DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MONKEY BRAND No. 47. Honderd en zestiende Jaargang. 1914. WOENSDAG 25 FEBRTJARI. Herijk van Haten en Gewichten. FEUILLETON. De ongekroonde Koning. Is U aan het koken? aekomdissbmemts-keghtbank;. ijeze Courant wordt eiken avond f behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 10,80; franco door het geheele Rijk fl Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. NIET VOOR DE WASCH^ STADSNIEUWS. MAARSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar maken bij deze bekend: A. dat dit jaar de zittingen voor den herijk der maten en gewichten zullen worden gehouden in liet kan toor van den marktmeester der Graan markt (aan ket kuttik-Oudorp te Alkmaar) en wel: voor ten verkoop toestemde maten en ge- m teto ten, op 2 en 3 Maart van 911^—12 en van 14i/o uur voor gewichten, toestemd voor fijnere wegingen op 4 en 5 Maart, en voor groote partjjen op 9 en 10 Maart, telkens van 9ll2— 12 en van 1—41/2 uur voor den herijk ln het algemeen: voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de let ters A—C op 11, 12 en 16 Maart; D—I op 17, 18, 19 en 23 Maart; J—M op 24, 25en26Maart; NT op 30 en 31 Maart en 1 en 2 April ;U—Z op 6, 7 en 8 April, telkens van 91/212 en van 1—472 uur B. dat de maten en gewichten schoon, droog en roest vrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden en niet gepotlood mogen zijn C. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist D. dat de maten en gewichten vóór 1 Januari 1916 gestempeld moeten worden met de letter v; E. dat maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk A, niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden F. dat er bij verzuim of verhindering om van de onder A genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Amsterdam, Brou wersgracht 276, op eiken Maandag en Vrijdag van 93 uur G. dat de onderdeden van het gram (de milligram gewichten) niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending franco per post). Alkmaar, 15 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Gemengd nieuws. UIT SCHOORL. Maandagavond vergaderde onder leiding van den heer Dr. II. Herenga de af deeling Schoor 1 der N. H. Vereeniging Het Witte Kruis." L)e voorzitter gaf ais aftredend secretaris zijn jaar verslag over den loop der werkzaamheden in 1913. Uit den aard der zaak leverde dit weinig stof, daar, wegens da weinig voorgekomen ziektegevallen, ook weinig was te doen geiweest, en er geen druk gebruik was gemaakt van 't aanwezige materiaal. In 't bestuur was verandering gekomen door 't af treden van den voorzitter, den heer A. J. Feeck, 't be noemen van een nieuwen voorzitter, den heer H. He renga, van een nieuwen secretaris, den heer A. Oou- wenhoven en een nieuw bestuunsEd, den heer J. G. Ludeke. He financiën zijn beter dan vroeger, terwijl 't verslag eindigt met de beste wenschen voor de toe komst. Haar aanleiding van 't voorgelezene vroeg den Wel- (Madrnk verboden.) Konaam van PAUL OSKAR H60KER. Maar het Duitseh. eerw. heer Bs. Boeke, als nieuw lid, eenige inlichtin gen betreffende de werkwijze van ,,'t Witte Kruis," welke de voorzitter hem verstrekte. Van 't hoofdbestuur werd medegedeeld, dat de ver- plegingskosten per dag en per persoon in 't nieuwge bouwde sanatorium bedragen zullen 1 1.25. Dit nu, vond de Weleerw. Heer pastoor Miemau wel wat heel veel, vooral voor onvermoigenden. De voorzitter meende echter dat, gezien de prijzen in andere sana toria, 't toch betrekkelijk weinig is, en de patiënten krijgen ook van gemeente o.a. vergoeding. Kostte het niets, dan zou er een te groote toevloed komen. Vervolgens bracht de afgevaardigde verslag uit van de 55e algemeens vergadering, gehouden te Amster dam, in September 1913. Een uitgebreid relaas, waar voor hij dank kreeg-vanaf de bestuurstafel. Maar aanleiding van 't behandelde op die alge- meene vergadering, speciaal van 't instituut school artsen, vroeg de Weleerw. heer Mieman, of dit in stituut nuttig kan werken. De voorzitter meende zeer zeker van wel, aangezien besmettelijke ziekten, misschien voor ouders en on derwijzers lang onzichtbaar blijvend, door den school arts spoedig worden ontdekt, en daardoor veel kwaad kan worden voorkomen. Ook den Weleerw. heer ds. Boeke deed de ondervin ding op, dat hoe meer gelegenheid) voor geneeskundig toezicht er bestond, hoe meer drang bij- de menschen om zich onder toezicht der medici te stellen, en bijgevolg hoe minder ziekten. Uit 't overzicht der financiën stippen we aan dat de uitgaven in 1913 bedroegen 198.43, de ontvangsten 249.60, dus een kas op 31 December van 51.17. De begrooting voor 1914 bedroeg in ontvangsten en uitgaven 323.67. Da rekening, nagezien door de heeren Louter en Pot, werd in orde bevonden. Aange nomen werd! 't voorstel om Gemeente en armencolle- ges subsidies te vragah, aangezien de afdeeling op 't gebied armenzorg ook hare onkosten maakt. Madat nog eenige gedachten wisseling was gehou den over 't aan te schaffen verplegingsmateriaal, waarbij de heer Boeke vooral deed uitkomen hoe nutr tig een linnenkast zou zijn, opmerkende veelal de be hoefte daaraan bijl patiënten, sloot de voorzitter de vergadering, waar van de 130 leden, slechts 12 men- sohen tegenwoordig waren. UIT WTEKEN1GER1WAAKD. Maandagavond vergaderde de afd. Wieringerwaard van het Witte Kruis onder leiding van den heer K. Koster. Aanwezig waren slechts 11 leden. Ma opening en voorlezing der notulen werden en kele ingekomen stukken voorgelezen en voorloopig voor kennisgeving aangenomen. Er zullen 200 circulaires worden gekocht ter bevor dering van den verkoop van het Emma-bloempje. Uit het jaarverslag bleek, dat er zijn 144 leden en 4 do natrices. Er werd 110 maal gebruik gemaakt van het materi aal plus 3 maal van de ontsmetting&kist. Uit de re genbak werd 4770 liter water verstrekt waarvan 975 L. gratis. 18 huisbezoeken werden afgelegd. Onze afdeeling werkt dus gunstig en verdient aller steun. De heer Haringbuizen bracht namens de commissie rapport uit van de rekening en verantwoording. Ont vangsten hadden bedragen 099.89, uitgaven 55i batig saldo 42.89. De begrooting voor 1914 werd vastgesteld op een bedrag van 335. 21) Eenige dagen nadat Beate met gravin Czemin naar Kotholz teruggekeerd was, liet E'rwin von Schrott zich in Zehlendorf bij Zijn Eixcellentia aan dienen. Baron Erxleben had den jongen assessor door den samenloop van omstandigheden totaal vergeten. „O juist", zei hij tot Ingrid, „dat is degene dien Gwendoline voor haar triomfwagen wou spannen. Mu, dat verdriet is zeker wel verjaard. Laat hem binnen, den jongen harten-veroveraar." Ingrid stelde nog slechts zelden het bakvischje voor; zij1 gaf een genadig toestemmend knikje aan hert dienstmeisje, dat in haar reedis de plaatsvervangende vrouw des huizes zag. Een oogenblik daarna kwam Erwin de gang in, hij deed zijn nette, zwarte demi-saison uit en trad, boe gen hoed en lichte handschoenen in die hand, in de eenigszins ouderwetaehe, maar behagélijk ingerichte huiskamer met het lichtgele mahonie ameublement van een achter-oud-tante Czernin. Baron von Erxleben begroette hem harelijk en jo viaal en nam hem dadelijk zijni hoogen hoed uit die hand. „Dat is het eenige waar ik met de burgerklee- ding niet aan kan wennen", zei hij lachend. Voor het eerst noemde Erwin de jongste dochter: „Freule". Vroeger hadden zij elkaar bij den naam genoemd. Ingrid vond hert heel gewichtig, zij ge neerde. zich alleen voor haar vader, die zulk een spot- tenden trek om den mond kreeg. „Wat is u fabelachtig veranderd, freule. Ik her- V^N DAN BEN IK VAN DB PARTIJ I Terwijl U zich aan den maaltijd te goed doet, vermaak ik mij tusschen de potten en pannen om ze weer glinsterend schoon te maken en gereed voor de volgende keer. Zoodra U zich te goed gedaan hebt, geeft dan de vorken en messen maar door, want door ze even te poetsen wrijf ik ze weer schoon- (Apen-Zoop.) In de plaats van de aftredende bestuursleden de heeren K. Koster, J. G. Hazeloop en Jb. Kaan Kz., niet herkiesbaar, werden als zoodanig gekozen die hee ren O. Haringhuizen, A. K. Kaan en D. O. Jans. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering van de N. H. Vereeniging ter bestrijding der tubercu lose werd gekozen de heer O. Haringhuizen, aan wien eventueel 2.50 zal worden toegestaan voor reiskos ten. Door den heer Koster werd) nog verslag uitgebracht van de gehouden algemeene vergadering. Hierna sluiting. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. de Leeuw, 1 Febr. j.l. van hier vertrokken, is tegen 1 April a.s. benoemd als kaasmaker te Middelde. Zitting van Dinsdag 64 Februari 1914. WEGEiMSI GEfBKEiK AAN1 BRANDHOUT 1 De veldarbeider P. de J. te Schoorl had 19 Janu- ari volgens zijn verklaring „geen bran dl'. Hij heeft toen.80 palen en 11 slieten, welke op een hout veiling te Schoorl) gekocht waren voor den Zijper landbouwer K. Kooijman, weggenomen. Mag dat maar zooi vroeg de President. Volgens de wet niert, was bekl. eens. Je draagt zoofa mooie horlogeketting, waarom heb je die niet verkocht, dan hadl je daarvoor brandhout •kunnen koop en, zei de Pres, De rijksveldwachter G. van der Berg had) gezien, dat bekl., die bekende, zich aan den diefstal schuldig maakte. Voor de J, die zich nog niet eerder aan een straf baar feit heeft schuldig gemaakt, wilde het O. M. in deze ernstige zaak nog geen gevangenisstraf eischen, maar 50 boete subs. 101 dagen hechtenis. Bekl. vond dit „wel1 eventjes" te hoog. De pres.: Ja, als je uit armoede brandhout moet stelen, is het zeer hoog. Maar de informaties hebben uitgewezen, dat je er financieel heelemaall niet zoo slecht voor staat. Bekl. had daar niets op te zeggen. :M§ J KINDERRUZIE OUDERRUZIE. T. K., vrouw van Jb. P. te Elgmond aan Zee, heeft 21 Januari Ca. Zwart aldaar mishandeld, door haar op het gezicht te slaan, waardoor ze pijnlijk werd ver wond. Er was een kwestie geweest over de kinderen. BekL kwalificeerde zichzelf als „een merakel zenuw achtig, ellendig zenuwachtig mensch." Ma den klap had) Ca. Zwart haar aanvalster ge krabd'. De vrouwen zaten elkaar danig in het haar. Vrouw K. Koper had een en ander gezien en getuig de, dat bekl. „zenuwachtig van belang is". Doch ook Ca. Zwart is zenuwachtig, merkte ze op. Het O. M. edsehte 10 boete subs. 10 dagen hech tenis. Moet ik voor zoo'n kleinigheid nu tien dagen in de kast, meneer, 't is toch Gods wil! „Wat, dat je iemand mishandelt?" „Meen, dat ik driftig ben." „Daarom moet je gekalmeerd worden en daarvoor wordt hier het middel aangewezen. Egmond aan Zee heeft een mooi strand, de zee werkt kalmeerend, als je dus weer driftig bent, moert jé" daar maar eens gaan wandelen 1" BELEEDÏGIMG. E, R., zonder beroep, te Anna Paulowna, heeft 10 Januari haar dorpsgenoorte M. Pranger een woord naar het hoofd) geslingerd, diat we hier maar niet zul len afdrukken, 's Is een schelldpartijrtje geweest bij het schaatsenrijden op het Balg-Kanaal. De „dames'* hebben gescholden als vischwijven, de pres. had dit van een meisje van de opvoeding van bekl., die zich als een heele dame presenteert, niet verwacht en vroeg of dit misschien ook in verband stond met haar geboortig-zijn uit den Helder 1 Het O. M. eischte 5 boete subs. 8 dagen hechte nis. ken de kleine plaaggeest van vroeger heelemaal niet meer." „O, die komt wel weer spoedig voor den dag, mijn heer Schrott", antwoordde de generaal goed geluimd. Ingrid had Erwin zeer oplettend opgenomen. „Ik moet u dezelfde opmerking maken", zei ze. „Het viel mij dadelijk op zoodra u de kamer inkwam: u heeft uw snorretje afgeschoren." „Mag ik hopen, dat 't uw goedkeuring wegraagt? vroeg hij lachend. „Dat zal waar zijn; nu u zoo half en half de diplo> matieke loopbaan is ingetreden, was u het aan uw toekomst verschuldigd. Een diplomaat met een snor dat is een onmogelijkheid." Hij1 schertste vroolijk mee. „Ik heb ook een mono cle aangeschaft, onontbeerlijk in ,den omgang met ambassadeurs; maar ik kan met dat ding volstrekt niet terecht." Zij nam het hem af en klemde hert voor haar oog: „Papa, wat zegt u er van?" „Minstens zoo kranig als Ernestine Wegener als jongste luitenant. O ja die kent n niet en jij ook niet, Ingrid! zij behoort nu al tot het geslacht der grootmoeders." Hij animeerde Erwin ook zijn lichte handschoenen weg te leggen, die zoo iets koels en plechtigs aan het bezoek gaven en bood hem een si garet aan. Ingrid moest meerooken. Toen hij een paar trekken gedaan had, vatte E'rwin moed naar de gezondheid van Ingrid'» zusters te informeeren. „Gwendoline is nog altijd bijl haar multi-millio- nairs in Mieuw-York, die laten haar voor Kerstmis zeker niet vertrekken en Beate gaat met tante Czer nin naar Lussinpikkolo. Misschien gaan wij er ook heen. U moet van Rome uit eens een uitstapje ma ken naar de Adriatischc Zee en ons een bezoek ko men brengen. Als bereden veldjaiger zit u toch zeker voortdurend in den trein, denk ik." Het gesprek liep over alle mogelijke onderwerpen. Over Erwin's belangen natuurlijk in de eerste plaats. De heer von Erxleben was heel prettig gestemd en in formeerde met levendigheid en belangstelling naar den soort van dienst dien de jonge houtvester-asses sor in Rome had te vervullen. Zijn ruetelooae geest kon zich al lang niet meer vergenoegen met den lan gen rusttijd. Steeds weder trachtte de jonge man hert gesprek op Gwendoline te brengen. Hij geloofde niet recht dat zij inderdaad zoo weinig schreef als haar vader en zuster beweerden. Toen de heer des huizes even naar zijn kamer ging om de spoorwegkaart te halen tot op heldering van een klein verschil van meening, veran derde Erwin dadelijk van toon. Zijn «tem klonk zachter, hartelijker en tevens dringender, alsof hij het jonge meisje in een geheim wjlde inwijden. „Ik heb twee briefkaarten van Gwendoline gehad prentbriefkaarten, waarop alleen maar voor een paar groeten plaats was, dat is alles." Ingrid *had den heelen tijd met zijn monocle ge speeld. Zij plaatste het nu in haar rechteroog en zet te 'een heel grappig gezicht. „Hadt u meer verwacht, mijnheer von Schrott?" „Ja." „Meer dan ik ontvangen héb? Ik heb voor mij zelf maar één enkelen brief gehad. Op mijn ver jaardag." „Als u niet weet of vermoedt. „Ik weet niets. Maar ik vermoed zeer veel." „Vertel het mij eens." „Ik vermoed, dat Gwendoline spoedig verloofd zal zijn." Hij werd bleek. „Is ze dat misschien al in 't ge heim „Verbeeld u! Meen, als zij zich engageerd is het zeker dadelijk publiek." „U drijft den spot met mij, freule." „Ik zweer!" Zij1 hief de beide vingers der rechter hand omhoog op het oogenblik, dat mijnheer von Erxleben met de kaart binnenkwam. „De spotgeest schijnt zich intusschen geweerd' te hebben," zei hij, de dwaze, schijnheilige houding van Ingrid ziende. „Is het niet zoo?" „Ja,, Excellentie, dat ie zoo," antwoordde Erwin en wierp Ingrid een langen, treurigen blik toe. Door de debatten over Lusisinpikkolo kwam Het ge sprek o,p Gravin Czernin en Beate. Ingrid dweepte meer dan ooit met Beate. Zij was voor haar het toon beeld van schoonheid en gedistingeerdheid. Beate's prachtig slank figuur, haar afgemeten bewegingen, het „sprookjesachtig" blonde haar en de blauwe, groote, eenigszins berustende oogen zij geraakte altijd in verrukking wanneer er van de oudste zuster gesproken werd. „Dat een Russische vorst in, Lussinpikkolo het oog op haar zal laten vallen, staat voor mij zoo vast als een muur." Ingrid was opgestaan om hert sigaretten- kistje te halen. Zijl nam daarbij1 onwillekeurig iets van Beate's houding aan, en haar manier om zich te bewegen. Ook haar manier van spreken hadl plotse ling eenige overeenkomst) met die van haar zuster. Zij had buitengewoon veel talent iemand) na te doen. „Ik kan mij Beate prachtig voorstellen met haar lijfeigenen 1" Zij zei dit met zulk een grappige uitdrukking, zoo dat beide heeren hartelijk lachten. En haar vader zei: „Jou kleine dreumes 1 dat moest Beate eens zien! De lijfeigenschap is trouwens al lang afge schaft, ooik'in Rusland, kind; dart moest je weten uit je schooltijd." „Dat heb ik juist gemisrt, papa. Maar een kandas (lijfjongen) zal Beate toch altijd moeten volgen als zij eenmaal vorstin is." „Eén kawas met een bleek gezicht en een paar Poolsche oogen. Ein natuurlijk moet hij1 geheel' in groene zijde zijn gekleed. Hemelsohl" Zij liep de kamer door zooals1 zij) zich Beate voorstelde als Russi sche vorstin met een kawas achter zich. Wat een ka- was was, wist zij natuurlijk niet. Het geheele too- neeltje was uiterst grappig; die heeren kwamen niéS tot bedaren van 't lachen. Het bezoek had op die manier langer geduurd dan Erwin van plan was geweest. Hij' beviel' den gene raal veel beter dan vroeger, hij mioest vooral dikwijls eens iets van zich laten hooren. (Wordt verve Iff d.) 1

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5