DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 42 Honderd en zentiende jaargang. 1914 DOIDERDAG 19 FEBRUARI. Herhalingsoefeningen. Het bioscoopkwaad. FEUILLETON. De ongekroonde Koning. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 11,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkeri] v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Militie. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, op grond van art. 30 in verband met art. 114 der Militiewet (Staatsblad 1912 No. 21) den onderstaande* hier wonenden verlofganger, om zich, ter bijwoning der herhalingsoefeningen, bij zijn korps te vervoegen als volgt: le compagnie Hospitaalsoldaten, lichting 1908, gar nizoen Amsterdam: 4 Mei 1914: JE AN PIERRE VAN ETJK. Den verlofganger wordt hierbij gewezen op da na volgende bepalingen: lo. dat de miliciens-verlofgangers die verblijf hou den in de plaats van opkomst, zich op den dag voor da opkomst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddag» bij hun korps moeten aanmelden); 2o. dat de miliciens-ver lof ganger a die verblijf hou den bintnen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddags bij bun korps aanwezig moeten zijn; 3o. dat de overige miliciens-verlofgangers zich bij hun koTps moeten aanmelden: voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op bet tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag, voor dia opkomst 'bepaald, met het eerst vertrekkende middlel van versneld vervoer langs de op de varvoerbewijzen aangegeven rou te naar da plaats van opkomst begeven, of, in dien bij' gebruikmaking van een later vertrek kend middel van versneld vervoer langs diezelf de route zulks mogelijk is, uiterlijk op het sub 2o. aangegeven tijdstip en voor zooveel zij bui ten het Rijk gevestigd zijn, vóór 4 uur namid dags. Voor zooveel de milicien door ziekte of om eene andere reden niet tot den werkelijken dienst kan overgaan, wordt hij verzocht daarvan vóór het tijd stip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secreta rie mededeeling te doen. De Burgemeester voornoemd^ G. REPPING. Alkmaar, 18 Februari 1914. (Ingezonden.)i Twee adressen met betrekking tot den bioscoop hebben nu den Gemeenteraad bereikt» Beide zijn ze van onderwijzers-vereenigingen. Het N. O. G. richtte verleden jaar bet verzoek aan den Raad om op de Begrooting gelden uit te trekken voor lessen met den bioscoop in school. De plaatselijke af deeling van den Bond v. N. O. zond deze week een adres met verzoek een onderzoek te doen instellen naar den omvang van het kinderbe- zoek aan den bioscoop en dit zoo noodiig te regelen en te beperken. Wanneer te eeniger tijd bet N. O. G. adres nader in behandeling komt, zal er misschien aanleiding en gelegenheid zijn er op te wijzen, hoezeer, gelijk ik 't eens kernachtig uitgedrukt zag, de aanschouwing bet (Nadruk verboden}. 16) Roman van PAUL OSKAR HöOKIR. Naar bet Duitsch. o Börries en Haunsheinz waren heel stil bij bet feest. E'enige weken geleden had Berries nog kunnen zeg gen: Kerstmis over een jaar ben je bij de dragonders van de garde. Nu zag bij een vreeselijk piotten-gar nizoen in bet verschiet, ergens in bet verre Oosten of Westen, waar bij met tien thaler toelage moest toe komen. De predikant sprak zeer hartelijk tot de drie kinderen, die vandaag niet met hun vader en zusters vereenigd konden zijn. Berries luisterde er evenmin naar als Beate. Hij bad den snit van het gezicht en ook de uitdrukking van zijn vader. Opvallend was de tegenstelling van de kleur van zijn baar, oogen en teint met bet blonde, blauwe en blanke van Beate en Haunsheinz. De donkere tinten maakten zijn ge zicht nog somberder en onvriendelijker. Geen syl labe antwoordde bij1 den predikant uit eigen bewe gingsl'echts op zijn directe vragen gaf bij' een mili tair kort antwoord: „Jawel, mijnheer de dominee 1 „Neen, mijnheer de dominee!" Hij1 was de onberis pelijke leerling van de militaire academie: eenzijdig, eergierig en hoogmoedig, maar pijnlijk correct in ui terlijke vormen. Haunsheinz was veel gevoeliger en meegaander. Zijn knuteselarijen lagen hem nader aan bet hart dan al bet soldaatje 9pelen. Hij1 bad ontzettend moeielijk figuurzaagwerk gemaakt. In de groote vacantie was hij' daar al mee begonnen, want de dhie zusters -moes ten allen een cadeautje van hem hebben. Ook Gwen doline kreeg vanavond in Nieuw-York haar feestge schenk. Het was een postzegeldoosje, hij! bad het onderwijs begint op te vreten, dat men zelfs den bi oscoop, als opperst aanschouwingsmiddel, in dienst van de school wensebt. Voorloopig echter is de kwes tie van bet bioscoopgevaar van veel grooter urgentie dan de vraag of de bioscoop waarde beeft voor de school. Er valt zoo bedroefd weinig goeds te zeggen van wat er in den bioscoop vertoond wordt. De natuuropnamen mogen stellig tot de onschade lijke films gerekend worden. Maar men overschatte het nut van deze „leerrijke" film niet. Vooreerst trekt het landschap met zoo'n spookachtige snelheid aan bet oog voorbij, dat de toeschouwer een even vluchtigen indruk krijgt als de reiziger in den ex press. M. i. verdienen goede illustraties, die rustig bekeken kunnen worden en gelegenheid tot opmer kingen geven, de voorkeur. En dan nog, hoe ver blij ven ook deze van de werkelijkheid af. De geluiden of de stilte, het licht, kortom de stemming van bet landschap, en die bepaalt voor een goed deel onzen indruk er van, kunnen ze niet weergeven. En ieder, die na een reisje kiekjes zag van de streek, waar bij doortrok, moet bet opgevallen zijn hoe zelden bij ver rast herkende. In het omgekeerde geval' is van her kennen bijna nooit sprake. De komische film, het genre: Rosali wil mager worden, Rigadin gaat trouwen, Max Linder, enz., is schijnbaar zoo onschuldig. Eb. toch moet er op den duur een slechte invloed van uitgaan voer kinderen. Bijna altijd worden de grof-komische effecten bereikt door bollen, gooien en smijten, ranselen, leel'ijke poet sen, die men elkaar speelt. Wanneer kinderen dat dikwijls zien, kan bet niet anders of bun zin voor ru we aardigheden en slechte grappen word't er door aangewakkerd. In de Union-B'ioscoap te Amsterdam werden verleden jaar Mei de kleinen bijl een kinder voorstelling o. a. vergast op een reeks uitgezochte streken van den tienjarigen Bébé. En toen deze ein delijk heel handig een brief, die hem niet naar den zin was, met een lijmstok uit de bus baalde en ver scheurde, ging een der jongens daar zoo in op, dat bij niet na kon laten tot de hem begeleidendedame te roepen: Mevrouw, dat doe ik ook eens! Intusschen, bet zij erkend, deze films zijn werkelijk onschuldig, vergeleken biji wat de z. g. hoofdnummers geven: bet drama, de griezelige Nick Carter-geschie denissen en dergelijke in beeld gebrachte prikkellec tuur. Met een aan bet roekelooze grenzende lichtzinnig heid permitteeren vele ouders bun kinderen deze ver derfelijke stukken te gaan zien. Geen bnnner zou dieven, roovers, valsche munters, moordenaars en dergelijk gespuis geweascht gezelschap achten voor zijn kinderen. In den bioscoop verkeeren deze er niet alleen mee, maar leven ze er met mee en worden ze ingewijd in tallooze geraffineerde boevenstreken, zoo goed als op de beste dievenschool. Niemand zal ontkennen dat er groot moreel gevaar schuilt in ontij dige kennisneming van allerlei slechte hartsto-onten. Tal van kortzichtige ouders laten niet temin toe, dat hun kinderen in den bioscoop pikante liefdesgeschiedenissen zien. Nu meene men niet, dat bier van overdrijving spra ke is, dat het gehalte der films over 't algemeen zoo slecht niet is. Over Alkmaar hebben we nog geen voldoende gegevens. Die zullen hopelijk spoedig ver zameld worden. Daar is echter Amsterdam. De beer Simon B. Stokvis, secretaris van het Co mité tot bestrijding van bet bioscoopkwaad aldaar, beeft een zeer belangrijk rapport gepubliceerd en baar gezonden als „staal zonder waarde." Het brie- venbakje dat Ingrid zeker op dat oogenblik voor papa uitpakte, was een klein kunstwerk. Dat bad de bur- gerleeraar ten minste beweerd. Tante Eddy dacht die jongen heeft aanleg voor kunstenaar; bij was een klein genie. Börries bad voor die talenten niet meer dan een verachtelijk lachje over. Hij vond ze een man onwaardig. D'at zijn broer in gymnastiek, zwem men en paardrijden een van de zwaksten van de bri gade was, stond stellig daarmede in verband. Het liefst zou Haunsheinz schilder geworden zijn. Dat durfde bij echter niet zeggen. Börries zou er hem zeker mee geplaagd hebben, ook in bet bijzijn van zijn kameraden en biji zou den spotnaam genie zeker nooit weer kwijt geraakt zijn. Het dienstpersoneel nam de geschenken mee en verliet het voorhuis achter den predikant, die nog verscheidene uitdeelingen moest bijwonen. De rent meester en zijn vrouw dineerden op Kerstmis en op den verjaardag van de gravin altijd op bet hoeren huis. Het was bet eenige wat nog was overgebleven van de aartsvaderlijke gewoonten. De nabijheid van Berlijn maakte een inniger verhouding tusschen me vrouw en haar onderhoorigen onmogelijk. Een klein riddergoed als Rotholz, dat in den loop der zorge- looze jaren eerst bet bosch, toen de pannebakkerij had moeten afstaan, bracht nog geen twee procent op an kon geen goede loonen betalen. Zoo was er vaak behoefte aan dienstpersoneel, en zeer dikwijls veran dering en ook op rentmeester en administrateur kon men niet vast rekenen. Men zou juist met den avondmaaltijd beginnen de traditioneele karpers met bier en gestampt maan zaad toen de brievenbesteller de laatste post bracht. Et was een aangeteekeu.de brief voor Beate uit Nieuw-York. „Van Gwendoline?" De broers kwamen vol belangstelMg nader. „Wel, wat een massa postzegels! Kijk eens!" riep Börries, terwijl Beate het ontvangbewijs toekende. „Het is dubbele port", zei Beate. hieruit blijkt, dat van de 840 films, die bij en zijn me de-onderzoekers in 29 bioscoop-theaters tijdens een Woensdag- en Zaterdagmiddag-voorstelling zagen, meer dan de helft verderfelijk geacht werden, meer dan de helft verderfelijk geacht werd. plaatsen deze cijfers zooveel gunstiger zouden zijn, vooral niet waar dezelfde films meestal op verschil lende plaatsan vertoond worden. 't Bovengenoemde rapport bevat nog meer cijfers die te denken geven. Bij een onderzoek op de scholen bleek, dat van de ongeveer 30.000 ondervraagde kin deren 68 pet. den bioscoop bezocht en daarvan 1/8 ge regeld (minstens ééns per week), da rest zoo nu en dan. Bijna V4 bezocht de voorstellingen 's avonds. Merkwaardig is ook, dat vele onderwijzers na on derzoek als oordeel der kinderen gaven: Drama's fijn, rest niet veel bijzonders. De Amsterdamsche ambtenaar der Kinderwetten gaf in een gesprek met den beer Stokvis als zijn vas te overtuiging te kennen, dat 70 pet. van de ruim 500 der onder zijn toezicht gestelde jongens tot ste len gekomen waren om zich geld te verschaffen voor bioscoopbezoek. D'e bioscoop is in trek, overal en ook hier. Naar me bleek bezocht b. v. in de laatste Kerstvacantie meer dan de helft mijner klas een of meermalen den bioscoop. Een van mijn leerlingen, die regelmatig naar den bioscoop gaat, maakte verleden jaar met zijn ouderen broer per fiets een uitstapje naar Am sterdam. Zij waren er stellig nog niet vaak geweest en in plaats van nu de stad te gaan bekijken, kropen ze bij heerlijk zomerweer dadelijk in den bioscoop. Ie der kunnen soortgelijke staaltjes uit zijn omgeving bekend zijn. En nu beeft Alkmaar z'n derde vaste bioscoop-the ater gekregen. Alle drie zullen ze door lage prijzen en „uitgezochte" filmis zooveel mogelijk publiek trachten te trekken. Een stelt de entrée der kinder voorstellingen reeds op 8 cent. Moet bet bioscoopgevaar bier even verschrikkelijke afmetingen aannemen als in Amsterdam? We hopen van niet en meenen te mogen verwach ten, dat gemeentelijke autoriteiten deze zaak van ge noeg en dringend belang zul'len achten om baar spoe dig onder oogen te zien en tijdig maatregelen te tref fen. En laten de ouders bedenken, dat er voor hun kin deren zeer weinig goeds te leeren valt in den bios coop, dat er voor hen veel kans op moreel nadeel, geene op verstandelijke ontwikkeling bestaat, inte gendeel het passief „ondergaan" der film, die slechts kijken naar voor zich zel'f sprekende handelingen vergt, veeleer geestelijke traagheid bevordert. Waarlijk, een vrije middag ia beter in de heerlijke omstreken, een avond beter met een goed boek be steed. B. [Hoewel wij niet in alle opzichten met bovenstaan de actueele beschouwingen kunnen meegaan en met name gunstiger dan de inzender denken over hetgeen de bioscoop voor kinderen kan zijn, en o. L zou kunnen worden, indien er samenwerking bestond tus- sehen bioscoop-ondernemers en paedagogen meef- nen wij geen bezwaar te moeten maken tegen het ver zoek om bet artikel aan bet hoofd van het blad te plaatsen. Red. Alkm. Gt.]. EERSTE KAMER. Bij de voortgezette algemeene beschouwingen o<ver „Dubbel? Neen. Vijfmaal, zesmaal. Kijk eens, voor elke twintig -gram buitenland&ehe port." „Met de Duitisohe post zou bet goedkooper ge weest zijn", zei tante Eddy. Beate lachte. „Wat kunnen Gwendoline een paar mark port schelen. Mr. Walker beeft haar toch v-oo-r baar vertrek een biljet van duizend mark gezonden." „Daar beeft ze toch de reis van moeten betalen?" vroeg Haunsheinz. „Neen,beelemaal niet. Op de HamburgAmerika- lijn was alles al voor baar klaar. Verbeeld ja." „Prachtig 1" Börries zuchtte. Het gelakte couvert bevatte een brief van zestien zij'djes aan Beate en nog vijf kortere briefjes: voor papa, voor tante Etidy, voor Ingrid, voor Börries en Haunsheinz. „Zij weet niet, schrijft ze, waar wijl bet feest door brengen", las Beate. „Iw moet alles verdoelen. Nu, dat gaat gemakkelijk.Wij; hebben baar toch wel geschreven, tante Eddy, dat Ingrid met papa naar Wiesbaden is, is 't niet?" „Zeker, met de Duitsche post", zei Börries, „dan krijgt zij den brief pas vandaag." Haunsheinz had zijn briefje open gedaan en barstte in luid gejuich uit. Er was een fonkelnieuw biljet van honderd mark in gesloten. In een oogwenk bad Börries zijn- briefje openge scheurd. Hier dezelfde verrassing. Nu doorzocht ook Beate baar vier blaadjes. En jawel, in het derde blaadje hetzelfde blauwe biljet. „Wat een zegen 1" zei de gravin. Haar briefje bevatte natuurlijk niet zulk een verrassing. Zij staande de weinige hartelijke regels van Gwendoline en drong er toen op aan, aan tafel te gaan. De gong bad reeds tweemaal het signaal gegeven. Op de wandeling naar de eetzaal tra-ch)tte ieder noig -geen woordje uit Gwendoline's briefje te lezen, Hoe kwam het meisje er bij'? Had zij- het geld -dat zij niet gebruikt bad, dan niet aan Mr. Walker terug moeten geven? Met gloeiende gezichten kwamen zij aan tafel. Honderd mar-k honderd mark! Wat kon d-e staatsbegrooting 1914 vroeg de beer van Kol (S. D. A. P.) in verband met den weinig bemoedigen den stand der financiën of geen staatsmonopolie kan worden ingevoerd, voor de tabak b.v. Ook spreker waarschuwde de Kamer zich niet tegen -den volkswil met betrekking tot bet algemeen kiesrecht te verzet ten. De heer Van Houten (U.-L.)- verdedigde mi nister Treub tegen de bestrijding van den beer Re- gout. Spr. hoopte dat slechts losse bedreigingen ge uit zijn. De beer De Voa van Steenwijk (O.-H.) achtte dit kabinet' -minder bedenkelijk dan een mi nisterie-Bos met socialistische ministers. Spr. is tegen een verbooging van de successierech ten in de rechte lijn en verdedigde bet tarief. Minister Oort van der Linden beant woordde de verschillende sprekers» Hij ontkende, dat gebleken is, dat de meerderheid' der kiezers rechts is. Het ministerie gevoelt zi-eb wel lo® van de partij en, doch niet van de meerderheid der Tweede Kamer. De minister betoogde, dat bet algemeen kiesrecht in overeenstemming is met den volkswil en bestreed daarna den beer Regout met betrekking tot bet ont- werp-Treub. Spr. toont aan, dat onjuist is de opvatting van den beer Regout, dat bet misbruik -met de wet koren -op den molen was van den tegenwoordigen minister van landbouw. Uitvoerig verdedigde spr. het optreden van den minister. Wat bet staatspensioen betreft, merkte spr. op, dat de volkswil bier niet zoo -sterk sprak als voor alge meen kiesrecht, bet hoofdpunt voor deze regeering. W-el hebben de kiezers een meerderheid! in de Tweede Kamer gebracht, die voorstander i® van staatspensi oen. Geforceerde bezuiniging op de defensieuitgaven mag niet plaats hebben. Minister Bertling beantwoordde de opmer kingen over de financiën gemaakt» Hij zei o.m., dat de regeering overtuigd is van de noodzakelijkheid tot vervorming van het belasting-gebied der gemeenten. De ontwerpen der vorige regeering zullen aan een herziening onderworpen worden. Het bedrag, dat de gemeenten voor de o-pcenten-inning aan het rijk beta len, is gering. Intusschen wil spr., als zulks mogelijk is, een hoffelijke houding tegenover de gemeenten in overweging nemen. 't Is minister's bedoeling de meerdere belasting uiet alleen uit de directe, maar ook uit de indirecte belastingen te beffen. Spr. staat in 't algemeen niet vijandig tegenover staatsmonopolies. Er zijn echter groote bezwaren aan verbonden. De beer Regout betreurde, dat minister Treub bij de algemeene beschouwingen niet bet woord zal voeren en vroeg hem dit alsnog te doen. NED. ODFFICEEREN NAAR ALBANTë. Bij Kon. besluit van 18 dezer is, met ingang van 24 dezer: a. aan den kapitein P. M. Sluys, van den ge- neralen staf, toegevoegd aan den commandant der Nieuwe Hollandscbe Waterlinie; aan de kapiteins J. E. Snellen van Vollenhoven en H. J. L Kroon, res pectievelijk van het 12de en het 13de regiment infan terie; aan de kapiteins W. de Waal en H. J. Ver buist, onderscheidenlijk van bet 1ste en het éde regi ment veld-artillerie; aan d-en ritmeester L. Roelfse- ma, adjudant van het 2de regiment huzaren; aan de eerste-hiitenants J. H. Sar, van bet 9de regiment in fanterie; zoomede J. Doorman, J. Fabiu-s en O. de Jong, on- men daar al niet voor koopen! Beate bad den brief voor Ingrid tusschen de vingers betast. Het voelde warempel aan, of er ook iets tusschen bet dunne pa pier zat. Wat voor dwaasbeden zou Ingrid er mee uithalen? Ze kocht misschien voor twintig mark pralines. Wat wil zeggen: twee pond liet zij morgen dadelijk voor zichzelf van Sairotti ko-men. Haunsheinz droomde van een flinke klomp klei en echte boet&eer- boutjes om een-s een boetseerwerk te probeeren. Met Gwendoline had bij dikwijls voor de „Andante" gestaan en de schoonheid van de ernstige gestalte be wonderd. Als hem ooit in zijn leven zo-o iets geluk te! Bömes trok aan zijn kleine snorretje. Hij dacht over zoo iets als een heimelijk bezoek in burgerklee- ren aan bet theater „Metropoli". Aan .tafel werd natuurlijk over niets andere gespro ken dan over bet sprookjesachtige geluk dat Gwendo line ten deel gevallen was. Zij gunden bet baar al len, zeker. Maar dit eene kon tante Eddy toch niet ontveinzen: als bet lot Beate ten deel gevallen was - die zou daar ginds to-cb beel wat meer opgang ge maakt bebben dan bet Gwendoline ooit zou -geluk ken. Gwendoline was een best kind maar veel te bescheiden, te kiescb, te sentimenteel. Trouwens, dat bewezen haar brieven ook. Toen zij eindelijk beel alleen waren en in de hall op de leeren divan hadden plaats genomen, die tus schen bet harmonium en de trap stond en bij het le ven van den graaf getuige was geweest van menige kolossale bowl, konden ze rustig lezen. Beate las hier en daar een passage voor. Gwendoline bad den brief met lange tus-schenpo-ozen geschreven. Het gedeelte dat handelde over -de reis tot Cherbourg, sloeg Beate eerst over. De kennismaking met mr. Walker interesseerde baar veel meer.. Tante Elddy wou graag den geheejen brief in zijn vollen samen hang lezen. Het schrift van Gwendoline was haar een gruwel; daarom moest Haunsheinz hem voorle zen. (Woedt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1