DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 70 Honderd en zestiende Jaargang. 1914. DINSDAG 24 MAART. De ongekroonde Koning fliPliVil. Zij, die zieh met 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis en franco. De Directie. (Eaétalk «sffibadean,)' 43) JLsCfce— STADSNIEUW Sc alomarla. hollanl. ALRMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van ALK MAAR brengen, overeenkomstig artikel 28 dier Kies wet, ter algemeen® kennis, dat de kiezerslijst en de alp'habetische lijsten van de namen en voornamen van ben, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van ben, die daarop zijn gebracht, door bun college zijn_ vast gesteld en van beden af tot en met dien 21 April e.k. ter secretarie voor een ieder ter inzage nedengelegd en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar zijn gesteld. Verbetering der kiezerslijst kan tot en met den 15 April a.a. worden gevraagd door ieder, die meent, d'at hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voor komt, niet voorkomt of niet 'behoorlijk voorkomt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIFPING, Voorzitter. LONATH, Secretaris. Alkmaar, 23 Maart 1914. ALKMAAR, 24 Maart. Men zegt wel eens, dat in Frankrijk alles met een mopje eindigt en bet zou ons niet verwonderen, wan neer t' avond of morgen op de Rochette-zaak liedjes werden gemaakt en gezongen. Die zaak beeft immers een ècht-Fransch karakter gekregen. Zooals enkele jaren geleden Parijs „La femme X" ging zien, zoo zoekt Parijs tlhans naar „le monsieur X," na de onbe kende vrouw" beeft „de onbekende man" die belang stelling gevraagd. Lie onbekende man is in de zaak-Rochette geïntroduceerd door mr. Bernard. De ze advocaat van dien miljoenen-zwendelaar beeft door zijn verklaringen voor de parlementaire oom missie van onderzoek heel Parijs in opschudding 'ge bracht. Hij verklaarde, dat bij op een goeden dag door een persoon, dien bij niet nader aanduiden kon, maar die geen journalist en geen politicrus was, werd bezocht, die tegen hem zeide: „Ge kunt uitstel' van behandeling van bet proces vragen aan den procu reur-generaal Fabre, bet is u te voren toegestaan.' „Ik geloofde er niet veel' van", zoo zeide mr. Ber nard, „want de beer Fabre bad zich 'bijzonder fel te gen mijn cliënt getoond, maar omdat ik èn om per soonlijke redenen (ik bad behoefte aan ruist) èn in het belang van mijn cliënt gaarne uitstel bad', deed ik den stap. Op mijn eerewoord' verzeker U, dat ik bet niet deed op verzoek van den 'beer Caillaux, zoo-als hier en daar verzekerd wordlt. Noch direct noch indirect bad bij bet me gevraagd. Toen ik bij den procureur-generaal kwam, leek deze me niet erg o p zijn gemak. TI ij zei me, dat ik me tot den beer Bidault de l'Isle, president van ons Hof, te wenden bad. Ik schreef dezen, maar kreeg een weigerend antwoord; later boorde ik dat iik een dag te vroeg geweest was. Ik gevoelde mij gekrenkt, omdat men mij, voor nieta had) laten loopen en ging dit zeggen tegen den substituut-officier Blloch-Laroque. Ik heb echter volstrekt niet gedreigd. De beer Bloch-Laro que stuurde mij 'kort daarop een telegram om bij hem te kotmen, en zei toen ik dat dien volgenden dag deed: ge hebt er nu maar aan den beer Bidault om te vra gen, dan krijlgt gij uw uitstel. Ik antwoordde dat ik dlit niet van plan was. De substituut drong er toen zeer op aan dat ik bet tocH maar doen zou, anders, zei bij, krijg ilk moeilij'kheden met mijn chef. Op zijn Rcanas van PAUL OSKAR Hö EER. Kaar het Buitsek Er was weldra geen uur meer van den tijidl dien bij als gast van zijn zwager bad doorgebracht, waarvan Haunsbeiniz niet nauwkeurig rekenschap bad gege ven. Baron von Eirxlében leed' sedert eenigen tijd aan slapeloosheid. Dikwijls lag bij een groot gedeel te van den nacht van pijn wakker en wentelde zich op zijn bed been' en weer zonder rust te kunnen vin den. In zulk een nacht kwam bij eens, half gekleed, in de kamer van zijn jongsten zoon, die dadelijk recht overeind ging zitten en knipoogendl in bet licht keek toen bij de gedaante in die omlijsting van die dleur go- waar werd. „Slaap je, jongen? Heb ilk j© wakker getmaakt?" Haunsheinz lachte. „Dat weet ik niet, papa. Ik had juist gedroomd dat de professor bij mijn ezel bleef staan en daar schrikte ik zeker van bij be kommert zich zoo weinig om mij bij de anderen corrigeert bij voortdurend." Wat hij verder sprak was onsamenhangend. Zijn vader bad den blaker neergezet. Het electrische licht zou hij niet opdraaien, dat was te schel voor Hans- heinz. Hij hoorde nauwelijks wat die jongen zei. Zijn hoofd! en hart waren geheel en ai vervuld van zorg over Beate. Hij ging voor hot 'bed zitten, legde zijn rechterarm op zijn rug, haal'do diep adem en be gon te vragen. Dingen die Haunsheinz al meerma len verteld bad, moest bij opnieuw mededeelen. De oude beer bleef stilstaan bij onbeduidende voorvallen aan boord. Yam een omeenigheid) dlie eens bad plaiats aandringen schreef i'k toen aan president Bidault, die me nu antwoordde, dat bij me, bij nader inzien en met bet oog op mijn gezondheidstoestand, bet uitstel geven zou. Ik kreeg toen uitstel' tot December, veel langer dan ik gedacht bad, en pleitte in plaats van in April 1911 in Januari 1912." Natuurlijk trachtten de commissieleden te weten te komen, wie de man was, „don't je me veux pas dlire le nom," §elijk dé advocaatzeid'e. Maar Mr. Bernard liet niemendal los. Het ambtsgeheim van een advo caat zeide hij is van een geheel anderen aard, dan dat vani ambtenaren, die er van ontslagen kunnen worden door bun chefs. Niémand kan hem van zijn ambtsgeheim ontslaan en bij beeft de 'be- roepsregelen te eerbiedigen. En verder kwam de com missie met den beer Bernard niet. Alleen beeft de advocaat, gisteren op dringend! verzoek van den heer Caillaux nog verklaard, dat deze bet niet was. Maar men zou wel graag willen weten, wie bet dan wèl is geweest. Men zoekt naar den beer X. en ofschoon deze noch politicus noch journalist is, is bij op bet O'Ogemblik toch een groot man, dlie op de regeering blijkbaar veel invloed gehad beeft. De meest voor de hand liggende veronderstelling is matuuriijk, dat de heer X. niemand anders is dan Rochette. Maar zekerheid! heeft men niet. la het niet opvallend, dat ook in deze „affaire" weer een geheimzinnige persoon de hoofdrol speelt? In bet Panama-schandaal kon men naar den naam raden, die 'bedoeld was met d® X. in de groote lijst van omkooperijen van den agent Arton. In bet Lrey- fus-pxoces viel bet geheim van d!e gesluierde dame te onthullen. De mystificatie van T'bérèse Humbert met de door haar verzonnen geheimzinnige personen, de gebroeders Cramford, is nog niet vergeten. En thans kan men zich bezig houden met den interes santen onbekende, dlie mr. Bernard! zulk een goeden wenk gafl „Alcmaria," vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, hield gisteravond, onder voor- zitterschap van heer mr. D. Bastert, een slecht be zochte aLgemeene ledenvergadering in het hotel „De K achtegaal." Door den secretaris, den heer O. Nannes Gorter, werd het jaarverslag uitgebracht. Hierin wordt op gemerkt, d'at het Alcmaria niet goed gaat wat het le dental betreft; er valt niet te klagen over het dloor de vereeniging beantwoorden aan haar doel. Het le dental, dat in 1912 334 bedroeg, verminderde in 1913 tot 308 en is dit jaar geslonken tot 287. De se cretaris had 87 brieven beantwoord! en aan 23 aan vragen om gidsen voldaan. Gewezen werd o-p de verkregen beter© voorziening in personeel bij de loketten voor kaartjesverkoop en op het adres aan den minister met verzoek een voor ziening te brengen in dien toestand van het telegraaf- en telefoonkantoor, welk adres druk geteekend werd. Ex zijn 3000 nieuwe recla'meboekjes in 3 talen ge drukt. Lank werd gebracht aan mej. Piemper van Balen en de heeren Lalachaux en van Amerongen, voor de bewerking van de Luitsche, Franscbe en En- gelsche text. Het Verslag, dat aan het eind een opsomming gaf van typische vragen, om inlichtingen, welke aan dèn secretaris werden gericht en door dlezen beantwoord, werd onder dankzegging goedgekeurd. Door den hear J. Lorregeest werd verslag uitge bracht omtrent de rekening over 1913- van dien pen ningmeester, d'en heer J. J. Swets. Le rekening was in orde bevonden. Le ontvangsten bedroegen 555.20 (het saldo der vorige rekening was 308.81), de uit- gehad tusschen man en vrouw, moest hij haarfijn al les weten. Hoe gedroeg Kl'aius zich tegenover zijne vrouw? Wie gaf ten slotte toe? Beate? O, ja, maar alleen om haar man niet nog meer op te winden. Was hij' dus erg opgewonden? Ja zeer. Maar een uur daarna zag hiji zelf in) dat hij ongelijk had gehad, hij kwam naar haar toe en smeekte haar in zijn ge moedelijk Keulsch dialect, niet meer boos op hem te zijn. Als een kind, dat excuus komt vragen. Een raadsel was die man Voor hem, een raadsel. Een duistere, akelige macht overbeerschte bem, een macbt waartegen een vrouw als Beate, wie tot nu toe al wat leelijik is was bespaard, op den duur nau welijks opgewassen kan wezen. Nu eerst, do-or een toeval, daar een oude courant hem inl handen was gelkomen, vernam de baron, dat zijn schoonzoon het vorige jaar in' November voor de strafkamer in Dresden had moeten verschijnen ten gevolge van een aanklacht die reeds lang hangende was geweest. Hij was beschuldigd van lichaamsver- wonding eni beleediging van een beambte, maar vrij gesproken, daar bem volgens da uitspraak van des kundigen „tijdelijk *t bewustzijn uitgeschakeld was", Be doktoren hadden bij' de behandeling der zaak uitvoerig den toestand besproken. Hiji leed evenals de meeste dipsomaneu aan dwangvoorstellingen en plotseling opkomende gemoedsontstemmingen, die hem d'réven tot verhoogd alcoholgebruik. Het moest erkend! worden, dat de beklaagde met grocte energie zijn neiging trachtte te bestrijden; de krankzimnigen- dokters van den nieuweren tijd' stonden echter op het standpunt, dat de ziekte der kwartaal-drinkers niet een ondeugd was die van den vrijen wil van den lij der afhing, maar een verschijnsel van epilepsie. Le sterke depressies waaraan ook de beschuldigde lij dende was, kwamen zeer vaak voor, voor een aanval van epilepsie, menigmaal echter vervingen zij dien, Op bet O-ogenblik leed' de beschuldigde, die na de laatste recbute vrijwillig een omthoudingskuur deed, aan een sterke uitputting, waarvan bet rechterlijk gaven 500.63%, zo'odJat de rekening sloot met een saldo van 303.37%. Bij de rondvraag wees de beer Lewijt op den slech ten toestand van de puinplaats bij' den Helderschen weg, waar termen geleegd worden. Le voorzitter oordeelde, dat bet op den weg lag hierop die aandacht van de gezondheidscommissie te vestigen. Le heer Pels merkte op, dlat de gebeele entree van de stad in deplorabelen toestand verkeert. Hij gaf in overweging in overleg te tredlen met d'e H. IJ. S. M. oiver het wegnemen der tramrails bij bet station en over de vestiging -aldaar van een bloemperk voor ge zamenlijke rekening. Na eenige discussie omtrent die vraag, wie eigenaar is van den grond, waarin de tramrails zich bevinden, werd besloten zich hieromtrent te wenden tot den in genieur, den heer de Gelder, en dan de noodige stap pen te doen ter voorziening in den toestand. Nog wees de heer Pels op de wenschelijkheid van het plaatsen van een booglamp bij het station. Be heer van der Sleesen informeerde of het vieren van den Juli&nadag van het program der vereeniging is gevoerd. Be voorzitter antwoordde, dat dit niet bet geval i«. maar bet is in de gegeven omstandigheden niet ver standig om met plannen voer feestviering te komen. Gaat de vereeniging feesten organiseeren, dan krijgt ze de gevraagde gemeentesubs-idié beslist niet. Le heer W. d'e Lange Jr. stelde voor ook dit jaar weer medailles beschikbaar te stellen voor te houden bekerwedstrijden van Alcmaria Victrix. De voorzit ter oordeelde dat dit hij het bestuur thuis boort. De heer A. J. Stikkel gaf in overweging een kamer te huren, uitziende op de Kaasmarkt en deze aan te kleed'en in oud-Ho 11 endschen stijl. De vreemdelin gen zouden vandaar dan rustig de Kaasmarkt kunnen bezichtigen. Ofschoon: de heer Stikkel niet de bedoe ling had, de vreemdelingen in de gelegenheid te stel len op de door d-e vereeniging te huren kamer iets te gebruiken, bleken verschillende leden bet eens te zijn met den voorzitter, dat dït toch voor zaken in d'e om geving van de kaasmarkt een concurrentie zou ople veren, welke de vereeniging niet mag doen ontstaan. Hierna werd da vergadering gesloten. BOND VAN ZUlYEtLFABRIEEEN IN NOORD- Bovengenoemde Bond hield Maandag een drukbe zochte algemeeué vergadering in bet café Central. De v-oorzitter, de beer W. T. Jongejans, van As sendelft, memoreerde in zijn openingswoord de -ope ning van de eerste zuivelfabriek in dat gewest, nu 20 jaar geleden, en weps op den tegemwoordigen toe stand, een tijd van bloei van de zuivelbereiding is te oonstateeren. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de thans getoonde belangstelling zou mogen bij-dragen tot verhoo'ging van den bloei. Medegedeeld werd, dat bij de kaasproef om na te gaan, hoeveel kilo melk van een zekere samenstelling voor 1 K.G. marktrijpe kaas noodig is, is gebleken, dat uit 100 K.G. melk 0.4 KG. kaas meer verkregen wordt, wanneer er middelbare en groote gemaakt werden 'bij' gelijke samenstelling der melk. Lit is een hoogere opbrengst van 4 Wanneer de kleine kaas dus 30 waard is, behoeft -de groot© slechts 28.80 op te brengen -om gelijke finantieelé uitkomst te ge ven. Voorgesteld wordt in Mei en Juli de proef te herhalen. D'it werd goedgevonden. Vervolgens werd nog medegedeeld', dat de toelating van gewone dagkaas tot d'e Ned'erlandscbe Monster kamer te Johannesburg d'oor -deze niet is toegestaan, omdat deze dé kaas met 40 vet in d'e droge stof te gering acht vo'or den verkoop. De commissie van aankoop van benoodi'gdheden toonde zich in baar rapport zeer tevreden over de leverantie van stremsel, steenkool, Balpeter, oliën, melkbussen, zout, schoonmaakartikelen. Hoewel de aankoop steeds in omvang toeneemt, is -de commissie to-cb van oordeel, dat bet zeer gewenscht is dat alle fabrieken deelnemen aan alle aanknopen dioor tus- schenk-omst van den Bond. Le aankoop voor bet laboratorium werd met 3 ar- college zi-cb met eigen oogen kon overtuigen. Uit bet verslag bleek, dat de mul'ti-miMonair vo-o-r de rechters een geheel verstompten indruk gemaakt bad. Hij was den verpleger, die bem met toestem ming van den president naar de bank der beschuldig den bad geleid, na zijn vrijspraak even suf gevolgd ais vroeger. Volgzaam als een kind. De reporter schilderde bem aldus: 'bleek, eenigszins opgezet, met droefgeestige, ba-ast smeekend om zich been ziende blauwe oogen. Hij voegde er die opmerking bij, dat mijnbeer Teerbrugge in bet sanatorium -te Lresden, waar bij -zich na zijn herbaalde recbutes steeds bad teruggetrokken, genoemd werd: „le roi en exil", (de koning in ballingschap). Boosaardig zei bij tot slot: van een kroon op bet vlasblonde hoofd van dezen beklagenswaairdigen vorst zeker nieta te zien geweest, en over bet algemeen bad bij meer geleken op een ko nijntje in een bok, dan op een verbannen koning. Medelijden, vooral medelijden schonk -die lokale ver slaggever van bet kleine -schendblaadje den millio- nair, medelijden, -bestaande uit toegevendheid en ver achting. Le baron stampte met den voet. Vroegen bad zulk een ventje dien toon moeten aanslaan tegenover een lid van zijn familie 1 Nn moest bij die vernederende kritiek stil verdragen. Nean, bij' voélde zich heel onbehagelijk. De goed betaalde positie, die bij1 bekleedde, gaf bem geen be vrediging. Hij kon geen invloed uitoefenen op -de leiding der zaak, daar d'e beide directeuren steeds op reis waren, zoogenaamd in bet belang der vereeni ging en hem, wanneer bij rekening en verantwoor ding vroeg, steedb troostten met die attlgetaieene verga dering. Bij' bad bet beschamende gevoel, dat het groote kapitaal nutteloos uitgegeven was. Zij allen teerden op de grillen en da gunst van dezen ongeluk- kigen man, wiens ontoerekenbaarheid nu openlijk door de rechtbank 'bevestigd was. Had da zoo zeer gehate broeder „Pieten" ten slotte geen gelijk gehad' toen hij' Klaus onder curateele bad tikelen vermeerderd, n.1. met veerunsters, monster- flesschen van 200 grams en acidimeters van Dornic. Le rekening en verantwoording van dien Bond werd goedgekeurd tot een bedrag van 2487.676 aan in komsten en uitgaven en die van den getoaanscbappe- lijken aankoop 1913 met een eindcijfer van 10905.23. Uit bet jaarverslag bleek, dat er thans 60 fabrie ken bij den Bond zijn! aangesloten. Aan -de orde was daarna het voorstel' van het be stuur om toe treden -als lid van den Algem-eenen Ne- deriandschen Zuivelbond (F. N. Z.). Het bestuur zei in zijn toelichting, dat hij de on derhandelingen over de aansluiting met het Bestuur van den F. N. Z. de volgende voorwaarden zijn ver kregen Om de toetreding van den Noord-HoUandschen Bond mogelijk te maken, in verband met de geregelde ontwikkeling van het goede idee der samenwerking met groote organisation- en gelet op het ontwikke lingstijdperk waarin d'e Noord-Hollandsch-e Bond' zich bevindt, is overeengekomen dat voor de jaren 19'14, 1915, 1916 en 1917, -de te betalen contributie a onge veer 1 cent per 1000 Kilo verwerkte melk, al'leen zal worden geheven van de leden d'ie meer dan 1% millioen Kilogram m'élk verwerken per jaar, terwijl voor de andere fabrieken niets wordt berekend. Voor het jaar van de toetreding aal de heffing van de contributie slechts gaau over het deel van het jaar d'at nog moet komen, na dat de toelating een feit is geworden door de goedkeuring van dé toetreding door het Bestuur van den F. N. Z. Na 1 Januari 1918 zal de contributie betaald' moe ten worden voor alle aangesloten fabrieken, op gelijke voorwaarden als de andere aangesloten Boniden. Bij de toelating zal aan den Noord-Hollandscben Bond bet volledig aantal srtemmen w-orden toegekend, vereenkamstilg de totale hoeveelheid melk door all'e aangesloten fabrieken verwerkt, per jaar berekend. Een vertegenwoordiger en den Secretaris van den Bond zullen zitting nemen in bet Bestuur van 'den F. N. Z. gedurende bet overgangslij dlperk. Aan allé fabrieken bij den Noord-Holl'andscben Bond aangesloten, wordén- dézelfde voordleelen gebo den als de leden van de andere aangesloten Bonden, bijv. door de deelname aan de stookcontrole, enz. mo gelijk te maken, waarvoor evenwel diezelfde vergoe dingen, volgen® vastgesteld tarief, moeten wordén be taald'. Alle leden van den Bond', ook zij, die gedurende bet overgangstijdperk van d'e contributiebetaling aan den F. N. Z. zijn vrijgesteld, verkeeren in volkomen dezelfde positie ten opzichte van den F. N. Z., -dus ook wat betreft bet stemmen over de voorstellen, welke door het Bestuur van den F. N. Z. aan dé Al- gemeene Vergadering worden gedaan. De fabrieken, die minder dan 1% millioen K.G. melk verwerken, kunnen natuurlijk besluiten, direct de gewone contributie, zijnde 1 cent per 1000 K.G. mellk aan de F. N. Z. af te dragen'. Het bestuur hoopt dat verschillende zulks zullen doen. Het Bestuur van) d'enJ Bond is van meening dat het, bij de aldus verkregen, gunstige, bepalingen voor de aansluiting, gewenscht is dat de Noord-Hollandsche Bond toetreedt tot dén F. N. Z. Het tijdstip voor aansluiting is thans daar; de grop- te Zuivelfabrieken, leden vani den Bond, hebben in verschillende opzichten behoefte aan sommige instel lingen van dten F. N. Z. en hef Bestuur acht bet ge wenscht die léden tegemoet te bomen, terwijl ook de gewone kaasfabrieken, vooral indirect profijt zullen kunnen trekken. Le Bond' gaat in kracht van organisatie geregeld vooruit. Hiertoe heeft niet weinig bijgedragen de zoo nattige instelling van bet assistentschap. Le Bond zou de vaste Werkkracht, die zijn laboratorium beeft iu bet gebouw van den Rijkszuivelcomsulent en steeds voeling met hem kan bonden, niet meer kunnen mis sen. Le verbooging van den omslag cent per 1000 kil® melk die daarvoor rui'm 1 jaar geleden ge vraagd en toegestaan werd, is gebleken goed' besteed' te zijn en was vóór alles noodig. Het Bestuur hoopt, dat er maar heel weinig of geen leden zullen zijn, die willen laten stellen? - Generaal von Erxlebem keek dlroevig peinzend voor zich uit. Hoe zou het dan met Beate zijn gegaan? Met zijn arme Beate? Zij bad niet met den rijken man kun nen trouwen en zou geen arme vrouw geworden zijn. En Börries, Haunshéinz, Ingrid? De vreugde van de jongste over baar succes in de uitgaande wereld bracht telkens weer wat zonne schijn in buis: dan vergat de vader voor een oogen- blik zorgen en bezwaren en zelfverwijt, die bem kwel den gedurende zijn slapelooze nachten. Misschien zou zijn jongste dochter op dezen weg een geluk zonder berouw vinden. Börries bad smaak gekregen in bet goede leventje, Evelyne verwende bem. Zij gaf bem op zijn verjaar dag bet mooi© Ierscbe paard' cadeau, het renpaard, waarop zij bij bet concours-bippique met succes ge deputeerd bad. Gedurende de Kieler week zou bij met haar en Ingrid aan boord van de „Beate" logee- ren. Evelyne bad reeds alles afgesproken met baar broeder en zijn vrouw. Daar zou bij de beste gele genheid hebben, dacht zij, om rond te zien onder de dochters van verschillende laradén. „Nu wil je zeker zeggen, beste Börries, dat je nie mand anders liefbebt dan mij, en dat bet jammer is dat ik zes ja-ar ouder ben dan jij' „Vijf jaarl" viel Börries baar in de rede. „Maar ik zon je toch niet nemen, al was i'k vijf jaar jonger dan jij, mijn beste Börries." Hij zag haar een weinig dreigend aan. „Ja, ik weet het wel, je wilt veel bo-oger op." „Wil jij ook niiet allés bereiken, wat je bereikbaar schijnt?" „Zeker, Evelyne. Ik heb mij vast voorgenomen: principieel word ik niet verliefd op een vrouw die minder dan twintig duizend mark inlkomen mee brengt." (Wercfa vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1