DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 5o. 64 Honderd en zestiende jaargang. 1914. DINSDAG 17 MAART Engelsche Brieven. Alkmaar, 16 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPINQ, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BINNENLAND. STADSNIEU WS-I HET BEPROEVEN VAN EEN MOTOR- BRANDSPUIT. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- ¥A A R vestigen da aandacht van belanghebbenden op die artikelen 217 en 38 'dier Drankwet, luidende als vol'gt: Art. 27, le lid; Van verbouwing of herbouw van eene localiteit, waarvoor eene vergunning is verleend, wordt uiterlijk ééna maand vóór het einde van het vergunningsjaar, waarin de verbouwing of herbouw is aangevangen, onder overlegging van het plan kennis gegeven aan Burgemeester en Wethouders, of, voor zooveel be treft een logement, waarin de verkoop alleen ge schiedt aan logeergasten of die localiteit van eene so ciëteit aan Gedeputeerde Staten. Art. 88, 4e l'idl. Van verbouwing of herbouw van eene localiteit, waarvoor een verlof is verleend!, wordt binnen drie maanden, nadat daarmede is aangevangen, onder overlegging van bef plan, kennis gegeven aan Burge meester en Wethouders. Niet-nakomimg van genoemde voorschriften heeft intrekking van de vergunning of het verlof tengevol ge. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIFPTNG, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 10 Maart 1914. BUROEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het Ste delijk Museum voortaan des ZATERDAGS na 18 uur voor het publiek GESLOTEN aal zijn. (Van onzen Londensohen medewerker). Nadruk verboden. Hoewel men' in de couranten nog al 't een en an der te lezen krijgt over de negen bannelingen uit Zuid-Afrika, is de publieke belangstelling in deze hoeren vrijwel tot beneden vriespunt afgekoeld. De radicalen en socialisten maiken gebruik van de zaak om de ministers Botha en Smuts als hoogst ondemo cratisch voor te stellen, doch in hun ijver schijnen ze te ver te gaan en worden nu op de vingers getikt, wijl ze uit de verslagen der speeches, die de negen verleden week in Hyde-Park hielden, die gedeelten weglieten, waaruit blijkt dat ze niet allen zoo ontzet tend rood zijn, als voor de politieke bedoelingen der redacties wemschelijk is. intusscben is één voorval niet onvermakelijk. Toen die heer Tom Mann naar Zuid1-Afrika vertrok, om daar in plaats van de verbannen broeders de noodige onrust te veroorzaken, waren er slechts twee der ne gen op 't perron van Waterloo-Station om afscheid van hem te nemen: één dier twee was de heer Willi am Livingstone. Een der avondbladen gaf een uitvoerig verslag van dit afscheid, waarin de redactie niet verzuimde er op te wijzen, dat er zoo weinig waren. Doch vlak daar onder gaf datzelfde 'blad, zonder eenige verdere op- merking, een stukje politie-nieuws, waaruit bleek, dat dienzelfden morgen dezelfde heer Livingstone bij verstek veroordeeld was, wijl hij niet verschenen was om zich te verdedigen tegen de aanklacht van dron kenschap en wanordelijk gedrag in een derde-rangs- straat van Londen. Geen wonder dat men een paar dagen Later in een radicaal blad las, dat de overgebleven acht eigenlijk niet goed hadden begrepen, wat hun mede-banneling met hen had te maken, wie hij eigenlijk was en waar om hij Zuid-Afrika was uitgezet, zoodat zij zich maar van hem hadden afgescheiden en hij naar Aberdeen was vertrokken. Geen wonder ook, dat een concurreerend radicaal blad met het tegenbericht kwam, dat de heer Living stone zich volstrekt niet afscheidde en wel degelijk bij de andere acht bleek te bebooren. 't Begint anders op die manier veel te gelijken op de historie van „De tien nikkertjes"; en daar er één naar Australië is, terwijl Livingstone in Schotland' is opgeborgen, kunnen we o-p '4 oogenblik zingen: „toen waren er nog maar acht". Veel blijvender en pijnlijker indruk dan die ver banning heeft het vernielen van het prachtige doek van Velasquez, „Venus," gemaakt. Dit schilderij is door particulieren voor ruim 5 ton gouds gekocht en aan de natie ten geschenke gegeven; nog geen week te voren had ik het weer eens bewonderd in de Natio nal Gallery. Men weet, dat d'e daderes, Mary Richardson, al tienmaal veroordeeld is wegens dergelijke wandaden, doch zich telkens de gevangenis heeft uitgevast en dit ook nu wel weer zal doen. 't Spreekt van zelf, dat men den minister van Bin- nenlandsche Zaken, dén heer Mae Kenna, dlie, als hoofd der politie, aansprakelijk is, hard valt, wijl hij tegenover zulk een vrouw machteloos schijnt te we zen. In het Lagerhuis werd hem zelfs aangeraden haar naar ZuidLAfrika tb verbannen. Doch) het is een feit, dat nog geen jurist een afdoend middel aan de hand heeft gedaan tegen deze misdadigsters. Wellicht zal' men 't langzamerhand! eens worden met een geneesheer tevens vrederechter dien ik er over sprak. Hij' was van oordeel, dat men alleen een einde aan deze schandalen zall maken als men het middel toepast, dat men gebruikt bij' besmettelijke ziekten of tegen gevaarlijke krankzinnigen: afzonde ring. Hiji vind't, dat men de zaak volkomen terecht van dat standpunt uit mag beschouwen, want er be staan vormen van geestelijke afdwaling die beslist besmettelijk zijn en men mag ongetwijfeld van de mi litante suffragettes zeggen, dat zij lijden aan „imita- tieve geestelijke afdwaling". Zij geven toe aan een onweerstaanbaren drang om last en hinder te veroor zaken en aan personen en goederen schade toe te brengen, uit volslagen redelooze motieven. Als dat geen krankzinnigheid is, is 't moeilijk te zeggen wat dit dan wel is. Deze dokter wees mij er verder op, diat zich bij de meeste suffragettes verschijnselen vertoonen, die bo ven en behalve de symptomen van hysteria, wijzen op een fanatieke manie, dlie grenst aan volslagen krank zinnigheid. Hij zei me, dat hij als vrederechter ver scheidene malen gelegenheid had gehad met suffra gettes te spreken en dan was hem opgevallen, dat ze zoo vaak even verstrooid en verward waren, als per sonen, die beginnen te lijden aan krankzinnigheid (hij gebruikte de Eransche uitdrukking: paralyse gé nérale des aliénés). Bij anderen, die voor hem ver schenen, was hem opgevallen, dat ze maar voor zich uitstaarden en volstrekt niet schenen te beseffen, dat ze een ernstig misdrijf hadden gepleegd. Hij is het dus wel eens met het groote publiek, dat desuffragettos kortweg „gek" noemt en gelooft bo vendien dat de meeste geneesheeren hetzelfde oordeel omtrent haar hebben. Daarom wil -hij de daden der militanten behandelen als uitbarstingen van personen, die op het eerste ge zicht nog niet voldoende zielsziek kunnen geacht wor den, om te worden behandeld volgens de wetten op de krankzinnigen. Doch is men het eenmaal eens over dit beginsel, dan volgt de rest van zéllve. Men zou dan beginnen met haar niet naar de ge vangenis te zenden, en niet voor een bepaalden tijd, doch ze voor onbepaalden tijd ter verpleging laten opnemen in een voor haar passende inrichting. Vas ten ze, dan zouden ze behandeld worden op dezelfde wijze als andere krankzinnige patiënten die voedsel weigeren; en men zou suffragettes evenmin loslaten, ter wi'l'le van hare gezondheid, als men dit met andere zielszieken doet; want de eerste plicht der gemeen schap is zich zelve te beschermen. „Het zou mij," ging hij' voort, „zeer verbazen als hét aantal militanten niet belangrijk zou verminderen, onder zulk eene behandeling. Wie haar verstand' nog niet geheel kwijt zijn, zuilen spoedig genoeg tot be zinning komen en wellicht langs reehtmatigen weg hun grieven luchten. De anderen zou men evenwel beletten kwaad te stichten, zoolang dat noodig mocht blijken." Hij besloot zijn opmerkingen met het uitspreken der hoop, dat men snel een wet zou invoeren, die de rechters machtigt militante suffragettes in een ge sticht voor ziels- of zenuwzieken te plaatsen, voor zoolang als dit noodig mocht blijken', of, zooals de eigenaardig Engelsche rechtsterm luidt: „during his Majesty's pleasure." Wat hiervan juist is of onjuist, is voor een leek moeilijk te beoordéelen, doch het is boven allen twij fel verheven, dat het publiek niet alleen geërgerd wordt, doch opgewonden. Als bewijs hiervoor moge dienen, dat een dame dé vorige week in een ingezon den stuk betoogde, dat vrouwen de eenigeni zijn die aan déze misdrijven der suffragettes een einde kun nen maken, mits de pers ze niet tegenwerkt. Nu leveren d'e suffragettes ongetwijfeld massa's kopy en sensationeel® kopy, waarvan de Engelsche pers bestaat, zoodat het in haar nadieel zou wezen, wanneer er een eindé kwam aan d'eze schandalen. Daardoor is ook verklaarbaar de klacht dierzelfde da me, dat ze in de pers was uitgemaakt voor alles wat leelijk is, omdat ze eene suffragette, die ze betrapte op het in brand steken van haar huis, onder vier oogen op een dracht slagen met haar rijzweep had onthaald. Dr. J. Th. DE VISSER. Men meldt aan de N. R. Crt., dat het voornemen bestaat,'ter vervulling van de 4de predikantsplaats bij de Ned. Herv. gemeente te Scheveningen het oud- Kamerlid dr. J. Th. d'e Visser als president te beroe pen. Dr. De Visser is thans reeds te 's-Gravenhage in de nabijheid van Scheveningen woonachtig. Als voorwaarde zal daarbij worden gesteld, dat dir. De Visser zich gedurende een bepaald aantal jaren zal onthouden van deelneming aan bert politieke leven. Gemengd nieuws. BUITENGEWONE REGENVAL. Ten gevolge van de herbaalde zware regens in de eerste helft van Maart was aan het Kon. Ned. Mete orologisch Instituut in De Bilt gisternamiddag te 2 uur reedis 107.8 m.M. afgetapt, waardoor de grootste hoeveelheid te UtrechtDe Bilt vroeiger in de ge- heele maand opgeteekend, 104.1 m.M. in 1859, is overtroffen. Alleen in 1888 is op verscheidtene plaat sen tegelijk een zoo hooge of nog hoogere maandsom voorgekomen; in 1870 werd te Borne het grootste bedrag, 127.5 m.M., opgeteekend. S. D. A. P. en S. D. P. Het bestuur van de S. D. A. P. heeft, naar Het Volk meldt, in zijn Zaterdagavond gehouden vergade ring van de hand gewezen een verzoek van dé S. D. P. om een gemeenschappelijke actie te voeren „tegen dé plannen vanJ Treub inzake ouderdom en invalidi teit." PROVINCIATE MELKVERORDENING. In de gisteravond te Amsterdam gebonden verga dering der Gezondheidscommissie is aan de orde ge komen het advies betreffende een provinciale melk- verordening. In het ontwerp-adlvies wordt aan Pro vinciale Staten aangeraden: een provinciale verorde ning met dwingende voorschriften ten aanzien van melkwinning en mefl'kbehandeling in het leven te roe pen, in dien zin, dat de détails door de gemeentebe sturen moeten worden geregeld. Behalve aan den in specteur der volksgezondheid zoude het toezicht op de naleving van deze verordening aan daartoe te be noemen ambtenaren moeten worden opgedragen, zoo dat men een provincialen gezondheidsdienst op den zelfden voet als de gemeentelijke gezondheidsdienst zoude krijgen. Dit wordt beschouwd als het eenïge middel om voldoende waarborgen te krijgen, d'at de melkwinning en melkbehandëling door de veehouders geschiedt volgens de eischen der hygiëne. ONEERLIJKE MEDEDINGING. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het ontwerp van den heer Aalberee tot aanvulling van het Wet boek van Strafrecht ter bestrijding van de oneerlijke mededinging. Het ontwerp beoogt, aan het Straf wetboek een art. 32öbis toe te voegen van den vol genden inhoud: „FTij, die, om zijn handelsdébiet te vestigen, te be houden of uit te breiden, eenige handeling pleegt tot misleiding van het publiek of van een bepaald persoon, wordt, indien daaruit eemig nadeel voor zijn concurrenten kan ontstaan, als schuldig aan oneer lijke mededinging, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar, of geldboete van ten hoogste negenhonderd gulden. Het ontwerp is vergezeld van een memorie van toelichting. WIJZIGING VAN DE WONINGWET. De gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage hebben een adres gezonden naar de Tweede Kamer, waarin zij dé aandacht vestigen op eenige voor die gemeenten, althans voor de groote gemeenten, hoogst bedenkelijke bepalingen in het aanhangig wetsontwerp tot wijziging der Woning wet. DIJKDOORBRAAK TE SPIJK Minister Leljy heeft gisteren via Nijmegen' een be zoek gebracht aan de ondargel'oopea streek tusschen Spijk en Lobith. De 16 overstroomde woningen zijn thans alle ont ruimd. De bewoners zijn opgenomen in de boerderij der vennootschap Terwinidt en Arntz, enkele bij fami lieleden. De inboedels zijn in veiling gebracht. Hoei- wel het water nog weer getwaissen is, "bestaat er geen verder gevaar. De Gei'tenwaard en de Eenenlboerschenduitenpolider zijn thans ook ondergeloopen, doch dit levert geen get- vaar op voor de bewoners van den polder, daar alle woningen op hoogten gebouwd zijn. BALDADIGHEID De justitie stelt, meldt het Hbld., een onderzoek in naar de verregaande baldadigheid, waarvan de heer mr. P. H. A. T. te Tiel en diens chauffeur bijna dé slachtoffers waren geworden. Vrijdagavond keerde genoemde heer van een te Tuil gehouden vergadering van het dijkbestuur naar zijn woonplaats Tiel, toen de auto op de kromming van den dijk te Varik, waar men zeer slecht vooruit zien kon, in voile vaart op takkebossen reed, aldaar moedwillig neergelegd. Gelukkig bleef dé auto staan, anders waren er bij dit ongeval zeker doodën te be treuren. Een dér zijportieren werd met een grooten steen ingeworpen. Op bedoeld punt moeten meermalen dergelijke din gen zijn uitgehaald. BEVEILIGING VAN HEIT VERKEER. Vanwege den Aig. Nederl. Wielrijders Bond had den Zaterdagavond te Deventer onder leading van den heer W. J. Lugard uitgebreide proefnemingen plaats ten aanzien der beveiliging van het verkeer bij avond voor auto's, 'speciaal wat betreft spoorwegovea> gangen, opgebroken weggedeelten enz. Met toestemming van del spoorwegbest uren1 had' de A. N. W. B. reflex-lights doen aanbrengen op de af- sluitboomen van verschillende spoorwegovergangen om Deventer, terwijl' door de zorgen van die H. IJ. S. M. een tuimellantaarn was aangebracht op een d'er afsluitboomen. De verschill'endé systemen, waarvan de reflectoren de goedkoopste zijn, omdiat zij geen brandstof en onderhoud behoeven, weerden daarbij ge demonstreerd. Ook werden nog proeven genomen met een bijzondere aanduiding van opgebroken weg gedeelten gedurende de duisternis. De reflectoren voldeden goedL HOLLAND—ARGENTlNIë-HYPÖTHEEK- BANK In dé op den 14 dezer gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der Holland-Argentinie Hypotheekbank, zijn de voorstellen van directie en commissarissen ongewijzigd aangenomen, en werd mitsdien het dividend over 1913 bepaald op 60, per aandeel en 3.33 per opriehtersbewijs. De heer A. C. van Hecmskerek Veeckens werd als commissaris herkozen, en in de vacature in het ooile ge van commissarissen werd' voorzien door benoe ming van den heer Gerardl Voorhoeve, te Rotterdam. UIT WTJDENES. Zondag werd door dé afdfeelingen WijdenesOter- leek, Schellinkhout en Venihuizen van de vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in West-Fries land! een gecombineerde vergadering gehouden. Te gelijkertijd werd een tentoonstelling gehouden van het in den afgeloopen winter aan de Teekenschool te Wijdenes gemaakte teekemwerk. Deze tentoonstel ling mocht zich niet in een druk bezoek verheugen. Na met een enkel woord gesproken te hebben over de benoeming van dien tegenwoordigen leer aar in rechtlijnig en hand'teckenen, den heer J. S. O. Mef- fert, wiens leiding ten zeerste geroemd werd, ver klaarde de voorzitter, de heer J. Etels te Schellink- hout, de vergadering voor geopend. Ingekomen de mededeeling, dat de rijkssubsidie van 250 wederom is toegestaan. De secretaris bracht daarop een gunstig jaarver- ■slag uit. Het getal! leerlingen was geklommen tot 17. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat dé ontvangsten hadden 'bedragen 627,19, dé uit gaven 571,17, en er alizoo een saldo was van 56,02. De Teakenschoiol heeft echter altijd nog een schuld van 100 aap, de Boerenleenbank te SeheUinkhout. De begroeting voor 1915 werd in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op 640. Met het oog op de kosten werd de wenschdijkheid uitgesproken dé 3 afdaélingen samen te smelten tot één. Het bestuur hiervan zou dan tevens het bestuur dér Teekenscho'ol zijn. Aan het tegenwoordige be stuur werd opgedragen uitvoering te geven aan dit 'besluit. Bij de Gemeentebesturen van Schellinkhout en Venhuizen zou nog eens aangeklopt worden om een grootere subsidie dan da tegenwoordige van 10. 11 leerlingen uit de gemeente Venhuizen maken van het onderwijs gebruik. Aan het Gemeentebestuur van Wijdenes werd in dezen groote lof gebracht. Met den wensch, dat het behandelde weder mocht bijdragen tot meerderen bloei van de Teekenschool, sloot de voorzitter de vergadering HOOG WATER. De aanhoudende storm en stage regenval heeft op tal van plaatsen een beogen waterstand doen ont staan. In Oostelijk Groningen wordt, meldlt het Hbld., de 'belangen van land- en tuinbouw ernstig bedreigd door het hooge water. Velden zijn er reeds onderger loopen, zoowel bezaaide en bepote als die gereed la gen om te worden bewerkt. De neiging, eigen lasten te verlichten ten koste van anderen, treedt weer sterk op den voorgrond. Hier en daar werd reeds ge tracht een dijk of een dam door te stelken en daar door het overtollige water van eigen op andermans landerijen te laten stroomen. Schier overal treft men wachten aan, die heb'ben te voorkomen, dat dammen of dijken worden doorgestoken, maar ook moeten wa ken om b ijeventueele doorbraken belanghebbenden onmiddellijk te kunnen waarschuwen. Bij Gorinchem staat zeer veel water, het slot Loe- vestein is er geheel door omgeven; te IJzendoom is het water geloopen in de steenfabriek van die firma Gladbeek, duizenden gevormde ateenen zijn bedorven; de vaart van Ter Apel naar Hoogeveen is door den hoogen waterstand geheel gestremd; bij Zutphen staat 't water zoo hoog, dat de tram naar Emmerik het baanvak ZutphenBaak niet meer kan berijden. Al 't land om de stad staat blank. PROV. BOND V. VOORUITSTREVENDE LIBE RALE KIESVEREENIGINGEN. Het bestuur van den Prov. Bond van Vooruitstre vend Liberale Kiesvereenigingen in N. H. besloot gisteren dr. I. H. J. Vos van Amsterdam aan te stel len als secretaris. Alle bij den Bond aangesloten Kiesvereenigingen kunnen dus nog in dit seizoen kasteloos een spreekbeurt door hem laten vervullen. KORTE BERICHTEN. B. en W. van Haarlem! vragen wederom een cre- diet van 100.000, ter uitbreiding van de ringleiding der electriscbe centrale. EL M. de Koningin heeft 50 geschonken aan het HiIdeb>TandLcomité voor het te stichten gedenk- teeken. Z. K. H. Prins Hendrik zond een bedrag van 25. Elsa Mauhs blijft, meldt de N. R. Crt., bij het Rotterdamsch tooneelgezelschap. De brugwachter Zaal, van de H. IJ. S. M. is Zaterdagavond' te Weesp door een trein overreden. Hij was onmiddellijk dood. Men meldt uit Winterswijk aan de N. R. Crt., d'at de Rijksopsporing van delfstoffen thans bij 1350.87 M. onder het maaiveld de tiende laag steen kolen doorboorde, ter dikte van 0.20 M. Voor de Rechtbank te 'st-Gravenhage werd gis teren tegen een 55-jarig man 4 maanden gevangenis straf geëischt. Hij zamelde gelden in met eeu. iijSt, waarop valschelijk o.m. de naam van den bisschop van Haarlem voorkwam. Te Blaricum is gisteren het nieuwe Sanatorium „Bosch en Heide" van d'e vereeniging Het Witte Kruis geopend. Door de politie te Amsterdam zijn, meld't het Hbld., aangehouden een moeder en haar 14-jarige zoon. Laatstgenoemde vond een bankbiljet van 1000, d'at door zijn moed'er ten eigen bate werd aan gewend. De boekhouder van de studentensociëteit Phoe nix te Delft is ontslagen, waarschijnlijk heeft hij fraude gepleegd in zijn administratie, in ieder geval slordig boek gehouden. Mejuffr. Koekoek, uit de Bl'asiusstraat te Am sterdam, heeft, meldt dé Tel., gistermorgen bij vergis sing zuringzout ingenomen. In het Ismëlietisch ziet- kenhuis is zij' overdeden. In da kazerne te Ede, is, meldlt het Hbld., Zon dagnacht ingebroken in de carnitine der infanterie. Er wordt geen geld vermist. De voorzitter en vice-voorzitter van den R. K Zuidelijken Patroonsbond van Tabak- en Sigarenfa brikanten hadden gisteren op diens verzoek een on derhoud met minister Bertling over de plannen aan gaande de tabaksbelasting. Hedenmiddag van twee uur af aan werd een motor brandspuit beproefd van de firma J. en H. W. v. d. Ploeg te Grouw, welke, indien zij aan dé gestelde verwachtingen beantwoordde, door de gemeente zou worden overgenomen voor, met in begrip van 100 me ter slang, een bedrag van 3200. Toen de brandKveer tegen tweeën meit de nieuwe spuit op bet met touwen afgezette plein kwam, was zij natuurlijk van een schare kinderen vergezeld, van wie velen bet blijkbaar wei zoo aardig vonden een „beproeving" op de Kaasmarkt, dan in de school bij te wonen. Maar ook kwamen er dra vele volwassenen, het college van burgemeester en wethouders, ver scheiden gemeente-ambtenaren, maar behalve dege nen, die ambtshalve aanwezig waren bovendien ook vele "belangstellenden, die eens kwamen kijken wat er aan de hand was. Da eerste indruk, dien men kreeg waas wel deze, d'at de spuit niet zoo heel gemakkelijk met memschen- kracht te verplaatsen was paardenkracht zal dit ongetwijfeld veel gemakkelijker en veel snéller kun nen doen. En de tweede indruk was wel, dat de aanschaffing van deze spuit een hoogstbelangrijke verbetering in de brandbluschmiddelen van deze gemeente betee- kent. Enkele seconden slechts nadat het sein gege ven was, sloeg d'e motor aan en spoot het water reeds de lucht in, zelfs voordat men de slang had kunnen

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1