DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Raleigh. BI, DE WILD, Boterstraat, ftlkmaar. No. 47 Honderd en zestiende jaargang. 1914 WOENSDAG 25 FEBRUARI. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0*80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 8* ZOON, Voordam C 9. Ontwerp Zomerdienstregelingen voor de Spoorwegen. Het fijnste Engelsche rijwiel. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat van heden af voor een ieder ter Secretarie ter inzage is neder- gelegd het ontwerp van «le zomerdienst-rege- llng 1914 van de Hollandse lie IJzeren Spoorwegmaatschappij. Eventueele opmerkingen betreffende dit dienst, regelingsontwerp moeten rechtstreeks worden inge zonden aan het Departement van Waterstaat vóór of op 1 Maart a.s. Alkmaar, 24 Februari 1914. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Gevonden voorwerpen. Een paar handschoenen, een broche, twee hon den, een koperen dop van een rijtuig, een hooivork, een damesparapluie een ceintuur, een gouden oor bel, een servet, twee rozenkransen, twee portemon- naies met geld en een zilveren ringetje. Alkmaar, 25 Februari '14. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHU1JSEN. BINNENLAND. Alleen verkrijgbaar bij: AARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. stad ontboden, met •uitzondering' van een, die bekend staat ais een aanhanger van een der twee pretenden ten. Maar bij het eigenaardige karakter der Abessy- niërs en hun zin voor intrigeeren zijn allerlei verras singen niet buitengesloten. Het gaat vreemd toe in dat Oostersehe rijk 1 Wij kunnen ons dergelijke toestanden moeielijk voorstellen. Zij helpen ons echter wellicht bij die be studeering der historie. Wat nu alleen nog maar in afgelegen en afgesloten rijken bestaanbaar is, kwam- vroeger ook dichter bij huis voor! En voor politiék geïntrigeer behoeft men heusch niet naar het verre Oosten te gaan. Wordt er te genwoordig bijv. niet in Frankrijk hard geroepen om een man, die de „verderfelijke bende der beroepspoli tici" aandurft en desnoods door een staatsgreep aan een noodlottig regeersysteem en aan slechte politieke zeden een einde maakt? Men speblt daarginder het spel met een dooden ko ning. En in Frankrijk met een dooda republiek. Maar het spelletje van macht en heerschzucht, van eigenbelang en zelfzucht is in den grond precies het zelfde 1 ALKMAAR, 25' Februari. Toen einde December het owarlijdemstelegram van Keizer Menelik van Abessynilë kwam, hebben we ons daarover een grapje veroorloofd. Wij noemden den negus den meest doodgeschreven monarch en spraken het vermoeden uit, dat hef bericht ook nu wel weer „voorbarig" zou blijken wanneer men reeds enkele malen van een overleden vorst een levensbeschrijving beeft gegeven, wordt men wel wat sceptisch gestemd 1 Uit Addis-Abeba komen thans nadere bijzonderhe den, welke een eigenaardig licht werpen op de ge beurtenissen in het Afrikaansche rijk. Een corres pondent van het Tageblatt deelt made dat Keuter ten onrechte heeft geseind, dat Keizer Meneliks dood of ficieel bekend gemaakt is. Juist den 27-sten Decem ber deed de regeering door een publicatie in het daar verschijnend weekblad in tegenspraak met de over lijdensberichten weten: „De gezondheidstoestand van Z. M. is in geen'enkel opzicht verergerd." En een blad te Kaïro berichtte, dat de eerste bisschop op een telegrafisch verzoek had teruggeseind: „Ma jas'teit goed." De correspondent verklaart echter, dat geestelijke en regeering om' diplomatieke redenen de waarheid verzwegen hebben. De Europeesche ko lonie is algemeen van meening, dat de oude Keizer Menelik dood is, ja al jaren geleden gestorven isl Dat zijn dood nog niet officieel bekend gemaakt is, moet worden toegeschreven aan een dier diplomatieke ma' noeuvres, welke in het Ooisten veelvuldig worden toe gepast. Men neemt in Abessynië de grootste geheim zinnigheid in acht, omdat er zich bij de troonopvol ging moeielij'kheden zullen .voordoen. Daarom laat men den dooden Koning leven 1 Volgens wet en zede geldt bij de erfopvolging al leen de verwantschap van den vader. Zoo was Mene lik zelf de zoon van een slavin. Maar omdat zijn va der Ali Heiloa van Sjoa was geweest, mocht hij troonopvolger worden. Heel gemakkelijk is hij ech ter niet in het bezit van den troon gekomen. Ha den dood van zijn vader in 1855, viel de elfjarige Menelik in handen van Keizer Theödoor. Hij vluchtte naar Sjoa en nam daar op twaalfjarigen leeftijd 1 den koningstitel aan. Ha 's Keizers dood in 1868 maakte hij evenals diens aangewezen opvolger Johan nes, aanspraak op den troon, maar hij moest dezen erkennen en eerst na diens dood in 1889 liet hij zich tot negus negesti, tot Koning der Koningen uitroe pen. Op het oogenblik bestaan er nog twee mannelijke nakomelingen van den zooeven genoemden koning Ali Heiloe en nu moge reeds in 1908 Li-dj E'jassoe, ge boren in 1897, tot troonopvolger zijn uitgeroepen, geenszins is zeker dat hij het worden zal. De eene nakomeling vluchtte indertijd naar Italië, toen allen, die rechten op den troon konden laten gelden, wel wat al te plotseling aan een onbekende oorzaak over leden! En de ander ia als staatsgevangene in Abes synië opgesloten, omdat hij de misdaad heeft begaan van nakomeling van Meneliks vader te zijnl Lidj Ejassoe is do zoon van een dochter van Menelik. Daar men van zijn zaak nog niet ai te zeker schijnt te zijn, heeft men naar Oostersch gebruik er de voorkeur aan gegeven een overgangstoestand in het leven te roepen. Maar bet heet, dat de kroning nu binnen kort en well begin Maart op den verjaardag van een roemrijken veldslag en op den feestdag van den hei ligen George, zal plaats hebben. Inmiddels heeft man de „hooge oomes" van het rijk naar de hoofd- EERSTE KA MEK. De beraadslaging over de begrooting van Water staat werd gisteren voortgezet» Minister Laly zei de bewuste circulaire in ver band met het godsdienstige geloof van de ambtenaren te hebben ingetrokken, omdat bij; van persoonlijke uitlegging nadeeien vreesde en hij de circulaire on grondwettig achtte. Wat den nachtarbeid voor vrouwen betreft, geloof de spr., dat het streven moet zijn, den nachtarbeid zoowel voor mannen als voor vrouwen, maar vooral voor vrouwen, te beperken. Spr. beloofde den nacht arbeid voor vrouwen dan ook zooveel mogelijk te be perken, doch hiji wenschte haar niet uit te sluiten van een post, die voor haar reeds was opengesteld. Ten slotte merkte spr. op, dat hiji met betrekking tot den kinderbijslag alle reden vindt, om o.a. voor de behuizing met de grootte van het gezin rekening te houden. De minister is bereid de zaak nader te overwegen. De heer K e g o u t (R. K.) verdedigde nogmaals zijn circulaire in verband met het geloof, als bestemd voor een uitzonderingsgeval, in strijd met de Grond wet bestaande, en meende voorts, dat de minister zeer goed vrouwen in den dienst kan toelaten, doch den nachtarbeid voor haar beperken. Spr. geloofde overi gens, dat men na de verklaring van den minister op den go-eden weg is. De begrooting werd z. h. s. aangenomen. Hierna was de begrooting van buitenlandsche za ken aan de orde. De heer Z ij 1 m a (U.-L.) achtte de aanstelling van een landbouwconsulent in Duitsc-hland ge- wenscht. De heer Y a n K o 1 (S. D. A. P.) klaagde over de vertraging van de derde vredesconferentie. Hij vestigde ten slotte de aandacht op de gruwelen op Timor en op het pan-islamisme. Minister Loudon antwoordde, dat de door den heer Zijlma gevraagde aanstelling de volle aandacht van de regeering heeft. Spr. heeft reeds pogingen in het werk gesteld om tot een derde vredesconferentie te geraken. In Maart hoopt hij het rapport van de voorbereidende commis sie te ontvangen. De begrooting werd z. h. s. aangenomen, waarop de voorzitter de vergadering sloot tot nadere bijeenroe- ping. HET MOHHA-VAHHA-VERBOD. Men meldt uit Hijmegen aan de Tel., dat het ber I richt betreffende het ontslag, den inspecteur van po litie O., aldaar verleend, minder juist is. De zaak houdt geen verband met de anti-Monna Vanna-actie en het ontslag is eervol verleend. DEi HAAKLEMSiOHE VEIREEHIGIHG VOOR WERK V ERSCM AFPIKG. De civiele Kamer der Haarlemsche Rechtbank wees gisteren den eisch van den curator mr. Slingenberg toe en veroordeelde den heer Schoamakar te Haarlem om binnen twee maanden na beteekening van het von nis rekening en verantwoording te doen vanaf 1 Ja nuari 1879 (datum van oprichting dier vereeniging) Wanneer hij dit niet -doet, moet hij een som van 160.000 betalen. Zooals men weet is d'e Koninklijke goedkeuring aan de vereeniging ontnomen. Het was een vtereeniging, waarvan de leden 6 cents per week betaalden, waar voor zij dan eens in het jaar een cadeau ontvingen van verschillende waarde. De vereeniging was over het geheele land verspreid. De heer Schoemaker was het eenig© bestuurslid. DRAHKBESTRIJD1HG, D-e HoordhoUandsche afdeeling van de Hederland- sohe Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhouden de Dranken hield haar jaarlijhsc'he vergadering in Hpendam. De voorzitter, de heer Y. G. van der Veen, van Am sterdam, wees in zijn openingswoord op den voortdu- renden groei van 't ledental, dat alleen in deze pro vincie reeds de 4000 overschreed. Er waren -op 1 Ja nuari 55 af deelingen. Ha dien datum werden opge richt de afd. Santpoort en Beets. Als leden van het provinciaal bestuur werden her kozen ds. Van Leeuwen van Aartawou-d, W. van der Sluis van Amsterdam, terwijl gekozen werd de heer H. EL Smit te Beverwijk. De provinciale meeting, die dit jaar speciaal het karakter zal dragen van een bétooging voor plaatselijke keuze, wordt Zondag 5 Juli gehouden in Zaandam. den theoretischen cursus trouw en met vrucht had den gevo-lgd. HUISINDUSTRIE. De directie van den arbeid heeft het 3e deel uitge geven van het verslag der onderzoekingen naar de toestanden in de Hederlandsche huisindustrie, behan delende de bedrijfsgroepen „Kleeding en Reiniging" en „Textielindustrie." In de textielindustrie zijn de loonen overal zeer laag. Tot uurloon herleid bedra- genzij: te Laren voor spinnen 4 ct., voor weven 7 9y2 ct. te Tilburg voor weven 5, 8 ct.; te Goirle voor weven 9 ct.; in Oostelijk Hoord-Brabant voor weven 5, 6 ct. De waarde van dit loon wordt in enkele gevallen nog belangrijk verminderd door de gedwongen winkel nering. Te Laren zijn de werkgevers van oudsher heer en meester over hun arbeiders. Hiet alleen was hun huis en erf eigendom van den patroon en hadden zij het weefgetouw van hem in huur, doch ook moest al het verdiende loon in den winkel van den fabri kant besteed worden. Te Goirle oefent één der klei nere werkgevers winkeldwang uit. Zeer sterk wordt winkeldiwang toegepast te Gemert, waar de prijzen in den patroonswinkel 10 a 20 percent duurder waren dan elders. Te Geldrop heeft de directeur van een der firma's, die het meeste werk uitgeeft een kruide nierswinkel en een klerk een manufacturenwinkel. UIT HO'ORK. In de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering deed de burgemeester mededeeding dat thans geen be zwaar meer bestaat het water der waterleiding alge- Als plaats voor een volgende jaarvergadering werd meen, dus ook als drinkwater, beschikbaar te stellen. Alkmaar aangewezen. Gemengd nieuws. HUT VAH 't ALGEMEEH. Aan de verkiezing van twee leden voor het hoofd bestuur van de Maatschappij tot Hut van 't Algemeen werd door 90 departementen deelgenomen, samen uit brengende 380 stemmen. De uitslag dezer stemming is, dat gekozen zijn mr L. H. Feschotte te Amsterdam met 3-67 stemmen prof. dx. H. J. Gro-enewegen te Leiden met 351 stem men. Mr. A. E. van Hall verwierf 13, dr. C. E. H-ooy- kaas 29 stemmen. De gekozenen hebben de benoeming aangenomen. DE VERlGTFTIGIHG TE AMSTERDAM. Haar de correspondent van het Hbld. te Weenen meldt, wacht de uitlevering van W., verdacht van po ging tot vergiftiging zijner aan den Koninginneweg te Am-sterdam wonende familieleden, nog -op de toe stemming der Duitsche regeering om hem over haar grondgebied te vervoeren. De Oostenrijkse he regee ring heeft reeds eenigen tijd geleden de uitlevering toegestaan, doch de Duitsche wenscht eerst de zeker heid te hebben, dat W. geen Duitscher is. Daarvoor moet, langs dipiomatieken weg, een bewijs van Heder- landenschap worden overgelegd, zoodat nog niet te zeggen is, wanneer de uitlevering zal plaats hebben. VLIE'GO'KQELUKK' KH EH 1913. 't Aantal vliegongelukken met doodelijken afloop be droeg in 1913 160. Hieronder waren 131 aviateurs en 29 passagiers. De meeste dooden vielen in Frank rijk (44), dan volgt Duitschland met 37, vervolgens Engeland (15), Ruslandl (14), Italië (5) en Oosten rijk (4). DE MOL. Sedert bij K. B. de mol gerangschikt is onder de dieren, die te allen tijde geacht worden voor- den land bouw nuttig te zijn, is gebleken, dat de uitwerking van de verbodsbepaling op het dooden, vangen en verhandelen van mollen in Zuidl-Holland gering is. Daar het gewenscht is, naar verbetering van het re sultaat dier bepalingen te streven, heeft de Commis saris der Koningin in die provincie den Gemeentebe sturen verzocht, geen ontheffing voor te stellen, in dien niet de overtuiging bestaat, dat de mol werkelijk meer schade dan nut veroorzaakt. De Commissaris meent, dat geenszins moet worden toegegeven aan het verlangen van personen, die slechts beo-ogen zich met het vangen van mollen eeni- ge verdiensten te verscihaffen. Door hem zal dan ook alleen op ernstige aanvragen van gebruikers van gronden acht geslagen worden. EEH OHWILLIGE! BOER. Te Houten (U.) weigerde een landbouwer den vee arts aldaar ter onderzoek van het vee den toegang van den stal. Ook vergezeld van de politie kon de veearts neg onverrichter zake naar huis gaan. Daarna werd van het geval per draad naar Utrecht kennis gegeven, waarop een paar veeartsen naar hun col'lega werden gezonden. Deze '.rokken nu gezamen lijk met den burgemeester naar het huis van den o-n- willigen landbouwer, dat den gansdhen dag door de politie bewaakt was. Ha heftigen tegenstand werden, meldt het Bblld., deze' heeren ter onderzoek toegelaten en maakte de politie van èen en ander proces-verbaal op. VAKSCHOOL VOOR HOORN. Over den cursus September 1912September 1913, behelst het ons toegezonden verslag van den -secreta ris-penningmeester o.a. het volgende: Aan den derden cursus namen 10 leerlingen, waar van 1 wegens vele werkzaamheden in het bedrijf den cursus moest verlaten, en 4 toehoorders deel. Aan vijf leerlingen, die meer dan tien gulden aan reiskos ten uitgaven voor het bezoeken van de lessen, werden de reiskosten boven dit bedrag vergoed. Aan de fa brieken, waar de leerlingen werkzaam waren, behoef den geen tegemoet-komingen vo-or de leerlingen te worden uitgageven. De ontvangsten bedroegen 698.84, de uitgaven 698.84. Het reglement voor de school onderging eene be langrijke wijziging, doordat de commissie besloot om aan toehoorders, die een cursus met vrucht hebben gevolgd, een getuigschrift toe te kennen. Door het bedanken van den heer P. Gootjes te Ou dendijk, als lid der commissie, werd de heer H. J. Avis te Hidwoud, als zoodanig door den Bond van Zuivelfabrieken aangewezen. Aan het verslag van -den directeur-leeraar ontleenen wij dat in 't geheel door hem 37 lessen van 2 uur werd gegeven; de practische oefeningen in het onderzoek van melk op gehalte en deugdelijkheid werden door den heer P.Jz. Eriks, 1ste assistent, geleid; ieder leer ling kwam daarvoor 6 middagen gedurende vier uur op het laboratorium. Het schriftelijk eindexamen had plaats op Maan dag 24 Hovember. Aan 8 der 9 leerlingen kon de commissie het kaasmakers-diploma uitreiken; 3 van d'e 4 toehoorders ontvingen het getuigschrift, daar zij Aangenomen werdl een verordening op de biosco pen, waarin o. a. werdl bepaald, dat die inrichtingen niet mogen bezocht worden door kinderen beneden de 1-6 jaar, tenzij deze onder geleide staan van een meer derjarig persoon.. Voor kindervoorstellingen is eerst de goedkeuring der films noodig. B. en W. stelden v-oo-r de tweede Burgerschool voor jongens en meisjes te verbouwen. Aangenomen ech ter werd een voorstel, waarbij B. en W. werden uitge- noodigd te komen met plannen voor het bouwen van een nieuwe school. In beginsel werd' besloten aan de twee ziekenhuizen ,de Villa" en het St. Jans Gasthuis elk een subsidie te geven van 500 in maximum per jaar. Aan B. en W. werd een crediet van 800 verleend, om op 17 Maart de opening der waterleiding feeste lijk te vieren. Gisteren is de tweede souteneur, Schippers, des tijds uit de Rijks Werkinrichting ontvlucht, te Am sterdam aangehouden en naar Hoorn overgebracht. UI T SGHAGEIH. St. Crt. no. 47 bevat de wijzigingen in de statu ten van den Bond van Zuivelfabrieken in Hoord-Hol land, welke vereeniging alhier is gevestigd. UIT AKERSLOOT. Door de afdeeling Akersloot van de Hed. Ver. tot Afschaffing van Alcoholische Dranken werd in café Kui'twaard een tweede propagand-a-f eestavond gehou den, waar als spreker optrad de heer 'G. Westmeijsze, theologisch candidaat te Leiden, met het onderwerp: „de Grijpende Hand". Door den voorzitter, den heer A. Schaaf, werdl de vergadering met een woord van welkom aan de aan wezigen, die niet talrijk waren opgekomen, geopend en het woord gegeven aan den spreker. In een uitne mende, boeiende rede werd door spreker gewezen op het misbruik van alcoholhoudende drank. Spr. zette duidelijk de beteekenis van de actie voor plaatselijke keuze uiteen. Hierna volgden eenige voordrachten van enkele le den, zoo ook van den spreker. Lijsten ter teekening voor plaatselijke keuze wer- dlen in de zaal aangeboden. Staande de vergadering trad een persoon tot lid der vereeniging toe. UIT HEEREDUGOIWAARD. Gisteren vergaderde in het lokaal van den heer Pijper de hier bestaande afdeeling van den Bond voor Staatspensionneecring, onder voorzitterschap van den heer Met. Van de 65 leden waren 20 opgekomen. Uit de rekening van den penningmeester, den heer P. Hi'ttama, bleek, dat tegenover 34.40 inkomsten, 2 uitgaven stonden, zoo-dat het batig saldo- 32.40 bedraagt. De rekening werdl goedgekeurd. Het bestuur achtte het aantal bestuursleden te ge ring, vooral met het oog op propaganda-vergaderin- gen en steldé uitbreiding tot 7 leden voor, waarmee de vergadering accotord ging. In het bestuur werden nog gekozen de heeren A. Kooi, S. Brugman en A. Brouwer, die hun benoeming aannamen. Aangenomen werd het bestuursvoorstel tot het uit schrijven van een propaganda-avond en daarvoor een spreker uit te no-odigen. Voorts zal worden gevraagd om medewerking door ons harmonie-gezelschap „H. U. G. O.", terwijl acht heeren zich bereid verklaarden een tooneelstukje mee op te voeren, en er een toezeg ging werd gedaan do-or een paar dames. Een com missie werd benoemd vo-or de keuze van een geschikt

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1