DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Raleigh. UI. DE WILD, Boterstraat, Alkmaar. No. 50 Honderd en zestiende Jaargang 1914 ZATERDAG 28 FEBRUARI. Nog eens: de Ylotbrug. Het fijnste Engelsclie rijwiel. BINNENLAND. Alleen verkrijgbaar bij: Dit nummer bestaat nit 8 bladen. ALKMAAR, 28 Februari. Toen in de vorig© raadsvergadering het vraagstuk van de Schermervliotbrug werd behandeld de be handeling moge spoedig worden heropend en dan tot de gewenschte afdoening leiden 1 werd de vraag gesteld oif de brug niet goedkooper kon worden ge maakt dan voor het geraamde bedrag van f 100.000. Aanleiding tot die vraag was de houding der Tweede Noord-Holandsche Tramweg-Maatschappij, welke te kennen had gegeven, dat zijl geen bijdrage aan den brugbouw zou kunnen verleenen. De heer Thomsen nu dacht, dat het de brug goedkooper zou maken, wanne:- zij 'niet voor tramverkeer word ingericht. De voorzitter merkte naar aanleiding van deze vraag op, dat de Ylotorug door een vaste brug voor zwaar vorkeer diende te worden vervangen. Wij1 kunnen ons voorsteden dat in, da gegeven om it andigheden bij een raadslid de wenach opkomt, om goedkoop maar te maken, hetgeen duurder vooralsnog in de lucht blijft hangen. Temeer, omdat inzake bruggenbouw enkele jaren geleden zoo duidelijk weer gebleken is, dat het goede het betere vaak tot ergeten ij and heef ware deetijwi de heer.Pot niet als red dende engel verschenen cere, wien eere toekomt 1 dan zou de belangrijke verkeersverbetering in het zuiden van onze stad waarschijnlijk nog lang op zich hebben laten wachten. Bij de beoordeeling van het thans aan de orde zijn de bruggevraagstuk dient evenwel in de eerste plaats in aanmerking te worden genomen, dat het hier 's rijks zaak is. Het rijk bouwt een brug, het rijk heeft ook een raming gemaakt. Maar dan zou het wel een goede politiek zijn, een smallere, lichtere brug te maken, wijl de directie der T. N. H. T. M. zich van steun meende te moeten onthouden? Regee- ren is nog altijd vooruitzien, maar vooral ook goed zien. Zeker zou het belang van de genoemde Maat schappij erdoor gehaat worden, wanneer over de brug het eindpunt der lijn meer nabij de kom der gemeente kon worden verlegd. Van meer belang zou zulk een verlegging echter zijn voor stadgenooten en omwo nenden, die van de tram gebruik maken. Voor perso- nenverkeer en goederenvervoer zou zij' immers een dagelijljg gevoeld gemak vormen, omdat de nieuwe rails als het ware omgeving en stad weer dichter tot elkaar brachten. En gaaf het nu wel aan, om ge stold dat het Rijk dit wilde door thans een goed- koopere brug te bouwen, de verlegging van het eind punt der tram, wenschelijk voor reizigers, landbou wers, handelaren, fabrikanten, winkeliers enz. voor de toekomst zoo niet onmogelijk, dan toch in elk ge il zeer kostbaar to maken? Da vraag stellen, betea- kent haar ontkennend beantwoorden. Terloops zij opgemerkt, dat de T. N. H. T. M. nu niet zoo'n judmijntja is, dat het niet-verleenen van subsidie als onwil' mag worden aangemerkt. Bij al hetgeen er tot dusverre over het onopgeloste bruggevraagstuk is geschreven, is voorts niet vol doende rekening gehouden met een, zeer voorname factor, welke gebiedend voorschrijft, dat indien er een brug wordt gebouwd, deze worde ingericht voor zwaar verkeer. In hun bijlage van 1906 beroepen B en W. zich erop, dat een brug met zwaar verkeer noodzakelijk moet worden geacht, omdat er thans daar geen is, waarover zwaar geschut kan worden vervoerd, hetgeen bij een eventueeie mobilisatie tot groot ongerief zal moeten leiden. Nog niet echter is de aandacht gevestigd op een middel van verkeer en vervoer, dat óók een brug van zwaar kaliber vereischt maar vredelievender van aard is dan geschut: de auto-omnibus en da vrachtauto. Men zal misschien glimlachen. Yoor dat geval zouden we willen herinneren aan dien Groninger Commissaris des Konings, die in 1851 bij zijn intree rede zeide, dat er kunstwegen moesten komen van toren tot toren en van dorp tot dorp en die deswege werd gehouden voor een idealist maar wiens denk beeld vijftien jaren later bij zijn aftreden bijna was verwezenlijkt. Heusch, men behoeft niet met een fantazie van een Wells begaafd te zijn, om te durven voorspellen, dat binnen afzienbaren tijd vele ante-om nibussen en vrachtauto's over onze provinciale wegen zullen rollen. Het voorbeeld van de N. Y. Eerste Groningsche Aute-Omnibus-Onderneming Usquert- Groningen (twee gemeenten, tevoren reeds sinds ja ren door een lokaalspoor met elkander verbonden I), ■dat twee jaar geleden in ons land werd gegeven, heeft navolging gevonden. Allereerst in den autobusdienst Wostfriesland (EnkhuizonAnd ijkStation Hoog- karspel v. v.), in dien van UtrechtVianen, welke van de betrokken gemeenten belangrijken financiee- len steun ondervond, die van Klundert'Zevenbergen, welke geheel door de gemeente Elundeirt wordt ge ëxploiteerd. Wij zullen ons tot deze voorbeelden be palen, maar wiïleu er toch nog even aan toevoegen, dat de proefrit voor den auto-dienst AlkmaarScha gen binnen enkele weken zal plaats hebben. Zoo rijden er dus in ons land reeds auto-omnibus sen ter aanvulling van of in mededinging met ver- lieernuiiddelen over rails. Ook de vrachtauto wordt al als snel en gemakkelijk vervoermiddel "gebezigd, in de groote steden het meest, maar toch reeds op het platteland, in onze eigen buurt in Heerhugo-waard. Waarom zouden dergelijke motordiensten ook in onze welvarende omgeving met ondernemend© ge meentebesturen en energieke particulieren niet be staanbaar zijn, waarom zullen zij niet binnen afzien baren tijd bestaan? Geenszins dwaas is hef bij brug- gebouw met dezen zeer belangrijken factor rekening te houden. Met de komst van de spoorwegen zijn onze gewone wegen op den achtergrond geraakt. Zelfs daar, waar Napoleon met zijn broeden kijk op de dingen breede wegen heeft doen aanleggenheeftmenzesomsverwaar loosd en versmald. Er is op de wegenbezuinigd en terecht noemde de Minister van Waterstaat dezer dagen deze bezuiniging achteraf bezien, allerongeluk kigst. Immers in verband met de rijwielen en de au tomobielen, die gekomen zijn (het reglement op* de wegen in Noord-Holland kent van deze nieuwe ver voermiddelen enkel „velocipèdes" 1) hebben de gewo ne wegen plotseling een geheel andere en een geheel nieuwe beteekenis gekregen. Zij zullen aan hun nieuwe bestemming weder geschikt moeten worden gemaakt, ingericht moeten worden voor snel en zwaar vervoer. Hoe dat ligt buiten het bestek van dit artikel, al willen we er toch nog even op wij zen, dat Minister Lely, die de dingen ook met' rui men, veelomvattenden blik bekijkt, reeds een schema van verbreeding en verbetering der rijkswegen in ons land heeft ontworpen. Meer dan eens hadden we ge legenheid op te merken, hoe zwaar het nageslacht wordt belast, door die voor hun tijd te billijke opvat ting onzer voorouders, dat de weg dient voor het personen- en rijtuigenverkeer, een opvatting, welke waarschijnlijk nergens bekrompener is toegepast dan in het Friesche stadje Sloten, waar in .de breedste straat een landauer en een kruiwagen elkaar niet kunnen voorbijgaan. Een voorname les, uit het ver leden te putten is deze: hoedt u, waar verkeersbelan- gen en verkeerseischen in het spel zijn, voor bekrom penheid. En die les geldt in dazen tijd, die nog altijd staat en voorloopig zal blijven staan in het toeken van verkeer voor regeerders het allereerste. Wan neer in een gemeente van 20.000 zielen een nieuw post- en telegraafkantoor wordt gebouwd, dan mag dat er niet een zijn, dat is ingericht op 20.000, maar dan moet het berekend wezen op 30.000 en ge lukkig de stad, waar het rijk o.p het laatste nippertje op zijn eigen bekrompenheid terugkomt en voor een dusdanig nieuw kantoor in plaats van twee drie per- ceelen koopt 1 En wanneer het komt tot een nieuwe Schermer- vlotbrug, dan mag het er niet een zijn, die misschien voldoet aan de behoeften van het oogenblik, maar dan moet van het begin af aan voorop staan, dat er ekening wordt gehouden met de te verwachten ver- keersontwikkel'ing, dat er dus zal komen een flinke, breede brug, ingericht voor zwaar verkeer Gemengd nieuws. BRANDSTICHTING In het Rijkskrankzinnigeugesticht te Medemblik werd Donderdag brand ontdekt in een der zalen, on middellijk grenzende aan de „versterkte af deeling"; door krachtig optreden wist men het vuur, dat reeds een groot gedeelte van den vloer en ©en deur had aan getast, te stuiten. Terstond werd aan kwaadwillig heid gedacht; de zaal behoort taf het in herstelling zijnde westelijk gebouw en was nog niet door patiën ten betrokken; geen. hunner kan dan ook het vuur hebben aangestoken.' Alle werklieden zijn onder vraagd, doch geen enkele aanwijzing van den dader is nog ontdekt. (Hbld.) EEN BLIEK VAN WAARDEERING. In de j aarlij ksche vergadering van aandeelhouders der Arnhemsche Verzekering Maatschappij tegen Brandschade, werd bij de goedkeuring van de vijftig ste rekening besloten, aan de gemeente Arnhem aan te bieden feen automebieT-motorbrandspuit ten behoe ve van de Arnhemsche vrijwillige brandweer. Het ge schenk bedoelt te zijn een blijk van waardeering voor hetgeen de Arnhemsche brandweer presteerde en als aanmoediging om ook in da toekomst te volharden in het streven tot .bescherming der goederen van Amhemfs ingezetenen. EEN ONTAARDE VADER. De rechtbank te Middelburg veroordeelde gisteren den Sb-jarigen workman A. v. O., metselaar te Vlis- singen, die zijn zoontje van zeffen jaar, toen het niet voldoende aantal bosjes kachelhout had1 gemaakt mishandelde, tot drie maanden gevangenisstraf. Deze ontaarde vader is door den kantonrechter reeds ver oordeeld tot veertien dagen hechtenis wegens over treding der Arbeidswet en door den Voogdijraad uit de ouderlijke macht ontzet. NA 19 JAAR. Op St.-Nicolaasavond 1895 vond te Britsum de in braak met moordaanslag ten huize van Haisma plaats, waarvan de bekend© Hogerhuiszaak het gevolg was. Bij d'ie inbraak weid een logé van Haisma door een der inbrekers in de linkerlies geschoten. De kogel kon destijds niet worden verwijderd* thans is dit voorwerp tot bij' de knie gezakt en kan weggenomen worden. EEN INCIDENT OP HET BO'SS'ÖHE CARNA VAL. In de sociëteit Casino te den Bosch, heeft zich, meldt het Dbl. v. N. Br., een der carnavalsavonden een incident voorgedaan, tusschen een burgemeester van een naburig plaatsje en een officier. De burgemeester was, hooggedopt, met zijn weder helft naar de Carnavalspret komen kijken. Aan een tafeltje, gezeten kwam bij hen ook een officier plaats nemen en scheen in grappige stemming. Althans, zonder dat de burgemeester het had gemerkt was eeu schaaltje met suiker in zijn hoogen dop, dien hij naast zich had gedeponeerd, geborgen. Toen de burgemeester zijn hoed wilde opzetten, kreeg hij het suikerschaaitje op zijn hoofd, en ©enigs zins geraakt daarover, smeet hij den officier het schaaltje naar het hoofd. Naar men zegt, gaf deze den burgemeester daarop een oorveeg. De officier wilde dat de burgemeester de zaal zou worden uitgezet, doch hiervoor werden door het lje- stuur der zaal blijkbaar geen termen gevonden. Nader hooren wij, dat van een en ander namens den burgemeester proces-verbaal moet zijn opgemaakt door de politie. MOND- EN KLAUWZEER. De directeur-generaal van den landbouw doet, in verband met enkele gevallen van mond- en klauwzeer, welke zich in den laatsten tijd hier te lande weder hebben voorgedaan, opnieuw een beroep op de mede werking van alle veehouders, ten eindle vooral door tijdige toepassing van de bestrijdingsmaatregelen de ziekte, daar waar zij mocht optreden, zooveel mogelijk te kunnen beperken. Het is daarvoor van het grootste belang, dat een ieder de verplichting, hem door de wet opgelegd, om, wanneer zich bij' een stuk vee verschijnselen van mond- en klauwzeer openbaren, daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente waar het vee zich bevindt, stipt nakomt. Het verdient aanbeveling om ook van gevallen van twijfelachtigen aard aangifte bij den burgemeester te doen, opdat door een deskundig onderzoek de aard der ziekte kan worden vastgesteld. Hij' die deze onmiddellijke aangifte verzuimt, stelt zich niet alleen 'bleet aan veroordeeling tot het beta len eener boete, doch verliest bovendien overeenkom stig de bepalingen der wet elke. aanspraak op vergoe ding, indien zijn vee ter uitvoering der voorgeschre ven maatregelen moet worden onteigend en afge maakt. GASVERGIFTIGING. De arts S. J. van N. en zijn echtgenoote zijn giste ren door in hun huis gevonden aan den Wagenweg te Haarlem. Hun dochter leefde nog, doch is er ernstig aan toe. Men denkt aan gasvergiftiging. (N. R. Ot) EEN BRUT A AL HEER. Bij den heer S., die een wisselkantoor heeft in de Passage in den Haag, is een brutale beroccving ge schied. De heer S. was op zijn kantoor, toen plotseling een man met een mes in de hand binnentrad, hem' bij de keel pakte en tegen hem zei: „Geef me onmiddellijk 25, of je gaat er aan." De heer S. kon zich niet verweren en gaf het geld, waarna de man kalm heenging. WESTFRIBSICHE ELECTRISCHE CEN TRALE. Besloten verschillende gemeentebesturen eerst de nota's van de hoeren v. d. Hegge Zijnen en Yijn, in zake hun bemoeiingen voor die West-Friesche Electri- sche Centrale, niet te voldoen, tlhans zijn enkele daarop reeds teruggekomen, naar aanleiding van een missive van' den Commissaris der Koningin. EEN FAILLIETE VEREENTGING. Donderdag ia te Amsterdam failliet verklaard de Geloof srvereeniging „De Goddelijke Genezing". Het „Handelsblad" heeft getracht te onderzoeken, hoe het mogelijk is, dat een deFgelijke vereeniging in staat van faillissement verkeert. Immers, daar arti kel 3 der statuten vertelt, dat de leden der vereeni ging slechts genezing mogen zoeiken op het gebed des gelooifs, zou men misschien eer verwachten, dat de brooze lichamen der leden en niet de vereeniging zelf in staat van faillissement zouden verkeeren. Toch is het anders geloopen. Verschillende leden der veree niging, wier statuten goedgekeurd werden bij kon, besluit van 13 Mei 1899, -verkeeren nog in blakenden welstand, hebben hun principes gehandhaafd, maar., met de vereeniging is het sedert lang mis. Indertijd' had zij een gebouwtje aan de Kromme Waal, waar overeenkomstig het doel der verdediging samenkomsten werden gehouden tot onderlinge sterking des gel oef s. Het geloof in elkander werd er echter niet beter op. Op zeker tijdstip meenden verschillende leden van den Raad van Oudsten d. i. bet hoofdbestuur der vereeniging 1 dat er wel iets af te dingen viel op de handelingen van den voorganger, tevens voor zitter van den raad. Men belegde een samenkomst, maar deze had een aiverechtsche uitwerking. Immers op grond daarvan, het beleggen n.l. van een onwetti ge vergadering, schorste de voorzitter al zijn mede bestuursleden en maakte gebruik van zijn recht om onmiddellijk eenige andere bestuursleden aan te wij zen. Hun functionneering was echter van korten duur, want kort daarop vertrok de voorzitter naar Zuid-Amerika. Het gebouwtje der vereeniging werd verkocht, de daarop rustende le hypotheek wer'd ge heel betaald en de 2e hypotheek gedeeltelijk. Ziedaar de eigenlijke oorzaak van de faillietverkla ring van tlhans. De 2e hypotheekhouder was n.l. de bedoelde voor zitter van den Raad der Ouden. Na zijn vertrek wer den de zaken der vereeniging vrijwel afgewikkeld. Een poosje kwam men neg bijeen in een lokaal'tj aan de Rechtboomsloot, steunde een weduwe, een Zondagsschool enz., totdat er van de financiën zoo goed als niets over was. Waarmede ook aan het eigenlijke verenigingsle ven vrijwel een einde was gekomen. Inmiddels kwam de oudste van den Raad der Ouden uit Amerika te rug, herinnerde zich zijn slechts gedeeltelijk afgelost hypotheekje en wandelde naiar de justitie om te zien wat er nog aan te doen was. Dit is een geval, waarin het gebed blijkbaar geen genezing brengt. Intussehen, nu kan de dokter ook niet meer hel pen, want het geheel© actief bestaat uit 15,33/2 aan contanten, eenige boeken, banieren en een avond maalsteL UIT ZUID-SCHARWOUDE. De heer KI. de Boer alhier heeft aan de besturen der gemeenten Broek op Langendijk, Noord-Schar- woude, Zuid-Scharwoude en Oudkarspel, concessie gevraagd voor den aanleg van een tramlijn langs den geheelen Langendijk. UIT SCHAGEN. De kantonrechter alhier wees vonnis in de zaken der agenten van De Tijdgeest en Het Witte Kruis, de bekende Loterijwet-overtreding. Overeenkomstig den eisch van het O. M. werden beide beklaagden veroor deeld tot 10 gulden boete of 5 dagen hechtenis. Voor hef examen ter verkrijging van een diplo ma in melken, uitgeschreven door de vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw, in Hollands Noor derkwartier, hebben zich 120 personen aangegeven waaronder 40 vrouwen. De examen-commissie bestaat uit 15 veehouders, onder voorzitterschap van den heer P. Stapel Oz. te Hoogkarspel. Het onderzoek zal plaats hebben in Mei aan de 'Proefzuivelboerderij te Hoorn. Mr. A. E. van Eldig Thieme, griffier bij het Kantongerecht alhier, is bij' Kon. besluit als zoodanig benoemd te Winschoten. UIT WIERENGERIWAARD. De vrijzinnige kieswereeniging vergaderde in het lokaal van Mej. Boon, onder leiding van den heer D. Sleutel, die in zijn openingswoord enkele waardeeren- de woorden wijdde aan de nagedachtenis van het overleden Raadslid, den heer D. Kaan Az. De heer O. J. Blaauboep bracht mede namens den heer K. Zander verslag uit over de rekening van den penningmeester, welke sluit met een saldo van 24.15 waarvan echter nog 10 moet worden afgedragen aan de Centrale. Bij de verkiezing van bestuursleden in die plaats van den heer Kok (periodiek aftredend) en van den heer W. de Leeuw (wegens vertrek) werd eerstge noemde herkozen, terwijl voer den heer de Leeuw werd gekozen de heer J. E. Vos. Bij de leden zal een circulaire worden rondgezon den met verzoek om een vrijwillige verhooging van contributie, want hoewel die vereeniging niet noodlij dend is, is er toch te weinig geld om eventueel actie te kunnen voeren. In d:e plaats van den heer J. Visser die als bode heeft bedankt werd hij acclamatie benoemd' de heer J. Hauwert op een salaris van 10. Als afgevaardigde naar de bekende 1 Maart te Am sterdam te houden vergadering werd aangewezen de heer H. Limpers, plaatsvervanger de heer D. Sleutel. Hierna werd de vergadering gesloten. Wegens periodieke aftreding van den heer H. Waiboer Jbz. als Heemraad van den poldier Wierin- gerwaard is door het bestuur de volgende aanbeve lingslijst opgemaakt: No. 1 H. Waiboer Jbz., no. 2. D. Kooij Jbz., No. 3 E'. Rijkes. UIT HEER-HÖGOiWAARD. Gistermiddag drie uur vergaderdie de raad dezer gemeente. Na opening der vergadering door den voorzitter volgde bespreking inzake de aanschaffing van brand spuiten. De firma van Bergen te Midwolda heeft een brand spuit laten beproeven, welke beproeving geheel naar wensch is uitgevallen. Besloten werd twee van heit gezonden type bij de firma van Bergen te hestellen. Hierna was aan de orde de bespreking in zake de toetreding tot de K. E. M. N'a nogmaals uitvoerige besprekingen, wensehte de heer Schilder nog eens een onderzoek in te stellen naar het aantal aanslui tingen. De meerderheid was hier echter niet voor te vinden. Nadat de. heer Molenaar verklaard had, dat hij na het rapport van den heer Smit Kleine te hebben gele zen, tot de overtuiging was gekomen, dat het een ge meentebelang is, om tot de toetreding en electrifica- tie te geraken, werd het voorstel van B. en W. om tot toetreding te besluiten, in stemming gebracht. Het voorstel werd met zeven voor en drie stemmen tegen, aangenomen. Voor stemden de heeren Molenaar, Met, de Boer, Appel, Blauw, Blom en Pool, tegen de heer Schilder, Wijnker en Bos. Alzoo werd besloten tot de K. E. M. toe te treden. B. en W. zullen nadere gegevens omtrent de gun ning van het werk aan den Raad indienen. Hierna werd het stroomleveringscontract besproken en na eenige opmerkingen goedgekeurd. Bij de gehouden rondvraag drong de heer Met op spoed, i. z. de electrificatie, aan, en bracht hij een woord van hulde aan den voorzitter voor de wijze waarop hij steeds deze zaak bad behartigd. Hierna niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. UIT BROEK 0'P LANGENDIJK. Vrijdagmiddag had hier de teraardebestelling plaats van wijlen den Heer W. A. van Bommel, een algemeen geacht ingezetene, die zich bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt door zijn steun aan veree- niginaren op vrijzinnig gebied. Hij was o.a. medeop richter der vereeniging ,,'t Belang der Jeugd, Plaatselijk Nut en de Begrafenis vereeniging „De laatste eer" en maakte ook deel uit van het bestuur der genoemde vereenigingem. Dat zijn werk in die vereenigingen gewaardeerd werd, bleek gisteren toen zijne medebestuursleden bij de teraardebestelling tegenwoordig waren en ook van hunne deelneming deden blijken, door een krans op het graf te leggen. De overledene was o.a. nog administrateur, boek houder der Doopsgezinde Gemeente en lid van het College van Zetters alhier.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1