DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 48 Honderd en zestiende jaargang. 1914 HONHERI) AH 26 FEBRUARI. FEUILLETON. De ongekroonde Koning. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoon nummer 3. BINNENLAND. ALKMA 28 Februari. Terwijl bet kabinet Doumergue in Frankrijk met moeite zijn bestaan rekt bet beeft gisteren in den Senaat een nederlaag geleden, maar bet boopt nu op de Kamer als kruk nog een eindje te kunnen loepen nadert de tijd van de verkiezingen. De campagne zal ditmaal niet enkel met vergaderingen, redevoerin gen, aanplakbiljetten, vlugschriften advertenties af- loopen. De kiezers zullen ook worden ingelicht door de bioscoop. Zij1 zuilen de candidaten voor zich op bet doek zien verschijnen. Zij: zullen aanschou wen, boe de man ia opgetreden voor bet algemeen welzijn, zullen niet enkel woorden hooren, maar ook daden zien. Zij zullen zijn ijver en toewijding kun nen bewonderen, kunnen waarnemen boe bij in de studeerkamer, in bet openbaar werkt. „Bij toeval1" zal de candidaat zijn opgenomen, terwijl bij' de lief dadigheid beoefende, belangstelling toonde voor bet onderwijs, sprak voor werklieden Het film-apparaat ia gewillig en men kan er zoo heerlijk mee jokken I Een eandildaat, die geen groot redenaar ia kan zich met een prachtig gebaar aan de kiezers vertoonen. Trouwens op bet gebaar komt bet tegenwoordig in de politiek vaak aan en bet gebaar is ook voor die filmi hoofdzaak! Jammer, dat bet gebruik van de bioscoop wat laat komt. Zelfs de kiezer zal al eenig&zins wantrouwend geworden zijn omtrent de werkelijkheid der dingen, welke men hem voor oogen brengt. In elk geval er is eenilge verandering in aan tocht, al zal ook nu wel weer bet eigenbelang boven bet algemeen belang worden gesteld. Zelfs in Koe manie, waar bet liberale kabinet, dat in Januari aan bet bewind is gekomen, pas bij de Kamerverkiezingen een overwinning beeft behaald, viel verandering waar te nemen. Vroeger speelde daarbij een goed georga niseerde bende agenten een groote rob Het onder- seheidingsteeken van zoo'n verkiezingsagent was een dikke knuppel, welke door een gespierden arm werd gedragen. Een kiezer, die zich naar de stembus be gaf moest op zijn hoede zijn. Het kon gebeuren, dat bij op weg om zijn kiezersplicht te vervullen, plotse ling een angstwekkende kreet achter zich boorde. Iemand verweet hem, dat bij op diens eksteroogen getrapt bad en maakte ruzie. Natuurlijk behoorde de kiezer tot de oppositie en natuurlijk verscheen er een agent van politie, die den schuldige naar bet bureau bracht dat dit niet bet verkiezingsbureau was, ligt voor da band. Wanneer bet procesverbaal opgemaakt was, kon de kiezer gaan maar de stembus was dan reeds gesloten! Ook gebeurde bet, dat een kiezer door een agent van de tegenpartij! met pik geworpen werd, zoodat bij dadelijk huiswaarts moest keeren en met zijn zwart gelaat een dag ontoonbaar was! Gelukkig zijn thans dergelijke ongeoorloofde mid delen in Roemenië niet meer op groote schaal gebe- (Na druk vsarbodenjl. Bomani van PAUL OSEAB HSGEEB. Haar bet Duitseh. sa) -^o—=- „Door een prentbriefkaart of zoo, mijnbeer von Schrott. En ik denk dat u vaak genoeg in 't jaar te Berlijn komt, om uw postzak af te leveren aan bet ministerie van buitenlandscbe zaken. En dan zal u toch niet iederen avond naar Metropol of naar bet Palais de D'anse willen, is 't wel? Nu, kom dan eens buiten, bij ons, zonder complimenten en, gebruik ons eenvoudig Duitsch avondeten mat ons. Partijen ge ven wij niet meer. Hm. En den, volgenden keer ge ven wij u permissie uw hoogan hoed thuis te laten." Toen de luitenant-generaal nog in actieven dienst was, bad Erwin in zijn hart een diepen wrok tegen hem gekoesterd; nu bij gepensionneerd was bad bij medelijden met hem. Hij boog en bedankte hem har telijk. „Heeft u als brievenbesteller voor de Wilhelm- strasse 'n bijzonder uniform, mijnbeer von Sohrott?" vroeg Ingrid plagend, terwijl zij hem uitliet. „Natuurlijk. Als postillon d'amour." Alleraardigst." Zij1 lachte. Toen zij! da voordeur bad opengedaan stak zij hem de band' toe. „Die rol badt u miji eigenlijk toegedacht, mijnbeer von Schrott? De band op bet hart, is bet niet zoo?" „Het verbaast mij dat u bet gemerkt beeft, freule." „Gemerkt? Ik begrijp nog al tamelijk vlug, geloof ik. Maar ik wou u niet begrijpen." „Waarom niet? U denkt: omdat Gwendoline in Amerika een veel grooter geluk zal vinden." Treurig was zijn blik, melancholiek zijn toon. Zij stampte eventjes met baar voet. „Voor den drommel! laat u dat' dan niet welgevallen 1" In een wip bad ziji baar band) teruggetrokken, was zigd. Alleen in afgelegen provincieplaatsen zijn ver kiezingsagenten nog op dergelijke wijze opgetreden, maar overigens behoort deze metbode tot bet verle den. Er is thansi in den electoraten strijd met andere argumenten dian knuppel, pik en arrestanten-lokaal gevochten. Het onteigeningsivraagstuk beeft een rol gespeeld. De regeering wenscbt n.l. bet grondbezit tot een maximum te beperken. En bet Jodenvraag stuk kwam op den voorgrond d. w. z. de partijen wierpen bet hardst van zich af „de beschuldiging," dat zij aan de Israëlieten burgerrechten zouden wil len verschaffen. Eindelijk ging bet over de kies rechthervorming. Een Kamerverkiezing waarbij een dergelijke hervorming geen punt van bet program uitmaakt, is tegenwoordig niet meer denkbaar. Het resultaat is geweest, gelijk boven reeds gezegd, dat bet kabinet-Bratianoe is gebleven. Het kabinet-Doumengue zal niet zoo gelukkig zijn. Het zal geen overwinning bij de verkiezingen behalen omdat bet kabinet-Doumergue te voren reeds zal zijn heengegaan! DEKDEi VREDESCONFERENTIE. Het gouvernement van de Vereenigde Staten van Amerika beeft ook aan de Nederlandscbe regeering een voorstel gezonden betreffende de inrichting op internationalen grondslag van het comité, belast met de samenstelling van een werkprogramma voor de derde Vredesconferentie. Gemengd nieuws. DE ZUID-AiFE.TKA ANSCHE BALLINGEN. Poutsma, een der Z. A. ballingen beeft van den voorzitter van bet Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen de uitnoodiging ontvangen te Amster dam deel te nemen aan een betooging tegen de ver banning. De datum der betooging is nog niet vastge steld. Poutsma zei, dat bij gaarne da uitnoodiging zal aanvaarden, LUaal VOORZICHTIGHEID AANBEVOLEN. In weerwil van de waarschuwingen van den politie commissaris te IJmuiden gaan verschillende bandela ren er toe over uitvoering te geven aan orderB van G. de Bakker, in de Hoflaan aldaar. Thans is weer eene groote modezaak in Den Haag er in gevlogen. Een tweede bestelling werd door een onjuiste letter op bet adres onbestelbaar en kwam zoodoende bij den leverancier terug. Een vertegenwoordiger dier firma kon in plaats van geld een pak slaag in entvangst nemen. (Hbld.) CONFLICT EN HET1 HOUTBEDRIJF TE ZAANDAM. Tusschen den Bond van Werkgevers in bet houtbe drijf eenerzijds en da organisaties van den Gentralen Bond van Transport en Havenarbeiders (afd. Zaan dam), en da Zaanscha federatie van arbeiders in bet houtbedrijf anderzijds is een conflict ontstaan dat zijn oorsprong vindt in bet afwijzen van bet door den werkgever,sbond aangeboden collectief contract. In een motie is, meldt bet Hbldi, bet concept door den corridor doorgevlogen en in de buiskamer ver dwenen. Hij meende baar vroolijken, lach nog te hoo>- ren. „Laat u dat dan niet welgevallen." Dat was zoo gemakkelijk gezegd. Met Kerstmis werd Gwendo line thuis verwacht. Het kostte wat bet wilde, dan moest bij bier zijn. Kleine hof makerijtjes hadden in dien tusschentijd zijn zinnen wel bezig gebonden maar zijn hart behoorde nog altijd aan Gwendoline. Vandaag bad! bij1 dit sterker dan ooit gevoeld, toen die vage onbegrijpelijke ijverzucht op dien Noord- Amerikaan&chen onbekende er nog bij kwam. Met Kerstmis kwam Gwendoline nog niet terug. Errxleben bad bet hernieuwd© verzoek om verlenging van verlof van zijn dochter in korte woorden toege staan zijn teleurstelling was groot. Sedert dien tijd was er een kloof tusschen ben. Hij kon baar niet vergeven dait zijl zich sedert zijn ongeluk zoozeer hechtte aan die miiiionnairs daar in de verte. Maar ook van bun gemeenschappelijk© reis naar Lussinpikkolö 'kwam' niets. Gravin Czemin kreeg in 't begin van November weer een aanval! van baar maagkwaal. De professor dien zij' consulteerde, en die van tijld toit tijid zijn ge duld dreigde te verliezen, verklaarde voor den hon derdsten keer dat al de verschijnselen die zij hem op bijna dramatische wijze beschreef, niets dan inbeel ding waren, haar eigenlijke fcwaail was al lang ver dwenen, en ook baar spijsverteringsorganen waren volkomen normaal, een algemeens nervositeit was bet eenige dat was overgebleven en als zijl voortging zich zelf steeds angstig gade te slaan, zou zij nog heete- miaal zenuwziek worden. Dit woord bracht den doodsteek toe aan baar tot nu toe blinde vereering voor den professor. 'Zij zwoer dat zij' nooit weer een specialist zou raadplegen en besloot naar het Sanatorium te gaan van den wonder dokter te Dresden; de schoonzuster van den landraad bad baar wonderen verteld van zijn fabelachtige ge nezingen. de werkgevers aangeboden, totaal onaannemelijk ver klaard, deze kan geen grondslag voor onderhandelin gen uitmaken. De organisaties zulten nu nieuwe voorstallen ont werpen, die binnen enkele dagen aan den Bond van Werkgevers zullen worden toegezonden. Naar medegedeeld werd hebben ook de Katholieke en Christelijke organisaties zich tegen aanneming van bet contract in den aangeboden vorm verklaard. EEN ROTTERDAMSCH TOONEELGEZEL- S-ÖHlAP. Gisteravond beeft te Rotterdam een druk bezochte vergadering plaats gehad van degenen daartoe bij circulaire uitgenoodigd die geacht konden worden belang te stellen in een Rotterdamscb Tooneelgezel- scbap. Definitief werd tot de oprichting eener „Vereeni- ging tot instandhouding van een Rotterdamscb Too- neelgezekchap" besloten. Daarna werden voorteopig statuut en huishoude lijk reglement vastgesteld. Men zal als lid dezer ver- eeniging kunnen toetreden door een jaarlijkse be con tributie van ten minste 5. Overwogen werd nog, of men meervoudig stemrecht zou verbinden aan eventueel hooger contribution, maar ten slotte werd zulks toch niet aanvaard. MISHANDELING MET DOODEUJKEN AF LOOP. Tegen den 19-j axigen chauffeur te Amsterdam, die 25 Januari een 16-jarigen jongen, die hem ge plaagd bad, dood' stak, werd gisteren door bet O. M. bij de rechtbank aldaar een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëisebt. De verdediger, mr. J. de Yrieze, achtte noodweer aanwezig en vroeg ontslag van rechtsvervolging en onmiddellijke invrijheidstelling van bekl. De rechtbank gelastte deze invrijheidstelling en be paalde de uitspraak op 11 Maart. NED. HERJV. KERK. De Ned. Herv. gemeente van Enschedé heeft drie predikanten, twee moderne en een orthodotsen. Nu er geruchten loopen van pogingen, die door den kerke- raad zullen worden aangewend, om het aantal predi kanten te vermeerderen, hebben, meldt de N. R. Ct., 1712 lidmaten der gemeente zich tot' den kerkeraad gericht met het verzoek om de benoeming te bevorde ren van een tweeden rechtzinnigen predikant. Zij vinden ook den bouw van een tweede kerk noodig, opdat zoowel recht- ais vrijzinnigen iederen Zondag morgen stichting kunnen vinden. MOOI OPTREDEN! Toen een koopman te Steenwijkerwold met sinaas appelen ventte, werd hij aangesproken door een paar zigeuners, die voorgaven sinaasappelen van hem te willen koopen. Zij' weigerden echter te betalen en ontfutselden den man bovendien nog eenig geld. Toen deze op betaling en teruggave van het ontfutselde geld aandrong, loste een zigeuner een revolverschot en trof den koopman in het been. De vermoedelijke dader is gearresteerd. DEI KALVERSiTRAAT OPGEBROKEN. Men schrijft ons uit Amsterdam: Het ondergrondsöbe Amsterdam is door een pla- AI weer een groote teleurstelling voior Beate. Dit maal vielen er bittere tranen. „Ik word oud en grijs en zie niets van de wereld. Ik had maar dadelijk Roode Kruls-zuster moeten worden. Al weer een ver loren winter 1 en nog een en noig een. Zoo gaat mijn heele beetje jeugd voorbij. Ach, ik ben al heel ongelukkig." Zoo 'klaagde zij baar nood in Zehlen- dorf. De wanhoop van zijn oudste dochter deed haar va der verdriet. De toekomst van zijn kinderen was eerst zoo zonnig en helder geweest in zijn ooigen. Beate omringd en gevierd, ieders lieveling. Ook de Keizer had haar verwend en het geheele hof. Zijn dochters waren prachtmeisjesi, alle drie, verduiveld; en Beate was de mooiste, de schitterendste. Ieder een had haar een briilantle partiji voorspeld. En nu verkniesde en vertreurde zij' haar mooiste, haar beste jaren. Als bij niet zooveel verplichting bad gehad aan tante Eddy Hij had zijn jas al aan gehad om te gaan wandelen, toen Beate kwam. De hoed lag op zijn schrijftafel. Maar den stok had hij in de hand. Daarmee wandelde hij nu de twee voorkamers door en zette hem zoo krachtig neer, dat alles trilde. „H©t i9 moeielijk, heel1 moeielijk, kind, daar ver standig tegen te redeneeren. Want het is natuurlijk klinkklare onzin, die wondierkuren. In vertrouwen gezegd. Want die goede tante.0;1" Hij maak te eensklaps rechtsomkeert en zette zijn wandeling naar den anderen kant voort, met den linkerarm op den rug. Als hij zich opwond, kreeg hij dadelijk we der nierpijn. „Freule von Genart zweert natuurlijk bij haar wonderdokter", zei Beate. „Hysterie, anders niets, zenuwen! Ik zou je hon derd gevallen daarvan kunnen opnoemen. Och, he mel, wat hebben ze daar een kool van verkocht in Wiesbaden. Met water en sla genezen ze de ergste dingen." „Genezen werkelijk?" vroeg Ingrid, die verdrie tig en ineengedoken op de leuning van de sofa zat als een kind dat de kippen de boter van zijn boterham hebben gepikt. „Omdat er niets te genezen was dan een ingebeelde veisel van vierkante steenen of door een stevigen as- phaltvloer van het bonvengrondsohe gescheiden. Maar van tijd tot tijd worden de straten opgebroken en slaat men met den beitel het asphalt tot gruis. Het zand, de bovenlaag van onze benedenstad, wordt dan verwijderd, en men ziet weldra, dat door de zone, die het eene onderaardSche mastboscb van bet ande re scheidt, allerlei buizen, pijpen, trechters, stangen, draden en touwen loopen, die aan bet geheel een recht geheimzinnig aanzien geven. Zeker, ook in an dere steden is de „onderwereld" vol van deze dingen, maar zoo verward in den letterlijken zin als in Amsterdam is de toestand waarschijnlijk nergens. Op het oogenblik krijgt de Kalvenstraat een beurt. Op den boek van Kalvenstraat en Dam staat het bijna voltooide gebouw van „De Groote Olub." Dit moet bij dat onderaardsche buizen- en pijpennet aangeslo ten. Sommige buizen moeten over een afstand van een paar honderd meter geheel worden vernieuwd. Gevolg: de Kalverstraat is herschapen in een moeraB, voor den gewonen merusch bijna ondoordringbaar. Het rijverkeer is er natuurlijk geheel gestremd. Alleen op de beide trottoirs kan men nog gaan. Kijkt men over de balustrade been, dan ziet men in de onder wereld, waar nijvere handen de buizen van elkaar ha len en ze weer aan elkaar voegen. Op de trottoirs is het natuurlijk een vree&elijk ge drang. Op het drukste deel van den dag is het abso luut onmogelijk, tegen den stroom in te komen. Komt men van den Damkant, en moet men links zijn, dan doet men goed, eerst een eind rechts te loopen, en eindelijk links met den stroom mee weer terug te gaan. Over vijf dagen zullen de dienstmeisjes van „De Groote Olub" hun aardappelen door het nieuwe riool kunnen afgieten, en zal een nieuwe asphaltlaag de onderwereld hermetisch afsluiten. Tot groote blijd schap natuurlijk van de Kalverstraat-winkeliers, die van zoo'n aardigheidje nooit voordeel hebben. UIT' WAARLAND. Woensdagavond gebeurde bier een ongeluk dat nog tamelijk goed afkwam. De bakkerswagen met ket van den beer J. Ruiter raakte in den diepen wegsloot. Door flinke hulp wist men bet zaakje op bet droge te brengen. De schade was een nat pak, kapotte strengen en bedorven brood. De ket was ook slecht gesteld en kon met moeite zijn weg vervolgen. UIT SENT-P ANCRAS. Gisteren werd ten huize van den heer H. Gerritsen alhier door de tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht" opgevoerd het tooneelispel „De Rijzweep of twintig jaar later." Velen waren opgekomen om de opvoering van dit reeds lang bekende, doch toch nog altijd boeiende toonealstuk bij te wonen. Ein zij' zullen zich hunnen avond niet hebben beklaagd; da leden van „Kunst naar Kracht" hebben bet rustig deel van 't publiek veel te genieten gegeven. Vele rollen bleken in goe de banden te zijn, zoodat dikwijls uitstekend spel werd vertoond. UET WEJDENElS. Zondag en Dinsdag j.l. gaf de rederijkerskamer ,,'t Mosterdzaadje" alhier hare tweede openbare uit voering in dit seizoen. Opgevoerd werden: Dokter KLaus, blijspel in 5 be- kwaal. Gezondbiddierij. Zoo zal bet geweest zijn met dat oude landraads-freuletje en iets dergelijks is het geval met tante Eddy. Grappig. Een vrouw met een zoo helder oordeel, zoo practisch, zoo kerngezond toen haar man nog leefde, lieve hemel! en op dat eene punt zoo krankzinnig." „Papa", zei Ingrid, „ik denk dat zij' veel te vroeg haar man heeft verloren." Nu moest de baron hartelijk lachen. „Ja. Ingrid, ja, jij, hebt bet bij! bet rechte eind. Zeker." Toen richtte hij zich weer tot de oudste. „Misschien hellpt de salade bijl tante Elddy gauwer dan je denkt, Ati. Houd het maar rustig bijl haar uit. Het is best mo gelijk, dat de Saksische wonderdokter baar toch nog op reis stuurt en uit oppositie tegen den Pruisi- schen professor in plaats van naar de Adriaitische Zee naar de Golf du Lion. Misschien zit jullie bei den in 't voorjaar heel genoegelijk in Nizza of in Monte Carlo of Cannes. Wat dunkt je daarvan?" „Papa ik kan niet meer hopen! Dat heb ik hee- lemaal verleerd." Zijn Excellentie von Erxleben zuchtte. „Dat kan ik nog zoo uitstekend. Maar het geeft me niets meer." De berichten, die Beate over het Sanatorium naar huis zond, klonken in het geheel niet zoo verschrik kelijk. Het was een groot complex hoog boven de Elbe, grenzend aan park en bosob, met veel groote en kleine villa's. De gravin bad in een der beide hoofdgebouwen logies gevonden. Zij onderscheidden zich alleen in enkele dwaasheden van een groot ho tel. De beide kamers, op de benedenverdieping boven een sousterrain, hadden één gemeenschappelijk bal kon. Het eerste voorschrift' luidde diat 's nachts de balkondeuren moesten openblijven. Ook in de ver schillende eetzalen werd de maaltijd gebruikt met open vensters. Voor gravin Ozernin, die altijd' ge voelig was voor tocht, was dit een foltering. Zij had in 't begin ook in 't geheel niets op met koudwater- bebandeling en de luchtbaden, waarin gespeeld werd en gymnastiek gedaan. (Wondt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1