BINNENLAND. onderzoekingstocht, dat hij telfa bö mevr. Vree toen op bet reisje van baar echtgenoot aandrong," Nos. 6672, 14845, 18953 1000.. No. 3171 4)00. No. 17281 200. Nos. 829, 2288, 5060, 5019, 12102, 10738, 18002 100. BUITENLAND. tegen de thans of over ruim' jaar gevrsmgde verho-o- ging van 1 cent per 1000 kilo melk bezwaar zullen maken. Immers er ataan belangrijke v-Q-ordeele-a te genover. De wijze, waarop de kaasc-ontro-le do-or de F, N. Z, eh de Vereeniginig van Zuivelf abrikanten ter band genomen, zich thans ontwikkelt, beeft bet standpunt van bet Bestuur, ingenomen in bet praeadvies van Dec. 1012 gewijzigd'. Het is voor den Bond van be lang zi-ch met bet oog op die kaasconitrole bij een groo- te organisatie, welke zicb kra chtig kan doen boo ren èn bij de Begeering èn in bet Buitenland, aan te slui ten. Verder is die F. N. Z. zonder tvyij fol bet aangewe zen licbaam, om op buitenr en bmnienlLandscbe ten- to onstaffingen doeltreffende reclame voor 'de produc tie van de Coöperatieve Zuivelbereiding te maken en den afzet te bevorderen. De Bond is daarvoor te klein en finantieel te zwak. Ook kan bet blijken, dat de gewone kaasfabrieken van andere instellingen van den F. IN". Z. profijt kunnen trekken. De Bond moet op den ingeslagen weg voortgaan en krachtig blijven werken aan de verbetering van de producten en de organisatie in deze Provincie; maar daarnaast zijn andere algemeen© belangen, die beter door een organisatie als den F. N. Z. kunnen worden behartigd. Nadat de secretaris, da beer G. Nobel, nog eenige toelichtingen bad gegeven, pleitte de beer dr. Schey voor aansluiting, doch sprak krachtig de hoop uit, dat bij aansluiting de minderheid geen scheuring in den Bond zou verwekken. Er moeten geen twee bon den naast elkaar komen. Spr. wees op de lijdensge schiedenis van de etamboekbouderij in deze provincie en stelde daar tegenover de krachtige éénheid en de -macht, die daarvan uitgaat in Friesland. Nogmaals sprak de beer Schey die hoop uit, dat de vereeniging in ieder geval zou worden bespaard voor de ellende van inwendige verdeeldheid! De beer H. Th. de Bruin te Simt Maartensbrug pleitte eveneens voor aansluiting en meende, dat bij aansluiting bij den F. N. Z. de kleine fabrieken min der reden hebben tot uittreding dan bij' afstemming van bet voorstel de groote fabrieken zouden hebben om dit te doen. De beer Stapel, van Sijbekarspel, wroeg ho-e beï is gekomen, dat bet bestuur van zienswijze is veranderd, waarop de beer Avis, van Midwoud, mededeelde, dat hij door een conferentie met bet bestuur van de F. N. Z. tot andere inzichten was gekomen betreffende de aansluiting. Hij wees op de indirecte vo-ordeelen, wel'ke deze meebrengt en ook bet voordeel' ten aanzien van de stookoontrole, waarop ook dir. Schey reeds bad) gewezen. Na nog eenige discussie werd met 97 tegen 9 stem men tot toetreding besloten, een uitslag welke met luid applaus werd begroet. Goedgekeurd werd' bet bestuursvoorstel, om ten behoeve van de vakschool voor kaasmakers te Hoorn, voor bet dienstjaar 191415 wederom ƒ3 te beffen van de aangesloten fabrieken, als bijdrage in de kos ten van genoemde school. De beer de Bruin zou gaarne zien, dat voortaan voor d'e vakschool een post op -de begrooting werd geplaatst. Tot bestuursleden in de plaats van den beer W. T. Jougejans (niet herkiesbaar) te Assendelft en we gens bet bedanken van den heer H. Tb. de Bruin te Sint Maartensbrug werden gekozen de heeren Th. v. ei Meer, Heerhugowaard en F. Lakeman, Hpendaim, die de benoeming aannamen. Tot lid der bouwcom missie, aftredend en niet herkiesbaar, werd gekozen de beer J. Best Nzn. te Berkbout, die eveneens de be noeming aannam. Ten aanzien van bet in een vorige vergadering be sproken punt „bedrijfsbelasting" werd besloten in stemming te betuigen aan een door die F. N. Z. aan de 'Statem-Generaal te zenden adres. Op voorstel van den beer D. de Boer, Sto-mpetoren, werd besloten aan de F. N. Z. te vragen of bij zijn adres niet kan wijzigen in dien zin dlat ook onthef fing wordt gevraagd voor die organisaties, welke naamloo-ze vennootschappen zijn. Tot nieuwe leden werden aangenomen de zuivelfa brieken „de Ster" te Berkbout en -Concordia te Ou dendijk. Aan bet bestuur werd overgelaten te bepalen welke vertegenwoordiger tot 1 Januari naast den secretaris zal zitting hebben in het bestuur van den F. N. Z. TJit bet overzicht der controle op de weegwerktui gen blijkt, dat dit jaar zicb 27 fabrieken daarvoor op gaven tegen 13 in 't vorige jaar. Dit jaar zijn door den assistent reeds 20 toestellen gecontroleerd. Aan de kaaecontroie nemen thans 5 producenten deel, tegen 4 in bet vorige jaar. De -controle ge schiedt op dezelfde wijze als 't vorige jaar. Ze ge schiedt zeer naar den wenscb. Eenmaal' moest een der leden worden gewaarschuwd, dat bet vetgehalte zijner kazen sterk daalde. Van de producenten zijn er 3 die allee van een merk voorzien. Van de kaaakeuringe® 1914 wordt medegedeeld, dat de eerste niet verplichte keuring slecht is ge steund door de leden, want slechts 0 fabrieken gaven zicb op, waarvan er zicb 2 terugtrokken. Voor de volgende niet verplichte 'keuring op 28 Mei hebben zicb 13 fabrieken aangemeld. De eerste verplichte keuring wordt gehouden 10 April. Ten opzichte van de tentoonstelling te Schagen stelt bet bestuur voor voor de tweede verplichte kaas- keuring deze tentoonstelling te bestemmen. Verder wenscbt het bestuur een beel'd te geven van de werk zaamheden d'oor den Bond' verricht. Dit werd goed gevonden. Ten aanzien van de bouwcommissie werd medege deeld, dat de commissie werd uitgenoodigd, om te genwoordig te zijn bij de feestelijke opening der fa briek te Opmeer. Verder werd ze uitgenoodigd door de coöp. zuivelfabriek te Sint Maartensbrug, om een advies te geven] voor wijziging in "die inrichting en uit breiding van die fabriek. Een plan is opgemaakt en tot uitvoering is overgegaan. Het jaar 1913 is voor de commissie een1 goed jaar geweest, om te bewijzen, wat door goed overleg en goede samenwerking is te verkrijgen. Uit de vergadering werd van een drietal zijden dank en buide gebracht aan de bouwcommissie. Van de assurantie door tusscbenkomst van den Bond1 wordt d'oor 17 fabrieken gebruik gemaakt 'tot een totaal van 308575. De verschillende rapporten werdten goedgekeurd. Na rondvraag werd -de vergadering gesloten. STAKING. Zaterdagavond ontstond er tusschen metselaars en opperlieden, werkzaam bij de verbouwing van bet Rijksopvoedingsgesticht, en den aannemer da beer Bings, uit Santpoort, een loongeschil, wat ten ge volge bad, dat 's Maandags de metselaars bun loon van 20 op 30 cenlt gebracht wilden zien] en de opper lieden in plaats van 22 cent, 25 cent per uur wilden verdienen. De aannemer wilde biervan niets weten en zette voor een dag bet werk stop. Om 1 uur kwam er echter een telegram, dat de metselaars voor 29, de opperlieden voor 24 cent aan den arbeid konden gaan. De werklieden bleven bun eiscb handhaven. Later wilde de aannemer den eiscb inwilligen met dien verstande, dat bij des Vahsrdaigw zo-u bepalen wien biervoor in aanmerking kwamen. Ook hiervan wilden die arbeiders niets weten. Des avonds wilde de aannemer den eiscb inwilli gen, doch toen eisehten de arbeiders bovendien ver- goeding voor een halven dag verzuim, bet verzuim van de andere helft voor bun rekening nemende. De aannemer meende dezen eiscb niet te moeten inwilligen. De arbeiders, ten getale van 14, eiseben thans bovendien vergoeding voor ieder uur tïjdsver- zuim, i vouiife STATUTEN. Met St. Crt. no. 70 worden o.m. verzonden afdruk ken van de akten betreffende de Coöperatieve Cen trale Christelijke Boerenleenbank te Alkmaar. ABBONDIS'SEMENTS-REOHTBANK. Uitspraken van- beden. A. B., koopman, Hoorn, diefstal, 2 maanden ge vangenisstraf. D. 8., K. V. en R. T., arbeiders te Grootebroek, vernieling, vrijgesproken. A. K., veesngder, Hoogkarspel, onbevoegd uitoefenen der veegeneeskunde, vrijgesproken. L. d. V., graanhandelaar, Hoorn, veroorzaken van brand door schuld, vrijgesproken. N. B., timmermansknecht en P. B., arbeider, beiden te Akersloot, mishandeling, f 25 boete Bubs. 10 d. h. J. 8., chauffeur, Oudkarspel, plegen van ongeoor loofde handelingen, 6 weken gevangenisstraf met af trek prev. hechtenis vanaf 23 Febr. KIEZERSLIJST. Op de door B. en W. voorloopig vastgesteld© kie zerslijst komen 3897 namen voor. BEVORDERD. Aan die Gem. Universiteit te Amsterdam is heden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen de heer B. O. van Veen geboren alhier. Gemengd nlenws. EEN GESCHENK AAN DB NATIE? In financieel© en handelskringen loopen, volgens bet N. v. d. D., geruchten omtrent de redenen voor bet bezoek, dat Zaterdag verscheidene personen uit de „haute finance" ten paleize te Amsterdam 'hebben gebracht, waar zij- door H. M. de Koningin aan den maaltijd werden gen-oodigd. Hare Majesteit zou met die heeren geconfereerd hebben over het denkbeeld, dat d© groote lichamen op handelsi- en scheepvaartgebied en d'e voornaamste f.inancieele instellingen aan de regeering de gelden tot den bouw van een slagschip (dreadnought) zou den -aanbieden, tenzij bet noodige bedrag langs ande ren weg wo-rdt gevonden. Ook bet bezoek, dezer dagen door H. M. aan Bot terdam gebracht, zou met zulk een plan ia verband staan. Het Hbld. beeft de moeite genomen eens te infor- meeren bij de heeren die in dit geval bet best op de hoogte zouden moeten zijn. Geen hunner was echter iets bekend van een plan of een conferentie daarover ais in bet „N. v. d. D."-berieht bedoeld. ONDER SOCIALIS TIS'CH BE1WXND. „De Telegraaf" van gisteravond bevat een uitvoe rig ingezonden stuk 't is- SVz kolom van den Zaandam&chen wethouder van onderwijs, den beer J. E. W. Duijs-, die hierin krachtig opkomt tegen bet door bet Alg. Handelsblad onder bet opschrift „On der socialistisch bewind" medtegedbelde, hetgeen we Zaterdagavond overnamen. Het Hbl'd. schreef generaliseerend dat in den laatsten tijd in Zaandam zeer zonderling met de be noemingen omgesprongen wordt. De heer Duij» wijst er op, dat onder zijn wethouderschap, ook over ge meentebedrijven, een niet soc. dem. directeur der gas fabriek is benoemd, een dito directeur van bet elec- trisch bedrijf, terwijl de benoemde directeur -der Bur geravondschool R. K. is. Ook in verschillende ge meentelijke college's is van „zonderling omspringen" geen sprake, de leden van het Armbestuur b.v., allen niet-sec.-dem., zijn met algemeene stemmen herbe noemd. Het „bericht" van bet betrokken schoolhoofd, den heer van der Kwast, dat aanvankelijk niet den naam van den benoemden beer de Yries bevatte, is niet aan gevuld „op verzoek" van dien beer Duijs. De heer Duijs bad tegenover dit schoolhoofd' niet anders te doen, dan eenzelfde opmerking te maken, die later ook jhr. Elias tegenover dit schoolhoofd maiakte, doch bet bericht van het schoolhoofd bevatte den later benoemden onderwijzer zelf als nummer 1. De heer Duijs bad aan dit bericht van bet schoolhoofd niets te wijzigen. Bovendien is de onderwijzer met algemeene stem men door den raad! benoemd. Daarna komt de beer Duijls tot de voordracht in zake een vacature aan d!e school' voor M. U. L. O., hoofd dei beer Yreeker, op welke voordracht tegen bet bericht van dit schoolhoofd da beer P. K. Peetri- kamp is geplaatst. De beer Duijs wijst er op, dat hef voor een school hoofd, die een „r o oW' -onderwijzer niet wil, gemak kelijk is zijn minder gunstig -oordeel' te motiveeren op zóódanige wijze, dat men absoluut geen vat op hem heeft. Het hoofd brengt advies uit over de bijge woonde proefles, welnu wat gemakkelijker dan om door middel van algemeen© frases zulk een onge- wenschten onderwijzer op kwasie technische onder- wij smotieven af te maken en althans vergelijkender wijze achter anderen te stellen. Men kan dan b. v. redeneeren: Mijn „indruk" was dlat de sollicitant wel iets te zenuwachtig met de kinderen omgaat, te luid spreekt, het Nederlandsch mindler goedl uitspreekt, z n zangles niet zoo heel best gaf, het werk wel' goed corrigeerde maar.enz. enz.'' Ja, wie doet daar wat togen? Bewijs zulk een schoolhoofd maar eens dat dat eigenlijk allemaal maar argumenten zijn die een andere bedoeling hebben. Tegenover zulke din gen staat men als wethouder van onderwijs eenvoudig onmachtig in het leveren van b e w ij 8> terwijl men toch, juist door de gezondheid der argumenten de eerlijke overtuiging kan hebben dlat het schoolhoofd hier andere beweegredenen had! Daarom heeft da heer Duijs, wanneer het een solli citatie van een aoc.-d-em. onderwijzer betrof, meerma len zelfstandig inlichtingen ingewonnen, niet om de zen daardoor een voorkeur 'bij benoemingen te geven, om gewapend te zijn tegen alle eventualiteiten. Zoo stond het ook met de sollicitatie van den heer Peerikamp. Vooral hier leek den heer Duijs nu een nauwlettend toezien de boodschap, aangezien de heer Peerikamp niet maar eenvoudig Bondslid of lid der S. D. A. P. was, maar hoof db-astuurder van den Bond en gelezen redacteur van een onzer partijbla den, dus een zeer actief strijder. Twee dingen leken hem thans gewcnscht. Ten eerste het betrokken hoofd te verzoeken dezen onderwijzer niet over te slaan bij zijn -onderzoek en ten tweede ook zelf, buiten het schoolhoofd om, zijn informaties in te winnen. De heer Duijs, die dagelijks de woning des heeren Yreeken passeert, beid© 17 of 18 Dec. aan om tot den heer Vreeken het bovenbedoelde verzoek te richten, doch daar deze niet thuis was, deed bij de boodschap aan mevrouw. Het „Hbld." schreef: „Zoo enthousiast scheen de beer Duijs voor dien Vóórdat die beer Vxeeken zijn bericht inzond, bad de beer Duijs hem dus reeds verzocht den beer Peeri kamp in diens klasse te hoorem. 30 Jan. kwam bet bericht van den, beer Vxeeken in, de beer Peerikamp kwam op de voordracht niet v-oor. De door den- beer Duijs zelf ingewonnen inlichtin gen bij den 'beer H. de Blouw, directeur der Rijiksileer- scbool te Middelburg, 's heeren P.'b onmiddellijk chef, den beer J. G. Nijk, dir. der Rijkskweekschool, aldaar, dtsn beer Krabbe, arr.-scboolo-pziener te Domburg en de aanbevelingen van de 'heeren A. de Haas, oud- boofd der Rijksleerechool te Middelburg en Th. Bon man, oud-boofd der school te Beerta, welke in bet blad zijn afgedrukt, luidden zeen gunstig voor den boer Peerikamp. De beer Duijia zond deze dien beer Vreeken toe met bet verzoek het onderzoek naar een nieuwen sollici tant spoedig in te stellen en een nieuw rapport bij B. en W. in te dienen, gaarne zou hij ook naar aan leiding der 5 brieven de opmerkingen van den heer Vreeken vernemen. Den 5en Febr. kwam bet rapport, o.m. bevattende do motieven, waarom de beer Peerikamp geen meer dere aanbeveling verdiende de voordracht was iets gewijzigd, doch de naam Peerikamp kwam er niet op voor. Op den beer Vreeken 'bad de beer Peerikamp den indruk gemaakt van een beschaafd man, meer door voorkomen en manieren echter dan door zijn uit spraak van bet Nederiandscbl 1 De beer Vreekem wilde niet verhelen, dat bet hem zeer onaangenaam getroffen bad, dat d!e beer Peeri kamp, die 15 Dec. in Zaandam was geweest en de deur van 's heeren V.'s woning voorbij moest, zicb als solliciteerend onderwijzer beleefdheidshalve niet even bij ham bad vervoegd. Nog wijis't die beer Vreeken er op, dat hij, toen hij te Middelburg kwam, olm den heer' P. in diens klasse te hloore®, eenige minuten moest antichambreeren, alvorens tot de klasse te worden toegelaten. Uit een verklaring van de heeren de Blouw en Nijk blijkt echter, dat dit geheel buiten de schuld van den heer Peerikamp ligt en dat -de heer Vreeken er mee ac- coord is gegaan even te wachten. Deze argumenten, in verband met d'e mooie getuig schriften van elders, deden den heer Duijs van het rapport van den heer Vreeken afwijken. Met al gemeene stemmen is de heer Peerikamp op de voordracht geplaatst. Wat de keuring van den heer Peerikamp betreft, daaromtrent kan de heer Duijs moeilijk in openbare discussie treden; slecht» tenzij- absoluut noodgedron gen, om zich te verdedigen tegen nieuwen persoonlij ken laster, zal hij' dit doen. Wat die keuring betreft, is reeds in de vorige besloten raadszitting alles open hartig aan alle leden van den raad meegedeeld en die benoeming werd aangehouden, om met instemming van alle leden van den raadl bet onderzoek der dokto ren te doen voortzetten. De beer Duijs concludeert, dat de ©enige „autori teit"! die den „specialen verslaggever" van bet Hbld., bet „beschaafde," „deftige," „eerlijke" beunsorgaan, kan 'hebben ingelicht, mevrouw Vreeken is. Naar de Tel. verneemt, beeft de beer Duijs bij de justitie een aanklacht ingediend tegen het „Algemeen Handelsblad" en „De Tijd/" in zake bet in die bladen vermelde onder den titel: „Onder socialistisch be wind," waardoor de beer Duijs zicb in eer en goeden naam voelt aangerand. DE AANVARING BU DE HAAKS. Uit Flekke-fjord wordt gemeld, dat bet stoomschip Borgaa aldaar Donderdagochtend -den kapitein en vijf man van den Duitscben schoener Femo, die op de Hoillandsche kust door bet Duitsche stoomschip Kaiser Wilhelm der Grosse is overvaren, aan land beeft gezet. De schipbreukelingen konden zicb in een redding boot zonder roer redden. De andere drie man van -de bemanning zijn waarschijnlijk verdronken. De Kai ser Wilhelm stopte, maar kon de schipbreukelingen in den donker niet zien en zette zijn reis voort. Acht of negen uur zwalkten de zeelieden, die schier -onge kleed waren, in bun boot rond, tot de Borgaa ze op nam. De geredde kapitein beweert, dat het ongeluk ver oorzaakt is door een verkeerde beweging van de Kai ser Wilhelm. VERVAL VAN KRACHTEN. De Standaard driestart: De Amsterdammer -liet onlangs doorschemeren, dat bij den leider van onze partij zoodanig verval van- krachten was ingetreden, dat hij, als te oud, voor goed afzag van de ministerieele carrière. Is dit niet iets te strak geoordeeld! Gladstone trad opnieuw, ter oorzake van de Bal kan-gruwelen, als president-minister op, toeto hij reeds 87 jaar was. Thiers trok, 80 jaar oud, naar Petersburg, om voor zijn l'amd te pleiten, en werd' een jaar later President van de Framsche republiek, en k iamel Pacha werd grootvizier op 86-jarigen leeftijd. Nu heeft Dr. Kuyper pas de 70 achter den rug. Toch, dit geven we toe, kan reeds op zulk een leef tijd zoodanig verval van krachten zijn ingetreden, dat men een onderkomen moet zoeken in het Oude mannenhuis. Mogen we daarom ons de vraag veroorloven, of de redactie van de Amsterdammer metterdaad oordeelt, dat Dr. Kuyper nu reeds bij deze uitgeputte en leeg gepompte publicisten is in te deel'en? Ons dunkt, ze had al'tbans de mogelijkheid moeten ii zien, dat iemand' van de portefeuille afzag uit au di, ren boof-de. EENE STAKING. Uit Harderwijk meldt men onss De Harderwijker viscbhandelaren zijn in staking gegaan; dientengevolge was gisteren geen enkele viscbhandelaar bij- den afslag aanwezig, ondanks bet feit, dat eenige dagen geleden reeds alle plaatsen voor het nieuwe mijntoestel verhuurd) waren. De aanlei ding tot de staking is hierin gelegen, dat eene bepa ling in de verordening is opgenomen, dat alle visch, dus o-ok die welk© dief kooplieden op zee koopen, via den gemeentelijken viscbafsiag geveild m-oet worden. De viscbhandelaren betrekken thans de viscb te El- burg. Op bet kantoor vanl de zeepfabriek ,,De Ade laar," firma Jan Dekker te Wormerveer, is een som v n 4100 verduisterd uit de brandkast. De politie d -et ijverig nasporing. HOOG WATER. Het aantal berichten over val' van bed water neemt toe. Gisteren heeft men bij den Beerschen Overlaat den strijd met bet water geheel gewonnen; de 4800 meter lange, met kistingen opgehoogde overlaatka-de der Beersche Maas belet bet Maaswater de bedding van de Beersche Maas binn-ern te stroomen. Het bericht omtrent d'e dijkdoorbraak te Heere waarden blijkt onjuist te zijn geweest. UIT HETLO. Onlangs werd' alhier door den heer J. A. Verkuiji uit Alkmaar eene lezing gehtoudlen, betreffende het doel der vereeniging „Volksonderwijs," n.l. verbete ring daarin te brengen voor allen, zondier onderscheid van richting. Eene commissie van voorbereiding., bestaande uit do heeren Ds. D, Eilerts de Haan, Jb. Jongarling en D. J. Ruijter Jz., noodigde belangstellenden tegen gisteravond uit tot eene vergadering in het lokaal „de Onderneming" voor het oprichten een er afdiee- ling dier vereeniging, die tot stand gekomen is. De af deeling „Heilo" der vereeniging „Volksonder wijs" is dus in 't leven geroepen. Tot eere-lid werd gekozen-: jhr. N. van F-oreest, burgemeester, terwijl het 'bestuur wordt gevormd door de heeren Ds. D. Eilerts de Haan, voorzitter; D. J. Ruijter Jz., secre taris, Jb. Jongerling, penningmeester; K. Veldkamp, vice-voorzitter, P. van 'tVeer, 2e penningmeester. Tot de afdeeling traden 39 belangstellen-den toe. UIT CA'STRIOUM. Uit „Duin en Bosch" zijn drie patiënten, gekleed in ges-tiebtskleeren, ontvlucht. UIT T.TMMEN. Op de door B. en W. voorloopig vastgestelde kie zerslijst zijn geplaatst 314 kiezers. Van dit aantal 314 kiezerB voor de Staten-Generaial, 313 voor die Sta ten en 300 voor demi Gemeenteraad. KORTE BERICHTEN. De heer T. Stoel, van „Stoel' en- Spree", ia op 02-jarigen leeftijd overleden. Op den IJsel voor Kampen zijn door aanvaring van de IJselbrug gezonken de „Jacoba Anna", schip per Meyer, en de „Hendrik," schipper Vermogen, met grint geladen voer Zwolle. Zondagmorgen is een 43-jarig werkman te den Haag in brandewijn gestikt. De voortvluchtige gemeentesecretaris van Vin- keveen is wegens het plegen van die gemeldle strafba re feiten tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een deel van „de Doorwerth" is toegewezen aan J. J. A. A. baron van Pallandt van den Brink te Arnhem. De beslissing omtrent bet overige deel dier heerlijkheid is aangehouden. De bekende orkestdireeteur en componist, M. H. van 'tKruijs, is, meldt de Tijd, te Rome tot Ka tholiek gedoopt. Blijkens instructies, door d'e gezanten te Kon- etantinopel ontvangen, zijn, meldt de N. R. Ort., twee Nederlanders en twee Belgen benoemd! tot inspec teurs-generaal voor de hervormingen in Klein Azië. Het omvallen van bet pontje bij de Spinoxabrug in dten Haag moet hebben plaats gehad, nadat nog eenige personen zonder toestemming van den be stuurder zicb daarop hadden begeven. Van schuld of nalatigheid moet uit een ingesteld' -onderzoek niets gebleken zijn. Naar men aan de TeL meldt zal' die burgemeesr ter van Zaandlam, die beer K. ter Laan, op den Is ten Meidag een rede houden voor die S. D. A. P. aldaar. Gisteren, meldt d'e Tel., zijn bet broertje van Hendrik de Klerk en juffrouw Nieuwehburg ander maal met iemand geconfontreerd-, dien zij echter niet herkenden. De kamerleden jhr. mr. A. F. de Savomin Lobman, van Bylaudt en de Beaufort hebben, mel'dt de Ned., de hen toegezonden vrijkaarten voor de spoorwegen teruggezonden. Wegens diefstal van een sabelkwast toehehoo- rende aan overste N. werd tegen een 20-jarigen Rot terdammer milicien-kanonnier bij' de veld-artillerie voor dien Haagschen krijgsraad 0 dagen gevangenis straf geëisebt. Door een zandtreih werd gisteren een 6-jarig zoontje van den beer O. te IJmuiden zoodanig -over reden, dat het op slag dood bleef. De rechtbank te Maastricht veroordeelde beden J. S., directeur der gefailleerde Zuid-LLmburgsche Bank, wegens valscbbeid in geschriften en verduiste ring, tot 2 jaar en 0 maanden gevangenisstraf, en sprak dien mede-directeur J. B. vrij. HO'OFDPREJIZENI STAATSLOTERIJ. No. 15992 1500. Laatste Berichten. H. M. DE KONINGIN NAAR UITGEEST. AMSTERDAM, 24 Maart. Met een extra-trein vertrok H. M. de Koningin om 12.57 naar Uitgeest, teneinde met den commandant der stelling Amster dam en den kapitein van den Generalen Staf een be zoek te brengen aan bet No-ordtelijk -gedeelte dier ®teir ling van Amsterdam. Te Uitgeest werden de nieuwe, in aanbouw zijnde forten bezichtigd. O. a. was H. M. getuige van bet maken van betomstortingen, op een -der andere forten zag H. M. bet plaatsen van pant&arplaten. Later o-p dCn middag keerde H. M. over Edam en Monnikendam naar de hoofdstad terug. ENGELAND. De toestand in de Iersche provin cie Ulster begint zeer ernstig te worden. In alle gar nizoensplaatsen worden de trlo-epen onder de wapenen gesteld. De regeering neemt de stand van zaken dan ook zeer ernstig. Ze zal niet aanvallen-, doch alleen van de wapenen gebruik maken wanneer de Ulster- mannen daartoe aanleiding geven. Gisteren beeft die minister van Oori-og, Seely, in het Lagerhuis verklaard, dat de -opperbevelhebber van Ierland van verschillend© officieren in sommige ge vallen geen gehoorzaamheid kan verwachten, maar bij voegde er onder bet gelach dier oppositie aan toe, dat er een misverstand in het spel was, hetgeen be reids was opgelost. FRANKRIJK. Gisteren heeft een getuige voor den rechter van instructie verklaard, dat de neer Cal- mette 30.000 francs moet hebben beloofd aan dien- geen, die hem brieven zou kunnen bezorgen, welke de heer Gaillaux aan zijn tegenwoordige vrouw bad ge schreven. JAIPAN. Omdat bet parlement de begrooting niet beeft goedgekeurd in verband' met het marine- schandaal, heeft bet ministerie zijn -ontslag gevraagd, het parlement is verdaagd en de regeering beeft 65 millioen yen minder voor marine beschikbaar dan zij bad uitgetrokken! KORTE BERICHTEN. De Figaro wil de 'Graphic een proces aandoen wegens lasterlijke en beleedlgende artikelen voor den beer Oalmette. In een katoenopslagpl'aat® te Bombay brak brand uit. De veroorzaakte schade wordt -geschat op 0 millioen gulden. Onder de inboorlingen van de Kongo is een op- stand uitgebroken. 150 man sneuvelden in d'e ge vechten met regeeringstroepen. Lindhagen, de socialistische burge meester van Stockholm en lid van die ontbonden Tweede Kamer, is wegens het roepen van Leve de republiekbij den optocht van socialisten in Februari door het politiehof veroordleeld) tot honderd kronen b O'ötö. Een neger in Los Angelos (Califomië) had ©en blank meisje tegen baar zin een z o e n gegeven. Hij werd tot dertig jaar veroordeeld'. Nu is er een beweging o-p touw gezet om de afzetting van den rechter te verkrijgen.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2