met-beste^ing op Zondag z.ooweï op de wfeessijtie v»n bet pakket ala op de baj'bebooieade kaart behoort te worden uitgedrukt. KCrNltVEErOK^ÏÏREEHlGTNiGEN. De ProY. Bon'd van ruaidveefokvereéoigiiigen in N. H. hield Woensdag te Hoorn, onder leiding van den beer J. B. Wilken van N.-Niedorp een algemeene vergadering, waarin o.a. ter sprake kwam die samen werking met bet N. li. S. Aanwezig waren behalve alle aangesloten ver eeni gingen, de beeren Löhmia (Inspecteur van den Landbouw), Jhr. Van Por eest .(voorzitter van de Prov. Comm.); en Wibbenai (hoofd- inspecteur van bet N. R. S.). STADSNIEUWS. BUITENLAND. Mededeelingen werden gedaan omtrent de in 'den Haag gebou'den gecombineerde vergadering van afge vaardigden. van vereeudgingem, die zich bezig houden met de fokkerij, enz. 't Resultaat was, diait siechtB onderlinge samenwerking is te krijgen', wanneer er kend worden de vierweketfijksche melkcontrole en de controle op dekking, geboorte en afstamming door der» Bond uitgeoefend. Onder applaus deelde 'de voorzitter medé, dat bet N. R. S. besloot deze voor waarden aan te nemen. De heer Wibbena deed uitvoerige mededeelingen omtrent de komend© samenwerking. De fokvereeni- gingen zullen zoo vrij' mogelijk blijven en baar vee zal in bet Hi. R. S. kunnen worden ingeschreven, wanneer de vereen, haar cijfers laten goedkeuren door den hoofdcontroleur van den Bond. Ook zullen kalveren, die volbloedl zijp, volgens de registers van de fokvereanigimgen ook als volbloedl door bet N. R. S. worden beschouwd De controle op dekking en ge boorte zal worden 'gebracht onder die van den hoofd controleur van den Bond De voorzitter deelde mede, dat de Prov. O. 300 gld, aan den Bond als jaarlijksche subsidie heeft toege kend. De beer Jhr. Van Foreast leididle besprekingen m over het bezoek van 50 Zuid-Afrikaansche practische landbouwers aan ons land'. Voor N, H. is slechts 1 dag beschikbaar, waarop een indruk gegeven moet worden omtrent akker-, land)- en tuinbouw, alsmede omtrent fokkerij en watervoorziening. De bedoeling is, dat men 'e morgens per boot van Amsterdam ver trekt, om later door Beemster en Schermer naar het buiten van den beer Van Foreest te gaap, om te lum chen. Wensehélijk is, dat daar dan een collectie puik vee en wel gecontroleerde en geregistreerde dieren bijeen is. Spreker1 wekt op Zaterdag 18 Juli met een mooie collectie uit te komen. Besloten werd deze zaak ter afwikkeling op te dra gen aan bet bestuur. Uit bet jaarverslag van den secretaris, dien beer E. Koster Dz. (Bobeldiijk) bleek, dat aangesloten zijn 26 vereanigingen met 4:96 ledlen, benevens 64 andere le den. Tm de laatste periode 1913/14 werden van 3320 koei en volledige melkstaten opgemaakt. In het voorjaar werden 750 dieren aangenomen in het fokregistex. Op 31 Dee. waren totaal 1758 koeien ingeschreven. Door de Prov. Comm. werd! 4585 subsidie uitge keerd. Het jaarverslag werd! goedgekeurd. Besloten werd, dat de Bond niet met een collectie ve inzending zal deelnemen naa de Schager tentoon stelling, maar dat de vereenigingen daar afzonderlijk zullen uitkomen. De heer Löhnis achtte dieize vergadering een hoogst belangrijke voor de toekomst van de veefokkerij. Tot heden is men nooit tot overeenstamminlg kunnen ko men. Bij de Regeering heeft steeds in hooge mate het gevoel postgevat, dat een provincie als N. H. die een zoo goede reputatie op 't gebied der veefok kerij bezit moet vooraanstaan op alles wat de fokkerij betreft. Een nieuwe! richting is nu merkbaar bij het N. R. S. en hier met genoegen overgenomen. Her haaldelijk is op financieelen steun aangedrongen, maar de Regeering stelde zich op het standpunt met te ver te gaan, omdiat eerst overeenstemming moet worden verkregen. Deze is nu bereikt en zeker zal de Rageering nu ook steun verleenen. Spreker hoop te, dat door krachtige samenwerking de nieuwe koers een zegen zal zijn voor die fokkerij in N. H. Tot bestuurslid werdl gekozen da heer J. Koopman te Beemster. OVERTREDING LOTERUWET. De kantonrechter te Arnhem veroordeelde de hoofd agenten van „De Tijdgeest" te Arnhem en te Velp, tot resp. 400 en 300, subsidiair 20 dagen hechtenis voor teder; 14 agenten van „De Tijdgeest," ieder tot 100 boete of 10 dagen hechtenis; den hoofdagent van „Lotisico" te Arnhem tot 500 boete of 20 da gen hechtenis; den agent der SpaaxkaisveTeeni'gmg „Zonder Baatzucht" te Rotterdam, en 2 agenten van het „Witte Kruis" te Den Haag, ieder tot 50 boete of 10 dagen hechtenis. Ttv alle zaken werden die bij' den bekenden inval door de j'ustitie in beslag genomen stukken verbeurd verklaard. HET VERDACHTE! INDIVIDU. Het blijkt, meldt 'het HM'd. nader, dat de gemeente politie van Sloten een goede vangst heeft gedaan met de aanhouding, dezer dagen, van een wetrkloozen schilder, die zich op den Admiraal d'e Ruyterweg op verdachte wijze ophield. Bij een huiszoeking in een perceel in de Van Houweningenstraat, waar hij een kamertje gehuurd had, werd een groota hoeveelheid echiltiensgereedschappep gevonden. Deze vondst wordt dn verband gebracht met 'die herhaaltié diefstal len van dergelijke gereedschappen, in den laatsten tijd in Amsterdam en omgeving gepleegd. Reeds heb ben verschillende benadeelden hun eigendom her kend. UIT BERGEN. Met Staatscourant No. 54 zijn verzonden de wij zigingen in de statuten der vereeniging ter bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer te Bergen. UIT KOEDIJK. Bij de gehouden aanbesteding door de Commissie tot aankoop van Hulpmeststoffen is de levering van 39000 K.G. verschillende soorten kunstmest op gedragen aan de Bf.V. Krol Co., voorheen firma Joh, T. Morra te Alkmaar. UIT EGMOND AAN ZEE. Bij de Ned, Herv. Kerk alhier is tot predikant be roepen Ds. A. J. van Wijngaarden, candidaat te Kat wijk aan Zee. UIT OBDAM. In de gisteren gehouden Raadsvergadering m be sloten met 4 tegen 3 stemmen, de nota's van dé hoe ren V. d. Heggen Zijnen en Mr. Vijn, zijnde ongeveer 450, te voldoen. ST AKING IN HET DRU'KKERSBEDRI JE In een gisteravond 'gehouden vergadering der twee .te 's-Hertogenbosch bestaande vakorganisaties in het druk kar sbedrijf is besloten over te gaan tot staking. In verband daarmede zijn hedenmorgen op d'e groot ste drukkerijen, aangesloten bij' dén R.-K. Bond van Boekdrukkerijen in Noord-Brabant, dé werklieden niet verschenen. De staking heeft ais oorzaak dat de werklieden zich niet hébben kunnen vereenjigen met de vanwege den R.-K. Bond' van Boekdrukkerijen m Noord-Brabant voorgelegde loonregeling. De dagbladen „Het Huisgezin" en dé ,,'s Herto- genbossche Courant verschijnen heden in klein for maat. KORTE BERICHTEN. Dezer dagen is uit het Museum van Kunstnij verheid te Haariera een antieke vaas ontvreemd. Uit Aberdeen is te IJmuiden bij' dé familie en de reed'erij hét, telegrafisch bericht gekomen, dat H, Ketting, schipper op dien stoomtrawler „Plutos TJ. M. 184", welk schip van IJsland op da thuisreis is, is verdronken. Aan den gemeente-architect van Velsen is een ongevraagd verlof van veertien dagen gegeven. Het moet de bedoeling zijn, in dien tijd een uitgebreid onderzoek naar het beheer van het bouwbureau in te stellen. (N. R. Crt.) Naar „Het Volk" verneemt, tolt de Federatie v,an Ziekenfondsen, opgericht tegen de actie van de Maatschappij voor Geneeskunst, 450.000 'léden. De Amsterdameohe burgemeester heeft, meldt het Handelsblad, evenals burgemeesters van andere Europeesche groote steden, een uitnoodiging ontvan gen van den gemeenteraad van Parijs, om ini de maan Mei een bezoek aan de stad te brengen. Gistermiddag vergaderde 'de club dér Unie-libe rale Tweede Kamerleden over de belastingontwerp'en. Met ingang van 1 Maart is aan den inspecteur van politie (X N. te Delft, die er voor eenige Weken tusschen uit getrokken is, op zijp verzoek, eervol ont slag verleend. Dinsdagavond is tusschen Halfweg en SSoter- dfijk een ploegbaas door den laatsten trein gegrepen en gedood. Een 16-jarige loopjongen te VGravenihage is met 600 van zijn patroon verdwenen, 't Is bet der de geval van dezen aard in korten tijd. De voorgestelde accijns zal de belasting op hier bijna verdubbelen. Op het erf van een warmoezier aan 'den Kraling- sche weg te Rotterdam is, meldt 'de N. R. Ort., een varken gestolen, nadat men het dier eerst in zijn hok geslacht had. Het vervoer van het dier heeft vermoedelijk met een roeiboot plaats gehad. Tusschen Val the en Weerdinge (Dr.) is op een halven Meter diepte een gave urn gevonden. Vanmorgen zijn tusschen Leiden en den Haag ©en man beide beenen en een hand afgereden. Hij was niet bewusteloos en weigerde zijn naam op te geven. Laatste Berichten. SPIONNAGE. PA~RT.TR, 5 Maart. (V. D.) Naar die Excelsior j uit Cherbourg verneemt is aldaar een ernstige spi- onnageZaak ontdekt. Sedert eenige weken was in Cherbourg een 33-jarige Duitscher aangekomen ge naamd Eva, die in een hotel' in het voorstadje Equer intrek nam. Hij' ging slechts in den namiddag uit en vertoefde dan in de omgeving der vestingwerken en het marine-arsenaal. Toen hij zich voldoende op de hoogte had gesteld, verwisselde hij van woon plaats. Hij' was echter door verschillende zee-officie ren 'opgemerkt die zijn geheimzinnige manier van doen en gangen hadden gadegeslagen. Zij stelden de politie daarvan in kennis, met het gevolg dat Eva's doen en laten nauwkeurig werd nagegaan. De vrouw van Eva, aldus ontleenen wijl verder aan dé Excelsi or, had meerdere malen van een z.g. zuster uit Nancy briéven ontvangen. In demi brief die zij 7 Februari ontving, was een1 portret ingesloten van Urgard, die te Toulon wegens spionnage was gearresteerd en bij zijne arrestatie in het bezit werd gevonden van plan nen eener vesting aan bet Kanaal. Onder voorwen'd)- sel baar z.g. zuster te Nancy een bezoek te willen brengen, verliet zij! gistermorgen bare woning, om zicb naar bet station te begeven, doch vóór zij kon vertrekken werdj zij' door de politie gearresteerd. De politie deed een 'huiszoeking, waarvan bet resultaat stipt geheim wordt gebonden. Zeker is bet evenwel, dat deze zaak in verband staat met dé epionnagezaak te Toulon. UIT ALBANIë. ROME, 5 Maart. (V. D.)1. De directeur van het blad „Hattino" beeft naar aanleiding van zijn reis in Albanië, zijn blad een aantal berichten gezonden, 'die niet na zullén laten in Italië grooten indruk te maken. Hij' wijdt dé inzinking en demoralisatie van Albanië niet slechts aan1 den invloed van bet vroe gere Islamitische bestuur, docb ook aan den wed strijd tusschen Italië en Oostenrijk-Hongarije en wel voornamelijk ten aanzien van de middelen welke Oos tenrijk-Hongarije gebezigd! beeft om in Albanië bet moodige overwicht te krijgen. De schrijver wijst er verder op, dat de Prins von Wied 'door staatsmans- wijsheiti) trachten moet orde en regelmaat in den nieuwen Staat te scheppen. Mocht de nieuwe Vorst van Albanië zich inlaten met Europeeeche rivalitei ten en plaatselijke meaningsverschillén, dan zal zijn heerschappij slechts van korten duur zijn. Mochten aldus zijne pogingen mislukken, dan zullen Italië en Oostenrijk-Hongarije zeker om bet verkrijgen van in vloed in Albanië elkander gaan gestrij'den. K.A'MBYRl VAN KOOPHANDEL ENi FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergader- dé gisteravond ten stadhuize onder voorzitterschap van den heer A. Pritus Azp. De vergadering werd niet bijgewoond door 'den heer S. de Lange PBzn. In verband met het de vorige maand bij tie Kamer ingekomen verzoek van de vereeniging „Onze Vloot" had' de secretaris ingevolge een opdracht der vorige vergadering aan eetn 12-taJ! firma's alhier, die d'e grootste zaken drijven, gevraagd of er handel' met In dië worti't gedreven en of artikelen worden vervaar digd, dié naar Indië worden uitgevoerd. Hierop waren slechts een 2-tall antwoorden ingeko men. De firma Stoel belichtte reedis verschilletnde booten naar Indië te hébben geleverd, voor eenige we ken zijn nog twee verzonden, terwijl er 4 in aanbouw zijn. De firma Terluin en van de Griendt méldde noig geen leverantie voor de koloniën te hebben' ge- ha'd', het militair schoeisel wordt in Indië gemaakt, waardoor de industrie hier te lande schade lijdt. De firma verzocht de Kamer stappen te doen, om' in de zen toestand! verandering te brengen. De heer Boaman merkte op, dat op dé werf [,,'t Hond'sboseh," waaraan dé secretarie abusievelijk •niet had geschreven, op 't oogenblik 6 booten voor Indië in aanbouw zijn. Goedgekeurd werd een door den secretaris opge maakt concept-adres aan dé vereeniging „Onze Vloot" waarin 'de Kamer te kennen geeft, dat ze met tie vereeniging van oordeel' is, dat bet verlies onzer koloniën een onberekenbare nationale ramp zou zijn en dat geen offer te groot mag worden geacht, tien- einde te bewerken dat die koloniën behouden blijven. In hoeverre hiervoor een oorlogsvloot noodig is, is een vraag op militair en maritiem gebied, waarmee de Kamer zich niet inlaat. O'ok onze stad zou een niet te hegrooten nadeel, zoowel'- direct aSls indirect lijden, bij het verlies der 'koloniën. Eén schrijven wais ingekomen van het 'departement van Handel, Landbouw en Nijverheid met de meder deeling, dat brieven door de afd. Handel gericht aan de vereeniging van Noord-Holllandischa Tabak- en Si garenfabrikanten onbeantwoord blijven. Gevraagd ward of die vereéMg'lag, 'die indertijd als bestuur had den heer Rekker, Kiomuiwnié, vuerritterj Banr=, Krommenie, secretar'-; W. Helling Alkmaar, pen ningmeester, nog bestaak De heer Boom merkte op, dat dit het. geval is, hij is lid' van de vereeniging, doch begrijpt niet, hoe het komt, dat de brieven, aan de vereeniging gericht, on beantwoord blijven. Het bestuur heeft nog dezelfde samensteillinlg. Besloten werd op tie tot de Kamer gerichte vraag te anfwo orden, 'dat de vereeniging nog bestaat. In het door den secretaris, den heer mr. J. Verdam uitgebrachte jaarverslag, wordt 05 op gewezen, dat de algame'en gunstige economische toestand van 1912 in het afgeioopem jaar nog bleef voortduren. Alkmaar 'heeft dlaarin gedeeld en in 191® kwam dit nog beter uit dan in 1912. Iricüustrieën breidden haar zaken uit; het aantal winkels werd uitgebreid, bestaande winkel® werdén vergroot. Het marktwezen behoefde ■van den vooruitgang in '12 niet in té boeten, het nam no'g iets toe. De verbetering dear kanaalboordfen wordt in het verslag toegejuicht. De Kamer nam met groote voldoening kennis van dé maatregelen ge nomen om te komen tot een beteren toegang tot de markten. Een groote teleurstelling was het voor de Kamer, dat d'e onderhandeling inza'ke 'de verbreeding en versterking van dé Frieaéhe 'brug tot geen resul taat hebben geleidl We ontleenen aan het Verslag, 'dlat dé aanvoer* op de Vrijdagsche kaasmarkt toenam met 2.32 ge wicht, het aantal' stapels verminderde met 2.42 waaruit blijkt dat de handel' nog steeds in het groot wordt gedreven. De aanvoer op tie graanmarkt; ver meerderde m'et 16.59 die op de veemarkt met 1.06 hert aantal ontvangen telegrammen vermeerderde met 2.84 dat 'der verzonden telegrammen bleef ge lijk, terwijl het aantal doorgezonden telegrammen met 1.40 verminderde. Het verslag, waaraan verschillende staten en een overzicht van d'e verrichte werkzaamheden is toege voegd, werd goedgekeurd. Na rondvraag werd de openbare vergadering geslo ten. HET VERSCHAFFEN VAN VRIJE BOVEN KLEEDING EN HET GEVEN VAN EENE TE GEMOETKOMING VOOR VERLOFDAGEN. B. en W. stellen den raad voor op het verzoek van het bestuur tier Vereeniging van R. K. gemeente werklieden en beambten „St. Adeïibertus," afdeeling van den Ned. R. K. gemeentewerkliedeniboud „S-t. Paulus," d.d. 10 October 1.1., om aan de vaste werk lieden der gemeente Alkmaar als algemeenen regel vrije bovenkleeding te verschaffen en tevens om hun voor de verlofdagen eene geldelijke tegemoetkoming te verstrekken, afwijzend te beschikken. B. en W. zeggen in hun toelichting tot 'dit voorstel, dat dé noodzakelijkheid of zelfs de wenschelijkheid van het verstrekken van vrije bovenkleeding aan a 1- 1 e vaste werklieden der gemeente, niet is gebleken. Wel zijn dé werklieden aan hert slachthuis en van de gemeente-reiniging sinds eeoiige jaren in het genot van vrije bovenkleeding, worden aan de marktarbei dera waterlaarzen en regenjassen en aan den 'bagger man waterlaarzen verstrekt, doch hiervoor pleit, voor het slachthui®, eon groot hygiënisch belang, terwijl voor de reiniging in verband met het eigenaardig ka rakter van den dienst, welks beambten met onzinde lijk werk zijn belast en toch de woningen der ingeze tenen moeten binnentreden, deze maatregel geboden ia. Voor 'deze bedrijven mag een uitzonderingsmaat regel alleszins gemotiveerd heetem. Voor de andere bedrijven en ambtelijke betrekkin gen zijn, naar de meening van B. em W., deze redenen veel minder klemmend. Zij zullen dit te minder zijn, waar het voornemen bestaat de loonen eerlang niet onaanzienlijk te verhoogeo. Waar bovendien het! verschaffen van vrije 'boven kleeding of eene toelage voor dilti 'doel aan alle vaste werklieden jaarlijks niet onaanzienlijke offers van de gemeentekas zou vergen, meenen B. en W. dat hert be'doelde verzoek behoort te worden' afgewezen. Ook het verleenen van eene tegemoetkoming uit de gemeentekas voor de verlofdagen kan hun instem ming niet wegdragen. Hét verleenen en gebruik ma ken van de bij verordening toegekende verlofdagen behoeft toch niet juist mede te brengen het doen van buitengewone uitgaven. Heeft men voor dit 'doel ©enig geld bespaard, dan kunnen die verlofdagen door de belanghebbenden natuurlijk eenigszins aan genamer worden doorgebracht, doch een gemeentebe lang is hierbij in genendéele betrokken. De niet on aanzienlijke uitgaven, welke ook deze maatregel van de gemeentekas zou vorderen en die billijkheidshalve stellig tot een groot aantal' lagere beambten en amb tenaren zou moeten worden uitgebreid, worden, naar de meening van B. en W. niet gerechtvaardigd1. ADRES AAN H. M. DE KONINGIN' OM ONT HEFFING VAN DE VERPLICHTING TOT HET OPRICHTEN EENER BURGERDAGSCHOOL.^ B. eè W. stellen den raadi voor aan H. M. de Ko ningin een adres te richten met het verzoek deze ge meente opnieuw voor een bepaald aantal jaren te willen ontheffen van de verplichting tot oprichting v,an een burger'dagschool en 'daarbij te willen bepalen, dat aan de burgeravondschool en de daaraan verbon den avondschool voor handwerkslieden als tot heden zullen onderwezen worden de vakken, vermeed in art. 13 der wet tot regeling van bet M. O. onder 'de let ters, a, h en k, het bouwkundig teekenen onder het vak sub k genoemd, begrepen. BEGROOTING ALEMAABSCHE HUISHOUD EN INDUSTRIESCHOOL, DIENST 1914. De commissie tot de beiastdngza'ken stelt den raad voor de begrooting van de Alkmaareche Huishoud en Industrieschool voor het jaar 1914 goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 15395, met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van f 3000 (het gewone bedrag). VERVULLING VACATURE OOMMISSIE VAN TOEZICHT LAGER ONDERWIJS. In verband met de in de raadsvergadering van 24 December LI. gevoerde besprekingen ten aanzien van tie vervulling eener bestaan'de vacature in de plaatse lijke oommissie van toezicht op het lager onderwijs, hebben B. en W. zich, onder terugzending der inge zonden aanbeveling, bij schrijven van 29 December 1913 no. 1845, tot bedoelde commissie gewend met verzoek eene nieuwe aanbeveling te Willen inzenden en bij het opmaken daarvan rekening te houden met den in den Raad uitgesproken wensch, dart ook perso nen uit andere kringen, met name uit den arbeiders stand, in tie commissie zullen worden opgenomen. Bij schrijven van 2 Februari LI. is door de commis sie de bedoelde aanbeveling ongewijzigd teruggezon den. „Eenerzijds toch," zoo schrijft zij, „ie de 'com missie van oordeel dat dé vraag, wie door haar als leden zullen worden! aanbevolen een geheel interne aangelegenheid is; anderzijds heeft zij steeds na rijp bera'a'd die aanbevelingen opgemaakt, zonder daarbij •ooit te letten op maatschappelijken stand of rang of daarom iemand uirt te sluiten. Tegen het zitting ne men van iemand uit de arbeidersklasse in de commis sie heeft zij dan ook niet het minste bezwaar en zal zij ook niet aarzelen een dusdanig persoon aan te be velen, mits bij teven» de geschiktheid eaontwikkeling hehbe tié functie van commiismielirï run ar beboeren te vervullen. Zon dus bet antwoord der commissie niet! ander» hebben geluid, wanneer aan baar was verzocht een nieuwe aanbeveling op te maken en 'daarbij rekening te houden met 's Raads wensch om iemand! bijvoor beeld uit den stand der kooplieden daarbij op te ne men, zij meent tot nog toe te moeten opmerken, dat haar geen vrouwen uit den arbeidersstand, en voor bedoelde vacature mogen, met het oog op de verorde ning, alleen vrouwen worden aanbevolen, be kend zijn waarvoor zij 'de verantwoordelijkheid eener aanbeveling zou wensoh'em te dragen." De opnieukv ingezonden aanbeveling 'luidt als volgt: 1. Mevr. G. van dér HeijdeOver. 8 Mevr. A. MakkinkUdem Masman. Hoewel R. en W. het met dé Commissie niet eens zijn, dlat het hier „een geheel interne aangelegenheid" betreft, vinden zij nochtans geen aanleiding gebruik te maken van de hen toegekende bevoegdheid aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen. BELOONINGEN PERSONEEL AAN DE BÜR- GERAYONDS'OHOOL EN AAN DE AVOND S'CHOOL VOOR HANDWERKSLIEDEN. Alhoewel het resultaat der besprekingen omtrent den inbou'd der Bijlagen tot het Raadsverslag No. 45 en 69 van 1913 was, dat de Raad in ontkennenden zin de vraag beantwoordde of dé leeraren in de Neder- landsche taal en da wiskunde aan de Burgeravond school en de Avondschool voor handswerkliéden, op gelijke wijze moesten worden beloond als de vakleera- ren, meent, bet lid van den raad, de heer G. Th. M. van den Bosch, toch, dat hert billijk is en derhalve ge- wenscht, dat de Raad op dat oordeel terugkomt Hij hoopt in staat te zijn 'da redénen, welke hij daarvoor heeft alsnog nader te kunnen ontvouwen, alleen wenscht hij' reeds nu de voornaamste reden, welke hem tot zijn voorstel brengt, onder de aandacht van den raad te brengen. Het onderwijs, dat op beide genoemde scholen ge geven wordt, dient om de toékomstige vakman, op de Ambachtsschool of in 'de praktijk praetisch ontwik keld, tot volkomen bekwaam vakman te maken. Hier uit volgt z. i. dat alle vakken aan die scholen gedo ceerd al'len even noodzakelijk zijn om dat doel te be reiken en dientengevolge ook gelijkwaardig behooren te worden beloond. Hij hoopt, dat dé Raad' deze zienswijze zal d-eelen en stelt daarom hert volgende Amendément voor: In Art. 1 als voorgesteld door B. en W. vervalt het eerste gedeelte tort en met b; hiervoor wordt gelezen: De belooningen van da léeraren voor de verschil lende vakken aan deze scholen onderwezen, bedragen 40 per wekelijksche lesuur. Deze belooningen enz. (alia voor gestel! dl). INLICHTINGEN GEVRAAGD. De Commissaris van Politie te Alkmaar verzoekt onderzoek naar de herkomst van een houten kistje, zonder adres door een onbekend persoon eenige maanden geleden gebracht bij een stalhouder en dat bij opening bleek in te houden een tinnen schotel een gekleurde Delftsehe schoteleen Spaansch koperen vuurpotje en een geel koperen komfoor, alles antiek. Zij, die hieromtrent eenige inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden. KUNST ZIJ ONS' DOEL. Het teekengenootschap „Kunist zij ons ti'oel" heeft - tégen morgen een expositie georganiseerd in de_ bo venzaal! van de Unie. Een portefeuille met 57 teeke- ninigen, aquarellen epz. van de Maatschappij „Arti et Amicitia" zijn te bezichtigen en.te koop. Er is mooi werk onder, aquarellen van Hobbe Smitrt en et sen van D, HartO'g b.v. Tal van motieven hebben gediend voor de dames en boeren' van Arti, die stellig bezienswaardig werk hebben geleverd. Gaarne wékken we op tort een bezoek aan deze ten toonstelling, die morgenmiddag van 3'5 en morgen avond van 79 geopend ia. BELGIë. De Kamer heeft met 135 stemmen en 6 onthoudingen het wetsontwerp aangenomen, waarbij na des avpn'd® 9 uur dé arbeid van vrouwen en kin deren in hotels en restaurants vérboden wordt. Uitzonderingen kunnen slechts worden toegestaan bij koninklijk besluit na een ingesteld onderzoek. FRANKRIJK. In het eerste artikel van bet ont werp Inkomstenbelasting beeft de heer Caillaux de Fransche rente uitgezonderd. ENGELAND. Naar verluidt zal dé regeering voorstellen de graafschappen van Ulster, waar de meerderheid der bevolking protestant is, te laten uit maken, of zij; voor éen bepaald aantal jaren buiten het Ier'sche zelfbestuur willen blijven. De regeering wil echter geen blijvende verbrokkeling van Ierland. Naar 'theet zijn de Iersche nationalisten bereid deze schikking te aanvaarden. Algemeen hoopt men, dat de regeeringsverklaring van Maandag dé spanning, die zelfs in Engeland éen bedenkelijke hoogte begint te bereiken, zal' wegnemen. RUSLAND. Het is sedert jaren gewoonte geweest dat 'dé Tsaar na afloop van dé paradés een dironk uit bracht op de troepen en dat de soldaten dan eveneens hun glaasje kregen. Dit gebruik is op bevel van den Tsaar afgeschaft. Deze afschaffing staat vermoedelijk direct in ver band met het keizerlijk schrijven aan den nieuwen minister van financiën, waarin gewezen werd op de physieke en moreelé elltendé, die het drinken van wod ka in Rusland teweeg brengt. ITAIIë. De Kamer behandelde gisteren de uitga ven voor Lybië. De regéering wenschte geen débat, 't welk bet aanzien zou verkrijgen van een kwestie over vertrouwen of wantrouwen in het kabinet. Do premier Giolitti stelde voor de moties van orde in te trekken en met de beraadslaging over de artikelen voort te gaacn, hetgeen werd aangenomen met 361 te gen 83 stemmen. Gemengde mededeelingen. EDISON AAN: HET WO9RD. De zeventigjarige Amerikaamsche uitvindér heeti zich weer eens laten intervieiwen. Hij werflrt steeds hard: het afgeloopen jaar eens vijf weken ach tereen 120 a 140 uur per week, zoodat hem voor de slaap slechts 2 13 uur in een etmaal overbleven. Als hij een uitvinding wil dtoen gaat hij alles na wat er op het desbetreffend© gebied is verricht en dan voegt hij' bij dé fvele duizenden proeven er nog enkele dui zenden]! De belangrijkste uitvinding in 1911 noem' e hij de fabricatie van ammoniak uit stikstof en water stof. Zijn voornaamste werk in dat jaar vindt hij dé verbetering van zijn fonograaf. Veel verwacht hij van zonnemachimes van 20 a 30 P. K. die reeds in Afrika en Arizona gebruikt worden en van electrisch gedreven waechmaohines voor de huishouding. Het gel'd veracht hij evenals Carnegie. „Wal beert de zeer rijke man aan zijp geld?" zeide hij. A-tij heeft! hij plannen, altijd verdenkt hij zijn omgeving.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2