BOND VAN VOORUITSTREVEND LIB. KEES- VEREENIGINGEN EN N. H. UIT 0ÖHEKMERHORN. BUITENLAND. woord gevoerd d'aor ministeF Pleyto, die *tijn geluk- wens oh en aanbood ecu mededeelde dat biedl H, M- d© Koningin bad behaagd,, den pretiduntioommiesaris der school, den heer Rouseuburg te benuenasi tot ridder in de orde Tan dien Nedierlandscban leeuw. 'a Middags was een telegxafischen gelukwensoh met het jubileum ingekomen van H. M. Nog voerden het woord de heeor H. Hissink, oud- gezagvoerder, voorzitter der Reünie-commissie, O. A. den Tex, directeur van de stoomvaartmaatschappij „Nederland," die beiden een geschenk in geld voor de school aanboden, de heer Harms, leeraar der school en mr. A. W. Thöne te Haarlem. Zaterdagavond had een feestmaaltijd plaats bij Zo- mordijk-Bueaink, en daarna een feestvoorstelling in den Stadsschouwburg. In den Stadsschouwburg, die geheel voor die gienoo- digden der kweekschool gereserveerd, was, is 's avonds opgevoerd Jacob van Lennep's historiestuk: Een Am- sterdamache Jongen of het Buskruitverraad in 1022. Gistermiddag is een reünie van leerlingen en oud- leerlingen gehouden. BRAND IN EEN GOEDERENWAGEN. Zaterdagavond halfelf is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een verzegelden spoorwagen, af geladen met manufacturen en staande op het terrein van het station Botterdam-Maas. De waggon, die in lichtelaaie stond, werd door de brandweer met drie stralen gebluscbt, nadat met een rangeermachine de trein was afgehaakt, waarin zich de waggon bevond. De inbond van den waggon werd grootemdeels ver nield. EEN VOORZORGSMAATREGEL. Daar een enkel geval van smokkelen oorzaak kan zijn dat aan den Nederlandschen groentenhandel met bet buitenland onherstelbare schade wordt toege bracht, is, m'eldt bet HJbld., door de directie der grosntenveilingvereenigingen in bet Westlandi beslo ten, dat een koopman, die zich schuldig maakt om smokkelwaar onder de groenten te verbergen, onher roepelijk van de veilingen wordt geweeard. DE KAZERNEBRAND TE HAARLEM. Het opmaken van de staten van kader en manschap pen, die in den nacht van 14 op 15 Eebruari in de kazerne verblijf hielden, alsmede van bet kader en de manschappen, die bijl da branden van 1912 en 1913 in de kazerne aanwezig waren, heeft, meldt de N. R. Ct., een verrassend resultaat opgeleverd, waardoor de richting is aangewezen, in welke men heeft te zoeken om de brandstichters te ontdekken. H. IJ. S. M. Het Volk bericht, dat de directie dar H. IJ. S. M. de vraag opnieuw overweegt, of het mogelijk is het loeomotiefpersoneel dat aan de. staking van 1903 heeft deelgenomen en sedert in andere functies her plaatst is, te herstellen in zijn vroegere betrekking. DE GODSDIENST OP DE VLOOT. Tn antwoord aan een deputatie van de vrijdenkers- vereeniging „De Dageraad" verklaarde de minister van Marine, dat den matrozen volle vrijheid toekomt inzake bet al of niet lid zijn van een kerkgenootschap, maar dat speciale propaganda aan boord voor afschei ding van de Kerk niet zal kunnen worden toegestaan. GEKNIPT. Het is de Maddelburgsche politie gelukt de band te leggen op twee gevaarlijke personen. Een inwoner van Domburg had een brief ontvangen, waarin hem gevraagd werd Vrijdagmiddag om twaalf uur aan het station Middelburg te komen, waar hij van twee man nen tegen betaling van 300 de voorwerpen zou te rugontvangen, die hem te Amsterdam eemigen tijd1 ge leden ontstolen zijn. Indien bij de 300 niet gaf, zouden de mannen van hem dingen bekend maken, die zijn goeden naam ten zeerste zouden schaden. De .bedoelde beer uit Domburg ging naar de plaats van samenkomst en vervolgens met de beide mannen in een café. Daar bevonden zich ook die inspecteur van politie S. en een agent, beiden in burgerkleeren. Toen de beide personen met bun slachtoffer het cafe wilden verlaten, werden zij aangehouden en naar het bureau van politie overgebracht. Daar gaven de aan gehoudenen op te zijn de 50-jarige A. v. Ommeren en de 27-jarige H. J. Gerber en beiden te Amsterdam te wonen. Beide mannen zijn naar Amsterdam overge bracht. Ze hadden reeds een vergeefsehe poging ge daan om hun slachtoffer naar de hoofdstad te lokken. Den 17en Febr. is hem daar door twee personen zijn gouden horloge met ketting ontroofd. In den jong- sten aangehoudene herkende hij een dier aanranders! DE BRANDSTICHTING TE MEDEMBLTK. Tn, zake het geval van brandstichting Donderdag in het Rijkskrankzinjnigengesticht te Medemblik, meldt bet Hbld. nader, dat bet vrij1 zeker is, dat niemand' in het gesticht de dader kan zijn; geen enkele deurslui- ting was verbroken; wel stond een der drie ramen in de aangetaste zaal open en is het waarschijnlijk, dat van buiten af een brandend voorwerp naar binnen is geworpen. Het terrein, daar aan een gracht gelegen, kan alleen met een aanwezige schuit bereikt zijn. De vloer van „Meppel"-hout (en alzoo zeer hard) is over eene oppervlakte van pLm. 8 M. verbrand, alsmede een dier deuren gedeeltelijk. Het onderzoek duurt voort. Onder leiding van den heer J. Korthals Altes werd Zondag in café Parkzicht te Amsterdam de vergade ring gehouden, om te komen tot de oprichting van bo vengenoemden Bond. En zijn openingswoord! ging da vóorzitter na de ont wikkelingsgeschiedenis en de voorbereidende werk zaamheden door het voorloopig comité verricht. Verder werd uiteengezet, dat het doel is te komen tot de oprichting van een Bond van Kiesvereemgin- gen, staande op het standpunt dar L. IJ., van een Bond, die zal propageeren da vooruitstrevende Libe rale beginselen, een Bond, die door een uitmuntende organisatie wil trachten da liberale kracht te doen toenemen en samen te werken in verkiezingsdagen met de andere Vrijzinnigen in onze provincie. Mede werd uiteengezet, dat het niet de bedoeling is een Concentratidbond op te richten, hoezeer ook de Concentratie wordt toegejuicht. Bezield met de volgende ideeën: le. bestrijding der coalitie en 8. D. A. P.; 2e. ijverig propageeren van de eigen beginselen, 3e. aansluiting zoeken met de zusterpartijen, moe ten wij bereiken ons scboone doel, n.l. de liberale be ginselen steunen in vooruitstrevende richting en ko men door organisatie tot de overwinning, aldus ein digde de voorzitter zijn openingsrede. Tegenwoordig waren 11 vereenigingen met 2211 le den, die zich reeds hebben aangesloten en 16, die dienaangaande een reserve in aebt namen. Uitvoerig werd door enkele aanwezigen den wensen toegelicht, om te komen tot de oprichting van ©en Bond van Concentratie-Kiesvereenigingen. Dq vergadering en bet Oortitê kon zich daarmede ni.tt. veroenigem» daar dit niet ligt ia dje bedoeling van de oprichters; al» basis werd aangenomen bet bwvor- mingsprograrq van da Ei. U. Toetreden kunnen dus bij de L. U. aangesloten vereenigingen en die, welke niet bij een partij! zijn aangesloten. Vervolgens ging men over tot de samenstelling der statuten: Doel van, den Bond is door wettige middelen de pro paganda der Lib. beginselen op den grondslag van 't hervormingprogram der L. U. krachtig ter hand te nemen, 'de organisatie van Lib. kiesvereenigingen in N. H. te bevorderen en te geraken tot onderling over leg en vertrouwen. Besloten werd, dat het bestuur ter zijde wordt ge staan door een bezoldigd secretaris, te benoemen door het bestuur. Deze secretaris is tevens propagandist van den Bond. E)e contributie voor gewone leden (vereenigingen) bedraagt 5 ct. per lid en per jaar, voor buitengewone leden 10 per jaar, voor donateurs minstens 2.50 of 5 ct. per lid der vereeniging, voor persoonlijke le den minimum 1 per jaar. Het comité van initiatief zal voorloopig het bestuur vormen, totdat de koninklijke goedkeuring is verkre gen. I KEESREÖHTtBETOOGING. In het Paleis voor Volksvlijt is gistermiddag een kiesrechtbetooging gehouden, waarin als spreker» op traden de heeren J. Oudegeest en mr. P. J. Troelstra. De beer Troelstra wees er o.m. op, dat de kies- rechtbeweging geen voorbijgaande is. De 318.000 bandteekeningen van bet volkspetitionnement hebben zich verklaard voor dien eoc.-democratischen kies-, rechteisch en de 145.000 stemmen op de soe.-dem. Can dida ten, vormen de bekroning van den 16-jarigen kiesreehtstrijd. Deze regeering is het welke regi streert wat den volkswil heeft geuit. Wanneer iemand ten deze sterk staat als een rote, dan is het de voorzitter van den ministerraad, mr. Cort v. d. lin den. (T oej uiching)> De heer Troelstra besprak de houding der Eerste Kamer. Deze Kamer beeft geen autoriteit, 't is lou ter een parlementaire instelling, geen uitvloeisel van wat er leeft in bet volk. Wanneer er evenredige ver kiezing was, zou de meerderheid in dat lichaam voor rechts slechts een paar stemmen bedragen, gelijk Van Kol heeft aangetoond. De Eerste Kamer zweeft boven bet volk en wanneer dat lichaam zich tegen een vo-orstel-Cort v. d. Einden, dat de volkswil weergeeft, verzet, is dat revölutiounair, wanneer het niet was c o n t r a-revolutionnair. (Applaus) Latau we ons echter, zei de heer Troelstra volgens het verslag in de Maandag-Courant, niet al te druk maken over dien tegenstand der Eerste Kamer, die heeren zijn niet 41 te jonge hekkespringexs. (Hilari teit). Het eerste vuur is er al uit, de moesten hebben niet veel tijd meer over en mogen die wel gaan gebruiken voor bun onsterfelijke ziel. (Vroolijkheid). Wel is een man de Eerste Kamer binnengetreden de generalissimus der rechterzijde.van weleer (ge lach), dr. Kuyper, maar de éérste kracht is er ook al uit, al is bij nog flink voor zijn jaren; ofschoon, spre ker wil nog zien boe bet dr. Kuyper lukken zal .de min of meer aftandsche heeren van rechts, geschaard onder zijne ook niet meer al te flinke kracht, als stormrammen te gebruiken tegen de frissche, opstu wende beweging. Na o.m. nog over het vrouwenkiesrecht te hebben gesproken, zei hij, wat naar zijn meening in de toe komst gebeuren moet. Er is in het land weer geroepen om een rooden Dinsdag. Algemeen geroep: Jat Mr. Troelstra: Ja, da drommen van bet leger, de soldaten, wenschen nu reeds naar hier op te trekken. Doch dit staat vast, de volgende roode Dinsdag moet rooder zijn, dan alle vorige. (Daverend applaus). Het kan wellicht noodig zijn voor de tegenstribbe lende Eerste Kamer, doch dan dienen in Den Haag niet alleen uwe afgevaardigden te zijn, doch moet gij bereid zijn het werk neer te leggen om zelf deel te nemen aan de manifestatie. (Toejuiching). Uwe toejuiching, vervolgde spr., is niet genoeg; er is het afgeloopen jaar iets gebeurd; we hebben ge had de portefeuille-kwestie, het besluit van Zwolle. Wat spreker toen zei, meent hij nóg. Het sentiment van de mannen der vakbeweging, parlementaire waar borgen eischend en uitsprekende: „wij willen met die kerels nog niets te maken hebben," was mooi. Spreker heeft hun geantwoord: Goedl Maar als u dan geroe pen wordt, dan gebruik gemaakt van uw economische poisitie, naar het bekende: Heel het raderwerk staat stil, Als uw machtige arm het wil. (Applaus). DAT HAD HU NIET GEDACHT! Op de Maasbrug telt een niet geheel frissche boot werker zijn weekgeld. Daar ontglipt hem een koste- lijko gulden, valt op den grond, glijdt en verdwijnt door een spleet in den plankenvloer. Verschrikt kijkt de bootwerker zijn zilveren gulden na, en mediteert dan hardop als sprak hiji bij ©en open graf: „Dat je verzopen zoudt worden, dat wist ik wel vooruit, maar dat je nou zoo treurig aan je eind zou komen, dat had ik niet gedacht." (Mab.),. UIT HEILOO. Omtrent de te Heiloo nieuw-gebouwde Bede vaartskerk schrijft men aan de Msb. het volgende: De opdracht, welke hier aan den architect gegeven werd, was eene niet zeer eenvoudige. D© groeiende devotie vroeg toch zoo spoedig mogelijk eene groote, ruime Bedevaartskerk, terwijl de voorzichtigheid eischte, dat geene te zware financieel© verplichtingen zouden worden aangegaan, opdat het groote doel, de afbouw der luisterrijke, definitieve kapel, niet te veel zoude worden belemmerd. Het is het lid van de Bisschoppelijke Commissie van O. L. Vr. ten Nood, den bekenden bouwmeester Jan Stuijt, gelukt, op zeer bevredigende wijze eene goede oplossing te vinden. Hiji koos ni. als de meest eenvoudige, solide en goedkoopste, de zoogenaamde houtcontructie. Vol gens deze, rust de groote gebroken kap van bet 33 M. lange en 20 M. breede kerkgebouw op bouten stijlen. Deze verdeelSh. de kerk in drie beuken, waarvan bet middenschip 12 M. en de zijbeuken ieder 4 M. breed zijn. De afsluiting der open ruimte tusschen de buiten ste stijlen gescbiedde door een dubbelen muur van baksteenen, de zoogenaamde spouwmuur, zoodat weersinvloeden geen nadeel op bet schilderwerk zou den hebben en ook bet uiterlijke van bet gebouw van duurzaamheid zou spreken. Daar de groote lange zij muren van het gebouw een te zwaren en sehuurachti- gen indruk zouden maken, zijn deze aan weerszijden gebroken door vijf topgevels. Aan de voorzijde, waar drie groote, breede deuren, met eene eenvoudige overhuiving afgedekt, toegang geven tot de kerk, verheft zich eene kleine, sierlijke toeren uit het met roede pannen gedekte dak. In al hare soberheid past dsse kerk wel in de eenvoudige, bosohrijke omgeving ©r illustreert daardoor ook de stille, kalme en toch hoü krachtige opleving der schoone devotie tot O, L, Vio.uw ter Nood. Ia de kerk eenvoudig in haar uiterlijke verschijning, van binnen ia in overeenstemming met haar verheven doel naar meerderen luister getracht, zonder dat daarbij uit het oog werd verleren, dat men met de bescheiden middelen rekening moest houden en zoo ooit, is hier getoond, hoeveel met goeden smaak en kunstzin bereikt kan worden, zonder al te groote en drukkende uitgaven en mag de Heiloër Bedevaart kerk met gerustheid als een model genoemd worden voor Parochiën, welke over slechts bescheiden© mid delen kunnen beschikken. De geheels kerk ia eenvoudig en deftig gepolychro meerd. De zijmuren tot aan de hoogte der traveeën zijn afwisselend rood en groen geschilderd, waarbij de verschillende vakken door een breeden band ter weerszijden van de pilasters zijn gescheiden, terwijl een eenvoudige Grieksehe rand de vakken van boven afsluit; da traveeën zijn in da natuurlijke cement- kleur van het pleisterwerk gehouden, waardoor tevens eene aangename afwisseling van kleuren wordt ver kregen. Het priesterkoor is rijker behandeld Donker blauw zijn daar da vakken gehouden, terzijde van het altaar, donker groen is het 'middenvak achter het al taar, en deze vakken, welke weer onderling door de pilasters in tegenstellende kleur gescheiden zijn, zijn versierd met de Christus-monogram in geel en bruin, waardoor een schitterend effect wordt bereikt. Een rand waarin de algemeen bekende groet; „Salve Regi- na, Mater Misericordiae vita, dulcedo et spes nostra, salve" do aandacht der pelgrims opvoert naar de He- melkoninginne, scheidt het ondergedeelte van het priesterkoor van het bovengedeelte, waar op de na tuurlijke kleur van het pleisterwerk het Maria-mono- gram in een aureool schittert, omgeven van lelië en rozen. Door twee bovenlichten ontvangt het Sanctuarium zijn licht, dat door goud-geel glas een warmen toon bekomt, terwijl door het zachtgroen kathedraal-glas der zijvensters het verdere kerkgebouw in een getem perd, geheimnisvol licht wordt gehouden. Al het zichtbare houtwerk is in verschillende kleu ren gebeitst en afgezet. De totaal-indruk is eene van groote innigheid en vroomheid en kan niet nalaten, eene dankbare, godsdienstige stemming wakker te roepen in de harten der pelgrims, welke zij bij het verlaten der kerk vertolkt vinden in da spreuk, aan gebracht op de draagbalk van het zangkoor: „Mag- nifica Anima Mea Dominum."1 Een woord van grooten lof aan den ontwerper de zer schoone kerk moge hier eene plaats vinden voor het schoone werk door hem hier tot stand gebracht, alsmede aan den uitvoerder van het werk, den heer P. Smit van Alkmaar, voor de goede en zorgvuldige af werking, en aan den heqr Helwegen van Roermond, onder wiens deskundige leiding en volgens wiens ont werpen, de heer Theo Groothuizen van Alkmaar op smaakvolle wijze de polychromie aanbracht. Het geheel© werk, waardoor hier een kerk werd ge sticht, welke behaaglijk voor het oog, ruimte aanbiedt aan ongeveer 1500 meuschen, heeft nog geen 10.000 gekost. UIT NiE U VVE'-NEEDORP. Met St. Cxt. no. 51 worden verzonden afdrukken van de statuten van de rundveefokvexeeniging „Moer beek" te Moerbeek, gemeente Nieuwe-Nied'oxp. I UIT HOORN. Alhier werd gisteren een schaakwedstrijd gehouden tusschen de Al'kmaarscha en, de Hooriascha schaak club. De uitslag was na 2 ronden: Houtkoopar, Alkmaar 01. Hinke, Hoorn 21. Nieuwkuyk, Alkmaar 20. Tensen, Hoorn 02. G. Nobel, Alkmaar 02. Yelzeboer, Hoorn 20. Böttger, Alkmaar 10. Huff, Hoorn 12. P. Hartog, Alkmaar 02. Molenaar, Hoorn 20. De Boer, Alkmaar 10. De Vos, Hoorn 12. O. de Goede, Alkmaar 22. H. Nobel 00. Alkmaarö7, Hoorn 87, aldus won Hoorn met 15 tegen 13 punten. Zaterdagavond vergaderde de afdeeling Schermer hom van den Bond van Melkveehouders, onder lei ding van den heer Van der Vleugel van Uitgeest. Deze riep in zijne openingsrede de aanwezigen, die vrij talrijk waren opgekomen, het welkom toe, besprak dat de algemeens belangen voor een groot deel af bangen van de welvaart van den boerenstand, dat de ontwikkeling in het maatschappelijk leven steeds boo- ger eisehen stelt en de boeren over het geheel geno men weinig voor organisatie gevoelen. De fabrikan ten daarentegen zijn sterk, en door meerdere ontwik keling, en door relaties met de meer bezittenden, ter wijl de melkveehouders vaak leven onder een zekeren dru'k en te ver afstaan van het inteilectioneele ver keer. Da verhooging van den boerenstand heeft ten ge volge eene kerngezonde ontwikkeling van de maat schappij. Voor die verbetering is strijd noodig, maar zonder strijd geen zegepraal. Verder bepleitte spr. het nut van landbouwbibliotbeken, voor gezamenlijke rekening, den aankoop van landbouw-werktuigen, de oprichting van coöp. boerenleenbanken, onderlinge veeverzekeringen, terwijl dusdanige vereenigingen vaak eene betere postbestelling, telefoonaansluitingen enz. hebben bevorderd, alsmede betere woningtoestan den, oprichting van ziekenfondsen enz. De coöperatie moet dienstbaar gemaakt worden aan het algemeen belang. Spr. wees verder op de arbeiders-organisaties, die hunne mannen in het wetgevend lichaam brengen. Ala gevolg dezer lezing traden 11 personen toe tot de afdeeling, welk© thans 21 leden telt. Tot leden van het bestuur werden benoemd] de hee ren D. van Graft, voorzitter, K. Muntjewerff, secre taris, A. de Heer, penningmeester, W. Ie Mair en J. Klerk, terwijl tot afgevaardigden naar de Hoofdbe- stuursvergadering, welke 5 Maart a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, werden benoemd de heer D. v. Graft en K. Muntjewerff. Hierna werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. UIT SGHOORL. Gisteren hield de federatie Alkmaar van de Neder- landscbe Vereeniging tot Afsch. v. Alc, Drapken, in 't lokaal van den heer D. Rus alhier een propaganda- avond. De voorzitter van evengen. federatie schetste in zijn openingswoord de ellende welke voortvloeit uit drankmisbruik, en 't goede resultaat, wat bereikt kan worden door, zoo veel 't kan, de beweging te steunen. TT ij deelde mede dat eenige heeren in deze gemeente zich hadden voorgesteld, eene afdeeling op te richten, en hoopte dat menigeen zoude toetreden als lid. Gele genheid hiervoor bestaat bij! den heer P. Reek, post bode alhier, en tevens bij1 andere heeren; bovendien zal nog een vergadering worden gehouden. Vervolgens werd door eenige Alkmaarsche dames en heeren opgevoerd „Tot hoogem prijs," tooneolspel in 4 bedrijven door J, Haaxsms Jr. De rollen, vooral die der hoofdpersonen, waren in goede handen, waardoor alles goed tot zijn recht kwam en de bedoeling, om met de opvoering van dit stuk bij' te dragen tot ©en goede propaganda, alleszins tot baar recht kwam. Dit «tuk doet even zooveel dienst voor propaganda als een spreker dit kan doen. Een gezellig bal was 'ngoed slot van den welgeslaag den avond. We vernemen dat in een volgende verga dering de noodig© stappen zullen worden gedaan, om tijdens die vergadering de afdeeling Schoor! op te richten. UIT BROEK OP LANGENDUK. Beroepen bij. de Doopsgezinde Gemeente te Wolve- ga Da. Banga, alhier. EEN NTEIUW1 BEROEP. Het nieuwste beroep, waarvan ik dezer dagen hoor de, is een speciaal Haagsch beroep, dat van honden- vermageraar. Al te vette hondjes heb je overal, maar in den Haag meer dan elders. Bedoelde specialist stelt zich, tegen behoorlijke betaling, ten doel, de beestjes tot meer normale afmetingen terug te bren gen. Aan zijn klanten vertelt hij, dat hij het doet door middel van geheimzinnige kruiden, Selterswater, een streng en kostbaar diëet en kamergymnastiek. Zijn intimi verzekert hij, dat het gebeurt, door ze honger te laten lijden. Aan wie zou hij nu de waarheid zeggen, vraagt de Haagsche medewerker van de Leeuw. Crt. i KORTE BERICHTEN. Op een mooi rustig plekje, gelegen nabij het dorpje Lunteren, in een landhuis voor slechthooren- den verrezen. De toestand van het lid der Tweede Kamer den heer Joost van Vollenhoven, die ook aan vergiftiging door oesters lijdend is, is geruststellend, doch de pa tiënt is nog niet geheel koortsvrij. Tegen den hoofdagent van het bijkantoor Loti- sico te Groningen, is Zaterdag door 't O. M. bij het kantongerecht 7 dagen hechtenis geëischt. Zaterdag werd te Jour© een staking van de meubelmakers geproclameerd. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Mnr- merwoude, heeft, meldt de N. R. Crt., het verzoek der vereeniging van vrijzinnig-hervormden afgewezen, om het kerkgebouw te mogen gebruiken voor vrijs, godsd. samenkomsten. De staatsraad mr. Tb. L. M. H. Borret is in den leeftijd van ruim 07 jaren overleden. De voor ongeveer een jaar te kampen opgerich te Stoomvaartmaatschappij O. D. E. S. (Overijsel- sche-Drentsche-Engelsehe Stoomvaart-Mij.) is in li quidatie. Van de rechtstreeksche vaart Kampen. Engeland zal niets komen. De officier van justitie bij1 de rechtbank te Haarlem heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij J. Brester ter zake van doodslag is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorl'oopige hechtenis. In Harlingen is in 14 exportslagerijen het werk neergelegd, 't Is een solidariteitsstaking; van de 14 patroons hebben 6 hun knechts gedaan gegeven met ingang van 1 Maart. Het schildersconflict te Weesp is geëindigd. Te 's-Hertogenboseh is een 18-jarige gestiehtB- jongen met 625' van zijn patroon verdwenen. Gisteren is bij Baraeveld een auto tegen een boom gereden. Mevr. Wiegand, eebtgenoote van een kapitein der infanterie uit Amsterdam, werd er uit geslingerd en op slag gedood. Te Delft ontstond gistermorgen brand in de R. K. kerk, waarschijnlijk doordat een koorknaap een brandende sigaar in de jas had' gestoken. De brand weer bluschte het vuur. Te Bergen op Zoom is gisteren de bankier van B. (firma v. d. H. en G.) levenloos uit de Zoom opge haald. Zijn zaken zijn in orde. BULGARIJE1. De politie moet te Moestapha Pas ja hebben geschoten op de bevolking. Ook zijn er tal van arrestaties gedaan en vrouwen zelfs niet .ge spaard. In Nieuw-Bulgar ij e moet een waar schrikbewind heerschen. De autoriteiten ontzien niets om aan de regeeringscandidaten bij de aanstaande verkiezingen succes te verzekeren. Gemengde mededeelingen. EEN BRUTALE DIEFSTAL. Zaterdagochtend is in het centrum van Parijs een brutale diefstal gepleegd door onbekend gebleven, blijkbaar goed georganiseerde dieven. Uit een post-auto heeft men een kleinen zak, die bij een effectenhandelaar moest worden afgegeven, weggenomen. De besteller had geen oogenblik be merkt, dat hij door verdachte personen gevolgd werd. De eenige opheldering die hiji kon geven, bestond hier in, dat de bestuurder van den auto, die 't rijtuig moest bewaken, ais de besteller de banken binnen gaat, een voorschrift overtredend, 'n oogenblik zijn post verlaten had om een zak naar een bank te hel pen dragen. Waarschijnlijk hebben de dieven van dit tijdstip gebruik gemaakt om den zak te stelen. De vermiste zak bevatte 19 stukken effecten, aangetee- kende brieven en 81 voorwerpen met aangegeven waarde, die te zamen een totale waarde hebben van meer dan een half millioem gulden. Dadelijk wexdi een onderzoek ingesteld, hetgeen* evenwel nog geen resultaat heeft opgeleverd, maar toch moest de politie gistermiddag een spoor hebben. De Parijsch© bladen verzekeren, dat het moeielijk zal vallen het gestolen© aan den man te brengen en dat er in de auto nog een pak bankbiljetten van een half miilioen gulden waarde zatl DE MISDADIGERS VAN DEBREOZTN GEVAT. Het is de Boedapester politie in samenwerking met die uit Boekarest spoedig gelukt, de misdadigers, die den aanslag op den bisschop te Debreczin pleegden, in Roemenië te pakken. Het zijn een Roemeensch student en een Russisch matroos, die deze daad uit persoonlijke wraak moeten hebben gepleegd. Men zal hen waarschijnlijk naar Oostenrijk uitleveren. Ze werden ontdekt, doordat zo den chauffeur, dio hen van Hongarije naar Roemenië had gebracht, niet wil den betalen. KORTE BERICHTEN. Het bestuur van den Eranschen mijnwerkersbonl beeft de -werkliedenvereenigingen aangeraden, mor gen den arbeid te hervatten. De politie te Elberfeld heeft de hand gelegd op iemand, die levend vee «tal uit de spoorwa gens. Na een diner zijn te Angermiinde veertien per sonen onder vergiftiging s-verschijnselen ziek geworden. Enkelen verkeeren in levensgevaar. De Parijische post- en telegxaafbeam'bten heb ben hun ontevredenheid te kennen gegeven over hei verwerpen van hun verzoek om loonei er- hoog i n g in den Senaat. In Columbia veroorzaakte een aardbeving belangrijke scbade.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2