DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Evenredige Vertegenwoordiging. No» 56 Honderd en zestiende Jaargang, 1914 ZATEliBAG 7 MAART. BINNENLAND. D'E TENTOONSTELLING EENER BADPLAATS. BUITENLAND. Dit nummer bestaat nil 8 bladen. A T.TC "Mi A A Ti., 7 Maart. Terwijl de staatscommissie voor het evenredig kiesstelsel naar den wensch van. den Minister van Jimnenlanidsche Zaken, dlie haar den 22isten Novem ber j.l. installeerde, 'ongetwijfeld bezig is „met bekwar men spoed de haar op'gsdlragen taak te vervullen," vragen een drietal "brochure® over dit on derwerp de aandacht van "belangstellenden. „Iemand" deed een voorstel in een geschrift, dat door de Hol- landia-Drukkerij ta Baarn; werd uitgegeven, de heer G. II. BE. Wychgel bood der firma Stenfert Kroese ;n vam de Zande te Arnhem „een oplossing dier Even redige Vertegenwoordiging" aan en d'e pionnier O. E. van Koetsveld legde zijn meenimg neer „in den vorm van een wetsontwerp met. bijlagen en toelichting," verschenen bij D. van Sijn en Zonen te Iiotterd'am. Wat is er ovor dit vraagstuk al niet gesel reven, sinds Mr'tatul'i in zijn Iideeën 119121 en 138105 een pleidooi leverde voor die E. V. zonder 'dat dli't woord' dOor hem word genoemdl Hoe tolloozo malen is het in dien grond1 dwaze stelsel) van die helft 1 aan critiek onderworpen! Welke krachtige argumen ten zijn er niet aangevoerd), om' overtuigend" pan te toonen, ^'at door dit stelsel die politieke atmosfeer wordt bedorven! Bat alles is echier niet tevergeefs geschied, al is die zaak nog niet zoo heel' populair. Terecht merkte de Minister in zijn installatie-rede op, dat het begitn- cel van E Y. bij' alle p-VJitiéke partijen talrijke verde digers Vindt en voorts^ ruit uit de 'begeerte om meer waarheid" te brengen in 't stelsel van vertegenwoordi ging. Ein wanneer een 'bevattelijk en eenvoudig stel sel in een wetsontwerp wordt belichaamd lijdt het geen twijfel, of het zal ook tot wet worden verheven, liet zal in ons land ümdérs gaan, dan in Frankrijk, waar de R(epiésentation) P(roportionelle) nu al ja ren bij volksvertegenwoordiging en regeering aan die orde is zonder een stapt tot een oplossing te naderen, omdat, gelijk met brutaal cynisme wordt verklaard de „quinze millea" er hartelijk voor bedanken om ter wille van de rechtvaardigheid' en het algemeen belang de kans te ioopen hun zetel en hun 15000 francs per jaar, welke zij' zich aalven op een achternamiddag hebben toegekend, tó verliezen. Heerscbt er hier te lande weinig verschil van meer ning over de vraag of bestendiging van het huidige kiesstelsel gewenscht is, zeer uiteen) loopen de gevoe lens over wat er voor in de plaats moet komen. Zoo veel hoofden zooveel verzinnen. Velen hebben zich geroepen gevoeld om de oplossing, welke eenvou dig schijnt maar in wezen toch moeielijk en insrawi'k- ikdld is, aan d'e hand te d'oen onlangs spraken we zelfs een jonge dame, dlie ook een1 systeem had! Het gaat hiermede echter als zoo dikwijls in 'de geneesr kunde: hoe meer middelen de arts kan voorschrijven, hoe moeielij'ker de patiënt van zijn kwaal afkomt! Van de drie bovengenoemde schrijvers wil „Iemand" de kiesdistricten geheel opheffen en het gehee'l'e land tot één kiesdistrict maken, die heer van Koetsveld wenscht de honderd bestaande districten te behou den, de heer Wijgchel stelt het aantal districten ook wel op 100, maar verklaart tevens, dat men bij zijn stelsel 'het land in een willekeurig aantal districten kan indeeien. No. 1 zegt, dat hij heeft gevonden „een eenvoudige regeling," no. 3 zegt van zijn oplossing „zij is een- /oudig," no. 2, de man die bijna twintig jaar voor de ze zaak heeft gestreden en Van de moeielijkheid barer regeling ten voll'e overtuigd isonthoudt zich Van een diergelijke aanprijzing van zijn plan d'och ver klaart, d'at omslag niet als bezwaar mag geldien, waar billijkheid en waarheid op het spel staan. Het 'behoeft inderdaad niet te verwonderen, dat me nig uitvinder op dit gebied zijn uiltje voor een valik houdt. De zaalk lijkt zoo eenvoudig! Het komt er immers enkel op aan, een stelsel te bedenken, waar bij ieder kiezer gelegenheid heeft te stemmen naar zijn volle overtuiging, de zekerheid heszit dat zijn stem van invloed zal zijn op den uitslag en dat de sa menstelling dei- Kamer een zoo geirouw mogelijk beeld van den politieken toestand van het land biedt. Aan geen der drie voorwaarden voldoet de geldeudte regeling. De kiezer is dikwijls genoodlzaakt instede van op een dbager 'van zijn beginselen zijn stem uit te brengen op een candid'aat in wiem hij slechts een ver re of zelfs nauwelijks een geestverwant kan zien, te voren weet hij dikwijls, dat hiji evengoed van d'e stem bus kan wegblijven als er naar toe te gaan en dat de Kamer een scheef en verwrongen, geheel onjuist beeld! biedt van het kiezerskorps. Zal men dus hebben „evenredige vertegenwoordi ging," dan dienen in het stelsel twee gronddenkbeel den 'belichaamd te zijn: a. er moet een streven naar evenredigheid zijn tusschen da bedoeling van den kie zer en de uitwerking van zijn stem en b. er moet een streven naar evenredigheid zijn tusschen] die krachts verhoudingen deer partijen in de Kamer en diezelfde verhoudingen onder de kieizers. Nu ie het opmerke lijk, dat in' die meeste stelsels vam E. V. öf het eeme öf het andere gronddenkbeé'd ia verwezenlijkt. In het ee. 3te geval wordt gesproken, van „Persoonlijke vertegenwoordiging" en dan houdlt het 'stelsel enkel rekening met den kiezen, teneinde zooveel mogelijk p am elket stem' de door den kiezer bedoelde uitwerking te waarborgen, in 't tweed1© spreekt men van „Partij- vertoger woordiging" en dan is het doel, het aantal zetels, wol'ke een partij in de Tweede Kamer inneemt, zoovtc1 mogelijk evenredig te doen zijm aan het aan tal stommem, dat op haar werden uitgebracht, De bovengenoemde „Iemand?' baseert zijn stelsel op partij-vertegenwoordiging, maar heeft dit aangevuld met waarborgen, om ook losse groepen en zelfs enke- lo personen zooveel! mogelijk tot hun recht te doen ko<mem. Hij' wil op de 10.000 stemmen een Kamerlid benoemen, dus het aantal kiezers laten afhangen van het aantal kiezers. Zijn systeem is zeer ingewikkeld ondanks den eenvoud, dien de ontwerper erin zietl en hij maakt het dien kiezer met zijn stemboekje waarhij een vóórboekje, en een omslag behoort, die gevouwen moet worden op de bladzijde waarop ge stemd is, verre van gemakkelijk. De heer WijgcheJl weinacht op de stembriefjes een lijst dier partijen, welke in geheel! Nederland gelijk is en een lijst der Candida ten welke voor ieder district verschillend is. De kiezer mag slechts één hokje zwart maken, de stem, op een candid'aat eemer partij uitgebracht, telt tevens voor zijn partij. Hij kan dus alleen op de partij of op de partij den candid'aat stemmen. Het eerste doet hij door het hokje zijner partij zwart te maken, indien er geen candidaat door die partij gesteld is öf indien hij enkel) het hokje zij ner partij zwart maakt. Maakt hij het hokje van den candidaat zwart, dan telt dit tevens voor de partij en bevoordeelt hij dus èn candidaat èn partij. Om nu het aantal zetels uit te rekenen, waarop iedere partij recht heeft, wordt het aantal stemmen, dat een partij verkregen heeft met het aantal Kamer zetels (dus 100) vermenigvuldigd en daarna wordt dit getal door het totaal aantal" geldig uitgebrachte stemmen gedeeld. Zoo vaak dit gaat, krijgt de partij één zetel, terwijl de resteerende zetels toekomen aain d'ie partijen, welke de grootste breuk, dus het grootst aantal ongebruikte stemmen, overhouden. De candi- diaten, die in hun district het hoogste percentage stemmen halen, zijn aangewezen de zetels, aan hun partij toekomende, te bezetten. Diegenen, die per centsgewijze het eerst op hen volgen zijn aangewezen, hun plaatsen te bezetten bij overlijden of bedanken, zoodat er niet slechts geen herstemmingen maar ook geen tusschen tij dlsche verkiezingen noodig zijn. Is dit stelsel gebaseerd op Partij-vertegenwoordi ging èn Persoonlijke vertegenwoordiging, dat van den heer van Koetsveld moet gerekend worden tot de Persoonlijke vertegenwoordiging, zij het dan ook, dat hij een plaats heeft gegeven aan de officieel© cand'i- d'aats'stelling en daardoor een concessie 'heeft gedaan aan de „partij-vertegenwoeT'diging" teneinde beide opvattingen tot elkaar te brengen. Ook deze ontwer perhandhaaft de districtsvardeeling, d'och hij ont neemt haar allen invloed op den uitslag der stem ming. Voor het behoud pleit z. i. dat de candidaat- stelling en het opmaken van den uitslag dier stem ming er door vergemakkelijkt wordt en dat, waar ten slotte aan «flik der gekozenen een district wordt aan gewezen, de behartiging der plaatselijke belangen voldoende verzekerd wordtt. De kiezer ontvangt in! het sternbureau een stembil jet en een lijst van alle candidaten, die in het geheele 'land! zijn. Die candidiatenlijst ziet er uit alls een vel postzegels, elke candidaten-naam staat o.p een afzon derlijk geperforeerd en gegomd strookje, dat gemak kelijk van het vel losgescheurd en op het stembiljet geplakt kan worden. De kiezer kan slechts op één ■candidaat stemmen. Hiji scheurt dus van de cand'i'da- tenlijst af het strookje, waarop de naam staat van den candidaat, dien hij zijn stem wil geven. De na men der candidaten staan in a'lb'habetische "volgorde. Met bijv. een postzegelbevoc'htiger maakt de kiezer het 'Strookje nat en plakt het dan op zijn stembiljet en wel bovenaan, vlak achter het cijfer. Een of meerdere andere strookjes met namen plakt hij ach ter d'e getallen 2, 3. Hiermede geeft hij te kennen, dat wanneer zijn stem niet kan dienen voor no, 1 (omdat die ook zonder' zijn stem reeds kan worden ge kozen of omdat die candid'aat veel te weinig stemmen kan krijgen om gekozen te worden), 'hiij die stem ■overdraagt op no. 2 en als het oiok voor dien niet kan gelden op not 3' enlz. Is hij gereed, dan werpt hij zijn biljet in de stembus en het niet gebruikte overschot van de candidiatenlijs't ini een daarvoor bestemde bus. De kiezer heeft het dus nog al gemakkelijk, maar het opmaken van den uitslag is lastig. Daar gaan denkelijk een1 paar d'agen mee heen. In de gewone stembureaux worden', zoodta de voor d"e stemming vastgestelde tijd! verstreken is, de biljetten door dén voorzitter geopend, die mededeelt hoeveel namen 'het biljet bevat en welke naam op het biljet bovenaan staat. Van elk biljet wordt aanteekening gehouden en daarbij wordt voor eiken candidaat een afzonder lijke aanteekeniijst gebruikt. De geldige stembiljet ten worden gesorteerd naar het aantal namen, dat zij bevatten en voor elk aantal namen weder gesorteerd naar de candid®ten aan wie zij zijn toegekend en ver zegeld. Het hoofdstembureau stelt uit de processen verbaal, die het van de gewone stem'bureaux ontving één proces verbaal der stemming ini heel het district samen. Al de 100 proeessen-verbaal met de daarbij behoorende pakken stembiljetten komen daarna te za- men bij het centraal-stembureau, d'at allereerst zoekt ■naar het z. g. n. kiesquotient, het stemmencijfer dat een candidaat noOdig heeft om gekozen te zijn. Door de totaalcijfers' der 100 processen-verbaal bijeen te ■tellen, wordt verkregen het totaalcijfer van de in heel het land! uitgebrachte geldige stemmen. Dit totaal dealend door het 'getal der te kiezen leden, dlus door 100, bij welke deeling elke breuk wordt verwaarloosd, vindt 'het centraalbureau het kiesquotient, 'Zijn er bijv. in heel het land" uitgebracht 941315 stemmen, dan heeft een candidaat 9413 stemmen noodig om ge kozen te zijn. In dé door loting vastgestelde volgor de der districten worden toegekend: eerst al d"e stem men, uitgebracht op biljetten die één naam beVatten; dan al da stemmen, uitgebracht op biljetten die twee namen' bevatten; dan al' da stemman uitgebracht op biljetten, die drie namen "bevatten.enz. Zoodra het getal' der stemmen, uitgebracht op een candidaat, het kiesquotiënt heeft 'bereikt, wordt d'ie candid'aat verkozen verklaard. De stembiljetten, waarop overigens no>g voor den reeds gekozen candi daat mocht zijn gestemd, worden onmiddellijk na diens verkiezing door het centraial1 stembureau ge opend en na schrapping van den naam der reeds ge kozenen, wordt elk dezer biljetten toegekend aan den candidaat, die daarop dan wed'er volgt enz. Indien na toekenning van alle stembiljetten nog niet doüT zooveel candidaten alls er zetels te vervullen zijn het kiesquotiënt werd bereikt, opent het centraal stembureau telkens de biljetten, die werden toege kend aan dengene, die under al' de in het Rijk gestel de candidaten de minste stemmen verkreeg, welke biljetten dan, na schrapping van d'iens naam worden gesorteerd en overgedragen op d'e wijze als "hierboven is vermeld. Met deze bewerking wordt Voortgegaan totdat öf het 'kiesquotiënt is ehreikt door evenveel candidaten als er zetels te bezetten zijn öf het aantal der gekozenen, vermeerderd met dat der candidaten, die het 'kiesquotiënt nog niet bereikt hebben, even groot is als het aantal' der te bezetten zetels, in welk geval al deze candidaten verkozen verklaard worden. Wie nog meer omtrent de drie stelsels wil weten, mogen wij verwijzen naar de brochures zelve. Ons doel was enkel eenig inzicht in het probleem te geven en te doen uitkomen, dat de oplossing niet precies voor de hand ligt. De staatse&nmissie zal ongetwijfeld te rade gaan met de ervaring in het buitenland, waar men overi gens tot dusverre nog geen in alle opzichten bevredi gend) systeem heeft gevonden, Intusschen elke verandering is hier een verbete ring. Onbillijker en onjuister dan de regeling .hier te lande is wordt de nieuwe nooit. En daarom is het te hopen, dat de moeielijkheid der keuze 'het kiezen niet zal verhinderen, maar dat men zich voorloopig tot het goede zal bepalen, in de ver wachting, dat het hetere er van zelf uit groeien zal'! DE VUFDE! WETHOUDER VAN AMSTERDAM. Zooala we hebben gemeld, heeft de raad" van Am sterdam besloten het aantal wethond'ers te brengen van vier op vijf. De benoeming zou in de eerstvol gende vergadering plaats hebben en heel wat moge lijkheden bij die verkiezing zijn al besproken. De be noeming van den vijfden wethouder bomt echter op de agenda van d'e vergadering op Woensdag a.s. niet voor. Naar het Hbld. verneemt, is de aanleiding hiervan dat 'bij B. en W. twijfel gerezen is, of de Ge meentewet toelaat anders dan in de maand Septem ber (waar het hier geen vacature geldt) een wethou der te kiezen. Dit punt moet nu eerst nog in het col lege van B. en W. worden beslist. Gemengd nieuws. DB SPOORWEGVERBINDINGEN OM AMSTERDAM. Men schrijft ons uit de hoofdstad: Nu er weer conferenties hebben plaats gehad' tus- schen de verschillende autoriteiten, n.l. het Rijk, het Gemeentebestuur en de vertegenwoordigers onzer bei de groote spoorwegmaatschappijen over d'e spoorweg verbindingen rond de hoofdstad', wordt in de oude Amstelstad over deze zaak weer druk gesproken. Reedis voor een kwart-eeuw was die kwestie d'er spoorweg-verbindingen een question-brulante. Her haalde malen confereerden de verschillende partijen. In de Amsterdamsche dagbladen verschenen lijvige ing!' ouden stukken, zelfs hoofdartikelen, 'buurtver- eenigingen vergaderdien erover, in de sociëteit werd er een boom over opgezet, maar om met vader Cats te spreken: „Ze dronken een glas, En deden een En lieten d!e zaak, zooals die was." Wat willen d'e Amsterdammers? Zij willen niet naar d'at afgelegen Centraalstation loopen. Het Centraalstation ligt ih een uithoek. Het is ons in dertijd' door Den Haag opgedrongen. Amsterdam heeft daar in dat drassige Y-moeras nooit een. Centr. station gewenscht. De Weesper Poort was makkelijk gelegen. Dit lag bijna in 't centrum' van de stad, en wanneer men dan ook met' de S. S. in Amsterdam ar riveert, constateert men het feit, dat negentig pro cent van de reizigers aanl de W. P. uitstappen. De Amsterdammer wenscht thans buurtstatiomnetjes, één bij het Haarlemmerplein, één aan het eind van den Overtoom, en zoo mogelijk ook één aan het eind van d'e Amstëld'ij'k. Geen wonder, dat de Groot-Mookumers met blijd schap de nieuwe spoorwegplannen begroeten. Im mers, alle partijen, die bij' Minister Le% hebben on derhandeld, zijn 'het erover eens, dat de nieuwe spoor wegverbinding tusschen H. IJ. S. M. en S. S. moet tolt stand komen door een nieuwe Tijn, die langs de keerzijde der stad gaat, eerst in Zuidelijke, later in Oostelijke richting. Zoo kan men zijn geliefdé buurt- stationnetjes krijgen. EEN LOFLIED. Een lezer van het Rotterdamsdh Nieuwsblad' wenscht zijn tevredenheid! over z'n blad! te kennen te geven. Hij vindt 'het verkeerd, dat men, zooals in den regel gebeurt, alleen met klachten naar de redac tie l'oopt en daarom heeft hij zijn liefde voor zijn blad' vertolkt in den volgenden eenigszins eigenaardigen vorm: Waar iedereen het Nieuwsblad! prijst (Voor jnij zoo'n trouwen vriend) Waarom verzwijg ik d'ani zijn lof 1 Een lof, zoo welverdiend?! Door 't Nieuwsblad' kreeg ik mijn' betrekking; Door 't Nieuwsblad huurde ik mijn 'huisl Door 't Nieuwsblad kwam ik aan mijn vrouwtje En stichtte zoo mijn eigen thuis! Door 't Nieuwsblad kregen we onze dienstmaagd, Voorwaar een puikje in hiaar soort! Door 't Nieuwsblad! werden tal van zaken, Die wij vermisten, opgespoord! Het Nieuwsblad meldde al da vreugde En droefheid van ons huisgezin Het Nieuwsblad zal mijn dood berichten, Al zette ik het zelf er in! EEN CONFLICT. Te Amsterdam is een conflict ontstaan tusschen dte schoonheidscommissie en het college van B. en W. het college heeft tegen het adVies dezer commissie in het plan van den Haagschen architect vian Nieuker- kem voor het Koloniaal' Instituut, dat zal worden ge bouwd op het terrein der voormalige Oosterbegraaf plaats, goedgekeurd. Naar de N. R. Crt. thans verneemt, hebben de le den van de schoonheidscommissie daarin aanleiding gevonden om 'hun mandaat ter beschikking van B. en W. te stellen. Het zijn de heeren: A. Salm G.Bzn., voorzitter, benoemd' door B. en W., en B. J. Ouëndag, benoemd door het bestuur van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst; A W. Wei&sman, be noemd d'oor de afdaeling Amsterdam van voornoemde maatschappij H. J. M. Walenkamp en A. A. Kok, benoemd doer het Genootschap „Architectura et Amicitia" en Paul de Jongh, benoemd door den Bond van Nederlandsch© Architecten. Te Noordwijk houdt, meldt het N. v. d. D., de al daar gevestigde „Vareeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer" een viterdaagsche ten- toonsteMing van reclame-middelen, speciaal door badplaatsen aangewend, om vreemdelingen te trek ken. Er is een afdeeling „Noordwijk voorheen en thans", waarin men oude prenten en verbleekte foto's ziet van Noordwijk en omgeving, uit den tijd, toen het nog geen badplaats was. Als men de prachtige foto's van Noordwijk, zooals het er thans uitziet, vergelijkt met de gedeeltelijk reeds verbleekt© van Noordwijk vóór 10 en 20 jaren, dan komt men tot het besef, dat het dorp snel vooruit is gegaan. Een leerrijke tabel geeft aan, dat van 1806 tot 1014 de belastbare opbrengst van dé gebouwdie eigendom men in de gemeente Noordwijk steeg van 85,870 tot 238,019, een stijging van 277 procent. Uit de verzameling van reclame-materiaal voor de badplaatsen in het buitenland! blijkt dat Ne derland nog een pover figuur maakt. Op den grond' der zaal 'heeft de „Duin-exploitatie- Maa-tschappij De Toekomst" een miniatuur-duintje doen aanleggen, beplant met helm en verder met Oostenrijksche dennen (Lauricio austriaca), die zoo goed! tegen den zeewind bestand zijn, met sparren (Picea excetsa en Picea aJlba), met duindoorn (Hip- pophaë rhamnoides). Deze inzending moet aanmoedigen tot duinbeplan- ting. EEN ONTROUWE BEDIENDE. Gisternacht heeft zich, zoo meldt het Hbld., een 25-jarige man, die ongeveer zes weken geleden met 200 van zijn patroon de vlucht 'had genomen, bij de politie te Amsterdam aangemeld. De ontrouwe be diende verklaarde, dat hij een gedeelte van het geld had verloren en daarom niet op het kantoor terug durfde komen. Bij zijn aanmelding was van het geld niets meer over. UIT OUDE-NLEDORP. Het nut „Ons Genoegen" alhier hield Donderdag avond zijn laatste bijeenkomst in het lokaal' van den heer T. de Jong. Hoewel de opkomst grooter had kunnen zijn, het slechte weer was hiervan wel1 de oor zaak, is het toch een gezellige avond! geweest. De lezing dloox den heer Woutman, met groot genoegen door de aanwezigen1 aangehoord, was getiteld': „Mijn lezing te Boswijk." Verder werden er door verschil lende dames bijdragen ten beste gegeven, die getiteld waren: 'Slangenvel, Hoe moeder Knol het volkslied zong, Drie millioem-millionaiirs, De muis en de Reis naar Rotterdam. Een dankbaar applaus was wel het bewijs dat een en ander in den smaak viel. UIT HEER-HUGOWAARD. Donderdagmiddag was bet 2-jarig zoontje weg van den hear P. Kort te Verlaat in dleize gemeente. Den geheelen middag en laat in den avond werd er naar het kindl gezocht. Vrijdagmorgen vroeg werd het le venloos uit de ringsloot gehaald. UIT N 00RD-9CHARWOUDE. De alcoholcursus voor kinderen, die geleid wordt vanwege de N. O. P. C. houdt a.s. Dinsdag een ge- zelligen avond ten locale van D. Stam. Welwillende medewerking voor dezen avond hebben verleend' mej. T. Eecen voor piano en enkele jongelui voor viooL De kinderen zullen d'en avond vullen door zang en voordrachten enz., zoodat dit voor d'e kinderen en voor de onderen een prettige avond kan worden. UIT OTERLEEK. In aansluiting aan een vorig bericht, kan nu wor den medegedeeld, dat de heer G. W. van der Veen zich belangeloos beschikbaar stelt om aan leden en geïntroduoeerden van de' Nutsvereeniging „Oefening kweekt Kennis," in de laatste bijeenkomst, op 11 de zer te houden, eenige gezellige uren te verschaffen, door het vertoonen van lichtbeelden. Het is te hopen, dat door een flinke opkomst, dit vriendelijk aanbod naar waarde zal worden geschat. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is de bekende heerlijkheid' Door- werth ingezet op 143.000 in generale massa. De hoo rnen alleen op 30.022. Te beginnen met 5 April zal' het Vredespaleis ook op den eersten en derden Zondag van iedere maand' van 1 tot 4 uur te bezichtigen zijn. 1 Te Bergen op Zoom is gistermiddag een 22-jari- ge rangeerder van een locomotief eener suikerfabriek aldaar op het spoorwegemplacement van een buffer gevallen, door een wagen overreden en gedood. In de Hoogstraat te Rotterdam viel een 16-ja- rig dienstmeisje uit een derde verdieping en overleed aan de gevolgen. B'ELGIë. Alle secties der Kamer hebben gisteren middag het wetsvoorstel van de afgevaardigdten van Antwerpen, de heeren Eranck en van Ciauwebaert, waarin voorgesteld wordt de Fransche universiteit te Gent in een Vlaamsche universiteit te veranderen, onderzocht. Er waren 112 van de 186 Kamerleden opgekomen de ban en d'e achterban van de Vlaamsche 'beweging was natuurlijk aanwezig. In de eerste sectie werd 'het voorstel verworpen met 10 tegen' 8 stemmen en 4 onthoudingen. De mi nisterpresident, die in deze sectie aanwezig was, ver klaarde dat hij in principe voer 'de instelling van een V laamsche hoogeschool) was, maar dat hiji zich niet kon vereenigen met 'het voorstel, dat feitelijk een bloeiende universiteit doet verdwijnen (er zijn 1200 studenten, van wie 3'50 vreemdeOiingen). In de tweede sectie waren er 9 voor en 9 tegen, in de derde 10 voor, 4 tegen en 2 onthoudingen, in de vijfde 11 voor, 8 tegen, 2 onthoudingen, en in de zesde 11 voor en 7 tegen. Zestig leden hebben er d'us voot gestemd, 41 er tegen en U hébben zich onthou den. Waar echter alle Vlaamschgezinden aanwezig waren en er 74 leden ontbraken, zal het voorstel wel worden verworpen. Bij d'e instorting van een mijn nabij Thiece kwamen versehillendé slachtoffers om. De Koningin heeft Donderdagmiddag in streng incognito verschil lende nabestaanden bezocht, o. a. een vrouw, die haar

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1