UTT EGMOND AAN- ZEE. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Kunsten en Wetenschappen. derscheidenlijk van het l«te, het lete en het 2de regi ment) veldartillerie; machtiging verleend om tijdelijk in Albaneesohen krijgsdienst te treden, met dien ver stande, dat zij binnen den tijd van drie jaren tot den dienst bij de landmacht terugkeerem; b. aan de onder a genoemde officieren tijdelijk een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, Gemengd nieuws. KAZERNEBRAND TE HAARLEM. De officieel© mededeelingen bevestigen, dat.op twee verschillende plaatsen brand uitbrak. Het onderzoek naar de oorzaken q.q. vermoedelijken 'dader werd reeds in den vroegen morgen van Zondag begonnen. Het heeft echter tot Dinsdagmiddag geen enkel resultaat opgeleverd. Ingevolge plaats gehad hebbende besprekingen met den kolonel-inspecteur van het wapen der koninklijke marechaussee, daartoe op last van dan minister van oorlog uit Den Haag overgekomen, wordt het verdere onderzoek reeds sinds Dinsdag n.m. gevoerd door de marechaussee, in samenwerking met den officier van justitie te Haarlem. Alle geruchten betreffende het vinden van lucifers, ter plaatse waar de brand zou zijn uitgebroken en van fleschjes met wapenoEe enz., zijn van allen grond ontbloot. INBRAKEN. Te Gorimchem worden op 't ooganblik da Onafhan kelijkheidsfeesten gevierd. Gisteravond, tijdens de feestvreugde, hebben eenige inbraken plaats gehad: bij den heer Doeland en biji den heer Van Wijk, chef dar firma De Vries Ro'bbé. Bij den beer Van Wijk is al het goud en zilver en ongeveer 100 ontvreemd, bij D. huishoudgeld. Verder is er, meldt do N. R. Oh, nog ingebroken (onder kerktijd1) bij den heer Van Wijk, horlogemaker (vermist wordt daar een waard© van 800) en bij dan beer Eykmans, waar ongeveer 000 ontvreemd is. HET HOEOBTJZEEiVERBOND. Hare Majesteit de Koningin en Hare Majesteit de Koningin Moeder hebben elk eer. bedrag beschikbaar gesteld voor het Hoefijzerverbond als bijdrage ten be hoeve van en als blijk van belangstelling in het stre ven van genoemd verbond. In meer dan 200 plaatsen zijn of worden reeds sub comité'® opgericht. STEUN AAN WEKKLOOZE DIAMANTBEWER KERS. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gister avond met 28 tegen 17 stemmen verworpen het voor- «tel-De Miranda c. s. om 60.000 uit te trekken ten behoeve van de werklooze diamantbewerkers. Voor tot de eindstemming werd overgegaan was met 21 tegen 19 stemmen een amendement-Klaas de Vries verworpen, dat het voorstel-De Miranda aldus gewijzigd wemsebte te zien, dat ten hoogste 60.000 zou worden uitgekeerd en die uitkearing onmiddellijk zou ophouden, zoodra de betrokken diamantbewer- kers-vereenigingen bij hef gemeentelijk werkloozen- fonda zijn aangesloten. HET SPOORWEGONGELUK BIJ BETTEN. Een medewerker van de TeL had1 een onderhond met een hooggeplaatst spoorwegambtenaar omtrent het spoorwegongeval biji Beilen. Hïji zei, dat het on derzoek heeft uitgemaakt, dat het ongeluk zijn oor zaak vindt in> den ouden wissel voor de brug over het Oranjekanaal. Het voorste deel van den Groningschen trein is goed over dien wissel1 dia met een Clausslat geslo ten was heengegaan. Daarna is door „vermoeid-) heid" van het ijzer de wissel opengereden, waardoor de wisselstang bezweken is en in vier stukken brak. De derde wagen van achteren, waarin verschillende personen den dood vonden, liep, doordat de wissel opengereden was op hef zijspoor, doch daar de wissel zich weer sloot, liepen de twee volgende wagens, dat waren de laatste wagens, recht door op hef goede spoor. Hef gevolg wa®, dat de op Eet zijspoor geloopen wagen, door het trekken en stoofen van de twee ach terste wagens ten slotte omviel met het bekende treu rige gevolg. UTT FORMEREND. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad werden 797 geldige stem men uitgebracht. Gekozen werd de heer B. W. H. Wiebols, lib. met 473 stemmen. Op den heer G. W. Koerman, kath., werden 324 stemmen uitgebracht. Aan de middelbare Technische school voor de bouwkunde te Utrecht is het burger-bouwkundig di ploma uitgereikt aan den heer TL Schrooder, van Hensbroek. UIT OUDErNTEDORP. Woensdagavond gaf het fanfarecorps „Crescendo-" alhier in het lokaal van den heer T. de Jong onder leiding van den heer P. Pranger voor een flink be zette zaal een concert, dat in aile opzichten goed slaagde. De 8 nummers die 'het programma bevatte, werden prachtig ten gehoore gebracht. 0et geheel werd af gewisseld door voordrachten van de heeren IJ. Kaan en K. van Dijk te Noordscharwoude en A. Mijt® al hier, die daarmede ook groot succes hadden; het ap plaus dat hen ten deel viel was wel verdiend. Het was een mooie uitvoering. Een gezellig bal was het slot. UIT HENSBROEK. Het laatste bedrijf van een tweedaagschen biljart- match tusschen de heeren W. Stroomer, S. de Heer, D. de Waal, J. Schermerhorn, D. Schermerhorn, J. Groot uit Rustenburg en de heeren S. Schrooder, J. Hagenaar, D. Wit, A. Gunder, A. Schrooder en J*. Fok uit Hensbroek, welke wedstrijd den 6den Febru ari te Rustenburg werd begonnen, is gister'bij den heer Gunder alhier aangevangen en geëindigd. De stand van de vorige maal was: Rustenburg 790 en Hensbroeb 717 punten. Nu werden weer 0 ronden gespeeld met de uitslag dat de spelers uit H. te za- men 750 punten maakten en die uit R. 742. De uitslag van den geheelen match is dus: 'Hens- broek 1473 en Rustenburg totaal 1632 punten, zoodat R. dezen strijd heeft gewonnen met een verschil van slechts 69 punten. UTT WINKEL De heer H. G. Groenhof, hoofd der o. 1. school te Lopikerkapel heeft zijn benoeming tot hoofd der school voor 1. en m. u. 1. o. alhier, aangenomen. UIT ZUTDLSCHAJR/WOUDE. Door de afd, der S. D. A. P. werd gisteravond een openbare vergadering gehouden met den heer Gerhard als spreker, die de moeilijkheden, waarmee een grondwetsherziening tot stand komt naging in verband met de huidige politieke constellatie. Hij critiseerde het ontwerp-Treub. Daarna zette spr. uiteen, waarom de sociaal-democratie geen minister portefeuilles konden aanvaarden. Er was geen debat. Naar wij vernemen zal de bekende Van Speykatoren aan den dienst worden onttrokken. Met ingang van 1 April zal het licht worden ge doofd en de toren alleen dienst doen al® seininrich- Ung voor de Marine. UIT WIJDENKS. De afd. WijdeneeOostarleek van het Witte Kruis, de beide Nutsvereenigingen, de liberale kiesvereeni- ging en de afd. der D. A. P. hebben zich in begin sel voor Plaatselijke keuze verklaard. Het Comité bestaat uit de heeren A. Luyt, F. Veerman, Da. de Ja ger Meerenbroek, P. Singer, J. H. Ëteggerda en A. Beams terboer. Er is besloten zich aan te sluiten biji de federatie W es t- Friesland. UIT GROOTSOHERMER. Da Coöp. Boerenleenbank alhier hield, aldus wordt ona gemeld, onder voorzitterschap van den directeur, den heer O. Bakker, hare jaarvergadering. Tegen woordig waren 68 van de 96 leden. Blijkens 't ver slag over 't afgeloopen jaar blijft da instelling voort durend in bloei toenemen, en ia onlangs door 't be stuur, na ingewonnen deskundig advies, 't besluit ge nomen om ook personen niet woonachtig binnen den in de statuten omschreven kring, als lid aan te ne men, met inachtneming van enkele bepalingen. Een lid werd geroijeerd. Blijkens dit verslag bedraagt de winst 166.84y2, gevoegd bij 't reservefonds, wordt dit 916.83V2. In omloop waren 140 spaarboekjes, waarop een tegoed van 41708.59^, aan spaargelden was ontvangen 42233.28^8 en terugbetaald 36036.60. Aan voorschotten was verstrekt 8030, terugbetaald 7172.60, terwijl 81 Dec. uitstond 22066.50 verdeeld over 67 posten. In lioopende re kening was ontvangen 68438.47^ uitgegeven 65346.2öy2; 't te goed bijl de Centrale Bank bedroeg 4050.03 en de totale ontvangst volgens 't dagboek 145434.3L De aftredende leden van 't bestuur en den Raad van Toezicht, resp. de heeren A. Wiedijk en M. Koo- ger werden bij acclamatie herkozen; evenzoo de 'kas sier; diens salaris werd met 25 verhoogd en ge bracht op 150. Goedgekeurd werd 't voorstel van 't bestuur om de rente van spaargelden van 3% op 4 te brengen, te berekenen nu niet bij den dag, maar bij de halve maand en de rente voor voorschotten te brengen van 4% op 4*/< In loopende rekening wordt 't dus 4 voor crediet en 4*/« voor debet met 1/8 pro visie, zonder meer. Bij de rondvraag werd nog de wenschelijkheid be sproken om de boete voor 't verzuimen der Alg. Ver gadering op 0.60 te stellen; dit voorstel vond echter geen bijval'; hierna volgde 'sluiting op de gebruikelij ke wijze. KORTE BERICHTEN. De heer Fr. Lieftinck heeft gisteren veel telegram men en bloemstukken ter gelukwensching ontvan gen. De onder-minister van buitenlandsche zaken ver klaarde gisteren in het Etogelsche lagerhuis, dat de derde vredesconferentie onmogelijk in 1016 te 'e-Gra- venhage kan bijeenkomen. Met de dagmailboot werden, meldt het Hbld., Dinsdag te Vlissingen niet minder dan 1200 zakken Amerikaansche post medegebracht, die in zes postrij- tuigen met den Berlijnschen mailtrein werden ver voerd. Het O. M. bij de Roermondsehe rechtbank edsch- te gisteren 3 maanden gevangenisstraf tegen den ga- meenteveldwachter te Blerick wegens verduistering van gelden ten nadeele van de vereeniging Weduwen- zorg aldaar, waarvan hij1 penningmeester was. Naar uit Zundert aan het „D. v. N. Br." gemeld wordt staat de Boerenleenbank aldaar geheel buiten de eigenlijke zaak Buijs en is de omvang der verduisi- teringen niet zoo groot als in den beginne vermoed werd. De raad van Velsen heeft het aan de Staten- Generaal te zenden adres vastgesteld, dat het verzoek inhoudt de lasten der Ouderdomsrente niet ten deele voor rekening der gemeenten te brengen. Te Haarlem i», meldt da N. R. Grti, een oud heer binnen veertien dagen door afzetters een som van 1400 afhandig gemaakt. Eerst eisehten zij 200, toen 300 en zoo ging hei door. Ten slotte heeft de man de zaak in handen gegeven van de poli tie. Jhr. Schimimelpenminck, Kamerlid voor Ede, is weer tot da chr. historische Kamerclub toegetreden. N O ORD-HOHLANDSCHE' BOND TOT VEREDE LING EN BESCHERMING VAN DEN TREK HOND. De afd. Alkmaar van bovengenoemden Bond hield Dinsdagavond een niet druk bezochte openb. vergade ring in de Turnzaal der Harmonie, waarin als spre kers optraden de heer G. N. H van Riesen en Jb. Brands Fzn. De heer Brands betreurde in zijn openingswoord de slechte opkomst en wees er op, dat al lijkt het soms, dat men geen resultaat zal krijgen met het streven in het belang van den trekhond, dit toch wel het geval is. Het ras van den trekhond is in de laatste vijf jaar zeker vooruitgegaan. In Noordl-Holland heeft men reeds een prima hond. De import uit België heeft zeer bijgedragen tot verbetering van het ras, vooral in Zuid-Limburg. Friesland gaat met reuzenschreden vooruit, er zijn daar bekwame kynologem. Het woord was daarna aan den heer van Riesen, die na een geschiedkundig overzicht over het voorko men en de gedragingen van de honden er op wees, dat twee jaar geleden te Amsterdam een anti-trekhonden- vereeniging werd opgericht door menschen van den eersten stand. Het streven van die vereeniging wordt, zei spr., wel ©enigszins een parodie, nu de regeering zelf gebruik maakt van trekhonden. Laat de regee ring toezien, dat de hond goed wordt behandeld, des noods bij slechte behandeling wordt onteigend. Spr. achtte rijkssubsidie aan hondenvereenigingen noodig. Spr. wees er op, dat de N. H Bond, welke maar 50 ct. contributie van zijn leden heft, niet kan doen, wat hij zoo gaarne wil. De middelen ontbreken. Elke actie gaat langzaam, zei spr., in 1896 is men reeds begonnen met te ageeren tegen het coupeeren van de staarten van paarden en nu zal de zaak door de regeering worden ter hand genomen. Spr. zeidie, dat de afd. Alkmaar gaarne een vraag baak wil blijven en hoopte, dat ze veel zal 'kunnen doen, opdat kan worden getuigd: Van Alkmaar be gint de victorie 1 De heer Brands deed daarna aan de hand van vele lichtbeelden tal van mededeelingen en maakte vele opmerkingen, waaruit zijn groote liefde voor en ken nis omtrent den hond sprak. We kregen o. m. afbeeldingen te zien van honden, welke 6 i 700 jaar voor Christus, in Assyrië leefden, afbeeldingen welke in het Britsch museum bewaard worden. Aan verschillende honden werden dikwerf voorkomende gebreken gedemonstreerd; naar buiten gedraaide elleboog, platvoeten, St. Huberbsklauw enz. Weinig dieren hebben een volmaakten voet, de echte kattevoet is zoo gewemscht biji den hond. Niet® is slechter voor den hond dan liggen aan den ketting, vooral wanneer hiji jong ie; een trekhond moet kortharig zijn, Duitsche doggen worden ook wel gebruikt voor trekkracht, maar ze zijn dan vlug af. De trekhondenwet wordt in onze gemeente bijzon der slecht gehandhaafd, vooral voor honden, die on der den kar loopen. De heer Brands toonde verschillende slechte be spanningen, er behooren steun seis aan de rijtuigen te zijn voor staande en Eggende honden. Voor den trekhond is noodig, dat de staart er af is, het kruis wordt dan breeder en meer gevuld. Verschillende honden, aangekocht door den anti- trekhondenbond kwamen op het witte doek, zieHge exemplaren, maar ook mooie, krachtige beesten w. o. uit den Kennel van Laagland, waaromtrent de heer Brands bijzonderheden mededeelde. Noig kregen we te zien de goed gedresseerde honden, die voor de mi trailleuses bij het leger worden gebruikt, terwijl de interessante lichtbeeldenreaka besloten werd met een serie Belgische honden. Nadat de heer van Riesen had opgewekt tot het vormen van afdeedingan in de heele provincie, tenein de met meier kracht bij de regeering te kunnen aan dringen, sloot de beer Brands de bijeenkomst met dank aan de aanwezigen, die een aandachtig gehoor vormden. VOETBAL. Men verzoekt ons te melden, dat de beer W. Raucb Gzn., scheidsrechter le kl. N. V» B. a. st. Zaterdag avond op initiatief van de Aikm. Voetbal- en Cricket club „Alcmaria Victrix" in de Toelast een lezing zal houden over „De spelregels van het VoetbalspaL" Bij den secretaris, den heer W. J. de Lange zijn introducties tot een beperkt aantal te verkrijgen. AANBESTEDING. Bij de Maandag gehouden aanbesteding voor het verbouwen van perceel 100 en 102 aan het Verdrom- kenoord voor rekening van den heer .Lobman Renckens, onder «rchitecteuur van den heer O. J. Ooms, waren 10 biljetten ingekomen. Ingeschreven werd als volgt: P. Meijer, Alkmaar 7145, J. Koster 7145, F. H. Ringers en Zoon 7070, E. Wal» 6900, J. Dorre- geest 6868, W. Vasbinder 6300, N. v. d. Idsert 6895, J. Apeldoorn 5545, H. Louw 5213, Jb. Verstraeten 3650. Het werk i® aan den laagsten inschrijver gegund. Voor het glas- en verf werk werd ingeschreven door J. Boog 1475, J. F. Wigman f 1390, B. A. van Geenhuysen 1090. Gegund aan den heer van Geenhuysen. LEVERANTIES. STADHUIS. In het verslag van de toespraak door den burge meester gehouden in de nieuwe raadszaal staat, dat de heer Kallansee het steenhouwers werk uitvoerde. Naar ons gemeld wordt, heeft de heer Kallansse aan da uitvoering dezer werken geen deel genomen; het hardsteen graniet en de verschillende soorten zandsteenwerken, alsmede de schouw op de burge meesterskamer zijn uitgevoerd door den heer J. B. L. Simon; de marmeren vloeren aüeea zijn door de fir ma W. E. Stoel geleverd. EEN FEEST VERGADERING. Men schrijft ons: De Plaatselijke Vereeniging Vergunning Alkmaar vierde Dinsdagavond ten lokale van den heer Mooy, dat keurig versierd was, een recht gezellig feest. De voorzitter der vereeniging, den heer O. Peper kamp, sprak in kernachtige bewoordingen de vergade ring toe, zette uiteen hoe de Plaatselijke Vereeniging werkt, besprak het groote nut voor den Vergunning houder om Ed te worden der vereeniging. Hij gaf daarna het woord aan den heer Zuurbier, voorzitter der feestcommissie, die de zware taak van ceremoniemeester aanvaardde en hoopte dat hij de medewerking van het geheele gezelschap kreeg oim eens prettig en gezeEig feest te vieren. Daarna kreeg de vice-voorzitter, de heer Bos het woord, die in welgekozen woorden den president toesprak en me dedeelde, dat genoemde heer de rechte man was op de rechte plaats, dat hiji van 't Best. en de leden aEe ach ting geniet, waarna spr. hem namens het Bestuur een keurig welgelijkend portret met lijst aanbood en de hoop uitsprak, dat de pres. nog vele jaren voor 't wel zijn der vereeniging moge werkzaam zijn. Dnder een daverend applaUs van het geheele gezelschap aan vaardde de pres. het cadeau en was getroffen door de hartelijke woorden hem toegesproken. Hiji dankte den heer Bos en het Bestuur voor de groote verrassing hem bereid en gaf de ver zekering dat hij nu met nieuwen moed, met kracht en macht de belangen der vereeniging zal voorstaam. Toen volgde de afwerking van het feestp/ogram door het duo Zwartvecrver van Amsterdam, dat op voortreffelijke wijze het gezeele gezelschap, circa 180 personen, Eet schateren van 't lachen. Zeer zeker komt ook wel een woord van lof toe aan het orkest van den heer W. J. Grefeld voor de uitstekende bege leiding. Toen volgde voor menigeen nog een aardige verrassing door een Roze-galop, waaraan ook grijzen verbonden waren en het was dan ock geen wonder, dat den heer Bos dank bracht aan de feestcommissie, b.1. de heeren Zuurbier, v. Willige en Nettebreijers voor de moeite en zorgen welke zij er aan hadden be steed om dezen avond zoo gezeEig mogelijk door te kunnen brengen. Daarna nog menig dansje door het jonge geslacht gemaakt en ieder ging voldaan naar huis met de ge dachte: ik hoop dat in 1915 maar weer de Plaatselijke Vereeniging Vergunning een feestavond geeft. Laatste Berichten. VRIJGESPROKEN. ARNHEM, 15 Februari. Het Gerechtshof heeft heden het arrest gewezen in de strafzaak tegen N. S. R., oud-burgemeester van Doornspijk, die door de rechtbank te ZwoHe wegens het gebruik maken van een valsch geschrift werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Dit vonnis werd vernietigd en bekL vrijgesproken. BELGIë. De geneesheeren verklaarden dat de toestand van den Koning voortdurend zeer bevredi gend is. In een uiterst rumoerige zitting heeft de Kamer de geheel onderwijswet in tweed© lezing aan genomen met 08 stemmen der katholieken. De liberalen en socialisten hadden voor de stem ming de zaal verlaten. Met rechts tegen links werd het standpunt der regeering inzake den taalstrijd goedgekeurd da vurige oppositie heeft niet moigen baten. ALBANIë. De prinses van Wied, de toekomstige vorstin, maakt allerlei plannen welke ten dod hebben de vrouwelijke bevolking de voordeelan der bescha ving deelachtig te doen worden. Eenige denkbeelden moet de prinses reeds hebben uitgewerkt en zij is voornemens met de uitvoering daarvan onmiddellijk na haar aankomst te beginnen. JAPAN. Het onderzoek naar het vLootschandaal wordt in aEe richtingen met kracht voortgezet. Tal van getuigen, onder wie vele hoofdofficieren zijn ge hoord. Over het geheele land zijn huiszoekingen ge daan. De oppositie heeft een adres aan, de kroon ge richt, waarin, de regeering en met name de minister president en de minister van marine worden, aange- vaEen. De keizer blijft hun echter zijn voHe vertrou wen schenken. KORTE BERICHTEN. In de militaire gevangenis te Toulouse brak muiterij uit. Vijf gevangenen verschansten zich in de slaapzaal, waar ziji zich negen uur lang, terwijl zij de internationale zongen, Eeten belegeren. Bij' WeEfleet (Massachusetts)] heeft een ItaB- aansche bark schipbreuk geleden. 5 man, waar onder de kapitein, verdronken. In Dantzig zijn twee groote korenpakhuizen door brand vernield. De schade bedraagt 300.000. Twee treinen kwamen in de nabijheid van Springfield (Missouri), in botsing. 68 personen werden min of meer zwaar gekwetst. De politie van Warschau heeft verboden, dat in dansscholen de T ango onderwezen wordt. Een zelfde verbod is uitgevaardigd te Lodz. De kroonprins van Griekenland en prinr ses Elizabeth van Roemenië zullen zich in AprE offi ciéél verloven en eind April in het huwelijk treden. BfUITENLANDSOH WEERBERICHT. Engeland en Schotland hebben wederom tijdelijke opklaring, Ierland valt opnieuw regen en steeg de temperatuur merkbaar. In Noord-Skandinavië is het helder vriezend weer, Zuid-Skamdinavië heeft overal betrokken lucht met regen in het Westen en sneeuw in het Oosten. Ook in Duitschland is de lucht meest betrokken en viel overal in het Westen regen. In Frankrijk is slechts hier en daar da bewol king tijdelijk afgenomen, vooral in het Westen blijft het zacht weer met kans op regen. Langs de Kanaal- en Noordzeekust beginnen weer krachtige Zuidwes ten winden te waaien. BILDERDUK. Veertig. Toioneelspel in vier bedrijven, van Willem Sehürmann, Op een „groote vergadering" van BEderdijk heeft de Harmonie-zaal gewoonlijk iets feestelijks. Aiiea draagt het kenmerk, dat de bezoekers en -eters, onder wie veel sierlijk uitgedoste jongedames, zijn opgegaan in de verwachting van een vroolijken avond te zuEen helbben. Die „groote vergadering" is een stuk traditie. BEderdijk voelde zich in het verleden aangetrokken tot blijspelen en kluchten en de aanwezigen in da zaal stelden het op prijs, wanneer ze in de gelegenheid werden gesteld eens hartelijk te lachen. In den laat- sten tijd is daarin een kentering gekomen. Men heeft het oog geslagen op stukken, waar je iets aan hebt, waarvan de inhoud niet vervEegt met da snel heid van het gesproken woord uit een klucht. In de plaats van het vroolijke blijspel kwam het tooneel- spel. En gebleken is, dat ook de vertolking van een ernstiger stuk waardeering kon vinden. Mits echter da inhoud van het stuk naar den smaak van het pu bliek en overeenkomstig de krachten van „BEder dijk" gekozen was. "Wij meenen, dat de keuze van „Veertig" aan geen der twee voorwaarden voldoet. Hoe frisch de dialoog soms moge zijn, welke aardige en rake opmerkingen er over de gewone dingen van het dagelijksche leven mogen worden gemaakt, over het geheel is het stuk veel te gerekt. De titel zou in plaats van 40 wel 41 kunnen luiden het gaat alles zoo op z'n elf en dertigst! Indien er heel wat minder geredeneerd werd, zoiu het stuk aan waarde winnen. Maar dan zou in elk geval blijven het bezwaar, dat het tooneel meer eischt, dan „BEderdijk" kan geven. Ook hier zou iets minder méér geweest zijn. Gisteravond bleek de afstand tusschen de beide partijen aan weerszijden van het voetiicht zeer groot. Ernstig bedoelde momenten behaalden een kluchtref- fect. En het was duidelijk, dat énkele der meespe lenden zich met moeite door de roEen sleepten. De lange avond ia o. i. echter geenszins als verloren te beschouwen. Het ernstige pubEek heeft gelegenheid genoeg gehad van fragmentarisch goed spel en van levens-ware momenten te genieten. En de werkende leden mogen gevoeld hebben, waarin zij tekort scho ten, zij hebben zich met ernst gewijd aan een zware taak, hetgeen op zijn tijd ook een heele goede oefe ning kan zijn. De aankleeding van het stuk was voortreffelijk de taal zou hier en daar wel iets beter kunnen worden verzorgd. Op speciaal verzoek zij medegedeeld dat de heer Leo Bakker walwiEend had gezorgd voor de aanklee ding van het le, 2e en 4e bedrijf, en dat de serre- en tuinmeubelen van het derde bedrijf waren geleverd door den heer Bijvoet, Achterdam. En tenslotte zij melding gemaakt van een spontane uiting van het pubEek, dat vroolijk meezong, toen „Tineke" en de „GEde viert" in een der pauzen door de muziek werd gespeeld. Een aanwijzing voor an dere uitvoeringen. E. O. H. Chr. B. Ingezonden stukken. Geachte Heer Redacteur, Gelieve mij nog eenige ruimte te verleenen naar aanleiding uwer regelen van gister: „Deze restauratie zou neerkomen op eene herstel ling van den zandsteenen buitentrap, het terugbren gen van de gothische torenspits in den vroegeren mooien vorm, zooals oude teekeningen deze te zien geven, het wegnemen van den bonten kap aan den in gang van het politiebureau." AIzoo 3 verschillende ?aken. Ik wil hier onbespro ken laten of eene uitwendige restauratie daarmede volbracht zou zijn, maar mij tot het genoemde bepa len. 1. Voor het front der buitentrap trek ik volstrekt veel te druk tegenover de stemmige boogjes van de balustrade langs het dak [te Aken vindt men gelijke boogjes langs de trap en het dak], de 4 leeuwen zijn niet, zooals bedoeld was, heraldieke maar realistische en van 2 hunner zijn de voetstukken grooter dan de piëdestallen waarop deze staan. Bovendien is al het nieuwe werk der trap van zeer poreuzen bergsteen vervaardigd. 2. Over den mooien vorm van het vroegere boven deel^ van den toren zouden zij, die dien gekend heb ben, het wel niet eens zijn. Bouwkundige teekeningen van dat deel alleen toonen goede verhoudingen en ge ven een gunstig denkbeeld van het geheel. Maar van beneden uit de straat gezien toonde het zich gedron gen; de staalgravure in het boek van J. L. Eerwen „Het Konir^rijk' der Nederlanden" geeft er een denk beeld van. Ik ga hierop niet verder in, 't is een kwestie van smaak. 3. Ernstig partij trek ik'voor het behoud der huif boven den ingang van het politiebureau, al dragen de détails daarvan mijne goedkeuring niet weg. Yan al le veranderingen, door den architect du Oroix van 1877 tot 1881 aan het uitwendige van ons stadshui® bewerkstelligd, is geene zoo verantwoord als de her stelling van de huif, van welker vroeger bestaan de

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2