STADSNIEUWS. B. Crt, blonken ait de inzending van de firma Krela- ge, de Parsival enkel-blauw en Carmen enkel-rood, verder de enkel-blauwe Nellie van P. W. Voet en de President Faure, van Walter Blom, bedden te Qver- veen. Onder de tulpen bad de beer Eggink, te Voorscho ten, een bloemstuk ingezonden van, Fairy Queen en Jaune d'oeuf dooreen gemengd» De grillige bouw van de tulpen en de zeldzame kleur trokken zeer de aandacht. De keuring was zeer druk bezocht. BISICO VAN KOETSIEBiS-NACHT ARBEID. Heel alleen was Zaterdagavond een, bewoner van de Boogaardstraat te Botterdam naar een gemas kerd bal geweest. Vrouwlief had hiji thuis gelateu. Dat zou hem opbreken 1 De dierbare gade kon na tuurlijk den slaap niet vatten. Ze verbeet zich van nijd. De klok sloeg één, twee, eindelijk drie. Daar hield een rijtuig etil voor de deur. 'm Open doenl Neen, hoort Met een ruk ging een venster open. „Ha, ben je daar, sm. ..,.„1" klonk 't van boven. Hier zool Een vrij, zwaar voorwerp ging van twee hoog naai omlaag. 't Was een bloempot. Helaas werd de verkeerde er door getroffen. De koetsier kreeg biet ding op 't hoofd. Arme kerel I Noig vóór hij met zijn handen zijn schedel, waaruit bloed gutste, kon betasten, kwam er een tweede ongeluk bij. Het paard, opeens schichtig geworden door den plof van den gevallen pot, ging er in woeste vaart vandoor. Eenige honderden meters werder werd de bestuurder op straat geslingerd en toen kreeg hij tot overmaat van ramp nog twee wie len van zijn rijtuig over zioh heen. Deerlijk gekneusd bleef de stumperd bewusteloos liggen. Hij werd door de zorgen van politieagenten, die door den hevig ontstelden balbeasoeke® gewaar schuwd waren, naar het Ziekenhuis getransporteerd. Het gebeurde zal wel een lea zijn voor ontstemde eehtgenooten, om nooit meer zóó onbekookt op te tre den. (N. v. d. D.): EEN EETJZENSNOEK De visschers Stapel en Bijvoet te Obdaim hebben Zaterdag in de ringvaart een kolossalen snoek gevan gen, die door zijn ontzettende kracht bijna het treknet verscheurde. Met veel moeite wist men het beest op het droge te krijgen, bijna werd men bang voor den grooten bek. Naar schatting was die snoek ongeveer 1 Yz meter lang. Aan heit station werd het dier ge wagen en bleek het bijna ongeloofelijke gewicht te hebben van drie en dertig pond. Levend en wel1 is het beest per spoor verzonden naar Gebr. Dil te Zaandam. Vakmenschen schatten den ouderdom van het dier op ruim 40 jaar. UIT ZTTID-SlöHlAIBIWOfUDE. Uitslag van den gehouden biljartwedstrijd tusschen de sociëteit „Ons Genoegen te Noord-Scharwoude en „Op Maat" te Zuid-Scharwoude. Eerste dag, 15 Fe bruari, bij Jb. de Bakker te Noord-Scharwoude. Stand Zuid-Scharwoude 1346, Noord-Scharwoude 1304. Tweede dag, 22 Februari, bij A. Kist te Zuid-Schar woude. Stand: Zuid-Scharwoude 1337, Noord-Schar woude 1292. Hoogste serie A. Swager te Noord- Scharwoude, 7 caram., P. Boon 10 caramb. te Zuid- Scharwoude. De prijzen bestonden in verguld zilve ren medaille en voor personeel kleine zilveren medail le, Het verschil was 87 caramboles. UIT OUDE-NEEDOBP. Van de huizen en erven eigendom van de erven van wijlen Mej. M. Groen, Maandagmiddag door notaris van der Berg van Behagen, publiek geveild), zijn koo pera geworden: van het huis ingericht tot pakhuis met erf en tuin, groot 17.70 aren, in de Kampen, gem. N. Nied'orp, de heer H. Keesoom te Harenkarspel voor 345 en van het woonhuis en erf groot 4,50 aren te Zijdewind in deze gemeente, de heer B. Lampe voor 610. UIT OBDAM. Vrij onverwachts ia op 79-jarigeu leeftijd overleden burgemeester Buis, lid van de Prov. Staten voor het kiesdistrict Enkhuizen. De overledene was sedert 1879 burgemeester en sinds een jaar of 7 tevens gemeente-secretaris, boven dien was hij secretaris-penningmeester van den polder en bestuurslid van andere colleges. De overledene behoorde tot de B. Kath. partij UIT SICHEBMEEIHOBN. Uitslag der veiling van de landerijen, behoorende tot de nalatenschap van Mevrouw de Wed. P. van der Horst. Ie. Een Kavel weiland aan de Oostdijk in de Scher mer, groot 10.6250 H.A., in vier parceelen: a. 1.76.40 H.A, en b. 3.65.90 H.A. Str. de heer O. Stoel'tegen 1465 per morgen of 600 roede. c. 1.76.40 H.A. Str. da heer J. de Git tegen 1375 per morgen of 500 roede. d. 3.52.80 H.A. Str. de heer P. van der JJorst te gen 1205 per morgen of 600 roede. 2. Twee perceelen weiland, groot 2.18.50 H.A. in den Eilandspolder. a. 1.61.90 H.A. Str. de heer L. Vethaak tegen 1355 per morgen of 600 roede. b. 0.54.60 H.A. Str. de heer L. Vethaak tegen 760 per morgen of 600 roede. 3. Twee perceelen wei- en bouwland groot 1.21.60 H.A. in den E'ilandspolder. a. 0.25.30 H.A. Str. de heer P. van der Horst te gen 1285 per morgen of 600 roede. b. 0.96.10 H.A. Str. de heer Oudejans tegen 1590 per morgen of 600 roede. 4. Twee perceelen weiland, groot 2.88.60 H.A. in den Eilandspolder. a. 1.17.00 H. A. Str. de heer L. Vethaak tegen 1400 per morgen of 600 roede. b. 1.71.60 H.A. Str. de heer L. Vethaak tegen 1390 per morgen of 600 roede. De afslag en combinatiën zullen gehouden worden op 2 Maart. De zangvereeniging „Vooruit," voor de laatste maal gedirigeerd door den heer Kuilman, gaf Zon dagavond! een uitstekend geslaagde uitvoering. De kolfbaan van de Vergulde Valk was geheel bezet. De verschillende zangnummer», afgewisseld do.or een tweetal komische voordrachten, werden goed gezon gen. Na de pauze werd opgevoerd „Marijke van Seheveuingen," operette van H. ter Haar. Dezer zeer moeielijke operette werd goed weergegeven en gaf blijk van ernstige studie onder goede leiding; vooral de rollen van Marijke en dien kunstschilder waren in goede handen. Na afloop nam één der leden, da heer D. Doets, net woord, om namens de vereeniging den Directeur har telijk dank te zeggen voor de moeite, die hij zich steeds in het belang der vereeniging had getroost. Hij hoopte dat de heer Kuilman, die binnen enkele weken deze gemeente zal verlaten, van eene welver diende rust mag genieten, terwijl hij er niet aan twij felde of deze plaats zal steeds bij1 hem in aangename gedachten blijven, waar hij een geslacht had zien op groeien en aan de opvoeding daarvan een werkzaam aandeel had genomen. Ook werd dank gebracht aan Mej. van Nienes voor hare gewaardeerde medewer king. Met het overhandigen van een bouquet wensch- te hij den heer en mevr. Kuilman een aangenaam ver blijf in Alkmaar toe. De heer Kuilman dankte voor dit blijk van attentie, dat hem steeds in gedachten zal blijven als eene aan gename herinnering. Steeds heeft hij met genoegen de muziek en de zang in deze gemeente geleid en veel tijd er aan opgeofferd, zonder hiervoor ooit eenige be looning te hebben gevraagd. Toch beeft bij niet kun nen bereiken wat hiji zich bad voorgesteld, gaarne bad bij de Vereeniging verder willen brengen. Ook bet publiek, waarvan bij door talrijke opkomsten steeds medewerking bad gehad, bracht Hij hartelijk diank, alsmede mej. van Nienes voor den steun ook van bare zijde ondervonden. Hij hoopte dat de zangvereeni ging zal blijven voortbestaan onder leiding van den beer Bot te de Bijp, die zich als opvolger heeft be schikbaar gesteld. UIT BEOEK OP LANGENDEJK. In het lokaal van den heer de Waard hield de Coëp. Onderl. Spaar- en Voorschotbank voor land- en tuin bouw Maandagavond hare algemeene vergadering. Aanwezig waren 120 van de 220 leden. De voorzitter (directeur) de heer D. Slot, opende met een hartelijk woord de vergadering. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren J. Keizer en G. Engel. Uit het verslag van den toestand dor bank bleek het volgende: Bekening over 1913. a. Spaargelden. Saldo 1 Januari 120.021.30, ontv. van 631 inlagen 96.287, bijgeschreven rente 4.443.89, uitgaaf van 284, terug betalingen 98.508.97 aan betaalde rente 46.93, sal do op 31 Dec. 117.709.16. Spaarboekjes tot no. 320. b. voorschotten. Saldo op 1 Jan. f 60.745, uit gaaf aan 40 nieuwe voorschotten 28.150, ontvangen van 85 terugbetalingen 13.265 rente 2.647.86, ze gels 8.25, saldo op 81 Dec. van 115 voorschotten 65.630, aantal boekjes tot no. 168. c. loopende rekening. Saldo op 1 Januari/ 64.891.26, uitgaaf aan de leden 82.020, aan de Centr. bank 61.772.40, ontvangen van de leden 68.360, van de Oentr. bank 93.360.34, rente van da leden 2.873.66, rente van de Oentr. bank 392.40, uitgaaf rente aan de O. bank 133.60, afschrijving meubilair 6, reser vefonds 2.161.82, winst 718.94, aantal boekjes tot No. 60. Balans. Actief 1913. Inhoud der kas op 31 Deo. 5956.24, uitstaande voorschotten 05630, te goed' in loopende rekening 71.505, totaal 1431)51.24. Passief 1913. Saldo der spaargelden 117709.51, schuld in loopende rekening 24722.79, winst over dit jaar 718.94, totaal 143151.24. Door de heeren O. Slot Kz. en O. Spaans Jz. als controleurs en den beer O. Wagenaar Kz.. als lid van den raad van toezicht werd verslag uitgebracht dat boeken enz. der bank, in de beste orde werden bevon den. Bij de verkiezing van een bestuurslid, aftr. den beer D. Slot (herkiesbaar1) werd met groote meerderheid genoemde beer Slot herkozen. Bij monde van den heer Houtkooper werd! de beer Slot hartelijk gefeliciteerd met zijne herbenoeming als directeur der bank. Als commissaris werd herkozen de beer S. Wage naar. Over de vaststelling van het salaris van den kassier werd door de helft van het bestuur voorgesteld' om het salaris te laten op 350. De overige bestuursle den wilden het brengen op het maximum, n.l. 400. Na de gehouden stemming werd het salaris ge bracht op 400. Bij de bespreking van den rentestandaard werd 't vol gende besloten: De rente voor deposito's bedraagt thans 4 voor voorschotten 6 't welk binnenkort gewijzigd zal worden voor voorschotten in 4% Den heer P. van der Molen gaf het bestuur in overweging het jaarverslag voortaan vóór de jaarver gadering gedrukt bij de leden rond te zenden, 'twelk door het bestuur in overweging werd genomen. Nog werd opgemerkt dat de spaarboekjes voor het bij schrijven van rente te lang bij den kassier blijven. Het bestuur antwoordde dat dit door het groote aan-, tal moeilijk anders kan, doch beloofde ze zoo spoedig mogelijk aan de eigenaars te doen terugbezorgen. Hierna werd de vergadering door den heer Hout kooper gesloten. KOBTE BEBIOHTEN. In plaats van de jaarlijksehe serie-wedstrijden van den N. H. Voetbalbond, zullen dit jaar athleti- sche wedstrijden worden gehouden, vermoedelijk te Wormerveer op het terrein van W- F. O. Een dienstmeisje, dat dezer daigien haar dienst in de Utrechtsehe straat, te Amsterdam, heeft verla ten, heeft bij het heengaan ten nadeele van haar meesteres een tasohje met ongeveer 860 meegeno men. Zaterdagavond is te Zandvoort de textielfabriek (directie A. Dihel) geheel uitgebrand. Gebouw en machinerieën waren verzekerd^ de onderneming, sinds een maand in gang, was niet verzekerd tegen stilstand in het bedrijf. Te Dordrecht hebben op enkelen na gisteren al le stucadoorsgezellen gestaakt. 1 De kunstschilder Boormeester te den Haag viert heden zijn 70en geboortedag. De gemeenteraad van Winschoten heeft gisteren met algemeene stemmen besloten tot uitbreiding van de driejarige H. B. S. tot een vijfjarige en met 12 te gen 3 stemmen om daarnaast het gymnasium te be houden. Er was een aandrang in de gemeente om de ze op te heffen. VERHOOGING VAN HET SCHEEBGELD. Gisteravond 9 uur werd alhier in het Wapen van Munster een buitengewone vergadering gehouden van ongeorganiseerde en georganiseerde kappers en barbiers. De heer J. H. Lingeman, uit Haarlem, lid van het Bondsbestuur, zette de noodzakelijkheid van een ver- hooging van het tarief voor het scheren uiteen, er daarbij op wijzende, dat de bedrijfsonkosten als wo- ninghuur, belastingen en loonen aanmerkelijk zijn ge stegen, terwijl sinds 1876 het tarief voor het scheren 5 ct. is gebleven. Van de 30 aanwezige vakgenooten verklaarden zich 31 voor het voorstel van het hier bestaand comité om het tarief met 2% et. te verhoogen. De datum waarop deze maatregel wordt ingevoerd, zal nader bekend worden gemaakt. PHYS1ÖA. Voor het natuur- en letterkundig genootschap S. N. S. S. hield Maandagavond in de kleine bovenzaal der Unie de heer J. B. van Amerongen, alhier, een voordracht over „Shakespeare's Julius Caesar." De heer van Amerongen begon met een korte in leiding te geven over de beteekenis van Shakespeare als tooneeldichter. Behalve de schoonheid van zijn taal is het vooral het zuiver menscbedijke van zijn scheppingen, dat ons bij hem treft. Hij gaf ons reeds drie eeuwen geleden karakters, die ieder op zichzelf een samenstel vormden van miensehelijke eigenschap pen. Dat ia het, waardoor zijn Hamlet, Lear, ÜthelLo, Macbeth, Brutus eu Antonius even dicht bij ons staan ais bij zqn tijdgenooten. Men zegt, dat Julius Caesar geschreven ia m een tijd van groot verdriet, voor een groot deel de uiting ia van zijn sombere ge moedstoestand en dat men de beschrijving van den val van den grooten Eomein zeer waarschijnlijk moet beschouwen ais da uitdrukking van zijn smart over den dood van zijn vriend, den graaf van Essex. Of schoon Shakespeare gebruik maakte van een verta ling van Plutarchus wijkt zijn behandeling in vele op zichten af van het historisch gebeuren, vooral wat be treft de karakterteekening. Spr. zette daarna den inhoud] van Juliua Caesar uiteen. Na den slag bij Munda, waarin Caesar de zo nen van Pompejus versloeg, komt hij: naar Bome, waar hij tot koning hoopt gekroond te worden. Maar er is een sterke oppositie tegen hem ontstaan. Caesar valt, maar zijn vriend Marcus Antonius weet het volk tegen zijn moordenaars op te hitsen, die tenslotte worden verslagen. Het stuk draait om de samenzwering tegen Caesar. De reden, die er toe leidde, is in hoofdzaak, dat gedu rende O.'s afwezigheid in Gallic een groote verande ring in het politieke leven van Bome had plaatsge grepen. Waar Caesar voor zijn vertrek één algemeen streven ter bevordering van het welzijn van Bome had gekend, vond hij1 bij zijn terugkomst inplaats daarvan de zucht naar zelfverheffing van enkelen, die zich dus verzetten tegen het aanbieden van een koningskroon aan Caesar, ofschoon het land daardoor zeer zeker ge baat zou zijn geweest. Maar bovendien was Caesar zelf door die veranderde omstandigheden van de wijs gebracht, de houding die voor zijn terugkomst niet anders dan natuurlijk zou zijn geweest, durfde hij nu niet meer aannemen en hel is juist, wanneer hij tracht zich aan te passen aan die veranderde toestan den, dat hij faalt en het volk niet meer in hem ziet den held, die aangewezen is zijn heenscher te worden. Spr. ging daarna over tot de bespreking van de hoofdkarakters, deze toelichtende door bewijsplaatsen uit het stuk. Hij, die de eerste stappen doet tort het smeden van een samenzwering, Caius Cassius, doet dit nit zuiver egoïstische overwegingen; daar hij echter vreest, dat een moord op Oaesar door hem geledd in de oogen van het volk geen genade zal vinden, tracht hij Mar cus Brutus voor zijn taak te winnen, een man, wiens onbaatzuchtigheid en vaderlandsliefde boven eiken twijfel zijn verheven. Juist door diens toetreden, waarvan Cassius alle heöl verwachtte, treft de „poëti sche rechtvaardigheid", de uit onedele overwegingen ontstane opzet van Cassius. Vanaf het oogenblik, dat Brutus zich met de samenzwering inlaat, wordt fout op fout begaan en dit voornamelijk tengevolge van de ingeboren rechtschapenheid van Brutus, die hem ongeschikt maakt tot het leiden van een dergelij ke onderneming. Brutus begaat den grootsten miisi- slaig, wanneer bij) Antonius toestaat een lijkrede op Caesar te houden, waardoor Antonius aanleiding vindt, de volksmeeming tegen Brutus en de zijnen te doen keeren. Door voorbeelden wordt verder aangetoond, dat An tonius' daden in de allereerste plaats door den groot sten zelfzucht worden beheerscht, dat hij zelfs zijn liefde tot Caesar gebruikt ter bevordering van zijn eigen voordeel. Wanneer vooral na den dood van O. Antonius' positie uitermate hachelijk wordt, weet hij met bewonderenswaardige geslepenheid hert vertrou wen van de samenzweerders te winnen en ten slotte zijn doel te bereiken: zich te wreken op Brutus en Cassius en zichzelf de voordeden van Calsaris val te verzekeren. Spr. eindigde met de behandeling van het treur- spd en het op boeiende wijze voordragen van enkele fragmenten. Den heer van Amerongen viel een zeer luid applaus van zijn aandachtig gehoor ten deel; de voorzitter, de hear W. Th. Clous, zei hem namens allen dank voor zijn echoone voordracht. VEBEENIGING TOT VHBBETEBING VAN DE SCHAPENFOKKERIJ IN N. H. (Vervolg). Uit het rapport der premiekeuring van halfjarige dieren noteerden wij, het volgende: Er werden 5 keu ringen gehouden te den Burg, Alkmaar, Hoorn, Pup- merend en Schagen, waarop in het gebed' verschenen 96 rammen en 84 ooien. De kwaliteit van het aange voerde was redelijk. Afgekeurd werden 31 rammen en 26 ooien. Van den aanvoer te den Burg werd het hoogste pro cent geprimeerd, te Hóom het laagste. Het type Vol bloed Texelsch streek da meeste premiën op n.L 40 dit type stond bij de rammen ook het hoogst in ge middeld aantal punten. Bij de ooien waren de Lin- colns in gemidddd aantal punten de baas. Tevens bleek uit het rapport dat bij het keuren re kening wordt gehouden met de grootte der dracht waaruit het te keuren dlier is geboren, zoodat meerde re ontwikkeling door eenlingschap geen voorsprong gaf. Van de eenlingen werd 17, van de tweelingen 18 en van de drielingen 14 geprimeerd. Bij' de ram men verwierven de eenlingen het laagste aantal pun ten, bij de ooien stonden zijl met de tweelingen gelijk. Het rapport werd evenals het jaarverslag onder dankzegging goedgekeurd. Na het uitbrengen van deze rapporten werd1 aan drang uitgeoefend op den heer Covers om zich voor zijn tegenwoordige functie beschikbaar te houden. Een stem ging op de vergadering op om het salaris van 300 op 600 te sneven, wat echter niet in be handeling zou kunnen komen, daar het niet op de agenda stond. Na de pauze, tijdens welke het bestuur had gecon fereerd, deelde de heer Covers mede, hoewel dankbaar voor den lof aan zijn werk gebracht, niet voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. Tot stemming werd nu overgegaan. Door het be stuur werd aanbevolen de héér Jn. Sijp Jr., te Bobel- dijk. Uitgebracht werden op den heer Covers 7, Sijp 7, de Graaf 1 en blanco 5. Bij de nieuwe stem ming op den heer Covers 9, Sijp 8 en blanco 8. De heer Covers bedankte. Een voorstel van den heer D. Hoogetoren, om de benoeming te verdagen, teneinde in het bestuur te overwegen het salaris van den secretaris van 300 op 500 te stellen, werd na eenige discussie ingetrok ken. Benoemd werd daarna met 12 stemmen de heer Sijp, 8 stemmen waren in blanco uitgebracht. De heer Sijp nam da benoeming aan. Aan de orde was daarna de verkiezing van twee be stuursleden wegens periodieke aftreding op 31 Dec. 1914 van de heeren P. Stapel Clz., Hoogkarspel en D. J. Covers, Alkmaar, die niet herkiesbaar waren. Bij eerste stemming werd met 18 stemmen gekozen de heer E. Dz. Covers, die de benoeming aannam en bij tweede stemming gekozen de heer Poach, van Binnenwijzend, die niet' ter vergadering was. Tot voorzitter werd gekozen de heer D. de Boer, Alkmaar, die de benoeming niet aannam, daarna de heer E. Dz. Covers, die zich' de keuze, 'liet welgevallen. Goedgekeurd weiden de volgende in het Huishoude lijk Beglement voorgestelde wijzigingen a. in te voe gen art. la: Het lid, dat zijn schapenfokkerij onder controle der vereeniging wemscht te stellen, moet hiervan voor 10 October opgave doen aan den secre taris en b. Het bestaande art. 15c. thans te lezen: Op aanvrage verstrekt de inspecteur binnen 6 dagen aan iederen bij den inspecteur bekenden houder van con- troledieren met bekende afstamming, tegen betaling van 15 cents per stuk franco het afstammingsbewijs van eeniig dier met bekende afstamming, biji den aan vrager in bezit. De rekening over hert jaar 1913 werd goedgekeurd. Ze sluit met een bedrag van 2255.17° aan ontvangs ten en 2054.62° aan uitgaven. Het batig saldo is dus 200.55. Tot leden van de financieele commissie voor 1914 werden benoemd de heeren W. Tensen Dzn. te Andijk, K. Kaaskooper te Oosthuizen en G. P. Sorber te W eesperkarspel. De begrooting voor het jaar 1914 werd in ont vangsten geraamd op 1980, te speeifieeeren als volgt: batig saldoi 200.55, reserve Eokdierenpremiën 1913 450, contributie 250, controlegeld 70, Rijkssubsidie 1000, afstammingsbewijzen 3, rente kasgeld 645. De uitgaven waren ook geraamd op 1980, n.l. bu reaukosten 100, iiispecUfckost-en 200, vergaderko'S- ten 100, drukwerken 150, salaris van den secreta ris-penningmeester inspecteur 300, kosten adv.lidm. Ver. Fokveedaigen 6, primeering van fokdieren: a. uit te betalen premiën in 1913 uitgeloofd 450, b. keuringsonkosten 75, c. te reserveeren premiën 500, samen 1025, onvoorziene uitgaven 100. Door den beer Jb. Zuurbier werden eenige mede- deelingen gedaan betreffende de werkzaamheden van de commissie uit de Koninklijke Nederlandsche Land- bouwvereeniging tot verbetering van den wolhandeL Spr. bad een proef genomen met wol van schapen van leden der vereeniging tot verbetering van de scha penfokkerij in N. Holland. De verschillende partijen wol zijn 14 Augustus geveild. De uitkomst van den verkoop in Engeland is niet schitterend geweest. Er is verlies geleden. De verzonden wel was 1.4 in gedroogd. Er is 650 verloren, V» van het waarborg fonds. Op de wol uit Groningen alleen is 432.33 verloren en deze wol was juist het best gesorteerd. Wensleydalewol is de eenige, waarop winst is be haald. Buiten Groningen beschouwd is het verlies zoo groot niet. Dan zijn er eenige factoren, waarmee rekening dient gehouden. Er ia dubbel commissieloon betaald, de indroging was groot, door het missen van de eersite markt was het opalaggeld verhoogd, en hadden geen nieuwe zakken behoeven te worden gebruikt en dan was men nog niet gewend aan dezen wol, zoodat men begrijpelijkerwijze voorzichtig was bijl het bepalen van den te besteden prijs. Dan nog was b.v. de Texelsche wol (2e knip) ingekocht tegen den prijs van 1.10 en het is te betwijfelen of dit werkelijk de prija was. Spr. meende, evenals de commissie, dat de proef dient te worden voortgezet. Na eenige discussie werd op voorstel van één der leden besloten, dat het bestuur zal overwegen, of er in den herfst een centrale rammenkeuxing zal wor den gehouden. Bij1 de rondvraag bracht de heer D. J. Covers dank aan den voorzitter voor de aangename leiding dezer vergadering en voor de steeds prettige samenwerking in het bestuur, verder aan den heer D. de Boer, voor de moeite, welke Hij. zich getroostte inzake de Haag- sche tentoonstelling. De heer E. D. Covers dankte voor den steeds on dervonden steun en de aangename samenwerking in zijn kwaliteit van secr.-penningm.-inspecteur, waarop de voorzitter met dank aan den heer de Boer en aan den heer D. J. Gavers, zijn mede afgetreden mede bestuurslid, de vergadering sloot. DE HANZE. Buitengewoon druk bezocht was de algemeene jaar vergadering, die de B. K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" Zondagavond hield in het lokaal' van den hear W. Mooij. Met de bedoeling belangstelling te wekken voor het doel en streven der middenstandsactie was deze ver gadering mede toegankelijk gesteld voor da vrouwen der Hanzeleden. Een groot aiantal middenstandsvrouwen had aan deze uitnoodiging gehoor gegeven. Na het zingen van het bondslied, werd de vergade ring geopend door den voorzitter, den heer E. v. d. Klei, wien het aangenaam aandeed dat zooveel vrou wen van Hanzeleden waren opgekomen. Hij wensehta d'en WelEerw. Heer W. H. Kooy ge luk met zijne benoeming tdft geestelijk adviseur van de Alkmaarsche afdeeling van den B. K. Vrouwen bond en hoopte, dat deze zou mogen ondervinden, dat de vrouwelijke leden van dien Bond evenveel liefde voor de organisatie zouden toonen als de mannen dat deden voor de hunne. Na lezing en goedkeuring der notulen werd mede gedeeld, dat van Mr. Aalberse een dankbetuiging was ingekomen voor het hem gezonden huidetelegram. In het daarna door den secretaris, den heer W. J. D. Appel uitgebrachte jaarverslag werd in den bree- de het voorgevallene over het afgeioopen tijdvak ge memoreerd. Met voldoening werd er op gewezen, dat in samen werking met da A. W. V. een meer billijke bereke ning van den eenheidsprijs voor de levering van elec- trische drijf- en lichtkraeht was verkregen en een woord van dank gebracht aan den heer W. M. H. Pels voor diens zaakkundige voorlichting in deze ook voor den Middenstand gewichtige aangelegenheid. In herinnering werden gebracht de zoo goed ge slaagde Onafhankelijkheidsfeesten, waarbij in het Uitvoerend Comité drie bestuursleden van „de Han ze" zitting hadden. Het aantal leden was iets ge daald, maar deze geringe vermindering was hoofdza kelijk voortgekomen uit het feit, dat enkele leden naar elders waren verhuisd. Het ledental bedraagt thans 197. Een breedvoerige beschouwing werd gewijd aan de instellingen en vakvereemigingen, die meexendeels in bloedenden toestand' verkoeren. Vooraan werd genoemd de HanzJebank en de daarbij behoorende Spaarbank, welker jaarcijfers aantoon den, dat deze mede een zegen voor da Hanzeleden ge noemd mag worden. Van da vakvereenigingen kwam het bakkersgilde op den voorgrond, dat reeds goede vruchten heeft op geleverd en als voorbeeld gesteld mag worden van de andere gilden. Met voldoening werd er op gewezen, dat thans ook een gilde voor de patroons in de gecombineerde bouwvakken was opgericht, terwijl aangedrongen werd op verdere vakactie en vakorganisatie, zonder welke de geheele middenstandsbeweging vrijwel een algemeenheid zonder effectief doel is. Daarna verkreeg de penningmeester, de heer J. O. L. Wijdeman, da gelegenheid de rekening en ver antwoording over te leggen en da begrooting aan te bieden. Uit de rekening bleek, dat ontvangen waa 603.60

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2