STADSNIEUWS. GESLAAGD. De heer H. van Drunen, brievenbesteller alhier, slaagde heden te Arnhem voor het examen assistent b|j de posterijen en telegrafie. OP AVONTUUR. Een tweetal minderjarige jongens, die van Am sterdam naar Alkmaar waren komen wandelen, kwa men Zaterdagavond aan het politiebureau om onder dak vragen. Gistermorgen zijn ze naar de ouder lijke woning overgebracht. SCHEEPSWERF „NICOLAAS WITSEN". Van de Scheepswerf „Nicolaas Witsen" van de firma W. F. Stoel ft Zoon alhier is met goed ge volg te water gelaten een stalen passagiersmotor boot, lang 50 voet breed 15 voet en met een 26 P.K. 4-cylinder motor. De boot is gebouwd voor rekening van den Havenstoombootdienst te [Amster dam en bestemd voor rondvaart me* touristen door en rondom de stad Amsterdam. CASSATIEBEROEP VEEWORPEN. BUITENLAND. krankzinnig geworden. head en angst -was hij weldra bewustdeo» geworden en zoodoende heeft hij door roepen ala anderszins nie mand kunnen ■waarschuwen. NAT. BOND y. "VREEMDELINGENVERKEER. In Parkzicht te Amsterdam is Zaterdag onder voor zitterschap van den heer D. Eockema uit Arnhem, een buitengewone algemeene vergadering gehouden, waarin de gewijzigde statuten zijn goedgekeurd wefll- ke in overleg met het bestuur waren ontworpen door een speciale commissie. Deze commissie blijft diligent met bet oog op grootere reorganisatieplannen, die in de toekomst be staan en waarin voor die verwezenlijking de regeering reeds is gekend. Biji de rondvraag bracht, melldtt de N. Crt., de heer O. N-annes Gorter, te Alkmaar, zijn voornemen ter sprake om in verschillende steden van ons land, waar af deelingen van den Natiomalen Bond zijn ge vestigd bet aantal is reeds tot 98 gestegen cau serieën te houden over de totstandkoming en de ont wikkeling van die badplaats Bergen aan Zee, bet tuin dorp Bergenbinnen en die stad Alkmaar met baar voor vreemdelingen zoo belangwekkende kaasmarkt. Hij hoopte, dat zijn optreden door vertegenwoordi gers van andere vereenigingen zou worden gevolgd en zoodoende het een© gedeelte van het land aan het -andere tevens door middel van lichtbeelden kon laten zien, wat het aan natuurschoon en bezienswaardighe den kan bieden. Dit denkbeeld werd uit een oogpunt van vreemde lingenverkeer door da vergadering toegejuicht. Reeds hebben verschillende afdeelingem o.a. Har- lingen, Sneek, Zwolle, een avond bepaald en heeft de heer Gorter zich voor het vertoonen dezer lichtbeel den met andere in verbinding gesteld. SCHENDING VAN HET POSTGEHEIM. „Onze Banier," orgaan van den Ghr. Bond van Gem. Werklieden, deelt mede, boe de inhoud van een brief, door den secretaris der afdeeling Charlois ge richt aan dien van de afdeeling Rotterdlam, werd op genomen in het orgaan van dien modernen (soeialisti- -schen) Ned. Vakhond1 van gemeentewerklieden. Tius- schen verzending en bezorging in moet die brief ge opend en afschrift aan anderen verstrekt zijn. Het blad vermoedt dat dit geschied) is door een overijverigen postambtenaar, te meer, om-dat een post-'beambte een dag na de besteling van den brief kwam vragen onn die enveloppe terug te mogen heb ben. Toen hem gezegd werd dat dit alleen o-p schrif telijk verzoek van den postdirecteur zou geschieden, is de man niet weer terug gekomen. De justitie ia in de zaak gemoeid. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER VEEART SENEJHUNDE» Zaterdag hield bovengenoemde Maatschappij te Utrecht een buitengewone algetmeene vergadering. Aangenomen werd met 146 tegen 2 stemmen de volgende motie van dir. Remmelts: „De vergadering enz., geho-ord) de discussies; spreekt -als haar oordeel uit, dat de eindoplossing vau het vraagstuk van het veeartsenij kundig onderwijs dient te worden gevonden door toevoeging van een zesde faculteit aan die Utrechtsche Universiteit." EEN RAADSELTJE. Jan van de Munt vraagt in die Leeuw. Ct volgende „Welke van alle talen verstaat men in den Haag het slechtst?" Neen, dat weet ge natuurlijk niet! Ziehier het antwoord betalen. ZAKEN DOEN IN DEN TRETN. Een lezer van het Rott. Nieuwsblad vertelt, wat hij eenige -dagen geleden ondervind! in dien trein van den Haag naar Rotterdam. De trein was goed en wel in beweging, o-f een per soon stond op en nam een bundel visitekaartjes uit zijn zak en begon deze rond te deden. Ik kreeg er cnok één, er stond op: J. HL De GHandelaar in Lompen en Beenderen. Geeft de hoogste prijzen voor gedragen kleeding. Laat zich aan huis ontbie den." Dit is nu wel zoo slim niet, maar nadat de kaartjes waren rondgedeeld, kwam de man éen voor éen de reizigers bepraten, wat ten gevolge had!, dat hij- aar dig wat adressen opschreef. Hij had zelfs een zak goed bij zich, waarin tal van kleedingstukken, wdke hij probeerde^ te ruilen of te verkoo-pen. Er was een man, die zin bad! in een broek. Na eenige woorden over -dien prijs was de pan talon verkocht, met deze conditie, dat de bro-ek, wel ke die persoon aan had, aan den koopman zou ko men. De passagier ging even -op het baloon van den trein en kwam eenige o-ogenlbflukken later met tin nieuw fantasietje binnen. Toen waren we ongeveer in Rotterdam JUSTITIEELS HUISZOEKINGEN. De Telegraaf 'meldt, dat Zaterdagmiddag te Am sterdam justitieele huiszoekingen zijn ingesteld door eenige Am-ster damsche justitieele ambtenaren, verge zeld van den recbter-cominissaris te Alkmaar. In bet arrondissement Alkmaar zou ten nadeele van een boer oplichting zijn gepleegd door mej. Fiege, die wegens chantage dezer dagen door het Arnhem-scbe Hof tot drie jaar gevangenisstraf is veroordeeld, dochi de wijk heeft genomen naar België, dat wegens chantage niet uitlevert. Een zekere juffrouw van Rossem moet haar partner zijn. Huiszoeking is gedaan ten huize van de ouders van juffrouw Fiege, waar juffr. v. R. veel over dien vloed kwam en ten huize van haar grootmoeder. Een tweetal koffers zijn in beslag geno- Het is, volgens die Tel., die bedoeling van de Elsa Msuh» zal van beft Rortterdémaob Tooneel- gezels-cbap overgaan naar het NederIL TooneeL^ De internationale voetbalwedstrijd België-Ho-l- land, gisteren te Antwerpen gespeeld, eindigde met 2—4 voor Holland. Te Soerabaja is een afdeeling van Onze Vloot o-pgericht met meer -dan 200 leden. De gemeenteraad van Stedum heeft besloten de vergaderingen in 't vervolg naar een vast formulier met gebed te openen. (N. R. Ort.). Het verbod van invoer van aardappelen uit Nederland in die Vereenig-de Staten van Amerika i-s, onder eenige voorwaarden, opgeheven ten aanzien van in Nederland gegroeide aardappelen. Te Almelo bracht een collecte voor het Hoef- ijzerverbond! 1388.18 op. 'Te Kuijfc i-s een 2-jarig jongentje gestikt in een vuilnisput gevonden. - Een 16-jarig meisje uit Leiden is op avontuur meegegaan met een paar jeugdige zwervers, -die aan den kost komen met bet vertoonen van een aapje. Dr. Te Winkel, hoogleeraar in de Nederl. taal en letterkunde aan de universiteit van Amsterdam, zal a.s. Donderdag ten Koninklijken Paleize in den Haag een lezing houden. Bij het openen van de brandkast van het Alg. Ziekenfonds Schiedam, in de woning van de vertrok ken administrateur W. J. V., bleek, meldt de N. R. Ort., aan de kas van het fonds een bedrag van on geveer f 3000 te ontbreken, In het geboortehuis van Alma Tadema, te Dron- rgp, zal een gedenksteen worden geplaatst. Van het tjalkschip Op hoop van Zegen, sehip- per J. van der Kamp, dat den 17den Februari van Wildervank naar Amsterdam is vertrokken met een lading grootendeels uit meel bestaande, is tot heden niets vernomen. Men vreest, dat het sehip vergaan is. De Hooge Raad verwierp heden de cassatiebe roepen van Annie Pascal en Gabriel Spoon. De depothouder van de broodfabriek „Barmhar tigheid" te Amsterdam, die dezer dagen zijn klanten het zgn. „percentengeld" moest uitkeeren, schijnt naar Londen te zijn vertrokken, Vanmorgen is in de gemeente Diemen de graan molen met aangrenzend pakhuis van den heer J. D. Hesp tot den grond toe afgebrand. mem. termen justitie te Alkmaar, wanneer er voldoende voor een vervolging wegen-s oplichting aanwezig zijn, aan die Belgische justitie de uitlevering van juffrouw Fiege aan te vragen en ook die van juffrouw Van Rossem, die zich in haar gezelschap bevinden moet. UIT BERGEN. De uitslag van den gisteren in het hotel „de Rus tende Jager" alhier vervolgden biljartwedstrijd tus- schen 6 spelers uit Bergen en 0 niti Scho-orl is dat Bergen gewonnen heeft met een totaal aantal' caram boles van 2463. Schoor! haalde 2220 caramboles. Voor Bergen werd de hoogste serie gemaakt door den heer A. Witteveen met 34 caramboles en vo-or Schoorl door dien heer D. Duin met 10 caramboles. UIT HEILOO. Mej. N. F. Berkhout alhier slaagde met het pre- dicaati „zeer veel lof" voor liet eindexamen aan de Rijkstuinhouwwin'terscho ol te Naaldwijk. KORTE BERICHTEN, een landbouwster te Mastebroek, heeft dagen het bij'zondere geval voorge- een koe drie dervende kalveren heeft Ze zijn ale drie van het mannelijk ge- - Bij zich dezer daan, dat geworpen. slacht. Te Sittard' ie bijl het rangeeren die wisselwaehter Zeegers doodgereden. ALGEMEEN AFLEE1INGE-ZHKENFONDS DER AFD, AiT/KïMiA-AR EN OMSTIt, VAN DE NEDERL. MAATlS'OH. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. Aan de leden van het Algemeen Ziekenfonds voor Alkmaar is thans medegedeeld, dat verschillende om standigheden de aan het Ziekenfonds verbonden ge neeskundigen en apothekers er toe geleid hebben, een algeheele hervorming van het ziekenfonds to-t stand te brengen. De wekeLijksche bijdragen worden verhoogd, en wel zoodanig, dat voortaan de bijdrage vo-or een persoon van 16 jaar of ouder zal bedragen 12% cent per week, van een kind beneden dim leeftijd 4 cent per kind met een hoogste bedrag van 12 cent per week voor allle kinderen beneden 16 jaar uit een gezin. Tot verho-oging der wekelijksche bijdragen zou het toeh gekomen zijn; terwijl in den loop dier laatste veertig jaren de gmeeskundige verzorging belangrijk gewijzigd is, was al dien tij'd de bijdrage der leden on veranderd gebleven op 10 cent per week. Bij de veel hoogere uitgaven, die het fonds voor geneeskundige verzorging mo-est doen, werd die belooning voo-r dien arbeid der geneeskundigen en apothekers geringer. De gmeeskundige verzorging wordt zoo-danig uit gebreid, dat alle binnen Alkmaar wonende specialis ten aan het nieuwe Ziekenfonds verbonden zullen zijn, en, o-p schriftelijk verzoek van de huisartsen, hunne hulp zullen verieenen, terwijl brillen, breuk banden, eventueel! kleine instrumenten van fondswe- ge zullen worden verstrekt en gedeeltelijke vergoe ding van andere instrumenten. Aatii de bij het nieuwe Ziekenfonds verzekerden wordt medezeggingschap in alle belangrijke aangele genheden toegekend. Het Ziekenfonds zal zijn werkkring uitbreiden over dé gemeente Alkmaar m no-g 37 omliggende gemeen ten. In elke dezer gemeenten' zullen de meerderjarige verzekerden (mannen zo-owel als vrouwen!) zelfstan dig een verzekerde kunnen aanwijzen, om hen op- de -algemeene vergaderingen te vertegenwoordigen. Al leen in de gemeente Alkmaar zullen vier vertegen woordigers worden gekozen. Aldus te zamm 41 ver tegenwoordigers. In het bestuur zullen naast d!rie geneeskundigen en drie apothekers ook drie verzekerden zitting nemen, welk drietal wordt aangewezen do-or de 41 vertegen woordigers uit de verschillende gemeenten. De keuze van deze drie bestnursledien is d!ns dien verzekerden geheel en al -overgelaten. Minstens eenmaal per ja-ar, enl wel ih de maand Maart zal een algemeene vergadering worden gebon den, die zal bestaan uit alle aan het Ziekenfonds ver bonden geneeskundigen, alle apothekers en de 41 ver tegenwoordigers der verzekerden. Deze -algemeene vergadering zal een commissie be- no-emen o-m de rekening en verantwoording van het bestuur na te zien; zij' zal die rekening en verant woording al of niet kunnen goedkeuren; zij zal de wekelijksche bijdragen der verzekerden hebben vast te stellen; zij zal-de statuten van het fonds kunnen wijzigen. Op die algemeene vergadering zal aan de drie groe pen van belanghebbenden, verzekerden, -apothekers en geneeskundigen een even groot aantal stemmen wor den toegekend. En, om te voorkomen, dat eene groep van belanghebbenden za'1 kunnen worden overstemd door de beide andere groepen samen, is dé volgende bepaling in de reglementen ingevoegd: „Indien een beskuit genomen is, beeft zoowél de groep der deelnemers-geneeskundigen als de groep der deelnemers-apothekers, als da groep der verte genwoordigers der verzekerden, wanneer minstens 2/a van dé aanwezige leden dier groep het verlangt, tij dens de vergadering het recht, zich tegen de uitvoe ring van dat beskuit te verzetten en zich te beroepen op de uitspraak van een scheidsgerecht, samengesteld uit drie scheidsrechters, van wié een wordt benoemd door de groep, die verzet a-anteekent, de tlweedé door dé beide andere groepen samen, de dlerda do-or de bei de gekozen rechters." Het voorloopig bestuur zal, zoo-dra dé inrichting van het Ziekenfonds o-ver het géheéle gebied is tot stand gekomen, maatregelen nemen om de vertegen woordigers der verzekerden zoo spoedig m-o-gelijk te doen verkiezen. En het zal uiterlijk in de maand Sep tember van dit jaar een algemeene vergadering baleg gen, om een volledig bestuur te doen verkiezen. De verzekerden mogen zelf bepalen wie hun huis dokter of apotheker zal zijn. Het voorloopig bestuur wil met de in werking tre- d'ing van het nieuwe fonids den noo-di-gen spoed be trachten en zal daarom uiterlijk Donderdag 19 Maart aan de leden van het Algemeen Ziekenfonds laten vragen of zij zich al of niet verzekeren willen. dr. Hoffman te Gouda oma te willen mededeelen, dat I zijn optreden in cte a.s. openbare gemengde vergade ring te Alkmaar, in dé ziekenfondskwestie da offici- eele toestemming beeft verkregen van Z. D. H» den Bisschop van Haarlem. In dia vergadering hoopt dir. Hoffman als Katho liek arts met een- eigen objectief oordeel over de 1 kwestie op te treden zonder een onvoorwaardelijk pleitbezorger van een der partijen te willen zijn. UITVAART S. DE LANGE P.Bzn. 0-p dé Algemeene Begraafplaats werd hedenmiddag half vier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer 8. de Lange P.Bzn., in leven zeepfabrikant alhier. Er was groote belangstelling, op de begraafplaats waren o. m. dé leden en secretaris van de Kamer van Koophandel, bet bestuur der Remonstrantscbe ge meente, dat van de Nutsspaarbank en leden van het College van Zetters. Een 15-tal kransen dékten de baar. Aan bet gTaf werd) niet gesproken; de zoon van dén overledene, dé beer P. A de Lange, gisteren uitj Ooat-Indië aangekomen, dankte mede namens le fa milie, voor de laatste eer, zijn vader bewezen. VOETBAL. Alom aria Victrik—Cadetten F. O. 4-2. Het Cadettenrelftali was gisteren dé gast van A V. en daar het weer uitstekend (boven verwachting) meewerkte, waren velen opgekomen om vam dieze ont moeting getuige te zijn. Het is van 't begin tot het einde een uiterst span nende wedstrijd geweest. De leiding was- lang niet gemakkelijk, daarom een- bijzonder wo-ord' van hulde aan den heer Raueh voor de kranige wijze, waarop hij zijn taak heeft volbracht. Dat zoo iemand geen op- of aanmerkingen -uit het publiek duldt, spreekt vanzelf. Zeer terecht liét de scheidsrechter dan ook een waarschuwing toekomen aan een gedeelte der C a dettensnpp or tem Alcmaria had een gewijzigde opstelling van de voorhoede, welke verandering een goede verbetering bleek te zijn. De Cadetten brachten een vurig spe lend elftal in 't vel'd, dat verschillende goede krach ten heeft. Alcmaria trapte af, direct volgde een doorbraak van den linkervleugel, de linksbuiten liep alles voor bij en doelpuntte onhoudbaar. Niet lang daarna maakte de rechtsbinnen een tweede punt uit een fraaien voorzet van den linksbuiten. Na deze over rompeling herstelden de Cadetten zich uitstekend en hun aanval bezorgde Allcm-aria's verdediging eenige benauwde o ogenblikken. Eerst een vrije -schop, toen een corner en daarna een strafschop aan de Cadet ten. Hun spil benutte deze. Stand 21. Elven daar-1 na een doorbraak van hun snellen linksbuiten en. de stand was gelijk. Groote spanning natuurlijk. Alcmaria was nu weer sterker en een viertal pracht kansen wist de Alcmaria voorhoede te missen. Alle spelers hielden echter moedig vol' en hun zwoegen werd eindelijk met een doelpunt beloond. De bal ging, ondér den vallenden Cadetten-keeper door, in 't do-el. Kort voor de rust, maakte de middenvo-or Alc- maria's vierde punt. Toen de heer Rauch rusten blies, was de stand 4i2. Zes doelpunten in dé eerste hel'ft, geen enkel in dé tweede. Onvermoeid werd er na de rust van beide om een do-elpuntje gestreden. Alcmaria was over 't geheel genomen sterker, doch aan beide zijden bleven de verdedigingen de baas. Vermelding ver-dient, dat in de tweede helft ten tweeden male aan de Cadetten een strafschop werd toegekend. Thans echter w A's keeper op zijn post em redde schitterend. t Einde bracht een Alémaria-overwinning met 42. Het geheele elftal' van Alcmaria verdiént *n woord van lof voor zijn kranig werken). Zoo wordt een wed strijd gewonnen, 't Zal spannen a.s. Zondag aan den Westerweg. De Cadetten verdienden zeer zeker twee tegenpun- ten. Hun verdédiging was goed, zonder meer. In dé middenlinie schitterde dé spil, linkshalf heel' goed, rechts minder. Voorhoede goed getrainde spelers, snelle vleugels, 't Geheel was een interessante wed strijd. Men seint ons uit 's-Gravenhage i De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van den Officier van Justitie te Alkmaar, tegen het ont slag van rechtsvervolging van S. Koning, kastelein te Helder, wegens het toelaten van uitbetaling van arbeidsloon in een lokaliteit, welke door middel van een deur gemeenschap heeft met zijn dranklokaliteit, welke deur evenwel dichtgespijkerd was. D® ZfEKENFO'NDSEjWESTIE. We lezen in de Maasbode: In antwoord op ontvangen opmerkingen verzoekt Voorgesteld wordt om dé verhuizing! va» een krach tige Ruesische bevolking daarheen te bevorderen- sa de katoenaanplantingen in Tu-rkestan aanzienlijk uit te breiden» Artikel 1 van' -heft ontwerp ié aangenomen, waarin de personen opgenoemd worden, die naar de van wa ter voorziene streken mogen verhuizen. Tegen het geopperde plan om het recht van koloni- eatie slechts aan orthodoxe boeren en kleine burgers to-e te staan, verklaarde de rijksraad, geheel in over eenstemming met de opvattingen der doema, diat het recht van kolonisatie aan alle Russische onderdanen van alle Christelijke godsdiensten moet toegestaan worden. De districts-commandant van Hasenpot in Koerland, dat steeds veel Friesch vee heeft geïmpor teerd, heeft de organisatie door den dorpsraad te Higran van een serie lezingen over veefokkerij verbo den. Koerland heeft steeds veel Friesch vee geömpotr- teerdi. - Zaterdagavond -begon te St. Petersburg een con ferentie van de ministers en alle partij-leiders der Rijksdo-ema met mtzondéring van de Polen, de Mo hammedanen, dé sociaal-democraten en dé andere vertegenwoordigers der arbeiders-partij. Ook dé chef van den generalen staf was aanwezig. De conferentie, dlie tot 's morgens vroeg duurde, besprak de buiten- landsche politiek, terwijl, meldt de Mnd. Crt., de mi nisters wezen op de noodzakelijkheid) van aanzienlijk gro-otere credlieten voor leger en vloot met het oog op den internationalen) toestand. - Volgens de „Neua Freie Presse" zijn in diplo matie kringen zeer vreedzame verzekeringen uit Pe tersburg ontvangen. - In een interview met een redacteur van de Boe- dapester „Azest" heeft graaf Witte te Sint Peters- burg zich Zeer pessimistisch uitgelaten o-ver dén bui tenlands chen toestand. BULGARIJE. Het proces .tegen da Bnigsareohe es-ministers is Zaterdag weer begonnen. Du voorma lige minister van oorlog Sawo-w verzocht afwezig te mogen zijn hij de behandeling met het oog op zijn zeer geschokte zenuwen. Hiji zei gedurende zijn ge heele leven steeds da verantwoordelijkheid voor al zijn daden op zich. te hebben genomen. Dat had1 hij ook bewezen voor het einde van dien laatsten Balkan oorlog, toen hij o-p eigen risico twee keer tegen hoo gere bevelen in handelde en zóó Sofia redde. Deze me- dadealing baarde veel opzien. ALBANIë. Vorst Willem heeft, -begeleid door zijn hofstaat» en o-.a. door Essiad Pasja, die de nieuwe ge neraalsuniform droeg in de moskee het eerste eeiam- lik bijgewoond. Er werd half in het Arabisch en voor d-en allereersten keer half in het Albaneeach gebeden. Voor den stoet aan reed een officier met twintig man, terwijl d'a escorte bestond uit gendar men met gepresenteerd geweer. Twee Nederlandlsche officieren), majoor Kroon en kapitein Fabius, zijn te Scoetari aangekomen om de gendarmerie te organisaeren. Z'U LD-AFRIKA De verbannen arbeidéraleiders zullen naar het heet, op 6 Juli, den verjaardag dier onlusten van 1913, terugkeeren. MEXIKO. De Frankfurter Zeitung deelt eenige opgaven omtrent de strijdkrachten, waarover die voor- loopige president Huerta en de opstandelingen 'be schikken. Beiderzijds wordt dé sterkte der troepen schromelijk overdreven. In werkelijkheid tellen da re- geeringstroepen slechts een 40.000 man, die der op standelingen ongeveer 3000 mear. Huerta'a troepen zijn echter veel beter bewapend en hebben uitstekend geschut. De voorloopige pres. heeft nog steeds met geldgebrek te kampen. Hij heeft thans de banken te Mexico doen weten dat zij' bem over dé eerstvolgende drie maan den 40 tot 58 millioen moeten voorschieten. Hij zal hun het bedrag terubetalen uit dé heffing van een buitengewone inkomsten- en vermogensbelasting. De banken hebben verklaard, dat zij niet bij- machte zijn het geld te foumearem. JAiPAN. Het Ho-ogerhiuis heeft met 240 tegen 44 stemmen besloten de begrooting van marine met 70 millioen jen te verminderen. De bagrooting gaat nu terug naar het Lagerhuis, dat waarschijnlijk deze aanzienlijke verlaging zal weigeren (het heeft naar men weet zelf 30 millioen jen geschrapt). Als het Lagerhuis zijn goedkeuring aan het besluit van bet Hoogerbuis onthoudt, zal die regeering beide buizen in gemeenschappelijke vergadering bijeenrre- pen. De bespreking der begrooting in 't Hoogerhuis is bijzonder heftig geweest. Een der afgevaardigden be tichtte den minister-president van omkoopbaarheid en eisehte zijn -aftreding. Naar aanleiding van het jongste grondige ver hoor door den procureur betreffende den bouw van oorlogschepen in Engeland, is vice-admiraal Tsuruta- ro Matsuo gisteren in verband met het vlootschaur daal' gearresteerd. De nieuw gekozen president van de Kamer van Afgevaardigden Haseba is gisteren o-verdeden. BELGIë. De Be regeering heeft verklaard, dat zij niet bereid is, medé te werken tot het scheppen van -een Belgische oorlogsmarine. ENGELAND. Sinds 1907 zijn er 123 oorlogssche pen, waaronder 213 slagschepen, uit de vl'oot uitge schakeld. Ze hadden zonder de bewapening een waar de van 300 millioen gulden. DUITSOHLAND. Het Tageblatt dedt mede, dat belangrijke proeven betreffende schieten uit bestuur bare luchtballons aan boord van de „Zeppelin no. 6 op -de legerplaats te Döbberitz bobben plaats gehad» Op 300 M hoogte boven den luchtbaUou was aan een ballon-captif een enorme kist bevestigd, welker afme tingen met die v-an een vliegmachine overeenkomen. Op een afstand van 1500—2000 M. en op 700 M hoog te werd uit den luchtballon op de geïmproviseerde vliegmachine geschoten, die meermalen werd' ge raakt. De berichten over een proefmabilisatie op zeer groote schaal, welke berichten door le Temps werden verspreid, zijn door dé KölhL Ztg. beslist ontkend. RUSLAND. De regeering wil dé hongersteppe Goladnaja in dé provincie Samatrland koloniseeren. Gemengde mededeellngent Een telegram uit Melbourne meldt, dat Sydney Jeffreys, de Maconigraaf, die dr. Maroson o-p zijn Zuidpooi-expeditie begeleidl heeft, dezer dagen naar het Araras-krankzinnigengesticht is overgebracht. Hij werd zwervend in een bosch nabij Stawell gevon den, waar bij zes dagen zondér voedsel had doorge bracht. Reeds gedurende de expeditie hadden zich bij hem teekenen van verstandsverbijstering vertoond, en was hij daarom van zijn ambt ontslagen. Nadat hij echter eenigen tijd onder behandeling van een specialiteit had gestaan, meende men dat hij geheel genezen was. BRAND IN EEN MUNSTERKERK- TE NEiüSS. De schoone ou-de Munsterkerk te Neuss het draadberiebt in ons nummer van Zaterdag was niet geheel juist ten deeile een prooi der vlammen ge worden. Kort na het angelusluiden ontstond brand door kortsluiting bij het uurwerk ih den téren. Weldra drongen dichte rookwolken uit da galmga ten. De brandweer van Neuss kon het vuur niet meester worden en men kon heft vuur eerst 'krachtig gaan be strijden toen dé brandweer uit Keulén en DüsseM'orf was gearriveerd. Inmiddels stond de toren geheel in vlammen. Duizehden toeschouwers sloegen het trieste schouw spel in de schemering gade. De klokken vielen met donderend geraas naar beneden, het dak van de kerk werd vernield en het kostbare orgél werd zwaar be schadigd. De brandweer slaagde erin den brand' tot den toren te beperken. *MVm vreest, cLat dd hoektorens ook in zul Jen M»ot ten. De kostbare paramenten en dé reli'quien van den H. Quirinus heeft men 'kunnen redlden. De schade wordt op ruim 120.000 gulden geschat.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2