DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 0 No. 62 Honderd en zestiende jaargang. 1914 ZATERDAG 14 MAART. Rouwen en bouwen. STRAKKE - SQUIRE MINERVA FIAT Firma Stikkol, Olij en Ten Zeldam, BINNENLAND. UIT EQMOND AAN DEN HOEF. ALKMAAR COURANT. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. Veelvuldig leest men den laatsten tijdl in dagbla den cn maandschriften de klacht, dat vele dlorpen haar karakter geheel verliezen door die wijze, waarop er bijgebouwd wordt. Vo-orbeel'den worden aange haald en door afbeeldingen verduidelijkt om tegen over leelijke bouwsels, welke er bij den dag verrijzen onder z.g.n. moderne architectuur te doen uitkomen, hoe dorpstimmerlieden van weleer eenvoudige, schoo ns woningen bouwden. Nu gelooven we, dat men zich ook op dit gebied in de allereerste plaats voor overdrijving moet hoe den. Dat menschen van smaak, die zich door dorps schoonheid aangetrokken gevoelden, zich ergeren aan smakelioozo gewrochten, welke in die plaatsen hunner inwoning opdringerig werden neergezet te midden van landelijk schoon, ligt voor d'e hand. Maarevenzeer spreekt het o. i. van zelf, dat een dorp, hetwelk „in trek is", dus vele nieuwe inwoners uit d'e steden krijgt, die er nieuwe huizen laten zetten, onmogelijk zijnkarakter ongerept kan handhaven. Een woning toch, gebouwd voor een stadsmensch, die buiten wil wonen, heeft aan geheel andere eischenl te voldoen dan de huizen in de omgeving. Zij moet voorzien zijn van die gemakken, welke een stadsmensch heeft leeren waardeeren en welke hem onmisbaar zijn ge worden, en beantwoorden aan eischen van hygiëne, welke in het verleden niet werden .gesteld. En ook de dorpsbewoners zelf hebben natuurlijk andere be hoeften gekregen. Het ongerept behoud van het do-rpskarakter is daarom reeds niet mogelijk. MaaT daarom behoeft de nieuw-bouw niet per sé leel'ijlk te zijn. Aardig werd dit onlangs geïll'ustreordl in het weekblad „Buiten", waarin onder „een der schrikwek kende bouwsels, waarvan er binnenkort vele te Bla- ricum zullen verrijzen" werd geplaatst een „landhuis te Blaricum, evenals het monsterhuia voor een matige som gebouwd, en toch in harmonie met de omge ving." Beidie foto's toonen overtuigend! aan, dat voor ongeveer hetzelfde geld evengoed iets moois als iets lealijks tot stand kan komen. Zij1 bevestigen de al oude waarheid, dat goedkoop heusch niet altijd! slecht en het mooie lang niet altijd duur is. Wanneer men zijn oogen maar eens goed open zet, zal men tal van keeren ontdekken, dat een woning lteelijk géwordén is door allerlei smakelooze toevoegingen, die als ver sierselen werden bedoeld en ook daarvoor werden be taald. En ook zal men dilkwijls den indruk kunnen krijgen, dat een, leelijke gevel' mooi had' kunnen zijn, wanneer niet alleen naar meer eenvoud, maar ook naar betere verdeeling was gestreefd. In d'e Midldel- burgsche Courant vonden we dezer dagen een gedach- tenwisaelin-g over straten, waarbij ook even werd aan geroerd de schoonheid der huizen. De heer B. von Bracken Fock maakte zich! tot tolk van de architec ten, die weder een raamverdeeling toepassen. Hij betoogde, dat een licht-opening, die niet onderver deeld is, de harmonie der architectuur verbreekt, den indruk van een gat-in-dem-muur geeft en mits- dien storend voor het schoonheidsgevoel werkt. Als bewijs van zijn stelling, welk een voorname rol de raamverdeeling in de aesthetiek van eenvoudige wo ningen speelt, gaf de schrijver een afbeelding van een huis met spiegelruiten en twee afbeeldingen van het zelfde huis met een raamverdeeling en andere raamgToepeering, terwijl hij d'e twee laatste tevens alle „pronk" was weggelaten. Dank zij- de welwil lendheid van den heer von Broeken Fock zijn wij in staat gesteld deze afbeeldingen hier weer te geven. Het eerste ontwerp is onharmonisch. Al moge de teekenaar wellicht de spiegelruiten wat al te zwart hebben gezien, leelijk zijn ze in elk geval. In het tweede ontwerp, hetzelfde huis, zijn -die spiegelruiten vervangen door een behoorlijke onderverdeeling. Het is een harmonisch stijlvol ontwerp, welks schoonheid' wordt beheerscht dloor een logische verwerking der constructieve ondierdeelen. Weggelaten zijn de dak lijsten, de bogen boven die ramen, de witte banden enz. De derde afbeelding geeft hetzelfde buis met een andere raamgroepeering. Het is duidelijk, dat men, op deze wijze voortgaande vani eenzelfden gevel talrijke variaties kan ma-ken, ter voorkoming v,an te groote eentonigheid. Zouden dergelijk© eenvoudige woningen in een dorp niet veel beter indruk maken dan die leel-ijke en pretentieuze, wel'ke helaas thans te veel worden gebouwd? ETger word echter de toestand, wanneer het spook van de revolutie in, een- dorp doordringt en er zijn lusten teugelloos bot kan vieren, omdat er niets ge schiedt, om aan zijn stelsel paal en perk te stellen. Wat wordt er dan niet op voor vele jaren onherstel bare wijze verknoeid 1 Maar al te goed' kunnen wij dat helaas waarnemen in onze eigen omgeving. Hoe gaat de statigheid van den Heil-oër straatweg verlo ren en hoe wordt het genot van dezen fraaien wandel weg vergald door daar gebouwde woningen, waarvan er een paar ook gerust als schrikwekkend© voorbeel den van smakeloosheid en d'isbarmo-nie dienst kunnen doen. Er schijnt daar hoegenaamd' geen toezicht óp de bebouwing te zijn! uitgeoefend, het is alsof de grond er maar zond-er eenig stelsel- verkaveld werd en dat men er maar bouwen mocht, zoo dwaas men maar wilde. Gelukkig heeft men in deze gemeente inge zien, dat bet toch wat al te bar werd en er is reden te veronderstellen, dat zulke buitensporigheden in bet vervolg niet meer zullen worden toegelaten. Doch wat is er reed-a bedorven I E!n juist daar, waar voor de toekomst een mooi© bebouwing zoo bijzonder ge- wenscht ware geweest 1 In Bergen heeft men beter opgepast. In die ge meente beeft men zelfs reeds een schoonheidscom missie gethad, welke bestond uit een architect, een kunstschilder en een timmerman en tot taak had van advies te dienen over bouwplannen, teneinde te zor gen, dat er zooveel mogelijk gebouwd werd overeen komstig de eischen van het dorpssehoon, dus vooral oo'k, wat vorm en kleur betreft, in ver-band1 met bet karakter der omgeving. Helaas hebben de hearen, die zich bereidwillig beschikbaar hadden gesteld, het bijltje er bij neergelegd. Wie op dit gebied iets wil tot standi brengen belt ia onlangs ook te Am sterdam nog gebleken moet wed! heel erg overtuigd zijn, dat 'bet meest gewenschte dikwijls moet wijken voor het bereikbare I Oo-k in Schoorl beeft men blijkens bet gisteren in ons blad opgenomen verslag van „Vrëem-delingenver- Voorgevel. keer" „een open oog voor 't nages-l-acht," al' is ook in die gemeente gebleken, dat men dé seboonheid's- eiscben binnen zekeie grenzen wil' houden. Natuurlijk kunnen- de besturen in dergelijke ge meenten veel d-oen, vooral veel voorkomen. Maar tenslotte is het eenige afdoende middel om verbete ring te brengen, niet gelegen in een verordening, maar in den geest, die dé menschen bezield. Hoe meer de overtuiging ingang vindt, dat er bouwen en bouwen is, hoe duidelijker en vaker dlit wordt aan getoond, des te minder zal d-e overheid! hebben op te treden, des te aangenamer zal heit ook zijn voor de architecten, dd© dikwijls tegen hun zin woningen gaan bouwen, welke zij veel schooner hadden ge- wenscht. Zou het permanente comité van de vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in de ze omgeving niet een nuttige propaganda voor dleze bij uitstek „scboone" zaak kunnen voeren? DE RIJKSMIDDELEN. Uit den maandelijkechen staat van de opbrengst der Rijksmiddelen, 'blijkt, schrijft d-e N.Crt., dat Fe bruari 1914 bevredigend-e resultaten beeft opgeleverd. Het bedrag, waarmede 1913 overschreden is, mag er wezen, vooral wanneer men de vermeerderingen in die beide voorgaande jaren daarbij in aanmerking neemt. De schatkist ontving n.l. 12.428.455.51, en d'aar Fe bruari 1913 bet bedrag van Il.88-5.3i08.94y2 oplever de, is het accres 643.086.56%. Verleden jaar 'kon den wij een toeneming van bijna 4 ton coustateeren, en voorvexleden jaar een vermeerdering van meer dan een millioen, zoo dat de vermeerdering van dit jaaT, na zulke goede voorgangers, zeker wel reden tot te vredenheid o-plevert. Bij vergelijking met Februari 1913 werd meer ontvangen uit de grondbelasting 2060, bet personeel 36.066, de bedrijfsibelasiting 37.006, de invoerrech ten 40.000, den suiker-accijns 21.000, dien op d'en wijn 3000, dien op het gedistilleerd 152.000, op bier en azijn 16.000 en op het geslacht 22.000, de gouden en zilveren- werken 1000, de successierech ten 193.000, de domeinen 1000, d-e posterijen 93.000, die rijkstelegraaf en telefoon 26.000 en d'e jacht- en vischakten f 1000. Minder leverden opde vermogensbelasting 20.000, de zoutaccijns 1000, de zegelrechten 1000, de registratierechten 68.000, de hypotheek rechten 3000 en de loodsgelden 13.000. Op den maandstaat wordt nog afzonderlijk vermeld, dat de suikeraccijns in de laatste drie maanden beeft opgebracht 6.238.755.96 tegen 6.349.30-8.28 in bet- zelfde tijdvak van 1912/1013. Over de eerste twee maanden van 19-14 bedraagt nu het totaal-generaal 26.971.623.47V2, terwijl d'e eerste twee maanden van bet vorig jaar 25.729.099.5iy2 opleverden. Dit jaar is dus reeds meer ontvangen: 1.242.532.96. Gemengd nieuws. HET CONFLIOT IN HET HOUTBEDRIJF TE! ZAANDAM. De bond van werkgevers in bet houtbedrijf te Zaandam beeft, naar het Hbld. meldt, aan de bestu ren van den oentralen bond van transport- en haven arbeiders en der houtbewerkers-vereeniging „Voor waarts" een schrijven gericht, waarin wordt gezegd dat bet door die werklieden-combinaties ontworpen contract op tal van car-dinale punten zeer afwijkt van diat, hetwelk eerst is aangeboden. De patroons zijn niet bereid' om het 6 Maart j. 1. gezonden concept al's grondslag voor een bespreking te aanvaarden. Wel willen zij onderhandelingen be ginnen, wanneer als basis daarvoor zullen genomen worden d'e eerste concepten. Zij zeggen, nimmer te zullen kunnen meegaan met een regeling van bet scheidsgerecht, zooals die wordt voorgesteld, waarbij elk der wex-klieden-vereemigingen twee leden zal benoemen en de vereeniging van pa troons in 't geheel slechts twee. Ook zal de taak de zer co-mmi&sie strikt moeten beperkt zijn tot geschil len, die ontstaan naar aanleiding van een- der bepalin gen der collectieve overeenkomst. ERNSTIGE DIJKDOORBRAAK. De dijk, welke het dorp Spijk bij Lobith afsluit te gen bet water van den overlaat, is gisternamid-dag om- vier uur doorgebroken. Een groot aantal buizen en, eenige steenfabrieken staan onder water. De bewo ners d'er ondergeloopen buizen zijn met bun vee en huisraad, voor zoover dit nog te redden was, naar de zolders hunner woningen! gevlucht. Velen hebben zelfs bun toevlucht op heit dak moeten zoeken. Om 7 uur gisteravond seinde men uit Lobith aam de Maas bode, dat bet geheele dorp één watervlo-ed is. Ook de Katholieke kerk is ondergeloopen. Zeer veel huisge zinnen hebben al bun have en goed verloren. UIT WAARLAND. De kaasfabriek alhier krijgt met Mei een belangrij ke achteruitzetting. Werd voorbeen door den direk- teur de melk van 250 a 300 koeien opgekocht, thans is door de eigenaren dier koeien besloten de melk met 1 Mei te leveren aan „de Kroon" te Heer-Hugowaard. UIT SINT-PANCRAS Eindelijk worden toch betere prijzen besteed' voor de kool dan in de vorige weken. 2d'e soort roode kool werd dezer dagen verkocht voor 7.50 per 100 stuks. Ie soort gelidt reeds 9 a 10 gul-den. Ook dé uien rij zen: men besteedt op heden 0 a 6y2 gulden per haal met vluggen handel. VAN TEXEL. Het gemeentebestuur beeft gisteren aanbesteed bet bouwen eener zeevaartschool te den Burg. De laagste inschrijving was van den beer H. Doom, 't Zandt (N.-H.) voor 12.200. UIT OUDKARSPEL. Ds. A. G. de Leeuw alhier is uitgemoodi-gd op be roep te preeken in de Nederlandscha gemeente te St. Petersburg. (N. R. Ot.) UIT SCHOORL. Donderdagavond' hield1 in bet café de Roode Leeuw alhier 't comité van Actie voor Plaatselijke keuze een propaganda-avond. Allereerst werden eenige mooie lantaarnplaten vertoond, waardbor de aanwezigen kennis maakten met Ehgelsche bezienswaardigheden, waarna als spreker optrad Ds. Boeke. Na nog eens duidelijk te hebben uiteen gezet, wat met plaatselijke keuze word! bedoeld, gel'ijk men dit onlangs van dezen spreker te Groet reeds heeft kun nen hooren, kon van gedachten-wisseling, gebruik worden gemaakt. De beer Leurs van Sctoorl'dam deed! uitkomen, dat bij 't zelfde d'oel wil bevorderen als de spreker, doch dat zijn manier van bestrijiding zeer met dien van den 'heer Boeke verschilt. De heer Boeke diende uitvoerig van- antwoord'. UIT' W-IERINGERWAARD. Donderdagavond vergaderden alhier een elftal da mes en- 2 heeren om voorloo-pige besprekingen te ho-u- d'en in verhand met een hier op te richten subcomité van bet Hoefijzerverbomd. Deze bijeenkomst werd ge leid door Ds. van Linscboitem. Allereerst zou ©en voor- loopig comité worden samengesteld diait dan verdere plannen zou uitwerken. Het bestuur bestaat uit 5 le den t. w. Dr. Folpmers, voorzitter, Da. van Linseho- ten, vice-voorzitter, Mevr. KosterKaan secretares se, Mej. M. Kaan-Bakker, pemnimgmeestexesse en Mej. W. M. KaanEggera Dit comité is van tijdelijke» aard. Met algemeene instemming werd besloten een soiree te organiseeren en deze te doen houden in de tweede helft van April. Een voorl'oopig programma werd reed's o-pgemaakt dat, dank zij de verleende medewerking o.a. van de damesclu-b „Acmarylja" veel goeds belooft. Een voorstel van dr. Eolpmers om, zoodra de feest avond voorbij is een vast comité op te richten om ijverig oontribueerendé medeleden te werven, vond' algemeene instemming. Hierna sluiting. HOEFIJZERVERBOND. Wederom werden een 18-tal sub-comitê's van bet Hoef ijzer verbond opgericht. Het aantal gemeenten, waar nu gewerkt wordt voor bet Nederlandiscb Kin derherstellingsoord' bedraagt 245. Vannacht ongeveer drie uur ontstond brand in een dubbel buis, aan de Hoevervaart, waarvan de eeme helft bewoond door bet gezin van dien schipper en brandstoffenbandelaar D. Dekker, welk gezin be staat uit man, vrouw en drie 'kinderen, dé andere door den pas gehuwden schipper Duinmeij-er. De brand ontstond in bet door de familie Dekker bewoonde gedeelte; de bewoners moesten zich in nachtgewaad gekleed in veiligheid brengen. Van hun inboedel, die voor 1100 verzekerd was, werd totaal niets gered. Van den inboedel van schipper Duimeijer kon nog een groot deel in veiligheid gebracht wordén. Ook deze boedel was verzekerd. De brandspuit hervond zich juist te Egmond Bin nen, zoodat het geruimen tijd duurde eer; deze ter plaatse was. De bewoners wisten echter door het dooven van Engelands beste wagen, f 5250.— de beste kleplooze, f 4500.— de beste en goedkoopste wagen voor H.H. Doktoren en Zakenmenschen, geheel compleet met Italiaansche Carrosserie, kap en ruit en lantaarns, f 4650.— Kennemer ©arage - Alkmaar. vonken en bet werpen van water c*p de daken van de belendende perceelen, die juist in dé windrichting stonden den brand tot bet brandende gebouw te be perken-; daarbij later flink door de brandweer bijge staan. Ook wi-st men een in de nabijheid staande hooiklamp geheel te behouden. Te ongeveer zes uur lag het perceel, waarin de brand wo-edde, geheel tegen den grondL Het door bet gezin Dekker bewoonde gedeelte was eigen-dom van schipper J. Kraakman en verzekerd v-oor 1200, dat door de familie Duimeijer bewoond werd, was eigendom van den beer D. Belleman en verzekerd voor 800. Het vorige jaar waren nog be langrijke herstellingen aan het gebouw aangebracht. De verzekering was dian ook veel te laag. De gezinnen zijn in twee leegstaande perceelen van den beer J. Kraakman ondergebracht. KORTE BERICHTEN. H. M. de Koningin gaf gisteravond haar twee den muziekavond. De zangeressen mevr. A. Noorde- wier Red'dingius en mevr. P. de HaanManifarges en de heer A. B. H. Vexhey, piano, traden op. Het Weekblad voor de Burgerlijke Administra tie oordeelt, dat de verkiezing van den vijfden Am- sterdamschen wethouder den eersten Dinsdag van September moet pl'aats hebben. De Minister van Marine ontving gistermiddag in audiëntie den vice-admiraal Tydeman, die zieb tegen bet einde dezer maand naar Nedter-L-Indië zal begeven, voor besprekingen in verband met de vloot- plannen. De Maas en dte Waal stijgen no-g voortdurend. Te Nijmegen wees d'e peilschaal gisteren 12.30 M. N. A. P., d. i. 3.53 M. boven het gemiddelde. Door een defect aan d-e centrale, kon bet gem. electrieiteitsbedrij'f te Haarlem gisteren tot 7 uur geen stroom leveren. Vele winkels waren daardoor in duisternis gehuld. De sergeant de G., die in verband! met den kazer- nebrand te Haarlem gearresteerd was, is uit zijn cel ontslagen, doch mag de kazerne nog niet verlaten.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1