DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 54. Honderd en zestiende Jaargang. 1914. HONDERDAG 5 MAART. FEUILLETON. De ongekroonde Koning. Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden vr>or Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/ho HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. COURANT De BURGEMEESTEE der gemeente ALKMAAR noodigt de jongelieden die in de maand Januari 1.1. binnen deze gemeente voor de militie zijn ingeschreven voor de lichting 1915 en die vermeenen aanspraak te kunnen maken op vrijstelling van den dienst der militie «regens lo. feoat»rln»iersohap 2o. hei bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig men NCliï'e vend, ambt of laartoe worden opgeleid, uit, de aanvrage daartoe vóér 1 April a.s. ter ge meente-secretarie te doen. Bij de aanvrage om de vrijstelling bedoeld sub 2o. behoort ie woraen overgelegd een door de bevoegde autoriteit afgegeven verklaring, waaruit het bekleeden van het ambt of de opleidiDg daartoe blijkt. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 8 Maart 1914. ALKMAAR, 6 Maart Met don kardinaal vorst-bisschop George Kopp, wiens overlijden wij gastonen: hebben gemeld1, is de invloedrijkste en meest beteekenende Duitsche kerk vorst heengegaan. Den 25steu Juli 1837 werd hij in een klein plaatsje in Hannover geboren' als zoen van een klein-burger- lijk gezin. Hij werd eerst telegraafbeambte en be diende in den Hannoverschen staatsdienst twee jaar lang die telegraaftoestellen. Maar 'het priesterambt trok hem aan, hij ging hard studieeren en den 28sten Augustus 1862 ontving hij de priesterwijding ia de Domkerk van Hildesheim. Dank zij' zijn groote ener gie en zijn niet minder groote talenten is hij in de Roomsoh-Katholieke kerk, waarin het democratische principe in dit opzicht in vollen omvang gehuldigd wordt, opgeklommen tot vorst-bisschop van Breslau, het grootste diocees van Duitschland, dat 3.000.000 Pruisische en 300.000 Oostenrijksche diocesanen telt. Ontzaggelijk was zijn invloed, welke hij1 niet enkel' in de Kerk maar ook in den Pruisischen staat 'heeft uit geoefend. Reeds als vicaris-generaal en als bisschop van Puidia was hij de middelaar tusscben kerk en staat. Hij was steeds de trouwste zoon van dien Paus, in wien hij het middelpunt der eenheid, 'dien grond steen der kerk vereerde, gelijk hij nog in zijn laatsten vastenbrief getuigde. Zijn wapenspreuk l'uidde „Ik bewaar het geloof voor Christus:." Hij was Roomsch maar niet minder Duitsich. En dat de Meiwetten, gericht tegen de katholieke kerk in Duitschland, langzamerhand werden verzacht is zijn werk geweest. Reeds in 1886 werd! hij door BismaTck benoemd tot levenslang lid van het Pruisisch Hee renhuis. Riet dikwijls nam hij het woord, maar wan neer hij dit deed, wist men, dat hij iets te zeggen zou hebben en dan verzamelde bij altijd een schare inge spannen luisterende toehoorders rondom zich. Even als d'e Keizer hem dikwijls kwam raadplegen, wisten ook de Pruisische ministers, dat ze zondier 'hem in ^Nadruk verboden!). Roman van PAUL OSKAR H5ÖKER. Maar het Duïtaeh» 28) o Dienselfden avond werd door een groot aantal da mes een geheime vergadering gehouden. Men besloot de Amerikaansche te boycotten en beloofde eenparig van de schermoefeningen der beide vriendinnen voor taan hoegenaamd geen notitie meer te nemen. Maar terwijl de vergadering bijeen was, begon het te sneeuwen, zoo hevig als men in Saksen zelden zag. Aan het nemen van luchtbaden was voorlootpig niet te denken. Slechts een paar van de meest geharde liefhebsters van de open lucht waagden zich buiten in baar dunne kleeding. Met Kerstmis kwamen er andere gasten. Wel werd de misdaad der Amerikaansche aan de nieuwe gasten meegedeeld, maar het wekte geen belangstelling meer op- Dadelijk na Kieuwjaar moest EVelyne voor zaken naar Keulen. Gravin Ozemin had beloofd zich ge durende dien tijd met den reconvalescent te be moeien. De eerste dag werd' aan een grooten auto tocht gewijd, voor den tweeden dag had Klaus Teer- brugge een loge genomen in de hofopera te Dresden, bij bracht de dames in zijn auto heen en terug, en den derden dag dineerden zij samen in den gemeen- schappelijken salon, die grensde aan de slaapkamer der gravin. De geneesheer-directeur had die kamer bij uitzondering ter harer beschikking gesteld' voor dien dag, zoodra de almachtige naam Teerbrugge ge noemd wérd. - De gTavin maakte gebruik van den algemeen ge- voemdan goeden smaak van Beate. De huisknecht en do beide kamermeisjes moesten komen en de meubels volgens Beate's aanwijzingen verplaatsen. Beate kerkelijke aangelegenheden niets konden bereiken, immers achter hem stond niet slechts het Pruisische episcopaat, achter hem stond de Paus van Rome, de eenige door wien hij zich leiden liet. Een persoonlijk heid, die vele jaren in een hooggeplaatste staatsfunc tie op critisehe momenten tegenover den kerkvorst stond, verklaarde gisteren aan de Berl. Lok. Adz. „Kopp was een loyaal1 man, die er steeds naar streef de de belangen van zijn kerk met zijn onloochenbaar Pruisisch voelen te vereenigen. Zijn persoonlijke vrienldschap met graaf Oppersdorf heeft hem in 'den strijd gebracht, die ocuder de katholieke arbeiders is ontbrand. D'it is te betreuren, want Kopp was een voorname, edele natuur en die pleegt strijd en twist niet te zoeken, zonder daarbij voor een strijd voor een als rechtvaardig erkende zaak te vreezen. Het kon niet uitblijven, dat in hem de loyal'e Duitscher met dien trouwen zoon van zijn kerk en 'den Roomschen kardinaal in conflict geraakte. Maar onaangeroerd daardoor bleef de zuiverheid! van zijn karakter en daarom zal zijn beeld ook op plaatsen, waar men hem niet altijd volgen en bijvallen kon, steeds onbesmet blijven en steeds in eere worden gehouden." In deze verklaring wordt gezinspeeld op de houding van den kerkvorst inzake de interconfessioneele vak- veieenigingen, waarvan hij niet wilde weten. Hier stond hij lijnrecht tegen de Keulsche richting, met name tegen den Keulschen kardinaal Eischer over. Maar het was geen strijd tusschen twee personen, het was er een tussohen twee principes. Kardinaal Kopp heeft van geen schipperen willen weten, streng heeft hij gewaakt tegen vervlakking van het politieke en economische katholicisme en (nog den 21 sten Januari j.L schreef hij aan graaf Oppersdorff, dat het niet de zaak der bisschoppen was pauselijke encyclieken uit te leggen, hetgeen wilde zeggen, dat hij scherp te genstander was van alle niet-kathodieke vakvereeni- gingen. Midd'en in den strijd1, zegt het Tageblatt, is thans aan 'den Breslauer vorst-bisschop 'die pen ontzonken, die hij zoo meesterlijk wist te voeren. Zijn welspre kende mond is tot zwijgen 'gebracht. Pius X hoeft zijn invloedrijke vertegenwoordiger in het Duitsche noorden verloren. Zijn heengaan laat een ledige plaats na, die niet zoo gemakkelijk zal wordten ver vuld. En hoe men ook over bijzonderheden mag oor- dleelen, over het geiheell was de overleden vorst-bis schop een man met een grooten, zeldzamen wi'l, zoo als onze tijd er niet veel 'heeft voortgebracht. VAK' HEIT' HOE. H. ML de Koningin was gistervoormiddag in confe rentie met den minister van Binnenilandsohe Zaken, mr. Gort van der Linden. H. M. de Koningin heeft gistemamiddag den heer Colijn, ou'di-minister van Oorlog, onlangs van moest voor bloemen zorgen, hoe duur zij ook mochten zijn wegens de koude. En het kleine feestmaal a troi's maakte toen een zeer behagedij'ken indruk. Zij waren alle drie in de beste stemming, er werd veel verteld en veel gelachen; in Klaus Teerbrugge ont waakte iets van d'e Keulsche Carnavals temming; hij stond op en hield een toespraak met het puntige glas in de hand, waar trouwens niets anders in was dan onschuldige limonade met spuitwater, en Beate, die hem van tijd tot tijd in de rede viel, daar hij haar in zijn speech plaagde, was zoo opgewekt, dat gravin Ozemin er verbaasd van stond. „Dat is geen toast meer, maar een duel", riep zij lachend. KLaus Teerbrugge nam dadelijk een houding aan of hij wilde vechten. Lachend plaatste Beate zich tegenover hem. En bij steeds toenemende vroolijk- heid gingen zij zonder wapens in de hand te hebben, tot uitval en parade over, naar gelang de woorden strijd hot eischte. „Hu is het genoeg, genoeg!" riep de gravin einde lijk, leunende achterover in haar stoel en drukte de handeu tegen het hoofd, uitgeput van het lachen. Klaus verklaarde zich 'overwonnen. Ook hij moest gaan zitten, uitgeput als hij was van de grappige scène. Hij sprak weer met zijn Keulsch plat accent en zei: „Beate was zonder eenige twijfel een uitsteken de opvoedster. Ieder jong mensch behoorde van rechtswege geregeld zijn betamelijke portie vuistsla gen te ontvangen, op zijn minst eens per dag. Dat is uitgemaakt; hoe zou je anders een man kunnen wor den die wat heteekent in de wereld." Ku werd hij ernstig en vertelde nog allerlei dingen van vroeger, van thuis, van zijn opvliegenden vader, zijn stijfhoofdigen broeder. Een ouderlijk huis, waar aan EVa en 'hij werkelijk met liefde terug konden denken, hadden zij' niet gehad. Hij vond' dat men dit nu nog aan zijn zuster merken kon. Het eigenaardi ge vrouwelijke miste zij. Maar hij' schudde het hoofd en voegde er bij: „Hiet bitter zijn! Keen, neen! Ik ben haar veel te veel verplicht ondanks alles Toen vertrok hij. Hij' was waarlijk zeer getroffen dat de dames hem op zoo alleraangenaamste wijze zijne reis in OostTudië te 's-Gravenhage terugge keerd, in een particuliere audiëntie ontvangen. TWEEDE KAlMTFiR. De leden der Tweede Kamer zijn thans ter vergade ring opgeroepen tegen Dinsdag 17 dezer, des voor- mi'düags te 11 uur. Het plan is, onmiddellijk in de afdeelingetn te gaan tot onderzoek van een 16-tal ontwerpen, waaronder dat tot wijziging van de Woningwet en het opeen ten- ontwerp. BEGROOTIKGSVERStLAGEKi EERSTE KAMER. Blijkens d'e begrootingsver fÜ'agen der Eerste Kamer betuigden vele leden vertrouwen in het beleid van den minister van Marine, "wiens optreden tot dusver sympathie wekte en kwamen op tegen den aandrang tot beperking dier vlootuitgaven. Aangedrongen werd! op een spoedige indiening van 'b ministers plannen tot versterking der maritieme strijdkracht. VerschUlendte leden laakten sterk het daadwerkelijk deelnemen aan den j ougstem verkiezingsstrijd van den afgetreden rector magnificus der Leidlsche Hooge- school (prof. Eerdmans). Leden van verschillende staatkundige richting kwamen op tegen' de steeds toenemende rijkssubsidies aan openbare leeszalen. Is, zoo werdl gevraagd, de minister voornemens iets te doen tegen het onbehoorlijk optreden van den Bond! van Ketierlandsche Onderwijzers waarbij de on derwijzers tegen de hoofden van scholen worden op gezet? Gemengd nieuws. DE 3KGAKG VAK DE KALVERJSTRAAT. Een onzer Amsterdamsche medewerkers schrijft ons: De schutting om het bijna voltooide gebouw va<n „De Groote Club", op den hoek van Dam en Kalver- straat, is nu weggebroken, en de ingang van de Kal verstraat is hierdooT heel wat verbeterd. De rooilijn is een eind teruggeschoven en er wordt nu, doordat de beide rooilijnen naar elkaar toe lo'open, een soort trechter gevormd. Het karakter van „dirukke steeg" begint de Kalverstraat hierdoor te verliezen. Men wordt er nu bijna ingezogen. Ongetwijfeld zal de Kalverstraat door de verwijding van haar emtrée er nog drukker door worden. Zooals men weet, was do Paleisstraat vroeger zoo nauw, dat er nauwelijks twee rijtuigen elkaar in kon den passeeren. Ook hier is de rooilijn verlegd. De Paleisstraat is nu een flinke straat geworden, het verkeer zal beter kunnen wordlen geregeld, en de schoonheid! van Jacob van Campen's wereldwonder komt er des te beter door uit. Het gebouw van „De Groote Club", het ia bijna ook een paleis, accordeert bij het milieu. De meeste Amsterdammers roepen over den stijl, en het is te verwachten', dat het geboiuw spoedig hij' de Amster dammers populair zal zijn. D AT KOMT ER VAK'l Een opperman te Delft zat gisrteren, terwijl hij te diep in 't glas had .gekeken, te soezen boven op een ladder; plotseling verloor hij' zijn evenwicht, viel en kwam met zijn hoiofd op een emmer terecht. Hij be door de eenzame dagen hadden heengeholpen. „Want ik mag niet beginnen te .peinzen", zei hij, „noig niet." Ka dit gesprek waren de bedde dames het er over eens, dat het beter zou zijn, als Evelyne, van het ze delijk overwicht dat zij in zijn kritieken tijd over hem gekregen had, niet meer zooveel gebruik maakte. Klaus Teerbrugge was gevoeliger van aard dan zijn zuster en hij scheen nu sterk genoeg om op eigen beenen te staan. Die drie dagen hadden gravin Czer- nin de overtuiging gegeven, dat het gevaar tot de oude kwaal te vervallen, bij hem uitgesloten was. „E,en sterke natuur moet hij hebben dat hij die pa ar den kuur zoo goed heeft kunnen verdragen", zei zij. Beate zag haar een oogenblik ernstig aan. Toen antwoordde zij,: „Een vast karakter meent u, tante?" De gravin zweeg, haalde slechts de schouders op. Zoodra mevrouw Biggar terug was, kwam zij de béide dames dadelijk halen. Zij had in Keulen aller lei inkoopen gedaan, waar zij' haar oordeel over moes ten zeggen. Er was een prachtig bewerkte armband bij met fijne schakels, 'n product van moderne kunst nijverheid, dat de goudsmeden van den ouden tijd het moeielijk zouden hebben kunnen verbeteren. „Je moet mij het genoegen doen, Beate, dien arm band als souvenir van mij aan te nemen", zei zij en drukte haar het doosje in de hand. Beate was ontsteld. „Onmogelijk. Keen, dat kan ik niet aannemen. Ik kan zulk een kostbaar ge schenk ook niet beantwoorden." „Dat behoeft ook niet. Ik heb ook al een souve nir van ja De portretten. Ze zijn prachtig uitge vallen, bepaald prachtig. Kiet waar?" „Ja, prachtig." Klaus had dat woord er uitgestooten, opgewonden, bijna ademloos. Geen van dé dames had op hem gelet; zij waren alle drie véél te veel verdiept geweest in de beschou wing van al die heerlijkheden. Evelyne zag hem aan en lachte. „Jij wat heb jij daarmede te maken, Klaus?" Beate had een donkerxoode kleur gekregen. Een kwam eene wond boven het oog. Hij raakte door den val geheel de kluts kwijt, liep naar het bureau en dischte aan d'e politie een fantastisch verhaal op. Hij zou b.1. door een drietal personen met een 'dolk zijn aangevallen en gestoken. De politie geloofde er evenwel niet veel van en toen de opperman zijn roes ha'd uitgeslapen en opgefristcht was, herinnerde hij zich ook niets meer van 't haete verhaal. SLECHTERE VOEDEND DER LAND BOUWERS. De gezondheidscommissie in den kring Winters wijk wijst er in haar jongste jaarverslag op, dat de voeding dier plattelandsbevolking niet zoo goed meer is als vroeger. Door bet zuivelbedrijf wordt thans op de boerderij zuinig met melk omgesprongen, de margarine doet haar intrede, eieren worden naar de markt gebracht, in plaats van brood uit eigen ver bouwd graan bereid, gebruikt men bakkerswaren van verschillende meelsoorten gebakken. De commissie acht het gewenseht betere begrippen omtrent de voe dingswaarde van verschillende levensmiddelen onder de bevolking bekend te maken. HAAGSCHE CHIQUE OE. EEK KEEUWE AARDAPPELMAND 't Gebeurde in onze Residentie, in het centrum der stad, op een der drukste uren van den dag. Een dametje, geklede! la mode de Paris, wandelde parmantig door de Haagsche straten, terwijl zij schijnbaar veel moeite had met het dragen van een vioolkist. Hoe het kwam, weten wij niet, maar tot groot vermaak van een dikken verkeersagent en vele voorbijgangers, raakten een paar haakjes van 't fou- draal l'os, die kist viel op den 'gronld, sprong open en. in plaats van het muziekinstrument rolden over d'e straataardappelen.rauwe aardappelen. Het dametje wist geen raad, bloosde, pakte zenuw achtig het noodlottige voorwerp van den gron'd en verdween in allerijl. 't Staat wél gekleed met zoc/n viool-aardappelmand over straat te gaan! Wat? Pendant van de houten' ham'! (Res.b.)' JEUGDIGE DEEWEGGE. De politie te OTdienzaal betrapte Dinsdagavond op heeterdaad een 9-jarig meisje te Dé Lutte bij het ste len van kleedingstukken uit de gang eener school. Bij onderzoek ten huize harer ouders werd daar een groote hoeveelheid! kleedingstukken, alle gestolen in verschillende scholen te Oldeuzaal, gevonden. De ouders zeiden van niets te weten. Hun dochtertje had beweerd, ze van de zusters, waar ze op school ging, ten geschenke te hebben gekregen. „NEET BESTELLEN OP ZONDAG". De directeur-generaal der posterijen en telegraphie vestigt de aandacht op de bestaande gelegenheid voor de afzenders van poststukken, om den wensdh te ken nen te geven hunne zendingen niet op Zondag to be stellen, door middel van na'ast de postzegels te plak ken strookjes, dragende de aanduiding: „Kiet bestel len op Zondag", welke strookjes tegen den prijs van 1 cent per vel van 50 stuks aan de postkantoren ver krijgbaar zijn. Voer zoovéél noodig wordt er hierbij op gewezen, dat, wat de postpakketten betreft, het verlangen van oogenblik deed! zij de oogen dicht. Hij' had weer dien flikkerenden gloed in zijn oogen, waar zij zoo bang voor was. En nog iets maakte 'haar verlegen: een plotselinge schaamte. Zij: had er nog in 't geheel niet aan gedacht d'at Evelyne d'e portretten aan haar broeder kon laten zien. Nu had zij een gevoel of zij ongekleed voor hem stond. Zij: keerde zich eensklaps om, stampte even met den voet op den grond en zette het doosje neer. „Geef mij die portretten, mevrouw Biggar 1" zei ze streng. Evelyne was zeer verbaasd'. „Ik heb ze je toch ge stuurd. Ze kwamen juist op het oogenblik toen ik op reis ging. De eerste proeven. Van iedere opname heb ik er een genomen en het andere aan jou ge stuurd." Vragend zag Beate 'haar tante aan. De gravin schudde het hoofd. „U moet u vergissen, lieve me vrouw Biggar. Wij' hebben niets ontvangen," Methaar haastigen tred was Evelyne al bijl die eleo- trische schel om de kamenier de les te lezen. Maar Klaus strekte de hand uit. „Wacht even, Ev.a. Ik wil een bekentenis doen. Een plechtige bekentenis. Hier, ©ogenblikkelijk. Hij deed zijn best te lachen, maar zijn gezicht was vaalbleek ge worden en verried de groote opwinding waartegen hij streed. t Evelyne scheen het dadelijk te begrijpen. „O1!" riep zij. Toen trok zij' onheilspellend en streng de wenkbrauwen samen. „Hot: couvert was gesloten, Klaus, toen ik het aan Betty gaf." „Ja, het was gesloten." Hij haalde diep adem. „Maar ik wist wat er in was en onder een voorwend sel nam ik het Betty af. En toen heb ik het geopend. En toen kon ik er niet meer van scheiden." „Dat is ongehoord, Klaus!" Evelyne kwam met open armen op Beate toe. „Hij moet ze natuurlijk teruggeven. Toe, wees nu maar lief. Hier je hand. Ik doe je den armband dadelijk om." Maar Beate schreide van boosheid en schaamte. En nog voordat de gravin het verhinderen kon, had zij de kamer en de villa verlaten. (Wordtt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1