DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kamer ran Koophandel en Fabrieken. No. 51 Honderd en zestiende jaargang. 1914 MAANDAG 2 MAART. De ongekroonde Koning. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 11,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Openbare Vergadering op WOENSDAG, den 4 MAART 1914, FEUILLETON. Telefoonnummer 3. des avonds half negen. A. PRINS Azn., Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Secretaris. ALKMAAR, 2 Maart. BINNENLAND. ARSCHE COURANT LH IA," BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, Nos. 436 en 437 zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 18 Februari j.l., waarbij zijn vastgesteld lo. Eene verordening, houdende bepaling van het aantal ambtenaren van den burgerlijken stand d* regeling van de werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren en van de uren, waarop de bureaux van den burgerlijken stand zullen geopend zijn (Gemeenteblad No. 436). 2o. E-*ne wijziging der verordening, regelende den rang, het getal en de bezoldiging van de ambtenaren en werklieden aan de gemeente gasfabriek (Gemeenteblad No. 437). Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedu rende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar in afdruk tegen betaling resp. van f 0,075 en f 0.Ü5 verkrijgbaar zijn gesteld. Alkmaar, 25 Februari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. R1PP1N0, Voorzitter. DONATH, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij de door D. KOENE, rijwiel- en geweerhandelaar al daar, gevraagde vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats van ten hoogste 100 K.G. buskruit In het perceel Nieuwesloot, wijk B, No. 89, hebben geweigerd. Alkmaar, 27 Februari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R1PP1NO, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ten Stadhnize, Het kabinet-Doumerguo in Frankrijk beeft, nadat eerst de Senaat tegen den zin der regeering wijzigin gen bad gebracht in de wet op de inkomstenbelasting, in de Kamer de afgeloopen week een niet onbelangrij' ke overwinning behaald, waardoor zijn positie eenigs- zins steviger is geworden. Er werd in de Kamer weer een aanval op bet finan cieel® beleid van bet radikale kabinet gedaan en na tuurlijk moest vooral de beer Caillaux, de minister van financiën, die tevens de ziel van de regeering is, 'bet ontgelden. De aanval was fel, maar de verdedir ging kranig: de oud-minister Bartbou moge de te genwoordige ministers voor „dubbelzinnige lafaards" schelden, de beer Briand moge zijn pijltjes van wel sprekendheid en gevatheid op ben afschieten, de beer Caillaux, die handig is en groote financieel® ervaring (Nadruk verboden.? Roman van PAÏÏb OSKAR H8GKER. Kaar bat Duitse b. 25) o „Dus denkt u dat zijn heele ziekte maar een voor wendsel is?" vroeg de gravin. „Dia wordt, al naar bet noodig is, acuut." De Rijnlander knipte die oogen dicht en lachte. „Ja weet u, mevrouw, ik heb Klausje eens van een diner in het Europaische Hof naar buis gebracht. In bij zonderbeden wil ik niet treden, iedere goede Duit- scher gaat de maat wel eens te buiten maar ik kan u zeggen: bet was vrees-olijk. Neen, ik zou een groo ten omweg maken als ik hem bier tegenkwam. Hij begint dadelijk ruzie te maken als bij1 wat op beeft." De streng verooxdoolende groep werd gestoord: Be ate v<m E-rxleben kwam arm in arm met baar nieuwe vriendin naar gravin Ozemin om te vertellen dat zij door baar voor den volgenden middag veor een groe ten autotocht waren geïnviteerd, als tante Eddy zich friscb genoeg voelde om de uitnoodiging aan te ne men. Toen de beide dames de groote balzaal doorliepen, werden zij door bonderden ooigen gevolgd. De blik ken der hoeren waren een weinig onbescheiden; na tuurlijk hadden de vrouwen gebabbeld van bet scher men in bet luebtbad. Gravin Ozemin was opgestaan en ging een eindje met de beide jonge dames de balzaal door. Het aan nemen der invitatie hing af van baar gezondheidstoe stand den volgenden ochtend, maar zij bedankte zeer vriendelijk voor de lieve intentie en begon een leven dig gesprek met de jonge weduwe om al de leemten die nog waren overgebleven na de verschillende be richten, zoo mogelijk aan te vullen. en kennis bezit, is ben de baas. Een miotie van ver trouwen in bet beleid van de regeering werd aangeno men met 329 tegen 214 stemmen. Het kabinet be haalde dus een belangrijke meerderheid, welke de kans op baar aanblijven en op algemeene verkiezingen onder baar leiding, aanzienlijk beeft vermeerderd. Of bet „Briandisme" hiermede voorloopig van de baan is, is echter nog zeer de vraag. Het gaat zoo wonder lijk toe in de Fransche politiek! En in Erankrijk beeft een regeering bet niet gemakkelijk, wanneer zij een belastingprogram wil zien aangenomen 1 Men is nu al twintig jaar bezig met een inkomstenbelasting, bet eene kabinet volgt bet andere op, telkens wordt het ontwerp gewijzigd en vindt bet in'de oogen van de Kamer genade, dan wil de Senaat er niet van we ten en brengt d'e Senaat er veranderingen in, dan zijn die niet naar den zin van den Kamer. Eb al beeft de beer Caillaux thans weer een meerderheid in de Ka mer behaald, bet benoodigde geld en de noodzakelijke nieuwe belastingen beeft men nog niet toegestaan. Men beeft den driejarigen diensttijd, -die duur is, men beeft Marokko, waaromtrent generaal Liautey deZer dagen verzekerde, dat bet schatten verslindt, terwijl men thans nog maar in -den aanvang van de pacificatie -staat, daar de Franscben slechts in de vlakte de baas zijn, men speelt graag den geldschieter van half Europa en al is de traditioneele „oude kous" met geld vau den Franscben burger nog niet uitgeput, toch kost bet mfleite aan den fiscus om aan de noodi- ge financiën te komen. In Duitsehliand is deze week de Zabernberrie zacht en kalm ontslapen. Men herinnert zich waarschijn lijk nog, dat de Rijksdag den 4deu Januari met 293 tegen 4 stemmen een motie aannam, waarin werd ge zegd „dat de wijze, waarop de Rijkskanselier de aan gelegenbeden, die bet onderwerp der interpellatie vor men, behandeld beeft, niet beantwoordt aan de opvat tingen van den Rijksdag." Den 23-sten Januari bad er in den Rijksdag opnieuw een Zabemdebat plaats, dat echter van veel onschul diger aard was en eindigde met de instelling van een Zaberncommisisie, welke zou nagaan, op welke wijze de bevoegdbeden van de militaire macht, bet gebruik van wapenen en de militaire rechtspraak zonden moe ten worden herzien, om niet weer met de burgerrech ten in botsing te kunnen komen. De regeering beeft laten verklaren, dat zij over die zaken met den Rijks dag niet dacht te discussieeren11 De oommissie komt nu natuurlijk met leege ban den in den Rijksdag. Het is niet waarschijnlijk, dat bet nu nog tot een strijd tusschen rechts en links zal komen, zoodat de geheele, aanvankelijk zooveel belo vende actie op niets is uitgeloopen.of bet moest zijn, dat bet prestige van den Rijksdag een knak beeft gekregen en dat deze volksvertegenwoordiging niet zoo spoedig weer een strijd met de regeering over de volksrechten zal aanvaarden 1 Mevrouw Biggar bad echter een allerliefste ma nier om alle indiscrete vragen die zij- niet wilde be antwoorden, te ontwijken. Zij kon droogkomiek zijn, zoodat zij Beate vaak aan Ingrid deed denken. Maar mevrouw Biggar bad in haar opmerkingen toch dat zekere overwicht van de rijke vrouw, die vaal onder vonden en veel1 gereisd beeft. Naar alles wat zij van de familie Erxleben weten wilde, had mevrouw Big gar bij baar nieuwe jonge vriendin reeds zelf geïnfor meerd. En er was geen twijfel aan: Beate bad als de dochter van een Pruisisch baron, van een Excel lentie, een zeer goeden indruk op baar gemaakt. „Het is namelijk niet uitgesloten," zei Mevrouw Biggar tot gravin Czernin, „dat dokter Niemann morgen mijn broeder weer eens permissie geeft voor een autotochtje. En dan zou ik hem] gaarne zulk aangenaam gezelschap bezorgen. Hijl is natuurlijk nog wat menschenschuw na de lange eenzaamheid." Tante Eddy wisselde een snellen blik met Beate, Zou baar nichtje al weten boe Klaus Teerbrügge bier en overal bekend stond? Was bet dan mogelijk met een man om te gaan, tegen wien zulk een strafvervol ging werd ingesteld? Wat was bet eigenlijk voor een mensch? Mevrouw Biggar was toch feitelijk ver plicht geweest baar broeder eerst voor te stellen, Eensklaps overviel baar een vreeselijke angst: de ze- nuwzwakke reconvalescent zou misschien zelf bet stuur van die auto in 'banden willen nemen. Beate scheen in zulke overwegingen niet te komen. Zij zag er zoo vroolijk uit als ooit: bet vooruitzicht op een kleine afwisseling stemde baar altijd reeds prettig. Sedert Klaus Teerbrügge bier in bet sanatorium was, hadden el-echts weinigen der andere patiënten hem gezien. Hij bad in de villa zijn eigen ruim lig- balcon> zijn eigen gymnastiek-toestellen, een tuin met een booge schutting, waarin bij werken kon zonder met iemand in aanraking te komen. In de eerste we ken toen mevrouw Biggar nog niet met de andere gasten van het sanatorium omging bad zich een cy clus van legenden gevormd, rondom de vila en baar bewoners, die een klein vermogen besteedden om bier zoo afgezonderd mogelijk te kunnen leven. Telkens Bij een tusscbentijdscbe verkiezing voor het Engel- scbe Lagerhuis beeft al weer een unionist de over winning behaald, zoodat d'e liberalen opnieuw een ze tel hebben verloren. De conservatieve partij juicht natuurlijk en reeds werden stemmen vernomen, welke verkondigden, dat de liberale regeering moet aftre den. Een van de oorzaken zal wel zijn de verbanning der negen Zuid-Afrikaansehe stakingsleiders door Botha's regeering, waarvoor bet ministerie te Lon den aansprakelijk gesteld wordt, al kan bet hieraan ook niets veranderen. De negen beer en, die met de Umgeni" zijn aangekomen, genieten in Londen zeer groote opmerkzaamheid. Er worden betoogingen ten hunnen gunste op touw gezet. Gisteren is er in Hy- depark door de werklieden-partij1 een groote meeting gehouden, waarin door moties afkeuring ward uitge sproken over de handelwijze der Zuid-Afrikaansehe regeering en er bij de regeering werd aangedrongen, de wet, waardoor de Zuid-Afrikaansehe bewindslie den worden gevrijwaard voor bun handelingen, niet aan te nemen. De Engelscbe regeering beeft bet tegenwoordig niet gemakkelijk. Dezer dagen kreeg de minister president een commissie op bezoek, waarvan niemand minder dan de oude vecht-generaa! Roberts de leider was. In antwoord op een half dozijn redevoeringen, zeide de beer Asquitb, dat er geen redelijk gevaar is voor de landing van een leger, hetwelk op verovering uit is en /lat de regeering gekant blijft tegen den dienstplicht. Dan is men den minis ter-president weer lastig ge vallen met bet vraagstuk van een tunnel onder bet Kanaal door, dat Frankrijk en Engeland met elkaar zou verbinden. Het vraagstuk, dat al jaren aan de orde is, wordt op bet oogenblik onderzocht door de commissie voer de landsverdediging. Kan deze com missie zich er mede vereenigen, dan zal bet parle ment den bouw wel goedkeuren, is dit echter niet bet geval, dan is bet vraagstuk voor de eerstvolgende twintig jaar van de baan. En dan beeft men thans nog een „kwestie" in bet land -der traditie: die van de parlementaire etiquette, Toen de boodschap der konings naar aanleiding van bet antwoord op de troonrede in bet Lagerhuis werd gebracht, bielden enkele radicale afgevaardigden. bun hoofddeksels op. De unionisten riepen „boeden af", maar de voorzitter beeft beslist, dat dit in bet gegeven geval niet noodig was. Intusscben wordt er ook aan deze „kwestie" heel wat inkt vermorst! De Italiaansche Kamer beeft een rumoerige zit ting gehad. Een afgevaardigde betoogde, dat bet geld, voor Tripolis uitgegeven, beter besteed ware ge weest voor de verbetering van den bodem in Italië en bij riep daarbiji de beer Luzzatti tot getuige, dat de regeering bad beloofd om bet geld van de consigna tiekassen tot dat doel te besteden. De beer Luzzatti bevestigde zulks, betgeen een incident ten gevolge was Tearbrügge's auto uit Dresden aangekomen en bad voor de villa stilgehouden. Dan gingen vele da mes met binocles gewapend voor 't venster staan om den geheimzinnigen lijder te zien instappen. Maar het was meestal een teleurstelling voor baarKlaus Teer brügge was reeds vroeger door een anderen uitgang bet buis uitgegaan, en stapte buiten op den straat weg pas in. Dezen man dus zou Beate leeren kennen. Beate zou de eerste zijn van al de dames uit bet sanatorium, Vóór bet naar bed gaan besprak gravin Czernin bet geval uitvoerig met baar nichtje. Geheel besloten was zij altijd nog niet of zij morgen niet liever haar kleine zenuwkwaaltjes zou krijgen. Maar eindelijk gaf zij toch haar toestemming. Zij schreef von Erx leben nog 's nachts over bet geval. „Natuurlijk beu ik gespannen als een parapluschreef zij' in baar brief, dien de kamerkelltieT 's morgens naar bet post kantoor bracht juist toen da 60 H. P. wagen voor reed. In een oogwenk waren, alle vensters der beide hoofdgebouwen, betzet. Met zijn vlasblond, kort geknipt baar, bet baarde- looze jonge gezicht, de leeren pet, den half langen le deren mantel met bont gevoerd, maakte Klaus Teer- hrügge geheel den indruk van bet typ§ van den En- gelschen sportman. Ook zijn manieren deden daar aan denken. Hij was zakelijk, ronduit, begroette de dames 'beleefd, vermeed echter alle onno odige woor den. Nadat bij ieder zijn plaats bad aangewezen, ging bij op den voorbank naast den chauffeur zitten. „Als bij bet nu maar niet in zijn hoofd krijgt zelf te sturen!" dacht de gravin. Een ziékelijken, vervallen indruk maakte de jonge man volstrekt niet. Hij waa eerder dikker dan sport mannen op den leeftijd van negen-en-twintig jaar ge woonlijk zijn: de gravin vond zijn gezicht zelfs wat gezwollen, maar bet was daarbij, zeker door den tuinarbeid in de middagzon van de laatste dagen flink bruin gebrand. had. De ministers Giolitti., Tedesco en Saccbi pro testeerden en loochenden, dat de regeering ooit die belofte gedaan bad, er was slechts een gedachtenwis- seling over dat plan gehouden. De zitting werd her haaldelijk geschorst. Minister Giolitti herbaalde, dat de regeering niets bad beloofd. Onder groot tu mult werd de zitting opgeheven. Den volgenden dag maakte de uiterste linkerzijde opnieuw groot kabaal. Twee afgevaardigden hebben zelfs elkaar getuigen gezonden! Wanneer er berichten over ongeregeldheden uit Portugal komen, dan zijn deze gewoonlijk tegenstrij dig. Zoo ook nu weer. Eerst werd melding gemaakt van ernstige revolutionnaire woelingen in verschil lende Portugeescbe steden, waarbij daden van opzet telijke vernieling (sabotage)! met name aan de spoor wegen en telegraaf- en telefoonlijnen zouden zijn be dreven. Maar de regeering beeft laten weten, dat de loop der treinen niet onderbroken ia en dat de orde volkomen hersteld is. Uit deze laatste telegrafische mededeeling blijkt, dat de telegraaflijnen nog niet stukgesneden zijn. Maar bet ontbreken van andere berichten zou doen besluiten, dat de regeering een strenge oensuur uit oefent en dat er wel iets te verbergen valt! GENDARMERIE IN ATLBANIë. De in bet militair hospitaal te Utrecht gedetacheer de sergeant der hospitaal-soldaten J. van Vliet is door de Regeering van Albanië benoemd tot sergeant- majoor ziekenverpleger der gendarmerie en wordt toegevoegd aan de tot dirigeerend officier van ge zondheid 3e klasse bevorderde d!r. Reddingius. Beiden zullen den 7ea Maart a.s. via Triest naar Valona vertrekken. De sergeant Van Vliet maakte in den eersten Balkanoorlog deel uit van de ambulan ce naar Turkije en in den tweeden Balken-oorlog van die naar Servië. PEST OP JAiVA. Men seint aan de TeL uit S oer aba ja d.d. 28 Febr. De landvoogd bezocht de peststreken Malang en Madioen en constateerde verergering van den toe stand, hoewel veel ten goede wordt verricht, dank zij de toewijding van den medischen dienst en bet bin- nenlandsch bestuur. Gouverneur-generaal Idenburg ontwierp -maatrege len, die vermoedelijk doeltreffend zullen zijn; echter staat de regeering voor een Atjeh-oorlog op medisch gebied. Tenzij jonge medici in Nederland de Indische re geering helpen door zich enkele jaren aan den dienst der menschheid te wijden en de koloniën helpen ver lassen van de vreeselijke plaag, zullen des landvoo-gda pogingen mogelijk met succes bekroond worden. De gouverneur-generaal doet daarom een beroep op den menschenmin en de vaderlandsliefde van de Neder- lamdsche jonge medici. Gemengd nieuws. EEUWFEEST KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART. Na den beer L. Roosenburg werd Zaterdag bet Gedurende bet eerste gedeelte van den tocht liep bet gesprek alleen over sport. Klaus Teerbrügge keerde zich nu en dan om, hield zich vast aan die leu ning en maakte een korte opmerking. Meestal was bet een humoristisch woord, een grapje of een dwaze schalksche opmerking. Hij was zonder twijfel een intelligent mensch, die goed rondgekeken bad in de wereld. Hij werd scherper toen bet gesprek kwam op de pa tiënten van bet sanatorium. Natuurlijk bad bij o-pi- gemerkt dat bij: daar bet voorwerp was van de alge meene belangstelling. Ook die binocles waren hem niet ontgaan. „Het moet even pijnlijk wezen als vorst in een resi dentie zijn intocht te do-en of als arme zondaar naar bet cacbo-t gevoerd te worden of naar de gerechts plaats." Evelyne zei: „Vorsten wennen daar wel aan." „Maar de arme zondaars hebben geen tijd zich daar in te oefenen," antwoordde hij. Het was een verre tocht. Op bet uitdrukkelijk ver langen van de gravin reden ze niet sneller dan vijftig kilometer in bet uur en todh hadden zij- voor bet dé jeuner reeds een flink eind afgelegd. Voorbij Boden- bacb verlieten zij- de Elbe en bereikten na allerlei mooie omwegen bet plaatsje Teplitz dat in winter slaap lag. Terwijl in 't hotel de l-unch in gereedheid werd ge bracht, maakten zij de gewone wandeling naar het „Scboone uitzicht." De gravin bad zich natuurlijk van den eenigen cavalier meester gemaakt en de beide dames volgden bet weinig bij elkaar passende paaT. Maar bet gesprek bleef toch algemeen. Klaus Teerbrügge bad zijn auto-mantel in 't hotel gelaten. Hij ba-d een Engelscb Sakko-pak aan van den nienwsten snit. Wat zonderling was alleen de kleureu-symphonie van zijn d-as. De gravin bestu deerde hem voortdurend om te zien waar zijn abnor maliteit in zat. Zij- kon echter met den besten wil niets ziekelijks in hem ontdekken. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1