STADSNIEUWS. waar het pontje was gewmkan, m a* Iwj omtrek daarvan, gedregd, evenwel toe-der dat er ieta maar bo ven werd gebraakt, dat er op wees, dat er nog jeraand in bet water lag. Een justitieel) ondersoek wordt ingesteld!, of bier ook van een schuidmisdrijf sprake is. IL M. DflEi KOMIKGIK TE AMSTERDAM. Gisterochtend kwart over negen begaf H. M. de Koningin zich, zoo lezen we in de Maand.-C'rt., met Prinses Juliana naar! Artia, terwijl' ze later de gods dienstoefening in de Amstelkerk op bet Amstelveld' bijwoonde. Tegen drie uur reedl de Koningin met die prinses in open bof rijtuigen uit, langs -Rozengracht en Mar- nixstraat naar de Willemistraat, welks bewoners, of schoon bet bezoek niet van te voren was aangekon digd, van veel belangstelling en enthousiasme blijk gaven. Van die Willemstraat ging het langs Bmnen- en Buiten-Oranjestraat, Haarlemmerdijk, Haarlem merstraat en Kieuwen dijk weer terug naar het pa leis. Ka eemige ©ogenblikken nam de Koningin opnieuw in den landauer plaats, nu op weg naar eenige volks woningen, waarschijnlijk om, na van het theoretische deel van volkshuisvesting en hygiëne op de hoogte te zijn gesteld, ook de praetische zijde van het vraagstuk te leeren kennen. Allereerst begaf de vorstin zich naar die Kieuwe Spiegelstraat, waar voor perceel 49, een kelderwo ning, stilgehouden werd In de kelderwoning huist de familie Kol, bestaande uit man, vtouw en zes kin deren. De woning bestaat uit een voorvertrek, een' werkplaatsje waarin de man zijn vak, bet repareeren van porselein, aardewerk enz. uitoefent en een be trekkelijk klein achterkamertje, dienende tot keuken, slaap- en woonvertrek van het geheele gezin. Een -der leden van de gezondheddscommisisie mevr. v. d. PekWent had van te voren het bezoek aange kondigd van een dame, die veel van kinderen hield,] zoodat de huisvrouw zorg gedragen had, dat haar zes kinderen thuis waren. H. M. onderhield zich eenigen tijd met vader, moeder en kinderen, die niet verwacht hadden, zulk 'hoog bezoek te ontvangen, en informeer de naar verschillende toestanden» Daarna begaf H. M. zich naar een onbewoonbaar verklaarde woning in de Eerste PasseerderdwaxsK straat, waar ze ongeveer een kwartier vertoefde. Voor elk van de kinderen had de Koningin een vriendelijk woord over en ze lachte hartelijk, toen een kleine dreumes de kamer binnenstapte met een „Dag Majesteit" en baar de band toestak. Tenslotte bezocht die Koningin nog een woning in de Goudsbloemstraat, om daar te zien, wat er op het gebied van woningbouw voor goeds bereikt kan wor den. Het badhuis van de bouwonderneming „Jordaam" werd tevens bezichtigd. Een geweldige menschen'menigte had zich tijdens dit bezoek rondom die rijtuigen' verzameld. Een oor- verdoovend hoera steeg op, toen de stoet zijn weg vervolgde. Ook eenige huizen van de coöperatieve bouwveree- niging „Kochdale" werden in oogenscbouw genomen, welke woningen in elk opzicht goed zijn ingericht. Te half zes keerde H. M. naar het paleis terug.' BK1JTA.DE kooiveks. Zaterdagmiddag vervoegden' zich, schrijft het Hbld., bij een juffrouw in de le Jan Steenstraat te Amster dam twee personen, die verklaarden gemeente-werk lieden te zijn en de waterleiding te moeten nazien. Terwijl een hunner haar aan de praat hield, was de ander naar de achterkamer gegaan. Toen de vrouw zich naar die kamer wilde begeven omdat de man daar zoo lang bleef, werd' zij door den peTsoon, die baar aan den praat bad gehoudten, gedreigd met een mes. Even later vertrokken beide mannen. Het bleek dat het linnengoed, dat in een ongesloten kastje had gelegen, over den vloer verspreid lag. Echter werd niets vermist. HOOG WATEK. Uit verschillende plaatsen wordt val gemeld» Door het regelmatig onder militair bevel voortwer- ken van de soldaten waren Zaterdagnamiddag drie uur reeds 3000 meter van d© overlaatkade van de Beersehe Maas geheel hersteld. Hier waren doorbra ken onder van 25 tot 30 meter lengte met een diepte van 1 Meter. Te Heerewaarden is Zaterdag een dijk doorgebro ken -over een lengte van 10 meter. Het dorp, dat op een verhevenheid is gelegen, ligt midden in het wa ter. De Linge is zoo gewassen, dat aan den Arkelscben diam niet meer in het Zederikkanaal kan geschut wor den. De scheepvaart op de Linge ligt bijna geheel stil. In de bimnenpolders in den omtrek komt nog veel kwelwater. VRIJZTNUIGE FUSIE» In de Zaterdag te Emm en gehouden vergadering van de centrale liberale kieswereeniging Drenthina over het denkbeeld van een fusie tusschcn die vrijzin nige partijen, is, op advies van mi. Goeman Borgesi- us, een daartoe strekkende motie ingetrokken, en al leen de hoop uitgesproken, dat in de toekomst de be staande concentratie tot een fusie zal kunnen leiden., VAK TEIXEL. Zaterdag werden te Texel de strandgoederen ge veild, welke in 't vorig jaar op zee waren opgevischt of langs de kust aanspoelden. De opbrengst van een en an dhr was 4414.40. UIT EGMDKD AAK ZEE. De heer A. J. van Wijngaarden, cand. fo Katwijk, heeft het beroep naar de Ked. Herv. Gem. alhier aan genomen. UTT PETTEK. Deze gemeente verheugt zich in het bezit van een bloeiende afdeeling van den Bond voor Vrouwenkies recht. Spreeksters van naam trekken hier steeds een groot aantal belangstelffiemde hoorders. Dit was ook Vrijdag het geval toen Mej. Groot uit Rotterdam een boeiende, humoristisch getinte rede hield met het onderwerp „Winnen wij Wat „Marijke over het kiesrecht docht," gaf de begaafde spreekster als toegift en dat zij daarmee succes had!, bewees het hiartahjk gelach, dat onophoudelijk i!n die zaal weerklonk. Ter afwis seling zongen eenige dames driestemmig propaganda liederen. 't Was waar, wat de presidente Mevr. Bos van Daalen in haar sTuitingsredle zei, dat men nog lang aan deze gezellige bijeenkomst denken zou. Zij bedankte daarvoor Mej. Groot in die eerste plaats. Twee nieuwe leden meldden zich aan. UTT ZUTD-SGHAKfWOUDE. De Ooöp. Boerenleenbank H alhier Meld in de kolfbaan van den heer A. Kist eene algemeen© leden vergadering onder voorzitterschap van den heer J. Slot. In zijn overzicht gaf de kassier o.m. de volgende bijzonderheden over het afgeloopen boekjaar, dat zich als zeer gunstig deed kennen. Het ledental is gestegen van 45 tot 61, wijl een lid bedankt heeft. Samenwerking van Bestuur, Raad van Toezicht en kassier liet' niets te wenschen over. De kassier hield iedere week zitting, en werd' bijna telkens daarin bijgestaan door het bestuur, wijl' ver schillende posten en boeken steeds gecontroleerd wer den. Den 9 den Mei waren de bescheiden door d'en in specteur pagssian» De rekeoirg gaf de volgende cij fers aan. Inhoud dier kaa SI Deo. voxig jaw; 401.60. Ontvangen «spaargelden 1 181QQ.98, terugbetaald© •voorschotten, 8450. Ontvangst in loopende rekening van verleden jaar 3053, is te zamen 36516.08. De aten rente van voorschotten 745.47. Ontvangsten rente van loopendie rekening 288.80. Ontvangsten provisie en kosten in ioopende rekening 2388 en buitengewone ontvangsten 2020, is te zamen J 80713.30, Uitgaven: terugbetaalde spaargelden 19425.28; gegeven voorschotten f 20100. Uitgaven loopende rekening van de Centrale Bank en medele den 48003.95. Uitgegeven rente voor spaargelden 571.20. Uitgegeven rente ia loopen.de rekening J 122.63. Uitgegeven aan previsie en kosten loopende rekening 50.94. Salaris kassier 100. Buitenge wone uitgaven f 89.85. De inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar 1249.65. Te zamen f 89713.30. De balans wijst aan: Kiasinhoud 31 Dec. 1249»65, uit staande voorschotten f 2<5'550. Te goed in loopende rekening van medeleden enz. 9685.90; het tekort van verleden jaar 3053, is te zamen 3651608. De «saldo's der spaargelden 17314.07schuld in' loopende rekening 19058.08; de winst van dit jaar 143.93. 31 Dec. 1913 waren in omloop 71 spaarboekjes en 36 voorschotboekjes. Medegedeeld werd dat die beer inspecteur bij' zijn bezoek alles in uitstekende orde heeft bevonden. Tot bestuurslid werd 'hlerkozen de heer T. Kostelijk en tot lidl van 'den Raad' van Toezicht de heer Corn, de Boer. Het salaris van d'en kassier werd gebracht van 100 op 125. De rentevoet werd als volgt vastge speld: voorschotten van 4Yz op 5 pCt., epoorgeldem van 31/1 op 4 pCt. De afgevaardigden naar de alge- meene vergadering ontvangen voortaan een presen tiegeld van 2. Kadat de rekening door de heeren Molenaar en Balder was nagezien en in orde bevon den, sloot d'e voorzitter de vergadering. Daar sinds da inwerkingtreding der nieuwe wa- tormachme door da zeer groote zuiging hinderlijke gevolgen voor de scheepvaart ontstaan, hebben de vereenigingen „De West" te Koedijk, „Groentecul- tuur" te Broek op Langendij'k, „De Tuinbouw" te St. I'ancras, „De Toekomst" te Zuid-Schasrwoude, „De Eendracht" te Oudlkaxspel en „Landbouwbelang" te Eoordj-Scharwoude eene vergadering gehouden, waar in besloten werd, dat elk bestuur der tegenwoordig zijnde tuinbouwvereen. bum bondsibesituur zou bewer ken, om adlbaesie te betuigen aan da adressen, welke uitgezonden zullen worden door de bamne Hoord- Scharwoude en Broek op Langend'ijk, a'an het bestuur van den grootem polder „Het Geeetmerambaoht," met hot verzoek, om aan d'en onhoudbaren toestand, welke is ontstaan door de nieuwe watermachine, eene goede oplossing te geven: b.v. om, naast de bestaande door vaarten te Broek op Langemdlijk en ta Koord-Schar- woude, nog een tweede doorvaart te openen, omdat door da nieuwe machine de waterverplaatsing zóó groot is, dat het niet doenlijk is Mer op behoorlijke wijze door te komen met een schuit, ©m dat gevaar van groote botsingen niet buitengesloten is. Verder werd besloten om eene conferentie aan te vragen met de besturen van de bij die federatie War- menhuizen en omstreken aangesloten vereenigingen, om ook deze Tuimbouwvereenigingem op te wekken hunne 'sympathie te willen betuigen 'met de plannen die aanhangig zijn bij da besturen van de vexeenigim- gem „De Qroentecultuur" en Landbouwbelang." Kaar aanleiding van ©en circulaire, o. m. ook onderteekend door de Lamgadijker doktoren en mel dende de in dit blad reeds vermelde voorwaarden van het algemeen afdeelings-ziekenfomds der afdeeling Alkmaar em Omstreken van de Kederlandsche Maat schappij tot bevordering dar geneeskunst, waarbij het inteetombiljet was gevoegd, dat Zaterdag j.L zou worden teruggehaald, hebben de besturen der vier Langedtijker ziekenkassen Zaterdagavond vergaderd te Zuid-Scharwoude op initiatief van „Helpt Elkander" aldaar. De leiding was in handen van dten voorzitter dezer vereeniging, n.l. de heer K. Zeeman, die het doel dezer bijeenkomst uiteenzette. De ziektewet, zei spreker, is niet van jongen da- itnm. Reeds door ministers Veegens en Kuijper aan hangig gemaakt, kwam zij- onder het ministerie- Heemskerk tot stand, doch ia nog niet van kracht. Deze wettelijke ziekteverzekering was niet naar ge- moegen der doktoren, en door hun invloed werd de wet van min. Talma bedorven. Deze minister diende nu een ontwerp in zonder verplichte genees-, heel- en p harmaceutische verzor ging. Reedis voor de ziektewet bestond ziektewezen. De voorzitter gaf ©en kleine 'beschouwing over het ont staan van deze vereenigingen cm ten slotte neer te komen op hetgeen thans door de Regeering aan de orde wordt gesteld. Minister Treub toch wil de ge neeskundige verzorging alsnog in die ziektewet opne men. Ziekenfondsen, apothekers en doctoren, allen zijn georganiseerd, begrijpende hunne belangen. Doe lt oren en apothekers begrepen nu maar al te goed, '■dat thans meer gedaan moest worden dan de weten schap te dienen, en toen nu de zaak in de Tweede Kamer aan de orde kwam, hielden zij een waakzaam oog. Zij zien in de aanneming van verplichte verze- kering een gevaar voor de vrijheid van hun beroep. Doktoren en apothekers stichten andere fondsen, daarin omschrijvend de rechten en plichten der ver-!' zekerden, stellen reglementen samen' en ook besturen, kortom zij zijn de uitvoerende macht, waardoor de lestaande fondsen zullen worden gewijzigd en degeen die verzekerd wil zijn, zal de goedkeuring der dokto ren hebben te eerbiedigen. Wij bebooxen onder het ressort Alkmaar. Ku wordt uitvoering gegeven aan .het besluit van de vergadering van doktoren te Breda gehouden. De Landelijk© Federatie van Ziekenfond sen tracht nu een fonds te vormen, waarin de verze kerden het recht krijgen om te beheeren hun fonds. Het wordt dus een strijd om de macht. De voorzitter zeide in correspondentie te zijn met den secretaris der federatie, welke laatste bet zou toejuichen, als de fondsen van Mer ook tegenwoordig waren op de ver gadering in Augustus te houden. Beter is, zei spre ker, dat de Prov. Bond aldaar namens ons te laten adviseeren. Ook met die bestuursleden in Alkmaar is de voorzitter in correspondentie. Vrees is absoluut buitengesloten, in geen geval is men versto ken van medische hulp. Alkmaar'ontving van de Federatie be richt: Zorg jelui voor een fonds, wij1 zorgen voor een dokter. Ku herinnerde spreker aan eene advertentie in de Alkm. Courant, en dacht toen): nu is de waar schuwing niet alleen noodig, maar noodzakelijk. Als ziekenkassen kunnen wij blijven bestaan, zoolang de wet nog niet van kracht is. Ook besprak de voorzitter de welstands-grens van het Alg. AfdL Ziekenfonds, voor Alkmaar is die 900 per gezin, 700 per persoon zonder gezin; voor Lan gend'ijk geldt dit 750 en 600. Wie, vroeg -spre ker, weef zijn inkomen als hij* geen arbeider is, maar wel behoort tot hef reusachtige kader van martelaars- bouwers? Kief een bovlen het inkomen van f 15 per week komt in het fonds van den dokter. De wet geeft aan 1200. Doch die organisaties willen ver der en dit opvoeren tof 1800. Een adres is in de maak van het KedL Vakverbond, gesteund door verschillende andere vereenigingen van allerlei kleur. Dit gaJat naar 'min. Treub, bevattende het verzoek tot opneming van' het ziekenfondawezen i© de wet. De voorzitter wees ook op de achijn- baar goede verdeeling der bestuursfuncties van bet afd. ziekenfonds te Alkmaar: 3 doktoren en 3 apothe kers zijd één, vormende 6 stemmen, wijl de afdeelin- gen over 3 beschikken. Eim dan dat scheidsgerecht: Ln de meeste gevallen staan de bestuurderen der af- deelingen in den schaduw vergeleken bij de kennis dier doktoren, en dan nog zullen die eventueele beslui ten afhangen van het oordeel van d'en arbiter, de der de of beslissende stem. Wie het gelooft, die geloove het, zeide -de voorzitter. Kog werden enkele andere ondardeelen door den voorzitter behandeld. Door en kele der aanwezigen werden vragen gesteld en door den heer Zeeman beantwoord. Ten slotte besloot men gezamenlijk -de vergadering te Alkmaar te bezoeken en dan Donderdagavond weer bij elkaar te tomen ter bespreking van verdere plannen. UIT HEER-HUGOWAARD. Zaterdagavond werd de algemeene vergadering ge houden van de Coöperatieve Boerenleenbank alMer in het lokaal van d'en beer Pijper» In zijn openings woord herinnert de voorzitter, de heer Met aan; helt feit, dat de instelling 10 jaar heeft bestaan en dat de resultaten van baar bestaan' reden te over gaven om dit feit feestelijk te berdenken, doch door andere omstandigheden wordt deze feeststem'ming getem perd, immers wordt een bestuurslid, de heer V>an der Oord, gemist door ernstige ongesteldheid, terwijl verder op spr. als voorzitter van den Raad van Toe zicht de zeer onaangename taak rust die vergadering mede te doelen, dat de heer P. Wonder op verzoek van het Bestuur ontslag heeft genomen als directeur, en Bestuur en Raad van Toezicht dien heer Wonder hebben geroijeerd als lid naar aanleiding van hande lingen tegen het Reglement. De voorzitter deelt nog mee, dat voor deze vergadering aan die aanwezigen vrije consumptie wordt verstrekt tot een bedrag van 30 cent. Door den beer Akkerman, tijdelijk secretaris, wor den de notulen gelezen en de ingekomen stukken ter kennis der vergadering gebracht. Uit bet verslag der inspectie blij'kt, dat men volkomen tevreden is, zoo wel over de administratie van d'en kassier, als de wij ze waarop het bestuur zijn taak opvat. De rekening over 1913, nagezien door die heeren K. Kooij, M. Krap en G. Dirkmaiat, was in volkomen or de bevonden en werdl dtus goedgekeurd, ondier dank zegging aan den kassier. Door den waartnemendem directeur, den heer W. van Slooten, werd het jaarverslag uitgebracht. Hier- 'uit stippen we aan, dat het ledental' steeg tot 118, dat juist de schaarschte van geld tot den bloei der bank meewerkte, immers het aantal aangevraagde voorschotten en terug vt aging van spaargelden over trof verre dat der inlagen. Kiet mindier dan 55 nieuwe voorschotten werden genomen. Aan het einde van zijn verslag, roept spr. aller me dewerking in om de bank tot zoo hoog mogelijken bloei te brengen, waarmee men zeker arbeidt in het belang onzer gemeente. Besloten wordt ingevolge art. 8 van het reglement, dat aan één 'lid hoogstens ©en voorschot van 7000 mag worden verleend, terwijl door een lid- een maxi mum bedrag van 10.000 mag worden ingelegd en de totaal-inlage van een ton te brengen op 125.000. Bij de nu volgende verkiezingen wordt herkozen iu het bestuur de heer W. van Slooten, die later bij het voltallig zijn van het bestuur wordt gekozen tot di recteur, tot lid van den Raad van Toezicht de heer ;jio. Met, tot bestuurslid! (jvac. P. Wonder); de heer 'K. Pool. Op voorstel van het bestuur wordt het salaris van den kassier van 225 o'p 300 gebracht, .voorts wordt besloten de gemeente voor 'Straatverlichting 100 aan te bieden, met het verzoek voor flinke verlich ting voor de woning van den kassier te willen zorg dragen. Aangenomen wordt de winst te voegen bij' de re serve. De rente voor spaargelden wordt opnieuw •vastgesteld op 3Yz pet., die der voorschotten op 5 pet. waarna op voorstel van dén heer van Slooten aan het bestuur de machtiging w-o-rdt verleend de laatste t© verlagen, indien daartoe ook die Centrale overgaat. Bij de rondvraag brengt de heer Akkerman ondeT 'applaus der vergadering een woord van dank aan het bestuur en de Raad van Toezicht voor hunne belaug- looze toewijding. Kadat de voorzitter verschillende commission in "persoon had dank gezegd, sluif hiji deze 10e algemee ne vergadering. KORTE BERIOHTEK. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens mor gen in Den Haag dè opvoering van Hamlet door de Haghe-spelers bij te wonen» Biji den Raad van State is aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot nadere regeling van den accijns top bier. H. Ml de Koningin is met Prinses Juliana te Amsterdam aangekomen en ontving verschillende k voormannen op gebied van handel en' industrie. Bij' den bloemboilemhandlelaar Velthuijzen an Zanten te Hilllegom is brand uitgebroken. De boekhouder heeft bekend den brand te hebben ge sticht, waarschijnlijk om gepleegde fraude te beman telen. De raad van Rijswijk besloot geen instemming te betuigen met het adres van Velisem. Te Ylissingen is een steenhouwersbaas door een zijner knechts, dien hij' een aanmerking over zijn werk maakte, zoo ernstig mishandeld, dat hij een oog v. aarschijnliijk zal moeten missen» De knecht is ge- f. rresteerd. Vrijdagnacht zijn te S'ilvolde en Terborg vier inbraken gepleegd'. De onbekende daders hebben geen erg grooten slag geslagen. Er worden pogingen aangewend om Vollenhove tot een badplaats te matotn» De sultan van Poutianak zal een bezoek bren gen aan Mekka en Kederland. Het Soer. Hbld. verzekert uit goede bron, dat de Gouverneur-Generaal gezegd heeft, dat, zoolang hij aan het bewind is, de drie bannelingen niet op Ja va zullen terugkomen. De Bond van Werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam legt er, in tegenstelling met ons bericht van Zaterdag, den nadruk op, zich niet te hebben ver bonden, om eenig bepaald voortstel op de leden vergadering te verdedigen. Iiaatste Berichten. H. M. DEI KO'KIKIGIK TE AMSTERDAM. AlMSTERDAJM, 23 Maart. Hedenmorgen heeft de Koningin een bezoek gebracht' aan het Kieuwe Beursgebouw van de Vereeniging voior den Effecten handel, op het Damrak. Reeds voordat H. M. uit reed) waren vele nieuwsgierigen verzameld. Te 11 uur vertrok de Koningin onder Duid© toejuichingen naar het beursgebouw. In den namiddag werd een bezoek gebracht aan de Werkinrichting voor Hulpbehoevende blinden aan de P laruta ge-M i ddenla an. DOOR VERGIFTIGE DAMPEKl GESTIKT. MAASTRICHT, 20 Maart. De monteur Monfrère is hedenochtend in d'e zinkwitfabriek door vergiftige dampen gestikt. ULSTER. LOHDEK, 28 Maart. Uit Belfast wordt geseind, dat talrijke soldaten van het Worcestershire-regi ment gisteren hebben verklaard onder geen omstan digheden tegen de Ulstermannen gegeven bevelen na te komen. De officieren waren niet in staat om deze muiterij te onderdrukken. Dit bericht is nog niet officieel bevestigd. ZEKDEMK1GEK' VERMOORD. PARIJS, 23 Maart. Volgens ingekomen telegram men hebben te Malakusa inboorlingen een zestal zen delingen van de zendingspost te Wallaisland ver moord. DE ZAAK-ROCHETTE'. PARIJS, 23 Maart» Het is bedien een zwaren dag voor1 de Commissie van Onderzoek in de zaak Rochet- te. Kiet minder dan dlrie belangrijke ver'hooren zullen worden afgenomen, nL van de oud-pretmiers C&ülaux, Briand en Barfhou. MUSEUM-DIEFSTAL. PARIJS, 23 Febr. Wederom is uit het Louvremu- seum een antikiteif verdwenen. Het betreft thans een kostbare oude Egyptische papierrol, welke in 1888 in het museum was geplaatst. Alle pogingen om het document te vinden zijn tot nu toe vruchteloos ge bleven. GOS'LAR, 28 Maart. Gisteren heeft zich alhier een ontzettend familiedrama afgespeeld. De vrouw van zekeren Otto Deicbman, sedert Dinsdag spoor loos uit Go'siar verdwenen, ontving van haren echtge noot uit Blankenburg een afscheidsbrief, waarin hij mededeelde zelfmoord) te zullen plegen. De vrouw heeft daarop zich en hare twee kinderen rouwkleede- ren aangetrokken en vervolgens door ophanging van het leven beroof dl KEKHEMER SPORTCLUB. Kaar wij vernemen1 is Merkerstede opgericht de Kennemer Sportclub, welke zich ten doel stelt Mer jaarlijks eenige harddraverijen te organiseeren. Te dien eind© is ©en geschikt terrein gehuurd aan de Zamdersloot, dat hij' velen welbekend zal zijn, immers da baan wordt gelegd rondom het voetbalveld van „Alcmaria." Men hoopt daar een goede, of zooals het met een deskundigen term heet, een smell© baan te maken van een lengte van 5 a 600 meter en daar ook courses over 2000 meter te doen houden. De beide eerste wedstrijden zijn reedis bepaald op Hemelvaarts dag en Tweeden Pinksterdag. Het ligt in het voor nemen er een vijf zestal in het komende seizoen uit te schrijven. Wie een aandeel van 60 neemt, steunt niet alleen de paardensport, maar krijigt ook recht op vrijen toe gang met een dame. Het bestuur bestaat uit de heeren: D. A. Luiting, voorzitter, E. E. Stoel, ónder-voorzitter, J. Swaag, secretaris, D. Rezelman, 2e .secretaris, K. Schermer- horn, penningmeester, 0. Brommer, P. K. Groot, J. Halff, D. Govers, J. Muijs. VOETBAL. De re turn wedstrijd! aan 'den Westerweg. Alicmaria wint met 40. Alcmaria heeft .gisteren op scMtterendle wijze re- vamohe genomen. Een welverdiende 40 overwin ning wist zij gisteren op Holland' te behalen. Dank zij 't goede weer van Zaterdag en Zondag was het terrein goed bespeelbaar. Het heerlijke voorj'aarszonnetje had! een zeer groote menigte naar het Ho'llandveld gelokt. De Wedstrijd zelf kon pas om half drie beginnen. De scheidsrechter, die aanwe zig zou zijn, telegrapheerde op 't' laatste oogenblik af, maar gelukkig werd' één dier Alom aria-bestuur sle den bereid gevonden, de leiding van dezen bélangrij- ken wedstrijd op zich te nemen. Die taak was bij hem in uitstekende handen. Kalkn, weldoordacht en strikt onpartijdig heeft hij den enthousiast gespeel den match geleid. Hulde. Holland won d'en toss en verkoos eerst tegen den schuin over het veldstaand'en wimdl te spelen. Beide elftallen waren volledig. Holland had dezelfde op stelling als 1 Maart. Alcmaria als de vorige week tegen de Cadetten. Direct na den aftrap ging Alcmaria «tot den aan val over. Vol vuur werd er aan beide zijden gespeeld'. De Holland-verdedi'ging was voortdurend in actie. Met groote inspanning wist zij de voorhoede van Alcmaria in bedwang te honden. Een doelpunt kon echter niet uifhlijVen. Een' vrije schop, aan Alcmarii toegestaan, werd door den rechtshalf mooi voor doei geplaatst en door den rechtsbinnen, via de paal, in 't doel gekopt. Wel trachtte Holland dezen achter stand in te halen, maar haar uitvallen waren van weinig beteekenis. Spoedig zat de voorhoede van Alcmaria weer voor 't Holland-doel en met 'n prach tig hard schot van den middenvoor, uit een voorzet van den linksbuiten, werd de Holland-keeper ten tweedemale gepasseerd. Hierna verslapte het spel. Er werd' met minder overleg gespeeld en soms was 't een hopeloos gepingel aan de zijlijn. Holland verde digd© uitstekend. Enkele voorhoede-spelers van Alc maria treuzelden veel te lang en doelpunten bleven uit. Eenige goede uitvallen van Holland werden be dwongen door d'e Alcmaria-verdediging. Rust brak weldra aan met den stand 20 voor Alcmaria. In de tweede helft werdl beter gespeeld. Holland kreeg nu wind mee en forceerde enkel® corners, die, hoewel goed genomen, geen resultaat opleverden. Het combinatiespel van Alcmaria vlotte tegen wind in, veel beter. De middenvoor werkte hard, verdeeld© 't spel uitstekend en loste meni'g verraderlijk schot» Eindelijk gelukte het hem met een laag schot de der de goal voot Alcmaria te maken. Holland werkte moedig verder en wild© ten minste de eer redden. Vu- rig drongen haar voorwaartsspelers op. De Alcma ria-verdediging kreeg het benauwd en enkele malen ontkwam het Alcmaria-doel op gelukkige wijze aan eene doorboring» Plotseling ging Alcmaria weer tot den aanval over. Ka keurig combinatiespel kwam de bal bij den linksbuiten, die met een goed schot voor nummer vier zorgde. Holland' was nu een ge slagen elftal. Tot een tegenpunt wist zij1 _'t niet te brengen. Holland's 'keeper redldle nog eemige malen verdienstelijk en toen kort daarna het eindsignaal klonk, had Alcmaria met 40 gewonnen. Bij' Holland waren keeper en backs niet zoo solide als bij' de eerste ontmoeting. De keeper Meld in de tweede helft uitstekend een strafschop, toegekend aan Alcmaria en gewonnen door zijn collega. Mid denlinie goed. Voorhoede weinig combinatie. Kiet doortastend, terwijl 't scMeten beslist onzuiver was. Bij Alcmaria noemen wij in d© eerste plaats de linksback en de ©emtrehalï ,wati da verdediging be treft. De voorhoede was in haar geheel zeer goed» Het binnentrioi wist uitstekend door te zetten. Alle spelers kunnen er van verzekerd) zijn, diat zij een goe den indruk hebben gemaakt en1 hun aandeel hebben geleverd in de overwinning. EEK ARMENRAAD. Bij Kon. besluit van 20 d'ezer is in die gemeente Alkmaar een armenraad ingesteld; het aantal be stuursleden van dien raad is bepaald op vijf; het be drag, bedioeld in art. 48, 1ste lid, 2de zinsnede, der Armenwet, voor den termijn van 4 jaren, gestel'! in art. 44 dier wet, bepaal'd op f 9318.67.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2