DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 66 Honderd en zestiende jaargang. 1914 DOIDEIDAG 19 MAART Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag 18 Maart 1914, nan. I aar. Voorzitter de heer G. REPPING. Secretaris de heer DONATH. Aanwezig 17 leden. Afwezig de heerem Glindier- man en Boelmans teir Spill, de laatste wegens onge steldheid Aam de vergadering wordt medegedeeld, dat is in gekomen: a. èenschrijven d.d 26 Februari ld van Mevr. A. E. Snellende Lange, houdende bericht dier aanne ming van hare benoeming tot regentee van het Burgerweeshuis Voor kennisgeving aangenomen. b. een schrijven d.d. 27 Eebruari ld van dien heer O. A. de Braai, houdeftdo bericht, dat dia benoeming tot lid der commissie tot' wering van schoolver zuim door hem wordt aangenomen. Aïlsvorem. c. een schrijven dd. 22 Februari LI. van dien heer Th. de Jong, daarbij medledeedende, dat hij zijne benoeming tot lid van het Bestuur van het Bur gerweeshuis aanneemt. Als voren. d. een schrijven d.d. 25 Februari ld No. 21 van de Ged, Staten, ten geleide van het goedgekeurde 2e suppl. kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1913. Alsvoren. e. alsvoren d.d 4 Maart ld No. 92, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit van 18 Februari LL Na 6, houdende wijziging van het erfpachts contract mtet de Alkmaarsche Buitensooieteit. Alsvoren. f. alsvoren dd. 4 Maart 1.1'. No<. 02, ten geleidie van het goedgekeurde Raadsbesluit van 18 Februari 1.1. No. 17, tot onderhamdsche verpachting der standplaats voor een beignetskraam op de Stee- nenbrug, voor de kermissen van 1915, 1010 en 1917. Alsvoren. g. een adres dd. 10 Maart IJ. van dd afd Alkmaar van den Bond van Ned Gemetent'e-werklieden, houdende het verzoek om voor rekening der ge meente ta nemen alle onkosten en werkzaamhe den, voortvloeiende uit da opname in het Pensi oenfonds voor gemeente-ambtenaren en uit de aanvragen voor eigen- en weduwen- en weeaen- pensioen. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad h. een ad'rea d.d. Maart 1914 van het Hoofdbestuur van „Nosokómos", Ned. Yereeniging tot bevorde ring der belangen van verpleegsters en verple gers, houdende het verzoek om verbetering te brengen in den toestand van de in dienst dezer gemeente zijnde ■verpleegsters. Alsvoren. L een adres d.d 7 Maart 1.1. van de voorloopige commissie, ten doel hebbend te komen tot de stichting van een nieuw schouwburg- en concert gebouw alhier, houdende het verzoek daartoe fi- nancieelea steun te willen verkenen en een co mité ta benoemen. Alsvoren. j. een adres, ingekomen 9 Maart IJ., van diverse alhier gevestigde vereenigingen, houdende adhae- sie-betuigimg aan het adres der Voorloopige Oom missie tot oprichting van een schouwburg- en concertgebouw alhier. Gevoegd bij het vorige, k. een adres d.d!. 6 Maart LL, van dien heer H. Dik kers, houdende het verzoek om eervol ontslag met ingang van 15 April a.s. als ingenieur bij het ge meentelijk electrisch bedrijf alhier. Lecture wordt geda,an van het adres van den heer Dikkers, waaruit blijkt dat door die directeur dier gas fabriek en de beer Singels te 's Gravenhage verschil lende grieven tegen hem zijn ingebracht. Ui't dit schrijven, waarin de heer Dikkers deze grieven tracht ta weerleggen, blijkft tevens dat B. en W. hem wel ambitieuB en bekwaam achten, maar hem geen ge schikt persoon vinden als ambtenaar. Daar van be hoorlijke samenwerking geen sprake meer kan' zijn, vraagt die heer Dikkers thans eervol ontslag tegen 15 April a.s. Dit ontslag, waarover niemand het woord wenseht, wordt eervol verleend. 1. het proces-verbaal van kasverifioatie op 11 Maart LL In kas was 10329.19s. Voor kennisgeving aangenomen, m. een schrijven d.d. 2 Maart IJ. van den heer J. O. Baan alhier, waarbij hij der gemeente twee per- cetelen grondl te koop aanbiedt. Na toelichting door d'en voorzitter, waaruit blijkt dat het voor de gemeente met het oog op de nieuwe gasfabriek van veel! belang ia den bedoelden grond thans te koopem tegen 3.50 den M3., wordt besloten den grond over te nemen. n. een a po stille d.d'. 11 Maart LI. No. 140 van de Ge- deputeerdte Staten, ten geleide van het goedge keurde Raadsbesluit van 18 Februari IJ. No. 0 tot- vaststelling van een reglement voor hlet Bur gerlijk Armbestuur. Voor kennisgeving aangenomen, o. een adtees <Ld. 15 Maart l.L van Mej. O. A. Abcou- wer, om ontslag als onderwijzeres aan da 8e Ge meenteschool, tegen 15 Mei a.s. Eervol verleend, p. het Koninklijk besluit d.d. 5 Maart 1914 No. 86, krachtens hetwelk aan deze gemeente een voor schot uit 's Rijks 'kas wordt veriaend van 'ten hoogste 75.000, ten einde in staat te zijn een voorschot van gelij'k bedrag te verleenem aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar", alhier, voor d'en bouw van 40 woningen. Voor kennisgeving aangenomen, q. een adres d.d. 10 Maart l.L, van A. A. de Groot, houdlend'e het verzoek het voorstel van B. en W. (bijlage No. 18) nilet aan te nemen. Te behandelen bij punt 0 der agenda, r. een adres d.d. 17 Maart 1.1. van die afd. Alkmaar van den Ned. Bond van R. K. Gemeente-werklie den „St. Adelbertus", houd'ende het verzoek hun adres om vrije bovenkleed'ing en geldelijke tege moetkoming voor het vieren van verlofdagen, in behandeling te willen nemen bij de toegezegde nieuwe loonregeling. Te behandelen bij punrt 6 der agenda, s. een adres d.d. 17 Maart l.L van het bestuur der Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar", daarbij aanvaardende de aanbieding in koop van een stuk gemeentegrond, gedaan bij 's Raads be sluit van 18 Juni 1913, No. 14, benoodigd voor den bouw van 40 arbeiderswoningen. Voor kennisgeving aangenomen, t. -een schrijven d.d. 17 Maart 1.1., No. 3107, afd'. O., van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Za ken, houdende bericht, dat de verordening, rege lende de jaarwedden van het personeel aan het Gymnasium, door Z. El wordt goedgekeurd. Alsvoren. BELOONINGEN PERSONEEL AAN DE BUR GERAVONDSCHOOL EN AAN DE AVOND SCHOOL VOOR HANDWERKSLIEDEN. Alhoewel het resultaat der besprekingen omtrent den inhoud der Bijlagen tot het Raadsverslag No. 45 en 69 van 1913 was, dat de Raad in ontkennenden ain de vraag beantwoordde of de leeraren in de Neder- landsohe taal en de wiskunde aan de Burgeravond school en de Avondschool voor handswerklie'den, op gelijke wijze moesten worden beloond als de vakleera- ren, meent, het lid van den raad, de heer G. Th. M. van den Bosch, toch, dat het billijk is en derhalve ge- wenscht, dat de Raad op dat oordeel terugkomt. Hij hoopt in staat te zijn die redenen, welke hij daarvoor heeft alsnog nader te kunnen ontvouwen, alleen wenseht hij reeds ruu do voornaamste reden, welke hem tot zijn voorstel brengt, onder de aandacht van den raad te brengen. LJet onderwijs, dat op beide genoemde scholen ge geven wordt, dient om de toekomstige vakman, op de Ambachtsschool of in de praktijk practisch ontwik keld, tot volkomen bekwaam vakman te maken. Hier uit volgt z. i. dat alle vakken aan die scholen gedo ceerd allen even noodzakelijk zijn om dat doel te be reiken en dientengevolge ook gelijkwaardig behooren te worden beloond. Hij hoopt, dat dd Raad' deze zienswijze zal deelen en stelt daarom het volgende Amendement voor: In Art. 1 ala voorgesteld door B. en W. vervalt het eerste gedeelte tot en met b; hiervoor wordt gelezen: De belooningen van de leeraren voor da verschil lende vakken aan deze scholen onderwezen, bedragen 40 per wekelijksche lesuur. Deze belooningen enz. (ala voorgesteld). B. en W. wenschen hun vroeger voorstel te dezer zake terug te nemen en daarvoor in dd plaats over te nemen het voorstel van den Bosch, strekkende om de belooningen van bedde cathegorieën leeraren (vak- leeraren en leeraren in wiskunde en Ned taal) op ge lijken voet te regelen. Verder stellen ziji den raad voor: lo. aan den heer L. Groen, als 'beschikking op zijn adres d.dl. 9 Februari 1.1. te berichten, dat zijn daarin gedaan verzoek niet kan worden ingewilligd) 2o. da aan den heer A. A dd Groot in 1000 ver leende toelage van 60 in te trekken, eoodra de nieuwe salarisregeling van het personeel aan de Bur geravondschool en die Avondschool voor Handwerks lieden zal zijn in werking getreden. De voorzitter zegt, dat het mogelijk zou zijn, dat in bijlage 20 wordt gezilen een poaitieverandiering van B. em W. Betrekkelijk ia dit juist. B. en W. hebben ingezien, dat zij hun oorspronkelijk stand punt hebben moeten loslaten. Ten eerste was er een brief van de commissie van toezicht, die van oerdleel was dat er voor een andere opvatting wel plaats was. Ten tweedie hebben B. en W. een onderhoud! gehad met den directeur. Naar aanleiding daarvan meen den B. en W. goed te doen mee te gaan met hlet amendement van den heer van den Bosch. De heer van denBosoh! hleeft met genoegen gehoord, dat B. en W. thans hun vroeger standpunt hebben laten varen. Hij hoopt, dat aks dleze zaak nu vandaag zijn beslag krijgt, dlat dan boven de notulen van deze vergadering zal komen te staan: „es ist er- reitehti". Spreker herinnert er aan hoe in 1910 door d'en heer Uitenbosch een voorstel' was gedaan in dienself den zin ala nu wordt voorgesteld. Toen reeds werd door B. en W. er op gewezen, dat dteza zaak zoo moei lijk was te regelen. De beetr Boelimanis ter Spill gaf toen een overzicht van de historie dezeT jaarwed'dte- regelüng, welke historische beschouwing leehter nde't juist is gebleken. De grondtelag was feitelijk zooals spreker nader aantoont 1 per uur; van splitsing in theoretische en practische leeraren was toen geiecn sprake. Spreker hoopt ten slbttei, dlat thans de Raad geheel mee zal kunnen gaan mert di't voorstel. De vo orzitter zegt, dat bijl tot zijn spijt niet kan voldtoen aan het verzoek van dien heer van den Bosch, om de woorden: „es 1st enreicht" boven die notulen tie plaatsen, daar gewoonlijk geen motto's worden opgenomen. Anders zou men er ook wel elems iets in kunnen 'zetten van: „Orudle koeien". De heer Udo vraagt, of er, nu deze zaak reeds zoo lang haragti, geen termen zijn om deze wijziging der verordening eenigo terugwerkende kracht te ge ven, bijv. tot het begin van dten cursus 1013/1914. De heer v. d. B o\s c h had aan het eind dór verga- dlering dezelfde bepaling willlen voorstellen en onder steunt htet denkbeeld van dien heer TTdb. De heer Lubbe wijst er op, dat vroeger ook die bedoeling was die wijziging te doen inga'an met h'et begin van dien cursus 1913/1914. De voorzitter zegt, dat B. era W. wel zondten kunnen meegaan met een voorstel, om de wijziging te dloen ingaan op 1 Januari 1914, dioch zegt dat de heer Lubbe bij de behandeling dier artikelen een voorstel kan doen. Bij dd behandeling der artikelera vraagt de heer TJ d' o wie het leerplan goedkeuren, aangezien, dit in vloed kan uitoefenen op het aantal lesuren dier leer aren. Bij art. 5 «telt de heer Lubbe voor die wijziging te doen ingaan op 1 September 1918i Het voorstel wordt met 14 ttegen 8 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Zaadnoordlijk, Me ienbrink en de Wit. Bij de behandeling van het artikel in zake de be looning van toelagen voor de akten M. O. en L. O.? wijftt de heer Udoer op, dat er nooit sprake is ge weest van een toelage voor akte L. O. en wenseht het artikel daarmee in overeenstemming te brengen De voorzitter vindt hlet better, deze kwestie te behandelen na, de adrei&sera van dem heer die Groot. Naar aanleiding hiervan zegt 'die voorzitter, dat hem bevreemdt het standJpumt dat dé heer dè Groot inneemt. Dd voorzitter leest voor die no tulen van September 1900, waaruit blijkt, dat bij de vaststelling der jaarweddia van den heer da Groot, deze werd verhoogd! met 50, niet wegens het bezit der akte, maar in verband met die grootte der klassen en da meerder© 'lesuren dlie aan dien heer die Groot werden opgedragen. Ook ui't die notulen vtoa 8 April 1907 leest de Voorzitter voor, d'ati da heeren Fortuin en Uitenbosch destijds er ook op hebben geweizen, dat d'e heer de Groot geen boogere bezoldiging had wegens het bezit der akte. Uit al deze aanhalingen blijkt duidelijk, dati 'het motief van die verhoogimg niet is geweest het bezit dier akte teekenera lager onderwijs. De heer D o r b e o k vraagt, of B. en W. toch blij kens d'e lijst van jaarwedden overgelegd bij hun voorstel, ook niet zeggen, dat diie 60 werden toege kend! voor het bezit dqg akte. Devoorzitter geefti dlilti toe en zegt, dati het «en vergissing is •geweest. De heer Ulo wijst er op, dati in bijL 86 van 1900 wel staat, dat dlè toelage weird gegeven wegens bezit der akte; al geeft hij toe, dat het raadsbesluit, waarbij 50 werd toegekend wegens meerdterte werkzaaimhe- den, duidelijk is. De heer v. d Bosohi wil gaarne toegeven, dat de toelage niet is verleend om hlet bezit der akte, doch dit neemt naar spreker m'eerat, niet weg, dat die toe lage, die voor een ambtenaar wel van eeraig belang is, kan worden beschouwd ,aiis een verkregen recht. Spr. gaat nogmaals de geschiedenis na, era wijst er op, dat de heer de Groot destijds 50 vroieg, als een toelage wegenis het bezit der 'akte teekenen L. O. en nu kan het, dunkt spreker, heel goed zijn, dat men' de tielage gaf Wegens meerder© werkzaamheden, omda't men gieera belooning voor eera akte lager onderwijs kon toestaan. In die meenihig wordt spreker versterkt door de ad viezen van dten directeur en de commissie van t'oe- ziteht op het M. O. i'n zake het verzoek van dien heer de Groot. Deze vestigen immers speciaal die aandacht op het bezit dier akte. Nu is het wel waar, dat bij de hebandleüng der begroeting over deze zaak niet is ge sproken, maar er wordt over al) die zaken ni'et altijd gesproken. Ze gaan maar ondier den hamer door. De Raad heeffi toen blkbaar er niet ver der op gelet, of deze 50 werden .gegeven wegens meerdere werkzaamheid 'of wegens het bezit der akte. Ook de heer die Groot zal daar niet verder over ge dacht hebben, had hij' Wet kunnen voorzien, dan zou hij zeker een amdter besluit hebben gevraagd. Nu nog verkeert de heer die Groot, naar spreker meent, in dlenzelfdiera toestand, wegens zijn meerdere arbeidsprestatie era daarom acht spreker bet, zoo niet )eera recht, dan toch billijk, dat de heter die Groot in het genot dter toelage blijft. De voorzitter hteeft allen 'lof voor da wijze waarop de heer van den Bosch de belangen van den heer die Groot heeft verdedigd. Toch meent de voor zitter er op te moeten wijzen, d'at in het door den heer van den Bosch aangehaalde advies van de com missie in de le plaats gesproken woTdt van d'en meer deren arbeid, in de tweede plaats wordit in dlat advies 'gewezen op het hezi't der akte. Voorts meemt de V oorzitter, d'ati de heer van den Bosch aan het Raadsbesluit een bijzondere uit legging geeft; waarmede B. en W. in dieae niet kun nen meegaan. De hteer v. d. Bosch zegt, dat hij niiet heeft be doeld, dat men aan htet geschreven woord) niet te veel beteekenis moet geven, doch dat mten vooral op d'en geest van het geschrevene moet letten. Dat moet men bij dteze zaak vooral vragen. Nogmaals wijst spreker er op, dat het bezit der akte toch ook voor den directeur en die commissie een overweging te meer is geweest. De heer de Groot, zegt spreker, heeft die meeste lesuren en verbeert dus nog in de zelfde positie als thans. De vo orzitter zegt dat de hteer van dien Bosch allerminst mag zeggen, dat sommige dingen maar onder den hamer doorgaan. Als metn wat de ledten spreken in kolommen afmeet, dlan is die van dten heer van den Bosch zeker niet van da kleinste. Verder deelt de voorzitter mede, dlat de heer de Groot thans 12 uren les geeft, anderen o.'a. de heeren Brunsmann en Groen 14 lefeurera. De heer Udo zou het eigenaardig vinden, dat bij een inrichting van M. O. een toelage werd toegekend voor eera akte L. O. Verd'er wijst hij erop, d'at de heer dte Groot geera na deel kan ondervinden, daar hij' thanls per lesuur wordt gesalarieerd'. Eten eventueel opvolger zal zelfs voor de akte M. O. geen toelage ontvangen. De heer Verkerk is van gevoelen, dati wat d'e heeft Udo heeft gezegd niet opgaat. Het betreft hier d'e vraag, of dte toelage van den heter de Groot een verkregen recht is, ja of neen. Spreker is het ge heel' eeras met B. en W. Het voorstel van B. era W. om afwijzend te beschik ken op het verzoek van den heer de Groot, wordt daarop met 15 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden dte heeren den Boesterd) en van den Bosch. DaaTop komt aan de orde het voorstel van B. en W. om afwijzend' te beschikken op het adres van dera heer Groen. De heer Van dan Boeoh zegt ook thans te zullen trachten te verdedigen, dat de hteer Groen' hiter mag spreken van een verkregen recht. Spreker gaat daarvoor evenals B. «a Wl da geschiedenis na al klimt hij niet op tot 1802. Spreker wijst er op dlat de grieven der leeraren zijn begonnen in 1894 toten er leeraren zonder bevoegdheid wardlen benoemd ttegen Oen salaris van 400. Spreker komt door dte behande ling in de raad tot de conclusie dat de raad heeft vastgesteld, dlat dte jaarwedde voor een bevoegde zou zijn 600 en voor ander© zonder bevoegdheid 400. Toen ie dte heer Groen hier gekomen en werd dut aangesteld! op 600 tegenover die 400 der andiere leeraren zonder bevoegdheid. Later is bij de herziening dter jaarwedde dile toela ge behouden gebleven en uit de destijds gevoerde discussies blijkt volgens spreker, dat dte raad van mteening was, d'at het verschil van 200 wel in vier hand stond' met het bezit der bevoegdheid', al i» hlet al weer nitet duidelijk gezegd. De voorzitter wil zich er niet aan wagen, in te gaan op alles wat dte hieeir Van d'en Bosch heeft gezegd, dóch wil alleen verklaren dat B. en W. zich geheel houden aan dte bijlage waarin hun voorstel it opgenomen. De heer Lubbe «ou graag dten hteer Groen ter wille willen zijn, doch mien moet zich houden aan de bestaande verordeningen ten nitet ingaan op allerlei discussies, dan maakt men het voor dia jongere raads leden moeilijk om te beslisisem. De heer Van den Boisohi zegt dati de kwes- tie alleen deze is, dati de heter Groen voor zijn mid delbare akte 260 beweert te ontvangen, terwijl hem thans slechts 100 zal worden' toegekend'. Da hteer Udo vestigt er de aandacht op, dat de heer Groen 150 eartra toelage ontvangt voor zijn akte M. O. en dat hij' bovendien 40 per lesuur ont vangt. De heer Thomson i» van meening, dat de hleier Groten allteen achteruit gaat al® hiji minder lesuren geeft. De voorzitter zegt, dati die voor alle leera ren geld't, maar d'an prte&tieeren ze ook minder, OveT deze kwestie kan de voorzitter echter geera discussie toeTatiem. Nadat dte hteer Van den Bosoh nog een maal het woord heeft gehad', en andtermaal' zijn stand punt heeft verdtedigd, wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van d'era heer Groen met 3 stemmen tegen aangeno men. Tegen stemdten d'e heeren Fortuin, van dten Bosch' en dten Boesterd. Dte verordening wordt daarop zondter hoofdelijke stemming goedgekeurd, met de wijziging van den heer Udo in zake de toelage voor de akten. BEGROOTTN© ALKMAARSOHE HUISHOUD EN INDUSTRIESCHOOL, DIENST 1014. De commissie tot de belastingzaken stelt den raad voor de begrooting van de Alkmaarsche Huishoud en Industrieschool voor het jaar 1014 goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 15305, met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van 8000 (het gewone bedrag). Goed'gekeurcL ADRES AAN H. M. D® KONINGIN OM ONT HEFFING VAN DE VERPLICHTING TOT HET OPRICHTEN EENER BURGERDAGSCHOOL B. en W. stellen den raad voor aan H. M. de Ko ningin een' adres te richten met het verzoek deze ge meente opnieuw voor een bepaald aantal jaren te willen ontheffen van de verplichting tot oprichting v.an een burgerdagschool en 'daarbij te willen bepalen, dat aan dte burgeravondschool ©n de daaraan verbon den avondschool voor handwerkslieden als tot heden zullen onderwezen worden de vakken, vermdldi in art. 18 dter wet tot regeling van bet M. O. onder de let ters, a, h en k, het bouwkundig tedkanen ondter hert rak sub k genoemd, begrepen. Goedgekeurd. MARKTGELDEN. D© verordening op bet beffen van een recht onder den naam van marktgeld, voor het gebruik va» plaat sen op of aan verschillend© markten, vastgesteld bij Raadsbesluit van 89 December 1909, werd bij Ko ninklijk besluit van 18 Maart 1010, Na 47, goedge keurd tot 1 Juli 1014. In verband hiermede zal door den Raad een besluit moeten worden genomen om met da bedoelde heffing sa dies tijd voort te gaan. B. e® W. hébben mitsdien de eer dsn Raad voor te stellen dte bedeelde verordening, alsmede de daarbij behoorenda verordening op de invordering dier belas ting opnieuw en onveranderd vast te stellen zooals zij zijn opgenomen in bet Gemeenteblad vaa Alkmaar, No. 321. Goedgekeurd!. SUBSIDES AAN DU N.-H. VEKSSNIGING „HET WITTE KRUIS". B. en W. stellen voor: aan het Hoofdbestuur van de Noord-Hollandsehe Vereeniging „het Witte Kruis", naar aanleiding van zijn adres d.d. 8 Januari 1.1., behalve die tegemoetkoming vaa ruim 100, 1» den vorm van grond, dia tegen ©es uiterst geringe erfpaehtssom is afgestaan, ten behoeve van hare ont- smettings-inrichtingej» eeme jaarlijkseha subsidie uil de gemeentekas toe te kennen van 100, onder vo co- waarde, dat zoolang die arfpaeht van dten grond, wel ke door de gemeente aan bedoelde Vereeniging is af gestaan niet is geëindigd' en de gemeente da Vereeni ging subsidieert, do bestaande tarieven van de ont- smettings-inrichtiag, voor zooveel deze gemeente aangaat, niet mogen wordten verhoogd. B. en W. vinden het zuiver gemeentelijk belang niet in die mate bij de zaak betrokken, om de veree niging de gevraagde subsidie van 200 ten behoeve van haar ontzmettiuge-inrichtingen te geven. De hteer Lubbe heeft het H. B. van htet Witte Kruis gesproken en heeft d© bijlage met het H. B. besproken. Het H. B. heeft daarbij gezegd', dat zij in geen geval kan aocepteeren de clausule, in zake dte verhooging der tarieven. Er werd' gevraagd' wat er mee werd' bedoeld: de bestaande tarieven voor de ge meente. Is hier alleen sprake van het gemeentebe stuur of dte gemeentenareni D,e rooriittsr meent, dati hier moet gelezen ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5