DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 58 Honderd en zestiende jaargang 1914 BINBDAG 10 IAABT. FEUILLETON. D© ongekroonde Koning. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden vöojp Atkmaar 10,80; franco door het geheele Rijk ft, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. /Ztj?, f Telefoonnummer 3. yé&ermt. <7- BINNENLAND. SS AlTKTMAIAR, 10 Maart. Nauwelijks was de politieke horizont voor een wij le opgeklaard, ei afin dien staatkundigen hemel ver schijnen in het Oosten weer donderwolkjes, die wei nig goeds voorspellen, maar toch ook wel kunnen af drijven, ronder dat er onweer komt. Wanneer men zich herinnert hoe Frankrijk en Enigeland, Engeland en Duitschland, Duitschlamdl en Frankrijk herhaalde lijk op zeer gespannen1 voet met elkaar hebben go al mi, hoe de bladen! dier landen hebben gescholden al? viech vrouwen en hebben geïntrigeerd! óp machia- elliptische wijze, dan 'heeft men wel eenige reden om niet al te zwartgallig gestemd! te zijn tegenover het kabaal, dat thans in het Tsarenrijk opsteekt. Het is politiek van de naarste soort, die er dien laatsten tijd in St. Petersburg word't gemaakt en die thans ontaardt in gevaarlijk sabelgekktter. Met moeite ia in dien Balkanoorlog (die te St. Pe teraburg werd overeengekomen na een Russische proefmobillsiatie 1) de Ekiropeesehe vrede bewaard ge bleven. In Klein-Azië zijn de groote mogendheden het met elkaar eens geworden. Inzake da eilandten- kweatie, welke na den tweeden Balkanoorlog geregeld nxKi'V# worden, heeft Rusland geheel zijn zin gekre- S' taai1 het Tsarenrijk heeft zich geërgerd' over de IluiSf-ho militaire missie naar Konstantinopel en sin J -tdkin ie er gevolgd een politiek van speldeprik- kea, welke gesteund! werd dloor d'e Russische pers met hst lijk-;, +egen Duitschland gerichte uitvallen. In oen teer kras artikeltje, blijkbaar afkomstig van du regeering, zegt die Berl. Lok. Atml over deze pers en mpaigne, dat hot een geweteulo oze ophitsing van de openbare meemng in alle kringen en volksklassen is door middel van teugellooze en smerige beschimpin gen en verdachtmakingen. Het blad zegt, dlat het ^actüuk varbodon.). 32) Romas van PAUL OS'EAB HBÖK1R. Naao Bat DoHseh. -o- 2n atuurlijk kon Ingridl het thuis niet uithouden. Een half uur voor de aankomst van den Dresdeuer trein liep ze al rusteloos op het perron van 'het Ah- hal ter-station heen en weer. Zij had haar eerste ec.ito costume tailleur aan, een dameskleermaker in .^ebiendorf, die door zijn doofheid slechts rekenen kon op geduldige voorstadaklanten, had het goedkoop gemaant en zij nam de gedegenheid waar, het eens te ve toonen. tien bouquet viooltjes, ter eare van Ati a komst, had' za tusschen den eersten en tweedten knoop v*n haar blauw jacquet gestoken. Zij vond «ebsclf keurig. Die oude hoed alken hinderde haar. Dat waa een zwak van Papa: voor japonnen, ondier- goed1, laarzen en handschoenen gaf hij een behoorlij ks som, maar tien of twaalf mark voor een nieuwen r ood var hem te krijgen, kostte d'e ongelooflijkste moeite. Daar moest ze altijd een beetje moe smokke len. Waar Ingrid ook ging of stond, altijd rekende zij. Zoo had ze ook oen heel systeem bedacht om zoo goedikoop mogelijk thuis te komen met een boot. Maar Beate wan daar vandaag niet voor te vinden. „Om roo'n paar ellendige stuivers!" zei ze. En de kruier, die haar handkoffer naar het rijtuig bracht, bedankte voor het fooitje in plaats van meer te vra gen, zooals hij bij tante Eddjy altijd deed; hij' scheen dus meer gekregen te hebben dan het tarief. „Heb je de honderdduizend getrokken Ati?" vroeg Ingrid onderweg. Beate had zich' vast voorgenomen de redien van 'haar komst eerst thuis te bespreken, maar Ingrid Russische volk vredelievend is ale het Duit&che, maar tegen die agitatie van een gewetenlooze pers schijnt helaas niet genoeg tegenwicht te bestaan en dat is redien tot 'bezorgdheid. En nu doet het voornemen van een proefmobilisatie de deur toe. Niemand gelooft, dat dit enkel oen oefe ning is. Men zoekt er iets anders achter en voor een derden Balkanoorlog, tussohen Bulgarije en Grie kenland', die overigens onvermijdelijk schijnt, is het nog wel wat vroeg. Iemand, die wordt aangeduid als een hoogge- plaatst, in alle zaken der internationale politiek er varen man heeft in het Tagéblatt van gisteren een artikel geschreven, waarin hij vraagt, tot welke nieu we pressies dleze proefmobilisatie in Aapril den .grond slag moet vormen. Wij mogen ons, zegt hij, niet lan ger laten overbluffen, wij willen met onzen grooten buurman vrede houden, zoolang het maar eenigsizins kan, maar er is geen reden, om langer voor aanmati gingen achteruit te gaan en ons verder zijn „Stanke- reien" te Parijs en ta Londen en in het verre Oosten kalm te laten welgevallen. Hij eischt tenslotte te genover de pan-slavistische agitatie een koelie, vast beraden Duitsche politiek. En de hoofdredacteur van het laatstgenoemde blad, de heer Theodior Wolff, heeft ook gisteravond nog een artikel over „Rusland" geschreven. Dat de versterking van onze militaire grensmuur, waarvoor wij een milliard hebben geofferd en de ver sterking van ons leger, aldus deze bekwame journa list, tagenrmaatregelen in Rusland tengevolge zou hebben, lag voor de hand. Frankrijk heeft getracht tfe antwoorden met de wederinvoering van den driejari gen diensttijd, het heeft zich een nauwelijks te dra gen offer opgelegd en nu wordt, daar het spel steeds op de rij afgaat, de strijdmacht van Rusland ver hoogd. Sinds lang is men bezig geweest, Rusland tot den oorlog gereed te maken. Bij alle Fransch-Ru&si- sche onderhandelingen, bij de bezoeken van den pre sident Poincaré aan Rusland, bijj de zending van den heer Delcassé en de bezoeken van de Russische gene raals stond dit punt steeds op den voorgrond. Te Parijs werd sindsdien een leening gesloten van twee en een half milliard voor nieuwe bewapening en voor den aanleg van in strategisch opzicht belangrijke spoorwegen. De Russische kolos zet zioh in bewe ging en dringt overal voorwaarts, wordt in verbin ding met het Fransche chauvinisme en het Fransche geld voor zijn buren steeds gevaarlijker. De schrijver zinspeelt op een mogelijk aamengaan in de toekomst van Duitschland met Rusland, maar geeft tevens te verstaan, dat een verzwakking van Oostenrijk door Rusland niet zal worden geduld en dat een poging, om de onafhankelijkheid van Scandinavië aan te tas ten een storm in Duitschland zou opwekken. Gelijk men ziet, is de heer Wolff niet al te pessi mistisch gestemd. Maar dat hetgeen thans in Rusland geschiedt niet bevorderlijk ia voor het behoud van den vrede, zal wel niemand in twijfel trekken. was zoo opgewonden, zoo druk en bewegelijk van nieuwsgierigheid, dart zij het haar ai in den Wann- seetrein vertelde. „De Russische vorst", zooals zij' Ati's prachtige partij spottend noemde, was nog altijd niet verdwe nen uit Ingrid's verbeelding. Zij had het heel natuur lijk gevonden, dat Beate op een goeden dag de zege vierende tijding zou zenden: Doorluchtige Hoogheid' Millioen Klaar! Die geheimzinnigheid van haar zuster, haar zuchten, haar gedruktheid, dat vond1 zij volstrekt niet volgens het programma. Beate wilde beklaagd worden. Ze wilde dat men medelijden met haar had, misschien dat men haar zon emeeken, het aanzoek van den prins uit het ijzer-, staal en kolen- land aan te namen. „Jiji begrijpt dat nog niet, IngriicL Daarom wilde ik er eerst met papa over spreken. Zoo'n vreeselij'k besluit 1" .„Vreeselij'k. Maar Ati, stel je nu niet zoo aan. Je bent en blijft een verwende baby." Beate voelde zich zoo moe en hulpeloos als nog nooit inl haar leven. Maar dien heelen avond moeBt zij er van spreken. Tante Edidy had gisteren met Evelyne, die zich oprecht verheugde over de wending, een lang gesprek gehad en een aantal' bijzonderheden vernomen van de tegenwoordige en toekomstige fi- naneieele omstandigheden van Klaus Teerbrugge. Er was èen demonisch genot in zoo in 'het goud te woe len. Ing-rid'g begeerte nam van uur tot uur toe. Zij geraakte letterlijk in verrukking en hiel'd haar zuster al de heerlijkheden voor, die haar wachtten, als zij toetastte, bijna met dezelfde woorden die tante Eddy gisteravond gebruikt had. En toen liet Beate zich weer meeslepen.Paarden, in de eerste plaats paarden. En d© auto. Eii een snelzeiler. En Klaus zou zeker ook wed een plezierjacht aanschaffen. 'Zijn dokter had gezegd: zoo mogelijk weken lang op het water blijven. Natuurlijk kon zij' Ingrid meenemen of een van de jongens als zij verlof kregen. Dan zouden ze de bavens van de Middlellandsche Zee bin- nenloopen of kruisen op de Oostzee, de Noordzee H. M. DE KONÏÏNKHNKMOEDER. H. M. de Koningin-Moeder gaf gisteren te baren paieize een avondpartij, de eerste in dit seizoen. Als gasten waren ditmaal genoodigd: die Ministers, De partementshoofden, die leden van het corps diploma tique en de hoofd-officieren van de gamizoenscorp- san. Er was geen muziek. ,EEN KE'GEERINGSOPDRAOIIT. Naar Hot Volk verneemt, heeft da regeering het lid der Eerste Kamer, den heer Van Kol, de op dracht verleend, om voor haar een reis naar Japan te ondernemen, teneinde daar de groot-industrie te be- studeeren. Gemengd nieuw». EINDEXAMEN H. B. S. EN GELDVER SPILLING. De cand'id'aten, afkomstig van de drie openbare H. B. S. met ö-j. c. te Amsterdam, van de openbare H. B. S. te Hilversum en van da bijzondere „Gooi- sche H. B. S", zullen te Bussum worden geëxami neerd. Dr. B. Gonggrijp wijst er in het Hbld. op, dat de staat, werd het examen in Amsterdam gehouden, ze ker 1200 a 1300 door mindere reiskosten voor examinatoren enz. kon besparen. Over 't geheele land berekend kan een dergelijke regeling een heel bedrag kosten. Bovendien zou in het onderhavige geval aan meer dan 100' Amsterdamsehe jougelui de uitgave voor 3 a 4 dagen reis- en verblijfkosten be spaard hebben (en slechts aan een klein aantal uit Bussum en Hilversum zulke kosten hebben veroor zaakt). Het eindexamen in zijn tegenwoordiigen vorm moet worden afgeschaft, schrijft dr. G. Het is een geldverspilling geheel zonder waarborg voor zooveel mogelijk gelijke eisehen voor eiken can- didaat, daar die examinatorenllij'st niet gelijkmatig over de leerlingen der verschillende scholen is ver deeld. Schr.'s ideaal is een examen met dezelfde schrifte lijke opgaven voor eiken cand'idaat, evenals tot nu van rijkswege verschaft. Maar het mondelinge ge deelte behoort onder competente rijks-controle aan de scholen zelf te worden afgenomen. Rijks-geoommi- teerden, die het recht hebben vragen te stellen, zul len d'e examens bijwonen. Laat men ze kiezen uit de hoogleeraren aan! de Universiteiten, van de technische hoogeschool, uit de hoogleeraren en leeraren van de Militaire Academie, van het Instituut voor de Mari ne te Willemsoord enz., enz., dlus van die inrichtin gen van voortgezet en hooger onderwijs, waarheen meer dan de 'helft der leerlingen gaat. Laat men desnoods ambulante Rijks-examinatoren voor het M. O. aanstellen (als kernen, waaromheen dte aantallen gecommitteerden kunnen kristalliseeren) Maar laat men breken met het in theorie niet slechte, maar in de practijk onmogelijke stelsel van tegen woordig. Het schriftelijk examenwerk zou ter inzage van de gecommitteerden moeten blijven, of hun ter kennis neming moeten toegezonden worden (nadat de be trokken leeraar zijn oordeel' had vastgesteld). „ONS BELANG" TE ENRH1U1ZEN. De vis&cherswereeniging „Ons Belang" te Enkhui zen, die den vorigen zomer door haar eigen afslag zoo veel van zioh spreken deed, heeft, blijkens baar Za terdag gebonden jaarvergadering, een anderen weg 's zomers naar de fashionabele badplaatsen Ze kregen beiden warme wangen. Maar. altijd we der had Beate haar sterotypen zucht en riep zijg „Neen, neen, laten we er nu niet meer over spreken. Ik kan niet ik kan niet ik kan zijn vrouw niet worden." Gelukkig had Ingrid' 's middags reeds een paar re gels aan Börries geschreven, naar Dessau, en onge merkt verzonden. „Als je het eenigsizins schikken kunt, kom dan morgen, op zijn laatst 'Zondag, hier. Papa is in Stalkow. Beate is plotseling gekomen. De „vorst" is op het tooneel verschenen. Maar niet vertellen dat ik je geschreven heb. Kom „toevallig", Börries vroeg dadelijk Zondagsverlof wegens drin gende familieomstandigheden hij deed zoowel te genover den compagnie-chef als tegen dien majoor en den overste erg gewichtig en kwam nog vóór zes uur in Zeihlendorf aan, bijna gelijk met Haunsheinz. Deze had in den nacht van Zaterdag op Zondag de ridder moeten zijn van zijn anders onbeschermde zus ter. Daar de dienstbodenkamer niet op hun étage was, liet de baron zijn dochter niet gaarne alleen in huis. De broeders werdten opgewonden. Vooral' Börries was buiten zichzelf. Klaus Teerbrugge een Rijnl'andsche magnaten- familie! dat was een heel' programma! Zijn ge schenk van honderdduizend mark voor de luchtvaart zijn groot schoenerjacht „Elvelyne" in Cowes vroeger had hijt ook renpaarden gehouden die al' heel mooie prijzen behaald, hadden. Ja, wat had zij dan gedacht: zul'k een fabelachtige partij afslaan? Door al die gebraden duiven der toekomst was In grid er niet toe gekomen de lievelingsgerechten klaar te maken die zij! veertien' d'agen geleden aan haar broer beloofd had'. Ingridl dacht in 't geheel' niet aan de huishouding en' Martha, het eenige dienstmeisje, vroeg pas Zondagmorgen onder kerktijd, toen de win kels gesl'oten waren, met een slaperig gezicht, wat. er 's middags gegeten moest worden. Er zat dus niets andiers op dan het sohapevleeschgerecht op te war ingeslagen. De secretaris van den Zeevisscherijbond, de heer Jb. de Veen, is sedert eenigen tijd weer haar voorzitter en ter ondersteuning van haar noodlijden de fondsen, ter wier behoeve de bekende beweging op touw werd gezet, heeft nu het Snouck van Loo&en- fonds een j aarlij ksche bijdrage van 600 en het Herv. Weeshuis van 300 toegezegd. Alfcoo kan nu de we- kelijksche uitkeering aan iedere der 18 weduwen op 2.50 en ieder der 12 weezen op 0.50 worden ge bracht. (Hbld.) LIJK VERBRANDING. In het Weakbl. v. h. Recht schrijft mr. F. Couvée, ambtenaar van het openhaar ministerie aan het kan tongerecht te Breda, over die vervolging wegens lijk verbranding. Hij meent, dat men tot de conclusie moet komen, dat geen veroordteelend vonnis zal kun nen volgen, aangezien art. 1 der wet op het begraven van lijken wel als gebod stelt, dat elk overleden per soon moet worden begraven op een begraafplaats, doch dte wet nergens bepaalt, wie dat moet dloen. Voor den ambtenaar van het openbaar ministerie zal het dus een onmogelijkheid1 zijn, te weten, wie hij zal moeten dagvaarden, om met succes een vervolging in te stellen. Ook de redactie van het genoemde weekblad is van oordeel, dat het uiterst moeilijk zal! zijn iemand aan te wijzen tegen wien d'e strfavervod'ging zal moeten worden gericht. DE WICHELROEDE. Aan de exportslachterijl der firma Zwanenberg te Winterswijk had men voortdurend' gebrek aan water. Om die reden liet men Zondlag een man met de wi chelroede komen en zijn aluminiumistokje wees toen enkele plaatsen aan, waar water te vinden was, o. a. een plek waar het water 20 meter diep zat. Men zal nu deze week aan het boren gaan. DE DOCTOREN EN DE ZIEKENFONDSEN. Volgens d'e Voss. Ztg. wordt in d'e kringen der doctoren ©en sterke ontstemming merkbaar ten op zichte van da uitvoering van het Berlijnsche contract van 23 December 1918. Men beklaagt zich niet al leen van de zijde der ziekenfondsen maar ook van di© der autoriteiten over te weinig goeden wil' en be grijpen van gerechtvaardigde wenschen der doctoren. Zo'o hebben vela ziekenfondsen geweigerd het over- eengakomena te betalen in verban met de verwijde ring der geneeskundige „onderkruipens" die door het bedoeld contract werden buitengesloten. In Elbing, Breslau en Stettin zijn deze zelfs nog niet uit hun functies verwijderd. Het heet dan ook dat de docto ren zich in een schrijven aan den minisrter over de lakse uitvoering der overeenkomst hebben beklaagd. DE WADOEN. Naar de N. R. Crt. verneemt, bestaan er weer plan nen om de Waidlden ten Zuidten van Ameland droog te leggen. Een concessieaanvraag van de naaml ven nootschap Betonijzermaatschappij Sanders moet reeds eenige maanden geleden bij dien minister van water staat zijn ingekomen. WINKELSLUITING EN ZONDAGSWET. De Leidsche Kantonrechter heeft uitspraak gedaan in d'e zaak tegen een winkelier die op Zondagavond na negen uur publiek in zijn winkel had, omdat zoo als hij meende de Zondagswet dit toeliet en d'e®© de toepassing van de verordening op Zondag niet toe liet. De Kantonrechter heeft den winkelier ontslagen van rechtsvervolging, omdat in de dagvaarding niet men, dat al klaargemaakt was voor den schoonmaak- dag. 's Middags wildle geen van dte beide broeders van zijn vrijheid gebruik maken. Börries was in burger- kleeren gekomen om derde klasse te kunnen reizen; in andere omstandigheden zou hij zich zeker in het Berlijnsche gewoei hebben begeven. Het onderwerp, dat thuis behandeld werd, had echter een prikkelende bekoring. Daar kon hij niet zoo gauw van scheidien. Hoeveel vermogen had tante Eddy genoemd? Zeven zeventig zeventig millioen? De firma Téer- brugge of Klaus persoonlijk? „Och, dat zijn natuur lijk weer vrouwen verhalen", zei Börries lachend en streek zenuwachtig over zijn klein Amerikaansch baardje. „Maar dat doet ook niets ter zake. Daar is het niet om te doen. Het verheugt ons alleen maar! Laten wij zeggen: vijf. Dat is tweemaal honderd duizend zecehines inkomen 's jaars. Dat klinkt goed hé kinderen?" Ingrid moest van den kleinen voorraad wijn, die in de provisiekamer voor buitengewone gelegenheden bewaard werd, een fleschje aanrukken. De broeders dampten hun goedkoope sigaren. En daarbij praat ten zij over alle mogelijkheden dlie Beate wachtten. Zoo vond baron von Erxleben hen, toen hij om ze ven nur thuis kwam. Hij had zich het genoegen niet laten onthemen, de tasch met d'e beide hazen zelf van den trein mee te brengen. Het handkoffertje moest d'e meidl later maar halen. „Wel, wel, hier gaat het goed toe! Papperlapap! ik ben er ook bij I" begon hij, dadelijk goedgeluimd zijn boetpredikatie, toen hij' bijna al zijn kinderen bij een zag. En toen wilden ze allemaal! tegelijk vertellen. Beate alleen zweeg. „Neem mij eerst die beide hazen af. Sapperloot jongens, laten we toch ons fatsoen bewaren en stuur mij1 Martha om mijn laarzen uit te trekken en ga dadelijk met mij mee, Beate. Maar wat zegt tante Ed'dly er van?" ("Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1