Met Kurhans te Egmond aan Zee door brand geheel yernield. BUITENLAND. STADS fTTeUWS. de mogelijkheid werd ontkend dat de bezoeken» reede voor negen uur in den winkel zijn geweest in welk geval de verordening toelaat dat zij1 nog worden be diend. Een principieele beslissing, wellke men wilde uit lokken, i» daarmede nog niet genomen. MIGHT1 RAUOHEN. In hooger beroep beeft de Utxecbtsehe rechtbank gisteren uitspraak gedaan in die zaak tegen den Utrechtschen student A. J. v. V., die wegens bet roo- ken in een spoorwegafdeelimg, welke bet opschrift „Nicht rauchen" droeg, door den kantonrechter te Breukelen tot betaling van een geldboete was ver oordeeld. Hij was, zooals men weet, in hooger beroep gegaan, omdat naar zijn meening op Hederlandsch grondgebied een dergelijk verbod in die Nederlandsche taal behoort te zijn gesteld. De rechtbank beeft bet vonnis van den kantonrech ter bevestigd. Men meldlt van bevoegde zijidle aan de N. R. Oirt., dat bij de H. S. M. sinds jaren bet dienstvoorschrift voor de conducteurs bestaat, dat die vreeimde opschrif ten Micht Rauchen en non fumeurs niet gelden voor de Mederlandscbe wet en derhalve in de coupé'a van vreemde rijtuigen bovendien hert Mederlandscbe bord je moet worden opgehangen. Alle hoofdconducteuns, die dienst doen op treinen, waarin vreemde rijtuigen loepen, zijn dan ook van bet noodige aantal dezer bordjes voorzien. MIET MEER. PT.AET7E.1Mi1 De verschillende kiesvereenigingen in Rotterdam I zijn overeengekomen, naar „Het Volk" meldt, dat voor de aanstaande tusschentijdscbe raadsverkiezing' niet op muren, ramen, schuttingen enz. ten behoe ve van deze verkiezing geplakt zal worden» VEEkARBITRlAGE IM NOORD-HOLLAND Het NederL Landbouw Comité beeft eenigen tijd geleden arbitrage-voorschriften ontworpen in zake den Paarden- en Veehandel met belt doel' in elke pro vincie eenige arbitraige-commissiën te benoemen. Deze commissiëa zullen rechtspreken in geval' bij koop en verkoop of bij' latere overeenkomsten een geschil ontstaat, dat dan ondierworpen zal worden aan bet oordeel van arbiters. Zij, die handel drijven, weten bij ondervinding boe moeielijk bet is recht te verkrijgen, boe kostbaar een procedure is en boe lang deze kan duren. Het plan bestaat voor N.-HoRand een vereeniging voor da vee-arbitrage op te richten en Amsterdam als zetel aan te wijzen. De provincie zal verdeeld worden in de volgende kringen met kring-commiën: 1. Vlieland en Terschel ling, 2. Texel, 3. Schagen, 4. Alkmaar, 5. Hoorn, 6 Purmefend, 7. Haarlem, 8. Haarlemmermeer, 0. Am sterdam, 10. Gooiland. De geheel© organisatie is thans in banden van een hoofdbestuur, bestaande uit de heeren: Jhr. Mr. P. van Foreest te Heiloo, P. Oiy, Amsterdam, J. H. M. Evelijn, Haarlemmermeer, M. Dekker, Spierdijk, A» J. van Ben them, Alkmaar, O. D. Kaaskooper, Oost- buizen en D. Schoenmaker, Hoogkarspel. Als voor zitter en secretaris zijn benoemd, resp. de heeren jhr. mr. P. van Foreest en A. J. van Bentham. Twee juristen, één voor bet Moorden en één voor bet Zuiden der provincie zullen de commissie van ad vies dienen. DE KAZERNEOBRiAMD TE EDE. Gemeld wordt, dat toen de brand in de kazerne te Ede werd ontdekt, in den tegenovergestel'den vleugel 6 gaskranen open stonden. Het Handelsblad meldt, dat gistermiddag alk ver dacht van den brand 'op Zondagavond te hebben ge sticht, een sergeant in arrest gestald is, die zijn alibi niet kon bewijzen, In zijn verklaringen heeft bij zich enkele malen te gengesproken. Ook vertelt men, dat er geld wordt vermist uit een kastje op die bewuste kamer. PLAM 1013. Verschenen is bet verslag betreffende de handelin gen van de centrale commissie voor Plan. 1813. We stippen aan, dat voor reclame-drukwerken in totaal werd' uitgegeven/ 46027.20, de port- en ver zendingskosten beliepen; 9098.78. Voor reclame in da buitenlandscbe pers werd to taal uitgegeven 27914.41%. Voor „verkeer" en „huisvesting" werd uitgegeven 7.802.94%. De bureaukosten bedroegen 4.381.17%. De rekening-courant wijst aan de creditzijde aan 110.000 van de regeering ontvangen en 1389.79 aan rente en andere baten. Het voordeehig slot be draagt 6000. MAAMISVERDUISITEEIMG. In den nacht van 11 op 12 Maart a.s. tusschen 2 en 6 uur is een maansverduistering te wachten, waarbij een zeer groot deel verduisterd zali zijn nl. bet 0.916 van den maansdiameter. Het midden van de verduistering is te ongeveer vier uur in den mor gen. (TeL)| EEM BIO SOOOPOENSUUR. Onder de katholieken te Delft is een zekere ont stemming, ontstaan naar aanleiding van de omstan digheid, dat de commissie voor die keuring der films die vertoond worden in kindervoorstellingen, voor eenige weken in die Bioscoop van den R. K. Volks bond de film „Rip van Winkle" afkeurde, welke, zoo als alle films voor de kindervoorstellingen, betrokken was van de Lelie-Bioscoop te Leiden, onderafdeeling van de Katholieke Sociale Actie, die films koopt en verhuurt, wel'ke goedgekeurd zijn door den geestelij ken en den rechtskundigen adviseur, en welke worden vertoond in voorstellingen van patronaten, gestich ten, Volksbondafdeeiingen en particuliere onderne mingen. .Het gevolg daarvan is nu, meldt het Hblld», dat de aid» Delft van den Med. R. K. Volksbond, zich be zwaard gevoelende door de toepassing der betreffende artikelen van de politie-verordening, waardoor zij' een schade van 97.50 beliep, zich richt tot den Gemeen teraad, met bet verzoek die artikelen te wijzigen, BESTE JONGENS. Zondagmiddag hebben ih een woning in de Pijper straat te Rotterdam twee zoons van 16 en 14 jaar bun vader op schandelijke wijze mishandeld!. De oudste smeet ham in een boek en de ander rukte die gordijn roe van de ramen en sloeg hem zoodanig, dat een arm werd stukgeslagen. Geneeskundige hulp werd inge roepen en de beide zoons werden gearresteerd). EMBRlAIKEH. Te Sneek zijn, meldt het Hbl'cL, inbraken en pogin gen daartoe aan de orde van den dag. lm bet begin dezer week werd ingebroken in bet kantoor van de firma H. v. d. Molen, waar men geld' en postzegels stal; dienzéLfden diag lieten een paar mannen zich bij 't uitdoen der lichten opsluiten in den winkel vrn de firma Y. Bakker; Vrijdag ledigde men de offerbus in de consistorie van de Herv. Kerk. VOOR DE HUISHOUDING. In Den Haag is, meldt de M. R. Ot, een Icopknecht uit een magazijn van 'huishoudlelij'ke artikelen, enz. aangehouden, die zich ten nadeel© van zijn patroon verschillende goederen uit bet magazijn had toegeëi gend, als: waterketels, potten, pannen, messen, enz. enz., welke voorwerpen hij aan zijn) meisje gaf, voor bun huishouden. Tegenover dat meisje beweerde hij die voorwierpen gekocht te hebben voor geld dat hij! als fooi had ont vangen. De aangehoudene heeft reeds vroeger gevangenis straf ondergaan. KORTE BEORIOHTEN. In verband met het uitstellen der wethoudensbe- noeming te Amsterdam, merkt de TeL op, dat het te den Haag, Rotterdam en Utrecht ie gebeurd, dat de vijfde wethouder op een anderen dag dan die eerste Dinsdag in September is gekozen. De heer A. J. Smissaert ie in den ouderdom van 28 jaren in Den Haag als het vierde slachtoffer van het eten van oesters, overleden. Te Delft is gistermorgen mej. Stakenburg in haar woning van de trap gevallen en kort daarop overleden. Vermoedelijk zullen de koning en de koningin van Denemarken in de laatste week van Mei ook Rot terdam bezoeken. Op Zaterdag 4 April a.s. zal het 100-jarig be staan van de Nederlandsche Bank worden herdacht. De raad van Zwolle besloot tot den bouw en de meubileering van een nieuw raadhuis tot een be drag van f 232000. Gedeputeerden hebben den bouw van een nieuw stadhuis geweigerd goed te keuren. Een conflict dusl De heer 1\ Vrolijk, een goede bekende in de zeilsport, is in het ziekenhuis te Leeuwarden over leden aan de gevolgen van een val in zjjn tjotter. Te Velp is een valsehe munter aangehouden. Hg moet reeds meer dan 500 valsehe guldens heb ben uitgegeven. Wijlen de heer E. Bosch te Onderdendam heeft, meldt de N. E. Grt., f 6000 vermaakt aan de diaconie der Ned. Herv. gem. aldaar, vrij van sueoessie, onder de bepaling, dat de rente jaarlijks verdeeld moet worden, onder alle armen dezer gemeente, zonder onderscheid van godsdienst. De advocaat-generaal bjj den Hoogen Raad conclu deerde gisteren tot verwerping van het cassatiebe roep van Guurtje Helder (Annie Pascal) tegen het vonnis van het Amsterdamsche Hof, waar ze wegens oplichting te Hilversum werd veroordeeld. Te Vüssingen wordt sinds een paar dagen zekere K. vermist, bediende in een manufacturomnagazgn, Hjj heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van een vrjj belangrijke som gelds ten nadeele van zjjn patroon. Het O. M. bfl de Haagsche rechtbank eiachte drie jaar gevangenisstraf tegen een; gewezen leerlinge verpleger, wegens mishandeling van een hoofdver pleegster in het Sint J orisgasthuis te Délft, die vroe ger rapport van hem maakte, wegen» misdragingen tegenover een meisje. De Maas, die Waal en de Merweda vertoornen weer vrij sterken was. De 16-jarige jongen uit dien Haag, die vorige week met 750 van zijn patroon aan den haal ging, is in gezelschap van een 14-jarige vriienidl in die bos- schen van Eemnes gepakt met noig 679 bij zich. Bei den zijn voor dien Officier van Justitie geleid. H» M. de Koningin heeft een belangrijke gelde lijke bijdrage geschonken aan het comité voor d'e hoe- denvleehtnijverheid in Suriname. Gisteravond iis te Vlissingen de schilder E., werkzaam op de werf „De Schelde" door een as ge grepen en rondgeslingerd. Hij overleed kort daarna aan de gevolgen, Laatste Berichten. Hedenmorgen kwart voor vijf ontdekte de toren wachter van de v. Speyktoren brand in het Kurhaus te Egmond aan Zee. Onmiddellijk werd door hem de burgemeester, de heer O. J. Eijma, gewaarschuwd, die spoedig met den se cretaris, de politie en eenige bewoner» van het Kur- hausvlak'ter plaatse was. Al aanstonds bleek dat pogingen om het vuur te blusschen vruchteloos zouden zijn, ze werdén dan ook maar niet ondernomen. Waarschijnlijk had' de water leiding, indien deze gereed was geweest, nog eenige diensten kunnen bewijzen, maar deze zal echter niet voor één Augustus klaar kunnen zijn. Het gebouw stond spoedig geheel in vlam, wat, naar ooggetuigen ons verzekerden, een grootsch schouwspel aanbood. Sommige oogenblikken was het, of men met een geweldige illuminatie te doen had, daar de buitenmuren staan bleven. Dank zij de richting en de zwakte van dien wind, leverde dia brand voor het dorp overigen» gelukkig geen ernstig gevaar op. De rookkolommen en vonken gingen echter over het Kurhaus vlak tot in de tuinen van d© perceelen der Voorstraat. Op het werk van een in aanbouw zijnde villa geraakten zelfs nog een 5-tal kaïkzakken in brand. Omstreek» zeven uur kwamen meerdere bewoners het grootsche spel van, de vlammen in oogenschouw- nemen, toch vernam het grootste deel van de bevol king het onheil pas na afloop. Toen de brand, die om 9 uur totaal geëindigd1 was, om acht uur begon te verminderen, werd de wind' sterker en meer noordelijker en daardoor gevaarlijker voo. het dorp. Was bij het uitbreken van den brand de wind zoo hevig geweest als hij vijf uur later waa, en tevens op dezelfde wijze van richting veranderd, dan zou dit een niet te overzien© catastrofe voor het dorp zijn ge weest. Thans is de afloop in zooverre een ramp voor de gemeente, dat men nu het grootsche gebouw, dat door d'e reclame en het bezoek in niet geringe mate aan den bloei van de gemeente meewerkte zal moeten mis sen, daar het, naar we vernamen, wel' niet herbouwd zal' worden. Slechts de buitenmuren en enkele binnenmuren staan nu nog, doch maar zwakjes, overeind. Men ziet ze thans slechts door een krom getrokken ijzeren balk bijeengehouden, door den wind heen en Veer bewe gen, elk oogenblik dreigend in te storten. Zoo srtaat men hier voor een ruïne van het land, in de onmid dellijke nabijheid van een wrak van de zee n»L een 40 voet lange viesehersibom wellke wegens ouderdom voor brandhout door visschere gesloopt wordt» En de zee buldert alsof ze over de vergankelijkheid van alle mensehenwerk een triumfzang laat klinken. De oorzaak van den brand is onbekend1 en zal wel onbekend blijven, aangezien het onmogelijk was ge durende den brand ter onderzoek in het gebouw te gaan. Het eenige, dat gedaan kon worden was zoo spoedig mogelijk den gastoevoer afsnijden. Het gebouw was onbewoond en werd slechts ééns per week door den presidemheommissaria, den heer W. de Lange, of den directeur, den heer W. de Lange Jr. bezocht om de kamer» te luchten. De directeur was nog juist gisteren met dit doel in1 het gebouw geweest doch had toen niets gemerkt en ook geen vuur gebruikt. Toen hij hedenmorgen 9 uur het onheil' vernam, begaf hiji zich onmiddellijk per auto naar Egmond waar hij in den loop van den dag voor den burge meester de noodige verklaringen' heeft afgelegd. Reeds was de secretaris-commissaris, de heer S. P'luimgraaff, ter plaatse, terwijl de president-com missaris, die te Katwijk bij den anderen commissaris, den heer v. Leeuwen vertoefde, van middag in het dorp kwam. Met inbegrip van de inboedel is het gebonw verze kerd1 voor 99.000 gulden op beurspolia. Hierin is de stal, die is blijven staan begrepen en deze was voor 4000 verzekerd. Het gebouw, dlat den lsten Juni 1906 was geopend, was voor 82000 aangenomen door den heer J. Hax- tog, aannemer te Alkmaar. Nog waren in het gebouw de meubelen tot een waarde van f 6000 van twee nabiji gelegen villa's, die als dependance werden gebruikt, onder gebracht. Deze meubelen waren niet overgeschreven. Hedenmiddag verscheen de rechtercommissaris, mx. A. M. Ledeboer, ter plaatse. EEUWFEEST GENERALE STAF. VGRAVENHAGE, 10 Maart. De minister van oorlog, oud-stafofficier, zal morgen1 de receptie ter gelegenheid van het eeuwfeest der generale staf bij wonen. De Koninklijke familie zal er vertegenwoor digd zijn. H. M. de Koningin vereenigt Donderdag allé stafofficieren aan een gastmaal ten Hove. PROF. Dr. E. E. KRUYF. f VGRAYEMHA'GE, 10 Maart. Alhier is overle den Prof. Dr. E. F. Kruyf op 79-jarigen leeftijd. [De overledene werd te Wamel geboren, promo veerde aan die Universiteit te Utrecht tot Doctor in de Theologie; wao van 18681878 predikant te Hylaard, Veïp en Leeuwarden en waa sedert 1878 kerkelijk hooglearaar aam de Universiteit te Gronin gen. De voornaamste werken welke van Prof. Kruyf het licht zagen, waren „Geschiedenis van het Antglo- Katholicisme," „Geschiedenis van de opkomst en den ondergang der Gallicaansehe Kerk," „Geschiedenis van het Ned. Zendeling Genootschap en zijne Zen- dingsposten," „Het Goed Recht der Christelijke Zen ding," „Liturgiek, ten dienste van dienaren der Med. Herv. Kerk." Redactie Allkm. OrtJ REGEERIMGSOPDRAOHT AAM DEM HEER YAM KOL? AMSTERDAM. 10 Maart. Het bericht Van Het Volk omtrent oen regeeringsopdracht aan den heer Van Kol betreffende een onderzoek naar den toestand der grootindustrie in Japan, meent het Hbld. met vrij gr oo te stelligheid te kunnen tegenspreken. Ter plaatse waar men er van op de hoogte zou moeten zijn, was er niets van bekend. ENGELAND. In het Lagerhui» heeft da heer Asquit'h medegedeeld, dat het de regeering het raadL zaamst was voorgekomen om aan de graafschappen van Ulster toe te staan zelf te beslissen of zij in eerste instantie wenschen uitgesloten te worden van da bepalingen dier wet inzake zelfregeering aan Ier land. Ieder graafschap in Ulster zal over dit punt kunnen laten stemmen door de kiezers voor het par- Lement. Verklaart zich een gewone meerderheid voor de uitsluiting, dan treedt deze automatisch in wer king voor den tijd van zes jaren vanaf den datum van de eerste bijeenkomst van de lersche Kamer te Du blin. Voor deze graafschappen zou d© wet na zes jaren van kracht worden, tenzij' 't rijksparlement anders mocht beslissen, maar gedurende die periode van uit sluiting zal het lersche parlement niet het recht heb ben om invoerrechten te heffen in het buitengesloten gebied. T-n den plaatseiij'ken dienst zal worden voorzien door een plaatselijke regeering. De regeering heeft dit voorstel ingediend tot be houd van den vrede en is van meening, dlat het billijk en rechtvaardig is. De heer Bonar Law, de leider der unionisten, zeide, dat hij niet inzag hoe het voorstel bij mogelijkheid aangenomen ka-n, worden, wanneer da regeering vast houdt aan de voorwaarde, dat da buitengesloten graafschappen na verloop van zes jaren zich zullen moeten onderwerpen aan da bepalingen van home ru le, al zou hun weerzin daartegen dan grootar zijn dan ooit. Mocht de regeering met dleze voorstellen haar laat ste woordl hebben gesproken, dan ziet hij den toestand hoogst ernstig in» De heer Redmond (leider der lersche nationalis ten) verklaarde dat in het voorstel van den heer Asquith de uiterste grens van toegeeflijkheid was 'be reikt. De heer Oarson verklaarde d'at Ulster de kwestie eens voor altijd garegelidl wenscht te zien. Hij weiger de het voorstel aan te nemen. Het debat werd daarop verdaagd. Het heeft ge leerd, dat da unionisten een botsing met de regeering willen. Het wetsontwerp, waarbij de invoer van voeren van in 't wild levende vogels wordt verboden, is 'gis teren in tweede lezing door het Lagerhuis behandeld en met 297 tegen 15 stemmen aangenomen. Daar de stemming algemeen gunstig is voor het ontwerp, verwacht men dat het weldra kracht van wet zal hebben. SPANJE. Bij verkiezingsonlusten zijn te Torrox twee gendarmes gedood, twee kiezers te Oastellon en Valencia, waar 30 personen gewond, 34 ingerekend zijn. De regeeringspartij heeft de overwinning behaald. Te Madrid zijn 5 republikeinen en 3 monarchisten ge kozen. BULGARIJE. Volgens medledaelingen uit offici eel© bron is de regeering zéker van 130 zetels in de Sobranje en kan zijl verdier rekenen op den steun van eenige andere leden. De Boerenbond heeft nog 60 mandaten, de democraten 80. De socialisten lijden aanzienlijke verliezen. JAPAN. De 'begrootingscommiesie uit het Hoo- gerhuis heeft met 48 tegen 7 stemmen besloten het Hoogerhuis in overweging te geven de marinebegroo- ting (die door het Lagerhuis al met 30 millioen jen is verlaagd) nog met 40 millioen jen te verminderen. De minister-president verzette zich tegen deze nieuwe verlaging, die, naar hij' zeide, de nationale verdediging ten zeerste zou schaden. Voor het vlootsehandaal kan de minister geenerlei verantwoordelijkheid aanvaarden, zoolang de krijgs raad geen vonnis heeft gewezen. ZTTTT»- A iFB.TTT AMinister Smuts steldla gisteren de derde lezing van 'f indemniteitsontwerp voor en verklaarde daarbij uitdrukkelijk, dat dte verbanning van de arbeid'ersleiders niet bepaald! van bl'ijvenden aard behoeft te zijn, daar de wet op de immigratie toestaat, dat den gedeporteerde tijdelijk verlof am in het land te komen kan worden gegeven, mits daarvoor gegronde reden mocht bestaan. De heer Poutsma had! weliswaar, zoo vervolgde de minister, geen enkel misdrijf begaan, waarvoor hij vervolgd zou kunnen worden, maar hij zou in staat zijn geweest een sociale revolutie te verwekken. De wet werd aangenomen met 70 tegen 12 stemmen. MEXIKO. President Huerta heeft gisteren alle bevelhebbers van in 't veld ziinde regeeringstroepen last gegeven den veldtocht tegen dte opstandelingen in het noorden van Mexico te beginnen. Hij1 heeft hun voorts bevolen de buitenlanders afdoende te be schermen en hen gewaarschuwd tegen de tgevoilgen, als zij' dit bevel verzuimen na te komen. Gemengde mededeelingexn GROOTE BRAMtD TE St» LOUIS. Behalve de zeven inenschen dlie bij den gisteren reedB vermelden brand te St. Louis (Am.) dood op straat zijn gevonden, worden nog meer d!an twintig vermist. Vijftig men&chen zijn gekwetst»* Toen de brand in het vroege morgenuur uitbrak, waren er 135 leden in het gébouw der athletischa Club en men meent dat er nog ongeveer 100 andere personen in het gebouw waren. Toen de brandweer aankwam, sprongen mannen en vrouwen uit alle verdiepingen naar beneden. Een aantal bereikten de lager gelegen daken van huizen, naast de club gelegen en konden zoo ontsnappen. De schade wordt op een millioen dollars geschat; het geheele gebouw ligt nu in puin. De club was een der voornaamste in de stad. De Boatmen's Bank, die eigenares van het gebouw, had op de eerste verdieping haar kantoren. De be stuurders verklaren dat de kluizen der bank 1376 millioen dollar aan gereed gelid bevatten en men hoopt dat ongeschonken terug te vinden. Het gebouw zelf wordt op 350.000 dollars geschat. EEM NIEUW' WARENHUIS. Te Nieuw-York is een nieuw warenhuis van Lord and Taylor opgericht van buitengewone afmetingen. Twintig fijn ingerichte liften leiden de bezoekers naar de tien verdiepingen, wellke gezamenlijk een ver koopsoppervlakte van 600.000 vierkanten voet héb ben. Er i seen friseer-vertrék voor kinderen, een kap perszaak voor heeren, een ziekenzaal met artsen en verpleegsters, kleedkamers voor menschen van bui ten, die zioh er willen verkleeden (hun andere klee deren worden franco thuis gestuurd 1), voor koopen van een rijkostuum is er een mechanisch paard. Na tuurlijk worden er ook concerten gegeven. Alle® wat voor menschelijk gebruik noodzakelijk is kan die koe per er vinden. KORTE BERICHTEN. Parijschc apothekers hébben een tehuis voor gevallen vrouwen belegerd. Zij' hebben drie me degenomen. Zeven ledlen der bendie zijn aangehou den. Nun namen waren verklapt door een der vrou wen, die gruwelijk mishandeld wa». Een chauffeur te Parijs ia door jongelui, dia in zijn auto zaten, door revol'versohoten ernstiig gewond. Men dankt, dat ae de auto hébben willen stelen» UIT DE BIJLAGEN. B. eni W. stellen den Raad voor aan B. en W. van Velzen te berichten, dat de Raad der gemeente Alkmaar bezwaar maakt tegen het betuigen van ad- haesie aan bet door den Raad dier gemeente aan de Tweede Kamer gericht adres inzake het verleenen van ouderdomsrenten aan behoeftigen. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Januari 1914 het aanvangssalaris van het hoofd dér Meisjes school te brengen van 1500 op 1600. B. en W. stellen onder de voorwaarden den Raad voor aan de N.-H vereen, „het Witte Kruis ten behoeve van haar ontsmettingsoven, een j aarlij k-| sche subsidie uit de gemeentekas toe te kennen van 100. B. en W. stellen voor de verordening op het heffen van een recht onder den naam van maxktgeld, goedgekeurd tot 1 Juli 1914, opnieuw en onveranderd vast te stellen» B. en W. stellenl voor aan den heer L. Groen, leeraar aan de Burgeravondschool en Avondschool voor Handwerkslieden, te berichten, dat het verzoek in zijn adres van 9 Februari j.l. aan den Raad, niet 'kan worden ingewilligd en de aan den heer A. A. de Groot ini 1906 verleende toelage van 60 in te trek ken, zoodra de nieuwe sallarisregeling van het perso neel aan de Burgeravondschool en de Avondschool voor Handwerkslieden zal1 zijn in werking getreden. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING In de maand Januari verpleegden dte Zusters 48 patiënten, waaronder 5 fondspatiënten, terwijl 28 kosteloos werden geholpen. Zij bezochten deze zie ken 679 maal, waarvan 46 bezoeken aan de fondspa tiënten en 468 aan die kosteloos verpleegden werden gebracht. Zeven maal werd hulp verleend bij aflegging. In Februari werden 41 patiënten bezocht, waarvan 8 fondspatiënten; 22 werden kosteloos verpleegd. Zij brachten 630 bezoeken, waarvan 106 aan de fondspa tiënten en 389 aan hen, die kosteloos werden bijge staan. Drie maai werd hulp verleend bij aflegging. HET SOHOUWBURGVRAAGfSTUK. (Vervolg der memorie van toelichting) Dit laatste verdient wellicht nog eenige toelichting. Tot nut voor de Gemeente: Alkmaar is vooral in de laatste jaren en dank zijl die betere verbinding niet omliggende gemeenten, eene plaats geworden, d'ie ook op andere tijden dan alleen op de klassieke Vrijda gen, op de Kaasmarkt, vreemdelingen moet ontvan gen en moet kunnen recipieexen. Kan zij dat? Als voorbeeld dienen twee feiten uit den laatsten tijd. 10 September 19'12 had' de Bosboom-Toussaintplechtig- heid plaats. Da onthulling van het beeld' werd o. m. bijgewoond door den Vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en andere autoriteiten» t Landgoed Nijenburg stond, na de plechtigheid, dank zij' de vrij gevigheid van dien eigenaar open; het mooie weer redde de situatie; dé buitenpartij liep schitterend af. Maar als 't eens geregend had? En 'f wa® der re- gelingsoommisisie eene opluchting te vernemen, dat de hooge gast, dlat ook de meesten dier aanwezige au toriteiten niet da avondvoorstelling in die Har:1' orde kwamen bijwonen niet om de voorstélllingBil'der- dijk heeft getoond, waartoe het bij machte was, maarom de za&U 28/29 October 1.1. had hier de Jaarvergadering van den Protestantenbond plaats. Da middagzittingen werden gehouden in de Harmonie, bij- daglicht en kunstlicht samen 1 Dit, met 'hier en daax^ wat groen, kon echter de ongezellige kaal- en vaalheid der holle zaal' niet doen verdwijnen. En hoe is er de toestand 's arvonds? Een vestiaire, die om engte en tocht liefst verme den wordt, eene verlichting, tot de helft gebracht van hare capaciteit door schaars vernieuwde gloeikous jes; een foyer, zoo grenzende aan de groota zaal, dat het verbod „niet rooken," na de pauze, een dwaasheid lijkt; eene verwarming, die het tegendeel van een centrale mag heeten, een ventilatie, die aan kouvat ten blootstelt; een systeem van harde zitplaatsen, dat hinderlijke en hoorbare verrassingen geeft-bij opstaan en gaan zitten en voor de boenen te weinig ruimte laat; een tooneal mét weinig verschot van decoirs en requisieten en zonder plaats voor desvereischte mu ziekbegeleiding; en op de eerste rangen (stalles ge- heeten, rechts I) een neusprikkelïng soms, Booai» geen waterplaats ze op den openbaren weg verspreidt» Ziedaar de groote zaal, waarin Alkmaar stadgenoot en vreemdeling kunstgenot kan geven!

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2