DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MONKEY BRAND No. 41. Honderd en zestiende Jaargang. 1914. WOENSDAG 18 FEBRUARI. FEUILLETON. De ongekroonde Koning. Is U aan het koken? Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele Rijk 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents.' Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. STADSNIEUWS. VOOR DE WASCH. NIET KMAARS COURANT. Gemengd nieuws. DE VERDUISTERING T'E ZUNDERT. Gistermorgen is de kassier der Boerenleenbank, I?. Buijs, naar de gevangenis te Breda overgebracht. De justitie uit Breda heeft Maandag den geheelem dag de zaak onderzocht. Reeds staat vast, dat een bedrag van 70.000 verduisterd is van tusschen de 400 en 500, meest kleine boertjes, werklieden, dienstboden, enz. De verduisteringen moeten hoofdzakelijk zijn ge pleegd door het uitgeven van valsche boekjes en Yz pet hooger percentage dan de leenbank toekende. De ontronwe kassier zou heden in het huwelijk zijn getreden. JA'CHT IN NOORD-HOULAND. De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heeft ten openbare kennis gebracht: a. dat de jacht op eenden in die provincie zal wor den gesloten op den 28sten Februari 1914 met zons ondergang; b. dat de jacht op ander waterwild zal worden ge sloten op den 19en Maart 1914 met zonsondergang; c. dat het weispel van 'kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 15 Juli 1014. VOORSCHOT VOCE WONINGBOUW GEWEI- GEED. Naar „Het Volk" bericht, is doer Minister Cort van der Linden aan de „Amsterdamsche Bouwvereeni- ging" bestaande uit onderwijzers en ambtenaren, een voorschot geweigerd. De minister deelde aan twee bestuurders mede, dat hun vereeniging geen voor schot krijgen zou, omdat de woningen zouden worden verhuurd voor 200300 per jaar. De minister verklaarde nadrukkelijtk, dat in het algemeen alleen voor woningen beneden 200 per jaar voorschotten uit 's Rijks schatkist gegeven zouden worden. De beide bestuursleden deden van hun bevindingen verslag in de ledenvergadering, en toen werd besloten de vereeniging op te heffen. UIT BEEIGEN. Op 1 Januari 1913 bestond de bevolking dezer ge meente uit 1188 mannen en 1403 vrouwen. Geduren de 1913 werden afgeschreven wegens vertrek 148 m. en 191 vt. en wegens overlijden 14 m. en 12 vt. alzoo een totale vermindering van 162 m. en 203 vr. Daar tegenover staat eene vermeerdering wegens vestiging van 173 m. en 234 vr. en wegens geboorte van 39 m. en 37 vr., totale vermeerdering 212 m. en 271 vr. In totaal meer bijgekomen, dan afgegaan 50 m. en 68 vr. zoodat de bevolking dezer gemeente op 1 Janu ari 1914 bestond uit 1230 m. en 1471 vr. of te samen 2700 inwoners. UIT KOEDIJK. Alhier is opgericht een subcomité van, het Hoef- ijzerverbond), bestaande uit de dames mevr. Kooiman. Mevr. Bennik, Mevr. Wassenaar en Mej. Mesman en de heeren Ds. Vetbake en Jb. Boldewijn. Het plan bestaat een liefdadigheidsuitvoering te geven tegen geringe entree. WINTEKHOOGE. Onze landbouwkundige correspondent schrijft: De winter heeft het ons niet 'kwaad] gemaakt. Die (Nadruk verboden.) Roman van PAUL OSKAR HöOKER. Naar het Duitseh. enkele koude dagen hebben geen nadeel aan ons win terkoren gebracht. Toch zijn we er nog nieti Het vo'orjaar kan koud en schraal zijn, wat natuurlijk den groei van het wintergraan tegenhoudt. Hoe dikwijlB zien we niet, dat half Maart de winterroge een slech te gele kleur krijgt; maar de landbouwer weet raad. Hij grijpt naar zijn chiiizak, wel wetende, dat nu hulp noodig is en de chili het gewas kan redden. Zoo meent hij, maar hijl vergeet, da-t hiji een week of drie te laat komt. Beter ware het geweest gezorgd te heb ben, dat er geen periode van stilstand in den groei van zijn winterkoren kon komen. Menigeen is de meening nog toegedaan, dat een fiinke atalmestgift voldoende is voor een, goede oogst. Zeker 1 Niemand zal dat ontkennen, als alles van een leien dakje gaat. Blijft echter het weer in 't voorjaar guur, dan zal de plant beslist niet veel aan de ruime hoeveelheid stalmest hebben. "Van omzetting in opneembare ver bindingen is geen sprake, daarvoor is de temperatuur te laag. De bacteriën werken niet voldoende, om de plant de noodige stikstof te kunnen bezorgen. Het gevolg is dan ook stilstand in groei. De plant wordt geel, ze lijdt. Had men dan ook begin Maart direct de chili uitgestrooid, men had de plant over die hongerperiode heengehiolpen. Ze had krachtig kunnen doorgroeien, wat de oogst ten goede zou komen. In een der Rijksverslagen kan men dan ook over deze kwestie lezen: „Groot zijn de verschillen dit jaar tusschen perceel I en II. De oorzaak is het koude voorjaarsweer. Daardoor kon de stalmest niet voldoend© vexteeren en werken en de rogge kwijinde. Alle akkers, die op het goede oogenblik een chili- gift ontvingen behielden den kleur en groeiden re gelmatig door. Jammer, dat de chiiB in dergelijke ge vallen te laat wordt uitgestrooid. Men wacht zoolang totdat de slechte kleur van het gewas duidelijk op stikstofbehoefte wijst, terwijl het dan feitelijk te laat is om van de chili de maximale werking te kunnen verwachten. Practisch zou het zijn, wanneer een weinig minder stalmest werd gebruikt, zoodat men zeker wist eenige chili ter aanvulling te moeten aan wenden, welke kleine hoeveelheid dan reeds begin Maart uitgestrooid kon worden." Volg dezen raad op, nu het nog tijd is. ARR O N 'DIS SEMENT S-REÖHTBANK Zitting van Dinsdag 17 Februari. POGING TOT MOORD. De gedetineerde E. H., vrouw van A. S., werk vrouw te Amsterdam, had zich het eerst te verant woorden. Haar man, die in de strafgevangenis ver toeft, is 1% jaar geleden wegens berooving tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bekl. koestert een wrok tegen C. van Hinte, vrouw van A. Vos te Hoorn. Den 30en December kocht ze een pistool en 15 patroons bij den geweermaker J. Hollenberg te Alkmaar, ging naar Hoorn en belde 's avonds aan den huize Vos aan. De dienstbode J. de Vries deed open, beklaagde wilde juffrouw Vos persoonlijk spreken. De dienst bode zei echter, dat juffr. Vos niet voor haar te spre ken was, waarop ze een pistooltje onder haar bont vandaan haalde. De dienstbode gilde en nu kwam juffrouw Vos aanvliegen. Bekl. stond met het pistooltje in die hand op den drempel en richtte dit op juffrouw Vos. Haar hand en hoofd stak door de deuropening. De beide dames 18) o Ingrid knikte. Een poos zwegen beiden en keken elkander aan. „Zeg, Gwendoline." „Wat is er?" „Niet oververtellen." „Neen." „Weet je, ik heb in tijden niet met de pop ge speeld. Al in laat eens zien in vijf jaar niet meer. Maar Haun&heinz, weet je nog? met dat grappige appelgezicht och hemel, het eene oog viel telkens in den kop. Haunsheinz heeft het nog eens vastgelijmd." „Ja, Ingridje, ik herinner het mijl nog heel1 goed. Mama heeft er zelf twee jurken voor genaaid. Steeds levendiger knikte Ingrid. „Die ligt nog in de commode en ik had ze zoo graag meegeno men 1" Nu viel het blonde hoofd van Gwendoline op het kussen naast het kopje van Ingrid en de zusters schreiden lang, heel lang samen. Hier op de logeer kamer hoorde hen niemand. Het Kerstfeest brachten de zusters gescheiden door. Gwendoline was in begin van December met de boot van Hamburg vertrokken, nadat ziji haar vader in het hospitaal te Berlijn had opgezocht. Het was een aan grijpend weerzien geweest: hij' was een gebroken man. In het midden van December veroorloofden de dok ters hem naar Wiesbaden te trekken. In een herstel lingsoord voor officieren moest hij nog een langduri ge ligkuur doen. Hij had gravin Ozernin verzocht Ingrid te zenden om hom gezelschap te houden. De DAN BEN IK VAN DE PARTÜ Terwijl U zich aan den maaltijd te goed doet, vermaak ik mij tusschen de potten en pannen om ze weer glinsterend schoon te maken en gereed voor de volgende keer. Zoodra U zich te goed gedaan hebt, geeft dan de vorken en messen maar Jooi, want door ze even te poetsen wrijl ik ze weer schoon. (Apen-Zeep.) 1668 slaagden er in, de deur dicht te duwen en haar op het slot te gooien. De getuigen hebben geen knal gehoord, geen tik van ketsen, geen kruitdamp gerooken. Bekl. verklaarde dan ook, dat ze na het pistool te hebben geladen, den haan had overgetrokken, zoodat deze op den kogel rustte. Ze was na het sluiten van de deur naar het politiebureau gegaan en had aan den adjunct-inspecteur van politie J. H. G. van den Berg gevraagd: „Is juffrouw Yos er al geweest?" Ze zei geschoten te hebben en als ze haar lieten gaan, riep ze zenuwachtig uit, dan zou ze weer gaan schieten. J. Hollenberg, geweermaker te Alkmaar had bekl. een pistooltje en 15 kogeltjes voor een dubbeltje ver kocht. Geen 10 tegenwoordig geeft de heer Hol lenberg er 20 vanwege de concurrentie zooals bekl. beweerde. Ze zei het pistool te hebben leeggeslagen en opnieuw te hebben geladen, behalve die welke in het pistool zat, werden nog 14 kogeltjes op haar be vonden. De heer van den Berg had bij' het huis van Yos laten zoeken naar een ledige huls, maar er was geen gevonden. 't Bleek uit een door !,et. Hollenberg ter zitting ingesteld onderzoek, dat het kogeltje, dat in het pistool gezeten had, wel slagkruit bevatte, zoodat het pistool, indien geketst, voor de tweede maal wel zou hebben afgegaan. Get. verklaarde, dat het pistool, indien de haan niet over staat, niet door de een of an dere oorzaak kan afgaan. Met het pistool waren op verschillende afstanden schoten in planken van diverse dikte gelost en dr. van Kleeff te Alkmaar als getuige-deskundige gehoord, concludeerde hieruit, dat met het pistool wel een doodelijk schot kon worden gelost, het schedeldak heeft niet meer weerstand dan de plank, die getoond werd. De Subst. Officier van Justitie wees op het tegen strijdige in de verklaringen van bekl., die in strijd met vroeger afgelegde nu zegt, dat ze den haan niet had overgehaald, toen ze zich bijl Vos vervoegde. Z. E. A. achtte poging tot moordl bewezen en eischte 2V2 jaar gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. A. J. M. Leesberg, twijfelde er in geenen deele aan, of de rechtbank zal bekL vrijspreken. PL heeft niet in het minst bekl. aangespoord tot wijziging harer verkla ring. Ze heeft een geheel ondeugdelijk middel gebe zigd voor haar poging, de getuigen kunnen niet ver klaren, dat de haan over was. Ze is evenmin straf baar dan wanneer ze iemand met rattenkruid had wil len vergiftigen en hem suiker had toegediend. PI. vroeg voor deze vrouw, die heelemaal niet weet hoe ze met een vuurwapen moet omgaan, vrijspraak en on middellijke in vrijheidsstelling. Na een korte re- en dupliek ging de rechtbank in raadkamer, waarop de pres. na heropening der zitting mededeelde, dat de rechtbank op grond van art. 227 van het Wetboek van Strafvordering de onmiddellijke invrijhei'dsstell'ing van bekL gelastte en de uitspraak bepaalde op heden over acht dagen. DIEFSTAL. P. L., arbeider te Grootebroek, heeft 18 December zich op het stationsemplacement der H. IJ. S. M. aldaar schuldig gemaakt aan diefstal van eenige 'krui wagens molmmest welke aan J. Reus, landbouwer al daar, toebehoorde. Ben sigarenkistje vol van de mest was van de griffie naar de rechtzaal verhuisd, maar de pres. oordeelde het heter, dat het maar gesloten bleef 1 Tegen den bekL werd 25 boete subs.. 10 da gen hechtenis geëischt. VERNIELING. Tegen P. P., bakkersknecht en J. D., landarbeider, beiden te Hoogkarspel, werd wegens ruitenveraieling 14 dagen gevangenisstraf geëisebt, tegen denzelfden P. P. wegens een tweede vernieling nog een maand gevangenisstraf. HUI S VREDEBREUK. H O. K. en J. L., kistenmakers te Amsterdam, wa ren 1 Jan. in de gang van het kantoor der N. V. kis- beide cadets kregen een uitnoodiging om het feest in Rotholz door te brengen. Enkele verrassingen ontbraken op geen der Kerst mistafels. De naam van den generaal was nog niet vergeten, hoewel op zijn visitekaartje nu de droevige letters „a. D." stonden. Rigalsky had aan dezen en genen kennis nog extra wenken gegeven: een vriende lijk bewijs dat men aan hem dacht zou Zijne Excel lentie in de gegeven omstandigheden dubbel genoe gen doen. Zoo kwamen er hartelijke brieven, prent briefkaarten, boeken en platen met een opdracht uit verscheidene cavalerie-gamizoen», waar oude kame raden van den generaal in dienst waren, uit Konings berg kwam marsepein voor de jonge dames en van de Riviera bloemen. Die attenties deden hem goed. Op Kerstavond veroorloofde de dokter hem de eer ste sigaar. Na de plechtige viering zat hij in een clubstoel bij' den haard, omgeven door een kring van vriendelijke heeren, die het grootste deel van hun mi litaire loopbaan nog voor zich hadden. Hij keek in den stralenden Kerstboom, die tot aan het plafond van de mooie zaal reikte en vertelde. Hij vertelde natuurlijk uit den geliefden koninklijken dienst. Yan verbittering, zooals zoo vaak bij gepensi- onneerden wordt opgemerkt, die spreken over de lau weren hij manoeuvres behaald, was geen sprake. De brieven, de attenties en niet het minst de sigaar had den hem na den langen rusttijd in feeststemming ge bracht. De vroolij'kheid werkte aanstekelijk op In grid. Zij werd veel geplaagd een bakvischje geeft daar nu eenmaal aanleiding toe en zij gaf zulke gevatte, vaak grappige antwoorden, dat zij meerma len het middelpunt werd van den geheelen grooten kring. Niettegenstaande alle discretie was de financieel© crisis van den generaal natuurlijk hekend geworden, en een Berlijnsch schandaalblaadje had de „Yal van het huishouden van een Excellentie" als feuilleton opgedischt. De naam was slechts door beginletters aangeduid, maar wie niet met blindheid geslagen was, moest dadelijk begrijpen op wien het artikel doelde. Deze en gene in het officieren-tehuis had het artikel gelezen. Het was een stilzwijgende conditie, dat men vermeed met één enkel woord er op te zinspelen. Dat baron von Erxleben ook in geldzaken zijn ou den huzarennatuur was gevolgd, die hem in zijn mili taire loophaan steeds in stormpas tot de overwinning geleid had, kon niet ontkend worden. Maar toch bleef hij een voorbeeld in alle militaire deugden. Het artikel was nu helaas ook bekend geworden op de cadettenschool in Grosz-LichtenfeldBörries en Haunsheinz brachten het verkreukelde en veel gele zen bl'ad mee naar Rotholz. Zoo maakte Beate er kennis mede. Het veroorzaakte een uitbarsting van hartstochte lijke wanhoop. Beate wist dat haar schoonheid en haar naam haar eenige levenskapitaal vormden en nu dreigde haar naam zulk een gevaar. „Kijk! nu verkondigden 'de nieuwsbladen het al ons ongeluk onze schande 1" Zij was met loshangende haren naar tante Eddy ge vlogen. Het was kort voor de Kerstviering. De „jongens" waren met den trein van vier uur geko men en hadden de zusters bij het kappen overvallen. „Kalm, kalm wat kind, rust en bruispoeder. Je weet, ik kan geen opwinding verdragen. En wat je mij1 daar vertelt, weet ik al lang. D'us menageer je, Ati." „U kent het? Tante, u kent het? Dit dit pam flet? En u hebt er over gezwegen?" „Natuurlijk. In den papiermand heb i'k het ge gooid „Maar het schandaal! Daar zullen ze overal over spreken in Berlijn en in Potsdam t En ik vraag u, tante Eddy, als ik nu werkelijk de hoffeesten nog zal bijwonenZij zweeg plotseling toen zij zag dat tante Eddy afkeurend het hoofd schudde. „Of vindt u dat daar geen kwestie meer van is? Daardoor!" Zij sperde haar heel groote, blauwe oogen open, staarde haar tante al's wezenloos aan, toen wierp zij zich plot seling met een kreet van wanhoop op de chai-selongue, Er was niets wat gravin -Ozernin zoozeer haatte als „scènes". Zij sprak haar nichtje krachtig toe, Beate kwam toen weer hij1: uitgeput smeekte zij om vergeving. Maar haar heele toekomst zag zij nu som ber en grijs. De hoffeesten niet te mogen meemaken, geen bals, geen partijen meer hijwonen! Haar beide gekleede toiletten had zij op 't laatste oogenblik nog gered zou zij die dan niet dragen 1 Hoe zou haar leven nu voortaan zijn? Zou 'zij nu voor goed van alle levensgenot afstand moeten doen?" „Voor goed, voor eeuwig? Neen, AtL Er moet eenigen tijd overheen gaan. En de overeenkomst met de schuldeischers moet toch! eerst gesloten zijn. „Ze hebben alles publiek verkocht, niet waar? Wat kunnen ze ons nog meer ontnemen?" „Ze zouden beslag kunnen leggen op een gedeelte van papa's pensioen. Maar zoover wil hij het niet laten komen. Hij heeft hun vrijwillig hooger afbe talingen geboden dan zij langs gerechtelijken weg kunnen eisehen. Maak je nu verder klaar, Ati, het is dadelijk zes uur, daar komt de dominé voor de toe spraak. Wij moeten hem allen ontvangen. Dan moet je me helpen met het aanwijzen van de plaatsen. Meisjelief, nu heb je roode oogen van het schreien. Ik waarschuw je: je moet oppassen niet te schreien. Wie zulk een prachtig geschenk van den hemel ge kregen heeft als jij, heeft alle reden het leven vroo- lijk in te zien. 'e Morgens gymnastiseer je om een goede figuur te krijgen, 's middags eet je niet» om geen onderkin, te inrijgen, 's avonds huil je zoo lang tot je randen onder de oogen krijgt als een afgetobde weduwe met vijf kinderen." „Tante!" Verschrikt liep zij naar den spiegel'; „werkelijk?" „Je bent een kleine domoor." De gravin lachte en greep haar in het prachtige, zijdeachtige haar. „Kom hier, ik zal je helpen, dan gaat het wat gauwer." Zij hielp haar dikwijls een nieuw kapsel probeeren, het was een aesthetisch genet voor haar het goed onder houden haar te behandelen, eigenlijk het geheele zorgvuldig verpleegde, prachtige jonge meisje te ver zorgen. (Wordt vwrolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5