DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 44 Honderd en zestiende Jaargang. 1914 ZATERDAG 31 FEBRUARI. UIT DEN RAAD. binnenland. STADSNIEUWS. AABSCHE COURANT. ALKMAAR, 21 Februari. Het wasi Woensdag „pakkéan deftig" in den Raad vanwege het bij gesloten deuren nemen van een toto, wolk-e die eerste vergadering m de fraaie raadzaal za vereeuwigen en zal brengen onder de oogeto ;or 3 van geïllustreerde bladen. Het zou aardig kun nen zijn, ook eens in woord een portret te maken van de leden van den gemeenteraad maar het zo'u ec u gevaarlijke aardigheid wezen, omdat de -vulpen nooi t zoo objectief werkt als de lens en er licht een m us van fantasie op een gezicht vanwaarheidkomt te staan, hetgeen in een kleine stad al meer dan g no,g ia om misverstand en ergernis te wekken. En geen van beide is hier nu bepaald behoefte - ge lik Woensdag ook al weer is gebleken. Wanneer officieels handelingen van 'deze historische zitting verschijnen en we zijn nog wel zoo optimistisch dat we nog niet wanhopen, al wordt t egenwoordig het vertrouwen op d'e verschijning er raad aver slagen .op een zware proef S^ld da bi Et men toch ook een vrij volledig beeld van de ver gadoring. Zij zullen loeren dat de v°®rzl"®r „pc ningswoord heeft gesproken, waaruit blijkt, dat deze magistraat wars is van magistrale redevoenn- gen, en dat de nestor der raadsleden zich met een k.irte toespraak tot tolk zijner medeleden maakte. 1 laar men zich in de Handelingen onthoudt van kwa- lifacties, zullen deze niet leeren, dat de bewijzen van instemming, door de Raadsleden gegeven, maar ma tigjes waren. Wel echter zullen ze het nageslach zeggen, dat de twee volhardende zwijgers ook ditmaal in hun rol bleven, dat twee weinig-sprekers eveneens .«n zwijgende rol vervulden, doch dat overigens, alle aanwezige leden van don Raad aan de besprekingen deelnamen. Gemist zal voorts worden de medede ling, dat om vier uur reeds de 8 X 28 el-eetrisehe lampjes van 10 N. K. brandden: en datl er op de pu blieke tribune heel- wat meer belangstelling was dan Waaroor over de aankleeding van de nieuwe zaal reeds veel in deze courant is geschreven mogen wa ons ontslagen achten van verdere bespreking. Alleen zij medegedeeld dat de accoustiek der zaal uitstekend is" gebleken al koeren enkele leden ons tengevolge van de nieuwe groepeering den rug toe, van e stemmen gaat veel minder verloren dan vroeger, E wij stellen ex prijs op te verklaren, dat er voorde vertegenwoordigers der pers bijl de nieuwe ^deelmg „p voortreffelijke wijize is gezorgd, beschouwt men in andere gemeenten da pers eenvoudig als en meent men daar, dat haar dienaren op de tribune belmoren, waar ze zoo go-ed en zoo kwaad als- het gaat aan een miniatuur-tafeltje of zelfs in een oude bed- steo maar een verslag moeten maken, hier hu men gelukkig een breeder® opvatting. Aikmaars ge meentebestuur gaat blijkbaar van het principe mt, dat de per-s een schakel is tussohen Raad en publiek: en dus niet enkel tusschen beiden-in staat,..maar daar ook behoort te zitten. IN' de raadzaal' zijn.er links en rechts een tweetal ruime tafels met keurige stoe len, geheel in den stijl van het ameu-blement, ge plaatst. Het heet wed! eens, dat persmensehen, io gewoonlijk overal de beste plaatsen voor zich gereser veerd vinden, moeielijk te bevredigen zijn. Wij. wil len deze m-eening laten voor wat ze is, maar wij kun- n in alle oprechtheid en tevens met groote erkente- li beid verklaren, dat onze belangen.niet beter zou den kunnen warden behartigd', dan hier in de raad zaal is geschied. Co-llega's van elders, m mmder unstige positie verkeerend en een. betere plaatsing wenschend, kunnen gerust de houding van Alkmaar-s gemeentebestuur als voorbeeld aanhalen I Aan de benoeming van dr. Schroder tot „Burger - weeshuisregent is een beraadslaging vo-orafgegaan, welke wel wat hartstochtelijk was. Trouwens, wan neer er politieke of religieuse in do practijk komt dit veelal op hetzelfde neer m-o-menten in het spel komen, is dit onmiddellijk van invloed op de wij-ze van behandeling. En wanneer men dan achterna rus- tï <t Pn nuchter het debat nog eens nagaat, komt men bijna steeds tot de slotsom, dat er met een beetje goeden wil en wat tact aan weerskanten veel onaan genaamheden hadden kunnen worden vermeden. Het komt ons voor, dat het conflict, waartoe de aanbeve ling VOOT de benoeming van een regent van het Eur- gerweeshuis heeft geleid eerst gemakkelijk te voor komen was geweest, en in het verdere stadium tot 'geringe afmetingen had kunnen worden terugge bracht. Uit de Woensdag voorgelezen memorie van toe lichting, behoorende bij de lijst van aanbevelingen van het college van regenten, is duidelijk geble ken, dat dit overwegend vrijzinnig college geen be zwaar had tegen de vervanging van een orthodox re gent door iemand van dezelfde geestesrichting.. D-ocn toen het aftredend lid als opvolger enkel' iemand noemde „omtrent wiens richting men geheel in het onzeker verkeerde" en men een ander, die „niet tot de linksche richting behoort" te vergeefs had gevraagd, scheen men zich al op een man van links aangewezen te achten. Het moet wel eenigsizins bevreemden, dat men niet verder is gegaan, dat men niet het meest voor de hand liggende middel heeft aangewend, n. 1. een vooraanstaand man van orthodoxe richting heeft verzocht eenige namen van z. i. geschikte personen >e willen opgeven. Uit de memo-rie is niet gebleken, dat deze weg, die wel tot oen 'gunstig resultaat had moeten leiden, is ingeslagen. Toen de heer Ringer-s in de D-ecember-vergadermg over de aanbevelingslijst sprak, heeft hij te voren niet gedaan wat eigenlijk ook al weer van zelf sprak: hij heeft de zaak niet te voren met.zijn aftredenden geestverwant besproken. Had- bij dit gedaan, zijn optreden in den Raad zou stellig een geheel ander zijn geweest en niet zooveel stof hebben opgeworpen. Op grond van de couranten-verslagen en wellicht mondelinge overlevering heeft het college zich ge griefd gevoeld door de woorden, welke die heer Rin gers heeft gesproken. Een onder de vergadering persklaar verslag ia echter geen juiste maatstaf m een kwestie, waarin teere nuances van beteekenis kunnen zijn, een enkel woordje te. veel of te weinig dien zin van het gesprokene kan wij-zigen, terwijl nog minder waarde te hechten valt aan niet-schriftelijk vastgelegde mededeelingen. Had het college daarom niet verstandiger gedaan, indien het zijn oordeel over de uitlatingen van den heer Ringers had opgescho-rt, totdat d-e Handelingen waren verschenen? En nu ko men we tot 'n punt, waarover tot onze groote verba zing in den Raad niet eens zachtjes is geklaagd', laat staan nadrukkelijk, 't Laatst verschenen officieel ver slag is van de vergadering vanOctober. Ziedaar een toestand, die niet bestendigd mkg worden. Wat heeft men nu aan een verslag, dat zooveel zijn tijd ten achter is? Volstrekt niet onredelijk is de eisch, dat het verslag eener vergadering vöor de volgende is verschenen. Dan heeft het actueel belang, dan ka-n het gesproken woord op tijd achterhaald worden. Zooals de regeling nu is, heeft het verslag alleen practische beteekenis voor veel later en wordt het daarvoor niet te duur betaald? Bovendien zal .al-dus de toch al geringe belangstelling van de burgerij ver slappen wie leest er nog in extenso na, 't geen liij maanden en maanden geleden reeds door middel van de bladen vernomen heeft? Waar dus de regenten niet precies wisten wat er gezegd was, was het onvoorzichtig een grief uit de overgebrachte woorden te vormen. Bovendien gold het hier niet de uitspraak van den Raad', doch slechts een meening van één enkel lid. Wat had nu -meer voor d-e hand gelegen, dan dat het college.zich tot den Raad had gewend met de boodschap: „gij wenseht. and-ere aanbevelingen, goed, wij zullen ze .TT geven, maar alvorens deze vo-or de eene vacature m te die nen, zouden wij gaarne vernemen of een lid ons beett beleedigd en of dit met d-e instemming van U w meerderheid is geschied'; zoolang wij dit niet weten zullen we ons van aanbeveling onthouden en zoodTa wij zijn ingelicht, naar bevindi van zaken handelen. Kn het college dit echter niet gedaan had» en het te voorzien was, dat er in de eerstvolgende raadsver gadering nog wel een woordje o-ver die verklaringen van den heer Ringërs zo-u worden gesproken, had dit raadslid öf zich kunnen vrijwaren öf het boetekleed kunnen aantrekken, door bij den voorzitter het steno gram zijner rede op te vragen, dat toch zeker wel ge reed is. Ook daardoor zou. Woensdag veel' overbo dige discussie voorkomen zijn. Wij geven onmiddellijk toe, dat het gemakkelijker is achterna een kwestie te ontleden, dan als betrekke- ne op het juiste oogenblik de juiste gedragslijn te kiezen. Maar wanneer wij door deze eeni.gsems uit voerige ontleding hebben mogen duidelijk maken, waar fo-uten schuilen, dan hebben, wij daardoor te vens aangeto-ond, hoe deze in het vervolg vermeden kunnen worden en op welke wijze een onaangenaam conflict, als zich thans heeft voorgedaan, in de be komst kan worden voorkomen. Wat nu de behandeling in den Raad betreft, ge- looven we, om -met den heer Dorbeck te spreken, dat er aan beide zijden „ijselijk" overdreven is. Door den heer Lubbe, die in zijn betoog particuliere brie ven in het geding bracht en voorlas, welke men in d-en regel toch niet anders dan met toestemming van dan afzender openbaar maakt, zoowel als door den heer Dorbeck, waar deze een strooming tegen het or thodoxe deel der bevolking ipeende te ontdekken Het juiste, nuchtere standpunt is o. i. ingenomen do-OT den heer Verkerk, die betoogde, dat men bij den huidigen stand van zaken niet buiten de voordracht om moest benoemen, maar de eerstvolgende vacature bij voor-baat moest bestemmen voor een ortho-dox lid. Wij twijfelen geen oogenblik dat het verloop anders zal zijn. Over het principe heerscht gelukkig geen versohil van meening, van excluvisme is in dezen ab soluut geen sprake en zelfs in het onwaarschijnlijke geval, dat er zich weer complicaties mochten voor doen, zou er uit het verleden wel zooveel geleerd- zijn, dat men het niet meer op een conflict liet aankomen. digd'e eens in den arm nemen en den minister eens polsen alsof jhr. mr. Van Foreest bijl de behande ling van de Sta-atsibegrooting van 1914 niet opnieuw ha<3 gewezen op de onvoldoende verbinding van d© beide Kanaaloevers alhier en opnieuw op. verbetering had aangedrongen, als-o-f deze minister niet had her innerd aan het standpunt van zijn voorganger en had ■opgemerkt, dat de bereidverklaring van Alkmaar, om de helft der-kosten te betalen, tot dusverre nog met was ontvangen! Men wil nu een beroep doen op de buitengemeen ten alsof dit zoo-den aan den dijk zou zetten! Men heeft gespro-ken over een goedkoopere brug, maar die werd niet mogelijk geacht doch in 1892 is er wel degelijk sprake geweest van een vervanging i lier vlotbrug door een draaibrug, waarvan de koeten werden, geraamd op 49.000. De burgemeester merkte op, dat z. i. de provincie zich te weinig toeschietelijk betoonde. Maar bij. vo- rige onderhandelingen was immers van een provinci ale bijdrage heelemaal geen sprake. Het verschil tusschen wat B. en W. voorstellen te geven en wat in de huidige omstandigheden zou moe- ten worden geofferd, bedraagt 15.000. Op zichzelf natuurlijk een aanzienlijke som. Maar heeft men wel eens bedacht, dat een annuiteitsleening van J 15.000 vo-or 40 jaar a 4Vi pet. de begrooting verhoogt met een po-st van 815,10. Zo-u de begrooting voor een zoo algemeen als hoogst belangrijk erkend werk, die ex tra-belasting niet kunnen dragen? In 1900 is er een apenbare vergadering gehouden, waarin de zaak werd behandeld en een motie werd aangenomen. Al is d-e spreker van dien avond hiei niet meer woonachtig, met andere comité-leden is dit wel het geval. Zouden die heeren nog eens het imti- I atief willen nemen tot een adres-beweging? Met nog meerdere zekerheid dan vroeger, kan thans worden gezegd, dat de vervanging toch komt.. Het is. nu en kel de vraag of men door een verhooging der jaarlijk- sche bijdrage van 800 thans reeds van de groote verbetering zal profiteeren, dan- wel -of men nog ja ren en jaren in den ellendiigen toestand berusten zal. Voor waarlijk vooruitstrevende mannen kan do keuze niet moeilijk zijn! A Bij de behandeling van het reglement voor het bur gerlijk armbestuur werd door den heer er kerk een wensch uitgesproken, die de algemeene instemming had. Hij w-enschte de ondersteuning aan de armen wat menschlievender te doen geschieden, te., breken met de oude sleur, dat de bedeelden persoonlijk hun ondersteuning moeten komen halen, deze zoo- voel mogelijk thuis te doen bezorgen. Voor enkele „brutaie" armen moge het „beurzen" misschien beko ring hebben, de „stille," de fatsoenlijke zien. in het halen, in het wachten een vernedering, terwijl ge lijk de heeren Ringers en van den Bosch terecht op merkten de meth-ode vooral vo-or kinderen nog ge varen opl-evert. Het cellege van B. en W. had reeds met het ar mbestuur over deze kwestie gecorrespondeerd, zon der resultaat evenwel. Vergissen wij ons niet, dan wil de nieuwe Armenwet de meer humane richting bevorderen, door bijv. huisbezoekers aan te stellen. Trouwens in artikel 7 van het Woensdag voorgestelde reglement wordt aan het Burgerlijk Armbestuur de bevoegdheid toegekend zich te doen bijstaan door ge salarieerde ambtenaren. De leden van het burgerlijk armbestuur behoeven zich dus waarlijk met met de schampere vraag of ze misschien ook zelf brood en turf moeten rondbrengen, van deze belangrijke zaak af te maken. Het is te hopen, dat het burger! armb. thans zoo spoedig mogelijk rekening zal gaan houden met de in den Raad uitgesproken wenschelij-kheid. En mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zal een Raads lid zeker die uitspraak nog wel eens even in hennne- I ring brengen! tegen, om burgemeesters van groote plaatsen hulp officier van justitie te maken. Hij verzekerde te willen bevorderen stelselmatige opleiding van rijks veldwachters; bestreed het. denkbeeld, om politie-in- specteurs hulpofficier van justitie te maken. Een proef is aanhangig met een andere gevangenen- voeding. Salarisverbetering voor de onderwijzers m de gevangenissen zal overwogen worden 'bij een alge meene herziening der traktementen van het gevange nispersoneel. Gemengd nieuws. HEIT' OPCENTEN-VOORS TEL. Is de Haagsche medewerker van de Tel. juist inge licht, dan wordt in het opcenten-ontwerp van d-en mi nister van Einanciën voorgesteld te heffen: 20 opcen ten op de successie-belasting, 20 opcenten op de bedrijfsbelasting, 25 opcenten op de vermogensbelas ting, terwijl voor de naamlooze vennootschappen de belasting zelfs met 50 opcenten zo-u worden bezwaard. UIT' W IN KEL. Donderdagavond is door eenige personen een be spreking gehouden omtrent de wenschelijkheid om hier ook iets1 te doen voor plaatselijke keuze, waarvan het resultaat is geweest, dat er is samengesteld een bezoe'kco-mmissie. Deze commissie zal in de verschillende afdeelingen dezer gemeente en Nieuiwe-Nied-o-rp handteekeningen verzamelen. Vooraf echter zal' huis aau huis een circulaire „Ons petitionnement" worden bezorgd. UIT' SINT-PANCRAS. Ten huize van den heer Jn. Ruys vergaderde giste ren de vrijzinnige kiesvereeni'ging. Na opening en lezing der notulen, gaf de penning meester rekening en verantwoording. Ontvangen was 16.295, uitgegeven 3.63, alzoo een vö-ordeelig saldo van 12.66s. De rekening werd goedgekeurd. De heer T. Engel, periodiek-aftredend, werd herko-zen. Besloten werd een afwachtende houding aan te ne men inzake toetreding tot den Bond van Vooruitstre vende Liberale Kiesvereenigingen in N.-Ho'lland, en wel met 't o-og op stemrecht en contributie. Hierna sluiting der vergadering. Wij zouden niet gaarne willen beweren, dat onze raadsleden in een blijde verwachting verkeeren, maar een stille hoop koesteren zijl toch wel. Woensdag heeft de Raad immers verklaard, dat men leeft in de hoop „dat eenmaal zal worden begrepen, dat het doen voortbestaan van een rijksbrug, liever nog van twee rijksbruggen, die niet meer aan de eisehen van het verkeer voldoen, vroeg of laat to-t onaangenaamheden zal aanleiding geven, waarvan de verantwoordelijk heid zal komen te rusten o-p den onderhoudsplichtige, het rijk, dat dezerzijds herhaaldelijk o-p den onho-ud- baren toestand is gewezen." Van welken aard deze onaangenaamheden zullen zijn, is niet na-der toegelicht. Zo-u het evenwel geen aanbeveling verdienen, die onaangenaamheden, waar van natuurlijk altijd stadgeno-oten of omwonenden d-e dupe zullen wor-den, maar niet af te wachten, doch do-or flink in de beurs te tasten, ze te voorkomen, wijl daardo-or tevens de onhoudbare toestand een eindie neemt? Het vraagstuk van den Vlotbrug is al oud. Reeds m 1892 vond men den toestand onhoudbaar, desondanks heeft hij steeds aangehouden en zal hij blijven aan houdenindien Alkmaar's gemeentebestuur niet optreedt met een doortastendheid, welke geëvenre- I digd is aan het groote belang, dat er hij- betrokken is. Twee-en-twintig jaar geleden sprak men van „een dringenden eisch des tijds, zoowel voor den handel als vo-or de industrie en het verkeer te land en te wa ter." Acht jaar geileden werd betoogd, dat „de be hoefte aan betere ver-bindingen zich tengevolge van het drukkere verkeer steeds meer heeft doen gevoe len." Het vereischt geen nadere toelichting, dat die behoefte sindsdien nog weer is toegenomen. Trou wens, er is geen verschil van meening mogelijk over de hinderlijke belemmering van het verkeer te water, maar vooral te land en juist bij' een gewichti- gen verbindingsweg van een welvarende omgeving naar de markt- en stapelplaats. Mën vindt blijkbaar alleen, dat men, om de door allen gewenschte brug te krijgen te veel over de brug moet komen! En daarom werd gezegd: laten wij onzen afgevaar- EEESTEi KAMER. Gisteren hebben verschillende leden algemeene be schouwingen over de J ustitiebegrooting ^gehouden. Zoo o. a. de heer Bergsma (U. L.) Hij klaagde over de wettenkennis van de rijksveldwachters, over den geest van sommige vereenigingen van politie ambtenaren en over de uitrusting. Spr. is het niet eens met den heer Van d-en Berg, die den burgemeester to-t hulp-officier van justitie wilde maken. Er dient echter biji het nieuwe Wetb. v. Strafv. te worden gedacht aan de vervanging van den officier van justitie bij- ontstentenisvan dezen en in de middelgroot® gemeenten moet z. i. het aantal hulp-officieren worden uitgebreid. Spr. behandelde nog eenige punten, o.a. de balda digheid der jeugd. Hij- kwam o-p voor kort en snel recht, en meende, Jat te veel aandacht wordt gewijd aan spitsvondigheden. Voorts noemde spr. de regeling van het, verkeer be droevend- en wenschta dat aan den po-litie-ambtenaar wettelijk de macht wordt toegekend, om handelend op te treden. Nog pleitte spr. voor meer samenwerking tusschen de verschillende departementen met betrekking tot de drankbestrijding. De heer Van Voorst tot Voorat (R.K.) achtte de gevangenisvoeding onvoldoende en vroeg ook verbeteringen van de salarissen der onderwijzers in de gevangenissen. De heer vd Maesen de Sombretl U' K.) bepleitte lotsverbetering van de salarissen der rijksveldwachters. De heer v. d. B i e s e n (R. K.) noemde de wet o-p het onderzoek naar het vaderschap- onvoldoende. So-ms gebeurt het, dat de winnende partij, die reeds aan goeden naam heeft verloren, ook nog de kosten moet betalen. De heer Van K o 1 (B. D. A. P.) achtte bevorde ring van spel en sport beter dan straffem Spr. juicht toe het aanstellen vap vrouwelijks politie-agenten, vooral bij da zedenpolitie. Ook bij het gevangeniswe zen kan de vrouw z. i. goede -dienst d-oen. De minister van Justitie, de heer Ort, was er UIT HENSB'ROEK. Onder voorzitterschap van den heer L. Groot hield het ziekenfonds „Helpt Elkander" gisteravond zijn halfjaarlijksche vergadering bij' den heer Gunder. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek dat ook in dit afgeloopen halfjaar het fonds weer nuttig werkzaam was geweest: gedurende 73 da gen was aan vier zieken een uitikeering verleend van 80 ct. per dag, in 't geheel dus een bedrag van ruim 58. De totale uitgaven beliepen 76.05, waaronder 6.71 als premie voor herverzekering bij de Philan- troop te Bolsward. De ontvangsten bedroegen met het batig saldo van het vorige halfjaar 192 alzo-o in kas 115 ruim, het totale bezit der vereenigmg is daardoor gestegen to-t 880, terwijl het aantal leden thans 63 bedraagt. Na dit verslag werd herkozen tot voorzitter L. Groot en benoemd tot le secr. H. Bakker, 2e seer. D. Stapel, vice-voorz. K. Reinders, lid van den raad v. toezicht A. Gunder. Hierna volgden nog eenige besprekingen van meer huishoudelijken aard, vervolgens sluiting met dank. UITBERGEN. De dames J. W. M. Veer, J. M. Verduin en A. W. Wortel, allen alhier, slaagden gisteren te Utrecht voor het examen nuttige hand-werken. KORTE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is weder een der tengevolge van oestergdbruik aan typhus lijdende personen over leden. Het is een leerlinge van de hoogere burger school voor meisjes. Er zullen nog wel een paar maanden mede heen gaan alvorens de slo-oping van Naatje een aanvang kan nemen, aldus het H-blid. 'tNUT. Gisteravond vergaderde het departement Alkmaar der maatschappij tot nut van 't Algemeen in de bo venzaal van „de Unie." De heer J. Uenn Oushoom zou spreken over „Muziek en het begrijpen van mu ziek," terwijl mej. J. Boelmans ter Spill hare welwil lende medewerking verleende. De voorzitter van genoemd departement, de heer J. A. Verkuyl heette namens het bestuur de aanwezigen welkom op dezen der-den Nutsavond in dit seizoen. Spr. vond dezen avond merkwaardig, omdat een stad genoot als spreker zou optreden, hetgeen zelden nog het geval is geweest, terwijl deze spreker geassisteerd zou worden do-or een stadgenoote, hetgeen een attrac tie te meer was. Ook het onderwerp noemde hij bui tengewoon; het ging immers over muziek. Het moge waar zijn, vervolgde s-pr., dat da Nederlandsc'he volks zang niet zoo ho-og staat als in andere landen, het kunstwerk staat zeker zeer hoog. In ons land wordt veel aan muziek gedaan. Als leek echter staat men over muziek betrekkelijk vreemd en een uitlegging nu kan maken, dat men de muziek beter leert begrijpen. Vandaar deze avond. De heer Oushoorn behandelde allereerst de alge meene muziekleer, betoogende, dat geluid' ontstaat door het in trilling brengen van een of ander li chaam en klank bij snelle en regelmatige trilling. Kaïn men bij een klank in vergelijking van andere klanken hoogte of laagte waarnemen, dan noemt men zulk een klank een toon. Hoe sneller de trillin gen, hoe hooger de toon. De toon die door het dub bel getal trillingen van een anderen in denzelfden tijd ontstaat is hooger dan deze en heet daarvan het octaaf. Da afstand van een toon tot zijn! octaaf is in 12 evenwijdige toonafstanden verdeeld, 7 die men stamtonen noemt (c, d, e, f, g, a en b) en 5 afgeleide tonen. Op de piano zijn de eersten door witte, de af geleide door zwarte toetsen aangeduid. De 7 op el kander volgende stamtonen vormen een toonladder. De afstand van da 3de tot den 4e, en van de 7de tot

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1