STADSNIEUWS. eener minnelijke schikking verklaarde het college van G. S. zich bereid. Hierop sleide de heer G. P, Vos yoor „Het college van regenten worde doer den Baad benoemd uit een voordracht door regenten op te maken" en jaar lij ka eal rekening en verantwoording aan den Baad worden gedaan." Volgens den voorzit ter mocht een dergelijk artikel allerminst ©en minne lijke schikking heeten, daar dan toch. alle gezag zou komen aan de regenten. In een volgende vergader ring zal het echter met het reglement in behandeling komen. KEURING VAN VOEDINGSMIDDELEN NOODIG! Uit het verslag der Gezondheidscommissie te Kam- pen blijkt dat aldaar van 28 monsters karnemelk slechts 8 onvervalaeht waren, terwijl 8 momstens 119, 190 en 122 toegevoegd water bevatten 1 Van de onderzochte voedingsmiddelen, als uitgewogen cacao, gruttenmeel, enz. en., bleek wanneer men de monsters reuzel en rundlvet niet mederekent niet minder dan 80 der monsters ondeugdelijk van aa menstelling. De Commissie besloot met het oog op deze schrik barend ongunstige cijfers zich tot den Gemeenteraad te wenden met het verzoek tot het instellen van een gemeentelijken keuringsdienst. (Bbld.) OUDROÜSENBURGH. Het buitengoed Oud-Roosenburgh, gelegen naast 1 de Oosterbegraafplaats te Watergraafsmeer met de daar achter liggende terreinen, waarbij' het zooge naamde B. A. P.-terrein door de gemeente Amster dam voor de som van 100.000 van de Hollandsche Hypotheekbank gekocht. Deze aankoop staat in ver band met de vergrooting van die begraafplaats. GEMEENTELIJKE CREDIETBANK. Het tijdschrift „Gemeentebelangen," dat de Vereeni-1 ging van Nederlandsche Gemeenten als Haar officieel orgaan heeft aangewezen, bevat de mededeeling dat door laatstgenoemde vereeniging wordt voorbereid de oprichting eener gemeentelijke eredietbank. Deze heeft ten doel zoowel het verleenen van tijdelijk cre- diet aan de gemeenten, provinciën en "Waterschappen door disconteering van accepten of promessen, belee- ning van obligatiën of anticipatiebiljetten als het overnemen van geddleemingen op langen termijn en het daartegenover uitgeven van schuldbrieven, bene vens het tijidelijk overnemen van gelden a deposito of l.ken, ora hem gelegenheid te geven, zoo noodig, in rekening courant, desverlangd gewaarborgd' door J ces-verbaal op te maken, effecten-dépot. De vereeniging heeft zoowel aan hare leden (28 ge meenten) als aan de overige gemeenten boven 10.000 inwoners de ontwerp-statuten ter kennisneming toe gezonden met verzoek tot de oprichting der bank te willen medewerken. zekeringsplichtig bedrijf ic uitgeoefend, ia vernietigd voorzoover daarbij ia aangenomen, dat M. pa IS Juni 1913 het melkrijdiershedrijf in eene onderneming heeft uitgeoefend en de beslissing voor het overige is beveetigd. De Centrale Baad vernietigde de uit spraak en verklaarde hl. niet ontvankelijk in de door hem tegen de beslissing der Bank ingestelde vorde ring. UIT SINT PANGEAS. Hedenmorgen half tien vergaderde de Baad dezer gemeente. Aanwezig waren tevens de heeren leden van de Armvoogdij. Dc voorzitter opende deze eerste vergadering in dit jaar met de hoop, dat in 1914 vele malen allen in gezondheid bijeen mogen komen in 't belang der ge meente en Armvoogdij. Van Ged. Staten was goedgekeurd terug ontvan gen het besluit inzake verhaoging pensioenbijdrage en het besluit tot verheuging der jaarwedde van de onderwijzeres. Van Ged. Staten was bericht ontvangen dat de vergoeding al» Rijksbijdrage voor het onderwijs het 4e kwartaal bedraagt 8042%. Van de Vis scher svereeni ging af deeling Geastmer Ambacht was bericht ontvangen, dat het vischwater onder de gestelde voorwaarden wordt aanvaard. Gedurende December zijn 89 en gedurende Januari 42 telegrammen ingekomen. De voorzitter deelde mede, dat de sloot in de Geest aan den Oostw&l op diepte en breedte is gebracht en goed in orde is. Van den directeur der gasfabriek was bericht inge komen, dat de voorgestelde buislegging door de gasr commissie is aangenomen en alleen nog de goedkeu ring der raden behoeft. Na goedkeuring zal een ex tra-buis worden aangelegd vanaf de gasfabriek tot de veilingsbrug. De voorzitter meende vernomen te heb ben dat de kosten ongeveer 14000 zullen bedragen. Spr. had een correspondentie gehad met den gasdi- recteur over het slechte branden van de lantaarns. Met het antwoord van den directeur, dat de oorzaak zou liggen in baldadigheid van kinderen, is de voor zitter het in 't geheel niet eens. De klokken waren geheel onbruikbaar. Tegenwoordig branden de lan taarns echter vrij goed. De nieuwe lantaarnopsteker behandelt de lantaarns naar wensch en de voorzitter denkt er ernstig over om hem tevens onbezoldigd rijksveldwachter te ma- pio- DE KAZERNtEBRAND TE UA A WE/V Er zijn thans verschillende voorzorgsmaatregelen genomen, om tegen nieuwe plannen van brandstich ting te waken. De kazemewaeht is zeer versterkt, op de gangen langs de rust- en deponeerkamers zijn vas te wachtposten geplaatst. Thans slapen geen man schappen meer op dezelfde verdieping waar deze ka mers zijn. Om voor deze soldaten slaapplaats te ma ken is zelfs een deel der cantine in gebruik genomen. Aan verschillende posten zijn scherpe patronen ver strekt, oim zoo noodig streng te kunnen optreden te gen personen die op slinksche wijze de kaaarne zou den willen binnensluipen of uitklimmen. Het onderzoek naar de brandstichters wordt voort gezet. Een groot aantal «tukken goed en andere overblijfselen van den brand zijn per kist verzonden, vermoedelijk naar een laboratorium voor ©en ehe- miach onderzoek. DE GESCHORSTE' GEMEENTEAMBTENAREN TE HILVERSUM. B. en W. van Hilversum hebben op 0 December den directeur en den hoofdopzichter bij de gemeente- reiniging, de heeren Maas en Boodvoeta, geschorst op grond van art. 862 van het Wetboek van Strafrecht en art. 179 lett. q der Gemeentewet. De commissie voor openbare werken heeft daarop een onderzoek ingesteld en thans een uitvoerig rap port aan den raad overgelegd. De commissie adviseert ten slotte om.: lov den directeur te kennen te geven, dat hij niet is te handhaven en alis dit niet tot gevolg heeft, dat hij ontslag vraagt, dan den raad voor te stellen hem te ontslaan; 2o. den hoofdoprichter in zijn betrekking te her stellen en hem er op te wijzen, dat hij eer had moeten spreken over de handelingen van den directeur. Voorts dringt zij er op aan de rechtspositie der ambtenaren te verzekeren, door Eet totstandkomen, van een ambtenaren verordening te bevorderen. B. en W. kunnen rich in hoofdzaak met dit advies vereenigen, zij het ook, dat zij de motieven niet in alle opzichten deelen. Uuitdrukkalijk wenschen zij ais motief hieraan toe te voegen: het als geschenk en ter leen aannemen van geld van den aan den direc teur ondergeschikten hoofdopzichter. Zij stellen voor, den directeur met ingang van 29 dezer te ont slaan. Met ingang van dienselfden datum hebben B. en W. hem ontslag gegeven als commandant der brandweer. UIT BERGEN. Te Utrecht slaagden voor het examen nuttige handwerken de dames S. A. Schaper en W. A. A. van der Staay, alhier. Dinsdag- en Donderdagavond gaf de Zang- en Tooneelvereeniging „St. Jan" in het B. O. Vereeni- gingsgebouw eene uitvoering. Bedde avonden was de zaal goed bezet. De verschillende zangnummers wer-1 den met gevoel gezongen en getuigden van den ijver waarmede de leden onder die bekwame leiding van hunnen directeur studeeren. Voorts werden door de Tooneelivereeniging gege ven „De inlijving der miliciens in Knuppelland,'' „Jonas de Recruut" en „Barend, de stoutmoedige luchtschipper." Vooral de beide laatste stukjes ga ven tot een onbedaarlijk gelach aanleiding. Het geheel vormde een gezellige avond. UIT HOORN. Bij Kon. besluit van 17 dezer ia, met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaar den, benoemd tot leeraar aan de Bijkstuinbouwwin- terschool te Hoorn, de heer 8. Boot, te Hoogkarspel. UIT HEEB-BUGOWiA ABP. In de heden Vrijdag te Utrecht gehouden open bare terechtzitting had o.m. de uitspraak plaats in de volgende zaak: hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij de beslissing van de Bank, houdende indee ling der onderneming van C. M. te Heerhugowaard, als wordende daarin uitgeoefend het verzekerings- plichtig bedrijf van melkrijder, in gevarenklasse 60 met toewijzing van gevarencijfer 88, onder verklaring dat in de onderneming reed» over de betalingstermij nen gelegen tusschen 1 Maart en 1 Juli 1918 het ver- Aan de orde kwam thans de rekening van het Arm bestuur, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 6309.81%, waarbij 8684.19 aan verkocht land. Het saldo 1912 bedroeg 1646.19%, alzoo een totale ontvangst van f 7955.61. De uitgaven hebben bedragen 0162.88%, waaron der aan gekocht landl 2938.06, zoodat het saldo to taal bedraagt 1802.77%. De heer T. Engel en mej. Dalmeijer zullen als on derwijsgevenden in de pensioenregeling worden opge nomen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten voor de oud-ambtenaren de 8 niet door de gemeente te laten betalen doch op hen zelf te verhalen. De verhuring van een stukje land genaam Beek en Bosch zal plaats hebben op 2 Maart e. k. 's avonds 6 uur te verhuren voor den tijd van 4 jaar. De heer Kloosterboer stelde voor de buur voor één jaar vooruit te betalen, dan kunnen de borgen verval len. De heer Kalis vreesde, dat dan wel zullen komen menschen die geld in de kas hebben en menschen, die evengoed zijn en borgen kunnen krijgen, er niet aan kunnen komen. De heer Kloosterboer meende dat ze dan eerst maar eens moeten sparen voor ze zooiets aan de hand halen. De voorzitter zei dat velen hun opkomst aan borg stelling te danken hebben. Na stemming werd besloten voorloopig een derge lijke bepaling nog niet op te nemen. Wenschelijk werd geoordeeld met het oog op den woningnood, de verhuring zoo te bepalen, dat de ge meente ieder jaar het recht heeft, een gedeelte ervan terug te nemen. De heer Kalis stelde voor, den huurder dan het dub bele van den huurprijs terug te betalen. Aldus werd besloten. Op voorstel van den heer Kloosterboer zal' de laan bij Kossen worden nagezien. Verder stelde spreker voor, een publiek aanplakbord te laten maken waar van ieder in overleg met den veldwachter gebruik kan maken. Na ernstige bestnj ding van den voorzitter werd met 5 tegen en 2 voor besloten hierop niet in te gaan. De heer Nol vroeg hoe het rit met de betalingen voor aansluiting, de meesten hebben betaald, doch die enkelen die nog niet hebben betaald, hebben er nog nooit iets naders van gehoord. Verder vroeg de heer Nol op welke gronden betaling verplichtend ge steld wordt. De voorzitter zei bericht van den directeur ontvan gen te hebben, dat door drukke werkzaamheden deze kwitanties nog niet nader zijn aangeboiden, doch dat dit spoedig zal geschieden. Betaling is verplicht, daar de meter geplaatst werd zoo dicht mogelijk bij de voormuur. Die hem ver der wensch be, m oest het meer dere betalen. Hierna sluiting. UIT BERGEN AAN ZEE. Met ingang van 1 Maart zullen naar Bergen aan Zee vier treinen loopen. Aankomst- en vertrekuren dezer treinen zullen in een annonce nader worden aangegeven. Waar de datum van het rijden der treinen steeds vervroegd wordt, is het waarschijnlijk dat binnen en kele j aren de dienst naar hier winters niet meer zal worden opgeheven. KORTE BERICHTEN. H. M. de Koningin bracht gisteren een kort be zoek aan het de Onafhankelijkheidefeesten vierende Gorinchem en aan de Ho-llandsche waterlinie. Bruinsma, de ex-volontair der zuivelfabriek te Etten, die zich aan afpersing heeft schuldig gemaakt, is gearresteerd. Naar het „N. v. d. D." meldt, zal met de wegrui ming van het monument op den Dam te Amsterdam da volgende week een begin worden gemaakt. De leerlingen-staking de Zeevaartschool te Groningen is opgeheven. Tegen de 4 spoorwegarbeiders te Amsterdam, die zich aan diefstallen tfan het O. S. hebben schul dig gemaakt, werd gisteren resp. 2 jaar, 9 maanden, 1% jaar en 1% jaar geëisoht, onder aftrek van 4 maanden preventief. B. en W. van Hilversum hebben den raad voor gesteld' toe te treden tot het centraal bureau van ve rificatie en controle, door de vereeniging van Neder- landsche gemeenten te stichten en dit te doen voor de geheele gemeente-administratie, uitgezonderd die der gasfabriek. Het aantal werklooze diamantwerkers te Am sterdam ia in de afgeioopen week gedaald van 8487 tot 8298. Een klein batig saldo, dat de Onafhankelijk- heidsfeesten te Mepped blijken te hebben opgeleverd, zal dienen als grondkapitaal voor een te stichten openbare leeszaal. De moordenaar van den onbezoldigden rijksveld wachter Timmermans te Moergestel is tot 8 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, de eisch was 10. De Heerenveensohe rechtbank heeft de beide oud-directeuren der stroopfabriek te Steenwijk, tegen wie vorige week 8 maanden gevangenisstraf werd ge- eisch, vrijgesproken. De minister van binnenlandische zaken heeft be paald, dat Gezondheidscommissies, zoo ze dit wen schen, zich voor 16 Maart kunnen uitspreken over het bekende adres ten gunste van de vrije uitoefening der geneeskunst. - Vanaf de invoering der registers van den Burger lijkenn Stand, in 1812, tot heden, werd in de gemeen te Marken geen enkele echtscheiding ingeschreven. Naar de Maasbode verneemt, zullen binnenkort geperforeerde strO'Oiken briefkaarten van tien stuks verkrijgbaar worden gesteld1, zooals bijv. in Duitsch- land het geval is. De consul-generaal der Nederlanden te Pretoria waarschuwt tegen landverhuizing van arbeiders naar Zuid-Afrika, indien niet vooraf zekerheid' is verkre gen, dat de belanghebbenden bij: aankomst aldaar ar beid zullen verkrijgen. LOTEEUWET. Voor het kantongerecht werd heden tegen dea agent van „Eortuna" E. wegens de bekende loterij wet-o vertreding 10 boete subs. 10 dagen hechtenis geëiischt met verzoek de in beslag genomen voorwer pen te vernietigen, terwijl tegen den hoofdagent V. van bovengenoemde loterij-onderneming, wiens zaak veertien dagen geleden werd geschorst, ontslag van rechtsvervolging werd gebiecht, met verzoek de in beslag genomen voorwerpen te vernietigen. EEN ONGELUK. Een bijna S -jarig kindje van den heer Boots, kleer maker, hoek KoningswegNieuwealoot is gisteren, terwijl het aan het spelen was, uit het raam van de werkplaats boven op de straat gevallen, waardoor het rechterbeentje brak. CINEMA, AMERIÜAIN. In de Cinema Americajn wordt vanavond voor laatst „Het kind van Parijs" gegeven. Een uniforme prijs is voor het bijwonen van deze voorstelling be paald VERBETERING. In het ingezonden stuk, geteakend C. W. B., in onze courant van gisteren, ie een regel weggevallen. Er moet staan: 1. Voor het front der buitentrap trek ik volstrekt geen partij. Het open werk der borstwering is veel te druk, enz. BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. In de bovenzaal van de Unie was Woensdagavond door de afd. Alkmaar van den Ned. Bond voor Vrou wenkiesrecht een openbare vergadering belegd, waar in mej. Westerman, presidente der afd. Amsterdam zou spreken over „Vrouwenkiesrecht" en mevr. S. J. PiersonM.untendam de lantaarnplaatjes der ten toonstelling „de Vrouw" zou verklaren. De presidente der afd. Alkmaar, mej. A Weber, heette de weinige aanwezigen welkom. Spr. had van de leden meer belangstelling verwacht, daar zij over tuigd was, dat de toehoorders van Mej. Westerman veel genieten zouden. Daarna sprak mej. Westerman allereerst over de groote, Zondag in 't Paleis voor Volksvlijt te Am. sterdam gehouden meeting, uitgaande van de Veree niging voor Vrouwenkiesrecht voor een volkspetition nement inzake vrouwenkiesrecht. De Bond deed daaraan niet mee, ofschoon hiji zijn' leden vrij laat, al of niet mee te doen. De Bond kon n.l. niet meedoen, omdat die zich niet mag inlaten met poli tiek of aan eenige soort van vrouwenkiesrecht de voorkeur geven. De Vereeniging voor Vrouwenkies recht had volgens spr. op die meeting de hand- gereikt aan het socialisme. Spr. meende dat de vrouwen die algemeen vrouwen kiesrecht willen, dit vooreerst wel als een vrome wensch kunnen beschouwen. Spr. kreeg op die meeting den indruk, dat alle vrouwen in Nederland overtuigd waren van de nood zakelijkheid van vrouwenkiesrecht; wie echter zooals spr. op de tentoonstelling „de Vrouw" had gewerkt en gepraat met de bezoekers, wist echter wel1 beter. De meeste vrouwen weten niets van de Nederland- sche actie voor Vrouwenkiesrecht en ze worden afge schrikt door de verhalen over de Engelsehe kiesrecht vrouwen, waarvan iedereen wel heeft gehoord, De propaganda door de twee Nederlandsche vereenigin- gen gevoerd is echter uiterst kalm. De meeste bezoekers van „de Vrouw" wisten heel weinig van het vrouwenkiesrecht af, maar wisten ze dan ook niet dat ze vooral door het huwelijk in aan raking komen met de huwelijkswetten, door mannen gemaakt en waaronder man en vrouw moeteu leven? Spr. meende, dat wel geen man zou trouwen, als in de wet bepaald was dat de man gehoorzaamheid ver schuldigd was aan de vrouw, dat hiji geen erfenis, schenking of legaat mocht aanvaarden dan met toe stemming zijner vrouw, wanneer zijn handteekqping na zijn huwelijk alle waarde verloor, zooala dat nu het geval is met de vrouw. Al heeft de getrouwde vrouw het goed, dan moet ze toch denken aan zoovele andere ongelukkig ge trouwde vrouwen. Ook zijn de kansen voor vrouwen en mannen, wan neer ze gestudeerd hebben en een betrekking zoeken, niet gelijk. Overal wordt de vrouw achteruit gezet en uitgebuit. Op het o ogenblik kan de vrouw heel weinig doen om misstanden, zooals die nu in de maatschappij voorkomen, bijv. ten aanzien van kinderwetten, daarvoor heeft ze heit stembiljet noodig en spr. dacht, dat hetgeen ten opzichte van vrouwen kiesrecht in de troonrede werd) uitgesproken, het meeste is dat op het o-ogenblik te verkrijgen valt. Dan meende spr., dat alleen de sociaal-democrati sche vrouw weet wat haar te doen staat wanneer ze het stemrecht zal hebben verkregen, het overige deel der vrouwen weet dat niet of onvoldoende. Spr. wekte allen op te strijden voor het vrouwen kiesrecht; men moet ervoor durven uitkomen en er over praten. De Bond wil dan de vrouwen klaarma ken voor haar burgerplichten. (Applaus). Na de pauze werden door mevr. S. J. Pierson Muntendam de lantaarnplaatjes over de tentoonstel ling „de Vrouw," die door de welwillende medewet king van den heer v. d. Veen werden vertoond, uitge legd, waardoor men menig belangwekkend kiekje van de tentoonstelling kreeg. Mej. Weber bracht tenslotte dank aan mevrouw Pierson voor haar uitleggingen, aan mej. Westerman, die inmiddels vertrekken moest, voor haar belangwek kende rede en aan den, heer v. d. Veen voor zijn, wel willende medewerking. DE EERSTE BAK-SPTNAIZOE. Op de heden gehouden veiling van „Algemeen Be lang" werd de eerste bak-spinaizie aangevoerd door den heer N. Stet te Hedloo en aangekocht door de heeren Gebrs. Volkers en 0. AppeL ALKMAAR,SICH BIOSCOOPTHEATER Wie van uurfilms houdt, kan zijn hart weer opha len. In het Alkmaarseh Bioscooptheater wordt van morgenavond af een film vertoond, welke niet minder dan drie uur lang aandacht voor zich zal opeisehen. 't Is een drama, getiteld: „De geschiedenis van een mijnwerker", bestaande uit acht afdeelingen. In tekstboekjes kan men den inhoud van dit nummer omschreven vinden. PREDIKBEURTEN TE AT.KVPA A7? 22 Februari. Groote Kerk, 10 uur, Da. Vinke. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond 0 uur, da. de Pree, Woensdagavond 8 uur, Ds. Vinke. Evang. Luth. kerk, 10.30 uur, Ds. o7j. A. Boisch van Limmen. Doopsgezinde Kerk, 10.80 uur, D®. Westra.. Rem. Geref. Kerk, 10.80 uur, Ds. de Ragt. Geref. kerk voorm. 10 uur en avond 6 uur, Ds. Sik kel van Leidschendam. Consistorie Ger. kerk, Oudegraöht D 83. Zondagmiddag 3 uur, vergadering van d!e Jonge- lings-vereeniging „Paulus." Gebouw Waakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond 8.8010 uur, vergadering van. de Christelijke Jongelingsvereeniging „Zacheus," voor jongelingen boven 10 jaar. Zondagmiddaor 6.30—7 uur, vergadering van do Christel Knapenv ereeniglng „TimoBheua," voor knapen van 13 tot 10 jaar. Hersteld Apostoliseke Gemeente. Toussatn-tetraat. VosgadoTMug 'a merg. 10 uren en 's avonds 5 uren. Ui'fl den omtrok. Herv. Gem. to Oudorp, geen dienrS wage®» ve.ua- ture. PLAATSELIJKE KEUZE. Vanwege het comité van Actie voor het Volkspeti tionnement voer Plaatselijke Keuze werd gisteravond in de voor minder dan de helft bezette groote zaai der Harmonie, een openbare vergadering gehouden, waarin als sprekers optradeh, de heeren da. B. J. van der Maulen, van Amsterdam en E. H. Schmidt, van Hilversum. Na een inleidend woord van den voorzitter van het comité, den heer Koren, die zaide dat het comité, dat na de verspreiding der geschriften een openbare ver gadering noodig achtte, een grootere opkomst had verwacht, was het woord aan den heer Schmidt, die behandelen wilde, wat al zoo tegen plaatselijke keuzo is gezegd door organisaties en personen. Het comité tegen onmatige drankbestrijding is de eerste en felste tegenstander. 'tHadi zich beter kunnen noemen comité van belanghebbenden bij den drankhandel, waaruit het uitsluitend bestaat. Dat het comité niet matig, sober en ingetogen is» eigenschap pen die het toch moesten toekomen, blijkt reeds uit zijn in October verspreide eerste circulaire, zooalaepr. aantoonde. Ook in de Reactie, het gesubsidieerde blad' van den drankhandel, werd reeds voor 16 Octo ber, toen de officieele actie voor het petitionnement nog niet was begonnen, dit gekwalificeerd ais boeren bedrog op groote schaaL Ook in latere nummers wordt het er dik opgelegd. Spr. critiseerde daarna advertenties door het comité tegen onmatige drankbe strijding geplaatst in verschil 'lende bladen en de cir culaire: Zult gij teekenen?, een blaadje vooral be langrijk door wat er niet instaat. Er staat nog niet één woord ten gunste van den drankhandel in. De schrijver, Simon Maas, de secretaris van den georga- niseerden drankhandel, kan niet den zegen van het bestaan aantoonen. De schrijver van deze circulaire, en mi. Cort van dar Linden en mi. Bink kennen niet de tegenwoordige drankbestrijding, ze zien het kwade van het misbruik alleen en niet die slechte gevolgen van het gebruik. De nieuwe school in de drankbestrijding hebben de heeren Oort v. d. Linden en Bink niet doorleefd. Ze zien de tegenwoordige drankbestrijders als het oude type van drankbestrijder. Mr. Bink zegt niet te gevoelen voor zichzelf op werpende hervormers voor anderer zieleheil, een op merking die langs ons heengaat, zegt spr. We strij den niet voor iemands zieleheil. Mr. Oort v. d. Lin den vraagt zich af of het drankgebruik zedelijk of onzedelijk is. Maar wat is zedelijk en onzedelijk? We zeggen, dat het drankgebruik maatschappelijk kwaad brengt en de zedelijkheidavraag is hiervan afhanke lijk. Ze komt pas in de tweede of derde plaats. Scherp critiseerde o. m. een artikel' tegen plaatse lijke keuze van de hand van Bernard Canter in de Holland Express, getuigend van pedanterie en ab soluut gemis aan meegevoel met zijn medemensehen. Spr. wekte ten slotte op tot medestrijden voor een werk in het belang van het waarachtig zelfbehoud van ons volk, een werk van de grootste beteekenis. Ds. B. J. van der Meuten, die inzage had genomen van eenige door het plaatselijk comité verspreide ge schriften, bracht het dank voor de kloeke, flinke en degelijke wijze, waarop hier de zaak is aangepakt. Spr. vroeg zich af: Hoe staat de Christen tegen over de beweging van het volkspetitionnement? Na dat spr. had uiteengezet dat een Christen zich moet kantel tegen de drankzondie, zette hij uiteen, dat de Ohristen ook voor de petitionnementsactie moet zijn. Ieder moet een duidelijke, welbewuste overtuiging hebben en deze uiten. Het stelsel van plaatselijke keuze is niet revolutionair, zooals het van de zijde van den drankhandel is betiteld, het stelsel komt uit de klare protestantsch-democratische staten van Noord-Amerika. Het wil' ook niet de vrijheid beper ken, maar er zijn zoo veten, die ten ondier gaan door het milieu, waarin ze leven en gaarne zelf verande ring hierin zagen. Spr. meende, dat het Roomsche, het hiërarchische stelsel, zich niet kan verzoenen met de gedachte, diat het volk bij invoering van Plaatselijke Keuze zelf de draukgelegenheden kan regelen. Het wil niet zeggen, dat de Katholieken tegen de drankbestrijding zijn, spr. wijst op het onweersproken bericht, dat de Paus geheelonthouder is geworden. Katholieïkea, die spr. persoonlijk kent als wakkere drankbestrijders, betreu- rep, ten zeerste de beslissing van de Kerkelijke over heid, maar ze meenen te moeten zwijgen. Daarom is het ook niet goed hen te prikkelen, want ze moeten öf zich onderwerpen of zich afscheiden van die orga nisatie, waaraan ze met zooveel vezelen zijn varbon den. Deze actie brengt reeds veel zegen, voor het doel bereikt is, n.L dat sprekers van verschillende richting zich uitspreken in een gemengde vergadering en doen voelen dat er iets is dat samenbindt. Spr. vindt het een heugelijk verschijnsel, dat mannen van rechts en links elkaar ontmoeten, samen strijden. De menschen, die krachtens de banden des bloeds bij elkaar beboe ren, zijn samen ten strijde getrokken. De Christelijke drankbestrij ding is ten achter. Ia

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2