren tot de „ongeleerden," doch van wie hij hoopt, dat zij behooren to-t de „oprechten van gemoed." Hij geeft zich veel moeite voor hen, vooral om hen de gelijkenis van -den verlo ren zoon goed te leereu kennen en begrijpen met ver stand en hart. Hij vertelt en vertelt weer, legt uit en weer uit; hij tracht hen te doen gevoelen dat de oud ste zoon zich misdraagt door den vader te o-verladep met de verwijten van zijn ontevredenheid, terwijl toch eigenlijk de vader veel meer reden had om bedroefd en ontevreden op hem te zijn wegens zijn gemis aan liefde. „Een volgen-den keer zal de klasse de gelijkenis ver tellen en met dominee's geduldige hulp wordt het einde bereikt. N'u volgen er vragen over de toepas sing der gelijkenis, ook de vraag, wie wel de meeste reden tot ontevredenheid had. En het antwoord luid de: het kalfl" HANDTEEKENINGEN. Mr. R. Vorstman vraagt, naar het Vaderl. meldt, in een adres aan den minister van justitie een han-d- teekening-wet, die bij' voorbeeld zou kunnen luiden: Wanneer krachtens wettelijke bepalingen een hand- teekening vereischt wordt, zal ze voor elk gezond mensch leesbaar moeten zijn. Naar het Hbld. verneemt, kan binnenkort het voor stel aan den Raad van Amsterdam worden te gemoet gezien van de raadsleden Abrahams, Van Os, Ruys, Vliegen en Worst om een verordening vast te stellen voor de pensionneering van wethouders. Aan ge noemde leden was eenigen tijd geleden door den Raad opdracht daartoe gegeven. TREENDTEVEN. Bij aankomst van den laatisten trein uit Utrecht werden Maandagavond te Zwolle de hoofdconducteur, een conducteur en de remmer gefouilleerd. Et wer den uit waggons ontvreemde eetwaren op hen bevon den. Alle drie zijn in arrest gesteld. De hoofdconducteur is reeds meer dan 25 jaar in dienst. De remmer stond heel goed aangeschreven. VEREEINIGING VOOR WERKVER SCHAFFING. De „Vereeniging voor Werkverschaffing" te Haar lem, is haar rechtspersoonlijkheid ontnomen, omdat deze „vereeniging", die eigenlijk geen vereeniging is en niets met werkverschaffing te maken heeft, van haar statuten afweek. De vereeniging was een ver kapte loterij en de deelnemers noemden zich „contri buanten van de zes-cents-lote<rij' van „Schoenmaker". De directeur Schoenmaker weigerde rekening en ver antwoording te -doen van het gehouden beheer over da bezittingen der vereeniging, die, ruw geschat, een waarde van 150.000 moeten hebben. De curator in deze zaak, mr. H. Slingenberg, heeft nu een procedure aanhangig gemaakt tegen Schoen maker en de officier van justitie te Haarlem conclu deerde gisteren, meldt de Tel., in civiele zitting, dat de directeur die verantwoording zal moeten doen. Bij deze onderneming zijn duizenden arbeidersge zinnen betrokken, die „contribuanten" waren. Klachten over niet nakomen van de gedane belof ten, omtrent uitreiken van goederen in ruil' voor de contributiegelden, was aanleiding, dat de justitie zich met deze zaak bemoeide.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1