Be vijfde H&li8bFoe&k"aM(] ?ow $m aWs. STADSNIEUWS. BUITENLAND. 2100, de rijkssubsidie 5500, terwijl het tekort, trots die subsidie, nog 3830 beloopt. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen da heer G. A van Rossum te Maarden» De heer A AL Welling uit Maal'dwijk hield een voordracht over den sociaal-economischen toestand van den tuinbouw. DHEMTE. Een Drentenaar, de beer' Buiskool te Eimmen, klaagt over „ontgumingswoede," in 1911 tot „razer nij^ gestegen, over den invloed van de „ontginnings- baciL" En deze klacht, merkt de M. R. Ort. op, staat in een „weekblad voor landt- en tuinbouw," in De Veld bode van deze week. „Drente legt het heikleedi af." „Vele boeren, be zitters vam groote heidevelden, werden slapende rijk." To 1912t kwam van de duurverkoehte heiden een over vloedige aardappeloogst.... doch waar slechts spot prijzen voor werden bedongen. Men wil het nu in het weiland gaan zoeken. Of nu, zoo besluit de schrijver, „da zin voor de ontginningen in de volgende jaren ieder zal bevredigen, lijkt mij een wissel! van dubieuse waarde, die niet zoo lichtelijk te disconteeren zal blij ken te zijn. De Drentsche luchten, de wisselende lij nen aan den horizon, de weergal'ooze zonsopkomsten en -ondergangen, de scheper met zijn hond en scha pen, zullen eerlang verdwijnen, een stukje Drentsche poëzie gaat verloren. Kalme gehuchten, rustige dorpssohoonheid, plechtige heidestilten, vindt anen nergens zóó als in Drente. Hoe lang nog MIDtDEMSTAMD'SBOMlD. Gistermiddag vergaderde te Utrecht het hoofdbe stuur van den Middenstandsbond. Ma afdoening der huishoudelijke zaken, werd met algemeene stemmen besloten de Enkhuizer Meutrale Middenstandsvereeniging als lid van dien Bond toe te laten. Besloten werd als data van het diti jaar ta Dord recht te houden Elfde Middenstandscongres vast te stellen 14, 15 en 16 Juli e.k. De agenda voor het congres is als volgt vastge steld: 15 Juli a. Het nut der reclame voor den mid denstand, en b. Snel, goed en goedkoop recht. 16 Juli a. Leerlingwezen en vakopleiding, b. Het vreemdelin genverkeer in verband met den middenstand; terwijl op verzoek van de Utrechtsche Handelsvereeniging nog op de agenda wordt geplaatst: Cheque en giro- verkeer. UIT CASTRICUM. De Baad vergaderde gistermorgen in voltallige zitting. De benoeming van eene onderwijzeres, waar voor 24 sollicitanten zich hadden aangemeld, werd uitgesteld, omdat van de Zusterschool berieht was in gekomen, dat de gemeente het lokaal, dat de gemeen te in huur heeft van de Zusterschool, moest ontrui men, waardoor de gemeente geen lokaal heeft voor de klas van de te benoemen onderwijzeres, zoodat de kinderen voorloopig in de andere klassen moeten worden ondergebracht. De voorzitter deelde mede, dat het salaris van den secretaris door Ged. Staten op 1250 was gesteld, dat van den burgemeester bedraagt 1350, terwijl de wethouders ieder 60 genieten. Het inkomstencijfer voor den heer Bommel blijft op 2803 gesteld. Goedgekeurd was terug ontvangen de gemeente- rekening, aanwijzende een batig saldo van f 144.05 Besloten werd met het adres van den gemeenteraad van Vel'sen aan de Staten-Generaal, inzake het ont werp Ouderdomspensionneering adlhaesie te betuigen. De in vorige vergadering aangehouden aanvrage van „De Hanze", betreffende het subsidieeren van een handelscursus, kwaim hierna in behandeling. De heer Goes is voorstander van den cursus, doch vindt de aanvraag te hoog. Spr. wijst op de bedra gen van het rijk, de provincie en de gemeenten in an dere plaatsen en is van meening, dat, wanneer Oas- tricum 250 geeft, de provincie ook 250 en het rijk 500, die voor de gemeente billijker is. Spr. zou zich hiervoor willen verklaren. Een subsidie van 375 kan zijn goedkeuring echter niet wegdragen. De voorzitter dacht, dat de cursus nog wel een jaar uitgesteld kon worden. De kinderen moesten maar wat beter het herhalingsonderwijis volgen. De heer Goes wijst er op, dat dit niet voldoende is en deelt mede, dat de inspecteur verklaard heeft, dat de cursus gegeven kan worden, wanneer er 24 leer lingen zijn. De heer G. Kuis zegt, dat zijn jongetje» al was het nog 10 jaar thuis, niet meer naar de herhalingsschool zou gaan. Ze leeren er absoluut niets» omdat het daar een groote kwajongensboel is. De voorzitter meent, dat dit komt, omdat de leer lingen zelf niet genoeg voor het herhalingsonderwijs gevoelen. Da heer Loute is het hiermee eens. De heer Spaanse acht den handelscursus niet zoo noodzakelijk. Buitenlandsche handel komt hier bijna niet voor. Spr. is niet tegen leeren en geen voor stander van volksvardoeming. Men moet echter re kening houden met de middelen. De onderwijzers hebben meer, de burgemeester en die secretaris krij gen hooger .salaris, de pensioenbijdragen kosten heel wat en de gasfabriek zal den eersten tijd ook niet meevallen. Bovendien zijn1 de kinderen hier niet ont wikkeld genoeg om het M. O. te ontvangen, aangezien zij met de gewone rekenwijze nog niet op de hoogte zijn. Laat ze eerst maar eens blijk geven, dat ze het herhalingsonderwijs hooger op prijs «tellen. De heer Goes zette uiteen, dat de buitenlandsche handel in de gemeente niet zonder beteekemis is. De heer Loute wilde met den inspecteur Fokkens de mogelijkheid van het door den heer Goes voorge stelde bespreken. De heer Valkering vroeg of het leergeld niet ver hoogd kon worden. De heer Loute wijst er op, dat de gelegenheid om kosteloos dat onderwijs te volgen er ook moet zijn. De voorzitter acht het noodig om die gelegenheid zooveel mogelijk te beperken. De heer Spaanse blijft voor een jaar uitstel. In stemming gebracht, wordt het voorstel van den heer Spaanse met 6 tegen 1 stem verworpen. Het voorstel van den heer Goes werd met 6 stem men vóór aangenomen. Inzake het uitdiepen van de 'Schulpvaart werd na eenige bespreking besloten, dat B. en W. zich hier over met den Liimmerpolder in verbinding zullen stel len. Het ligt in de bedoeling, om hiervoor ook van de gemeente Alkmaar een bijdrage te vragen. Van den wegwerker was opnieuw het verzoek inge komen om zijn salaris van 7 op 8 te brengen. De heer Spaanse vindt het l'oon van den wegwerker niet hoog, maar was van meening, dat deze, wanneer hij zijn bittertje niet meer drinkt, dien eenen gulden er gauw uithaalde. De heer Loute was van meening, dat men niet te veel op het salaris, doch op het werk moet letten. Toen de wegwerker jongen was, leverde hij' meer werk dan thans. Met het oog hierop bestaat er geen reden, om hem nu meer te geven. De voorzitter geeft toe, dat de wegwerker zich niet dood werkt, maar dit doet in dezen tijdl geen enkele arbeider meer en dat zouden ook wijl niet doen. Hij levert echter wel zooveel werk, dat met gerustheid gezegd kan worden, dat hij1 wel 8 mag verdienen. Spr. zou wel eens den werkman willen zien, die voor dat geld. het werk beter deed. De heer G. Kuis is van meaning, dat da man het wel verdient. Met 4 stemmen tegen en 0 voor werd de verhanging van het salaris van den wegwerker verworpen. Vóór stemden de heeren Goes, G. Kuis en P. Kuis. De voorzitter zegt, dat de dokter wederom heeft aangedrongen op het in orde brengen van de zieken barak. Spr. stelt voor, deze nu maar eens op te knap pen. Op voorstel van den heer Goes werd besloten den toestand maar te laten zooals hij is. Hierop stelde de voorzitter voor om den secretaris, den heer Verder, tot derden ambtenaar van den Bur gerlijken Stand te benoemen en hem hiervoor 2'5 sa laris te geven. De beer Spaanse vroeg of de ambtenaar dit niet kon betalen. De voorzitter merkte op, dat de zaak niet bespro ken behoefde te worden, als die het doen, moest. De heer Spaanse meende, dat de secretaris met het oog op de gunstige beschikking van zijn salaris door Ged. Staten dit nu maar eens voor niets moest doen. De voorzitter vroeg aan den heer Goes, oef hij als tweeden ambtenaar zijn salaris wou intrekken. De beer Goes wijst er op, dat de wethouders geen verhooging van salaris hebben gekregen. Z. i. kan dande secretar is het nog eerder voor niets doen. De secretaris zegt, dit niet zoo erg te vinden wan neer dit gewenscht wordt. Ben bezoldiging vindt hij evenwel wenseheüjker. Met 6 stemmen vóór en 2 tegen werd besloten het salaris voor den derden ambtenaar van den Burgerlij ken Stand op 25 te stellen; tegen stemden de hee ren Goes en Spaanse. Met algemeene stemmen werd de secretaris tot der den ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd. Mede werd met algemeene stemmen besloten B. en W. machtiging te verleenen tot het aanschaffen van een schrijfmachine. De voorzitter wees er hierna op, dat men thans aan den vooravond staat van het feit, dat de gasfabriek licht zal verschaffen. Het is de vraag of dit met feestelijkheden gepaard moet gaan. Spr. gelooft, dat het beter is, om een jaar te wachten, opdat men dan wat gunstiger op de fabriek kan neerzien. Wanneer men nu feestviert, kan het best gebeuren, dat men 't volgend jaar met droefheid! op de fabriek moet neer zien. Om zooveel blijheid te toonen acht spr. nog niet gewenscht. Op voorstel van den heer Loute werd besloten de officieele opening te vieren, wanneer de geheele lei ding in orde is. In rondvraag vestigde de heer Twisk op de noodza kelijkheid van het herstellen van den straatweg onder de Bakkumer duinen de aandacht. Mede werd uitvoerig gesproken over het opheffen van het landpad van Bakkum naar Limmen door de Wed. Kaandorp. Deze zaak bleek echter in de ge meente Limmen thuis te behooren. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT VEEMHÜIZEM. Tot kaasmaker aan de kaasfabriek alhier is giste ren benoemd de heer Hoekstra van Twisk. UIT' HOOBM. Binnen zeer korten tijd zal zich te Hoorn een in genieur der Kennemer Electriciteit-maatschappijr ves tigen, ten einde de electrificatie van West-Exiesland krachtig ter hand te nemen. UIT EGMOMD AAM ZEE. In verband met een onlangs door de regeering der Eransche Republiek genomen besluit om bare consu laire agentschappen te Egmond aan Zee en dten Hel der op te heffen en een consulair agentschap te IJmuiden te vestigen, is thans benoemd tot consulair agent van Frankrijk te IJmuiden de beer W. Polder man, lid van de Kamer van Koophandel en van den gemeenteraad te Velsen-IJmuiden. UIT BROEK OP LAMGEMDUK. In de gisteravond gehouden vergadering van het Drankweercomité bleek, dat zich 34 personen voor huisbezoek ten behoeve van de petitionnementsactie hadden opgegeven. D© wijkverdeeling heeft plaats gehad, zoodat de burgers binnen enkele dagen de aan bieding der lijst kunnen verwachten. UIT1 RUSTEMBURG. Woensdag sprak de heer' de Jong, lid! 'der 2e Kamer, voor het district Hoorn, voor een zeer talrijk publiek. De spreker schetste den politieken toestand van dezen tijd, deelde mede, wat we z. L van het tegenwoordige Ministerie te wachten hebben en hoopte, dat de vrij zinnigen overal en ten allen tijde zouden toonen, wat men door eendracht vermag. De heer Wonder bracht spreker dank voor zijne on derhoudende rede; de heer Aag sprak als zijn oordeel uit, dat de loonarbeider nog een te gering salaris verdiende en de verhouding tusschen werkman en werkgevers vrij wat te wenschen overliet. De heer de Jong diende van repliek. Daarna dankte de voorzitter spreker en hoorders. UIT URSEM. Bij Kon. Besluit is met ingang van 5 Maart be noemd tot burgemeester dtezer gemeente de heer P. H. L. J. Lommen. Donderdagnamiddag passeerde de auto van een der doktoren het rijtuig van den waamemenden bur gemeester onzer gemeente. Diens paard schrok, waardoor het dier met wagen, en al in den onderdijk tuimelde. Gelukkig kwam de oude heer Koppes met den schrik vrij, zijn paard werd weer op de been ge holpen en bet rijtuig naar den rijtuigmaker gebracht, om gerepareerd te worden. KORTE BERÜOHTEM. De heer O. Visser Bz. te Hoorn heeft heden de eerste spinazie uit de koude bakken gesneden. J. Brester, de moordenaar van de 16-jarige Di- na Sant te IJmuiden, is door de Haarlemsche recht bank tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 6 maanden preventief veroordeeld. De eisck was 7 jaar. Het aantal werkloozen in die Amsterdamsche di amantnijverheid bedroeg in de afgeloopeu week 3301; vorige week 3298. Het kerkbestuur van de Med. Herv. gemeente te Sint-Maartensdijk beeft, meldt de M. R. Crt., be- sloten, voortaan niet meer in de godsdienstoefenin gen voor de kerk te coitecteeren, maar in de plaats daarvan voor het ziekenfonds. De kerk zelf beeft vele eigendommen. 1 Bij Voorburg is een 26-jarige landbouwersknecht dioor den trein overreden en gedood. Waarschijnlijk is hij met een stuk in zijn kraag op de rails in slaap gevallen. Een kapitein der Deensch© infanterie bestudeert bier te lande de opleiding van onderofficieren. Verdacht van oplichting van 11.000 ia te dien Haag een vrouw gearresteerd. De keffiehuishouders te Ruinen hebben lokali teit geweigerd aan de geheelonthoudersvereeniging, om een tooneeluitvoering te geven. Reactie 1 Voor de nieuwe E'speranto-kursus van gemeente wege te den Haag, waaraan slechts 25 leerlingen kun nen deelnemen, Meten zich ruim 40 inschrijven. 11 11 O i-w Men kent het verhaal van den tooveuaarsleerling, die geesten opriep en ze niet weer kiwijt kon worden. Zoo ongeveer is het ons gegaan met de belangstellen den voor den Hullebroeck-avond. Toen den vorigen keer bet aantal beschikbare plaatsen zoo spoedig uitverkocht was, hebben wij, teneinde de teleur gestel- den te gerieven, ons moeite en finaacieeie opoffering getroost om den VLaamscheu zanger andermaal uit Gent te laten overkomen. Maar we hebben thans niet minder liefhebbers onverrichter zake moeten laten heengaan dan laatst. Van onze buiten-abonné's ko men er zoovelen luisteren en zingen als nimmer te voren blijkbaar zijn de dames en heeren uit de om geving, die een der andere avonden bijwoonden goede propagandisten onder hun mede-abonné'e ter plaatse geweest. LiA, En voor de stadl. „Wanneer er .goud te verdienen was, mijnheer," zeide ons iemand, die vanmorgen in het gedrang had gestaan, „kon het niet erger zijn." Gelukkig wist de Cerberus aan de deur de goede stemming er in te houden, door opmerkingen als: „Een ding is maar goed, ik geloof, als ik zoo naar jullie gezichten zie, dat jullie geen last van de kou hebt." Eh terwijl de aandrang steeds grooter werd, klon ken van den toren uit al maar door Hullebroeckjes In een minimum van tijd was ales uitverkocht. Het doet ons natuurlijk leed, dat wij niet allen kun nen bevredigen, maar de beschikbare ruimte hier ter stede is nu eenmaal niet grooter. Wij kunnen bet Doelenveld niet overspannen I Was dat mogelijk, dan zouden we alle belangstellenden kunnen bergen misschien. Mu dit echter niet gaat kunnen we he laas maar een zeer gering aantal onzer abonné's een genoegen verschaffen. Van harte hopen we, dat wie nu teleurgesteld werd, een volgend© maal, wanneer er eens weer iets dioor de gourant op touw gezet werd gelukkiger mogen zijn! EEM1 MISDAAD. De arbeider O. Dekker te Venhuizen had! reeds eenige dagen achtereen in een sloot iets zien drijven dat zijn aandacht troik, zonder dat het zijn belangstel ling voldoende opwekte om een nader onderzoek in te stellen. Toen hij Dinsdag aan den slootkant bezig met houthakken, weer het voorwerp, dat hijl voor een biggetje hield, zag drijven, besloot hij het er uit te halen. Hij' deed) zulks zonder het echter nauwkeuri ger te beschouwen. Enkele uren later evenwel nog eens kijkende, ontwaarde hijl tot zijn groote verbazing, dat het een kinderlijkje was, waaraan bet hoofd ont brak. Hij gaf van zijn griezeMge vondst kennis aan de poBtie. Het parket te Alkmaar werd gewaar schuwd en een nader onderzoek onmiddellijk inge steld. Het bleek, dat bet lijkje afkomstig was dat van een voldragen meisje, dat waarschijnlijk 10 of 12 dagen te voren was geboren. De armpjes en beentjes waren gebroken en, gelijk gezegd, het hoofd ontbrak geheel. Waarschijnlijk beeft degeen, die het pasge boren kindje in het water wierp, dit in stukken wil len snijden, teneinde een kleiner pakje te hebben. Men gist nog steeds naar de herkomst van het lijk je. De mogelijkheid! is geenszins uitgesloten, dat het van elders is komen drijven. Wie aanwijzingen kan geven of vermoedens heeft, wordt verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk mede- deeling te doen aan den burgemeester zijner gemeen te of aan den rechtercommissaris in het Justitie-ge- bouw te Alkmaar. VREDE DOOR REIOHT. In de Unie trad gisteravond) voor de afd. Alkmaar van „Vrede door Recht" als spreker op die heer jhr. mr. H. W. van Asch van Wijk, van 's Gravenhage,met het onderwerp „Mederlands roeping in de Vredesbe weging." De vergadering wais matig bezocht. Mederland en, de vredesbeweging, aldus spr., zijn twee dingen die noodzakelijk ibiji elkaar behooren. De vredesbeweging en speciaal den Haag, doer de vesti ging van het Hof van Arbitrage, heeft Mederland be roemd gemaakt. Spr. ging de geschiedenis van de vredesbeweging na. Het scheidsgerecht is 400 jaar voor de geboorte van Christus reeds in practijk gebracht in Grieken land. Er werden tractaten gesloten zoo wijd als wij nog niet hebben. Met bet verHes der Grieksche beschaving gingen de tractaten verloren; in de verdere geschiedenis heb ben pbilosofen zich wel met de vredesgedachte bezig gehouden, maar van een vredesbeweging was geen sprake. In de 13e eeuw ging er een actie uit van de Hanze, doch alleen voor haar handelsgebied. Wel zijn er nog plannen gemaakt, zooals spr. met eenige voorbeelden aantoonde, maar practisch zijn ze niet doorgevoerd. In de 16e en 17e eeuw zagen verschillend© studiën van wijsgeeren het Mcht, zoo van Huga d© Groot, die den grondslag heeft gelegd voor het tegenwoordig volkenrecht. Spinoza heeft in 1667 reeds zijn woord verheven tegen den oorlog. Op het eind van de 18e eeuw verscheen een verhan deling van Emmanuel Kant, waarin hij1 de vorming van een Statenbond tusschen da souveraine staten aanbeval, teneinde in alle geschillen door arbitrage te besMssen. Hiji wenschte de verplichte arbitrage te zien ingevoerd1. Spr. noemde nog Eichte, Shelley en eenige ande ren. Ma de Mapoleantische periode, 'die remmend ge werkt had, werd in 1815 de eigenlijke vredesbeweging geboren. Toen kwam de vredesbeweging van bet ter rein van de studeercel op practiscb gebied. In Ameri ka werd de eerste vxedesbond gesticht en de nieuwe beweging sloeg spoedig naar de oude wereld over. Vooral in Engeland ontstonden veel bonden en daar na ook de eerste in Genève op het vasteland. Langzamerhand hebben de vele vredesbonden zich verbonden en congressen georganiseerd, het eerste in 1843. Spr. zette daarna het ontstaan der interparlemen taire unie niteen, waarvan de Engelsche arbeidersaf- gevaardigda Randel Cramer, voor wien een buste in het Vredespaleis is onthuld, de stichter is. De Vre desbeweging werd' door hem van de vereemigingen naar de parlementen overgebracht. Het bewerken van de regeeringen bleek moeielijk en als een plotse linge lichtstraal is dan ook gekomen bet manifest van Gzaar Micolaas in 1898 tot het houden van een vredesconferentie. Deze eerste conferentie werd in den Haag gehouden en nu kwam de vredesbeweging, waarmee we ons al heel! weinig hadden ingelaten, nauw met Mederland in aanraking. Den Haag is de stad, diie de vredesbeweging eigenlijk huisvest. Spr. stondl stil biji het manifest van den Czaar en bij de beteekenis er van. De gedachte in bet manifest, dat men teneinde den vrede te krijgen moest overgaan tot geleidelijke ontwapening, is gelogenstraft. 'Wie zwak is levert een gevaar voor den vrede, zei Picbon. Daarom gaan alle staten hun legers uitbreiden en bun vloot meer weerbaar maken. Toch durfde spr. volhouden, dat de eerste vredes conferentie een succes is geweest en veel verder heeft gebracht op den weg naar het ideaaL De conferentie heeft een goede diagnose vastgesteld, ze heeft de oor zaak van het kwaad zelf nagespeurd. Het militadris- me is een van de uitingen van de kwaal, de kwaal zelf is de rechteloosheid, de toestand! van anarchie, waarin de staten leven. D© staten zijn niet door een band van bet recht verbonden en daarom heeft iedere staat de middelen noodig om zijn eer en zijn recht te verdedigen. Doordat er een rechtsorde in den staat is gekomen, er een overheid is gekomen, hoeft men tegenwoordig niet meer gewapend op straat te gaan en hoeft men voor den overval door een gewapende bende geen vrees meer te koesteren. De kasteelen met grachten en de vestingwerken zijn verdwenen en daardoor de drukkende militaire uitgaven van dien vroegeren tijd. Dit alleen langs natuurlijken weg, doordat er rechts zekerheid is gekomen. Het zichzelf recht verschaf fen van da burgers was voorbij'. De staten verkeer en thans in denzelfden toestand, waarin vroeger de burgers van den staat verkeerden. Zoo dra er komen kan een internationale rechtsorde, een gezag over d© staten, zullen leger en vloot over bodig zijn. Ze moeten verdwijnen langs gansch na tuurlijken weg, verdwijnen door het Mcht van het recht. De vraag of er een rechtsband kan komen tusschen de staten is moeilijk, 't Is een historisch probleem, 't is iets dat groeien moet. Dank ziji de eerste vredesconferentie hebben we een begin van een rechtspraak, die komen moet, n.l. door het Hof van Arbitrage. En hangt nu nog veel af van den veroordeelden staat, of hiji de uitspraak zal na komen. Er is geen dwingende macht, de internatio nale politiemacht, welke prof. van Vollenhoven inge- vo'and wil zien, ontbreekt. Spr. verklaarde van mee ning te zijn, dat, komt er een statengemeenschap, de internationale politie noodig is, om eventueele beslui ten van de rechterlijke macht uit te voeren, 't Komt spr. praematuur voor om daar nu al de Hollandsche vloot voor aan te bieden. Voor de Statengemeen schap er niet is, acht spr. ook de internationale poli tie niet noodig. Ze moet er dan echter zijn, evenals thans in den staat de politie niet kan worden gemist. Slpr. gelooft dat het ligt in den ontwikkelingsgang der volken, dat er een Statengemeenschap komt. Op elk gebied komen internationale verhoudingen, het leven wordt steeds meer internationaal, meer een een heid. De oorlog verscheurt het in duizenden draden saamgeweven net van het internationale leven en dit wordt over de geheele wereld' gevoeld. Het staatkun dig leven moet noodwendig op den voet volgen het maatschappelijk leven. De wetgeving moet de zeker heid van bestaan geven aan de verhoudingen, zooals ze komen. Zoo moet er ook een internationale waar borg komen in den vorm van een internationale rechtsorde en dit is een kwestie van tijd. Voelen wij Mederlanders» wie door toeval1 door de vredesconferentie een schat van talent is toegewor pen, nu wel, welke plicht op ons rust? Wij mogen het middelpunt vormen van die. groote beweging, die tot zulk een groot doel leiden kan. Onze voorvaderen hébben de vrijheid voor de burgers van ons land ver worven, wij hebben te verkrijgen d© vrijheid der vol keren. Onze voorvaderen putten hun kracht nit hun geloof, ook wij moeten overwinnen in ons geloof, het geloof in het ideaal eener georganiseerde menschheid. (Applaus).. De voorzitter, mr. A P. H. de Lange, zei den spre ker hartelijk dank voor zijn voordracht. De voorzitter wees er op, dat de vredesbeweging niet meer het uto pisch karakter van vroeger draagt en hoopte dat men steeds meer zal gaan inzien, dat da bevordering van den vrede niet de taak is van de diplomatie, maar van de democratie. Daar niemand van de gelegenheid tot het stellen van een vraag gebruik wenschte te maken, sloot do voorzitter hierop de vergadering. EVAMGELISOHE UNXE. Ons wordt verzocht te vermelden, dat de Gods dienstige bijeenkomst vanwege de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden, a.s. Zondagavond te 7 uur in de Groote Kerk te houden, wegens ongesteldheid van Ds. Rutgers van der Loeff, zal worden geleid door Ds. J. van Dorp, te Egmond aan den Hoef. PRMlMBEURTEMi TE ALKMAAR. 1 Maart. Qroote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Evangelische Unie, avonds 7 uur, Ds. J. van Dorp van Egmond aan den Hoef. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman, bediening v. d. H. Doop, Avond 6 uur, Ds. de Pree, Woensdagavond 8 uur, Ds. Verwaal. Evang. Lnith. 'kerk, 16.80 uur, Ds. Makkêak. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Rem. Geref. Kerk, 10.30 uur, Db. de Reg®. Geref. Kerk, 10 uur, Ds. Meijer, Voorbereiding H. Consistorie Geer. kerk, Oudegracht D 83. Zondagmiddag 3 uur, vergadering vam de Joxrgo- Mngs-venreendging „PauHtrB.* ©dbouw Waakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond 8.80—10 tra», vergadering van de Christelijk© Jongelmgsvesroemiging „Zachoua," voor jongelingen boven 16 jam* Zondagmiddag 6.30—7 tram, verga-dferita'g van do Ohristdk Knapenvereoni ging „TSm'öfffiötia," voor knapen van 19 tot 10 jaar. Hersteld ApmtoMwehe Gamoartta. Toussanm&'Gïaat. Vergadering 'b meng, 10 uren en avonds èi uren. Wit don om trék. Herv. Gfem. te Oudorp, 10 uur, D». Groot. Herv. gaan. te Heiloo» lö uun, Ds. tHiïerfjs dB Haan. Evangelisatielokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. de Pree van Alkmaar. Avond 6.30 uur, Dis» J. L. v. Grasstek, van Oosterend (Texel.)1 EKAMtKRLJK. In de bekken van de Loire is d© al gemeene mijnwerkersstaiking uitgebrokenvan de 20.000 mijnwerkers zijn slechts 3 a 400 aan het werk gebleven. Da regeering heeft die noodige maatregelen geno men tot handhaving van de orde, hier en daar zelfs in overdreven mate. Zoo wonen te Chamond 120 mijnwerkers, die allen staken. Té hunner bewaking zijn aanwezig: 70 kurassiers, 80 infanteristen en 15 gendarmen, benevens de drie gemeenteveldwachters. Gemengde mededeelingen. EEM AFDRUK OP DE TEMtNISBROEK. Voor het gerecht te Boedapest is een merkwaardig geval behandeld van diefstal van geestelijk eigendom. In een der kleine Hongaarsche plaatsjes worden twee dagbladen uitgegeven, die natuurlijk in woedenden concurrentiestrijd met elkaar leefden. Op zekeren dag verneemt de redacteur van het eene blaadje, dat in de concurreerende krant dien dag een zeer sensa- tiewekkend artikel zal staan. Hij roept onmiddeüijk zijn gebeelen redaetiestaf bijeen, bestaande uit één jongen man, en looft 100 kronen uit voor een afdruk van het bedoeld artikel. De jong© man gaat op weg; maar in de redactie- bureaux van het andere blad is niets te vernemen. Het artikel wordt als éen heiMge schat bewaard, en de reporter moet onverrichter zake vertrekken. Maar hij wil nog een poging wagen. Hij begeeft zioh naar de

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2