DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 55 Honderd en zestiende Jaargang. 1914 VRIJDAG 6 MAART. De ongekroonde Koning. Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. MILITIE. FEUILLETON. Telefoonnummer 3. Vrijstelling wegens Broederdienst. Koman ysn PAUL OSIAB H8 @I91L Kaar hét DtiSsck 29) o BINNENLAND. Belanghebbenden, die nog geen opgaven hebben gedaan, benoodlgd voor het opmaken der stukken tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broeder- dienst, worden In hun belang uitgenoodigd dhs ep- gaven nog vóér 10 Maart ter Gemeente-Secre tarie te verstrekken. Vandaag eens iets ever journalisten, hoe ze in Japan geëerd, ini Mexi'ko. vervolgd, in Duitschland) óók verruigd1, maar tevens oververmoeid worden, hoe een Eransch journalist schrijft en een Amerikaansch collega een zonderlinge reputatie deed verwerven. Te Tokio hebben rijf vertegenwoordigers van cou ranten een adTes, van 62 handteekeningen voorzien, inet aanklachten jegens den minister van binnenland- aohe zaken aan den keizer gericht. Het werd den heeren vergund, persoonlijk het adres aan dien groot zegelbewaarder te overhandigen, hetgeen vroeger be slist niet zou zijn toegelaten en dus ook al weer een bewije voor den ommekeer in heft rijk van den Mi kado is. Te Vera- Cruz 'heeft dia xegeering die courant „El Moniteur" onderdrukt en zes redacteuren gearres teerd) ondier beschuldiging, dat ziji valsche berichten d'e wereld ingezonden hadden met 'het dioel die open bare meening tegen de Vereemigde Staten op te win den. Te Berlijn werd' (gisteren! dia haar Hans Leusz tot G maanden gevangenisstraf veroordeeld! wegens be- leedliging van den Kroonprins in een artikel in „Die Wedt am Montag". Ondier het opschrift „Willem de laatste" hadl da schrijver daarin, naar aanleiding van het telegram, dat de Kroonprins aan generaal von Deimiing en kolonel von Beuter over -dé ZabemBche voorvallen zou hebben gezonden („Bravo. Immer fes- te drauf'h en het afscheidswoord, door den Kroon prins tot zijn regiment huzaren te Damfczig gericht, beweerd, dat 't optreden van den Kroonprins slechts kon strekken om verbleekte repulbi'keinsche idealen wear leven in te blazen en' om tot nadenken te stem men over die vraag, of het niet beter zonder erfelijk heid zou gaan en of men de Vorsten maar niet zou pensiomneetren. De behandeling vondl plaats bijl gesloten d'e uren, omdat door een nieuwe bespreking van deze stof de openbare orde kon worden verstoord. Van de zijde van den beklaagde werdl betoogd, dat hij prijs stelde in, belang had bij, een openbare behandeling, d'at hij gaarne in het openbaar zou willen aantoonen, waar om er van beleediging van den kroonprins geen spra ke is, en dat het gaat over zaken, welke toch reedt) lang bekend en in pers en parlement behandeld wa ren. Het mocht evenwel niet baten, de deuren gin gen dicht. Eeeds gistermiddag werdl dit veroordeeld'. (Kadruk verboden.) Nu scheen er een einde aan de vriendschap geko men te zijn. Evelyne's tegenwoordigheid werd weldra voor za ken in Leipzig vereischt: een der processen tusschen de broers en zusters zou voor het hooggerechtshof be handeld warden. Zij moesrtl verscheidene gewichtige dingen bespreken. Voor haar vertrek kwam zij een bezoek brengen bij de dames. Ongelukkig waren zij beiden aan het wasschen van hun haar bezig en de gravin kon haar niet ontvangen. Evelyne kon zich niet begrijpen, dat men uit zuinigheid den kapper midden op den dag lieti komen in 'plaat® van 's mor gens of 's avonds voor zulk een werkje en vermoedde dat het een voorwendsel was. Daarna kwamen zij voorloopig niet mert elkaar in aanraking. Do bridge-qlub ontving die gravin weer met open armen. Beate was in een gemengde stemming. De vriend schap met broeder en zuster was zonder (twijfel Zeer opwekkend! geweest en had haar en haar tante ook al lerlei! pleziertjes bezorgd. Zij) had veel gezien en be leefd! op de autotochten, en dan de opera's en concer ten, waar de Teerbrugge's haar mee naar toe geno men hadden, de aardige kleine diners part, de thee- uurtjes Ui'avin Ozemin had die verschillende uitnoodigingen ook prettig gevonden en nu miste zij ze. Die indiscretie met de portretten vond ziji na tuurlijk ook shocking, maar toch vond ze Beate's ver ontwaardiging overdreven. Dit leidde tot verschil lende verklaringen tusschen de gravin en haar nicht je, waarbij Beate natuurlijk het onderspit moest del- De National Zeitung schreef dadelijk, dat 'het pu bliek er hét grootste belang bij1 heeft om zel'f te kun nen oordleelen, of de kroonprins inderdlaad door het artikel beoordeeld is, terwijl het thans eenvoudig het strenge vonnis heeft te aanvaarden, zonder te weten, in hoeverre het buitengewoon strenge vonnis met zijn eigen meening overeen stemt. Tu; d'e Tweede Kamer van den Landdag van Elzas Lotharingen besloten die journalisten om 7 uur 's avonds wegens 'Oververmoeidheid! te staken en dé tribune te verlaten, daar dia zitting, die 's morgens vroeg begonnen was, tot laat in den naeht zou duren. Vermakelijker dan het bovenstaande, dat van jour nalisten wel en wee getuigt, is hetgeen van een Pa- rijsoh journalist kan worden medegedeeld. Men kent de historie van de wapenrusting die uit Parijs naar Madrid verhuist, waarover de heer Clemenceau zich in 'het bijzonder erg boos heeft gemaakt. De heer Oalmette van dé Figaro bespreekt het geval onder den titel „Zaakjes van den 'heer Clemenceau." Men moet maar durven 1 Immers geen „zaakjes" zijn den laatsten tijd meer besproken, dan die van den heer Oalmette 1 Men herinnert zich zeker nog wel „de zaak-Prieu," de 4 a mUlioen uit een f antastische er fenis, dienend voor de verkiezingskas, de bank Pé rier en historietjes van andere banken en andere mis- idaden van minister Caillaux. En warempel) had de heer Oalmette alweer wat, een onthulling over een stoomvaartmaatschappij, waarmede de minister van financiën fraude had gepleegd, zoo zelfs, dat het den senator Doumer, lid van het bestuur te bont werd. Maar de heer Doumer heeft reeds verklaard, dat er geen woord waar is van die heele onthullingI Prettig land, waar de pers zóó de waarheid dient. Heel wat erger dan in Frankrijk is het echter in Amerika. Een onschuldig, maar prachtig staaltje daarvan is het volgende. De Duitscha zangeres Frida Hempel', die tegen woordig in Amerika concerten' geeft, gaf onlangs een diner, waarvoor ook een redacteur van dé New York Merican was uitgenoodigd. Van de spijzen mondde den gasten in het bijzonder een heet opgediende aard appelsalade, waarvan de zangeres vertelde, dat ze vol gens haar eigen recept toebereid was. Den volgenden dag bevatte 'het genoemde blad op de eerste pagina met vetgedrukt kopje dlit bericht: „Frida Hempel wint den Berlijnsc'hen saladeprijs. Mej. Frida Hempel van het Metropolitan Opera House, die zooals zoove le blonde juffrouwen, tiotsch op haar bekwaamheden in het koken is, was gisteren meer d'an gelukkig. Zij had een schrijven! uit Berlijn gekregen, waarin haar medegedeeld werd, dat de volgens haar recept toebe reide „aardappel-salade a la Hempel" op dé Berïijn- siche kookkunst-ten toonstelling den eersten prijs ver worven had. Zelfs de 'hofkeuken heeft hevel gekre gen, déze salade voor de koninklijke tafel toe te be reiden." Nu stond) idit bericht niet in een „fausse edition," ven. Tot de dagelijksche onderwerpen van gesprek behoorden geregeld de inwoners van de „vorstelijke villa". Zoo werd het aardige kleine landhuis in het park door de andere badgasten genoemd; den afstam meling van den grooten steenkool- en ijzermagnaat noemden ze den laatsten tijd den ,Koning in balling schap". Maar Beateis gedachten bepaalden zich meer tot dien armen man zelf dlan tot dé kostbare omgeving die tanrte Eddy's fajntasie maar niet met rust wou la ten. Klaus Teerbrugge had haar van dien eersten dag hunner kennismaking af aan geïnteresseerd. Als hij den vrijen loop liet aan zijn Kijnlandsche vroolijk- heid, vond zij hem' zoo beminnelijk, als maar weinig menjschen die zij kende. En hij had o ogenblikken dat zij diep medelijdén met hem had, b. v. als hij teich zijn treurig, ouderlijk huis herinnerde, zijn vreugdélooize jeugd of zijn lijden gedurende zijn zware ziekte en hij niet kon nalaten zijn hart voor haar uit te storten en vertrouwelijk met haar te spreken. Maar daarnaast was er in hem een wezen waarvoor zij sidderde. Slechts met bliksemsnelheid kwam het te voorschijn om even spoedig weer te verdwijnen. En toch ge voelde zij1 telkens het bloed in haar aderen verstijven, als hij haar plotseling aanstaarde uit zijn als krank zinnig opengesperde oogen. Een demon was in hem verborgen. Misschien wist hiji het zelf niet. Mis schien was het de vijandelijke macht, die al zijn ge dachten beheerschte, die hij voortdurend trachtte te bestrijden. Haar zuster Gwendoline, die haar eindelijk geschreven had, herhaaldelijk zelfs over' haar wedér- waardigheden, over de vorderingen, die zij maakte op het laboratorium van Elisabeth) Hillern, aan haar vertrouwde zij haar geheime gédaichten toe. Na haar terugkomst nit Leipzig zocht Evelyne de beidé dames dadelijk weer op en zijl had zulk een lieve manier om vergeving te vragen voor hetgeen er ge beurd was, dat de gravin het kleingeestig gevonden zou hebben rancune tegen haaf' te koesteren. De veelbesproken portretten kregen de dames bij dit bezoek nu eindelijk ook te zien. De zeer scherp getroffen opnamen met een toestel' voorzien van een in slechts enkele exemplaren, wélke worden gedrukt om familieleden of goede kennissen eens te foppen hetgeen soms tot merkwaardige gevolgen kan lei den 1 Neen, het was geplaatst in de geheele oplage en andere Amerikaansche couranten namen 'het over. De „World" gaf den volgenden dag zelfs een c lie hé over twee kolommen van) de zangeres met het boven schrift „Zij onderhoudt haar kunst door aardappel salade" en daaronder een interview (d'at nooit plaats hadl) van anderhalve kolom, waarin niet alleen een recept werd medegedeeld, maar ook werd aangetoond, waarom aardappelsalade zoo goed voor de stem is! Het bekroonde recept werd in Boston, Philadelphia en Chicago door de couranten medegedeeld. Het ge volg is geweest, dat juffrouw Hempel tegenwoordig door een stroom van brieven wordt overvallen, die haar en hare secretaresse bijna radeloos maken 1 Niet alleen dat ze dagelijks van couranten en tijdschriften „smakelijke" aanbiedingen krijgt om de rubriek „keu ken en huis" te verzorgen, maar bovendien bereiken haar tallooze brieven, waarin de schrijfsters om an dere recepten verzoeken I Die wil dit weten, deze dat, de eene haar man verlangt naar een Boheemisch scho teltje, de ander zou graag de samenstelling van een Beiersoh lievelingskostje willen weten, en een vijfde vraagt of juffrouw Hempel spiegeleier met gebakken worst wel goed vindt. De kroon op alles zet echter een mijneigenaar, die schrijft, dat hij het portret der kunstenares heeft gezien en dat hij allang naar een, vrouw, die zoo knap is, zoo mooi kan zingen en bovendien goed kan koken, verlangd heeft I Op de spijskaart van verschillende Nieuw-Yorker hotels en restaurants komt thans voor „Aardappelsa lade a. la Hempel Men heeft dus thans den mond vol van Frida Hem pel en haar salade dank zijj dén grappigen inval van een journalist, die dé zangeres haar reputatie be zorgde. En al is 'tniefc waar aardig gevonden is het tochl Gemengd nieuws. NED. VEEEEN. VAN KAASCBBANDELAEEN. Te Gouda werd d© veertiende algemeene vergade ring gehouden der Ned. Vereen, van Kaashandelaren. De rekening, aanwijzende een batig saldo, van 808.30% werd goedgekeurd. Het ledental is iets afgenomen en bedraagt thans 131 gewone- en 7 buitengewone léden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. Laming, Botterdam, J. L. van Edjk, Gouda, en A. J. Schilt, Gouda, in dé plaats van wijlen den heer J. A. Grijp ink werd gekozen de heer A. Henneman te Alkmaar. Naar aanleiding van 'het adres aan den minister 'van Landbouw, Nijverheid en Hamdel, omtrent het gebruik van salpeter bij dé bereiding van kaas en de nadeelige gevolgen daarvan, ontving het bestuur de mededeeling van den directeur-generaal van den der beste Goerzlenzen waren vergroot door een map van het vak. Er was leven in, alsof men dé heide jonge vrouwen in werkelijkheid voor zich zag. Beate verschrikte van de 'koene standen. En toch gloeide zij van ijdelheid en trots. Zijl had niet vermoed dat haar gestalte van zulk een klassieke schoonheid was. Evelyne's figuur, gedrongener en kleiner, kwam niet uit hij het hare vergeleken- Zou ze dat zelf ook vin den? Zou bet haar niet hinderen? In ieder geval was Beate nu veel meer tot vergevensgezindheid ge neigd. Zij' verzekerde Evelyne dan ook dadelijk: „Neen, ze had er geen ooigenblik over gedacht, dat zij er schuld aan hadl." Evelyne glimlachte slechts, haar beminmelijfc lach je, een weinig uit de hoogte en stak haar hand toe. Daarop omhelsden en k'usten de jonge dames elkaar. Toen Beate met haar tante voor 't eerst weer bij haar terug gekregen vriendin ging theedrinken, was Klaus niét in de kamer. Hij' werkte buiten, in den tuin. Sedert de sneeuw gesmolten was moest er hard gewerkt worden. Yoor Klaus was er geen grooter satisfactie dan zich op deze wijlze tot uitputting toe lichamelijk af te matten. Door het raam van Evelyneis boudoir kon men hem1 zien 'met zijn voormalige verpleger, die nu de minder aangename taak moést vervullen met 't spit ten en rijden van aarde flink mee te doen. Want Klaus Teerbrugge wildé om het 'hardst wer ken en zijn mede-arbeider kon hem toch niet altijd overwinnaar laten wezen. Het was een lust hem zoo in de Januari-lucht te zien hakken en (gTaven, bloots hoofds en met opgestroopte mouwen. Hij! vertelde ■onder het werken een paar vroolijke „Keulsche mop pen." Men kon zijn volle stem in het gemoedelijke patois tot in dé kamer hoeren. „Nu is hij weer een heel andere man'', dacht Beate hij zichzelf en al haar vrees, haar afkeer, haar toorn leken haar kinderachtig en overdreven. Eh zij deed' haar best bijzonder hartelijk en vertrouwelijk met Evelyne te zijn. „Moet ©n zal men je niet liefhebben, Beate?" vroeg Evelyne een O-ogenblik later, toen zij haar nog even Landbouw, dat een grondig onderzoek zou worden in gesteld. Na voorgaande besprekingen met dén directeur-ge neraal van den Landbouw en vaststelling door den minister van het nieuwe rijksmerk en goedkeuring der voorschriften voor het gebruik voor de kaasberei ding en de eoatrolestations1, zal met ingang van het nieuwe seizoen in dit jaar het nieuwe rijksmerk in gebruik worden genomen. AKBEtEDSWET. Teneinde te doen uitmaken of een barbierswerk plaats al! of niet onder de Arbeidswet valt, ia eenigen tijd geleden te Delft een barbier bekeurd terzake het doen verrichten van arbeid door een jongen beneden den leeftijd van 17 jaren, zonder d)at in dien barbiers winkel een arbeidslijst was opgehangen, waarop de werkuren) van dien jongen waren! vermeld, terwijl de barbier niet een register had als bedoeld in de Ar beidswet en ook geen arbeidskaart voor dien jongen. De kantonrechter van Delft heeft gisteren den bar bier veroordeeld tot drie geldboeten van 0.50 of één dag hechtenis voor elke boete. De kantonrechter overwoog iSn zijn vonnis, dat een barbierszaak is een onderneming in den zin der Ar beidswet, terwijl het scheren van klanten arbeid1 is in die onderneming, en dat een barbierswerkplaats, waarin pruiken1 en vleébten worden gemaakt, een werkplaats is in den zin dér Arbeidswet 1911. „HAANSABELEN." In deze omgeving ook elders nog, voegt de re dactie van het N. v. d. D., dat dit bericht uit Eind hoven krijgt, er aan toe is uit den ouden tijd een vrij ruw volksvermaak bewaard gebleven! het „haan sabelen." Door de meeste vereenigingen, als hand»- boogschutters-gezelschappen, kaartclubs, enz., wordt met vastenavond een flinke haan gekocht. Dit dier wordt in een mand opgehangen, zoodanig, dat het, al» de mand wordt omgekeerd1, juist met den kop onder den rand dér mand uitkomt. De leden der vereeni- ging mogen nu allen met een sabel één slag doen, en die den kop van het lichaam scheidt is overwinnaar en wordt eigenaar van het dier. Maar gemakkelijk gaat dat niet, want ieder krij'gt een dloek voor de o-ogen en wordt dan eenige malen rondgedraaid. Het is d'an zeer toevallig, als men het dier den kop zou afslaan. Gelukt het iemand, dan wordt de afgeslagen kop met een speld op den rechter-revers van den ja» bevestigd, met een papiertje voor 'het afdruppelend bloed er onder. De „koning" moet dan tracteeren, waarhij dikwijls danig gefuifd en gedronken wordt. Vroeger werd al'dhis gehandeld met levende dieren. Tegenwoordig mag dat niet meer, dank zij de wet op de dierenbescherming. SPOO'KIWEGDEEFST ALLEN. De Vierde Kamer dér Bechtbank te Am-sterdam deed gisteren uitspraak in de zaak tegen da vier spoorwegarbeiders der H. IJ. S. M., beklaagd zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van aan d'e spoor ter verzending toevertrouwde goederen en aan heling. De beide van diefstal beschuldigden, een 37- jairige voorman en een 31-jarige arbeider, werdén ieder veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf, met aftrek van vier maanden voorl'oopige hechtenis. De van heling beschuldigden, een 28-jarige lampenist en een 31-jarige poetser, kregen respectievelijk negen terughield en tante Eddy al vooruitgegaan was. „Ik kan het Klaus niet kwalijk nemen." Beate voelde dat zij' weer een vniurroode kleur kreeg. Zij wendde haair gezieht haastig af. Maar Evelyne's handdruk beantwoordde zij. Voor het volgende onderhoud met den advocaat behoefde Evelina slechts één dag naar Leipzig. Zij dacht stellig 's avonds terug te kunnen zijn. Er be hoefde dus geen afspraak gemaakt te worden met Klaus Teerbrugge. Dat was dé gravin ook aangena mer, anders had zij de bridge-élulb moeten afzeggen, die vóór het pouper samenkwam en de stemming sloeg zoo vaak om ze zou het niet prettig gevon den hébben de reden aan dé andere gasten op te ge ven. Die uren waren de eenige, die Beate hier voor zich zélf had. Zij- besteed-de ze gewoonlijk aan de corres pondentie. Niet alleen Ingrid, maar ook Börries, den splinternieUwien infanterie-officier in Dessan, die haar een diep melancholieken brief geschreven had, moest zij antwoorden. E'n wat zij beginnen zon met de bekentenis van dien ongelukkigen jongen ka- det, was haar nog altijd niet recht dhiidelijkzij moést er goed over nadenken. Was Gwendoline nn maar thuis geweest, die van dergelijke dingen meer verstand had dan zij. Haunsheiniz had in dé Kerst- vacantie still op de werkplaats van een glazenma- kenshaas in het oude Zihlendorf een landschapje geschilderd, en- ook een portret gemaakt van de heide kinderen van dén man, zoo als rij' voor het raam met hun schoolwerk bezig waren. Niemand behalve In grid wist er iets van. Maar Ingrid en ook de gla zenmaker, die veell schilderijen in lijst zette en er dus ook wel wat verstand van! had Tri grid dacht dat het heel jammer zon wezen als Haunsheinz sol daat moest worden en geen schilder; voor officier was hij toch volstrekt niet geschikt. Zou zij' de zaak niet eens met tante Eddy willen bespreken? Mis schien liet die zijn werk dan eens bekijken door een ervaren schilder en stelde hem in de gelegenheid les te nemen en zich te oefenen. Maar tot nu toe had zij nog geen moed gehad er met tante over te «pre- ken. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1