DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. M. 45 Honderd en zestiende jaargang. 1914 IAA5DAG 28 IEBRTJARI. FEUILLETON. De ongekroonde Koning. "beze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar Ï0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdirikkeiaJ v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKHAARS COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, gelet op het bepaalde bij art. 10 letter A sub g tot en met der Ver ordening op de keuring van vee en vleesch en den Invoer, het vervoer, den doorvoer en den verkoop van vleesch in de gemeente Alkmaar (Gemeenteblad no 343) Brengen ter algemeene kennis a. dat de wegen, langs welke het Ingevoerde versche vleesch naar het gemeente-slachthuis moet worden vervoerd, in met de sluiting van de Rootorenbrug, tijdelijk zijn Bierkade, Luttik-Oudorp W.Z., St. Annastraats- brug, Luttik-Oudorp O.Z., Wortelsteeg, Achter- b ^dat" het vervoer van het ingevoerde versche "vleesch, tijdens de werkzaamheden aan de Kanaalkade, moet plaats hebben langs de vol gende wegen: Heerenstraat, Dijk, Koningstraat, Koningsweg, Doelenkluft, Kanaalkade. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 18 Februari 1914. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar bren gen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van W. F. STOEL Jr., hande lende onder de firma W. F. STOEL Zn. aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande steenhouwerij, door het maken van een overkapte plaats, waarin* 4 5 steenbewerkingsmachines zullen worden geplaatst, te drijven door ten hoogste 5 electro- motoren, met een gezamenlijk vermogen vfnmet meer dan 25 P.K., in het perceel Luttik Oudorp, Wijk C, No. 21. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Zaterdag 7 Maart e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen ken nis nemen. Alkmaar, 21 Februari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. D ON ATH, Secretaris. AT.TnvrAiA~R.. 23 Februari. Het belangrijkste feit van de afgeloopen weeik is wel de Albaneesche kroningsdag geweest. De stad1 Neuwied was Zaterdag feestelijk versierd met eerebogen en overal liet de dubbele zwaarte ade laar van Albanië onder de gouden kroon zich zien. Natuurlijk trok de Albaneesche deputatie zeer de aandacht der bevolking. Duizenden menschen wacht ten haar op het stationsplein af. De deputatie had een klein kistje meegenomen, ge wikkeld in een violetten zijden dioek. Het bevatte zand, aarde en water uit Albanië, en overeenkomstig een oud Albaneesch gebruik werd dat den prins over handigd, die aldus in den vreemde van zijn land bezit nam. In de witte zaal van het paleis had toen de kro ningsplechtigheid! plaats. De prins droeg de Pruisi sche majoorsuniform, zijn gemalin verscheen in een witte robe met sleep, een diadeem in het zwarte haar. De prinses was opvallend bleek. Essad pasja verzocht den prins de kroon en den troon te aanvaarden. Hij1 sprak dezen aan als „mbret", waardoor hij de moedefijkheid! van vorst of koning ontweek. „Ons volk, zoo zeide hij, dat bij andere gelegenhe den voor zijn onafhankelijkheid zoo hardnekkig heeft gevochten, heeft rampspoedige tijden moeten doorle ven, maar nooit heeft het 't roemrijk verleden, nooit zijn Albaneesch karakter vergeten en steeds den nati- onalen geest en de zeden en gebruiken zijner vaderen weten te bewaren. De staatkundige veranderingen, in den laatsten tijd op den Balkan tot stand geko men, de zorg en de hulp der mogendheden hebben Al banië in staat gesteld zich tot een vrijen en onafhan- kelij'ken staat te vormen." Prins Willem van Wied antwoordde o.m. Ik heb er prijs op gesteld u hier in mijn voorvader lijk slot te ontvangen, opdat ge mijn vaderland zoudt leeren kennen. Het was mijn wensch, dat een afvaar diging uit Albanië tot mij zou komen om mij uit naam van het Albaneesche volk de 'kroon van het land aan te bieden. Nadat da groote mogendheden mij als hoofd van uw land hadden gekozen en mij waarbor gen en steun beloofd, heb ik besloten de kroon aan te nemen. Ik ben daartoe niet lichtvaardig, doch eerst na langdurig overleg overgegaan. Nu ik het besluit genomen heb, aanvaard ik van ganscher harte mijn nieuwe taak. Ik hoop in alle Albaneezen ijverige en trouwe medewerker» te vinden ter verdere ontwikke ling van den staat. Ik hoop dat gij mij hetzelfde ver trouwen voor den gemeenschappelijken arbeid zult schenken, als ik het u doe. Dankbaar heb ik van u de verzekering van trouw, die in Albanië inheemsch is, vernomen. Met dien trouw en den steun van alle Albaniërs zal het ons naar ik hoop gelukken, Albanië een gelukkige, roemrijke toekomst te bereiden. Leve Albanië l Had Essaxi pasja' hem in het Albaneesch toegespro ken, de prins voerde in het Duitsch het woord. Alleen den wensch aan het slot liet hij aldus klinken: „Rroft shgypanie 1" De Albaniërs vonden het blijkbaar aangenaam, dat zij het woordje „mbret1" konden bezigen. Maar wan neer zij den prins en zijn gemalin niet-officieel toe spraken, zeiden zijl „majesteit." Na afloop der toespraken trad de prins op Essad pasja toe. De mannen schudden elkaar de hand en keken elkaar met emstigen blik aan wat er op dat moment in hun hoofden mag zijn omgegaan? Alle Skiptiaren brachten een „hoch" op het vorstelijk paar uit. Toen trad Ekrem Bei Vlora op den prins en de prinses toe en zeide: „Ik verzoek uwe Majesteit en ,de Koningin er van verzekerd te zijn, dat alle Al baniërs zich trouw rondom u scharen en trouw met u zullen medewerken." Alle Albaniërs kwamen toen den prins de hand drukken en de prinses de band kussen. Aan de galatafel bracht de Vorst van Wied een dronk uit op den Duitschen keizer en op het prinse lijk paar. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat de Albaniërs, dank zij hun gezond verstand en hun an dere goede eigenschappen nu moedig den weg van den vooruitgang zouden inslaan en dronk op het wel zijn van Albanië. Essad Pasja gaf den „mbret" nogmaals de verzeke ring van Aibanië's trouw. In den namiddag werd er thee gedronken in het slot Mon repos, waar ook een bioscoopvoorstelling werd gegeven. Om acht uur vertrok de Kroningsde putatie weer. De prins van Wied moet nu noig zijn kaartje afge ven te St. Petersburg, gelijk hij te Londen en Parijs heeft gedaan. De ceremoniemeesters der enteute-mo- gendheden stellen blijkbaar zeer prijs op plichtple gingen 1 En dan zal hij; naar Durazzo kunnen ver trekken, waar men reeds druk in de weer is om hem begin Maart een dragelijke ontvangst te kunnen be reiden. Hoelang de feestelijk® stemming der Alba neezen duren zal, valt natuurlijk niet te zeggen. De heeren der bergen verwachten blijkbaar dat met den nieuwen Vorst een goudstroom zal komen. Anders hebben ze geen Vorst noodig 1 boe ze uitgeplunderd kunnen worden, weten zö voldoende, zeggen ze. Zij verlangen tal van maatregelen, maar het begrip „be lasting betalen" is hun totaal vreemd. Het schijnt, dat Albanië overeenkomstig de moder ne inzichten gekoloniseerd] zal worden ook op dit gebied bespeurt men den invloed van de moderne techniek. De hoofdzaak is, dat de prins een niet te kleine leening meebrengt, waarvan de rente natuur lijk weer uit nieuwe leeningen moet worden be taald. Als een spons zal Albanië de millioenen op zuigen 1 Wanneer er echter nu ook maar ©traten, spoorwegen en scholen komen 1 De hoofdzaak voor de nieuwe regeering is, dat zij in het spel der mogendheden en der Balkan-buren het evenwicht weet te bewaren. Dat dit niet zoo gemak kelijk is, bewijst reeds da omstandigheid, dat men het zelfs nu nog niet eens is over den titel van het nieu we staatshoofd 1 (Nadruk verbotten,} Rotmaas vain PAUL OSKAR HS0E1E. Naar Êat D u t s h» 19) O— „Behalve Mademoiselle Haehette is er nog een jon ge Duitscher om onderwijs te geven aan Mary. Het is een zeker© dr. Eranz Hillern uit Göttingen. Deze jonge man heeft zijn studie in de philologie- in Duitschland een half jaar afgebroken om zijn zuster gezelschap te houden, die hier tandarts is en heel veel te doen heeft. Hij1 wil wat te doen hebben en geeft eenige privaatlessen die een bekend professor hem bezorgd heeft. Dokter Willem heeft een goede positie en heeft geld verdienen niet direct noodig: daarom heeft hiji een vrij hoog honorarium geëiseht en ook gekregen en ia op en top een gentleman. Je zou te vergeefs den veelbespotten, Duitschen huis- leeraar der spotbladen in hem zoeken. Zijn zelfbewust optreden is van het begin af aan zijn geluk geweest. )(En gros slachters op aandeden," noemt hij deze soort geldmakers. Hijl zegt: het is geen wonder dat in Amerika da vrouw regeert en de man haar blinde lings gehoorzamen moet, want voor den man bestaat er geen geestesarbeid meer van het oogenblik af aan dat hiji bij zijn vader in de zaak komt. Geld, geld is hier alles. Geld is een God, geld voert de heerschap pij in dit land. En wie het bezit is de ongekroonde koning. Men heeft onzen ouden adel zijn trots op de lange keten van voorouders verweten. Gddtrots stelt hier dat alles in de schaduw. Deze Croesussen en in de eerste plaats de dames beschouwen zichzelf als wezens van hooger maaksel. Een klein voorbeeld. Op Nieuwjaarsdag gaven de Walkers een soirée musicale. Een paar gevierde kun stenaars die op dat oogenblik in Amerika optraden, waren tegen enorme honoraria geëngageerd. Ik ver heugde miji er op hen te hooren, te zien en te spreken en ik had mijn waaier met autografiën al klaar ge legd. Allan haalde met een trotsoh lachje de schou ders op toen ik daarvan sprak. „Artisten tellen toch niet mee, ze hooren niet tot den eersten stand. Zij moesten langs de dienstbodentrap komen en gaan." „Je wordt zeker al ongeduldig, lieve Ati. En toch moet ik je wel aantoonen hoe mijn stemming zich ontwikkeld heeft, hoe de bodem werd voorbereid waarop de besluiten groeiden. „Ik ben na Nieuwjaar meermalen bij1 doctor Hil lem's zuster geweest. Ten eerste om mijn tanden te laten nazien. En ten, tweede orni die uitstekende vrouw terug te zien. Stel je voor: een ongetrouwde vrouw van veertig jaar, een weinig gezet, het figuur van ©en kleine Duitsche griffiersvrouw, en daarbij een gebogen lorgnet op den neus. Schei uitl hoer ik je ontsteld uitroepen. Wat een volmaakt monster! Maar ik zeg je Ati: na de twee eerste ontmoetingen hen ja overwonnen. Elisabeth Hillem was achttien jaar geleden haar verloofde, een jongen scheikundige nagereisd. Die hadi in Gettingen de een of andere dwaasheid gedaan, waarom hij1 volgens de Duitsche wet strafbaar was. Hij nam de vlucht. Elisabeth onderhield hem van haar moederlijk erfdeel, totdat alles op was, werd ten gevolge daarvan kwade vrien den met haar vader, kwam daarna met het allerlaat- ste geld dat zij had overgehouden den Oceaan over en vond haar gewezen verloofde hier al lang ge trouwd. Mooil is zij1 ook als jong meisje nooit ge weest, dat geeft ze zelf toe, ze lacht nu zelfs over haar verliefde waanzinnigheid van vroeger. Maar stel je" haar toestand voor toen zijl hier aan wal kwam. Zij heeft jaren beleefd dat zij' honger moest lijden, jaren, waarvan de beschrijving mij deed huiveren. En toch heeft zij door haar krachtigen bewonderenswaardigen, fermen wil haar lot bedwongen. „E'n Elisabetihl Hillem is de onschuldige oorzaak geworden, dat ik kwade vrienden geworden ben met Allan Walker. Een overdreven gevoel' van oprecht heid heeft mij1 eens de dwaasheid doen begaan van mijn bezoeken bij doctor Hiïlem's zuster te vertellen. Het eene woord tókte het andere uit, de aanmatiging Bij een tus&ehentijdsehe verkiezing voor den Duitr schen Rijksdag te Jeriehow is een conservatief geko zen in plaats van den sociaal-democraat. De sociaal democratische candidaat kreeg 2 jaar geleden 7 stem men meer dan de conservatief, nu had deze laatste een meerderheid van 1400 stemmen. Niet onwaar schijnlijk hebben de debatten over Zabern kiezers, die in 1912 sociaal-democratisch stemden, thans doen be- waarmee het meisje betaalden vrouwenarbeid afkeurt maakte mij weer eens warm. Juist kwam doctor Hillem zelf binnen om een zijner interessante voor drachten over geschiedenis voor ons te houden. En er was ten eenen male geen gelegenheid of geen mo gelijkheid om de gemoederen tot bedaren te brengen. Allan maakte allerlei tegenwerpingen toen doctor I Hillem begonnen was, zij bracht onzen twist in ver band met het onderwerp, dat door hem werd hespro- ken. En toen gaf ik hem verklaring. Hij had een alleraardigste manier om Allan af te schepen. Tegen over de werkers ©telde hij de genotmenschenl den op geestelijk gebied werkzamen menscb tegenover den materieel genietende. Allan zag doodsbleek, Mary vuurrood, Mademoiselle Haehette en ik straalden van genot. Niemand zat meer op zijn stoel. Nu stonden alle vijf. Voortdurend wou Allan hem in de rede vallen maar hij' liet haar niet aan het woord komen. TT ij speelde de eene troef na de andere uit. En toen ging hij lachend weg, als overwinnaar. Allan was zoo opgewonden en boos als ik haar nog nooit gezien had. En toen mijnheer Walker er bij' kwam voer ze tegen mij uit: ik had hem gesteundI „Ik weet niet precies meer hoe het verloop van die opgewonden scène was, wat ik eigenlijk bewijzen wil de en waarom ik het deed, ik zie mij zelf alleen nog in het geel-zijden boudoir van Allan staan, warm, trillend van opgewondenheid, in extase en ik hoor mij zelf nog de zaak bepleiten der onvermogenden. Ik liet mij meeslepen hun alles, ja alles van onze armoede te vertellen. Maar dacht A11 an dat ik daarom in zak en asch zat? De hemel beware mijl Met mijn ver stand, mijn energie en mijn eerlijken, vasten wil Eli sabeth Hillem tot voorbeeld! te nemen, zou ik er wel weer boven op komen! 's Avonds moest ik natuurlijk laten zeggen, dat ik ziek was. In den nacht pakte ik mijn koffer en den volgenden morgen, nadat ik een telefonisch gesprek hadl gehadl met Elisabeth Hillern nam ik afscheid van da familie. Allan was volkomen correct maar ijskoud. Mary zag ik niet meer. Mijnheer Walker liet mij op zijn kamer roepen. (Het is de kamer waarin de in Parijs zoo uitstekend nagemaakte e® voor echt be sluiten om op den man van recht over te gaan. De geringe meerderheid van links is thans verloren ge gaan. In den Rijksdag zullen 198 leden van links en 199 van rechts zitten. In Engeland hebben drie tusschentijdsehe verkie zingen voor het Lagerhuis plaats gehad. Een liberale zetel ging er verloren, maar het aantal stemmen der regeeringspartij nam toe, zoodat degenen, die bewe ren, dat in het land een sterke strooming heerscht te gen de zelf-regeering van Ierland, door deize verkie zingen in het ongelijk gesteld zijn. De heer Hammerskjöld is er in geslaagd een nieuw ministerie in Zweden samen te stellen. Het nieuwe kabinet zal aansturen op Kamerontbinding, opdatt de kiezers zich over de kwestie der landsverdediging zullen kunnen uitspreken. Toch zal dit niet dadelijk geschieden, hoewel de radicale pers dit met kracht verlangt. Onder den naam van Natiouaal-liberale partij beeft zich een nieuwe partij gevormd met het volgende pro gramma: „Het belang des land» eischt, dat in de eerste plaats de defensie-kwestie spoedig worde opge lost. Dit moet dan ook de voornaamste factor bij de komende verkiezingen zijn". De Portugeesche Kamer heeft een wetsvoorstel aangenomen tot verleening van amnestie wegens po litieke misdrijven. Er werd den laatsten tijd vooral in Engeland krachtig geprotesteerd tegen de behan deling van politieke gevangenen. Een medewerker van de „Daily Chronicle" had een elftal gevangenis sen bezocht en honderden gevangenen ontmoet, repu blikeinen zoowel als koningsigazinden, boeren en hougleeraren, die zonder vorm van proces opgeslo ten waren, een ellendig tót hadden en tevergeefs recht zochten. Ook hieruit bleek weer, dat de heer Affonso Costa een waar schrikbewind uitoefende. De nieuwe minister-president Bernardino Machado heeft thans dus een maatregel doen nemen, welke aan veel onrecht en groot lijden een einde zal maken. In Japan blijft het marinesehandaal de gemoederen in beweging brengen. De algemeene verontwaardi ging richt zich nu tot den minister-president en den marine-minister, wieu verweten wordt dat tal van ambtenaren sinds jaren zicbi ten koste van den staat hebben kunnen verrijken. Men heeft zelfs in de Ka mer gevraagd, hoe de minister-president, vroeger een arm-zeeofficier, aan zijn reusachtig vermogen is ge komen. Gelijk bekend zijn er vijf marine-officieren op' last der regeering in hechtenis genomen. EERSTE In de Zaterdagavond gehouden zitting vervolgde de minister van justitie, de heer Ort, zijn rede ter beantwoording van de sprekers, die hadden deel genomen aan de algemeene beschouwingen. taalde schilderstukken hangen van Tintorettei, Böch- lin en Segantini) Hij rekende zich verplicht mij het reisgeld aan te bieden. Eien seconde dacht ik: trotsch zijnl Maar ik nam het toch aan. Hij' wilde mij ani- meeren nog twee dagen te blijven daar er dan een betere boot ging (de Duitsche zijn nog altijd de besr tel) maar ik bedankte en antwoordde dat ik voor de eerstvolgende dagen de gastvrijheid reeds had inge roepen van Juffrouw Hillern. Een knecht bracht mijn bagage op een rijtuig, Mademoiselle Haehette gaf mij schreiend mijn handtasehje aan, omhelsde mij bij de tochtdeur en kuste mij' links en Techts op de wangen. Toen zat ik met nog eenigszins knikkende knieën in het rijtuig en reed mijn nieuwe leven tege moet. Elisabeth Hillern heeft tien assistenten: zeven da mes en drie heeren. Zijl heeft mij' beloofd mij met Oc tober over een jaiar aan te nemen al» ik voor dien tijd mijn Amerikaansehe examens gedaan heb. Ik werk nu theoretisch en praetisch op het laboratorium van haar eereten assistent. Ik heb een arbeidsdag van achttien uur. Dat is de uitwendige reden dat ik zoo zelden tot schrijven kom. Ein de innerlijke Ja lieve Ati, ik heb geen flauw vermoeden hoe jullie al len mijn vlucht uit het huis van de familie Walker zult opnemen. Maar of ge knort of mij1 gelijk geeft; aan mijn besluit mij zelfstandig en onafhankelijk te maken is niets meer te veranderen. Door Doctor Hillern heb ik twee families gekre gen om privaatles te geven. Ik geef aan vijf kleine jongens les in 'tEransch en 't Duitsch. Ik word zeer benijd in het boarding house waar ik logeer. Een paar Duitsche dames, die op goed geluk af naar het Land van den Dollar gegaan zijn, door zeer vage begrippen gedreven, geven zich reeds weken lang moeite om leerlingen te krijgen. De nood is hier zeer groot on der de vreemdelingen die naar Amerika zijn gekomen. Ik bewaar mijnheer Walker's reisgeld als een appeltje voor den dorst. Het geld dat ik verteer in mijn kost huis en dat i'k moet uitgeven voor mijn instrumenten verdien ik zelf. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1