m M Damrubriek. m pi iüü mm** Nier- en Blaaskwalen. u UI H aft iü pp m iüü 1^! BINNENLAND. 'f "fa CMOCOUÏDE EN C&C&O met naluupiijKen CacaosmaaK 3 329 6. 43—39 8. 3443 49 7 iüü m WM Wm p»i Cy dfefe* .GEDtPOWERflj lEEPi lEWAARBORGQ IWERVALSCHT .ZONDER HADEUJKfl •TANDDE®! Sunlightzeep is de alombekende, de beroemdste zeep en daarom heeft iedere verstandige vrouw in de laatste vijfentwintig jaren zich van Sunlightzeep bediend. Zij wordt algemeen gewaardeerd om hare voortreffelijke hoedanighe den en wij garandeeren dat de kwaliteit steeds even voortreffelijk zal blijven niettegenstaande de enorme stijging in den prijs der grondstoffen waarvan ge maakt wordt de echte goed na, want ook een dandy denkt wel eens goedl na, vooral als hij weet, dat hij1 er als een zwijn uitziet. Het zwijntje kwispelde vxoolijlk met zijn staartje en wachtte op antwoord, maar er kwam geen antwoord en om het gesprek een andere wending te geven, vroeg het welmeanende zwijntje toen: „Heertje, wat dienkt u dat voedzamer is, boekweitmeel of rogge meel i" Uit zijn overpeinzingen gerukt kee'k die d-andiy op en zei: „Met je welnemen, vriend, ik hen nog aan het prakkezeeren over ons gesprek van vanmiddag en over wat je zooeven1 zei, maar 'het is mij niet recht duidelijk." „Excuseer een oogenhlik", zei 'het zwijntje, en liep een pas op zij, om een kouden aardappel op te hap pen, waaraan juisit een) muschl bezig was zichtte ver- gatsten, „de zaak is doodeenvoudig, het zit hem heusch niet in de ikleeren, maar in hetgeen daaronder zit, van een dandy wordt, naar uw eigen beweren een zwijn, zoodra zijn kleeren erg morsig zijn, maar van een zwijn maakt men geen dandly, al kleedt men het zwijn ook in dandykleeren. En dat is maar goed ook, anders zou de 'boer ons beiden nog wel eens kunnen verwisselen, en de dandy voor een zwijn aan zien (wat niet zoo erg zon zijn) en een zwijn voor een dandy wat zeer noodlottig zou wbrden." Toen groette het zwijntje den dandly met de ooren, maakte een buiging en ging naaar zijn hok, om een slaapje te maken. Ingezonden Mededeellngen. Velen hebben verschrikkelijke kwellingen door staan tengevolge van nier- en blaaskwalen, wuarvan zij geen hinder zouden gehad hebben, wanneer zij de waarschuwende eerste verschijnselen niet veron achtzaamd hadden. Hoofdpijn, pijn In den rug, pijnlijke ledematen, duizelingen, verstoorde slaap, een voortdurend ver moeid gevoel, koude handen en voeten, blazen onder de oogenrbeumatische pijnenurinekwalen van velerlei aard, dit alles zijn waarschuwingen, dat uw nieren haar werk niet behoorlijk verrichten. En van het {werk der nieren hangt de gezondheid van het geheele lichaam af, want de nieren filtreeren de on zuiverheden uit het bloed. En als deze vergiften want het zijn vergiften tn het bloed achterblijven, volgen ongetwijfeld ziekten van zeer pijnlijken en verwoestenden aard, als niersteen (nierkoliek), jicht, rheumatiek, waterzucht, ischias, uremie (urinezuur- giftiging). Het heeft geen doel om de plaatselijke verschijn selen te behandelen. Werkt onmiddellijk in op de oorzaak van uw kwaal de nieren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, welke rechtstreeks op de nieren werken en haar opwekken, versterken en genezen. Zij hergeven aan de nieren haar oude kracht en gezondheid, waardoor de oor zaak van uw kwalen wordt opgeheven. Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. Niet op en Slothouber, Langestr. 83 Toezending geschiedt fr. na ontv v. postwissel a f 1.75 voor één, of f io.voor zes doozen. Eischt de l echte Foster's Rugpijn Nterenpillen, F weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. Gemengd nlenws. UIT ZUTDSOHAEWOUDE. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" gaf gister avond! voor een flink bezette zaal eene uitvoering. In zijn openingswoerd deëldle de voorzitter naar aanlei ding van het a^. concours eenige bijzonderheden me de. Des Zaterdagavonds vóór Pinkster: feestelijke opening. Des Zondags officieela ontvangst der deel nemende vereend gingen, bij monde van den bescherm heer, den EdeLAjchtb. Heer J. W. O. Kroon; aanbie ding van den eerewijn enz., wijl tevens het „Gemengd Koor" zijne medewerking zal verleenen. Zondags kampen de fanfares, terwijl Maandags de Harmonie ver eenigingen eikaars krachten moeten meten. Bij de vermakelijkheden zal voor Dinsdag Cocadorus zijne medewerking verleenen. Huisgezinkaarton worden verkrijgbaar gestel'd); donateurs betalen voor 2 dagen 1, niet-donateurs 1.50; dlit laatste gelidlt niet voor personen hoven 10 jaar. Met een beroep op aller me dewerking, 'hoopte d'e voorzitter op welslagen van het concours. Hierna werd overgegaan tot afwerking van het programma. De verschillende nummers wer den in alle opzichten mot correctheid^ uitgevoerd, terwijl tooneel en voordracht de lachspieren in wer king brachten. UIT BROEK OP LANKJEINDLEK- Woensdagmiddag half twee vergaderdie d'e raad de zer gemeente voltallig. Mede waren aanwezig de heer en armvoogden voor het uitbrengen van 'hum jaarverslag. De rekening van het armbestuur geeft aan een ontvangst van 1938.05 waaronder oen batig saluo vorig jaar van 403.75; een uitgaaf van f 121b.29, alzoo een said'o van 720.36. Onder dankzegging aan de heeren armvoogden wordt de rekening' goedge keurd. De voorzitter zegt dat van gemeentewege een pa tiënt wordt verpleegd te Meerenberg, wat jaarlijks ongeveer 1270 kost. Het zal den raad zeker zeer aangenaam zijn, wanneer die armvoogdlij dezen patiënt overneemt met het oog op den goeden toestand haxer kas. De patiënt is reeds enkele malen terug geweest, zoodat het geen aanhoudende uitgaaf zal zijn. De heer Kostelijk, lid' 'van die armvoogdij, dleelt mee, dat deze zaak reeds besproken is, doch er is nog ■geen beslissing genomen. Met het oog op de inwerkingtred) ng der nieuwe armenwet is het noödig een derde lid) te benoemen, waarvoor door B. en W. worden aanbevolen de heeren Jb. Huiberts en P. Slot ACz. Na stemming wordt de heer P. Slot ACz. met 4 stemmen, tegen. 3 .op den heer Huiberts gekozen. Goedgekeurd! zijn terug ontvangen de gemeentere- kening over 1912; d'e samenstelling der commissie voor woningbouw en de op 31 Dec. genomen beslui ten betreffende de pensioenregeling voor gemeente ambtenaren. Door den rijksontvanger is aan den ge meente-ontvanger uitbetaald 928.85y2 en JL65.93. Door den rijksbetaalmeester aan denzelfde 275. Het .aantal ingekomen telegrammen over de maand December bedtoeg 427 en over de maandl Januari 773. Ingekomen is een staat van het gasverbruik aan den Langendijk, waaruit blijkt dat te Broek voor licht en kookgas 1Ó7373 M8., voor müntgas 13.860 en in- dustriegas 1416 M8. wordt gebruikt. Te Zuidl-Sc'harwoude zijn deze gevallen 84424; 20602 en 7936. Te Noorid-Scharwoude 891078; 14784 en 5658; te Oudkarspel 102947; 16849 en 22; te St. Pan- cras 39643; 7442 en nihil. Totaal is verbruikt aan licht- en kookgas 423.565; aan muntgas 73.537, aan industriegas 15.031, totaal 512133 M8. Voor straatverlichting i® verbruikt 41.578, voor eigen gas 25000 en aan gasverlies 15257 Ma. Alzoo een totaal verbruik van 594.156 M8. zijnde 111.955 M8. of 2322/10° pOt. meer dan het vorig jaar. Het aantal gasvierbruikers i® met 840 vermeerderd en is. thans 1653. Te St. Panera? zijn aangesloten 243 huizen en 7 boeten. Niet aangesloten 16 huiizen en 118 boeten- Te Broek aangesloten 420 huizen 37 hoeten, niet aangesloten 110 huizen en 130 boeten. Te Z.-ScharL woude aangesloten 320 huizen 47 boeten, niet aange sloten 131 huizen 109' boeten. Te N.-Scharwoude aangesloten 330 huizen 63 boe ten, niet aangesloten 110 huizen 125 boeten. Te Ouidkarspel aangesloten 370 huizen 26 boeten, niet aangesloten 117 huizen 91 boeten. Totaal aangesloten 1653 huizen 528 boeten, niet aangesloten 528 huizen en 579 boeten. Aan die orde komt thans de goedkeuring op het be sluit van de gascommissie om een buis te leggen van af de gasfabriek tot de veiling. De directeur 'heeft meegedeeld, dat 'hiermee een verbruik kan worden ve'kriegen van 1 mill'ioen M8. De voorzitter deelt mee dat de directeur erkend heeft ten opzichte van d'e aansluiting van St. Pancras te hebben misgerekendl. Het leggen) van een buis zou echter na een paar jaar toch gekomen zijn. De heer Ven meent, dat aanvankelijk besloten was een nieuwe huis te leggen tot aan de Noorderbrug, wat hij beter had gevonden met het oog op d'e straat. De heer E» Slot meent, dat we in deze niet mogen Ingaan op een advies van iemand die zieh 'het vorig jaar zoo vreeselijk heeft vergist. De voorzitter zegt echter, dat niettegenstaande de vergissing van het vorig jaar, de gascommissie meen de, het advies wel aan den directeur te kunnen toe vertrouwen. Wethouder Kostelijk wijst er op, dat de toename van verbruik ook nergens zoo is als hier, wat ook van uit 'het technisch bureau is verklaard. De heer O. Slot zegt, dat van d!e toename van 23 pOt. toch het verbruik door St. Pancras kan worden afgetrokken, zood'at het percentage flink vermindert. Bovendien heeft de directeur blijk gegeVen, zich nu weer vergist te hébhen. In een interview met een reporter van de Alkmaarsche Courant heeft 'hij ver klaard, dat een buis zou gelegd worden tot de Noor derbrug en nu moet het tot d'e veiling. Spreker vraagt, wat er tegen is, het eerst eens to probeeren tot de Noorderbrug, wanneer verlenging noodïg is, kan -dit altijd' nog. De heer K.. Slot wijst er nog op, dat we hier reeds een slechte verlichting hadden, voor St. Pancras zich aansloot.- Toen werd echter gehoopt, idat het door die aansluiting zou verbeteren. De voorzitter zegt, dat in de gascommissie ver schillende plannen overwogen zijn en dat dit de com missie het best ileek. De heer R. Slot blijft bij zijn meaning, dat we dien directeur als deskundige niet kunnen vertrouwen. De voorzitter is het hier niet mee eens, want dan zou het technisch bureau ook niet te vertrouwen zijn, dat heeft ook een verkeerde berekening gemaakt. De heer R. Slot: Die lui kenden hier de plaatselij ke toestanden niet, dia die directeur toch wel kent. De heer C. Slot blijft het eigenaardig vinden, dat de directeur eerst korter plan had, wanneer hij zich uitlaat tegenover een reporter, dient hij toch zeker van zijn zaak te zijn. De heer de Does ziet die fout niet in; zijn besluit kan veranderd zijn, na nadere besprekingen in de gascommissie. Het eenigste is, dat die buizen nu een jaar vroeger verlegd moeten worden dan wanneer St. Pancras niet aangesloten was. De voorzitter heeft omtrent de technische! kennis van den directeur de 'hoogste verwachtingen. Met 4 stemmen voor en 3 tegen wordt het plan van de gascommissie goedgekeurd^ waarmee tevens is aangenomen het aangaan van een 'gel'dl'eening groot 3500 -ten behoeve dezer leiding. Tegen stemden de heeren Ven, R. Slot en O. Sl'ot. Hierna komt- de penningmeester der Broeker Markt ter vergadering om rekening en verantwoording uit te brengen over zijn gehouden beheer. Hieruit blijkt dat de ent-vangsten hebben bedragen 11971.09, waaronder een opgenomen kasgeld van 2000 en een uitgaaf van 844405, waaronder een nadeelig saldo' over 1912 van 1647.52. Het saldo be draagt alzoo 3527.64. De voorzitter deelt mede, dat in de commissie van beheer besloten is 3000 van het saldo te gebruiken voor aflossing van de geldleening groot 0000. Dit wordt door den raad goedgekeurd. Door B. en W. -wordt voorgesteld de straat in den oosterdijk te verleggen met zooveel mogelijk hetzelf de materiaal. Bij de overhaal zal dan worden begon nen' op een breedte van 1 meter tot ongeveer 300 4 400 meter voor die sluis. Dan' zal voor zoover de ou de steen tekort schiet met nieuwe steen worden ver legd' tot aan dien straatweg op een' breedte van l1/* meter. Was aanvankelijk het plan, 'het plein vopr het raad- bracht, dat over 1918 door de af d'e,ding is uitgegeven 432.5-0, terwijl cp d'e begroeting voer 191' hier voor is uitgetrokken 80. Na rondvraag werd' de vergadering gesl'ofen. huis te vernieuwen en de oude steenen 1>e gebruiken op den oosterdijk, hierop zijn B. en W. teruggeko men, daar bij' onderzoek gebleken is, dat van het plein niet veel meer dan puin -overblijft. Het plein zal dus voorloopig in zijn ouden toestand blijVen. Dit plan dat ongeveer 400 zal -kosten, wordt goedge keurd. De voorzitter d'eelt mee met het meteorologisch in stituut in correspondentie te zijn getreden betreffen de het bekomen van een dagel'ij ksch weerbericht. Dit bericht, dat om 8 uur 's morgens wordt opge nomen, zal om 11 uiur hier kunnen zijn en zal' jaar lijks 5 'kosten. Het verslag van de igroentenverzending o-p de lijn Alkma ar1Broek blijkt dat ia ontvangen een bedrag van 13604.70, verminderd met d'e gegarandeerde op brengst groot 4.568.12-^2 geeft dit een voordeelig saldo van 9.036.57%. Op het verzoek om adlhaesie op het bekende adres van da gemeente Velsen wordt goedgunstig beschikt. Op het reeds meermalen aangehouden adres van de heeren Jaarsma e. a. om plaatsing Van een lantaarn op het eiland, wordt nu met 4 tegen 3 stemmen afwij zend beschikt. De heer Kostelijk stelt voor hij de bijzondere school en op meer openbare plaatsen een lantaarn te plaat sen voor rekening van de gemeente, welk voorstel tot de volgende vergadering word't aangehouden. Ingekomen is een verzoek van de tuinbouwveneeni- ging Groentecultuur om over te gaan tot een hetere doorvaart van Oost naar West. Dit adres wordt gesteund door een adres van gelij ken inhoud' van d'e motorschippersvereeniging. De raad voelt hiervoor zeer veel, overtuigd als hij is van het groote nut. Het zal echter enorme kosten met zich brengen, waarom- wordt besloten, te onder zoeken in hoeverre financieele medewerking van dere zijde kan werden verkregen. Op het adres van de slagers, dat reed's voldoende bekend genoemd kan worden, wordt afwijzend be schikt. Betreffende het adres van den heer K. d'e Boer om concessie voor het aanleggen van rails wordt beslo ten een nader onderzoek in te stellen. De heeren Kamp en Krijger vragen om een stuk grond bij de sluis te mogen koopen. Ook dit wordt aangehouden voor nader onderzoek. De voorzitter d'eelt nog mede, het voorstel van B. en W. om de binnendeuren van de sluis te vernieu wen en dit werk aan te besteden. De onkosten zullen ongeveer 600 bedragen. Dit wordt goedgekeurd. Nadat nog me-d-edteeling is gedaan van 'het overlij den van d!en heer W. A. van Bommel, lid' van het zet- terscollege, volgt sluiting der openbare vergadering en gaat de raadi in comité voor den H. O. en honden belasting. Van en naar de laadplaats zijn in 1913 totaal verzonden 6369 wagonladingen, zijnde Januari 709, Februari 622, Maart 626, April' 255, Mei 15, Juni 126, Juli 410, Augustus 665, September 478, October 552, November 557, December 554. De ontvangsten der lijn hebben bedragen 13604.70. De gegarandeerde opbrengst is na 1912 4568,12%, zo-odat er een voordeelig saldo is van 9036.57%. De gegarandeerde opbrengst wordt hierdoor weer met 316.28 verminderd en bedraagt nog 4251.84% UIT WIJDENES. De ledten van de sociëteit alhier 'hielden hun jaar- lijkschen ouderlingen kolf wedstrijd. Er werd in twee partijen gekolfd): Eerste partij: M. Bakker 147, M. de Wit 137, L. Schekkerman 122 en J. Dekker Pz. 118 punten. Tweed© partij W. Singer 96, A. de Hart 93, W. Palenstijn 83 en O. Krul 79 punten. UIT STOMPET ORE N De af'dteeling Schermeer der Hoüandsche Maaat- schappij Van Landbouw hield' d'en 5den Maart hare voorjaarsvergadering in het lokaal van G. Reuses. Ingekomen was een aanvrage om subsidie van d'e af deeling Scha-gen der H. M. v. L. voor die aldaar in dit jaar te houden tentoonstelling; besloten werd hiervoor 5 te verleenen. Voorts was ingekomen en1 werd voorgelezen het verslag van den heer Sieswerd'a, veearts te de Rijp, over de door hem alhier gehouden cursus in paarden ■kennis. Van d'e besprekingen gebonden op de algemeene vergadering der Maatschappij in d'en Haag, werd do,or den heer D. de Boer Dz. een overzicht gegeven. Tot af gevaar dig die naar die algemeene vergadering, die 11 Maar't a.s. in Aknsterdam aal gehouden worden, werd' benoemd' de heer D. de Boer Dz. en tot plaats- vervanger de heer P. Kramer Oz. Voor het hij wonen', namens d'e af deeling, dier ver gadering van Hollands Noorderkwartier werd' be noemd die heer P. Kramer Cz., als plaatsvervanger de 'heer D, de Jong. De rekening over het jaar 1913' wees iaan als ont vangst 151.30, als uitgaaf 130.61, zo-odiat er' bati'g saldol was groot1 20.69. Bij de rondvraag wees de heer D. d'e Boer op d'e kwestie die zich- onlangs had voorgedaan 'bij den aan koop van kunstmest en bracht, naar aanleiding daar van, den aanwezigen in herinnering dat d'oor aangif te bij den secretaris, coöperatief kon worden inge kocht bij! het 'Centraal Bureau te Enschedé. Hierna werd d'e vergadering met dank voor de be langstelling gesloten. UIT HEERHUG'OIWAARD. Door de afdeel'ing van „Het Witte Kruis?' werd onder voorzitterschap van dien heer W. Molenaar, in het lokaal van -dien 'heer Pijper, haar voorjaarsverga dering gehouden, welke door slechts 9 l'edlen werd hij- gewoond. De secretaris, dx. Post, bracht het Jaar verslag uit. We stipten aan, dat van het materiaal ongeveer 100 maal gebruikt was gemaakt, 1 maal een patiënt per ambulance-auto vervoerd, 4 maal werd de brancard' gebruikt. De heer Scholten, pen ningmeester, bracht financieel verslag uit, waaruit- bleek, dat 't batig saldo der vorige rekening 153.725 bedroeg, de totaal' inkomsten over 19-13' beliepen 682.25®, welke door de totaal-uitgaven, zijnde 797.84, werden overtroffen met 115.58®, De reke ning werd goedgekeurd. Thans werd aan de orde gesteld!verkiezing van 3 bestuursleden, aftredende de heeren Jc. Beerse, Ps. Conijn en O. van Twuijver (niet 'her-kiesbaar). Vóór men tot stemming overgaat, wordt opgeinerkt, dat het niet ongewenscht geacht mag word'en, voor den heer van Twuijver weer iemand uit Veenhuizen te kiezen. Na gehouden stemmingen blijken gekozen de heeren van der Meulen, Jc. Met en H. Brands. De heer van der Meulen verklaarde i de benoeming te aanvaarden, terwijl! de beide andere heeren met 'hun benoeming in kermis Zullen worden gesteld. Do>or den- voorzitter wordt namens den secretaris, die inmiddels de vergadering had moeten verlaten, medegedeeld, dat aan het bestuur der vereeniging voor bestrijding van tuberculose ter kennis is ge- AAN DE DAMMERS I Met dank voor de ontvangen opl. van probleem 276 van J. Bourquin. STAND. Zw. 1, 5, 7, 12, 13, 18, 19, 21, 23, 24, 29. W. 15, 16, 22, 27, 32, 33, 37, 38, 39, 40, 44. De niet gemakkelijke oplossing was als volgt 32—28 1. 21 of 23:45 16—11 2. 23 of 21:41 11 2 3. 18:27 4440 4. slaat. 1510 5. slaat. 2—76. slaat. 7:18 slaat 8 schijven. 't Eindspelletje is natuurlijk altijd voor wit ge wonnen. Goede opl. ontvingen wij van de heeren: J. Amelsbeek, C. Betlem, W. Blokdijk, G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkooper, J. M. Houtkooper, J. F. Kroese, J. K., G. van Nieuwkuijk te Alkman,, S. Homan, Wijde Wormer, H. E. Lantinga, Haarlem. EEN MOOIE STUDIE. In een Fransch damtijdschrift vonden wij den vol- gennen stand van den heer M. Bonnard. een Ingezonden Mededeellngen. West-Indische Import Co Heeren.err* Amsterdam W//Mt Zooals men ziet is zwart aan zijn rechtervleugel opgesloten. Hij zoekt nu naar een afruil om uit den lastigen stand te geraken en meent thans zonder gevaar 17—22 te kunnen spelen. Wat Is uw oordeel lezer Kan zwart die zet spelen Een goed doorzicht wordt vereischt om de gevol gen van dien zet te berekenen. Ziehier de gevolgen van 1722. 1 26:17! 2. 36 27 3. 28—2211 4. 32 21 5. Op 2433 volgt 3820 en wit wint een schijf. 42—37 7. 3133 17—22 22: 31 11 31 18: 27 16: 27 23: 34 li 8. 9. Als zwart nu 812 speelt om wit van dam te houden is de partij voor hem verloren. Een prachtstukje Ook de volgende stand die speelde met wit. is van den heer Bónnard P88mW'. Wit aan zet speelde 30—25. Er dreigde nu voor zwart schijfverlies, wat deze heel bekwaam dacht te ontwijken, doch 't werd juist ergerzie maar. 30—25 1. 24—29 25: 14 2. 28: 19 3. 22: 13 4. 38—33 5. 36—31 6. 43: 5 Eveneens heel mooi. 19: 10 13: 24 8: 19 29: 38 26: 28 Ter oplossing voor deze week: Probleem 277 van J. Bourquin. Aanbeveling overbodig! ra Zw. 4, 10, 11, 12, 13, 17, 19, 21, 25, 27, 31. W. 15, 24, 28, 30, 32, 34, 35, 38, 41, 43, 44. Opl. vóór of op 12 Maart b v. d, blad.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 10