d'-c bwoon iters geniet,ea vrije woning on f 100 toala- gs per jaar» b. Het gebouw aan de - Steynstraat biedt ruimte voor 17 personen*, deze hebben behalve vrije woning; ook vxij kook- en lichtgas, Hunne jaaxlijkBcbe toe lage bedraagt f 80, zoodat yuur en licht ongeveer op 20 per persoon en per jaar berekend is. VI. STICHTING MABGARETHA SPLINTER, gelegen op den boek Lindegracht en Bitsevoort: 9 Woningen voor Protestants-che vrouwen. Xm. PEOVENHUIS HELENA VAN OUTS- HO OEN (Koningsweg)!: BINNENLAND. BUITENLAND. In wonen, den genieten vrije woning en waterleiding, en ontvangen per persoon en per jaair 75 toelage. VII. STICHTING LAUEENTTUS VAN OUTS- HOOBN, gelegen aan den Bijksetraatweg naar Hei- loo. Voor 3 Protestantache vrouwen uit den burger stand!. Zij genieten alleen vrij wonen» VIII. PBOVENECUIS BI JEE VEND (Konings weg)': Wordt bestuurd door twee regenten, gebouwd voor 4 vrouwen van den Gereform. Godsdienst. Zij genieten vrije woning en vrij vuur. Zij ontvangen een toelage van f 45 per jaar. De bewoonsters moeten minstens 4 inkomen per week van zich zelf hebben- XL PBO VENHUIS! O. E. WILDEMAN (Oude- gracht)Gebouwd voor 23 «personen, uitsluitend vrouwen. Elke religie kan beleden worden. Vereischten om trent domicilie, geboorteplaats en religie worden niet gesteld. Verpleegden moeten een vast inkomen bebben van 3 per week. Zij genieten vrije woning zonder meer en in den winter wat brandstoffan. X. HUIS VAN ACHTEN: Gebouw staande aan de Gedempte Nieuwesloot en Lombards teeg. Bestuurd door 4 regenten. Ingericht voor 8 mannelijke personen uit den Bur gerstand): 4 Gereform. personen en 4 B. O. Zij moeten minstens een inkomen hebben van 3 per week, waarvoor zij genieten vrije kamer, voeding en licht; de bewoners meiubileeren zelf hunne kamers en zorgen voor de verwarming daarvan. Het huishouden wordt waargenomen door een juffrouw met een dienstbode. Er wordt gemeenschappelijk gegeten; er is een copiversatiekaimer. Voor het geval dat er vacatures zijn en van een der bedde relïgieën de openstaande plaats niet wordt ge vraagd, wordt de 'kamer toegewezen aan den ^oudsten sollicitant, onverschillig welken godsdienst bij1 belijdt. XI. HUIS VAN ZESSEN: Dit gebouw staat in de Schoutenstraat en wordt bestuurd door twee regenten. Zes beeren uit den burgerstand en R O. vinden hier huisvesting. Zij moeten een jaarlijkseh inkomen hebben van minr istens 400. De voorkeur hebben gegadigden uit deze gemeente, doch ook van andere plaatsen kunnen personen wor den opgenomen. XH. PEOVENHUIS W. O. VAN EIJK: Staande aan de Doelenstraat, bestaat uit 4 wonin gen voor vtouwen van den 'Protestantschem god's- dienst. Dezei genieten wijd woning en1 verwarming. E:en gabpuw voor 4 vrouwelijke bewoonsters van den Protestantschan godsdienst. Zij wonen vrij' en ontvangen elk jaar J H brandstof. Drie bewoonsters ontvangen een toeslag ieder van 60 per jaar, terwijl elk jaar met 1 Nov. allen nog ontvangen 12.50 z.g. aardappelgeld. Hierdoor zullen de raiddfl«n over jaar werden versterkt met 4,170,000. Binnenkort volgt nog een wetsontwerp tot verhoo- ging van den accijns op bier. Hieruit wordt een ver meerdering van opbrengst van f 1.200.000 verwacht. De minister rekent, dit ontwerp zoo tijdig in veilige haven te zullen hébben, dat 6 ton nog aan de midde len van 1914 kunnen ten goede 'komen. het Toppende wijs dringend! noodzakelijk ft>, draagt het Partijbestuur op een commissie te be noemen, die tot taak heeft, te onderzoeken, welke wij zigingen in genoemd' art» 21 hetbooren te worden aan gebracht." UIT DE BIJLAGEN.1 B. en W. stellen voor de begrooting van die Alkm. Huishoud- en Industrieschool1 voor 1914 goedl te keu ren in ontvang en uitgaaf o«p 15395, met toeken ning van een subsidie uit die gemeentekas van 3000. De commissie van toezicht op het L O. blijft voor de vervulling der vacature aanbevelen: 1. mevr. G. van d'er Heijde!Over; 2. mevr. A. Makkink Udlen Masman. B. en W. vinden geen aanleiding om gebruik te maken van de bevoegdheid aan deze aan beveling 2 personen toe te voegen. B. en W. stellen dien Baadi voor aan H. M. de Koningin een adres te riebten met bet verzoek de ge meente opnieuw voor een bepaald aantal jaren te wil len ontheffen van de verplichting tot oprichting van een burgerdagschool. B. en W. stellen den Baad voor te besluiten op bet verzoek van bet bestuur der Vereeniging van B. K. gemeente-werklieden en beambten „St. Adel'ber- tus", afdeeling van den Ned. B. K. gemeentewerklïe- denbond „St. Paulus", d.dl. 10 October l.L, om aan va,ste werklieden der gemeente Alkmaar als algemee- nen regel vrije bovenkleeding te verschaffen en te vens om hun voor de verlofdagen eene geldelijke te gemoetkoming te verstrekken, afwijzend) te beschik ken. De heer G. Th. M. van den Bosch, lick van den Baad!, stelt ten aanzien van de belooningen van bet personeel aan de Burgeravondschool en aan de Avondschool voor Handwerkslieden het volgende amendement voor: In art. 1 als voorgesteld] dloor B. en W. vervalt het eerste gedeelte tot en met bj; hiervoor wordt gelezen: De belooningen van de leeraren voor de verschil lende vakken aan deze scholen onderwezen, bedragen 40 per wekelijiksche lesuur. GOLDEN HUWELIJKSFEEST. De heer H. Kaarsmaker en echtgenoote, wonende Bamen, vierde heden hun 50-jarig huwelijksfeest. De 'beide oudjes van 74 en 79 jaar zijn nog bed' flink en ondervonden veel blijken van belangstelling. De bu ren versierden hun woning, terwijl hun, naar men ons mededeelt, van avondi een serenade zal werden ge bracht. PBIJS BEHAALD. In den internationalen fotowedstrijd „Vro-olijke oogenblikken," uitgeschreven door de maatschappij Kodak Limited (vertegenwoordiger de heer M. Ka ter1) werd een prijs van p. st. 60) behaald door Mevr. O. de Waal, alhier. Gemengd nieuws. JUBILEUM] MEiVB. SABLAEEOLLES. Mevrouw Sablairolles heeft gisteravond ter gele genheid van haar 30-jarig toomeeltjubüeum veel bij val'en zeer luidl applaus geoogst. Veel bloemstukken werden baar aangeboden, tal van telegrammen kwa men in. Aan geschenken ontbrak het niet: ze kreeg van den voorzitter van de commissie van huldi ging een album en een niet leeg zilveren hengeltasch- je, een enveloppe namens commissarissen van het To-oneel, een armband van de artisten. BELASTING OP OPENBARE VEBMA- KELEJ KtlEDEN. Voor de A'damsche rechfb. is gisteren gepleit in de vordering van de Nederl. Tooneeüvereeniging te gen de gemeente Amsterdam, tot terugbetaling van 28,084.66 wegens onverschuldigde betaalde belas ting. Het gold Her de kwestie of de gemeentel Amster dam bevoegd wae tot beffing van een belasting op de openbare vermakelijkheden. Het proces was uitgelokt naar aanleiding van een beslissing van de rechtbank, waarbij' de Hilversum- «sche Kunstkring in hare vordering tegen de gemeen te Hilversum tot terugbetaling van betaalde tooneelu belasting in bet gelijk werd gesteld. Mr. Vaillant betoogde, dat bet karakter der vertoo ningen niet tot het begrip openbare vermakelijkhe den behoorde, terwijl mr. Kappeyme van de Coppello namens de gemeente dien eisch bestreed. Het O. M. zal 30 dezer conclusie namens KOSTBAAR! SPEELGOED. Men schrijft uit Berghaare® aan de „Geld.": Zaterdag hield een kindl van den heer P. alhier, hetwelk sinds geruimen tijdl de bewaarschool -bezocht, zich aldaar eenigen tijd bezig met het nauwkeurig be zichtigen en verkreuken van een papiertje. De eerw. Zuster, dit bemerkende, stelde dra een onderzoek in naar hetgeen daar plaats vond. En welk een verras sing. Het verkreukte, reeds ten deele verscheurde papiertje bleek te zijn een bankbiljet van zestig gul den. Men ondervroeg haar naar -die herkomst daar van en of zij nog meerdere zulke mooie papiertjes bij zich had. En jawel! Een tweede had zi^ nog in haar zak geborgen. Da kleine had tijdens de afwezigheid der ouders uit eene kast deze waardevolle papiertjes weten te bemachtigen. TUOHT-UNXE. De Verkeers-Commissie van de Tucht-Unie heeft in haar rapport aan het Hoofdbestuur medegedeeld, dat h. i., wil' bet nu tamelijk -bandelooze verkeer in de straten, in regelmatige banen gejieidl worden, de -poli tie de bevoegdheid moet erlangen om verkeersrege lend op te treden en invoering van kort en snel recht noodzakelijk is. Door dit laatste zal wan neer een overtreder spoedig na de overtreding te recht staat, werkt de straf immers dubbel zwaar da politie haar prestige zien verhoogan, wat het rege len van het verkeer niet anders dian ten goede zal komen. DE ADELSVEREENTGING EB1FGENAME. Ereule A. M. O. van Andringa de Kampenaer, de zer dagen te dien Haag overleden, heeft tót eenige erfgename, onder den last van uitkeering van ver schillende legaten, aangewezen de Nederlandsche Adelsvereeniging, die ten doel heeft hulpbehoevende leden van den Nederlandechen adel te ondersteunen. EEN VERDACHT' INDIVIDU. Maandagavond' omstreeks halfnegen werd, meldt het KblcL, de politie van Sloten gewaarschuwd, -dat zich op den Admiraal dé Buyterweg een verdacht in dividu ophield. De man schoot met een revolver en -scheen met bijzondere belangstelling da woningen aan dien weg gade te slaan. Twee veldwachters gingen erop uit en Melden het verdachte heerschap aan. De man bleek een met zee patronen geladen revolver in zijn bezit te bebben, benevens niet minder dan zes en twintig scherpe patronen en hagelkorrels, die hij los in den zak 'had. Bovendien had hij een heele verzame ling inb rek er swe'rkt u igen bij zich, benevens een boks beugel, een eind touw en een stukje kaars. Da veldwachters achtten het raadzaam den man, een werkloos schilder vani 37 jaar, voorloopig achter slot en grendel te houden in afwachting van nader onderzoek. Hij beweerde geschoten te hebben. om» zich te oefenen. EEN NIEUWE, SCHOOL. Drie jaren geleden mochten de schoolkinderen van Schagen zich in een buitengewoon lange vacantia verheugen, omdat de school verbetering behoefde. Toen men echter1 daarmede zou beginnen, bleek de uitgekeerde -som van 800 niet voldoende, weshalve uitstel volgde. Een jaar later was men genegen 1800 beschikbaar te stellen, doch toen bleken de bestekken van het jaar tevoren reeds weer verouderd Weer een jaar later stond Scbagens Baad) voor de keuze: een nieuwe school of een verbouwing van 17.500. Besloten werd een nieuwe school te bou wen. Weer nieuwe moeilijkheden! Waar moest d'e school gebouwd worden? Vergaderingen leidden niet tot een beslissing inzake dit strijdpunt, totdat tenslotte de oplossing gevonden werd in bet besluit, den Mi nister te vragen1 of men met den bouw der nieuw» school nog twee jaren mocht wachten. Intusschen is de oude school geheel verwaar loosd. er kwam im'mera een nieuwe school!' UIT BERGEN. "•"Gisteravond had in „de Bnstende Jager" de uit voering van het Kinderkoor -onder leiding van den heer v. Hoorn plaats. De goede naam van hetgeen daar gegeven wordt, deed volkomen d)e groote belangstelling begrijpen. Van de vooraf gezongen liederen verdient bovenal „Beter te geven, dam te ontvangen", een liedje van den Protestantenbond, genoemd te worden. Dit lied klonk alleraardigst. Ook het „Vogelconcert" werd zeer opgewekt gezongen- De Kinder-operetta „Bhodia," naar een nieuw Grieksch sprookje, werd allerliefst weergegeven. De daarin voorkomende mooie costuumis verdienen mede genoemd te worden. In deze operette 'kwamen ver schillende goede stemmetjes zeer tot hun recht. De poppenbazar, een spel' van een koopman in poppen met mechanisch spraakvermogen, die aan 'n Engelschem My lord en' Lady, achtereenvolgen® een peer goed getypeerde schoolmeester uit den plaktijd, een oour-antentante, Apollo, d'e godl van de muziek, Elora, de godin van de bloemen, een soldaat, een dienstmeisje, cupido ent een Fee vertoonde, verwekte groote toejuiching. Onder algemeens instemming bracht dia. v. d. Kie- boom aan het eind van den avond' d'en heer v. Hoorn dank voor zijn betoonde werkkracht, getuigende van liefde voor de kinderen, aan allen die tot het welsla gen hadden medegewerkt, tot het koor den wensch uitsprékend'e om den heer v. Hoorn te bewerken, de zen zoo uitstekend geslaagden avond nog eens weer zoo goed te geven. De heer v. Hoorn bracht hierna dank aan zijn hel pers en aam ds. v. d. Kieboom voor de gesproken woorden. TWEEDE! KAMER Met het oog op den stand der begrootingswerk- zaamhedem in de Eerste Kamer, welke, naar zich laat aanzien, niet vóór midden Maart kunnen zijn afge daan, wordt overwogen de bijeenroeping der Tweede Kamer, aanvankelijk voorgenomen tegen 14 Maart, te verdagen tot Dinsdag 17 Maart. OPCENTEN. Bij de Tweede Kamer is gisteren het opcenten-ont- werp binnengekomen. Daarbij wbrdt voorgesteld, te heffen: 20 opcenten op dé vermogensbelasting; 20 opcenten op de bedrijfsbelasbimg, met uitzonde ring van de aanslagen wegens uitdeelingen door naamlooze vennootschappen, vereanxgingen, enz., waarop 60 opcenten zullen worden gelegd. GEEN EGOÏSTE! De vorige week is v«an een uitdraagster uit de Lan ge Baanlstraat te Botterdam 500 gestolen, bestaan-1 de uit 60 bankbiljetten van f 10. Thans is de daderes aangehouden. Dit is, meldt de N. B. Crt., een 17-ja- rige dienstbode, die, toen zijl met dé uitdraagster liep, deze haar taschje, waarin zich de 500 bevonden, -ontstal. De dievegge beeft zich toen een geheel nieuw uitzet aangeschaft, want zij! zou gaan trouwen. Voorts kocht zij verschillende gouden ringen, ver strekte een feestmaal aan -ouders en bekenden, stak arme gezinnen in de kleeren, gaf aan deze en gene van baar bekenden een bankje van f 10 weg, en zoo meer, zoodat, toen zij aangehouden werd, van de ge stolen 500 zoo goed als geen cent meer in haar be zit gevonden werd. De politie beeft, op hetgeen zij' voor het gestolen goed kocht, beslag gelegd. Tevens is het haar gelukt een paar van de weggegeven bankbiljetten op te pso- ren en in beslag te nemen. EEN ONWILLIGE SCHEPPER Toen de trein aan het station Vijfhuizen (Haarlem mermeer1) op het punt stond/ naar Haarlem te ver trekken, zag de brugwachter d'at er een schip kwam aanvaren. Hij liep het schip te gemoet en maakte er den schipper opmerkzaam op, dat de seinbal' was ge- 'bescben en de brug dus gesloten was. De schipper -bleef echter doorvaren. De brugwachter zette het sein weer op onveilig en draaide dé brug los. Het schip kwam hiermede weldra in! aanraking. De schok was nog zoo hevig, meldt het Hbld., dat de schipper bewusteloos op zijn schip -werd gevonden. De schade aan de brug is niet noemenswaard. De treindienst ondervond 10 minutenjvertraging. -./*• -i •<- - '—""pbS A. S. D. A. P. Onder d'e in „bet Volk" gepubliceerde 107 voorstel len voor bet a.s. congres komt een voorstel' voor van de afd. Alkmaar en 39 -andere afdeelingen. Ze bieden in zake art. 21 der wet op het L. O. het volgende ontwerp-resolutie aan: „Het Congres, van oordeel, dat wijziging van art. 21 (regeling van de schoolzaken) van de Wet op het Lager Onder- UIT WIJDENES. Maandag hield de Coöp. Landbouw-, Handels- en Marktvereeniging alMer bare algemeene vergadering. Voorzitter de beer P. Bootf Aanwezig 89 leden. Ingekomen waren: le. een aanvrage van de veree- niging van oud-leerlingen om een subsidie van 25 bare proefvelden in 1914. De vergadering machtigde het Bestuur dit bedrag uit te keeren, mits door da vereeniging te Venhuizen -ook iets wordt toe gestaan. een aanvrage van het tentoonstellingscomi'té te Schagen om een bijdrage voor het waarborgfonds. Aangenomen werd het bestuursvoorstel o-m 25 hier voor af te zonderen. Van hetzelfde comité een verzoek om een financi eele bijdrage. Aangenomen het voorstel van den voor zitter om 10 toe te staan. Uit het verslag van dén secretaris bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen 60586.86, de uitgaven 60564.79, zoodat er een saldoi was van f 22.07. Als lid van bet Bestuur werd met 70 stommen her kozen.de beer A. Beemsterboer. In de plaats- van den heer j. Groot, die niet meer in aanmerking wensehte te komen, werd hij1 herstemming gekozen de heer A. Bronn-er met 49 tegen 36 stemmen op den 'heer O. Duin. In de plaats van den heer J. Bakker (vacature) werd hij herstemming gekozen da heer 0. D'uin met 57 tegen 27 op den heer J. Dijkman. Als lid van de financieele commissie werd in de plaats van den heer J. H. Staggerdai (niet herkies baar) bijl herstemming gekozen dé beer J. Koel met 47 tegen 40 stemmen op den heer J. Smit Wz. Da rondvraag leverde weinig belangrijks op. De voorzitter sloot met een woord van dank voor de betoonde belangstelling en welwillende medewer- king, UIT SCHOOEL. Maandag is alhier, ten huize van den bosehwaehter van 't Staatsboschbeheer, verpacht voor den tijd van 4 jaar, de jacht in de noordelijke helft der Staats- duinen. Biljetten waren ingekomen van de volgende heeren Kovenhorst, Hoorn, f 325 per jaar; Van Voorst van Beest, Zandvoort, f461.65 per jaar; Muller, Am sterdam, f514.—per jaar; Francis, Schoorl, f 625.17l/g per jaar; Kloot, Amsterdam, f 610.per jaar; Bre- duin, Amsterdam, f 626.— per jaar. Aan dezen laat- sten heer is als hoogsten inschrijver de jacht gegund. UIT ZULD-SCHABWOUDE. Heden (Woensdag) morgen vergaderde d'e raad de zer gemeente voltallige Bericht was ingekomen dat op de lijn BroekAlk maar gedurende Sept. 1100, gedurende Oct. 1090 en Nov. L 1200 is ontvangen. Goedkeuring was ingekomen o-p het raadsbesluit betreffende de pensioenregeling van gemeente-ambte naren en het besluit betreffende de geldleening. Bij de gehouden kasopname bleek overeenkomstig de kas en boeken bij1 den gemeente-ontvanger in te zijn een bedrag van 2848.54 Goedgekeurd was de begrooting 1914 en de rekening 1912. Verslag was ingekomen over den toestand van bet onderwijs, waaruit een gunstige toestand bleek; het getal kinderen was gemiddeld boven de 200. Betreffendé de invoering der vleeschkeuring, wat door den raad is goedgekeurd, waren van een gezond heidscommissie enkele kleine opmerkingen ingeko men van meer adlministratieven aard, waarmee reke ning zal worden gehouden. O'p het adres van de slagers om d'e ko-sten der vleeschkeuring niet op Me slagers te verhalen, werd afwijzend beschikt. Ingekomen was een verzoek van den heer Hoekstra, arts, alhier, om een verho-oging van salaris van 50 in verband met zijn te -betalen pensioenbijdrage. Ge noemde heer deelde mede, tegen zijn zin in de reger l'inig te zijn opgenomen, omd'at bij toch niet van dit pensioen zal kunnen genieten. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt. Van het fanfarecorps was het verzoek ingekomen pm ten behoeve van hetl op 31' Mei en 1 Juni' te hou den concours van gemeentewege een medaille be schikbaar te etellem B. en W. waren van oordeel, dat) het beter is, de gemeente-financiën hiervoor niét beschikbaar te stel len om tegenover andere aanvragen zuiver te blijven. Er zijn reeds vele medailles beschikbaar gesteld en -het ligt ook meer op den weg van particulieren. Op voorstel van B, en W. werd op het verzoek afwijzend beschikt. Op ieen adres van den heer Ham, hoofd der school, houdende het verzoek, met het oog op da pensioenre geling d'e huur zijner ambtswoning te> bepalen 'o-p 300 werd goedgunstig beschikt. Ingekomen was verder een verzoek van den dood graver om zijn salaris te brengen van 50 op 75. B. em W. stelden voor hem als blijk van waardee ring voor de wijze waarop hij, zoozeer in tegenstelling met zijn voorganger, zijn betrekking waarneemt, een -verhooging te geven 10. Na eenige discussie werd met 4 tegien 3 stemmen besloten een verhooging van 25 toe te staan. In behandeling kwam thans een adres van de voor uitstrevende Vrijz. kiesvereeniging, waarin gevraagd wordt de invloed van den raad aan te wenden om de vergaderingen der gascommiisisde openbaar te doen zijn. De voorzitter zei, dat nooit comité- of commissie vergaderingen van welken «aard ook, openbaar gehou den worden en dat van de gasoommissie toch steeds de rekening enz. in openbare raadsvergadering be handeld wordt. De raadsleden krijgen een gadirukt verslag thuis en dit is ook tegen den kostenden prijs vo-or het publiek verkrijgbaar. Inlichtingen worden ten allen tijde verstrekt. De heer de Boer meende, dat de kiesvereeniging wel wat in het duister tast, doch vroeg wat er tegen is, dat de vergaderingen openbaar zijn. De voorzitter zei, d!at aan de gasoommissie wordt opgedragen te onderzoeken en dat dan eventueele be sluiten in openbare raadszitting worden genomen. De heer de Boer beschouwde de gaseommissie als een federatie van de 4 Langedij'ker gemeenten en als zoodanig zouden toich de vergaderingen openbaar kunnen zijn, Pm de burgers in de gelegenheid te stel len, te weten te komen hoe hunne -afgevaardigden zich houden. De voorzitter zei, dart dan de burgers nog eerder de verschillende rapporten zouden weten dan de raad zelve. Spreker vond dit toch niet wenschelijk. Da heer Kroon zei te veronderstellen dat men wil weten, of de zaak zuiver geschiedt. De commissie kan echter geen gulden uitgeven, zonder toestemming van den raad. We leggen ons zelve geheimhouding op, tot de openbare raadszitting, omdat we dit wen schelijk achten. We meenen zelf, dat het in 't belang van alles is, dat d'e pers geen toegang heeft. Ook de commissievergaderingen van de 2a Kamer zijn niet openbaar. De heer de Boer zou dit adres in de gaseommissie .willen behandelen. De voorzitter zei, dat dit giste- ,ren needs is gedaan en dat er afwijzend o«p beschikt is. Besloten werd' hierna geen instemming met het adres te 'betuigen. (Wordt vervolgd.) KOBTE BEEICHTEN. De Baad van Broek in Waterland beeft besloten tot bet oprichten van een gemeentelijk electrieiteits- bedirijf. De stroom voor licht en kracht zall worden betrokken van de K. E. M. Te Keewijk is een jong meisje overleden tenge volge van te groote inspanning bij het touwtjesprin gen. Het bericht betreffende een mogelijk aftreden van minister Pleyte is onjuist. Een andere heer Pleyte was bij het gisteren door ons vermelde bericht bedoeld. Volgens een mededeeling van den Duitschen ge zant bier te lande heeft de Pruisische regeering, we gens het voorkomen van mond- en klauwzeer in Ne derland, den doorvoer van Ned'erlandsch vee voor eenigen tijd' verboden. Te Utrecht is diefstal gepleegd in de Bagijne- kerk. Uit een houten kistje zijn gelden' gestolen. In het exportslagersc-onflict te Harlingen is een gedeeltelijke regeling getroffen. - Op den Bijn biji de Grebbe is een zeilschip, dat 65000 steenen bevat, aangevaren door een sleepboot en gezonken. De Utrechtsche Handelsvereeniging heeft een onderzoek inzake 9-uurs-win'kelsliuiting uitgestrekt over 3500 winkeliers. 60 procent was voor, 40 pro cent tegen een wettelijke regeling. Te Amsterdam is gisteravond èen Vereeniging School voor slechthoorende kinderen opgericht. -- Thans is vastgesteld, dat het Deensche Ko ningspaar voor hun bezoek aan ons Hof van 22 tot 25 Mei Mer te lande zullen verblijven. ENGELAND. De minister-president Asquith heeft verklaard, dat hij den 9den dézer ter kemus^ van het parlement zal brengen de toegezegde wijzigingen in het ontwerp nopens zelf-regeering aan Ierland. Een aantal „hooga oomesi" o.a. lord Boberts, lord Milnecr bebben een poging op touw gezet om tegen standers aan te sporen, een verklaring te teekenen, dut men zich gerechtigd zal achten al het mogelijke te doen om de tenuitvoerlegging van die wet te ver hinderen en speciaal om te voorkomen, dat het leger gebruikt wordt om de bewoners van Ulster te beroo- ven van hunne rechten als burgers van het Veree- Mgdl Koninkrijk! De minister van buitenlandsche zaken heext verzekerd, dat d'e regeering de zaak van den in Mexi- ko vermoorden Engelschman Benton er niet bij zal laten zitten. DUTTSCHLAND. De gouverneur van Oost-Afri- ka heeft een rapport uitgebracht -over het leven der slaven, dat zeer rooskleurig wordt voorgesteld. Ver teld wordt, dat de meester verplicht is den slaaf huis vesting, voeding en zelfs bouwland te verschaffen en hem o«p hoogen leeftijd en bij werkloosheid! te onder houden. Hij mag den slaaf zonder diens toestemming niet verkoopen. De slaaf moet veldarbeid verrich ten, maaV dit schijnt slechts een aangename onderbre king yam het luieren te zijn. 'Zoodra de meester zgn plicht jegens den slaaf nalaat o«f hem een oorvijg geeft, krijgt de laatste zijn vrijheid terug. Men zou zoo zeggen, dat duizenden werkloozen maar naar Oost-Afri'ka moesten gaan om slaven te worden 1 In werkelijkheid is het daar echter niet precies een paradijs en zeker zal over het rooskleurige rapport in den Bijksd'ag nog wel een hartig woordje worden ge- sproikem 1 - Enkele toonaangevende bladen bevatten alar- moerende artikelen over oorlogszuchtige plannen van Kusland. Z-ou er weer stemming gemaakte moeten worden voor nieuwe militaire maatregelen?

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2