DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. te$ m an m Van Houten s zmw -piliige,cacao^maaii Raleigh. W, DE WILD, Boterstraat ft 19, Alkmaar. No. 65. Honderd en zestiende Jaargang, 1914 WOENSDAG 18 MAART. Het geheel stalen rijwiel. STADSNIEUWS. Alleen verkrijgbaar bij: ALRMAARSCHE COURANT. I>11 nummer bestaat alt 3 bladen. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen1 ter algemeen© kennis', dat bij bun collége is ingekomen een verzoek van J. HUlBERTS, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcobolbouden- den anderen) dan sterken drank in bet perceel Laat, A No. 179. Binnen twee weken1 na deze bekendmaking kun nen tegen bet verleenenl van bet verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 18 Maart 1914. ALKMAAR, 18 Maart Calmctte dood, Caillaux bf, mevrouw Caillaux in de ceL Ziedaar in weinige woorden de tragische ontknoo- ping van bet drama der Eransch© politiek, dat sinds eenige maanden de belangsitelling der toeschouwers prikkelde. Een einde, dat niemand! bad bunnen ver moeden. De pijlen, welke de beier Oalmette op den heer Caillaux afschoot, bonden dezen niet deren, maar de schoten» waardoor mevrouw Caillaux dien beer Calmette doodde, hebben baar echtgenoot zoo niet politiek vermoord, dan toch voor het oogenblik buiten gevecht gesteld. Onze lezers weten boe de beer Oalmette, directeur hoofdredacteur van die „Figaro", den laataten tijd een verschrikkelijke campagne tegen den FranBcben minister van financiën, den heer Caillaux, heeft ge voerd. In ons weekoverzicht van Maandag j.l. heb ben wij medegedeeld, dat die beer Oalmette om zijn tegenstander maar te treffen, zich zelf niet ontzien heeft, een particulier, intiem briefje van dezen fo tografisch af te drukken. Eh we vestigden de aan dacht op de verzekering van den beer Oalmette, dat het de eeTsta maal was van zijn dertigjarige politieke loopbaan, d'at hij zooiets deed. Zou bij1 deze publi catie niet achterwege hebben gelaten, indlien hij bad kunnen vermoeden, dat ook de laatste keer zou zijn? Hoe tragisch, maor ook hoe roemloos is bier een mooie politieke loopbaan geëindigd 1 Gasten Oalmette was een knap en tot voor kort een bemind' journalist. Van Juli 1883 aam de Figaro verbonden, doorliep hij aan dat bl'ad verschillende rangen, totdat bij er twaalf jaar geleden die hoogste functie bereikte. Zijn interviews waren beroemd. Was het bom niet vergund geweest met den hertog van Orleans in de gevangenils een gesprek te voeren? Hadl bij niet koning Humbert in bet Quirinaal' ge ïnterviewd? En beeft bijl bet een jaar daarna zelfs niet aangedurfd dien koning te verzoeken 'n kapitein in vrijheid te stellen? Hij was een uitstekend' verslag gever. Zijn beschrijvingen van de reis van Felix Fau- re naar Sint Peteraburg wérden geprezen om bun le vendigheid, hun nauwkeurigheid en om de tact, waar van d'e schrijver in de dagen van beginnende toenade ring tusscben Frankrijk en Rusland blij'k gaf. As hoofdredacteur onderscheidde de beer Oalmette, wiens prettige omgangsvormen bekend waren, zich niet slecht» door zijn stijl, maar ook door zijn be langstelling voor alle belangrijke dingen, door zijn helder en diep inzicht, door zijn grootie polemische gaven. Het schijnt belaas, d'at deze uitnemende journalist zijn politieke hartstochten niet de baas is kunnen blijven. Wij hebben den laatstem tijd mfeer dan eens gedacht aan een typische uitlating van Athur Meijdr „Oa que me» geux ontl vu:" „De Figaro is als de vol keren, zij beeift geen geschiedenis." Immers de Figa ro begon boe langer boe medr een leelijke geschiede nis te 'krijgen. Men mag denken over den beer O'ail- laux en diens politiek gelijk men wil, die gedragslijn, die de beer Ca-lmette in die Figaro volgde, zal men moeielijk kunnen verdedigen. De campagne was grof-beleedigend, treiterend en de meeste intieme dingen uit het leven van den beer Caillaux werden in kleuren en fleuren opemlbaar gemaakt, enkel en alleen om den gehaten minister van financiën te treffen. Het is mogelijk, het is zelfs waarschijnlijk, dat diens bewind niet in b'et belang van bet land is maar is het niet een zaak van on-eer te trachten hem met wa pens van verdachtmaking en persoonlijke bestrijding te treffen? En nu d'e daad van mevrouw Caillaux. Bet is na tuurlijk een daad, die afkeuring verdient. Maar men stelle zich eens voor, hoe haar man, die bet inderdaad heel moeielijk bad om aan al de aanvallen, waaraan hij blootstond, weerstand' te bieden, dagelijks werd ge kweld' door den beer 'Calmette, boe zijn leven werd vergald door al dat gehoon en geschimp, d'at geen grenzen kendle. Het ligt voor die band dlat de vrouw in de allereerste plaats den terugslag van deze be strijdingswijze beeft gevoeld, dag-in-dag-uit. En toen is zij heengegaan, achterlatend een briefje „Ik ga om je te wreken." En wanneer wij ook dit feit beoordee- len» dan moeten we, dunkt ons, daarbij alléreerst in aanmerking nemen, dat dieze droevige geschiedenis in Frankrijk speelt, in bet land van een Jeanne d'Arc, waar de vrouw vaker optreedt als de wreekster van de eer van haar man. Wij' willen wijzen op een me vrouw Palmier, die den journalist, later minister, RQNA cacao mkAA n&UAh /amaa /Aq»*a a sbbbbbbbbbb Mi'llerand, hoofdredacteur van la Lanteme wilde doodschieten, maar bij ongeluk den redactie-secreta ris doodde, op de echtgenoote van den politicus en dichter Clovis Hugues, die den journalist Morin doodschoot om de eer van baar man te redden, hoe wel deze echtgenoot bij een vorige gelegenheid Teeds bad getoond, dat hem ditzelf ook well toevertrouwd was. Een juTy zal over mevrouw Caill'aux 'hebben te oor- deelen, die door den bekwamen mr. Labori zal wor den verdedigd. Ten tijdlet van bet proces dat onge twijfeld veel sensatie zal verwekken zal er wel ge legenheid zijn met meer kennis van bijzonderheden dan thans ter beschikking staan, te schrijven. Heden zij slechts geconstateerd, dat de ongelukkige vrouw zich niet slechts zal hebben te verdedigen tegen 'den ambtenaar van bet openbare ministerie, tegen bet wettig en overtuigend bewijs barer schuld, maar ook tegen de atmosfeer van politieken baat welke er op bet oogenblik in Frankrijk beerscbt. Het eerste politieke gevolg van baar misdaad is, dat de beer Caillaux, gereed om de verkiezingen te leiden, zich onmiddellijk beeft teruggetrokken. Voor den derden persoon in di't drama, den eer- en heerseh- zucbtigen man, wiens echtgenoote zich thans wegens moord in de gevangenis bevindt, wien in biet ver schiet reeds bet premierschap scheen toe te wenken, is deze ontknooping persoonlijk alletmoodl'ottigst. Maar zal bet bij dieae partieel© crisis, die tot dade lijke reconstructie van bet kabinet leidde, blijven? Van bet slappe, zwakke ministerie-Doumergue was de beerCaillaux ontegenzeggelijk de drijvende kracht. Zal bet kabinet dezen steunpilaar kiunuen missen Gisteren reeds is er een hternieuwde aanval' be proefd, d'i'e werd afgeslagen. Maar bij de nare politieke atmosfeer valt er niets te voorspellen. Indien de geloste pistoolschoten bet sein mochten vormen voor een zuivering van die atmosfeer, voor een loutering ook van de politieke zeden, dan zou de ze noodlottige daad van mevrouw Caillaux althans iets goeds heb ben uitgewerkt 1 VRIJE VERGADERING ARMENZORG. Gisteravond werd ten stadlhuize de tweede vrije vergadering van de besturen der instellingen, armen zorg ten doel hebbende, gehouden. Vertegenwoordigd waren een zestal vereenigingen: bet Burgerlijk Am- bestuur, de Protestantsche Vrouwemvereeniging, De Pius-stichtimg, De Vincentiusvereeniging, bet R. K. Parochiaal Armbestuur en bet Israëlitisch armbe stuur. De voorzitter, de heer P. A. d'e Lange, heette de aanwezigen welkom en sprak de hoop uit, dat de be sprekingen van den avond de mingegoed© stadgemoo- ten ten goede zouden 'komen. Nu aan bet B. A. de leiding der vergaderingen is opgedragen, gaf spr. een overzicht over de wijze, waarop bet B. A. meent d'ie taak te moeten opvatten. De voorzitter meende, dat bet niet goed was, teveel in te gaan op details, waarover door de commissies is geadviseerd. Het B. A. stelt zich voor, dat op deze vergadering min of meer principieele beslissingen worden geno- me)n. 't Ia niet de bedoeling, de discussies uit te slui ten, maar de besprékingen als vingerwijzingen te be schouwen, waarmee de commissies rekening zullen houden. De commissies dient vertrouwen geschonken, ten einde de zaak verder ten einde te brengen. Het Burg. Armb. stelt voor elke vereeniging 1 stem uit te laten brengen. Wenschem tegenstemmers niet mee te doen aan de uitvoering van eenig plan, dan zijn ze daarin volkomen vrij. Wie voor stemt, beeft daardoor zekere verantwoor delijkheid. Alle plannen brengen onkosten mee, dip betaald moeten worden. Wie voorstemt, verklaart zich bereid, om de financieel© resultaten van de op te zetten ondernemingen zooveel mogelijk tel dragen- Er zal geen hoofdelijke omslag plaats helbben, er zal een bijdrage van de vereenigingen worden gevraagd, el'ke bijdrage is wel'kom. De vergadering vond goed, dat el'ke vereeniging één stem uitbrengt. Aan de orde kwamen daarna de rapporten, aller eerst dat van de commissie bestaande uit de beeren dr. J. Noorduyu, C. Bosman en B. Beekman over „boe in den vervolge een blijvende regeling kan wor den getroffen om kindleren onder dak te brengen, wier ouders door huishuurschulden of anderszins dakloos geworden zijn, alsmede kinderen, welke tijde lijk om andere redenen van hunne ouders gescheiden zijn of moeten worden'." De voorzitter zei, dat bet hem bekend' is, dat d'e commissie aan zeer veel vereenigingen buiten de stad bericht beeft verzocht omtrent de regeling der mate rie in andere gemeenten, 't Is merkwaardig, dat in heel weinig gemeenten de behoefte is gevoeld, om een dergelijke inrichting te maken. Na veel werkzaam heid kwam de commissie tot baar oordeel, dat bier een regeling wel noodig is. Spr. stelde voor aan de commissie, welke bet rap port beeft uitgebracht, op te dragen, zich hiermede nog verder te occupaeren, n.L dootr aan Volkshuisves ting te schrijven, of ze 'n meer gedetailleerd plan wil opmaken, welke buizen' of, in nv-arleg misschien met 't gemeentebestuur, voor bet doel kunnen worden ont ruimd, om op die plaats door bemiddeling van Volks huisvesting een bescheiden woning te vestigen en dan van een der vereenigingen een garante te vragen voor de huur. Spr. meende, dat bet niet moeielijk is een paar menscben te vinden, die toch onderdak moe ten hebben, om daar te wonen. De voorzitter meende d'at aan het plan zoo weinig financieele en andere bezwaren zijn. verbonden, dat, al kwamen er geen kin deren in, de oprichting van het buis, door de plaats, die het biedt aan de bewoners al tot baar nut was ge komen. De beer A. Prins Azn. zei zich niet te kunnen ver binden voor financieele plannen, als waarover d'e voorzitter in zijn openingswoord sprak. Het Isr. armbestuur is arm. De voorzitter merkte op, dat dit mef all'e vereeni gingen al bet geval is. Van het Isr. armbestuur zal door die weinige kinderen, die van de kleine Israëliti sche gemeente in aanmerking komen, al een zeer klei ne bijdrage worden gevraagd, spr. meende dat met den moreelen steun al kon worden volstaan. Na nog eenige opmerkingen werd' algemeen goed>- gevonden, dat de commissie zich met die vereeniging voor volkshuisvesting in verbinding zal stellen. Daarna kwam aan de orde bet indertijd1 vermelde rapport door de beeren P. A. de Lange, Leo M Pale- ari en P. M. de Wolf uitgebracht, die te onderzoeken hadden „of in verband met de uitkeeringen der inva liditeitswet, een tehuis of woningen zijn te stichten voor alleenwonende zeventigjarigen, welke niet 'kun nen of wenschen te worden opgenomen in een oude mannen- of vrouwenhuis." De voorzitter zei, d'at d'e commissie verder is ge gaan dan de baar verleende opdracht. De groote wenschelijkheid', om in Alkmaar betere woningen te verschaffen aan ouden van dagen wordt niet betwist. Spr. wees op de groote medewerking van Volkshuisvesting en baar architect. Er dient niet meer gedaan, dan in stemming gebracht of in Alkmaar zal komen een gebouw, waar oudenl van da gen» zoo ruim mogelijk genomen, mannen of vrouwen, rentetrekkers of niet, onderdak gebracht zullen wor den. De voorzitter meende, dat men iniet verder moet gaan dan het bouwen van een1 huis, bet verschaffen van een betere woning moet doel zijn. Spr. zou de vergadering aanraden van dei bespreking over een betere verzorging voorloopig geheel af te zien. Het B. A. beeft gemeend, behoudens verder overleg met de gemeente, dat het garant kan zijn voor de huur. Die som is niet zoo belangrijk. De beer Beekman merkte op, dat de schijn moet worden vermeden, dat men op dezelfde wijze als Volkshuisvesting werkzaam is of in concurrentie treedt met bestaande tehuizen Voor ©ludein van da gen. De voorzitter geloofde ook, dat bet moet worden beschouwd als een aanvulling van de werkzaamheid van Volkshuisvesting. Door d'e samenwerking kan Volkshuisvesting een dergelijk huis bouwen en is dan verzekerd van de buur. De beer Mulder merkte op, d'at oude rentetrekkers ook verzorging moeten hebben. De voorzitter antwoord'dle, dat het beter is, voorloo pig niet uit te maken, of er wel uitsluitend rente trekkers ito bet buis zullen komen. Komt men eens weer bij elkaar, dan kan hierover een reglement wor den vastgesteld. De uitkeering van die ouderdoms rente is aanleiding geweest tot het rapportee ren over het bewuste onderwerp. Op nog een opmerking van den beer Mulder merk te de voorzitter op, dat men niet doet als Volkshuis vesting, men werkt er mee samen. De beer Mulder merkte op, dat bet te stichten gebouw dus niet in concurrentie treedt met een gesticht als de Piussticb- ting. De voorzitter antwoordde in ontkennenden zin. De voorzitter stelde daarna voor namens de verga dering een schrijven te richten aan Volkshuisvesting of ze stappen wil doen, welke zouden kunnen leiden tot verwezenlijking van de plannen, welke ze beeft laten maken door baar architect. De beer Bak vroeg, of door dit besluit nu bet werk der oommissie vervalt. De voorzitter zei dat dit meer een handeling is, om te komen tot een besluit. De beer Mulder meende, dat bet te nemen besluit niet ligt in de richting van bet rapport. Het wijkt ge heel van het rapport af. De voorzitter meende, dat er geen bezwaar is dit te constateeren, spr. zei al, dat men met bet rapport verder is gegaan dan de opdracht. De beer Mulder zei, dat bet nu alleen slechts be treft bet bouwen van woningen, walarvan bet B. A. de rente garandeert. De voorzitter kon zich voorstellen, dat enkele arm besturen uit solidariteit zouden willen bijdragen in de garantie en sprl dacht niet, dat bet B. A. hierte gen bezwaar zou hebben. De heer Mulder merkte op, dat voor db Piusstich- ting op 't oogenlblük geen behoefte is voor een derge lijk gebouw. De heer Prins meende, dat bet B. A. het aangewe zen lichaam is, om in dit gelvall de buur te garandee- rern De voorzitter merkte op, dat dit inzicht volkomen door de commissie gedeeld is. Hierna werd' helsloten bet bovenbedoelde schrijven aan Volkshuisvesting te fichten. Uit de zes ingekomen' voorstellen, waaruit een keuze van twee zou worden gedaan ter rappor teer ing op de e.v. vergadering in Mei a.s. werden bij stem ming gekozen: „Is bet. wenschelijk aan> voorstel III (dat van bet eerste van bovenbedoelde rapporten) toe te voegen een plan om bet thuis voor tijdelijk daklooze kinde ren uit te breiden met een crèche-inrichting?" en „Is bet wenschelijk, bepaalde gezinnen, die aan verwaarloozimg lijden, op een lijst te plaatsen en ge meenschappelijk te zorgen, d'at een reclassificeering plaats heeft?" Over d'e eerste vraag zullen rapport uitbrengen d'e hoeren dr. Noorduyn, C. Bosman en B. Beekman, ter wijl na eenige stemmingen besloten werd bet benoe men van een commissie van rapporteurs over de tweede vraag aan te houdlen tot de volgende vergade ring. De voorzitter sloot hierna namens bet B. A de ver gadering met d'ank voor de tegenwoordigheid en zei er van overtuigd te zijn» dat de moeite, welke men zich geeft, van belang zal zijn voor vele mede-ingeze tenen. VEREDELING EN BESCHERMING VAN DEN TREKHOND. Men schrijft ons: De afd. Alkmaar van dten N. Hollandscben bond tot veredeling an bescherming van den Trekhond had Dinsdagavond bij da Wed. Burgerink, baiar eerste jaarlijkscbe vergadering. Deze vergadering droeg 'een zeer opgewekt karakter. Het voorstel van bet be stuur werd algemeen goedgekeurd om d'it jaar een concours te houden. Teneinde de algemeen'e belangstelling te wekken werd besloten dat concours tegelijk met de tentoon stelling van de Ho-li. Maatschappij van Landbouw te doen plaats hebben. Na een flinke bespreking omtrent de klasse-indee- ling voor het te houden a.s. concours en rondvraag der leden, sloot de voorzitter, den beer Brands, deze eerste -leden-vergadering. NATURALISATIE. De St. bi. no. 62138 bevatten de wetten van 20 Febr., houdende naturalisatie o.m. van den beer Gerhard'us Wilhelmus Sehli'chting, koopman, women- dë te Alkmaar. VOETBAL. Zondag a.s. heeft op bet HbUandterrein de 2de Al'kmaarsche derby plaats. Zoowel Holland als Ac- maria hebben zich de laatste weken flink tegen ande re elftallen geoefend. Met de grootste belangstelling mag d'an ook dfeze wedstrijd tegemoet worden gezien, temeer daar Holland in den vorigen wedstrijd' met 31 wist te winnen. Voor een uitmuntenden scheids rechter heelt bet bestuur zorg gedragen. Voor een uitstekenden verkoop van kaarten beeft bet befetuur verder gezorgd. Bij dten beer da Frenne, Langestraat, zijn kaarten vanaf Donderdag 10 uur tot Zondagmorgen 12 uur te verkrijgen en wel le rang 25 cent en 2d'e rang 10 cent. Na dien tijd bedragen dë entrée's voor dën lan rang 35 ets. en voor dën tweede rang 15 cent. De rangen zijn als volgt verdeeld: van bet doel aan den Westerweg en de zijlaan aan bet voetbalbuis- je is de 2e rang en de ander© zijdie 1ste rang. Holland I zal baar gewone opstelling hebben en Alcmaria die van Zondag j.l'. tegen de Oadëtfen. VEREENIGING TOT OPVOEDING VAN' HALF VERWEESDE, VERW AARLOOSDE- OF VERLA TEN KINDEREN IN HET HUISGEZIN. De afd'. Alkmaar e. O. van bovengenoemd!© vereeni ging hield Dinsdagmiddag een al'gemeene vergade ring in de Regentenkamer van bet Burgerweeshuis. De vergadering werd wegens ongesteldheid! van den voorzitter, den beer mr. H. Boelmans ter Spill, gepre sideerd1 door den beer E'. M. van Soest.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1