De vijfde Huilebroeek-ayond m onze ataé's. korporaal R„ een prediksutsatipn, -die na de tweede ïpandi tooi straf paai Den, Helder waa OTergeplaatst. Deze beide personen zijn tkana verdwenen» nadat de officier van justitie 500 bad uitgeloofd voor bot vinden van den dader. Het laatste zijn zij gezien te Botterdam. Vandaar uit heeft K. zijn militaire Jd.ee- dingstukken naar de kazerne teruggestuurd en men vermoedt nu, dat ze in elkanders gezelschap naar Amerika zijn overgestoken. alleen groote regendruppels tegen de ruiten aan, maar voert bij ook enkele vlokken, natte sneeuw met zich mee. Zoo ia de maand Maart dan weer in ons land. Man nen van de Wetenschap zijn er zioh van bewust, dat die indeeling van het jaar in maanden maar een toe vallige indeeling is, en zij weten, dat iedere maand niet haar eigen weer heeft. Maar de maand Maart schijnt hierop een uitzondering te willen maken. Haar buien, die wij in Januari en Februari' tever geefs verwacht hebben, heeft zij ons 'direct weer ver toond, en de Maartkoning heeft ons bevolen, hem weer in de oudé kleeding, in dikke jassen met de kraag op, op overschoenen en met de parapluie, te ontvangen. NIQHT RAUCHEN. Op de Nedeilaad&che spooiweglijnen rijden door ions kleine landje vele wagons, die van Duitsche trei nen afkomstig zijn, Duitisch zijn ingericht en de Duit sche taal' voeren e» bordjes en plaatsjes. STADSNIEUWS. In verband met de dreigbrief kaar ten, die aan schip pers, die met bun schepen in de Nieuwe Gracht lagen en die ook aan den brigade-commandant zijn toege zonden, wordt nu gezocht naar oud-militairen, die bij de brand zouden betrokken zijn. Gemeld wordt, dat moet zijn gebleken, dat de aangehouden onderofficier onschuldig is aan de brandstiohting in de Haarlemsoh© iufanteriekazerne. Wel zal echter een vervolging worden ingesteld door den krijgsraad wegens verduistering van goederen. CASSATIEBEROEP. De Hooge Baad heeft gisteren het cassatieberoep behandeld van P. A. van L., slager te Amsterdam, en W. van L., varensgezel te Botterdam, door het ge rechtshof te Amsterdam, met vernietiging van een vonnis der reohtbank te Alkmaar, wegens verzet, door hen gepleegd tegen de bewaarders der Rijkswerkin richting te Hoorn, waar zijl als souteneurs verpleegd werden, de eerste beklaagde bovendien wegens belee- diging van een bewaarder een en ander bij; gelegen heid van de eouteneurssta'king in bedoelde inrichting op 4 Augustus 1913 veroordeeld resp, tot 6 weken en 3 weken gevangenisstraf. Requiranten opperden 'bijl memorie als grief dat zij voor dezelfde feiten reeds disciplinair waren gestraft, n.l. in de Rijkswerkinrichting te Hoorn. Adv.-gen. mr. Besier achtte deze grief ongegrond en concludeerde tot verwerping, daar het non bis in idem alleen geldt voor straffen, opgelegd door den rechter en niet voor straffen, opgelegd door het ad ministratief gezag. Uitspraak 30 Maart. DE NOOED-BBABANTSOHE ARCHIVARIS- KWESTIE. Hef openbaar ministerie bij: den Hoogen Raad con cludeerde gisteren tot ontslag van rechtsvervolging van mr. Ebell, Rijksarchivaris in Noord-Brabant, te 'e-Hertogenbo»ch, door het Hof aldaar veroordeeld tot één dag gevangenisstraf, wegens het opzettelijk gebruik maken van valscha geschriften als echt. De uitspraak is op 14 April bepaald. URNEN. Men schrijft uit Twente aan de N. R. Ort., dat en kele dagen geleden ia de gemeente Losser een mooie, versierde urn opgegraven werd op een boerenerf. Be halve asch en beenderen vondi men in deze urn een gebakken kogeltje ter grootte van een knikker en voorzien van een drietal gaatjes. Dit „knikkertje" was een zeldzame vondst en iemand, die hiermee blijk baar op de hoogte was, koehit het voorwerp voor een som van 15 gulden. Volgens deskundigen zijn derge lijke „balletjes" in de urn gedaan als een soort offer gave aan den do ode; het voorwerp zou hem biji zijn le ven gestrekt hebben tot een sieraad" aan zijn gordel. Dit voorwerp is een zeldzaamheid; bij 't opgraven van al de urnen in vroeger of later tijd is in deze streken nimmer een dergelijke vondst aangetroffen. HET KAMEBUm ROODHUUZEN. De heer Roodhuijzen, lid van de Tweede Kamer voor Brielle, is plotseling ernstig ongesteld geworden, zoodat hij gedurende de eerstvolgende dagen zijn werkzaamheden niet zal kunnen verrichten. De on gesteldheid is het gevolg van overspanning door ar beid. EEN SCHILDERIJ VAN JOZEF ISRAëLS. Naar de N. Ort. uit goede bron verneemt, zijn er onderhandelingen gaande tusschen een bekenden kunsthandelaar hier te lande en de eigenaren, over aankoop van het beroemde schilderij1 van Jozef Ir- saëls„Als men oud wordt", dat zich thans in bruik leen in het Rijksmuseum te Amsterdam bevindt. Als grondslag van deze handelingen wordt een prijs van 100.000 genoemd. MINISTER PLETTE AF? Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt: „Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, heeft de Raad van Beheer van de Bataafsche Petroleum- Maatschappij het voornemen aan aandeelhouders dier maatschappij in een binnenkort te houden buitenge wone vergadering een statutenwijziging voor te stel len, ten einde het mogelijk ta maken, dat de Raad van Beheer het recht verkrijgt, directeuren te benoe men onder zijne verantwoordelijkheid. Zoodra dan de Koninklijke Bewilliging verleend is, zullen tot direc teuren benoemd worden de heeren C. M. Pleyte, Mi nister, oud-directeur van de Petr oleoim-Maatschappij „Astra Romana", en H. Oolijn, oud-Minister." Mocht dit bericht waarheid bevatten, dan mag een spoedig aftreden van mr. Pleyte als minister van ko loniën worden verwacht LENTEMAAND. Onze meteorologische medewerker schrijft ons: Zoo is de maand Maart dan weer in het land, en al zal misschien de heele stad nog niet hoesten en proesten, toch hebben wij' weer de oude Maartsche buien en weer de oude Maartsche zonne schijn; want Maart is nog even wispelturig en grillig als in den tijd van Hildebrand. Maart is goed ingezet. Het weer was rustig. Zondag j.L was het echt lenteweer. Maar 's avonds merkte men al, dat er verandering in de lucht zat, het was vrij koud, waterkoud zeggen de boeren, en het smalle eerste-kwartiers-sikkeltje scheen niet erg helder. In den nacht, 'die den Zondag van den Maandag scheid de, verschenen er aan de luchten donkere gedaantes. Eerst lieten ze noig wel een enkele ster door, maar weldra vormden ze één compacte massa, en toen de uchtend grauwde, viel er uit de dikke wolkendeken regen en hagel (in Amsterdam althans, en waar schijnlijk ook in da andere deaLen van ons land). De eerste Maartsche bui. Op het oogenblilk, dat wij1 dit schrijven, Maandag omstreeks het middaguur, dreigen er donkere luch ten. De hemel is niet egaal meer; hier ziet men bruine ballen, ginds ziet men roodachtóggele vlekken, die eenig licht doorlaten. In het Noord-Westen ver schijnen groote stapels; ze zijn mooi geverfd,, maar toch zullen wijl blij' zijn, als ze zijn overgedreven. De wetenschappelijke naam van dit wolkendek is Cumu lus; eigenlijk heet het een Strato-Cumulusdek, maar de lagere wolken, de zwarte streepen, die zich snel be wegen, zijn de gewone regenwolken, waarvan, zooals men weet, de wetenschappelijke naam Nimbus is. Het is de echte Maart-lucht, de buien-lucht. De wind, die zoolang in den Zuidhoek gezeten heeft, is inmiddels naar Noord-Noord-West geloopen. Dit is Maar is goed ingezet. Het weer was rustig. Zondag pels zich boven onze hoofden zullen ontlasten, zal de wind erven opsteken, en misschien zwiept hiji dan met Zoo is het dan Maart geworden. Maar ondanks haar buien en haar guurheid weten wijl het, dat zij ons de lente zal brengen. Zelfs al blijft de wind de heele maand door in het Noord-Westen, dan nog ligt de temperatuur omstreeks eind Maart een vijftal graden hooger dan nu. Meest wordt dit Noordenwindweer evenwel afgelost door tijden, waarin de Zuidenwinden de overhand hébben. Het barometrisch hoog, dat gedurende dit Noordenwindweer in West-Europa ligt, moet zich hiervoor slechts naar Europa's Zuid-Oosti-hoek ver plaatsen. Dan kan het gebeuren, dat wij1 bier reeds in Maart Riviera-temperaturen krijgen, en dat men er op uit treikt in zijn enkel colbertje. Toch blijft Maart een gevaarlijke maand. Te ver trouwen is ze nooit. Immers, gedurende die z. g. voorjaarscbe dagen heeft men in den regel winter- scbe nachten, met vorst van beteekeuis. Gedurende die koude-nachten is de thermometer meermalen tot 10 gr. beneden het vriespunt gedaald, 's Morgens vroeg ligt dan dikwijls ijs in de slooten, maar de zon brandt en broedt in een minimum van tijd alles weer weg. Onze grootvader heeft Paascheieren op het ijs gegeten, maar de kans, dat ook wij een Paa&ch-ijs- feest zullen vieren, is uiterst gering. Maart is en blijft: lentemaand. 'GEEN „GENOS SE". De heer A. Spruijt, die als brievenbesteller te Rot terdam met goed gevolg het examen voor de akten Middenbaar Onderwijs, Staathuishoudkunde en Staatsinrichting heeft afgelegd, en van wien „Het Volk" heeft gemeld, dat hij aan hét hoofdbestuur der posterijen zal worden geplaatst, komt er in een brief je aan „De Rotterdammer" tegen op, dat „Het Volk" hem1 „partijgenoot" heeft genoemd. De heer Spruijt verklaart, geen lid der S. D. A. P. te zijn en ook nooit te zijn geweest. Wel is hij een reeks van jaren in de vakvereeniging werkzaam geweest, doch! de er varingen, welke hij daar opdeed, waren van dien aard, dat hij er reeds eenige jaren geleden voor goed uitge trokken is. UIT AKERSLOOT. De Heer H. J. Sehröder, arts alhier, heeft zijn be noeming te Langeruigeweide aangenomen. In deze gemeente is de Heer Sehröder ruim 12 jaar als geneesheer werkzaam geweest. De kaasmaker J. P. P. de Vries, werkzaam aan de kaasfabriek „de Geres" in de Starnmeer onder deze gemeente, is als zoodanig met ingang van 1 Mei benoemd te Sint Maarten. UIT HENSBROEK. In tegenwoordigheid van bestuursleden en leeraren is thans de vierde cursus van de vakteekensehool al hier door den voorzitter L. Groot gesloten. Met zeer veel voldoening kon teruggezien worden op den afge- loopen cursus, de teekensehool werd door een voldoend aantal leerlingen bezocht, die steeds zeldzaam trouw opkwamen. Dit is een bemoedigend teeken en een bewgs dat het nut van zoo'n school wordt ingezien. UIT OBDAM. In de vaeature van hoofdingeland ontstaan door de verkiezing van den heer G. Ursem tot lid van het Dag. Bestuur, is gekozen de heer D. Mul. UIT WAARLAND. Het gaat hier met de bouwerij lang niet rooskleu rig. We booren door de bouwers ook niet anders zeggen danDe kool blijft goedkoop en rot hard. Dat de financiSn daardoor slecht staan blijkt wel hieruit, dat iemand hier een paar akkers bouwland verkocht voor 46 gulden per snees. Ditzelfde land was voor 2 jaar misschien 60 gulden of meer waard. UIT HARENKARSPEL. Den 2 dezer had de gewone jaarlijksche verpachting plaats van het grasgewas aan de wegen in de banne. De opbrengst bedroeg f363.50 tegen f466.in 1913. De Woudmeersweg, tegeljjkertgd verpacht, gold f51.76 tegen f 65.50 in 1913. De slechte uitkomsten Van het landbouwbedrijf in bet afgeloopen jaar is ongetwijfeld aan deze mindere opbrengst niet vreemd. UIT ZUPE. Tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Noord- en Zuid-Zijpe is beroepen de heer Menno Huizinga, te Zwartsluis. UIT EGMOND AAN DEN HOEtF. Morgen (Woensdag) avond 7 uur wordt in de Ne- derl. Herv. Kerk alhier een godsdienstoefening ge houden, welke geleid wordt door dis. J. van Dorp. UIT BERGEN. Gistermorgen 11 uur vergaderde de Raad. Ingekomen een adres van de bewoner» van den Oos- terweg, waarin zij hun bevreemding uitspreken over den eisch van 370 garantie voor die gevraagde drie lantaarns. Adressanten wijzen er op, dat dit ook niet van de bewoners in andere buurten gevraagd is. Wel achten ook zij doortrekking tot de steenfabriek gewemscht, doch met een verlichting tot het kruispunt zijn zij al reeds voor het grootste deel gebaat. Nog wijzen adressanten er op, dat de Ooisterweg als verkeersweg veel gebruikt wordt. Een groot aantal aansluitingen is van het maken van dé leiding naar de meening van adressanten het gevolg, terwijl1 zij van meening zijn, dat het. niet pro- jecteeren van een kabel aldaar bij1 den opzet van het bedrijf een fout genoemd moet worden. Het is de wensch van adressanten, dat ten spoedig ste tot het plaatsen van de drie lantaarns wordt be sloten, aangezien het ook voor het minder gegoede deel ongeiwenscht is nog langer in het donker in den modder te loopen. De voorzitter wees er op, dat men bij alles nu een maal ergens een grens moet nemen. Het woord ga rantie hebben adressanten bovendien te letterlijk op gevat. De bedoeling is zooveel men&cben te krijgen, die aansluiten voor hun woningen. De steenfabriek schijnt aansluiting niet noodzakelijk te achten. Wij kunnen opnieuw de huisjes eens nagaan en onder zoeken of het maken van den kabel rendabel kan wor den. Verlichting te maken waar nog geen stroom be trokken wordt, is volgens spreker niet gewenscht. Spreker heeft Min opgedragen te onderzoeken hoe veel daar aansluiting wenschen, het spijt hem dat d'e opgave er nog uietf ia, doch ewerj dan kan beslist wor den. De heer Veenhuizen wan overtuigd, dat de aanslui tingen» wanneer do kabel er is, wed zullen volgen. De heer Baltus wees er cp, dat de adressanten zich daarover in het adres reeds voldoende uitlaten. Straatverlichting is z. i. aldaar ten zeerste noodig. Spreker wildé dan ook thans reeds beslissen. De rondgang van Min zal niet veel heipén, die is niet deskundig. De heer Veenhuizen verklaarde mede van de nood zakelijkheid doordrongen te zijn; wanneer daar Jicht is zullen de menschen wel aansluiten. De voorzitter was van meening dat h priori vastge steld moet worden, dat nergens verlicht wordt, waar geen gebruikers zijn. Dé menschen krijgen daar Jicht, doch spreker wil eerst onderzoek afwachten- De heer Masehmeijer achtte het een fout van de aanvragers, dat zij zich niet van tevoren overtuigden of daar licht kwam, dan toch hadden zij kunnen zeg gen, dat zij zeker zooveel recht op aansluiting hebben als bij de sluis. Spreker was voor inwilliging van het verzoek en had vertrouwen genoeg in het aantal aan sluitingen aldaar. De voorzitter vond, d'at wanneer dé raad daarvan overtuigd is, men wel kon besluiten. Met aigemeene stemmen werd besloten tot het aanleggen van den kabel. Na bespreking werd met het oog op de goedkoopte besloten de kabel ondergrond® te maken. Hierna kwam het verzoek van den heer v, Reenen ter spiake om ais schenking 1 Hectare grond aange legd voor hertenkamp, te aanvaarden, onder voor waarde dat hieraan geen andere bestemming gegeven zal worden. De heer Baltus bracht den voorzitter namens de Raad dank voor de schenking, waarna onder aige meene instemming besloten werd den hertenkamp te aanvaarden. Besloten werd voor het verkrijgen van herten een advertentie te plaatsen. Mede werd de schenking van 3i Are grond voor het hoogspanningshuisje te Bergen aan Zee aanvaard. Het concept voor het hiervoor noodige raadsbesluit werd ongewijzigd vastgesteld. Inzake de wegen van de verschillende bouwmaat schappijen, was het advies van .de gezondheids-com missie ingekomen. De commissie achtte het gewenscht ook bepalingen te maken voor de verlichting en de rioleering. Uitvoerig werd deze kwestie besproken, da heer Baltus wilde de maatschappijen verplichten, tof het leggen van de rioleering. De Raad achtte dit wat bezwarend! en vond de be paling, dat de wegen niet in onderhoud worden over genomen, alvorens ze in, goeden staat zijn, bebouwd met voldoende pereeelen en voorzien van rioleering, welke laatste door de maatschappijen otf latere eige naars gemaakt kan worden. Geen verlichting zal worden aangebracht, alvorens een voldoend aantal woningen dit wenschelijlk maken. De goedkeuring blijft aan de beslissing van den Raad onderworpen. Bovendien zullen de maatschappijen voor de over name een bedrag van vijf en twintig maal de polder- lasten in de gemeentekas moeten storten voor de pol- derlasten. De gevels zullen minstens 7% meter uit het hart van den weg moeten worden opgetrokken, uitgezon derd een perceel naast „Hanca." (Wordt vervolgd). Bij de LL gehouden onderhandsehe aanbesteding, het' maken van drie kleine villa's in hef villapark al hier, onder beheer van den heer E. L. J. Lourijsen te 's-Gravenhage, is gegund aan den iaagsten inschrij ver, den heer S. Spruit voor 18450. UIT WINKEL. Ter voorziening in 2 vacatures in den gemeente raad zijn op 28 Februari jj. gesteld niet minder dan 8 candidaten n.l. de heeren T. Beumkes, K. Boekei, Jhr. P. A van Holtlhe, J. Nobel, J. Spaans; O. Strij ker, P. Strijker en J. Zeilamaker. UIT ZUTD-&CHARWOUDE. Zondagavond hield da afd'. Langendijk van dien A. N. G. O. B. wederom een propaganda-avond ten loca le van A. Kist. De tooneelVereeniging Werken naar Krachten trad weer voor het voetlicht met „D® Verwoester," welk stuk goed werd vertolkt. Het niet zeer talrijk opgekomen publiek heeft met alle aandacht het spel gevolgd en heeft zeer zeker een aangenamen arvond gehad. De grime van den heer Kuit werkte zeer zeker mee, de indruk van bet stuk te verhoogen. Tot slot een nastukje, en daarna gesloten bal, wat bij de jongelui in goede aardie viel. UIT OTEKLEEK. Gistermiddag vergaderde de raadl in voltallige zitting. Nadat de vergadering door den voorzitter was geopend, werd mededeeling gedaan van de vol gen ingekomen stukken: schrijven van Ged. Staten 8 Januari 1.L herinnerende dat dé vrijstelling der ver plichting meisjes huiten de avonduren hcrhalingson- derwijs te kunnen geven 1 Mei is vervallen; Brief van hetzelfde college d.d. 14 Januari li. No. 69 met toer zending afschrift Kon. Besluit 3 Januari 1.L No. 65, goedkeurende het raadsbesluit tot heffing van begra- fenisrechten; van hetzelfde 14 Januari vpn dit jaar, No. 39, goedkeurende uitgaaf „onvoorzien"; van het zelfde aan datum toezending goedgekeurd besluit van hét Burg. Armbestuur tot verkoop van een perceel land; 4 Februari j.L No» 91, schrijven van genoemden met toezending uittreksel uit het Kon. besluit van 23 Januari 1914, No. 6, goedkeurende de verhooging van het maximum van den Hoofd. Omslag; Proces ver baal boeken en kas gemeente-ontvanger in kas op da tum van naziening 1022.82, waarvan 1200 op de Rijkspostspaarbank. Kas overeenkomstig boeken; Het bekende schrijven van den raad der gemeente Veisen inzake het wetsontwerp „Ouderdomsrente." Omtrent het herhalingsonderwij» voor meisjes zegt de voorzitter dat B. en W. hierin reeds hebben gehan deld, wat door den raad wordt goedgekeurd. Met algemedne stemmen werd goedgevonden aan het adres van den raad van Velscn adhaesde te schen ken. De overige stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Met gelijk getal1 stemmen werd besloten aan de Rijksvel'dwacht te Alkmaar een gratificatie te verlee- nen. De heeren Glijnis en die Jong werden benoemd tot leden der commissie voor bezwaren tegen den Hoof- delijken Omslag. De le suppletoire begrooting voor 1914 werd daar op vastgesteld met een bedrag van 50, terwijl het percentage der heffing voor den hoofdelijken omslag overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd be paald op 1.40 voor den dienst 1914. De rondvraag niets opleverende, werd de vergade ring daarop gesloten, waarna de heer Simit Kleine, Directeur der K E. M. verscheen, ten einde den raad pimtrent het ingediende plan van electrificatie van het dorp de gewetaschte inlichtingen te verschaffen. Eenigen tijd' gededen heeft een student uit Utrecht, lid van het algemeen Nederlandsch Verbond, gemeend tegen deze handelwijze van de Staataspoorwegmaate eehappij1 te moeten protesteeren. Hiji bevond' zich on langs in een coupé, waarin 'tl bordje prijkte: Nicht rauchen." Maar de student was van,oordeel, dat in Nederland de wet ia de Nederlandsche taal' moet g&- isehreven zijn, hij stoorde zich dus niet aan gemelde aanwijzing en stak heel deftig op 't traject Laam- bruggeAbcoude een sigaar of sigaret aan. De dienstdoende spoorwegbeambte maakte proces-verbaal van deze overtreding en de student werd gedagvaard voor den kantonrechter te Breukelen-Nijenrode, die hem veroordeelde. De student, niet van plan 't er bij te laten, ging in hooger beroep en gisternamiddag werd de zaak behandeld! voor die arrondissements rechtbank te Utrecht. De officier' edschte bevestiging van het vonnis. Mr. Bilderdijk verdedigde den student, die zelf niet was verschenen, en hielidl een breedvoerig pleidooi, jwaarin hij de hooge waarde van onze taal tcekende» In den spoorwagen, die door Nederland gaat, zoo betoogde deze, behoort het Nederlandsche publiek in zijn eigen taal de noodige aankondigingen te kunnen lezen. Vordert men niet, dat een, aanwij'zing, als hier boven bedoeld, in de Hollandsche taal moet geschre ven zijn, dan is men verplicht iedere vreemde taal toe te laten, zoowel het Italiaanach als 't Hongaarsch. De absurde consequentie hiervan zou wezen, dat in een coupé met een aanwijzing in een dergelijke vreemd© taal zij, die de taal verstaan, het verbod heb ben op te volgen, maar zij, die haar niet kennen niet. De talenkenners zouden strafbaar zijn, maar de nipte talcnkenners zouden dampen, „alsof er geen wetboek bestond." Dit is toch kil te absurd. Het verbod) „nicht rauchen" moet of geldig zijn tegenover iedereen, of 't heeft geen waarde, en daar 4/b van' 't Nederlandsche volk de Duitsche taal niet kent, kan 't niet tegenover iedereen geldig zijn en heeft 'f dus geen waarde. De beklaagde heeft derhalve in ft onderhavige geval niets strafbaars gedaan door te rooken, en hij behoort te worden vrijgesproken, wat de Spoorwegmaatschap pij zal leerteni de Nederlandsche taal voortaan hoog te houden. Een dergelijke mishandeling van de taal zou in geen enkel' ander land geduld worden. De uitspraak werd bepaald over een weeik. De behandeling van deze zaak werd door tal van istudenten en leden van! heti Alg. Ned. Verbond bijge woond), zegt het U. D. KORTE BERICHTEN. Te Voorschoten is een goudsmid gearresteerd die ten nadeel© van zijn firma gouden ringen en waaxborgstempels heeft verduisterd. Naar de Asser Oourant verneemt, heeft mr. W. Th. Eilerts te Haan, advocaat en kassier-te Meppel, een candidatuur voor het lidmaatschap van d© Eerste Kamer aanvaard. De kassiersbediende de B., uit Breda, is thans door de Belgische regeering uitgeleverd. De Amstardamsche Kantonrechter heeft giste ren een beklaagde in een Lotósico-zaak tot 60 boete subs. 1 maand hechtenis veroordeeld. De ruim zestigjarige timmerman K. te Apel doorn is gistermorgen als gewoonlijk naar de langs zijn erf stroomendia beek gegaan om zich te wasschen. Hij werd toen door een beroerte getroffen, stortte te water en verdronk. De heer J. de Haan, Zondag te Hoogwoud over leden, heeft, meldt de N. R. Ort., zijn nalatenschap vermaakt) aan de diakonieën der Ned. Herv. gemeen ten van Hoogwoud en Aard'swoud. De Gemeenteraad van Hof van Delft besloot een nieuw aangelegde straat den naam van Heems kerkstraat te geven, als hulde aan ex-minister Th. Heemskerk. Van wege den directeur-generaal van den land bouw, is in verband met de voorgekomen gevallen van mond- en klauwzeer een schrijven gericht aan alle be stuurders van zuivelfabrieken bier te lande. Het was waarlijk geen wonder diat de heer Hulle- broeck na afloop van den vijfden liederenavond in de Harmonie voor onze abonné's opgetogen was over de houding van het publiek. „En will u vooral diiea jon gen man, die met zooveel warmte sprak toen hij zw onverwacht dien bloemenmand aanbood, bedanken en ook al de aanwezigen, die zoo luide hun instemming betuigden? Ik had het zelf willen doen, maar ik was zoo ontroerd, dat ik het niet kon en daarom de men schen maar weer gauw een liedje heb laten zingen." Voor da lezers, die dezen avond niet bijwoonden, zij medegedeeld, dat toen de laatste klanken van het uit volle borst gezongen „de Gilde viert" wegstierven, de heer G. Cloeck plotseling ten tooneele verscheen en met de volgende kort maar krachtige toespraak den heer Hullebroeck een firaaien mand met horten sia's aanbood: „Spontaan kwam in de pauze het plan, niet van „mij, maar van het publiek hier in de zaal, op, om U „een woord van dank te brengen voor den avond ons „gegeven. Dank niet alleen aan U, dank ook aan de „Alkma'arscha Oourant, dat zij zoowelen in de gele genheid heeft gesteld te genieten van uwe liederen. „Mijnheer Hullebroeck onzen dank en tot weerziens." De toejuichingen daverden door de zaal en groei den aan tot een warme ovatie, zooals er hier te Alk maar niet vaak zal' zijn gebracht. En toen werd er weer gezongen, dat het een a'ard had. „De Alkmaar- der,s zijn uitstekende zangers", verzekerde de heer Hullebroeck tusschen een paar liedjes in, en dat is te danken aan d© Alkmaarscbe Courant och, moch ten er maar meer dagbladen zijn, die dit kunnen en willen doen." Dan vuurde hij de dames en heeren maiar als honden aan met zijn „fUlo" en zongen de aanwezigen als lijsters. Zijn ongedwongen terechte wijzen deed de menschen schateren. Met dat al had men echter volop gelegenheid de fluweelige stem en dé guitige of gevoelige maar altijd rake voor dracht en de prachtige begeleiding op het mooie kla vier uit het magazijn van Gebre. Spanjaard te bewon deren. En er werdi bewonderd 1 Bereikten den zan ger niet briefjes van vereerstèrs, werd hem niet van uit de zaal door een dame schriftelijk dank betuigd voor zijn liederen-avopd 3 De foTSche tonen van den beiaardier zijn de af- scheidsklanken geweest. Misschien zal het enkelen bezitters van goed gevulde beurzen gegund zijn den heer Hullebroeck nog dezen zomer in een der Noord- zee-badplaatsen te booren, misschien luisteren bezit ters van de Pathéfoon naar zijn stem de heer Uil- dering is gaarne bereid) voor iederen belangstellende de bijzonder gearticuleerd gezongen liederen te doen klinken maar dé meesten zullenzijnstamvoorloopig niet hooran. Wij' hopen dat men de herinnering aan hem levendig zal houden en zich! zelf tegelijk-': tqc veel genoegen zal verschaffen door zijn liederen vee te zingen in huis, in de werkplaats, maar ook m

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2