DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 57 Honderd en zestiende jaargang 1914 MAANDAH 9 MAART. IlörhaiiagsoefewimgeB. FEUILLETON. 3% ongekroonde Koning Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,8ö; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Militie. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. MAARSCHE COURANT De WjlX40sMEiE'STm der geweeate ALKMAAR gekist, krachtens; bekomen naaschrijring, da onder staande bi-sr wonende zeemilicieu-verlofgangers, om, ingevolge art. 80 in verband! mot art. 114 dier Militie- wet (Si-ictóbiadl 1913 No. 21) op na te noemen datum en plaats, tot den werkelijke» dienst over te gaan: BERNARDUS JOHANNES STOLE, lichting 1813, 28 Maart 1814 aan boord ma Hr. Ma. Haamskenek" te Willemsoordj JAN' BAK, lichting 1813, 07 April 1014 aam boord van Hr. Ma. „Heemakarok" te Willemsoord. IVm verlofgangers word't hierbij geweaen op die nar vdlgeuda bepalingen s la dat dto mi 11 oions-verlof gangers die verblijf hemden in da piaata van opkomst, zich op dien dag voor de opkomst bepaald', uiterlijk te 8 uur voormiddags aan boord' moeten aanmelden! 2o. dat de miliciens--verlofgangers die verblijf houden binnen 20 K.M. van de pllaata van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormidd'aigs aan boord aanwezig moeten jQj'n; Bo. dat do overige miRciens-verlofgangers nilch aan boord moeten aanmelden, voor zooveel zijl binnen het Rijk verblijf houden, op het tijdstip, waar op zij aanwezig kunnen rijn, indien zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met bet eerst vertrekkende middel van versneflld vervoer langB de op do vervoerbowijzen aangegeven route naar die plaats ven opkomst begeven, of, indien bij ge bruikmaking van een later vertrekkend middel van versneld vervoer lange diezelfde route zulks mogelijk is, uiterlijk op het onder 2o aangegeven tijdstip est voor zooveel! zij buiten bet Rijk ver blijf houden, op den dag voor die opkomst bepaald vóór 4 uur namiddags. Voor zooveel die miliciens door ziekte of oip eeue andere reden niet tot dien werkelijken dienst kunnen overgaan, worden zij verzocht daarvan vóór het tijd stip voor d'e opkomst bepaald, ter gemeente-secretarie medodeellng te doom. Na bun herstel zullen zij' zich onverwijld naar bun korps moeten begeven. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 0 Maart 1014. 9 Maart. Bij stralende» aonnesehijn heeft Willem Mbret van Albanië, met zijn gade Zaterdag zijn intocht in d-:> stad1 Durazzo gehouden. De zeereis geschiedde aan boord van 'het Ocistenrijksche jacht „Taurus," bege leid door een ïtaliaamseh, een Engelsch en een Fnnsch ooriogssehip. De burgemeester dier stad V' d door middel van de draadlooze telegrafie een welkomstgroet aam den vorst, terwijl bijl hot nadienen van hot jacht de kanonnen saluutschoten bulderden. Da suhepen waren gepavaiseerd, en vroolijk wapper de» do vlaggen boven de blauwe Adriatische zee. De klokken begonnen te luiden, de muziekkorpsen speel den hot vaderlandslied, Easad! Pasja en de leden der voorloopige regearimg zongen opgewonden mede. Ook (Nadruk verbaden.) Rom an van PAUL OIEAJJ JISGXER. Naar höt Du i 19 e h. Zij maakte rich loa, sprong op en deed een paar wankelende schreden. Met heide armen wierp zij zich tegen het ealonkastje en schreide hulpeloos, uitgeput. Hij vond! ïmtusschen zijn zelfbeheer aching terug. Met zijn zakdoek wischte hij zich orver voorhoofd en oagen. 'i jen leunde h'ij achterover in den bureau stoel, drukte de hand) tegen het hart en zag haar lan gen tijd sprakeloos aan. „Is het ja of neen, Beate?" vroeg hij eindelijk heel zucht en teedier, met hijna ameekeudle stem. Zij trok de schouders op. Langzaam1 keerde zij zich toen om. Nu had bij weer de goedige, baast jongensachtige uitdrukking op rijn gezicht. Het wreede, huivering wekkende was geweken. Eerdler iets scbalkis speelde in zijn ooigen om zijn mond. „Is bet zpo vreeselijk moeilijk f" vroeg bij. Zij herademde. „Ik moet toch eerst nadenken." „Hadit je dan niets gemerkt, Beate?" „Neen, boe zou ik iets gemerkt hebben?" „Ook niets toen ik de portretten weggenomen had!? Stil, stal, neen, ju hebt gelijk, daar willen wij liever niot over spreken." Zij had de handen getrouwen en zag hem nog altijd wezenloos aan. Klaus Teerbriigge baar man! Af schuwelijk! Hij had haar gekust met dien leelij- 'kem, breeden mond. Ja, zijn mond was vreeselijk lee- lijk. En dat steunen, dat hijgen, dat niets menscbe- lijka meer had. Een huivering liep haar over den mg. de Nederlandscbe generaal Da Veer was bij da ont vangst tegenwoordig. „Ik ben blij, dat ik gekomen ben," zeada da vorst, „leve Albanië I" De gendarmerie was op weg naar 'het slot opgesteld en tusschen de bloemenstrooiemda me nigte ging bet vorstelijk echtpaar naar da nieuwe woning, begeleid door het gejubel dar menigte, die den kornak omringde. Het gelaat van dien vorst ver ried diepen ernst, de vorstin echter straalde van vreugde en vriendlalijik boog zijl voor de oude Albani ër», die haar met geestdrift toejuichten. Ettelijke ma len moesten die nieuwe bewoners op het balkon ver schijnen om het gejuich dier massa in ontvangst te nemen en vele Allbaniëra weenden van blijdschap. Het agentschap der Italiaansch-Albaneesohe maatschappij verdeelde vlaiggan, zoetigheden en champagne onder de mensehen, er waren volksspelen georganiseerd, kortom de correspondenten apreken van een dag van blijde en 'hoopvolle verwachting. De verst kan dus zeggen, dat die eerste dag in zijn nieuwe rijk voer hem alls onbeperkt heerscher een heerlijke dag is geweest en misschien is hij ingeslapen met de gedachte, dat het altijd beter is de eerste van de bergbewoners te zijn, dan Pruisisch officier. Maar verder! En wedliohlt dacht hijl bij het ont waken aan het woord', dat Bismarck sprak tot den prins van Battenberg toen deze zich in het Bulgaar- scbe avontuur wüido storten, dat de winst zou bestaan in de hoop op een belangwekkende herinnering mlêér. Of zou 'hem door bet hoofd gegaan zijn 'het voorbeeld van Ferdinand van Koburg, die eens niets meer was dan bij, een officier onervaren in de kunst om een Balkanvolk te regeeren, maar die zich toch op zijn troon wist te handhaven en een leidende iel beeft ge speeld in bet Zuid-Oosten? Evenwel' Ferdinand van Bulgarije bad een rijke moeder. Zal Willem van Albanië ook zoo mild kun nen zijn? Een dier voornaamste persoonlijkbeden, Prenk Bib Doda, beeft reeds verzekerd, dat de Alba- niërs de kunst van belastingbetalen niet kennen en ook niet spoedig zullen loeren. Tijdens zijn bezoeken aan Weenen en Rome zal die nieuwe Vorst wel de overtuiging hebben gekregen, dat de stichting van den nieuwen staat niet te dan ken is aan de dapperheid zijner bewoners, ook niet aan de voldoening aan een politiek rechtsgevoel, maar enkel' aan bet feit, dat Oostenrijk en Italië elk ander een plekje aan die oostzijde van de Adriatische Zee niet gunden! Hij zal daarmede rekening hebben te houden. En ook zal de pxotestantsche Vorst moe ten trachten de katholieke Mirdieten uit het Noor den en de Mohammedaansche Malissoren van bet midden en de opgehitste Epiroten uit bet zuiden tot eenheid te brengen. De onafhankelijkheidsbeweging der Epiroten is al een weinig gunstig voorteeken. Griekenland zou noordelijk Epirus ontruimen en dan zou dat met Albanië worden vereenigd, maar nu wil len de 'bewoners er een autonomen staat van 'maken, „Neen, ik kan niet," stiet zij uit en liep naar de andere kamer. Hij haalde haar in. Maar hij' liep tegen een tar feitje rinkelend en kletterend vielen allerlei voor werpen op den grond. Zij rukte zich los, snelde naar de deur en maakte licht. De kleine toilettafel van de gravin lag op den grond' honderd scherven waren overal verspreid: busges, flescbjeo, speldembakjes, al les door elkaar. Nu lachte hüji: zijn breeden, goedigen, Keulschen lach. „De hemel moge me straffen. Het was ook zoo donker dat je haast geen hand voor de oogen kon zien. Nu, daar zal ik mij bij ons lief tantetje wel dadelijk zeer bemind mee maken. Kijk eens aan, alles kapot!" Zij was reeds bezig op te rapen. TTij ging ook da delijk op de knieën liggen. Hiji greep baar band. „Beate I" zei bij smeekend. Zij liet de schouders zakken en ging achteruit. „Maar ik weet het niet," zei ze hulpeloos. „Och kom! scherven beteekenen geluk!" „Ach, hemel!!" „Kom, neem een besluit, Beate! Je eult er heusch geen vinden die bet beter met je meent. Kijk, dat mooie doosg'e is heel gebleven!" (Dit weer met zijn plat accent). Daar ze nu toch lachen moest ging hij voort steeds in zijn Rijnlandlsch1 dialect: „Je moet maar denken: een Potsdammer kurassier is hij niet, een graaf is hij ook niet, maar heelemaal van God verlaten is die Klaus toch ook niet! Het had' nog erger gekund. Het is maar goed dat hij geen Pieter heet! Zeg eens: Klaus." Zij hoordie hem zoo graag „Keulsch" praten. Dat wist hij. Haar gezicht was ai) veel opgeklaard. „Wees eens lief, mijn engel» en zeg eens: .JKIaus"!" Zij lachte. Klaus!" zei ze. „Wat is dat kind goed leerzaamNu wordt het moeielijker. „Mijn lieve Klaus." Zij sohudlde het hoofd. Maar zijl lachte nog altijd, „dat kan ik niet.** „Och koml Beate, in ernst: werkelijk niet?" Zij legde de beide dekseltjes op het tafeltje, dat de agitatie breidt zich snel uit en de Albaneesche gendarmerie zou met haar Nedleriandsche officieren wel eens dadelijk een onaangename taak kunnen krij gen. Het mag zijn bekoring 'hebben, het moderne staats leven van den aanvang af aan te organiseeren, in een rijk zander sleden, dat dorpen zondter akkers en 'ber gen zonder wegen heeft, dat gendarmen maar geen militairen, bloedwraak maar geen rechtspleging heeft, welks inwoners meed zonder tucht en nationa- len trots zonder burgerlijk plichtsbesef bezitten! Maar een moeielijke en een gevaarlijke taak is het zeker! Niet onwaarschijnlijk zal begonnen worden met het bouwen van een nieuwe hoofdstad in bet binnen land'. Hoe treurig de woningtoestanden in de haven plaats Durazzo zijn, moge hieruit blijken, dat deFran- sche regeering voor zijn gezant een crediet van 39000 guldien aanvraagt voor een buis, dat uit elkander kan werden genomen, daar er anders geen gebouw is, waarin het gezantschap gehuisvest zal worden! Over gezanten gesproken: die Roemeenscbe gezant voor Albanië, Burghele, beeft bet eerst zijn papieren in gediend en zal optreden als dloyen (ondlstó) van het diplomatieke korps. Deze regeling is getroffen op dat nóch de Italiaansche, nèoh de Oostenrijksche ge zant doyen zou worden! Vandaag zal d'e Engelsche minister-president, de heer Asquith, de met groote belangstelling verwachte mededeelingen doen inzake die regeling van de zelf- regeeringskwestie, voor zoover zij Ulster betreft. Of die tegemoetkoming der regeering de oppositie zal be vredigen? Men weet, dat zij vóór alles verlangt raad pleging der kiezers. In een door mannen van naam onderteekend manifest is nog eens verklaard^ dat, in dien het Iersche zelfbestuur werkelijk wordt inge voerd zonder dat nieuwe verkiezingen zijn gehouden, zij alle maatregelen te baat zullen nemen om bet ver zet der Ulster-mannen te steunen en zij' zich in 't bij zonder tegen bet zenden van troepen om ben te ver slaan zullen verzetten. Het vrijwilligersleger is reads tot 110.000 man aangegroeid, er worden bereden korpsen gevormd, twaalf ervaren vliegeniers boden zich aan en men be schikt over veel geld iemand uit Australië heeft 300.000 gulden voor da strijdkas gezonden. Men begrijpt hoe moeielij'k de beslissing der regee ring is en hoe belangrijk de heden af te leggen re- geeringsverklaring is! In Italië dreigt een kabinets-crisia. De radicale partij is uit de regeeringsmeerderhieid! getreden, om dat zij zich niet kan vereenigen met de voorgestelde financieels maatregelen. Voer twee ministers wordt bet aanblijven moeielijk en men denkt dat bet gehee le kabinet nu wel spoedig zal aftreden. Men noemt reeds een samensteller van een gematigd liberaal ka binet. De partijverhouding in de Kamer is aldus: weer overeind was gezet. Toen bekroop haar weer een somber gevoel „Ik wil bet graag probeeren. Maar er is tijd! voor noodig. En rust. Ik moet eerst langzamerhand aan de gedachte wennen." Nu kwam er een weemoedige trek op zijn gezicht. Hij perste de lippen op elkander. Toen zei bij„Is die gedachte dan zoo- vreeselijk Zij haalde diep adlem. Zij sprak niet tegen. Eenige oogenblikken zaten zij sprakeloos tegenover elkaar. Eindelijk stond! hij op. „Wanneer krijg ik antwoord, Beate?" „Over een paar dagen." „Wou je eerst naar buis?" Zij knikte. Hij stak baar de band toe. „Beate je kunt bet thuis wei zeggen.Neen, 't is toch beter.Zeg, moet je bepaald naar buis? .Luister..Ze zullen zich allerlei gekke dlingen voorstellen. De ziekte en dte processen. E!r is zoo veel bij verteld dat niet waar was. Dat weet je toch, niet waar?" „Ik moet bet eerst met mij; zelf eens worden," stiet zij toonloos uit. Spreken in de gang deed baar opschrikken. Ze liep naar bet salon, dïaaide het licht op en verzocht hem haar te volgen. Hij gehoorzaamde. Weer bleef zij een oogenblik zwijgen. Zij l'uis ter dte. „Ik zal schrijven," fluisterde zij hem toe. Lachend zei hij: „Je kunt er ook een telegram aan ependeeren, Beate. B.v.„Ik neem je. Greet. Kus. Beate." „Misschien „Beate dien kus zou je mij nu in ieder gevel wel kunnen geven." Zjj deinsde dadelijk terug. „Neen, nu niet!" Er was zoo iets angstigs in die 'beweging dat hij er droevig van werd. „Dus alleen een hand daar!" Met een handdruk vertrok hij. Met een beleefden groet passeerde hij gravin Gzemin, die met een van haar bridge-partners stond' te praten. Eten seconde d'aarma kwam tante Eidldjy met groote verbaasde oogen het salon binnen. 280 liberalen, 25 katholieken, 36 constitutioneele de mocraten, 70 radicalen, 80 socialisten, 10 republikei nen. Minister-president Giolitti, die zich eerst met han den en voeten tegen een Tripo lis-expeditie beeft ver weerd, zich daarna hals over kop in de Tripolis-poli- tielk beeft gestort, is deze week ala „Giolitti Africa- nieus" voor de volksvertegenwoordiging verschenen, bij beeft roem behaald, maar het schijnt, dat bij niet lang meer bet gestoelte der eere zal beizetten. Of zou deze knappe handige stuurman er in slagen zijn kabi net door de dreigende golven been te zeilen? Spanje beeft gisteren Kamerverkiezingen gehad. Den 2dten Januari is de Kamer ontbonden, toen bet liberale kabinet Romanones ten val werd gebracht en het gematigde conservatieve kabinet Dato werd ge vormd. In de hoofdstad gaan die liberalen met de conservatieven samen, terwijl de republikednscbe groepen haar onderlinge twisten voor een oogenblik hebben laten rusten en dte radicalen en radicale de mocraten op eigen gelegenheid aan den strijd dteelne- men. In andere stedten is die partij-samenwerking echter weer een geheel andere, zoodat er een verwar die toesband heersoht, waaruit waarschijnlijk een ei genaardige regeeringsmeer der head te voorschijn komt. Ook in Bulgarije hadden gisteren Kamerverkiezin gen plaats. Evenals bij de verkiezingen in December wordt aan de regeering succes voorspeld. De regeering hoopt op een aanzienlijke stemmen-vermeerdering, vooral in bet veroverde gebied, waar 41 nieuwe afgevaardig den moeten worden gekozen en waar zij; van dte Tur ken een sterken steun verwacht. MARINE. Blijkens de memorie van antwoord op het afdee- lingsvers'lag der Eerste Kamer over die Marine-be- grooting, zal aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Helder een officier worden geplaatst, aan wien d'e vorming der toekomstige zeeofficieren, om been in staat te stellen een werkzaam aandeel te ne men in bet bijbrengen van ontwikkeling aan bun on dergeschikten, speciaal zal worden opgedragen. ALBANIë. Het verslag van die zending van de Nedleriandsche officieren (generaal De Veer en majoor Thomson) naar Albanië is reeds aan onze regeering aangeboden, meldt de Tel. Het rapport betreft de werkzaamheden onzer officieren tot op het oogenblik, dat zij ontslag uit het Nedleriandsche leger bekwamen, en gaat ver gezeld van een album, bevattende een groot aantal door majoor Thomson gedane fotographiscbe opna men. Gemengd nieuws. WElTHO'UDEIRSiBEtNtO'EtMING. De heeren mi. G. Kortemlbout van der Sluijs (vrijz.), B. van der Eist Bzn. (idem), G. Schotveld (S. D. A. P.)i en mr. G. J. Sybrandy (anti-rev.)i werden in de „Beate dat is dat was.,.,. „Ja, hij heeft mijn hand gevraagd. Maar ik....,." De plotselinge herinnering ana allerlei raars en ver schrikkelijks deed haar 'huiveren. „Ik geloof niet, tante Eddy, dat ik zijn vrouw kan worden. Het telegram, dat Ekcedltemtie von Erxlelben van de komst van zijn dochter in Berlijn moest verwittigen, werd den volgenden morgen vroeg verzonden toen die gravin haar nichtje naar den trein bracht. Hetzelfde uur stapte de baron in den trein naar de VV amnssee om naar Potsdam te gaan. Op het rid- dlargoed Stalkow zou een drijfjacht gehouden worden en Erxle'ben had een uitnoodiging ontvangen van graaf Keith; ondter goedkeuring van dien dokter, wil de hij zich voor 't eerst weder zulk een buitensporig" heid veroorloven. In Zehlendorf zou men heelemaal verboeren. En het had hem heel wat pledzier gedaan dat Keith, die lang in het buitenland gewoond had, bij zijn terugkeer dadelijk aan hem had gedacht. Ook Zijn Excellentie Trebin, majoor von Rigalsky, Graaf Schlawe en andere oude kennissen werden verwacht. Het was voor hem een terugkeer in dien langointbeer- den, lang-vermedem kring waartoe hij nu eenmaal be hoorde. Toen hij in den trein zat en zijn oog viel op het bagagenet had hij even een gevoel van schrik. Toen glimlachte hij weemoedig. Ja, het koffertje, dat hij bij zich had!, was niet meer hteE oude. Jammer. Het had zoo menigen storm belteefd. Ingrid had eens groote schoonmaak begonnen. Zij wist geen raad toen zij het telegram ontving. Het was Vrijdag, Zondagavond of Maandagmorgen zou Papa terugkomen. Zou rij diat aan tante telegra- feeren? Maar het hielp niets meer. Beate was al on derweg. Wat zou er gebeurd) zijn? Ruzie met tante Eddy? Als Papa maar niet van Stalkow teruggeroepen moest wordten. Hij! had zich op deze eerste jacht als een kind verheugd!. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1