DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 67 Honderd en zestiende Jaargang. 1914. YBIJDAG 20 MAART. ONDERWIJZERES, f lüILLITOÏf. D© ongekroond© Koning. BINNENLAND. ALKMAAR,SCHE COURANT 5B-. Aan de DERDE GEMEENTESCHOOL (Hoofd de [heer P. SCHIPPER) wordt gevraagd eene vakken afc, op eene bezoldiging van f 725 tot f 1075. Voor de hoofdakte f 100 meer. Persoon lek bezoek niet gewenscht. Sollicitanten gelieven hare stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur v 6 r 1 APRIL a.s. AT,KM'A AR., 20 Maart. Door de sensat'iomeele gebeurtenissen in Frankrijk dreigt de kwestie, welke de Ehgelache politiek op het o ogenblik beheerscht en welke tot geweldige gevol gen kan ledden, op dien achtergrond te igeraken. Toch is het, vooral na de zittinlg van het Lagerhuis Van igisteren, van belang ook deze kwestie no>g even naar voren te brengen. Gelijk wij onlangs reeds schreven, heeft de liberale regeering te verstaan gegeven, dat zij i'n zake de kwestie van de zelfregeering aan Ierland zoo ver was gegaan als zij meende te kunnen gaan, dat zij zich doior de Ulster-mannen nioch. door 'de conservatieven wilden laten dwingen tot verder toegeven en dat zij, indien bet in Ulster tot gewapend' verzet kwam, ook harerzijds niet zou terugdeinzen voor verzet. Waar de regeering zich tot concessies bereid had getoond, diende thans de oppositie te laten blijken, dat zij van goeden wille was en dat bet haar om die zaak en om haar alléén te doen Was. In het begib dezer week bleek xteadis, dat die oppositie van geen toegeven wilde weten. De leider van het verzet in Ulster, de heer Carson verklaarde, dat het z. g. n. verzoeningsvoor stel deir regeering een schijhlvertooning van huichel- aehtigen aard was geweest en 'de leider 'der unionis ten, de heer Bonar Law vroeg gelegenheid om 'n mo tie van afkeuring over de houding der regeering toe te lichten. Die gelegenheid ntu heeft hij gisteren gehad. De d'oor hem ingediende motie van wantrou wen luidde aldus: „Het Lagerhuis betreurt de weigering der regee ring om de wijzigingen, die zij' in het ontwerp nopens die zelfregeering voorstelt, uitgewerkt in te dienen, en is van oordeel, dat zulks moet geschieden, vóór over de tweede lezing van het ontwerp gestemd wordt." Uit de mondelinge toelichting bleek echter, dat het minder te doen was o,m een uitgewerkt voorstel, dan wel om de regeering de toezegging te ontlokken, CNadmk vnsibotdatsl. Roman van 40) PAUL OS1AE 036Ï1E. Naar het Dsek Hij hield haar hand vast. „Laten we nu echter ook eens over dé toekomst praten, Gwendoline. Je hebt geweigerd aan het hof gepresenteerd te worden. Aan de parforee-jaeht wil) je oek niet meedoen. Je bent geen lid geworden van de ijs'club. Het kan je toeh geen voldoening geven, zoo als tegenwoordig, een paar uur per dag bij je vrienden te zitten en En- gdsch te praten? Tusseheni twee haakjes: wij ken nen die mensehen nog in 't geheel niet. Je bent oud genoeg, ik zou je niet graag ih zulke dingen zeggen wat je doen moest. Maar vindt je het ook zelf niet beter dat je met dezelfde mensehen omgaat als wijl?" „Papa, ik heb daar tot nu toe niet over kunnen spreken.Zijl baalde diep adem. „Börries en Ingrid zouden mij niet begrijpen. Evelyne zou de sobouders ophalen. En u. „Stel je zoo weinig vertrouwen ih je ouden vader? Waarom aarzel je? Spreek je nu toeh eindelijk eens uit, Gwendoline. Laat het toch niet tot een kloof tueschen ons komen." „Ik vrees dat die er ai is. En ik ben bang dat het niet mogelijk is die te overbruggen. U weet niet, papa, wie en wat d'e vriendten zijn waar ik iederen dag naar toe gai?" „Je maakt me bepaald angstig. „Het is professor Sied'tner." „Siedtner? Dien ken ik niet. Een professor? Spreek dan toch." „Elisabeth. Hillérn heeft mij1 met warmte bij hem dit voorstel te onderwerpen aan een volksstemming. En de heer Bonar Law gaf die verzekering, dat wan neer het land het ontwerp goedkeurt, het Hoogexhuis zich niet meer zal verzetten tegen de inwerkingtre ding der wet. Gesteld dat de regeering had toegegeveln, dat al dus de oppositie van het Hoogerhuiis werd overwon nen dan bleef toch de oppositie van Ulster, de be dreiging met een burgeroorlog I En zelfs wanneer de regeering wilde, dan zou ze immers teniet doen de pariementswét, welke de liberalen met zooveel moei te hebben tot stand gebracht. Heel het optreden der ■oppositie ia dan ook en'kel te beschouwen als een po ging om voor het land de verantwoordelijkheid voor de komende dingen van zich af te wentelen en op de schouders der regeering te laden. Kloek verklaarde de minister-president, de 'heer Asquith, dat de regee ring geen haarbreed verder zou gaan, dan zij zich hadi voorgenomen. De motie van wantrouwen rwerid natuurlijk verworpen, zij verkreeg 252 stemmen, ter wijl er zich 345 tegen verklaarden. En nu zal moeten blijken, wat de parlementaire oppositie zal doen, maar voioral, wat er nu in Ulster zal gebeuren. Ulster staat onder de wapenen etoi de Ehgelsche bladen zenden er hun oorlogsverslaggevers naar toe. De militaire oorrespondent van da Times verzekert, dat 'het leger vrijwilligers uit ongeveer 110.000 man bestaat en hij voegt hieraan toe: „Bijna elke Protestanteche man en jongen in Ul ster zal vechten, zoodra het tot Vachten komt, en aangezien deze lieden de zaak er een vinden waar het waard vo,or is te sterven, behoeft niemand' te twijfe len of er zal wanhopig verzet worden gabodlen." Er zijn 65 bataljons gevormd van 400 tot 2000 man sterk, er zijn afdleelingen te paard en op rijwiel, er is zelfs één bereden regiment, men heeft da beschik king over 400 auto's en 2000 stoomfietsep, een eain- dienst met vlaggen, Lampen etc. werd ingericht. Het bevel wordt gevoerd door notabelen, terwijl oud-on derofficieren en soldaten 'de vrijwilligters hebben ge drild. Uniformen worden niet gedragen, een band om den arm is het onderischeidlingsteeken. De meeste vrijwilligers hebben voor eigen' rekening geweren ge kocht en nagenoeg ieder unionist bezit een pistool.1 De Times noemt dit relaas een nuchtere beschou wing van de werkelijkheid. De Daily Chronicle ver klaart vandaag echter dat de medledeelingen der Ti mes niet te vertrouwen zijn. Op het papier mogen de cijfers jui'st zijn, maar wanneer het er op aan komt, zal wel blijken, dat de getallen bij lange na niet zoo hoog zijn en dat het meeremd'eel der strij ders tot militaire evoluties niet in staat zijn. Het blad erkent dat er groot gevaar is, 'dit is echter niet van militairen aard doch het draagt het karakter van een „riot," een oproer. Daarbij zal' ongetwijfeld bur gerbloed vloeien. Maar minister Churchill heeft h'et verleden Zaterdag zoo juist gezegd: bloedstorting is heel erg, maar er is nog iets exgers, ml. dat het .ge zag van de regeering van het Britsche rijk tot een aanfluiting wordt gemaakt I EERSTE Naar aanleiding van verschillende punten, welke in de discussie naar voren waren gebracht, zei m i- n i s t e r Gort van der Linden gisteren spoed' te zul len maken met de wijziging van de artikelen 120 en 121 der Gemeentewet in het belang van het coöpera tief optreden doior verschillende gemeenten. Bij ge- aanbevolen hij heeft mij voor een tijd op proef ge nomen en nu wil hij mij aanstellen voor zijn vrou welijke clientèle." „Aanstellen? Jou? Voor een clientèle?" Zijn oogen werden steeds grooter. „O, zooIs het een tandenprofessorl.Lieve kind, wil je hier, in Berlijn, practilzearen'?" „Ja, papa, en ik verzoek u van ganscher harte mij niets in den weg te leggen. Of ik nu tennis speel of handwerkjes maak, of mij' oefen op de piano of een paar uur bij professor Siedtner assisteer wien be nadeel i'k daar ook maar eenigszins mee, en wien gaat het eigenlijk iets aan?" Hij zuchtte. „Je bent geheel ver-amerikaniseerd, je bent toch iets aan je naam verschuldigd, aan den naam dien je draagt. Ik vraag je, kind, kan d'at nu? Elk winkelmeisjes, elke Wertheimjuffrouw kan zich door barones von Erxleben voot eenl taler een holle kies laten trekken. Het is afschuwelijk. Afschu welijk!" „Mijn naam is daar niet bekend, wordt in 't geheel niet genoemd. Ik ben eenvoudig de assistente. Pa pa, begrijp dat nu toeh." „Om 's hemels wil kind, is dat nu zoic/n buitenge woon groot plezier, de mensehen met de tang en die boormachine te kwellen?" „Het is een groote satisfactie voer mij een ernsti ge taak te vervullen." „Je zou bij weldadigheids-vereenigingen werk zaamheden op je kunnen nemen.'' „Die zijn goed voot hen die niets geleerd hebben. Men moet toch woekeren met zijn talent." Met het hoofd in de handen liep de heer von Erx- leben de kamer op en neer. ,,0'! hoe zullen je broers en zusters kijken 1 En vooral onze goede mevrouw Biggar! Dat kan iets moois worden!" Het deed Gwendoline bepaald zeer pijnlijk aan, dat de opinie van Beate's schoonzuster, met wie zij persoonlijk niets te maken had, een beslissenden in vloed zon hebben op haar levensrichting. Zij zweeg meenschap van belangen wil die minister samensmel ting van kleine gemeenten bevorderen. Wat die too- neelcensuur aangaat verwees 'die minister naar zijne in de andere Kamer .gehouden redevoering. Van hem is niet te verwachten öen wijziging van ant. 188, twee de lid, dat z. i., ondanks al zijn gebreken, nog het beste is. Het stelsel van plaatselijke keuze is staatsrechtelijk uiet geoorloofd. Aan een wegenbelasting zijn verschillende bezwa ren verbonden1. De minister betoiogdle, dat, daargelaten de fouten bij de toepassing, de Woningwet in het algemeen ze genrijke gevolgen heeft gelhad. De minister hoopte, dat door de bij de Tweede Kamer aanhangige wets wijziging bedoelde feuten zullen worden weggeno men. De minister verdedigde ook het stelsel van onbe- woonbaarverklarihg. Bij dia wijziging der Woningwet kan onder de oogen worden gezien het treffen van maatregelen, om de allerarmsten van 'huisvesting te voorzien. Het kwam den minister voor, dat d'e cen trale gezondheidsraad een uitmuntend college is als advisteerendl, doch niet als besturend college. Hierin zal hij' de oplossing der zaak zoeken. TWEEDE KAMER. Op voorstel van den Voorzitter werd in de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer aan mr. Troelstra verlof verleend tot het houden dier inter pellatie over 'die maatregelen van den minister van Marine tot verbetering van den' geest onder het ma rinepersonele!. Besloten werd Woensdag verschillende kléinere wetsontwerpen in. behandeling te nemen. Een voorstel van den heer van derVoortvan Z ij p (a.-r.), om daaraan de 'Stuwadoorswet toe te voegen, vond bestrijding bij den heer de Meester (U.-L), diq voorsteldle, daarover Woensdag te beslis sen, waartoe met 38 tegen 28 stemmen besloten werd. PEST IN ENDIë. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouvemeur-lgeneraal van NecL-Ihdlië betreffende pestgevallen op Java en Ma<- doera gedurende het 14-daagsehe tijdvak van 25 Fe bruari tot 10 dezer. Afdeeling Malang 324 nieuwe pestgevallen 206 do'oden. Toeloiemgagoeng 1, Kediri 29, Bangil 3, Ngawi) 1, Soerakarta 1 en Berbek 2 doo- dlehjke gevallen. Madioem 40 nieuwe gevallen, 35 doo- den. Soerabaja 48 nieuwe gevallen, 49 doodétn, Paree 42 nieuwe gevallen, 38 do oden. Magetan 14 nieuwe gevallen, 18 dood'en. Pamefcasan 11 gevallen, 6 doo- ■den. Pasoeroean 2 nieuwe gevallen, 1 doode. Gemengd nieuws. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De vereeniging tot ontwikkeling van dien' Land bouw in Hollands Noorderkwartier werd Dinsdag ondier voorzitterschap van den heer D. C. Rezel'man van Anna-Paulowna gehouden in het café Bantam te HoogkarspeL Mededeelingen werden gedaan, waaruit bleek, dat da vereeniging was toegetreden tot da Vereeniging Landbouwopvoeding te Utrecht. Verder iets over den invoer van Argentijnsch vleesch, betreffende dé invoerrechten, waarbij de bewering, dat de belasting op het bimnenlandsch' vleesch hooger zou zijn dan van bovengenoemd vleesch, weerlegd werd. Door dien hèer Visser werden verschillende mede deelingen gedaan over die maalkracht van polders. De rekening en verantwoording, aanwijzend een .kassaldo' van 2606.32* werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek oim. dat het aantal leden 163 bedraagt. Versehillendle rapporten werdien uitgebracht o. m. ■over de cursussen in landbouwhuishoudondterwijs door den heer O. Nobel De rapporteur wees er op, dat sedert 5 jaar proe ven zijn genomen en deelde over het 3e jaar iets me de, vooral over den cuirsus te Alkmaar; ook oVier dien te Beemster en 'n paar andere. Over 'Liet. algemeen' is de toestand bevredigend. De commissie meende, dat korte cursussen voor getrouwde vrouwen succes kun- lang, om niet bitter te antwoorden. Eindelijk zei ze: „Ik wil u een voorstel doen, papa. Niemand mag door mijn. betrekking in conflict komen met Ati's schoonzuster. Laten wijl het voor baar verzwijgen. Zij beschouwt mijl nu toch al als een zonderlinge. Wat doet het er toe? Niemand interesseert er zich toch eigenlijk voor, hoe ik mijn tijd' doorbreng, zij noch iemand andiers." „En als ze er achter komen, dan heb je dé poppen aan 't dansen. Nu, kind, ik wil je geluk niet ih den weg staan. Doe wat je niet laten kunt. Maar bet blijft er bij' en dat is een onschendbare afspraak: wij houden beiden onzen mond. 'Ten minste tegen over Beate's schoonzusje. Begrepen?" Gwendoline dacht lang over dit gesprek na. Wat was haar vader veranderd! Er was niets meer over gebleven van den kranigein ruiteraanvoerder, die he mel noch duivel had gevreesd, die nooit in zijn leven zijn superieuren naar de oogen had gezien, of zijn ondergeschikten ver dl iet gedaan, die geen andere wet kende dan zijn plicht. Nu ging hij angstig en gluiperig langs heimelijke wegen, enkel en alleen om die verwende dollarprinses niet boos te maken- E'n iedere dag bracht haar opnieuw de bevestiging van edze overtuiging: ook voor de broers en zusters bestond er maar één macht die all hun doen 'en laten beheerschte: het geld van de Teerbrugge's. Gelukkig werd de schande haar vader bespaard dat het „geheim" bijl toeval' bijl Evelyne bekend werd. Het was een vroolijk leventje dien winter voor Evelyne, den knappen zwager van haar broer Börries en het levendige 'schoonzusje Ingrid. In de villa in de Rauchstrasse vereenigdeu zich werkelijk reeds de eerste kringen van Berlijn. Het was bekend dat me vrouw Evelyne Biggar een paar schitterende partijen had afgeslagen. Namen die een goeden klank had- dén werden genoemd'. Maar het scheen ha'ar niet voldoende te zijn sléchts een naam te trouwen. Ook op Sportgebied deed zij meermalen mede wan nen hebben. Ook werden cursussen in eerste hulp bij bedrijfsongevallen gegeven, met veel succes. Verder wees de rapporteur er op, d'at er een vereeniging op gericht is om het landbouwhuisihoudonderwijs meer populair te maken. De heer R. Visser Lzm. rapporteerde over de werk zaamheden ien plannen van dé Go m'miasie veefondsén, waarbij bleek, dait de commissie vo'omemens is, om bij de verschillende landlbouwmaatschappijen aan te dringen, om mede te werken .aan het gestelde d'o'el, om n.l. het risico, der keuring „levend véei" aan de vetweiders te doen bl'ijvem en het risicoi der keturing „geslacht," noodilg tot bevordering der volksgezond heid, dus in het algemeen belapg, door de gemeen schap te laten dragen. Na uitvoerige toelichting kwam de heer Avis op tegen den eisch, om de ge meenten voor d'e schadeloosstelling aansprakelijk te stellen. O'ok de heer Nolbei was ér tegen, omdat het een zuiver bedrijfsrisico is. Na uitvoerige discussie werd bij stemming uitgemaakt, niet mét déze zaak door te gaan. Uit mededeelingen door den héér Cl D. Kaaskoo- per bleek, dat dé dir.-gen. van den landbouw de aan stelling van een deskundige tot het instellen van een 'onderzoek naar het opbreken en besmettelijk verwer pen van koeien ïn hét vooruitzicht heeft Igesteld. Als lid van het bestuur, in plaats v.an den héér O. Nobel, werd gekozen de heer P. Biera Jzn., te Scha- gen, en voor 8 leden van het bestuur, wegens perio dieke aftreding dér heeir.en C. D. Kaaskooper, D. O. Rejzelmam en D. Schoenmaker, werden gekozen de beeren H. J. Avis, D. Stam en P. Schenk. Als plaats voor de najaarsvergadering werd aan gewezen Hoiora. Voor proeven ter bevordering van goed ploegen werd 100 toegestaan. Het gevraagde verlof om weer 500 te mogen bésteden voor stierenaankoop werd verleend. Voor het beproeven van greppelploegen werd éen crediét toegestaan van 200, voor het heudlen van proeven met karwijzaad om na te gaan in hoeverre de goede eigensehappén erfelijk zijn een erediet van 100. Een bedrag van 100 werd gevoteerd ter be vordering van het opnemen van arbitrage in pacht- contracten, een bedrag van 200 om een onderzoek in te stellen naar d!e resultaten van de fabriekmatige kaasbereiding in Noord-Holland. Dé begrooting 1914 werd goedégkeurd tot een be drag van 7927.32s in ontvangsten en uitgaven. SCHOENER VERGAAN. Het Duitsche stoomschip „Kaisér Wilhelm der Grosse" bevond zich gisternacht in de Noordzee in de buurt van bet vuurschip Haaks, toen het met een driemast-schoener in aanvaring kwam. Het zeil schip zonk na 50 minuten. Het stoomschip bleef on geveer twee uur in de .buurt van dén schoener en zoicht de plaiats van het ongeluk af, zonder echter iets van .de bemanning van het gezonken schip te ontdekken. Het stoomschip heeft zijn reis -onbescha digd voortgezet. De naam van het zeilschip is onbe kend. De sleepboot Atlas, van de firma Zur Miihlén, die gisteren van Nieuwediep was uitgevaren in verband met de aanvaring, is aldaar teruggekeerd. De be manning deelde mede, op da aangeduide plaats slechts wrakhout te hebben zien drijven; ha'ar ijveri ge naspoTingeh naar de bemanning van dien verga- nen schoener waren verlgeefsch. Nader wordt gemel'd, dat da bemanning van den Engelaehen schoener „Baltus" niet is verdronken, doeh door dia Duitsche sleepboot Vuikun" gered en te Cowes aan land' gezet is. ERGERLIJK. Men meldt uit Delft aan het Nieuws van -den Dag: In den nacht van Woensdag o.p Donderdag hebben eenige studenten zich toegang verschaft tot de H. B. S. te Dél'ft. De studenten zijn «karna over het dak het ziekenhuis binnengedrongen, alwaar zij. den boel op stelten hebben gezet, zoodat de zieken wakker werden. De verpleegsters werden lastig gevallen. De politie, tólephonisch gewaarschuwd', maakte proces verbaal op wfelgens huisvredebreuk en vemiteüiing. neer er groote dingen op touw werden gezet. Bij het concours-hippique maakte zij met haar renpaard zoo veel opgang bij 'het springconcours voot dames, dat de Kroonprins en de Kroonprinses langen tijd met haar in hun loge stonden té praten. De geïllustreer de weekbladen publiceerden baar portret. Zij was een factor geworden, waar men rekening mee moest houden als men een groot weldadigheidsfeest op touw wildé zetten. Het was nu niet meer alléén om haar geld' te doen, maar om haar naam en voor spraak. i 1 Evelyne Biggar was „ingeburgerd!" in Berlijn. Daarmee was de hoofdzaak van dien heer von Erx- leben en zijn kinderen vervuld en toen een pijnlijke aanval van zijn oude kwaal het nierlijden, den baron weken lang zijn bed en kamer moest doen houdén, miste Evelyne hem zelfs niet meer op haar partijen. Zij had Excellenties genoeg -onder de oud'ere héeren en dames. Ook tante EVl'dy, die nog steeds van ieder voorwendsel gebruik maakte om van RothoLz over te komen, was niet langer onontbeerlijk. Want mevrouw Biggar bad gravin Soter-Soersheim als vaste 'logée bij zich in huis genomen en die wist nog véél beter te representeeren. In zijn zieke dagen zou von Erxlében zich zeer eenzaam gevoeld' hebben als hij tenminste Gwendoli ne niet had' gehad, die hem gezelschap hield, zood'ra zij tijd had. Börries en Ingrid genoten hun leven, hun jeugd en alle genoegens van een seizoen in Ber lijn en Haunsheinz had' een uitnoodiging van Beate aangenomen om aan boord van het jacht d'e zuidelij ke zon een paar weken op zijn kunstenaarsziel te la ten inwerken-. Zijn eerste studies en schetsen waren Gwendoline tegengevallen. De professor beweerde wel dat hij talent had, het moest eerst tot rijpheid komen maar Gwendoline die wist dat Beate den professor een enorm hoog honorarium betaalde voor zijn lessen, wantrouwde hét oordeel van dezen man. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1