Tij f de MnlleforoeckaYond voor onze afoonnéX drijven uit het Duitgch van l'Aifonch© door J. H. Bossing Ka Een uitgeknepen Citroen, tooneelsohets ip één bedrijf door Int, Onsman» Beide avonden werd de voorsftéUdng door een tal rijk publiek bijgewoond. De titelrol in Dokter Klaus werd heel goed vervuld door den heer O. Dekker, ter wijl de beer J. Haan' Pa, bepaald eenig was in de rol van Lubowsky, in welke rol hij' SO jaren geleden als werkend lid van 't Bosterdzaadj© ook was opgetreden. Moeilijk beeft de beer H. bet toen beter kunnen doen dan nu. STADSNIEUWS. HABDDEAWHJ^^SmGIKG. BUITENLAND. i De Kanner beeft wederom heel veel genoegen gege ven. Mej. P. Steggerrda, alhier, slaagde te Utrecht ^voor het examen nuttige handwerken. UIT VEEMHUTZEN. Woensdagnamiddag had ten huize van den heer P. Groot alhier de openbare verhuring plaats van bet gra-sgewas langs den polderweg te Veenbuizen. Pach ter werd de beer Jb. Ursem voor 123. Het vorige jaar bedroeg de pachtsom 124. UIT EGMOMD AAN ZEE. Met St. Orb no. 48 worden verzonden afdrukken der statuten van de vereeniging „Door wilskracht verkregen" alhier. UIT 0UDKAR8PEL. Dinsdagmiddag half drie vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig de beer Over met kennisgeving. Van bet Burgerlijk Armbestuur wais ingekomen een nieuwe rooster van aftreding, waaruit blijkt dat 1 Jan. 1915 B. Zuijdam, 1910 J. Kalverdijk en 1917 Jb. Moscb aftredend) is. Schrijven van de commissie tot wering van school verzuim, dat tot voorzitter is benoemd die beer K Ja ger en tot secretaris de beer A. J. Vos van Zon. Ingekomen was een adres van bet gemeentebestuur van Velsen inhoudende verzoek, adlhaesie te betuigen aan een door genoemd bestuur aan de Tweede Kamer te zenden adres inzake bet bij die Kamer ingediende ontwerp van wet tot verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen. Er wordt op gewezen d:at in. dit ontwerp een deel der kosten aan de uitvoering dezer wet verbonden wordt gebracht ten laste der gemeenten. Genoemd bestuur is van oordeel, dat dit bezwaar vooral ernstig weegt voor gemeenten als Velsen e. a. met een groote arbeiderslbevolkiiig, en een laag be lastbaar inkomen, waardoor bet te voorzien is, dat op deze wijze de Wet zeer ongelijk zal drukken en de armste gemeenten bet zwaarst zullen worden belast; dat afgezien van bet feit, dat de ouderdomsrenten voor een gedeelte ten laste van de gemeenten worden gebracht, bovendien aan de gemeenten een belangrij ke finantieele l'aet wordt opgelegd door de uitvoering dezer wet voor een groot deel in de banden der ge meentebesturen te leggen; dat toob een uitgebreide administratie als bier gevorderd wordt, een vaak moeielijk onderzoek en de verdere kosten aan de uit voering verbonden, geheel door de gemeente moeten woerden gedragen; dat bet op timisme ten deze spre kende uit de memorie van toelichting geenszins door bet gemeentebestuur wordt gedeeld; dat reeds thans door vele gemeentebesturen wordt uitgezien naar een spoedige herziening der gemeentewet, waarbij aan de gemeenten ruimere bevoegdheid wordt toegekend op bet gebied van belastingheffing, aangezien bet in ■onderscheidene gemeenten steeds moeielijker wordt bet financieel evenwicht te 'bewaren. De naad besloot op voorstel van B. en W. adlhaesie aan dit adres te betuigen. Ingekomen was een verzoek van den heer K. de Boer, ondernemer van den omnibusdienst om conses- sie tot uitvoering van zijn plan betreffende bet leg gen van rails langs den Langendijk, om een beter ver voer per paardentram te krijgen. B. en W. stelden, boewei ze er in beginsel voor zijn, voor eerst een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid en daarvoor in overlag te treden met de an dere gemeentebesturen. Aldus besloten. De voorzitter gaf te kennen, dat dit een groote ver betering zou zijn voor bet behoud der straat en voor bet gemak der remgere. Op voorstel van de gascommiseie werd 'besloten een leening aan te gaan groot 8600 tegen een annui- teitarente van ten hoogste 6 pOt., noodig voor den aanleg van een extra gasbuis. Met bet oog op de kosten, die steeds gemaakt moe ten werden voor assistentie bijl publieke vermakelijk heden aan gratificatie voor rijksveldwachter, stelden B. en W. voor, deze kosten te verbalen op de betrok ken zaalhouders, door bet instellen van een belasting op publieke vermakelijkheden en hiervoor te bereke nen voor een uitvoering 0 en voor kermis 2 per dag, deze verordening in werking te doen treden op 1 Juldi a.s. Algemeen goedgevonden. Als commissieleden voor den Hoofd. Omslag wor den benoemd de beeren A. Kroon Pa., O. Over en J. Hansen. De voorzitter had een persoonlijken brief van den directeur der gasfabriek ontvangen, meldende dat na onderzoek is gebleken dat in 12 gevallen de lantaarns door anderen waren aangestoken. Da wensch wordt daarin te kennen gegeven, dat de onverdiende blaam door den raad op de gasfabriek en den beer J. Keizer wordt teruggenomen. Het is in hoofdzaak kwajon- genswerk. De voorzitter zei, dat de Jeugd wel eenigszins schuldig is, doch niet in alle gevallen. Het komt voor, dat lantaarns door den wind aan of uit gaan en ook wanneer er totaal geen wind is. Wie biervan de schuld draagt weet de voorzitter ook niet. De voor zitter was bij enkele ouders geweest, wier kinderen zich aan het feit hadden schuldig gemaakt en deze hadden bun medewerking, om te zorgen dat het niet weer zon gebeuren, toegezegd. Hierna ging de raad in comité voor de vaststelling Kohier H. O. UIT SGHERMERHOBN. Alhier is Woensdagmorgen eene vergadering ge houden, onder leiding van den heer J. Brinkman te Zaandam, secretaris van den Bond van Melkveehou ders, ter oprichting van eene afdeeling van genoem den bond. De heer Brinkman heette allen hartelijk welkom uit naam van 't Hoofdbestuur en hield daarna een inleiding. De boeren zijn op 't punt van organisatie conserva tief aangelegd, zei spr. Deze bond is geen Soc. Dem. beweging, maar heeft alleen ten doel den economi- scben toestand van den boer te verbeteren, niet alleen om de melkprijzen in Amsterdam te verbeteren maar ook daarbuiten. Algemeen voelt men den druk van 't syndicaat, de boer kan niet vrij! zijn melk verkoo- pen aan wie bij wil. Het doel is, de boeren daarvan vrij te maken om medazeggiugschap te verkrijgen voor de vaststelling van de melkprijzen, zoodat de syndicaatsfabrikanten alsdan met de boeren daarover overleg moeten plegen. De boeren moeten door organisatie hunne kracht stellen tegenover de syndicaatsvereeniging, en over tuigd worden van de noodzakelijkheid rich aaneen te sluiten, De bond moet een groote keten vormen om Aim s ter daan en aan teder de behulpzame hand bieden. Hij hoopte verder dat deze vergadering de oprichting van eene afdeeling alhier ten gevolge zal hebben. Voor verbetering van den economische» toestand van het bedrijf hebben wij' niet aan de Hollandsehe Maat schappij van Landbouw of aan den Boerenbond. Hierna werdl bet woord gevoerd do-or den beer M. van der Vleugel te Uitgeest. Deze maakte duidelijk dat de belangen van de fa brikanten en die van de boeren geheel met elkander in strijd zijn. Om geene concurrentie te hebben en verzekerd te zijn van bedrijfswinsten, hebben de fa brikanten zich vereenigd tot een trust en is den boer eene bepaalde fabriek toegewezen. Bedrijfswinsten zijn onmisbaar, maar de winsten die de fabrieken ma ken van 16 tot 26 zijn onbehoorlijk. Spr. las ©eni ge artikelen voor van de statuten van de Syndicsa ts- fabrikanten o.a. dat geen der fabrieken melk mag betrekken van een veehouder, die aan eene andere fa briek beeft geleverd zonder da toestemming van die fabriek. Aan de melkfabrieken ia over bet afgeloo- pen jaar gemiddeld 6.01 cent per L. uitbetaald, terwijl de onderlinge kaasfkbrieke» met inbegrip van boter, karnemelk en wei een bedrag maakten van gemiddeld 7.10 cent per L. Deze cijfers geven bet 'bewijs dat particuliere fabrieken voordeeliger zijn. Dat da coö peratie de doodsvijand van da fabrikanten i sen eene coöperatieve fabriek wordt opgericht, terwijl nu om dit tegen te werken de fabriek van dan heer Van den Bosch te Alkmaar de veehouders een hooger be drag toezegt, dan zij verleden jaar1 heeft uitbetaald. Goöpenatie beoogt vriendschapa- en gemeenschapszin, waardoor de veehouding der veehouders beter wordt en bevordert de welvaart ten platte lande. In de laatste jaren is op landbouwgebied eene groo te verandering te bespeuren, wat voor een groot deel te danken is aan staat en provincie, die voor goed vakonderwijs zorg dragen. Was vroeger alleen geld voor den boer macht, thans la kennis macht. Iedere tak van bedrijf beeft zijn vakschool en zoo moet ook de boer met zijn tijd meegaan en ijveren voor verbe tering van bet landbouwonderwijs, dat welvaart brengt ondier bet volk; practische bekwaamheid en theoretische ontwikkeling moeten samengaan. Men moet den toestand flink onder da oogen zien. Ook coöperatieve aankoopen en coöp. boerenleenbanken bevorderen welvaart. Als gevolg van deze vergadering werd lot de op richting van eene afdeeling besloten, waartoe staande de vergadering 10 leden toetraden. Verder werd besloten onder eigen kring propagan da te maken om bet ledental grooter te maken, terwijl werd besloten Zaterdag a.s. eene vergadering te hou den voor benoeming van een bestuur en vaststelling van een reglement. De boefbonden te Scherm erhorn en Avenhom hebben een match gehouden, waaraan werd deelgeno men door 8 leden van iederen bond. Te Avenhom be haalde Schermerhoorn 491 punten en Avenhom 400 en te Schermerhom, Schermerbom 834 en Avenhom 055 p., zoodat op beide keeren te samen door Scher merbom 1324 punten zijn behaald, tegen 1061 door Avenhom. UIT KOEDIJK. In bet zuidelijk deel van onze gemeente hebben zich 104 gegadigden opgegeven om aansluiting voor electriciteit. UIT BERGEN. Bij de beden gehouden onder handsche aanbeste ding van bet alhier bouwen van drie villa's onder be heer van den architect E. L. J. Lourijsen te 's-Gra- venbage, werd1 ingeschreven als volgt: S. Spruit, Alkmaar, in massa 18.450, B. Huizinga en Berkbout, Bergen 18.600, J. van Scbagen, Haar lem 19.350, J. Schellenbacb, Aim sterdam 19.900, P. den Das, Seboori 20.225, K. Bol, Beverwijk 20.919, J. Emmerink, Haarlem 2L099. UIT CASTBICUM. In de beden gehouden Raadsvergadering werd be sloten de benoeming voor een onderwijzeres aan te houden, omdat van de Zusterschool bericht was inge komen, dat de gemeente bet lokaal dat zij' van de zus terschool in buur beeft, moet ontruimen. Door Gedeputeerde Staten was bet salaris van den secretaris op 1250 bepaald. Besloten werd met bet bekende adres van den ge meenteraad van Velsen aan de Staten-Generaal in zake bet ontwerp ouderdomswet adbaesie te betuigen. Mede werd' besloten om den bandel'scursus van de Hanze dit jaar reeds te doen houden en biervoor 250 subsidie te geven, indien ook de Provincie 260 en bet Rijk 600 geeft. Inzake bet verzoek om de Sicbulpvaart uit te die pen, werd besloten dat B. en W. zich met bet be stuur van de Limmerpolder in verbinding zal stellen over de eventueele kosten- Ook van de gemeente Alkmaar zal een bijdrage ge vraagd worden. Met vijf tegen één stem, die van dien beer Goes, werd besloten den beer Verder als derden ambtenaar voor de Burgerlijke Stand 25 salaris te geven. Aan B. en. W. werd machtiging verleend tot bet aanschaffen van een schrijfmachine. Besloten werdl de officieele opening van de gasfa briek te vieren wanneer alles gereed zal zijn. De voorzitter was van meening, dat hoewel mor gen velen het licht zullen branden, feestelijkheden nog maar achterwege moesten blijven, omdat na een jaar wel eens minder aangenaam naar de fabriek ge keken kon worden.' KORTE BERICHTEN. Een bewoner van den Amstel, te Amsterdam, beeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een partij diamant, ter waard© van ongeveer f 1500. De landbouwer O. Breedijk te Waddingsveen beeft, meldt de N. B. Crt., twee jonge stieren ver kocht aan de Fok- en Controlevereeniging te Koorde loos voor 1000 per stuk. Met den gewonen avondtrein van de Staats spoor is H. M. de Koningin gisteren ten 10 uur 56 m. te VGravenjhage teruggekeerd. De Minister van Financiën is gemachtigd tot de uitgifte van sehatkistproimasisen tof een bedrag van tien millioen gulden. Kaar het Volk meldt, bestaat bet voornemen, den beer Spruyt, die als brievenbesteller met goed gevolg bet examen middelbaar onderwijs voor staat huishoudkunde en staatsinrichting' beeft afgelegd, aan het 'hoofdbestuur der posterijen te plaatsen, waarschijnlijk als adjunct-commies. De strijd in bet sleepvaartibedrijf te Dordrecht is opgeheven'. Gisterenmiddag is door nog onbekende oorzaak da 20-jarige S. Broeckbuij'sen, chauffeur, wonende te Scbeveningen, onder een trein van de Z. H. Electr. Spoorwegmaatschappij1 geraakt en vermorseld. Wij herinneren er nog even aan, dat morgen, van half een af aan de bon, welke gisteren' in de courant stond, kan worden ingewisseld voor de kaarten van den Hullebroeck-avond op Maandag am De Alkmaarsohe Hard'draverij-Vereenigmg hield gisteravond een zeer slecht bezochte algemeene ver gadering in 'hotel „Toelast". Behalve 7 bestuursleden, waren 2 gewone leden ter vergadering. De voorzitter, de beer D. J. Go vers, noemde het in zijn openingswoord een treurig verschijnsel, dat van de 463 leden slechts zoo weinigen de vergadering bij woonden. Hij sprak hierover zijn leedwezen uit. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den beer G. Bos, van Oudorp, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 1423.05, de uitga ven 1165.57, dua een batig sal'do van f 257.48. De rekening was door de beeren J. Swaag en J. Blom na gezien. Eerstgenoemde deelde mede, dat alles in de beste orde was bevonden; de voorzitter bracht den beer Bos een woord van dank voor zijn accuraat be heer. Als bestuursleden traden periodiek af de beeren D. J. Gevers, A. J. Stikkel en N. Schermerhorn, die al len werden herkozen en zich de herbenoeming lieten welgevallen. Op voorstel van bet bestuur werd besloten een harddraverij te 'houden op 28 Augustus, den Vrijdag van de Alkmaarscbe 'kermis, en terstond aan te klop pen bij bet Gemeentebestuur, om de Harddravers- laan weer voor dit doel te krijgen. De voorzitter ver wachtte, dat bet aan de medewerking van bet Ge meentebestuur niet zou ontbreken, daar spreker van den Opzichter van den Hout en de plantsoenen bad geboord, dat bet hem waa meegevallen, dat er bij de in Augustus j.l. gehouden draverij zoo weinig was vertrapt. Aan bet bestuur werdl de regeling van de barddra verij en de bepaling der prijzen overgelaten. Men zal bierbij niet hooger gaan dan 500, vorig jaar werden 450 aan prijzen uitgeloofd en zoo zal bet ook nu waarschijnlijk worden. Met dank aan de aanwezige leden sloof de voorzit ter hierop de vergadering. BAKKERS-ORGANISATIE. Daartoe opgeroepen door de beeren J. de Jager, G. J. Landman, A. de Heus en J. Brugman bad giste renavond bij den beer Koetsveld eene bijeenkomst plaats van bakkers uit deze gemeente teneinde tot bet oprichten eener vereeniging ta geraken. Door den beer G. J. Bokhorst van Amsterdam, secretaris van den Bond en Bedacteur van bet Bondsorgaan, werd in een lezing bet nut bepleit van een samengaan van vakgenooten en bet aansluiten aan den NecL Bakkers- bond. Ma dat aan 't einde der lezing gelegenheid was ge geven om vragen te stellen, die alle werden beant woord, werdl eene vereeniging opgericht, waartoe zich vrijwel alle aanwezigen, een 80-tal, als lid opga ven. VREDESPRIJS yO'OE DE JEUGD 1914. De districtscommissie voor den Vredesprijs 1914 voor Moord-Holland (uitgezonderd Amsterdam en Haarlem)' is thans definitief geconstitueerd1 als volgt: E. O. H. Cbr. Bruins, Heiloo; Jagers, hoofd der school, Mibbixwoud; dr. H. Terpstra, Hilversum. Bij den beer Bruins moeten de inzendingen vóór 15 Maart a.s. geschieden. VOETBAL. A. 8. Zondag zal Alcmaxia op baar terrein aan de Zandersloot spelen tegen Holland. Deze Alkmaarscbe „derby" zal ongetwijfeld de belangstelling wekken van alle voetballiefhebbers bier ter stede. Over drie wéken ongeveer vindt dan de retumwedstrijd plaats op het terrein van Holland. De besturen van beide vereenigingen hopen dat deze wedstrijden er toe zul len medewerken, een meer vriendschappelijke ver standhouding in 't l'even te roepen. Laat ook vooral bet publiek medewerken. Voor uitstekende scheids rechters zal worden zorg gedragen. Tot Zondag 12 uur zijn kaarten in voorverkoop verkrijgbaar. SCHEEPSBOUW. Van de scheepswerf en machinefabriek „de Volhar ding," Voormeer D 19, is met goed gevolg te water gelaten een stalen motorboot, lang 33 voet, breedte 8 voet 3 duim. Deze boot ia gebouwd voor dan beer O. Koper, Egmomd Binnen. Een stalen veerbootje lang 10 voet 8 bij' 5 duim, gebouwd) voor rekening gemeente Koedijk. Tevens is de kiel gelegd voor nog 4 bestelde vaartuigen. Een motorboot lang 43' voet 0 duim, breedte 8 voet 8 duim. Een motorboot lang 40 voet 11 duim, breed te 10 voet 0 duim. E'en overdekte Aakschuit, lang 41 voet 11 duim, breedte 10 voet 2 duim. Een groen- tenscheepje lang 37 voet 9 duim, breedte 7 voet 11 duim. VOOR DEN SCHOONMAAK I De heer J. Veil in ga, Zuidorhoutlaan, toonde ons heden chemis«h geprepareerd gift vrije poetswatten en polijstdoeken, geschikt voor geonideerde en gepolijste voorwerpen, spaarzaam in het gebruik, doelmatig en onsebadelgk. Zij geven goud, zilver, nieuwzilver, al- pacca aluminium, koper, nikkel enz. den oorspronke- lijken glans en kunnen ook voor het reinigen van spiegels en optische glazen gebezigd worden. VOOE BOOKERS De heer Joh. Wayboer in den Houttil verzoekt ons te melden, dat hg de eohte Varinastabak heeft ontvangen, zeodat liefhebbers van een fijn pijpje zich hg hem kunnen vervoegen. ZOMERDIENSTREGELING H. IJ. S. M. In het ontwerp zomerdienstregeling der H. IJ. 0. M. werd ingelascht een directe trein, een 5.11 n.m. uit Amsterdam vertrekkende sneltrein, welke zonder een enkel tusschenstation aan te doen, om 5.46 n.m. te Alkmaar aankomt. De om 8.30 v.m. van Alkmaar naar Amsterdam vertrekkende sneltrein gaat in eens door tot Zaandam en komt om 9.10 te Amsterdam aan. Thans stopt deze trein ook te Uitgeest. Om 8.38 v.m. vertrekt volgens het ontwerp-zomer- dienst een sneltrein naar Uitgeest, deze sneltrein gaat verder naar Haarlemin Uitgeest correspondeert een gewone trein naar Amsterdam erop. BELGIë. Het toeval 'beeft gewild, dlait in de com missie uit den Senaat, welke verslag beeft uit te brengen over de Schoolwet, voor deze in de openbare vergadering aan de beurt komt, door de afwezigheid van een aantal clericale Senaatsleden, een clerical© minderheid bestond, meldt dé M. üt. Daarvan hebben de liberalen en socialisten gebruik gemaakt om een vrijzinnige tot rapporteur over de Schoolwet te benoemen en deze beeft het nu in de hand zijn verslag op de lange baan te schuiven, tot de nieuwe verkiezingen in Mei. Men hoopt nu weer in liberale kringen, dat het ontwerp in deze zittingsperiode geen wet zal worden, zoodat de liberalen en andere partijen van links er dan een goede leus aan zouden hebben bij. den a.s. verkieringsveldtocht. DUITSCHLAMD. D© weduwe Hamm, die wegens medeplichtigheid aan den moord op baren man tot veertien jaren tuchthuis veroordeeld was en reeds zes jaren) in de gevangenis beeft doorgebracht, is op vrije voeten gesteld. Het proces ia weer opgenomen. De echtgenoot der veroordeelde werdl n.L in November 1907 te Elandersbach vermoord, vermoedelijk door een inbreker. Nadat een tijdlang alle nasporingen oim den moordenaar te ontdekken vruchteloos waren gebleven, werd die B'erlijnscbe commissaris von Tres- köw met bet onderzoek belast. Deze commissaris, die later bleek een zeer onbetrouwbaar individu te zijn, bracht een rapport uit, zeer bezwarend! voor de vrouw van den vermoorde en bet gevolg was, dat de onge lukkige vrouw veroordeeld werd. Sedert geruimen tijd reeds was er twijfel' gerezen aan de juistheid van dit rapport, van een revisie werd echter niet vernomen. De zaak werd echter dezer da gen in de Pruisische Kamer en in den Rijksdag ter sprake gebracht en bet gevolg daarvan is de vrijla ting van de indertijd misschien ten onrechte veroor deelde, teekent 'bet Handelsblad aan. FRANKRIJK. Na een lang spannend debat over de inkomstenbelasting, beeft de regeering een neder laag geleden bij stemming over een amendement op bet eerste artikel van bet ontwerp. De vorige week bad minister Caillaux reeds aan den Senaat verzocht, dit amendement, ingediend door senator Perebet, di recteur van bet blad „Le Radical", aan te nemen. Gisteravond vroeg minister-president Doumergue hetzelfde. Niettemin beeft de Senaat bet amende ment verworpen. Men denkt, naar de N. B. Ot. verneemt, dat da re geering aan zal blijven. Niettemin is baar positie nog moeilijker geworden. ITALIë. Volgens de dagbladen te Rome beeft zich een commissie gevormd!, met bet doei bet centraal or gaan van tegenstand tegen elke verhooging van in voerrechten te worden. De commissie, waarin een Senator en Kamerleden zitting hebben, zal zich in verbinding stellen met vereenigingen in bet buiten land, die eenzelfde doel beoogen. ALBANIë. Beeds nu loopen geruchten, dat de vorst den 21sten Februari 1915, een jaar na zijn troonsbestijging, zich officiëel tot koning zal' procla- meeren. De Beis hebben den vorst en de vorstin twee kronen aangeboden, waarvan de ontwerpen ban don Beriijnsehan professor Döpler zijn. Het zijn gesle ten, van boven met een ster in plaats van met een kruis versierde kronen, waarvan de motieven werden gevonden in oude Albaneesehe ornamenten. De kro nen zullen te Berlijn worden vervaardigd uit goud en met turquoises worden versierd. De uniformen voor den nieuwen Staaf zullen volgens de ontwerpen van den Beriijnschem militaire en historische schilder prof. Richard Knötel worden uitgevoerd. De kleuren zullen hoofdzakelijk! grijs en zwart zijn. Als hoofddeksel zal men pelsmutsen ne men. Gemengde mededeellngen. S'TIEBVEOHTEBS ALS KOOPLUI. De gevierde stiervechters van Spanje, die in bun land een populariteit genieten als bier de „doel" en de „back" van bet eerste voetbal-elftal, schijnen bui ten bun bedrijf nog goede zaakjes to maken. Bij bet jongste stierengevecht te Malaga werd aan bet pu bliek een strooibiljet in de banden, gestopt, welks in houd ongeveer als volgt luidde; Dank zij de sympathie, die de stierenvechter Lari- ta voor de bevolking van Malaga koestert, en uit dankbaarheid voor de goede ontvangst die zijn lands lieden hem steeds bereiden, wil Larita bet publiek in de gedegenheid stellen, bet vleeseb van, den stier, die beden zal! worden gedood, tegen ultra-billijke prija op te koopen. De prijzen zijn: met beenen 1,73 peseta'a per K.G., zonder beênen 2,50 peseta's per K.G. Een muziekkapel houdt er tijdens den verkoop do gezelligheid ia. EEN BIJBEL-STATISTIEK Een ambtenaar aan bet Britsche Bijbelgenootschap heeft inr een statistiek uitgemaakt, dat de Bijbel 773692 woorden bevat. Deze woorden zijn in niet minder dan 31173 verzen tezamen gevat. Het woord, dat in den Bijbel bet meest voorkomt fa bet woordje „en" dat 46227 maal geteld werd, Het woord „God" komt 6755 maal voor. Aan de statistiek is drie jaren gewerkt, met negen uur daags. DE SCHOONMOEDER BIJ DEI INDIANEN. Terwijl menig Europeesch spotblaadje zich ver maakt ten koste der „schoonmoeder", en in werkelijk heid de schoonmoeder in vele buisgezinnen een zeer gewaardeerde rol vervult, zijn er vele stammen ter wereld waar de mannen een wezenlijke vrees koeste ren voor de moeder van bun vrouw. Die man uit dien staan der Navajos, in Mexico, die het huwelijksjuk op zich genomen hebben, maken voor 'bun schoonmoeder heel© omiwegen. Valt er iets met dé vrouw te bespreken, dan moet een tus- sobenpersoon zijn plicht doen, want bet zou een ramp voor den beelen stam zijn, wanneer de man in kwestie bet gelaat van de moeder zijner wederhelft moest aanschouwen. Vreest een Navajo, dat zijn schoon moeder in de nabijheid is, dan barricadeert bij zijn wigwam en verstopt zich erin. Deze eigenaardige eerbiedsbetuiging hangt samen met religieus© begrippen. Bij de Tinneb-Indianen is de schoonmoeder-vrees nog sterker. Daar mag een man niet eens haar naam weten. Of dit nu altijd bet geval is, valt te betwijfe len; mocht de naam' den man onverhoeds ontvallen, dan haast 'bij zich door knievallen zijn vegrijp goed te maken. EEN VROUWEN-REÖHrSBLEGTNG. In Miinchen 'had een gehuwd man betrekkingen aangeknoopt met een kamermeisje. Toen zijn vrouw, verontwaardigd over zijn handelwijze, naar baar fa milie ging, nam de man bet meisje bij zich in huis. De vrouwen van bet distrikt waren daarover hevig verontwaardigd en 300 van baar trokken in slagorde tegen bet huis van den trouwelooze op. Ze lichtten de deur uit haar hengsels, sloegen bet meisje en over goten baar met vuil water. Voordat ze aftrokken stelden ze baar voorwaardende man moest bet meis je onmiddellijk bet 'huis uitzetten en aan zijn vrouw telegrafeeren: „Huis weer, schoon, keer terug!" Ze bereikten werkelijk baar doeL

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2