DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 61 Honderd en zestiende jaargang. 1914 YRIJDAG 13 MAART. Gemeenteraad Tan Alkmaar, op Woensdag 18 Maart 1814, m. I nor. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT. dem Punten van behandeling li Vaststelling dier notulen van die vorige vergade ring. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging der Verordening tot rege ling der belooningen van het onderwijzend1 perso neel aan d'e Burgeravondschool' en dei Avond school voor handwerkslieden. (Bijlagen no. 6, 13 en 20). 3. Goedkeuring begrooting Alkm. Huishoud)- en In dustrieschool, dienst 1914. (Bijlage no. 10). 4. Voorstel tot het vragen van ontheffing van de verplichting tot oprichting van een Burgerdag school. ((Bijlage no. 11). 5. Alsvoren, inzake verschaffen van vrije boven klee ding en het geven eenar tegemoetkoming vo or ver- lofdagen aan gom. werklieden. (Bijlage no. 12). 6. Benoeming lid Commissie van toezicht op het L. O. (Bijlage no. 14). 7. Vaststelling verordening op het heffen van marktgeld. (Bijlage no. 15). 8. Voorstel tot het verleenen van subsidie aan de N. H. Vereeniging „het Witte Kruis." (Bijlage no. 10). 9. Alsvoren, tot herziening der jaarwedde van het Hoofd der Meisjesschool. (Bijlage no. 17). 10. Alsvoren, inzake adres van den raad der gem. Velsen, omtrent ouderdomsrenten aan behoefti- gen. 11. Verslag omtrent het verstrekken van schoolklee- ding tot bevordering van het schoolbezoek (Bijla ge No. 21). 12. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1913. 13 Behandeling van reclames in beroep, als voren. AT/KMA AH, 13 Maart. Men ban 'zich voorstellen, dat door de daad van de schilderij-kervende Engelsche kiesrechtvrouw, die reeds tot 8 maanden gevangenisstraf werd'veroordeeld velen zullen zeggen: „dat heb je nu van dé populari seering der kunst, de menschen mogen in musea vrij komen, zij loeren de zeldzame waarde van kunstwer ken kennen, maar worden bovendien in de gelegen heid gesteld deze te vernietigen of te vervreemden." Het valt niet te ontkennen, dat het nieuwe soort misdrijven den laatsten tijd nog al op dien voorgrond treedt. In ons land wist een waanzinnige de Nacht wacht van Rembrandt te bekrassen, in Paijs stal een handig man de Mona Lisa en nu heeft een kiesrecht- vrouw getracht het meest békende kunstwerk van d;e Nationale galerij te vernietigen. En deze laatste daad is daarom te erger, omdat ze, naar te vreezen staat, meer dan de andere navolging zal vinden. Fanatieke kiesrechtvrouwen, die zich op deze wijze verdienste lijk willen maken zijn er genoeg! De grootie moeie- lijkheid is dan ook wat er tegen deze nieuwe openba ring van den suffragettewaanzin moet worden ge daan. In het Lagerhuis is reeds gevraagd of dé minister van bininenlandlsche zaken met dé verantwoordelijke autoriteiten geen overleg wilde plegen, opdat de thans gesloten, musea weder voor het publiek ter be zichtiging zouden worden gesteld. De minister, Mc. Kenna, antwoordde dat hij1 gaarne bereid was, met de bedoelde autoriteiten over een voldoende politie-be- waking te comfenearen. Een stelde de vraag of dé minister geen andere wetgevende maatregelen tegen dergelijke wandaden wilde nemen. Welke? vroeg de minister, advies zou hiji in dezen graag ontvangen, daar hij er natuurlijk zalf mee verlegen zit. Een conr servatief riep toen uit: „Verban de bedrijvers van de wandaden." „Waarheen?" vroeg de minister. „Naar Zuid-Afrika," luidde het antwoord, dat na tuurlijk een groot lachsucces kreeg. Maar dé minis ter antwoordde: „In Zuid-Afrika zal men hartelijk danken voor deze strijdlustige juffrouwen. Man heeft daar meer dan genoeg aan de socialisten!" Verschillende musea zijn nu gesloten. Natuurlijk wordt dit gedaan om het publiek in de zaak te betrék- ken, den menschen te laten voelen, dat vrouwen, die op zulke barbaarsche wijze optreden, vijanden zijn van de samenleving. Men kan natuurlijk eerbied heb ben, zij bet soms slechts tot op zekere hoogte^, voor menschen, die uit volle overtuiging iets vernietigen, omdat zij het bestaan daarvan een nadeel voor de mamschheid achten. Dit is natuurlijk bij dé kies rechtvrouwen niet het géval. Ook heeft haar noodlot tige beweging niets te maken met bijv. een beelden storm, in zijn gevolgen natuurlijk ook noodlottig, maar daarbij is er althans verband tusschen aanlei ding en daad. Was in ons land de beeldenstorm, waarbij tal van kerken verwoest, beelden en schilde rijen vernield, kostbaarheden geroofd, niet een uit vloeisel van het antwoord, dat Philips H zond op het verzoekschrift der edelen? Onze tijd dénkt anders over zulke schanddaden en heeft trouwens ook ande re middélén om verzet te uiten. De Londensche vrouwen keeren echter tot dé thans door iedéreen verafschuwde mid'delén van de zestien de eeuw terug. En werdén er in diie eeuw verschrik kelijke maatregelen genomen, in de onze is zachtzin nigheid die leuze. Wellicht zit juffrouw Richardson alweer te hongeren) om' vrij te komen, teneinde nieu we wandaden te kunnen begaan. De regieering zal nu uitmaken wat er moet gebeu ren. De musea bewaken zóó, dat dergelijke misdrijven onmogelijk zijn, gaat niet. Ze enkel aan vrouwen verbiedén evenmin. Ze voor langen rijd gesloten houden, kan natuurlijk ook niet. Ziedaar dus een lastig probleem. Als dé xegeering al die militante kiesrechtvrouwen eens naar een on bewoond eiland! zond, ze behoorlijk verzorgde, ze dan het algemeen, direct^ geheim kiesrecht gaf en ze permissie gaf, net zooveel te stemmen als ze maar wilden? De zaak is echter te ernstig voor een grapje en daarom zullen we ook maar niet uitvoerig het oordeel van een kunstkenner vermelden, die vond, dat de kunst van de suffragettes nog veel meer te duch ten heeft d!am van die futuristen. Met belangstelling dient afgewacht wat de Engel sche regeering thans zal doen. ONEFiRLl.TKFJ ÜCMiCURRENXIE. Naar de R. K. Middenstander verneemt, is in het begin dezer week een wetsontwerp tot bestrijding der oneerlijke concurrentie dloor mr. Aalliberse bij de Tweedie Kamer ingediend. Gamtngd nieuws. VEREENIGING VAN NED. GEMEENTEN. De te 'e-Gravenhage gevestigde Vereeniging van Nederl. gemeenten, waarbij 28 gemeenten zijn aange sloten, heeft zich met een adres gericht tot H. M. de Koningin, met het verzoek zoodanige voorstellen van wet te willen doen, die tengevolge zullen hebben, dat de gemeenten worden ontheven van de kosten van vervoer en verpleging van arme krankzinnigen en dat eene hoogeire tegemoetkoming wordt verleend' in de wedden van 'burgemeesters en secretarissen. Herhaaldelijk is er over geklaagd^ dat ouders of naaste familie-betrekkingen van ambtenaren of offi cieren in Nederlandsch-Indischen dienst niet tijdig op de hoogte werden gesteld van het overlijden van zoons of naaste bloedverwanten in Indite. Telkens ook is het verlangen te kennen gegeven dat van sterfgevallen telegraphisch melding zou wor den gemaakt, opdat de betrokkenen niet eerst uit dé bladen het treurig nieuws zouden moeten vernemen. Een geval, dat zich nu weer voordéed, na ontvangst van de bladen, die de jongste Fransche mail aan bracht, doet het Hbld. aandringen op het nakomen van dat zeker billijk verlangen. Aan het „Bat. Nbl." toch ontleende het 't bericht van het overlijden van den 2en luitenant der infante rie W. J. Wéemhoff in Indië en het was eerst hier door dat dé familie kennis bekwam van bet droevig BEST SPOORWEGMATERIAAL! De trein, die Woensdagavond te 5.20 Zwolle verliet, ondervond te Dedémsvaart eenige vertraging. Eene dame had gebruik gemaakt van het privaat, even na het vertrek. Toen zij dat kastje wildle verla ten, weigerde de deur open te gaan. Alle moeite, aangewend om haar geopend' te krijgen, bleef vruch teloos. In haar gevangenis werd dé dame zeer opge wonden. Te Demdemsvaart aangekomen, kon aan vankelijk de hulp der bu-itenstaanden ook niet helpen, 't Was een toestand, deelneming en hilariteit buiten, en binnen de „cel" angst 1 Een- ladder tegen dén wa gen gezet en zoo van boven af hullp verleend. In den beginne geen baat; eindelijk na veel inspanning ge lukte het, de gevangene de vrijheid te geven. Daarop ging de trein weer verder. (N. v. dl D.) DROEYE BRUILOFT. Te Breda werd, meldt hét Hbld., Dondermorgen een 23-jarige bruidegom, hardloop-er van professie, na voltrekking van zijn huwelijk in de vestibule van het stadhuis gearresteerd, omdat hij nog zeven von nissen moest ondergaan. De man werd naar het huis van bewaring overgebracht. Zijn 17-jarige bruid verliet snikkende het stadhuis. Een broeder van den bruidegom, die als getuige had moeten fungeeren was niet verschenen. Ook deze' heeft nog 't een en ander met dé justitie te vereffe nen en was klaarblijkelijk bang ingerekend te worden. EEN ADRES. Het hoofdbestuur der vereeniging van leeraren bij bet Middelbaar Onderwijs heeft een adres gericht aan den minister mét het verzeek te willen bevorderen, dat oudleerlingen van hoogare burgerscholen met 5- jarigen cursus voortaan zonder eenig aanvullingsexa men worden toegelaten tot de universitaire examens en de promotie in de wis- en natuurkundige en de gé- neeskundiga wetenschappen. DBOEIVIG. In de Zandstraat te Rotterdam hééft Woensdag een buurvrouw de hulp vain de politie ingeroepen voor een 2-jarig zoontje van W. van der Ward. Dit kind was tegen een ka-chel) gevallen en had brand wonden aan dén rechterarm1 bekomen. Bij een bezoek, dat de politie daarop in dé woning van van der Ward bracht, bleek haar, dat de vader zwaar ziek te bed lag en dé moeder sedert 1 dezer in het ziekenhuis ter verpleging is opgenomen. Tien kindéren, waarvan het oudste 12 jaren, telt dit gezin. Een paar waren er totaal1 ongekleed, want uit armoede was het laat ste stuk, dat nog eenige waarde had', verpand'. Al de kindéren huisden met dén zieken vader in een vertrek en waren vrijwel' zonder eten en drinken. Buren heb ben, zo-odra dit bekend werd eenige. kleedingstukken bijeen gébracht voor dé kindéren. De vader, voor wien geneeskundige hulp is ingeroepen, zal naar het ziekenhuis vervoerd wordlen en Het armbestuur zal nu verder hulp verleenen aan de kinderen. (N. R. Ct.) UIT S'CHOORL. Woensdagavond vergaderde in café Timmarman de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Noord- Kennemerland alhier. De voorzitter, de heer A. J Peeek, sprak bij de opening den wenisch uit, diat in 't verschiet moge liggen een,mooi seizoen met goed weêr, waardoor de vreemdelingen in Bchoorl een goed verblijf zullen hebben, en waardoor de vooruitgang van ons dorp gebaat zal zijn. De notulen der vergadering van 17 October LI. wer den gelezen en goedgekeurd, waarna de -beschrijvings brief werd nagegaan voor de Algemeen© Vergadering van den Nationalen bond van Vreemdelingenverkeer Benoemd werd de beer FL Schermer1 ais afgevaar digde, en de heer K. M. Peys als plaatsvervangend- afgevaardigde naar deze vergadering. Hierna volgde 't jaarverslag van den secretaris^ waaruit we als voornaamste punten aanstippen, d'e o-pening der Noorderstoomtram, waardoor Schoor! is aangesloten bij. 't grooto verkeer, wat in 1'913 zoo heel goed merkbaar was aan 'ti kolossale bezoek dat onze plaats daardoor 'kreeg. Door adressen aan den Raad) van Administratie der H. IJ. S. M. werd d'e vervroegde ind'ienststelding tot Scho-orl verkregen, naderhand -ook een zeer jniste zomeidienstregeling, terwijl 29 Augustus -bij. de officieel'e opening der ge- heele lijn, onze vereeniging eenige feestelijkheden heeft georganiseerd. Er zijn gehouden 3 algemeen© en 8 bestuursvergaderingen, van welke laatsten er en kele waren gecombineerd met andere besturen. Tot stand is gekomen een permanent comité om de belan gen te behartigen van de streek, waaraan deelnemen de afgevaardigden dér vereenigingen V. V. van Schoor!BergenE'gmondl aan Zee en Egmond Bin nen, terwijl Alkmaar zich niet heeft kunnen laten vinden voor samenwerking als zooeven genoemd, aan gezien deze zustervereeniging heeft gemeend dat ha re belangen meer -op zich zelve stondén. De oude gids is bijna opgebruikt, door dén gTetigen aftrek, welke dit mooie boekje vond, en een 2e uit gave is bijna gereed. Deze belooft nog weder eene verbetering te worden van dé voorganger en zal zeer zeker weer eeni goede reclame voor de vereeniging en de plaats zijn. De aanbouw van nieuwe villa's en landhuizen heeft zijn intrede gedaan en -belooft heel wat te worden voor de toekomst. Uitvoerig werd) 't werk van 't in formatiebureau omschreven, waaruit blijkt, dat dit zeer goed werkt, en' in goedé handen is. Het resultaat der gemaakte reclame was zeer goed te noemen. Van de zijde d'er H. IJ. S. M. was zeer veel medewerking toegezegd, en ook hier heeft eeni bezoek van den se cretaris aan den Raad van administratie hare uitwer king niet gemist. JMet een beroep op aller medewerking in de toe komst, eindigde dit verslag, voor welks uitgebreidheid en juistheid den secretaris dank werd gezegd do-or den voorzitter en dé vergadering. Punt 5 was 't jaarverslag van den penningmeester over ontvangsten en uitgaven. Een uitvoerig medé- deelen van alle onderdéelen der rekening deed ons kennismaken met de nauwgezetheid waarmede de heer Grin zijn nieuwe taak -opvat. Zeer groot genoe gen deed het den leden te vernemen dat de rekening slo-ot met een batig saldo, zij 't dan ook een klein be drag van 4.46. Doch gezien b.v. de toestand van 1% jaar terug toen er een nadeel'ig saldo van 107 was, kan gerust gezegd1 werden, dat dé financieele toestand goed vooruitgaat. Bij motud'e van den heer P. van Essen namens de -commissie van advies, werd medegedeeld dat alles in goede orde was bevonden. De penningmeester kreeg den dank van voorzitter en vergadering. Bij de bespreking der in 1314 te maken reclame, deelde d'e secretaris medé, hoe dit in 1913 was ge gaan, en met welke som was gewerkt, en goedé recla me gemaakt, en verzekerde dat, als weer op deze ma nier werd voortgegaan met een zelfde bedrag, dé za ken weer konden slagen. De heer KrillOr kon in déze medégaan, en de heer Breed ook, doeh déze stelde voor, om de kosten om te élaan per kamer. Iedere pensionhouder zal' dan een gedeelte der kosten moeten restitueeren al naar ge lang hij kamers in- zijn huis heeft. Dit werd goedlge- vonden. Bij neringdoenden en verhuurders van ge meubileerde huizen -of kamers zal' door dén bode een lijst worden gepresenteerd. Geannonceerd zal worden in „Nieuws van d'en Dag," Telegraaf, Leeuwarder Courant en 'tNieuwsbl. van 't Noorden, terwijl nog ten aanzien van meer bla den adverteeren overwogen wo-rd't. De secretaris had nog nooit gezien de door 't staatslboschbeheer be loofde hank bij da oriënteertafel op 't zo-nneduin. De betrokken heambte zal hierover worden gesproken. Hierna steldé de secretaris voor om aan den Ge meenteraad een flinke subsidie te vragen, aangezien zooveel kan worden gedaan, dat ook in 't belang dér welvaart en van 't mooi onzer plaats is, dbeh dat tot heden moest gelaten worden omdat dé financieele draagkracht te gering was. Algemeen kon dé verga dering zulk een verzoek toejuichen. Vervolgens werd door den secretaris, den heer Fl. Schermer, uitvoerig besproken zijn idee om Schoorl van electrisch licht te voorzien. Wanneer we zien, wat onze plaats is en kan worden, en ook zien wat naburige plaatsen doen voor 't verlichtingsvraagstuk, dan mogen wij., zei spr., niet ten achter blijven,. Veel wordt hier in d'.e plaats gesproken, doch 't blijft daar bij en spreker geloofde dat 't nu eens op den weg der vereeniging ligt om d'e eerste stappen te doen. Dat zijn deze: We beginnen met de wenschel'ijkheid uit te spreken dat electrisch li-cht hier kome, als 't eenige wat zal gaan, daar een gasfabriek niet aan te raden is. Hierna (dlie ook op voorstel van den heer Boon)' zien wij op de juiste manier hij! de gemeentenaren een en ander -duidelijk te maken en, hier moeten zij die dit doen eerst iets méér van een en andér weten, daarna, en na de medéd'eeling der koisten, aansluitin gen zien té krijgen. Daarna zich wenden tot dien ge meenteraad en deze, als 't bevoegdé lichaam verder de zaak in handen geven. Een en ander vond veel bijval, ook van dé zijde van den voorzitter, die zichl reeds verder in de zaak had ingewerkt en meende d!at thans de tijd rijp is voor handélen. Na nog lange bespreking van dit punt, werd) be sloten 't voorstel van den secretaris aan te nemen, en zoo gauw 't kan, spijkers met koppen te slaan. Bij de rondvraag stelde den heer Boon voor, een betere regeling te krijgen in ons plaatselijk postwe zen. Meer uren van openstelling, in 't bijzonder in den zomer van 't hulpkantoor voorah Ook meerdere verzending en bétere buslichtingen. Een en ander werd vooral gesteund) door den heer Kriller. Besloten werd een adres desbetreffend ter bevoegder plaatse te zenden. Den heer Wo-gnum uitte zijn wensch dat de „oor sprong" beter onderhouden werd, en dat 't klim du in niet zoo werd afgegraven. De voorzitter kon den heer Wognum tot diens ge noegen1 beantwoorden. Nog werd! door den hear P. Breedl voorgesteld', den secretarie eenige vergoeding te geven voor zijn druk ke werkzaamheden, waarna besloten werd hém 20 toe te kennen, waarvoor de secretaris dank betuigde. Nog kwam in bespreking de verspreiding van dé nieuwe gids en de trap aan de duinen, waarna de voorzitter op een zeer iaat nnr overging tot sluiting. Hij kon constateeren dat de discussies hebben geleid' tot 't voltooien van gewenschta toestanden, en heb ben laten zien, ho-e de menschen van thans een open o-og hebben- voor 't nageslacht, en voor latere tijden. De toon dér debatten was zeer gezellig geweest, la ten we, zoo zeide spreker déze eendracht bewaren, want dit leidt tot 't goedé doel. Ook de discussies over het electrisch licht, bewe zen hoe we niet alleen denken over thans doch ook over dé toekomst. Spreker hoopte dat allen samenwerken in den hes ten zin, dan is Schoorfs bloei verzekerd. UIT SINT-FAN1CRAS. De coöperatieve Boerenleenbank alhier vergaderde gisteren ten huize van dén heer Jn. Ruys met 109 van de 150 leden. Na opening door den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer J. Kroonenhurg, werdén de notu len gelezen, welke werden, goedgekeurd'. Wegens periodieke aftreding trad) de heer J. Goot jes Sr. als lid van den Raad ,van Toezicht en de heer D. Kloosterboer Jnz., als lid! van 't bestuur af. Bei den, herkozen met reap. 89 en 79 stemmen, namen hunne benoeming aan. De rekening en verantwoording over 1913 werd hierop door den kassier, den heer J. ten Hoeve, uit gebracht. De ontvangsten bedroegen wegens spaar gelden a 225142.07, terugbetaalde voorschotten a 16197.50, wegens loiopende rekening it 207292.37 en diversen 7682.61® tezamen 456314.55®. De uitgaven bedroegen xesp. 119432.92, 126556, 197542.56 en 6959,74, tezamen 450491,22; allzoo in kas 5823.33®. E!r was een winst gemaakt van 722.87®, waardoor 't reservefonds steeg tot 1590.52®. Op 31 Dec. was aan spaargelden aanwezig 105709,15, en stond aan voorschotten uit 159558.50. Er waren 147 leden, 186 spaarders, ter wijl aan 116 leden' voorschotten werden verstrekt. Nagezien door de heerten A. Oudés en N. Timmer man, die alles in dé beste orde hadden bevonden, werd de rekening benevens de balans algemeien goed gevonden. De bepaling van dén rentestand'aiard voor spaar gelden op 4 en 4% en1 voor voorschotten op 5 door het bestuur voorgesteld' werd goedgevondén, zoomede dé bepalingen van het bedrag der op te ne men spaargelden, der te verstrekken voorschotten ten de gelden aan te vragen hij de Centrale Bank 't Salaris van dén kassier werd met 50 verhoogd en alzoo gebracht op 300, waarna d'e vergadéring werd gesloten. UIT W I NK FX. Door den Commissaris dier Koningin in deze pro vincie is benoemd tot zetter der Rijks belastingen in de plaats van wijlen den beer A. Nobel, de heer P. Wit Czn. Door stemgerechtigde Ingelanden van de Ban na Winkel is benoemd tot bestuurslid de beer C. Meurs en tot Hoofdingeland der Schager en Niedor- per Kogge, de heer J. Timmerman Kzn. UIT HENSBROEK. De afdeeling „HensbroékHeerbugowaardOb- damUxsemOterleek" van dé vereeniging ter be vordering van het vakonderwijs in Wést-Friesland hield gisteravond bij' dén heer Mantel alhier haar al gemeen© jaarvergadering. Na het openingswoord van dén voorzitter, den heer L. Groot, en voorlezing der notulen volgde het jaar verslag van den heer Bolkestein. Hieruit vermelden we het volglende: De afdeeling telt 32 leden, een tentoonstelling van vervaardigde teekeningen was gehouden te Obdam, die flink bezocht was geworden, de financieele toe stand was nog niet erg gunstig doch verbetert lang1- zamerhandi en was niet ontmoedigend, besloten was de functiés van secretaris en penningmeester te ver eenigen en op te dragen ajan den tegenwoordigen se cretaris. Tot tijdelijk leeraiar aan de Teekenschool waa-na bekomen goedkeuring van den minister opnieuw benoemd de heer D. Tauber te Alkmaar. Hierna verslag van den finantieêlen toestand dloor d'en penningmeester: aan subsidies waren ontvangen: van het rijk 250, van' de provincie 85, van élk der gemeenten Obdam, Urslem, Heer-Hugowaard 10, van de gemeente Hensbroiek verkreeg men schoollo kaal met vrij vuur en Echt. Ontvangen was in het geheel 756 en uitgegeven 711.09® zoodat dit jaar een batig saldo aanwezig was van bijna 45; even wel bedraagt de schuldenlast der afdeeling nog 250. Het verslag van d'en eter-sten leeraar over het dezen winter gegeven onderwijs was zeer bevredigend. Bij de nu volgende bestuursverkiezingen werden herkozen de heeren J. Bolkestein te Hemsbroek en J. Engel te Ohd'am. Medegedeeld werd dat ingekomen is een missieve van den minister van Binmenlandsche Zaken, mede- doelende dat dé afdeeling over het jaar 1914 een sub sidie wordt verstrekt van 250, benevens een schrij ven van de gem. Obdam waarin wordt medegedeeld dat de afdeeling kan rekenen op een jaarlijksche

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1